MR. BEYEN OYER HET SPEL EN DE KMKKERS Rijn-Schelde Studenten Utrecht stellen ultimatum BetermetBoter DWS DOOR LOTING IN DERDE RONDE Vermoeide Olympische ploeg in Nederland hoofd- elektro- monteurs „INSPRAAK IN ONTWIKKELING" Memoires van hoffelijk man Premiestijging op 1 januari van 2,6 pet. A. Hooimeijer sr. overleden Ajax ten onder in Manchester Met vertraging op Schiphol Nederland op winst tegen Mongolië 11 DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 Hier is het dan: het wereld- record-brood met zijn lengte van 24 meter. De makers, leerlingen van de „hogere bakkerschool" Friticum te Arnhem, droegen het naar een trailer om het zo naar de Junushof te vervoeren, waar het onafzienbare baksel werd tentoongesteld. Voor dit bakbeest gebruikten de jonge bakkers 75 kg bloemander halve kg zout, eenzelfde hoe veelheid gist, kortom, grond stoffen waaruit normaal onge veer 130 broden worden ge bakken. Gelukkig dat het geheel wat elastisch was, anders was het brood wel en het wereld record niet gebroken Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningsinstallaties Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is 11.002,per jaar. overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. RD 331 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. HOOGOVENS IJMUIDEN an (Vervolg van pag 1) GEHEIM De socialist Nederhorst vond. dat de minister de Kamer, toen beslist moest worden over de garantiegoed keuring aan Verolme, werkelijke ge gevens had onthouden. De minister zegt, aldus Nederhorst over de ge- heimhouding, heb vertrouwen. ..Maar dat moet van onze kant een blinde lings vertrouwen zijn". De heer Goudzwaard (a.r.) vond dat de concessies aan Verolme niet beantwoord waren met een commis sarisschap of een „openleggen" van het bedrijf. Minister De Block: „Een pluspunt voor Verolme was dat de werkgele genheid bij de NDSM gered werd. De gegevens van Verolme waren vol doende. Ik heb ze gezien en u moet toch vertrouwen hebben in het feit, dat departement en bank akkoord zijn gegaan". Ook over de kwestie van de bijzon dere financiering: ..U moet er tosh vertrouwen in hebben dat dit geld goed besteed wordt. Honderden, dui zenden mensen zijn hiermee gered van werkloosheid". De heer Goudzwaard stelde nog, ►947 dat een tweede reparatiedok, indien •347 nu zonder overheidssteun toch met de bouw begonnen wordt, schade zou kunnen toebrengen aan het Verolme nieuwbouw/reparatiedok. Minister De Block kan hiertegen niets beginnen, tenzij de vakbonden deze zaak •anspannen. UTRECHT De curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht zijn voorlopig niet van plan commentaar te geven op het ultimatum van de Utrechtse stu denten faculteiten raad, dat maandagmiddag afloopt en dat inhoudt dat de curatoren zich onmiddellijk moeten distancië- ren van het ontwikkelingsplan 1969-1973. De USFR, samenwerkend met an dere studentengroepen, eiste gisteren dat de curatoren minister Veringa schrijven dat zij afstand nemen van het plan, dat de universiteit mensen, die willen werken aan nieuwe plan nen, ruimte, tijd en geld geven en dat aan alle faculteiten onmiddellijk een verbod wordt ingesteld om de numerus fixus in welke vorm dan ook in te voeren. Demonstraties De USFR, de grondraad van de Utrechtse studenten, dreigt de cura toren dat als maandagmiddag om vier uur de eisen niet zijn ingewil ligd, deze kracht zullen worden bij gezet door demonstraties, boycot- en andere acties. De curatoren zijn bijzonder teleur gesteld over het ultimatum omdat dit het voornemen van de dagelijkse bestuurders van de universiteit door