fRAAG WEER STIL er pakt zelf spionage-zaken aan JAMIN STEEDS MEER PERFECTIE IN TV-KIJKEN EN OPNEMEN li Het Kwartet Viering van onafhankelijkheid met massa-demonstraties PRINSES OPENT INTERNAAT Ziekenauto was ledental helikopter net even vooi HET WEER ONDERZOEK MET BRANDT Ondervraging Kind doodgereden - autorijder verdwijnt Koning Klant oorzaak van debacle ZCS glanzende onderzettertjes (met fijn Indisch mot iet) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! vruchtenglacé 1 Nieuwe Leiclse Cowamt Dinsdag 29 oktober 1968 - 49ste jaargang 'vooraanstaande prot. christelijke dagbladen teur: F. Diemer Iredactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn Hert in teghenspoet!" ;dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur vloeide geen bloed bij lemonstratie die giste- I de oude binnenstad [Praag in rep en roer kt. Tonelen herleefden die voorkwamen bij begin van de Russische tting. Duizenden jonge men riepen in spreek- fi „Russen, ga naar I". Een groep klom. te- de hekken op van het \cany-kasteel, waar re- ïgsleden en partïjlei- bijeen waren om het gjarig bestaan van de bliek Tsjechoslowakije leren. Enkele arrestatie* Russen afzijdig Svobodu toegejuicht Door afzetting heen Prinses Margriet heeft gisteren in Terneuzen een borstbeeld van haar moeder onthuld. Dat was de officiële openingsceremonie in het nieuwe internaat voor schipperskinderen Koningin Ju liana. dat uitgaat van de her vormde stichting van die naam. Het beeld, dat een bijzonder goede gelijkenis vertoont met het gelaat van onze vorstin, is gemaakt door de in Terneuzen wonende oud-schipper J. Vegter. Na haar daad overhandigde de voorzitter van het stichtings bestuur, de heer C. H. W. Smit, de Prinses een gedenkpenning uit 1602 plus oorkonde van prins Maurits. Na afloop vertrok prinses Margriet per helikopter uit Terneuzen, In het nieuwe complex ver blijven tachtig kinderen, maar er is plaats voor 128. De twintig personeelsleden zijn in een afzonderlijke vleugel ondergebracht. De stichtings- kosten bedragen een miljoen. DEN HAAG Voor het eerst is gedurende de nu bestaande proefpe riode de hulp ingeroepen van een helikopter bij een verkeersongeluk. Toen het vliegtuig drie minuten na de alarmering bij de plaats van het on geluk landde, werd de brancard ech ter juist in een ziekenauto geschoven. De helikopter kon weer terug naar de basis Deelen. Het ongeluk gebeurde bij Oene in de gemeente Epe op de Veluwe. Een auto reed daar gistermiddag tegen een boom en de bestuurder raakte lelijk beklemd. Aangezien de politie vermoedde, dat de man vrij lang in de benarde positie zou moeten doorbrengen, alar meerde zij ook een helikopter. PRAAG Pas na middernacht kwam een eind aan de massale ti-Russische demonstraties, die de gehele viering van het vijftig- ris bestaan van de republiek Tsjechoslowakije hebben beheerst. geen enkele plaats lieten de Russen zich met de betogingen in. it bleef bü een klein aantal arrestaties door de Praagse politie. Lof en smaad van de mas- ja moet men met dezelfde on verschilligheid bejegenen. SENECA ,Ik probeer een noot te vinden, die pijn vader mooi vindt." DE BILT Een fronten- steem van een depressie tussen IJsland en Schotland trok de tfgelopen nacht met regen over >ns land. Achter het front stroomde van- laag met zuidwestelijke winden pigszins onstabiele lucht van de iceaan binnen, waaruit plaatselijk Inkele buien vielen, i De zachte lucht is nu ver naar iet noorden opgedrongen, waar- loor de vorstgrens zich verplaatst leeft naar Noord-Scandinavië. Op de oceaan heeft zich een trede westelijke stroming inge- iteld, waarmede storingen in de achting van Ierland trekken, i Na het passeren van een zwak te rug van hoge luchtdruk, ko llen morgen fronten van deze Loringen dichtbij ons land, waar- loor de regenkansen weer gaan benemen. In een overwegend trachtige zuidwestelijke