Bejaardencentrum aan de Voorschoterweg Dekker ereburger van Alphen Waarschuwing voor de middenstand V'schoten Voorpremière blijspel Annie M. G. Schmidt Zondagschool Ter Aar vijftig jaar Prof. Kukenheim in Paramaribo Leidse PvdA-fractie voor mogelijkheid van koopavond Jubilea bij Amro-bank Praatavond PvdA Dr. Wunbcrg lector Duitse taal In brandspuit naar kerk Vooral openheid bij opvoeding Abbenes en Vennep gaven weer bloed NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 Initiatief van Ned. Protestantenbond LEIDEN Op vrijdag 1 novem ber zal de rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. L. Ku kenheim Ezn„ de universiteit ver tegenwoordigen bij de opening van de Universiteit van Paramaribo. Tot dusverre bestonden in de Surinaam se hoofdstad een Geneeskundige School en een Rechtsschool. Aan de faculteit der Rechtsgeleerdheid van de nieuwe universiteit zal in de ko mende zes weken prof. mr. W. L. Haardt, hoogleraar in het burger lijk procesrecht en de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Leidse Universiteit, gastcolleges geven. Te Paramaribo zal een medisch wetenschappelijk instituut worden opgericht ten behoeve van het on derwijs, op welk gebied Leidse do centen zullen samenwerken met Su rinaamse collegae. LEIDEN Over een jaar of vier hopen de Remonstrantse Gemeente, de Doopsgezinde Gemeente en de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, overkoepeld door de Nederlandse Protestanten Bond, een eigen bejaardencentrum te bezitten aan de Voorschoterweg te Leiden. Tijdens de Gemeente-avond van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Leiden en Oegstgeest, gisteren in het Oegstgeester gemeentecentrum aan de Lijtweg, vertelde de heer L. Zitman (lid van de voorbereidingscom missie) een en ander over de reeds lang bestaande, maar tot nu toe weinig uitgewerkte plannen. Binnenkort gaat de definitieve opdracht aan de architect voor het maken van een schetsplan de deur uit. Men hoopt over een jaar of twee de eerste paal te kunnen slaan op een terrein aan de Voorschoterweg in Zuidwest. Voorzover nu bekend is, zal het centrum in het hoofdgebouw (ka mers) plaats bieden aan zeventig bejaarden. Samen met de voorzie ningen voor zieken en het personeel, komt het totaal op ongeveer honderd bedden. Daarbij zijn twee vleugels met bejaardenwoningen geprojec teerd, waardoor nog eens zestig echt paren aan woonruimte worden ge- VOORSCHOTEN „Er voltrekken zich grote wijzigingen in de relatie consument-producent, vooral in Voorschoten. De expansie van de ge meente, de stijgende welvaart, de toegenomen mobiliteit en de grotere kritische instelling eisen aanpassings vermogen van de middenstand. Als bestuurder van de gemeente Voor schoten wil ik de waarschuwende vinger opheffen naar de Voorscho- tense middenstand. „Let op uw saeck". /Aldus wethouder dr. M. S. Kam- ïrfinga bij de opening van de najaars- LEIDEN De P.v.d.A.-fractie in de Leidse gemeenteraad zal zich niet verzetten als het college van burge meester en wethouders een nieuwe winkelsluitingsverordening aanbiedt waarin de mogelijkheid van een koopavond in Leiden is opgenomen. Fractievoorzitter M. van Aken deel de dit gisteravond mee, tijdens de openbare bijeenkomst van de afde ling van de P.v.d.A. De heer Van Aken wenst overigens in de gemeen teraad niet verder te gaan dan al leen het openen van de mogelijkheid van een koopavond in Leiden. Of er al dan niet een koopavond komt en zo ja op welke avond is volgens hem uitsluitend een zaak van de betrok kenen: de wergevers en werknemers in het Leidse winkelapparaat. Speurtocht in ver verleden LEIDEN Ruim 5000 jaar geleden vond in Nederland al ondérgrondse mijnbouw plaats en was een win nings- en bewerkingstechniek van vuursteen van grote omvang ont staan getuigend van vakmanschap. Dit gegeven is een gevolg van unieke opgravingswerkzaamheden, die reeds meer dan vier jaar wor den uitgevoerd door een groep ent housiaste vrijwilligers op een ter rein in het Savelsbos, in het uiterste zuiden van Limburg. De heren P J Felder en P C M Rademakers, leden van de „Werk groep