MOEILIJKHEDEN NIXON NEMEN VOOR TOE R' Agnew doet meer kwaad dan goed DAALDEROP Kapitale fouten bij fusie Transplantaties uit de tijd Uit de Haagse hof geplukt UTRECHT KRIJGT 2 SATELLIETSTEDEN Bomstop D. Dorothé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhouden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet, de buitenkant hoog stens handwarm. Dorothé De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! alles goed en wer Minder lawaai op Schiphol Binnentankschip zinkt, kleuter verdronken 13 DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 (Van een onzer redacteuren) ICHARD NIXON, de republikeinse kandi daat bij de presi dentsverkiezingen van 5 november, bedient zich weer van kwalijke middelen om zijn democratische tegenstander Hubert Humphrey zwart te maken. Maandagavond deed hij dat in een tv-commercial, die een lachende Humphrey toonde voor beelden van oor logsellende in Vietnam, schrij nende armoede en bloedige rassenrellen in Amerika. Het Nationale comité van de Demo cratische partij noemde deze uitzen ding een „lasterlijke aantijging, die helemaal past in de onder-de-gordel reputatie van Nixon, onwaardig voor iemand die streeft naar het hoogste ambt in het land". Naar aanleiding hiervan heeft Nixon een eind ge maakt aan deze betaalde propagan da. Tekenend Dit gebeuren is tekenend voor de situatie waarin Nixon zich nog •maar enkele dagen voor de presi dentsverkiezingen bevindt. Lang is men erin geslaagd, het te doen voor komen alsof de Nixon van 1968 niet te vergelijken viel met de Nixon van 1960, die een nogal onsmakelijke in druk had achtergelaten. Nixon maakte opnieuw een grote fout, toen hij zich als de „nieuwe Nixon" liet lanceren en openlijk toe- «ai. dat hij in 1960 grote fouten had ^LLES WIJST nu op spoedige stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Vele weken ge leden werd 1 november al als streef datum genoemd. Volgens de kalender is het morgen zo ver. Te oordelen naar de reacties van Hanoi zou de gedachte kunnen post vatten, dat men daar niets voelt voor het door Amerika voorgestelde com promis. Dit echter ls slechts ten dele waar. De Noordvietnamese leiders willen wel meewerken, maar zy weigeren toe te geven, dat hun medewerking verleend wordt teneinde van Ameri ka een bombardementenstop te ver- krygen. Hanoi gaat ervan uit, dat het al ze- Ven maanden lang werkelyke vredes besprekingen afhankeiyk heeft ge steld van beëindiging van vyande- ïykheden tegen Noord-Vietnam. Als Amerika een bombardementen- stop afkondigt, kan Noord-Vietnam deze als een diplomatieke overwin ning beschouwen. Want het beginnen van vredesbesprekingen kan men nauwelijks een concessie noemen. In Saigon valt dit moeiiyk te verwer ken. omdat men daar overigens te recht voelt, een belangryke stap ^crug te moeten doen. Vandaar het (tegenstribbelen, dat ook vandaag nog voortduurde. pe Zuidvietnamese leiders beseffen, dat een bombardementenstop geen eind maakt aan het Vietnamese pro bleem zelf, waarvan de oplossing moeiiyk genoeg blijft. Voor Amerika is ook dan nog een belangryke taak weggelegd. Door ge- leldelijke terugtrekking van zyn troe pen draagt het de verantwoordeiyk- heid voor de politieke ontwikkelin gen meer en meer over aan de Zuid- vietnamezen. Hoe eerder dit gebeurt, hoe beter. gemaakt. Hij had evenwel acht jaar de tijd gehad om er lering uit te trekken. En hij gaf de verzekering, dat er dit jaar niets zou gebeuren, dat zijn overwinning in gevaar zou brengen. Met de „nieuwe Nixon" in het Witte Huis zou er een nieuwe toekomst voor Amerika aanbreken. Het enige wat Nixon in die acht jaren geleerd heeft was echter: het verbergen van zijn tekortkomingen en het vermijden van situaties, waar in zij weer aan het licht konden ko men. Temidden van de teleurstellin gen, die de verkiezingscampagne zo wel in de democratische als in de republikeinse gelederen teweeg