lucht- jtroming blijft het vrij zacht I Vooruitzichten voor donderdag: I zon: 10 tot 50 procent (min. temp.: van 2 graden onder Dt 4 graden boven normaal i max. temp.: 1 tot 5 graden bo- jen normaal kans op een geheel droog et- haal: 50 procent [kans op een droge periode van hinstens 12 uur: 80 procent. De gehele dag waren duizenden jon ge demonstranten op de been. Nadat zij 's middags tevergeefs hadden ge probeerd bij de Russische ambassade een verzoekschrift in te dienen waar in om volledige vrijheid werd ge vraagd, trokken zij gisteravond naar het nationale theater, waar de Tsje- coslowaakse partijleiders en hun gas ten een gala-voorstelling bijwoonden. „Russen, gaat naar huis", klonk het uit de kelen van de' jonge Tsjechen toen zij door de binnenstad mar cheerden in de richting van het thea ter. „Wij hebben Hitier verjaagd, we zullen ook Breznjef verjagen". Ook op de spandoeken werd kritiek gele verd op de Russische leider. Politie Bij het theater stuitten de jongelui op een dubbele rij politiemannen, die slechts met de grootste moeite de weg vrij konden houden voor partijleider Dubcek, president Svoboda en de an dere politici. In het centrum van de stad staken de betogers een stapel Russische pro- paganda-kranten in brand. Zij ver spreidden zich pas toen de politie wil de ingrijpen. Een andere groep be togers trok naar de Zuidslavische am bassade, waar in spreekkoren hulde aan president Tito werd gebracht. Eerder op de dag braken de demon stranten door politie-afzettingen op hun weg naar het presidentiële kas teel Hradcany. Hier herdachten parle mentsleden, ministers en partijfunc tionarissen het vijftigjarig bestaan van de republiek. Ook de Russische ambassadeur, Cervonenko, en andere Russen waren aanwezig. Een Russische televisieploeg die een groep jongeren wilde filmen, moest de wijk nemen voor een onvriendelij ke menigte Tsjechoslowaken. De tele visiemensen pakten hun apparatuur maar in en verdwenen in de rich ting van de Russische ambassade. Op twee plaatsen blokkeerde de po litie de weg met patrouillewagens, maar in beide gevallen drongen de betogers daar tussendoor om zich weer tot één groep te formeren met rijen van vijftig man breed. Overigens greep de politie vrijwel nergens hard handig in. Op televisie Gisteravond konden de Tsjechen op de televisie zien hoe de jongelui zich tegen de Russische bezetting hadden gekeerd. „Deze menigte komt uiting geven aan haar toewijding aan de Tsjechoslowaakse leiders" zei een tv- commentator. „Zij herinnert ons aan de goede tijden van weleer, toen zij de kameraden Tito en Ceaucescu (het Romeense staatshoofd) op het kasteel begroette en toen onze ver tegenwoordigers vrijelijk van het bal kon konden spreken. Eerst tegen middernacht ging de politie tot arrestaties over. Het be trof een twintigtal jongelui, die op het Wenceslasplein de erewacht bjj een monument betrokken. Zelfs moest de politie bü uitzondering van gummistokken gebruik maken. Op dat moment was ook de voor stelling in het nationale theater afge lopen. Enkele honderden jongelui had den kans gezien door de afzetting heen te komen. Een langdurig gejuich ging op toen Dubcek en Svoboda het gebouw verlieten. Niet lang daarna gingen de beto gers rustig naar huis. Voor het eerst in twintig jaar was het op de ver jaardag van de onafhankelijkheid tot massale demonstraties gekomen. Ei AMSTERDAM Op de gisteren in de RAI geopende vakexpositie Fiarex, die van alles laat zien op het gebied van elektronica, kunnen ook leken, al geldt het hier een vakexpositie, hun hart ophalen. Zo'n moment opname als Fiarex demonstreert hoe bijzonder snel de ontwikkeling op dit gebied is. Om te beginnen is er boven een tv- apparaat, zoals het waarschijnlijk in de toekomst in de meeste huiskamers zai pryken. Onder het grote beeldscherm is een mini-monitorset ingebouwd, die laat zien wat er op andere