Prehistorische Vuursteenmijn- bouw" gaven een beeld over deze interessante opgraving, tijdens een lezing met dia's in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. De leden van de werkgroep zul len nog zeker twee jaar nodig heb ben om hun onderzoek af te ron den. Dank zij de bereikte resultaten zijn zij overtuigd van de weten schappelijke waarde van hun werk en dat geeft de moed op de ingesla gen weg voort te gaan. LEIDEN De heren E. van Cor- tenberghe (Cobetstraat 23) en J. H. van Ree (Rijnsburgersingel 8) zullen op 1 en 5 november hun 40-jarig ju bileum bij de Amro-bank vieren. De heer Van Cortenberghe trad op 1 no vember 1928 in dienst bij de Incasso- Bank, die later door de Amsterdam se Bank werd overgenomen. Uit een fusie van de Amsterdamse Bank met de Rotterdamse Bank ontstond enke le jaren geleden de Amro-Bank. De heer Van Cortenberghe vervult nu ae functie van procuratiehouder. De heer Van Ree, van de afdeling buher.'and, trad 5 november 1928 ln vllenst van de Landbouw-Krediet- bank, die eveneens door de Amster damse Bank werd overgenomen. Sfeer in 'l gezin De „Nieuwe Leidse" er in I beurs in het Cultureel Centrum. In en rond het Cultureel Centrum staan 35 middenstanders met de nieuwste snufjes uit hun assortiment. Van speelgoed tot televisie, van bromfiets tot auto. De beurs is zeer gevarieerd en vrijwel alle branches zijn vertegenwoordigd. Tijdens de opening sprak ook de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Hij hoopte, dat deze beurs de eerste stoot zal geven aan de totstandkoming van 'n 'kinderver- keerstuin. De entreegelden worden ter beschikking gesteld van deze tuin. holpen. Het is de bedoeling, lat alle kamers een royale opzet krijgen. Het complex komt vlak bij het nieuwe winkelcentrum, terwijl in de naaste omgeving binnenkort een wandelpark wordt aangelegd. LEIDEN De afdeling Leiden van de PvdA hield gisteravond on der leiding van voorzitter Th. J. Dirks in De Kleine Burcht een praatbijeenkomst, die door een klei ne honderd mensen, onder wie de PvdA-raadsleden en -wethouders werd bijgewoond. De avond droeg een vrij rommelig karakter en had veel minder niveau dan de bijeen komst, die de PvdA-fractie dit jaar in Zuidwest hield. Maar toen was het dan ook een gerichte bijeen komst met een centraal thema, de afbouw van het Bevrijdingsplein. De discussie, voor zover daar spra ke van was, betrof gisteravond on derwerpen als: parkeermeters (waarom moet je in Leiden na aan komst bij een nog niet geheel „af gelopen" meter wachten totdat de meter weer op nul staat?), bejaar- denzorg( waarom geen reductie voor bejaarden in het openbaar ver voer?), de bijstandswet, de (hoge Leidse) lenersvergoeding, de be hoefte aan zaalruinvte voor de jeugd, het woonwagenkamp en de daarmee verband houdende sport veldproblemen en de objectenten toonstelling. LEIDEN Gisteravond ging voor K. en O. de voorpremière van het eerste door Annie M. G. Schmidt geschreven blijspel: „En ik dan?" In het programma, dat meer informatie over personen dan over het stuk geeft, lazen we in een „Gesprek met Annie M. G. Schmidt": ,Je hebt uitsluitend een dosis slimme handigheid nodig om het publiek te laten schateren". Aan deze regel heeft de schrijf ster zich uitstekend gehouden, zo dat uw recensent, weer geïnfor meerd door het programma, de lijf- kreet van Annie M. G. tot de zijne kon maken: „Voor mij hoeft het al lemaal niet'! We hebben veel waardering voor de kinderversjes van de schrijfster en ze is ook in staat haarscherp het burgerlijk milieu te tekenen („familie Doorsnee", ,.Ja zuster, nee zuster"), maar een blijspel schrij ven, nee, dat is toch iets anders. Natuurlijk op de van haar be kende manier kan ze de draak steken met alle dikdoenerij, zelf verzekerdheid en eigenwijsheid van de mensen en weet ze de be trekkelijkheid der dingen in een vaak humoristisch licht te plaat sen. Daarmee kan men wel een ver haal in afleveringen schrijven, maar geen afgerond toneelstuk. Het is dan ook niet rond gekomen, alleen ergens opgehouden. We zullen niet veel van de in houd vertellen, het zou trouwens niet eens zo