bracht, waren er echter velen die hem op zijn woord geloofden. De oude Enkele weken geleden leek Nixon nog op rozen te zitten. Hij kon zich veroorloven, zich in alle rust te ge dragen als de toekomstige president van de Verenigde Staten. De opinie peilingen gaven hem zo'n grote voorsprong op Humphrey en -Wallace, dat er menselijkerwijs gesproken niets meer mis kon gaan. Totdat en kele weken geleden de opinie-onder zoekers tot de ontdekking kwajnen dat Humphrey snel terrein won. De oude Nixon kwam al spoedig om de hoek kijken. De man, die een tv-debat met Humphrey van de hand had gewezen, omdat hij wist daarmee zijn kansen te kunnen bederven, be gon zich in onbewaakte ogenblikken weer te bedienen van wat zijn te genstanders noemen onder-de-gordel methoden. Hij noemde Humphrey een vriend van de oproerkraaiers, een man die bankroet gaat aan ideeën, een kandidaat wiens symbool een dinosaurus zou moeten zijn, een leerling van de gehoorzaamheids- school van Johnson. Blunder Nog geen week geleden maakte hij een enorme blunder tijdens een tv-uitzending, waarin hij door vier journalisten werd geïnterviewd. Toen hem gevraagd werd naar zijn reactie op de beschuldigingen van de New York Times aan het adres van Spiro Agnew (Nixons kandidaat voor het vice-presidentschap) viel hij uit zijn rol en kon heel Amerika zien en ho ren, hoe hij Agnew trachtte te verde digen door een aanval te doen op de „riooljournalistiek" van de New York Times.... Nu is de New York Times niet alleen een heel goede krant, maar ook een „nationaal instituut", een pelgrimsoord voor velen ook bui ten de journalistiek die een bezoek aan New York brengen. Nixon met zijn „running mate" Agnew in beter dagen. Amerika ziet nu ook hun andere gezicht. Om te tonen dat het niet om loze beschuldigingen ging publiceerde het blad na de uitval van Nixon het ge wraakte hoofdartikel opnieuw, voor zien van commentaar. Bekend Door dit incident, waarvan heel Amerika getuige was, is opnieuw de aandacht gevestigd op de uit Griekse ouders geboren Spiro Agnew, gouver neur van de staat Maryland. Twee maanden geleden, toen Nixon hem op de conventie van de Republikeinse partij aan de vergetelheid ontrukte, verzuchtte hij dat buiten Maryland maar weinigen hem kenden. Dat hoeft hij niet meer te doen. Bekend is hij nu wel.... Hij beklaagde zich er ook wel eens over, dat een deel van „de pers" hem probeerde voor te stellen als een po litieke steen des aanstoots. Dat kwam door zijn niet geringe naïveteit, die hem grote moeilijkheden heeft be rokkend. Agnew heeft de neiging om te spreken zonder zich rekenschap te geven van de indruk die zijn opmer kingen in de nationale politieke are na zullen maken. Sommige uitlatingen sloegen in als politieke bommen. Zo heeft hij eens Amerikanen van Poolse afkorrlst „Po lakken" genoemd. Er wonen er heel wat in Amerika.... Op Hawaii (een van de vijftig Amerikaanse staten) noemde hij een journalist van Ja panse afkomst een „vette Jap". En er zijn heel wat Amerikanen van Ja panse afkomst, ook op Hawaii. Gemak Agnew werd dan ook wat voorzich tiger in zijn uitlatingen. Net als Nixon moest hij sindsdien voortdu- Een theemuts, theebeurs of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt (f 33,50) Of krijgt (f 0,00) dan hebt u 'm voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomde rend strijden tegen de echte Agnew. Het zal hem niet meevallen, nu hij moet trachten zich te zuiveren van de blaam, die als gevolg van de pu- blikaties van de New York Times op zijn naam en reputatie als gouver neur van Maryland ligt. Hoewel hij een nieuweling was op het politieke toneel, voerde hij zijn campagne aanvankelijk met een op vallend gemak. Zijn vergaderingen werden zelden verstoord. En terwijl Nixon buiten schot bleef en zich con centreerde op het doen van nietszeg gende uitspraken over de grote pro blemen, ging Agnew