zenders „te koop" is. Lijkt dat leuker, wel dan scha kelt u het grote scherm daarop over. Wel wat vermoeiend? De monitor is ook uit te schakelen. Verveelt een* pro gramma u. dan even een knop verzet ten en u kunt zien wat het aardigste programma is om op over te gaan. Al les in kleur, uiteraard. Een noviteit voor Europa is ook de draagbare tv-recorder. die links te zien is. De dame kan zelf een tv-opname ma ken plus geluid, wat allemaal op de band wordt opgenomen. De band-appa- ratuur draagt ze in de schoudertas. De ze combinatie van videoJbahdrecorder en camera-set, die beeld en geluid op neemt, is uitgerust met een elektronische zoeker voor nauwkeurige beeldstand, re geling en scherptecontrole, alsmede met een hypergevoelige microfoon... Het he- wordt gemaakt door Sony en is te krij- le geval weegt slechts twee kilogram, gen voor het toch betrekkelijk lage be drag van 5900 gulden. MADRID De Westduitse Bondskanse lier Kiesinger wenst een uitvoerig rapport over de spionage, die in zijn land aan het licht is gekomen. Kiesinger heeft van Madrid uit, waar hij op het ogenblik op bezoek is, op dracht gegeven tot een diepgaand onder zoek. Staatssecretaris Guenther Diehl heeft reeds beloofd, dat het rapport zo snel mogelijk zal worden opgesteld, zodat het Kabinet het in een van de volgende zittingen kan behandelen. Het verslag zal niet alleen betrek king hebben op -de jongste gevallen van spionage, maar ook de vraag aan de orde stellen of de samenwer king en coördinatie tussen de inlich tingendiensten goed functioneert. Uit Bonn wordt vernomen, dat Bondskanselier Kiesinger en minister van buitenlandse zaken Willy Brandt persoonlijk zullen deelnemen aan het onderzoek. Zo zullen zij trachten meer te weten te komen over de zelf moorden van ambtenaren op vertrou wensposities, die over geheime ge gevens beschikten. ROTTERDAM In de Crooswijk- j sestraat is maandag om 5 uur dc vierjarige Picter Pi-lkman door een personenauto aangereden. De jongen werd dertig meter meegesleurd en j dood op de weg gevonden. De ehauf- feur is na de aanrijding zondermeer doorgereden. De politie vermoedt dat de auto een Chevrolet Impala is met een donkere kleur en verzoekt inlichtin gen over de identiteit van de bestuurder. De auto verdween in de richting Gouda. KIESINGER Het is intussen duidelijk, dat al deze zelfmoorden met elkaar te ma ken hebben. Kiesinger en Brandt zijn van plan eerst de hoofden van de contra-spionagediensten te ondervra gen. Dit onderzoek op topniveau in West-Duitsland is een bewijs van de bezorgdheid, die niet alleen in Bonn, maar ook in andere West- europese hoofdsteden bestaat over de spionageaktiviteiten. ADVERTENTIE Zie advertentie van „Sempre Avanti's JONG EN JOLIG" od pagina 14 van dit blad. AMSTERDAM De NV Meubel toonzalen Claus in de Wibautstraal is in grote financiële moeilijkheden geraakt. Er zou een schuld zijn van vele tonnen, waarop aanspraak wordt gemaakt door o.a. de Nederlandse Middenstandsbank en Philips-pen- sioenfonds, eigenaar van het pand waarin de toonzalen van Claus zijn ondergebracht. Het pensioenfonds heeft beslag op de grote meubelvoorraad laten leg gen. Vandaag zouden de betrokkenen de moeilijkheden bespreken De directie van Claus meent dat de moeilijkheden voor een groot deel veroorzaakt zijn door een tv-uitzen- ding van Vara's „Koning Klant" over meubel toon zalen, waarin de NV Claus met name werd genoemd als een voorbeeld van te hoge prijsvor ming. Na deze uitzending zijn de zaken van het bedrijf, die voordien zeer flo reerden, hard teruggelopen. Zo zelfs dat het personeel geleidelijk aan met ongeveer tachtig man moest worden ingekrompen. TJET gaat de werknemersvakbewe- ging niet voor de wind, althans niet de drie grote vakcentralen NVV, NKV en CNV. Het ledenver lies bedroeg over de periode van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 in