kruist om een constructieve bijdrage te leveren tot een onderling en ver- trouwvol gesprek, aldus een zegsman. Onmogelijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. J. W. j Beyen, vier jaar lang minister van Buitenlandse zaken in het kabinet-Drees, is een hoffelijk I man. „Ik geloof dat hoffelijkheid de beste levensinstelling is", zegt hij zelf. Daarvan getuigen zijn gisteren verschenen memoires Het spel en de knikkers, een uit gave van Ad. Donker, Rotter dam, ten volle. „Ik zou het boek verkoopbaarder hebben gemaakt wanneer ik kritiek op tijdgenoten had of zelfs onfatsoenlijk geweest was, maar dat heb ik bewust niet willen doen". De heer Beyen heeft een kroniek van 50 jaren waarbij hij niet gestreefd heeft naar volledigheid. Dat zou trouwens moeilijk zijn ge weest, want hij heeft nooit een dag boek bijgehouden. „Ik bewonder de man die 's avonds thuiskomt en zich zelf voldoende serieus neemt om een dagboek te schrijven". In het voorwoord zegt Beyen: „Mijn loopbaan is vol afwisseling ge weest als men heel boosaardig wil zijn zou men „van de hak op de tak" kunnen spreken. Maar achteraf ge zien zit er toch wel een lijn in. Na de eerste jaren ging het om de interna tionale samenwerking, eerst op mo netair en financieel, daarna op poli tiek gebied. Eigenaardig genoeg vin den de beide stromen dezer samen werking zich sedert enige jaren tegen over één en hetzelfde obstakel: De Gaulle". TWEELING Niet verwonderlijk, deze spijtige constatering voor een politicus die aan de wieg stond van de EEG. Zijn loopbaan? Tijdelijk adjunct-commies bij de Generale Thesaurie, Philips, (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In overeenstem ming met de wens van het bedrijfs leven en het advies van de Sociaal- economische raad heeft de regering thans de verhoging van de premie voor de Wet op de arbeidsongeschikt heid, namelijk 0.9 procent, gelijke lijk verdeeld over werkgevers en werknemers. De premie voor de WAO komt van 4.2 op 5.1 procent. De werkge- gevers en werknemers betaalden resp. 3.45 en 0.75 procent, zodat de nieuwe percentages luiden 3.9 en 12. De premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering stygt met 0.3 Een sterke stijging is er tevens bij de Algemenewet bijzondere ziek tekosten: hier komt de premie, die uitsluitend door de werkgevers wordt betaald, van 0.4 op 1 procent, naar 7.5 procent en wordt voor werkgevers en werknemers elk 3.75 procent. De premie voor AOW en AWW. kinderbijslagwetten en AWBZ moe ten worden betaald over een inko men tot 16.200 (was f 15.350) en de verzekeringsgrens voor de verplich te ziekenfondsverzekering komt van 13.200 op 13.800. De totale druk van dc sociale ver zekeringswetten stijgt hiermee per 1 januari van 35 tot 37.6 procent, wanneer de stijging van de premie voor de ziektewet wordt gefixeerd op een half procent (van 6.4 naar 6.9 procent). De premie voor de ziektewet is een gemiddelde en het cijfer van 6.9 dus een oohatting. De verdeling van deze premie over. werkgevers en werknemers varieert ook per be- I drijfstak. Oud-minister mr. J. W. Beyen kwam zijn boek Het spel en de knikkers persoonlijk op Soestdijk aanbieden. Op verzoek van prins Bernhard schreef de auteur er een opdracht in, met in zwierige letters zijn handteke ning eronder. Javasche Bank en Mid- denstandsbank, Rotterdamse Bank. Unilever, Bank voor Internationale Betalingen, ook president daarvan, minister („tweelingbroer van Luns") en ten slotte ambassadeur in Parijs. Ondanks zijn monetaire bezigheden heeft Beyen een afkeer van cijfers. Enige tientallen jaren geleden heeft hij