erg eenvoudig zijn. Het stuk vertelt van iemand die in betrekking is bij de Beweging Nieuw Positief en in de boeken heeft geknoeid waardoor een tekort van dertigduizend gulden is ontstaan. Zijn moeder zal hem helpen om de zaak in het reine te brengen. Het lukt niet. maar het geeft wel aanleiding tot grappige scenes, alle van het bekende patroon. Veel origineels konden we er niet in ontdekken. Ten hoogste het begin en dat was voor ons een totale misgreep. De dood moet geen aanleiding zijn om geestig te willen doen. We vinden dat ronduit smake loos. Dat is ook geen slim handigheidje maar een onver antwoorde concessie aan het publiek, dat erop het moment om lacht, maar het later toch afwijst. Het stuk, waar best nog wat in kan worden geschrapt eindigt in de klucht-stijl. Annie M. G. Schmidt heeft het stuk geschreven voor Mary Dres- selhuys die de rol van Nora Reu- ling speelde. De rol ligt haar wel, maar twee en een half uur kijken naar het op de duur toch vrij onge- nuanceerde spel van deze actrice, die het ook nu weer van haar be kende maniertjes moet hebben, is wel wat lang. De beste was ongetwijfeld Joan Remmelts als Marius Vos. Hij maakte van deze brombeerachtige figuur nog wel iets geloofwaardigs. Jaap Wier inga. speelde de rol van Han Reuling weinig overtuigend. Het kon ook moeilijk anders. Etha Coster was een fris, hip Lotje, die niet de indruk gaf in staat te zijn een boek over Rem brandt te kunnen schrijven, noch met, noch zonder seks. Juffrouw Bats. gespeeld door Els Bouwman is een wat schimmige huishoudster, die op de ongeluk kigste ogenblikken op het toneel vei-schijnt. Zij is alleen voor de lachers een inmisbare figuur. Het décor was praktisch en gaf ruimte om te spelen, waarvan Berend Boudewijn in zijn regie een goed gebruik heeft gemaakt. De schouwburg was afgeladen vol. Allen toonden hun tevredenheid met een langdurig applaus Behalve voor de speelsters waren er ook bloemen voor de in de zaal aanwezige schrijfster. A. C. BOUWMAN LEIDEN Dr. G. Wunberg, we tenschappelijk hoofdmedewerker bij de faculteit der letteren van de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de Duitse taal- en letterkunde van de nieuwere tijd. Dr. G. Wunberg, die op 25 decem ber 1930 te Wuppertal-Barmen in Duitsland werd geboren, studeerde theologie en filosofie aan de Theo logische Hochschule te Bethel bij Bieleveld, welke studies hij, naast die in de germanistiek en opvoed kunde, voortzette aan de Universi teit te Tübingen. In 1962 werd hij benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar eerste klasse bij de literaire faculteit van de Leidse Universiteit. Veertigjarig jubileum LEIDEN Morgen viert de heer H. J. Elemans, chef van het kantoor Leiden van Van Gend en Loos, zijn veertigjarig jubileum; van deze 40 jaar was hij er 35 werkzaam in dienst van het kantoor Leiden. Morgenochtend om half 11 krijgt de jubilaris in zijn woning, Rijnkade 1D, bezoek van een deputatie van het bedrijf en daarna recipieert hij van half vier tot half zeven, ook in zijn woning. ALPHEN Voorafgaande aan de afscheidsreceptie werd de heer A. J. Dekker benoemd als ereburger van Alphen aan den Rijn. Hem werd in verband hiermee de zilveren legpenning aangeboden; hij werd opgenomen in de orde van de zwarte ster-dragers toen burgemeester Gallas hem de dasspeld met de ster uit het gemeentewapen opprikte. Dit gebeurde in de commissiezaai van het raadhuis, waar met de burge meester. de vier wethouders en hun echtgenoten ook mevrouw Dekker en de kinderen van het echtpaar Dekker aanwezig waren. U hebt vrijdagavond van ons af scheid genomen, aldus de burge meester tot de heer Dekker, nu ko men wij afscheid nemen van u. Mr. Gallas noemde de uitstekende eigen schappen die de heer Dekker sieren TER AAR Gisteren trouwden Kees Rijnsburger en Corrie Ket ting. De bruidegom, werkzaam by de technische dienst van de ge meente, is tevens lid van de vrij willige brandweer. De andere leden van dit korps, onder leiding van commandant Blok, hadden de oude brandspuit uit de garage gehaald om het bruidspaar van de kerk naar het dorpshuis te