absolute cijfers 12.000. Dit betekent, dat men er niet alleen niet in slaagde de be volkingsgroei bij te houden, maar bovendien verloor op het bereikte aantal leden. Een oorzaak is moeilijk te noemen. Grotere werkloosheid en grotere vakbondsactiviteiten zouden juist een aanwas doen verwachten. Een zekere matheid bij de leden, ook al omdat men hen door de gecom pliceerdheid van de problemen niet meer warm kan laten lopen voor een ideaal, is ongetwijfeld een fac tor. Prof. Albeda heeft op een studie conferentie van het NKV op nog een andere belangrijk aspect ge wezen, namelijk het toenemend aan tal beambten. De vakbeweging, die altijd meer tot de verbeelding van de handarbeider gesproken heefi, omdat deze werk nemer de steun van zijn vakbond in de praktijk ook meer nodig had, heeft nooit grote aantrekkingskracht op de beambtengroepen uitgeoefend. Juist nu deze groepen door de zich wijzigende structuur in ons maat schappelijk leven in omvang toene men en het aantal handarbeiders al thans relatief afneemt, zal de vak beweging ook hiervan duidelijker de gevolgen gaan voelen. Prof. Albeda heeft de vakbeweging opgeroepen meer aandacht te beste den aan de beambten, zich in de toe komst politiek wat minder links op te stellen en minder eenzijdig aan dacht te besteden aan de belangen van de lager betaalden. Een aantal waardevolle opmerkingen die het overdenken waard zijn, maar De Vakbeweging, het officieel or gaan van het NVV, heeft al deze suggesties al weggewuifd. Het is al lemaal niet nodig. Wanneer dc „alles oplossende" samenwerking tussen de vakcentralen er komt. ver- 'dwijnen de bezwaren van de be ambten automatisch. We wachten nu maar af. Beambten W/-ANNEER men in beambtenkrin- gen vraagt naar het oordeel over de vakbonden en de vakcentra len, zyn de klachten meestal talrijk. AI sinds jaar en dag betoogt men, dat er onvoldoende begrip is voor de grote lastenverzwaring bij een enigermate hoger salaris. Bij stijging van liet inkomen wordt onmiddellijk een belangrijk deel weggenomen door stijging van de sociale premielast en door de niet geringe progressie in de inkomsten belasting. Beperkte loonsverhogingen zijn voor vele beambten helemaal niet interes sant. Wat er na alle verhoogde af trekposten aan netto-salarisverho ging overblijft is dikwijls te ver waarlozen. Bijzonder irritant vinden velen bo vendien het fabeltje, dat de procen tuele loonsverhoging de hogere in komens zo sterk bevoordeelt. De buitenwacht rekent alleen maar met brulo-salarissen en met bruto-sala- risverbogingen, maar neemt niet de moeite eens na te gaan, wat hiervan netto overblijft. Men constateert duidelijk een bena drukking van de belangen van de lager betaalden, die er naar verhou ding in de netto-beloning heel wat beter aan toe zijn. De halsstarrige eenzijdige belangenbehartiging wordt naar veler opvatting sterk he- invloed door links-politieke stromin gen. Over het algemeen constateert men in beambtenkring, dat de gemiddel de positie van de beambte in de loop der jaren relatief achteruit is ge gaan en dat het dringend geboden is, dat de beambtenpositie duidelij ker en eerlijker onder de aandacht van politici en loondeskundigcn wordt gebracht. Tot het bestuur van het NVV zijn deze geluiden blijkbaar nog niet doorgedrongen. Prof. Albeda heeft echter terecht op deze scheef ge groeide verhoudingen gewezen cn op de kans dat meer categorale orga nisaties in de kring van beambten- groepen zouden kunnen ontstaan, met als gevolg een nog verder da lend ledental van de vakbeweging. morgen voordeel 100 gram van 89 voor 7® niot duur wol heerlijk Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: naam: straal: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant h veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: betaalt: per kwartaal per mannd Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1