een boek geschreven over finan ciële problemen, waarin behalve de paginacijfers slechts één cijfer ge noemd werd en dat was nog onjuist ook. ADMIRAAL De eerste ambtelijke functie waar voor de bankier gevraagd werd, was na de ooriog. Bij het Militair Gezag? „Nee, alleen als admiraal van de vlottende schuld", was zijn antwoord. Het kwam er toch van, in 1952. Stikker ging weg. Eerst Donker en toen Staf vroegen hem voor Buiten landse zaken. Samen met Luns. Dat heeft tot veel grapjes geleid. Bekend is het antwoord van Luns op de vraag waarom een klein land als Ne derland twee ministers van Buiten landse zaken moest hebben: „Omdat ons land zo klein is. is het buitenland BARENDRECHT Na een kort- stondige ziekte is gisteren in het Ikazia-ziekenhuis te Rotterdam op 89-jarige leeftijd overleden de heer A. Hooimeijer sr. uit Barendreclit, oprichter en president-commissaris van de beschuitfabriek A. Hooimeijer en Zonen NV. Hij begon in 1905 als broodbakker aan de Dordtsestraatweg in Rotter dam-Zuid. In 1922 ging hij zich toe leggen op het bakken van beschuit, banket en koek. De eerste vestiging (de beschuitafdeling) in Barendreeht kwam in 1933 tot stand, en in 1936 werd het gehele bedrijf daar naar verplaatst. De heer Hooimeijer nam een voor aanstaande plaats in in de gerefor meerde kerk van zijn woonplaats, als ouderling en als lid van de commis sie van beheer. Bijzonder actief was hij in de evangelisatie. Hij was mede oprichter en later voorzitter van het gereformeerd evangelisatiekoor, het tegenwoordige gemengd koor Laus Deo. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is zaterdag te Ba rendreeht. Vooraf zal een „triom- fatordienst" worden gehouden in de Bethelkerk, die om half drie be gint. Van de zijde van de universiteit werd gezegd dat het onmogelijk is dat de curatoren het ontwikke lingsplan openlijk niet erkennen aan gezien het stuk op last van het mi nisterie werd uitgebracht. De curato ren bespreken maandagmorgen in de maandelijkse vergadering de eisen van de studenten. Geprobeerd zal worden te komen tot fundamentele uitspraken. De heer Willibrord de Graaf, presi dent van de USFR, zei dat de ultima tieve motie niet is bedoeld om het bestuur van de universiteit het mes op de keel te zetten. De studenten vinden het echter noodzakelijk dat gelegenheid wordt gegeven een nieuw ontwikkelingsplan vast te stel len. MANCHESTER Ajax heeft woensdagavond in Manchester een vriendschappelijke wedstrijd tegen Manchester City met 03 verloren. Bij de rust stonden de Amsterdam mers met 01 achter door een treffer in de 31e minuut van Francis Lee na een solo. De Ajacieden waren minstens even vaak in de aanval als de Engelsen maar doelman Harry Dowd verrichtte prachtig werk. Man chester City vergrootte de voorspring in de 5?e minuut door Bobby Owen en dezelfde speler maakte er 18 mi nuten later 30 van. De Engelse kampioensploeg werd dit seizoen in de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen uitgeschakeld door de Turkse kampioen Fenerbahce, dat in de tweede ronde als tegenstander van Ajax fungeert. Echte boter erop, dat is het 'C- eenvoudige, alledaagse geheim van de allerlekkerste boterham. Hard Chelsea uitgeschakeld AMSTERDAM Drieëneenhalf uur heeft DWS in het tornooi om de Jaarbcursstedenbeker Chelsea weerstaan. Geen doelpunten vorige wedk in Londen, geen treffers woens dagavond in het Olympisch Stadion en ook in het halve uur verlenging dat DWS moeizaam uitvoetbalde. De beslissing moest in de scheidsrechterskamer vallen. Jos Dijkstra, aanvoerder van DWS, koos de goede kant van de gulden, die de