venijnig tekeer tegen vice-president Humphrey. Dat hoeft hij niet meer te doen, nu Nixon er zelf weer mee is begonnen. Vergelijking Overigens stelt Agnew de dingen heel simpel. „We moeten kijken naar de vergelijkbare kwaliteiten van de personen, die zich beschikbaar stellen als president en vice-president. Ik wil niet onbescheiden klinken, maar als ik mijn eigen background en be kwaamheden en het vertrouwen dat ik heb in mijn besluitvaardigheid en mijn ervaring in aanmerking neem, dan kom ik er niet zo slecht af", zegt hij. Na de onthullingen van de New York Times en Nixons onbeheerste reactie daarop zullen veel Amerika nen wellicht tot de conclusie komen, dat de vergelijking in het nadeel van Nixon en Agnew is uitgevallen. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nadat de vas te Kamercommissie van Eco nomische zaken gisteren veel kritiek had laten horen over de fusies van de laatste tijd, waarbij vaak over de hoofden van werknemers, en ook aan deelhouders heen, vergaande beslissingen worden genomen, heeft minister De Block gis teren in de commissieverga dering toegegeven dat kapitale fouten zijn gemaakt. Hij wilde er verder niets over zeg gen, omdat hij op een SER-advies wacht en bovendien op de resultaten van een studie door een interdeparte mentale werkgroep, die zullen hande len over een gedragscode bij fusies. De heren Nederhorst (soc.) en Jans sen (rad.) spraken zich uit voor pu bliekrechtelijke spelregels, de heer Portheine (lib.) voor privaatrechte lijke maatregelen, terwijl de a.r. Zijlstra suggereerde eerst privaat rechtelijke regels op te stellen die later ingepast zouden kunnen worden in een publiekrechtelijke regeling. Beide suggesties zullen in de werk groep bekeken worden, aldus de mi nister. De heer Bakker (comm.) had het in verband met fusies over Wilton als Het doorgezaagde weesmeisje, en over arbeiders die 's ochtends aan de poort tot de ontdekking kwamen, dat „in één onstuimige hotelnacht" het bedrijf in tweeën gedeeld was. UTRECHT De vier man sterke fractie van de Boerenpartij in de Utrechtse staten is in tweeën uiteen gevallen. Fractievoorzitter Van Ype- ren en zijn collega Kievit hebben de Boerenpartij verlaten en treden voort aan voor Binding Rechts (groep Harmsen) op. UTRECHT „Gezien in de wat verdere toekomst zyn de orgaantransplantaties, die nu zo de aan dacht trekken, al bijna weer uit de tijd". Dit stelde de „futuroloog" prof. dr. Fred. L. Polak vanmiddag op het congres „Zorgen voor morgen", georgani seerd door het Wit-Gele Kruis. De hoogleraar verwacht dat organische ziekten als kanker, virusziekten en ziekten van hart en bloedvaten definitief zullen worden overwonnen. Maar tegelijkertijd zullen de socio-psychische en psychosomatische ziekten aanzienlijk toenemen. De voortschreidende techniek houdt bepaalde ge varen in voor de volksgezondheid. Vooral bij het onderwys en de voorlichting moet daaraan gewerkt Trof. dr. F. L. Polak worden. De massamedia moeten veel meer worden ingeschakeld by informatie en voorlichting over loekomstzaken. „De actualiteitenrubrieken zijn van onschatbare waarde, haar ze leggen in onze snel veranderende tijd te eenzijdig accent op het (randpunt van hier en nu", besloot hy. 'V LIET is wat oud nieuws wan neer we naar de datum kijken, maar zolang iets onder de roos is gebleven, blijft publikatie nieuws, troost ik me maar. Het is een verhaal over het wijn festival dat in Daphni-gehouden is van half augustus tot eind septem ber. Ik lees erover in het gezellig weekblaadje Greek Tourism, dat me trouw wordt toegestuurd. Nu heb ik uit den treure in Ne derland kunnen lezen, dat in Grie kenland minirok, langharigheid en wiebeldansen verboden zijn. Dat de kolonels dergelijke „uitspattingen" niet toelaten. Edoch, wat lees ik in Greek Tourism? Dat in Daphni tijdens het wijn feest ook door de gasten de eeuwen oude wijnbereiding in