brengen. Zelfs de brandbel was weer op de spuit gemonteerd. Nadat het huwelijk was inge zegend in de Hervormde kerk, door ds. hindenburgging het met de oude spuit naar het dorpshuis, waar de brandweerlieden een ere haag vormden met hun blusmate- riaal. en die hem in hun totaliteit tot een voortreffelijk bestuurder hebben ge maakt. Spreker betrok ook me vrouw Dekker in de hulde. Namens de medeleden van het college bracht hij de heer Dekker hartelijk dank voor de samenwerking. Tussen ons samen, aldus mr. Gallas, is dit maar kort geweest, doch buitengewoon plezierig. Namens het college werd een blij vend aandenken geschonken waar na de burgemeester het in de lijn van de heer Dekker achtte naar een apotheose toe te werken. Dit was dan de uitreiking van de oorkonde betreffende de benoeming tot ere burger „op grond van en uit erken telijkheid voor de belangrijke dien sten aan de gemeente bewezen als raadslid, wethouder en ambtenaar van de burgerlijke stand". Men had de heer Dekker geen groter plezier kunnen doen en in een kort, bewogen dankwoord heeft hij dit dan ook geuit. Zelden om woorden verlegen, was het hem nu bijna te machtig. Veel energie Na dit gebeuren begon de recep tie. Velen stonden al op de gang te wachten; nadat het dagelijks bestuur met de dames het echtpaar Dekker en de kinderen de hand hadden ge drukt, volgde ongeveer anderhalf uur een vrijwel onafgebroken rij van personen die er behoefte aan hadden de heer en mevrouw Dek ker nog een goede tijd toe te wen sen. Er was wel eens een intermez zo. Direct al, toen de heer Dekker aan zyn opvolger, de heer M. Paats, enkele raadhuissleutels overhandig de. WU zagen de heer J. Boot, hoofd van een der openbare scholen in onze gemeente, die namens het ge zamenlijk personeel van deze scho len een hengel met vismolen aan bood. Hij zei, dat de heer Dekker, hoewel zelf voorstander van bijzon der onderwijs, zich ook met veel energie voor het openbaar onderwijs ln de gemeente heeft gegeven. Hier werd dan een toespraakje gehouden, maar de heer Dekker kreeg ook nog andere cadeaus „onder het loopje door" in de handen gedrukt en in het raadhuis prijkten tal van bloem stukken. Uit alle schakeringen van Alphens burgerij zagen wij vertegenwoordi gers ,van wie we noemen de Her vormde predikanten Bogers en Ha- nemaaijer, de Gereformeerde pre dikanten G. Mulder en G. A. Wes- terveld, ook vertegenwoordigers van andere kerkformaties en van school verenigingen. Er kwamen ook per sonen die in vroeger jaren met de heer Dekker hebben gewerkt: mr. F. A. Helmstrijd, oud-griffier van de provincie Zuid-Holland en vroe ger gemeentesecretaris van Aiphen aan den Rijn, burgemeester G. Nij- man van Hoogkerk, oud-wethouder van onze gemeente, en de vroegere Gereformeerde predikant van Ouds hoorn, ds. J. Hartkamp, thans te Lisse. Ook de heer Zwiep, die als opvolger van de heer Dekker belast zal worden met de burgerlijke hu welijksvoltrekkingen, maakte zijn opwachting. Wij maken met het noemen van deze namen stellig geen aanspraak op volledigheid, maar men kan er uit lezen, dat er een algemene hoog achting en waardering is voor de persoon en het werk van de heer Dekker. Dat is ook gisteren op on dubbelzinnige wijze gebleken. Zwembad Nieuw-Vennep wordt aanbesteed HOOFDDORP Vrijdagmiddag zal in het gemeentehuis de aanbeste ding worden gehouden van het zwembad, dat in Nieuw-Vennep zal komen. De totale kosten hiervoor worden geraamd op ruim een miljoen gulden. Na de aanbesteding zal zo spoedig mogelijk met de bouw ervan worden begonnen. Of de wens van het ac- tiemocité „Zwembad Nieuw-Vennep" om het bad de volgende zomer nog in gebruik te kunnen nemen, in vervulling zal gaan, is de vraag. ,.Dan moet het weer wel voor honderd pro cent meewerken", aldus een gemeen telijke woordvoerder. WOUBRUGGE De vergader tijden van de woonruimtecommissie zyn voortaan elke derde maandag van de maand in het raadhuis. Die van de commissie Hoogmade elke derde donderdag van de maand van 7.309 uur. ALPHEN De laatste hand wordt gelegd aan het nieuwe club huis van de speeltuinvereniging Kindervreugd, dat deze