uiterst zwak leidende Hongaarse ar biter Bircsak opgooide. DWS, zwak ker dan Chelsea, maar correcter spe lend, had de derde ronde gehaald. In de Amsterdamse ploeg, die sterk defensief speelde, speelde linksbuiten Rob Rensenbrink een heldenrol. Hij rafelde de Engelse defensie in zijn eentje vaak uiteen, maar spits Geurtsen faalde volledig, terwijl See- zo groot". Beyen: „Ik kan daar tegen over stellen mijn afscheidsgroet toen Luns naar een conferentie ging: „Gedraag ons goed". Beyen als partijloze minister kreeg bij zijn eerste optreden in de Kamer van alle partijen het lidmaatschap aangeboden, behalve van de commu nisten. Tot zijn verwondering merkte hij dat de pers geen belangstelling had voor een partijloze bewindsman; des te meer kontökt had hij met de afgevaardigden naar het Europese parlement, idealisten als hij. Interessant is de visie van de ban kier-zakenman op het ambtelijk le ven en zijn samenwerking met amb tenaren. Vooral aan dossiers en ter men als „spoed", soms „uiterste spoed" heeft hij nooit kunnen wen nen. Hij haalt het voorbeeld aan van Colijn, die zijn tafel vol zag liggen met torenhoge stapels dossiers toen hij minister van Oorlog werd. Hij belde zijn kamerbewaarder en zei: „Tel deze dossiers, maak even zovele stroken waarop je met grote letters schrijft: afleggen, plak op ieder dos sier zo'n strook, breng de hele zaak naar het archief en zorg dat ik ze nooit meer terugzie". Daarom, aldus Beyen. is het vraagstuk of een trompetter bij de artillerie de rang van korporaal kan krijgen, nog steeds niet opgelost. Het zou te ver voeren Beyens geschrift in extenso te verhalen. Veel ervan is historisch gezien niet erg belangrijk. Maar de schrijver ver ontschuldigt zich bij voorbaat: een kroniek van een leven is als een reisverhaal. SCHIPHOL Met drie gou den, drie zilveren en één bron zen medaille, met bruin verbran de gezichten en met een grote Mexicaanse hoeden en andere carnavaleske souvenirs is van nacht om kwart voor een de Ne derlandse Olympische ploeg te ruggekeerd van de Olympische Spelen in Mexico. Uitbundig begroet en zelfs toege zongen door enkele honderden fami lieleden en supporters, die de gehele avond in de aankomsthal op de ver traagde aankomst hadden gewacht, namen sportlieden en officials ver moeid maar blij over de thuiskomst afscheid van elkaar en trokken per auto naar huis. Met pers en radio (voor de televisie was de aankomst op dit tijdstip niet meer actueel) was aan slechts enkele bevoorrechte ouders toegestaan om de gouden-medaille-winnaars en -winnaresse meteen in de pier al te begroeten. Ada Kok omhelsde haar vader en moeder bijna net zo krachtig als ze Drie „gouden" Nederlanders ar riveerden vannacht vermoeid maar blij op Schiphol na lang durig verblijf in Olympisch Mexico. Van links naar rechts: vader en nioeder Kok, Jan Wie- nese, Ada Kok en Joop Zoete melk. Vader Kok houdt de gou den plak van wielrenner Joop Zoetemelk in de hand. in het water vlindert en een zelfver zekerde gouden skiffeur Jan Wienese vertelde en passant in een microfoon: „Ik kon mijn tegenstanders gemakke lijk overtroeven. Ze konden mij daar niet verslaan." Evenals Ada Kok bleek hij geweldig te spreken over het Mexicaanse publiek. „De mensen zijn er werkelijk ongelooflijk vriendelijk en enthousiast". Niet compleet De Nederlandse afvaardiging was niet helemaal compleet: 's ochtends was al de waterpoloploeg op Schiphol teruggekeerd. De overige 150 sport lieden en officials zouden eerst gisteravond om half acht komen, maar in de loop van de dag bleek, dat er in verband met het drukke vliegverkeer dat