praktijk mocht worden gebracht. Daar be hoort bij het druiventrappen om het sap uit de vruchten te persen. Voorwaarde voor de meisjes om mee te doen was.... dat zij minirok jes droegen Er wordt bij verteld, dat een Ne derlandse bezoeker, door de radio, in een blikseminterview verrukt heeft uitgeroepen: ..Ik heb gezien dat jullie hier heerlijk de mini- maalste minirokjes van heel Europa hebben..." Nu vraag ik alleen maar, wat is waar? Het verhaal, zovele malen hier ge daan, dat mini verboden is of het getuigenis van de Hollander? Er is nog meer. Elke avond werd op het wijnfeest een kampioenschap shakedansen uitgeroepen. Deelne mers de jongeren: de ouderen hiel den het bij de tango. Even interessant zijn de cijfers over het toeristisch bezoek aan Griekenland, dat volgens vele ver halen wel dik moet zijn teruggelo pen, want sinds de kolonels er zijn gaat een fatsoenlijk Nederlander niet meer voor zijn plezier naai Griekenland, maar liever naai Spanje, dat is ook lekker goedkoop. Maar de officiële toeristische cij fers zijn over juni 1968: 129.678 toeristen, van wie 34.540 Grieken die in het buitenland wonen. Blijven er nog altijd 95.138 buitenlanders over. Een toename van het toerisme voor beide categorieën van resp. 4,6 en 0,3 procent De cijfers zijn verstrekt door het Nationale Bureau voor de Statistiek. Tenslotte nog één berichtje, dat nu wel een pikant tintje heeft en ware het tijdig gelezen ons voorbereid had op de schok, die we een kleine veertien dagen geleden te verwer ken kregen. Hier volgt het citaat. „Terwijl Ted Kennedy de Ionische Zee doorkruiste als gast van Onas- sis, bezocht Jacqueline de stad Joan- nina in gezelschap van Onassis zelf. Na een bezoek aan het museum en andere bezienswaardigheden kocht zij wat zilveren sieraden en handwerken. Ted Kennedy werd. toen hij, hoewel strikt incognito, aan wal stapte op het eilandje Paxoi, geestdriftig toegejuicht. De inwoners brachten in allerijl een feestmaal bij elkaar, dat op de marktplaats werd aangericht en vaar Ted Kennedy vrolijk aanzat. Met volksmuziek en -dans werd hij vermaakt. Ted Kennedy verklaarde verrukt te zijn over deze spontane ontvangst." Laatste vraag: Als we dit eerder gelezen hadden, zouden we dan ge weten hebben, dat er een bruiloft op komst was? De heer De Block zei te hopen dat Shell-Chemie zich aan de Roode Vaart bij Moerdijk zal vestigen. Daarbij heeft Dordrecht de mogelijk heid van inspraak wanneer het over kwesties als luchtvervuiling gaat De minister vertelde dat hij er nog niet in geslaagd is gigantische econo mische motoren aan te trekken, maar dat de werving in Amerika wel enige basisindustrieën op chemisch en elektronisch gebied heeft opgeleverd, die voor de regionale ontwikkeling van veel belang zijn. Er zijn nog onderhandelingen gaande. De heer De Meyer (kath.v.) meende dat wanneer Temeuzen een open ha ven had gehad bepaalde industrieën zich er zeker gevestigd zouden heb ben. Minister De Block dacht dat het gemeentebestuur van Terneuzen dan kennelijk gefaald had dit te zijner kennis te brengen. Het was hem niet bekend. Minister De Block herhaalde nog eens zijn mening, dat een kernener giecentrale bijzonder goed zou passen in het Sloegehied. Hij bestreed dat buitenlandse bedrijven (Degussa) zich niet in Nederland vestigen om dat het rijk geen faciliteiten op het terrein van grondprijzen geeft. Er spelen allerlei factoren mee, zoals goedkope energie, aanvoer van grondstoffen, havenfaciliteiten enz. Huurbelasting (2) Het schijnt er met het eergevoel en het zelfrespect van een deel van onz® medeburgers droevig voor te staan: veel huurders van gesubsidieerde wo ningwetwoningen met hoge inkomens keuren de huurbelasting af. Zij scha men zich er niet voor om, ondanks een hoog inkomen (boven ƒ15.000 per jaar) in een woningwetwoning te wil- len wonen, waar de staat jaarlijks geld bij moet leggen en zij