week open gaat. ALPHEN De opendeurcommls- sie van Oudshoorn hield gisteravond in de aula aan de Parelstraat een contactbijeenkomst voor de bewo ners van Alphen-Noord. Na begroe ting door ds. G. Cadee en onderlinge kennismaking sprak ds. J. J. Wal pot .predikant van Rijnstroom, over het onderwerp „Godsdienstige op voeding in het gezin". Ds. Walpot betrok de aanwezigen direct bij zijn onderwerp, zodat er een levendige discussie ontstond, waarbij uitvoerig werd gesproken over o.a. de godsvoorstelling van kinderen en demythologisering op wat latere leeftijd. Het belang van openheid in ge sprekken met kinderen zowel op godsdienstig als seksueel terrein werd ook naarvoren gebracht. Over de catechisatie waren velen van me ning, dat deze te veel jaren duurt. Na de pauze vertoornde Ds. Wal pot dia's over het leven en de figuur van Jezus en van kindertekeningen. Toneel in Woubrugge voor bejaarden WOUBRUGGE In Het oude Raedthuys bestond gisteravond veel belangstelling voor een toneeluit voering, verzorgd door de plaatse lijke toneelvereniging. De Platte landsvrouwen hadden deze avond op touw gezet. De opbrengst was be stemd voor het kerstfeest van de be jaarden. Hoewel het toneelstuk: „Het le ven gaat door" van Martin van Spaandonck een ernstige inhoud heeft, waren er toch ook komische momenten. De spelers van deze ver eniging krijgen steeds meer routine, wat uit het spel wel bleek. Zy wa ren rolvast en voelden hun rol goed aan. Speciaal mogen worden genoemd mevrouw Van Oostende-van der Luit als de weduwe Ans de Ridder, Jac. Wolvers als opa Kobus, R. van Egmond, die de rol van zwager Jan speelde en mevrouw Prangers-van der Laan als oma. NIEUW VENNEP Dinsdag avond hebben de afd. Abbenes en Nieuw Vennep de halfjaarlijkse bloedafname gehouden voor het Roode Kruis. In de Vicon-kantine te Nieuw-Vennep ontving men de ge vers. Het resultaat was tot grote te vredenheid: 214 flessen in twee uur tijds. Als echter naar de uitbreiding van deze twee plaatsen gezien wordt, blijft het resultaat toch ach ter by vorige keren. Zeker zijn er nog velen, die niet komen uit een soort drempelvrees. Zij mogen gerust gaan zien hoe vlot en kundig de gevers geholpen wor den. Ook de arts geeft graag de ge wenste voorlichting. Uw bloed kan een mensenleven redden! KOUDEKERK De collecte voor de Anti-Honger-Actie heeft alhier f 585 opgebracht, de collecte ten bate van 't Prinses Beatrix Fonds f327,16. TER AAR Onder leiding van de kerkcraad van dc Hervormde Ge meente werd in 1918 begonnen met een zondagsschool voor de kinderen. Ds. Ant. C. Enkelaar, de toenmalige predikant, vond met name in de heer en mevrouw H. v. d. Veen-SnUders de leiders, die hy nodig had. Ook de heer E. J. Kerkhoven die van 1921 tot aan zijn dood in 1959 aan deze zon- dagssrhool werkte, heeft zich buiten gewoon verdienstelyk gemaakt. De zondagsschool heeft in een groot aan tal jonge mensen leiders gevonden. Voor de herdenkingsbijeenkomst in het dorpshuis was grote belangstel ling. De heer G. van Dam, die de leiding van de avond had. kon na verwelkoming van de gasten, onder wie de oprichters de heer en me vrouw V. d. Veen, in een historisch overzicht vele namen noemen van mensen die bij deze zondagsschool waren betrokken. Aan hen allen zijn wij veel dank verschuldigd, aldus de heer Van Dam. Met name de heer E. J. Kerkhoven die zo lange tijd aar deze school verbonden is geweest. Namens de Bond van Hervormde zondagsscholen voerde de heer A. P. Oosthoek uit Bergambacht het woord. De heer N. den Hollander sprak na mens de kerkeraad en overhandigde een enveloppe met inhoud. Aandenken Als vertegenwoordigd van alle oud leerlingen sprak ds. D. van Vliet uit Zetten waarderende woorden over het werk van deze zondagsschool. De zeventig kinderen, die de zondags school momenteel bezoeken, hebben allemaal een aandenken gekregen aan dit jubileum in de vorm van een cou vert. waarin dc Initialen van de zon dagsschool zijn gegraveerd plus ds datum. De twee hoogste klassen lon gen enkele liederen onder leiding van de heer J. Treur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5