de exodus uit Mexi co moet verwerken steeds meer ver traging zou komen. Uiteindelijk kwa men onze landgenoten in de verlegde DC-8 van de KLM dus niet op 30 maar in de prille ochtenduren van 31 oktober terug. Op dat tijdstip was er voor diep gaande gesprekken met officials, coa ches en deelnemers nauwelijks gele genheid. Niemand voelde er veel voor. Kwade woorden over doping, medische verzorging of verkeerde lei ding vielen er dan ook in het geheel niet te beluisteren. „Ik heb niets te klagen gehad, ze ker niet over mijn medische verzor ging", zei bijvoorbeeld gewichtheffer Piet van der Kruk, die temidden van de vele Olympische koffers bij de douane een sportvriend hoorde roe pen: „Laat Piet maar alleen gaan, die kan zijn bagage zelf wel dragen." man te veel tijd nodig had. Nadat Rensenbrink na grove Engelse char ges al tweemaal was opgelapt, moest hij tien minuten voor het einde defi nitief het veld verlaten. Met hem verdween ook het laatste restje stootkracht in de Amster damse aanval. Chelsea was duide lijk sterker, maar de versterkte de fensie van DWS, met Jongbloed aan het hoofd bleef overeind, al moest Overweg in samenwerking met Bian- chi in de slotfase op de doellijn red ding brengen. De overige uitslagen van de wedstrijden om de Jaarbeurssteden- beker: Real Zaragossa Aberdeen 30 (1—2). Glasgow Rangers Dun- dalk 21 (eerste wedstrijd), Vitoria Setubal Lyon 50 (eerste wedstrijd). Izmir Arges Pitest 30 (eerste wedstrijd). LUGANO Nederland heeft woensdag in de zesde ronde van de B-groep van de Schaakolympiade in Lugano een voorsprong van 20 op Mongolië genomen. Van de twee af gebroken partijen staat er een verlo ren, terwijl de andere zeker remise wordt. Hans Ree brak zijn partij tegen Uitum af in een stelling die voor de Nederlander meer perspectieven toont dan voor de Mongoliër. Ook Langeweg moest zijn partij afbreken. Hij staat evenwel ongunstiger dan zijn tegenstander Miagsuren. Bouw meester was duidelijk te sterk voor Lkhagva en Kuipers ten slotte won met zwart van Zorigt in een Sicili- aanse partij. Onverwacht verlies van Tom Okker ABERAVON De als eerste ge plaatste Tom Okker heeft woensdag in de derde ronde van het internatio nale overdekte tennistornooi, dat in Aberavon (Wales) wordt gehouden een verrassende nederlaag geleden tegen de 21-jarige Brit Gerald Bat- trick. Na twee uur en 50 minuten besliste Battrick de strijd met 36 97 en 1412 in zijn voordeel. Vier wedstrijdpunten kon Okker nog af wenden, de vijfde gaf de doorslag. Okker had dinsdag de derde ronde bereikt via een moeizame zege op een andere Britse coming man: Stanley Matthews. Polen klopte Ierland CHORZOV Polen, een van de tegenstanders van Nederland in de voorronden van het tornooi om het wereldkampioenschap, heeft woensdag in Chorzov een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ierland met 10 gewonnen. Het eni ge doelpunt wetd in de 59e minuut door Lubanski gescoord. De Polen hebben de gehele wedstrijd een groot veldoverwicht gehad, maar konden de aanvallen niet afwerken. Verstout? ELKE DROGIST HEEFT HET! Weer ruime zege Bayern Miinehen BONN De uitslagen van de woensdagavond gespeelde competitie wedstrijden voor de Westduitse Bun- desliga zijn: Eintracht Frankfurt Borussia Mönchengladbach 1—1, Ale- mannia Aachen Werder Bremen - L Schalke 04 FC Kaiserslautern 1—0, Hamburger SV 1860 München 2—0. Bayern München Borussia Dortmund 4—1, VFB Stuttgart FC Kóln 6—1 MSV Duisburg Kickers Offenbach 2-1, Eintracht Braunsweich FC Nürnberg 0—2 Hertha BSC Berlin Hannover 96

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11