geven zich er geen rekenschap van dat dit geld voor een belangrijk deel moet komen (via de belastingen) uit de zakken van medeburgers met een lager inkomen. Dat noem ik gebrek aan eergevoel en gebrek aan zelfrespect. Loosduinen H. Vlaardinger- broek Applaus Op de vergadering in de Middel burgse schouwburg, waar door veront ruste Zeeuwen diverse kernvraagstuk ken werden besproken die heden ten dage veel beroering verwekken, heb-k ben de theologische studenten van de VU de euvele moed gehad om dr. Au-' gustijn bijval te betuigen, dat er van een historische Adam geen sprake is. Op deze schouwburg staat nog altijd te lezen: „Ridendo castigat mores", of wel: „Lachende kastijdt hij de zeden". Voor deze studenten schijnt heden ten dage te gelden: applaudisserende ver beter ik de hedendaagse theologisch® opvattingen. Als dit nu de toekomstige leidslie den des volks moeten zijn zouden we met wijlen de Middelburgse predikant prof. G. Wisse wel mogen zeggen: ik vertrouw er de ziel van mijn hond nog niet aan toe. Meeuwen J. Jansen SCHIPHOL Het lawaai van het proefdraaien op het oude Schiphol van vliegtuigmotoren gedurende de nacht is wat getemperd nu de beide geluiddempers voor de DC-8-machi- nes in gebruik zijn genomen. De dempers moesten de afgelopen zomer buiten gebruik worden gesteld, nadat door een ontploffing in een DC-8 een deel van hangar 10 werd verwoest. De geluiddempers staan vlak voor deze hangar, reden waarom men vreesde, dat proefdraaien nog meer schade aan de gehavende hangar zou opleveren. De KLM heeft plannen ook een stel geluiddempers aan te schaffen voor de DC-9, die tot nu toe in de open lucht proefdraaide. Df directie van de luchthaven heeft inmiddels bij andere lucht vaartmaatschappijen o.m. Martin Air en Transavia erop aangedron gen eveneens geluiddempers aan te schaffen en daarmee niet te wachten tot dit wettelijk verplicht is. UTRECHT Het Rijk en de pro vincie Utrecht hebben overeenstem ming bereikt over de bouw van de 8tatellietstad Nieuwegein op het grondgebied van Jutphaas en Vreeswijk. De stad, die bedoeld is ais overloop voor Utrecht (dat in 1970 is volgebouwd) zal 50.000 Inwoners krij gen. Jutphaas en Vreeswijk zullen hiervoor binnenkort worden samen gevoegd. Dit deelde minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) gisteren mee op een perscon ferentie in Utrecht. Voorts bestaat thans tussen Rijk en provincie overeenstemming over de tweede fase van Utrechts nieuwe stedelijke ontwikkeling, die rond het I dorp Houten zal plaatsvinden. Hier zal een stad ontstaan, van in de toe komst wellicht 100.000 inwoners. Men gaat ervan uit, dat zowel Nieuwegein als Houten door middel van een stelsel van openbaar vervoer op eigen baan met de stad Utrecht en met andere daarvoor in aanmerking komende delen van het stadsgewest zullen worden verbonden. Omdat voor de uitwerking van de stedebouwkundige conceptie voor Houten nog geen voorbereidende stu dies zijn verricht, zal het zeker nog wel acht jaar duren voordat de wo ningbouw hier op grote schaal tot stand zal kunnen komen. Aan de bouw van Nieuwegein kan men direct beginnen. ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas op ongeveer honderd meter van de ingang van de Tweede Petroleum haven bij Pernis is de Duitse kust- vaarder City of Dublin, 500 brt.. van- morgen tegen half zeven in aanva ring gekomen met het Nederlandse binnen vaarttankschip Lemna, 700 ton. De Lemna, die geladen was met stookolie, zonk snel. Schipper Ardon en zijn vrouw konden worden gered, hun kindje, drie jaar oud, is verdron ken. Mevrouw Jackie Onassis heeft voor het eerst na haar huwelijk het privé-eiland van haar echt genoot verlaten om naar Athene te vliegen. Hier had ze een vrolijke ontmoeting met haar schoonzuster, mevrouw Artemis Garufalides, die haar op deze luchthaven kwam afhalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13