KOORTS HlFJ.n ORANJE NIET VAN SUCCES AF I Hongarije en Bulgarije in Olympische finale Rudi Lubbers door jury versladen Collard diende doping toe Reuzinnen uit basketbal JAPAN EN MEXICO TE ZWAK MEDISCH TEAM l\ MEXICO: Van uur tot uur Donderdag WOENSDAG 23 OKTOBER 196» De Mexicaan Joaquim Rocha echts) werd door een onbegrijpe- ke beslissing van de jury tot win- aar uitgeroepen op onze landgenoot Rudi Lubbers. Mexicaan ivint in kivartfinale MEXICO-STAD - Na de mislukte greep naar een bronzen medaille van Ada Kok op de 100 meter vlinderslag, de uitschakeling van de waterpoloploeg en de fel betwis te eliminatie van de ..goed-voor- goud-geachte" Amsterdamse bok ser Rudi Lubbers, is met nog vier wedstrijddagen voor de boeg het aantal Nederlanders dat reële kans heeft op Olympisch ere-metaal te ruggebracht tot vier, hooguit vijf. Gisteren heeft Oranje de laatste troeven in de strijd gebracht: de kano-equipe. De resultaten in de series geven nog geen reden tot zeer hooggespannen verwachtin gen, maar Mieke Jaapies, alsmede de dames K2 Jaapies-Bergers en Paul Hoekstra (mogelijk ook de K2 Hoekstra-Geurtsen) zijn van internationale klasse en kunnen toch stellig voor één of twee me dailles van welk metaal dan ook zorgen. Dan start morgen Ada Kok op haar favoriete nummer 200 nieter vlinderslag, een onderdeel dat zij als bijna niemand anders beheerst. Ook hier kan onverwacht de con currentie te groot zijn, maar dat Ada zonder halsversiering uit Mexico zal terugkeren, is nauwe lijks aan te nemen. En dan tot slot zit er natuurlijk altijd een kans in de wielerwed strijd op de weg ook al hebben Tokio en Rome geleerd dat dit Olympische onderdeel doorgaans de meest onverwachte winnaar op levert. MEXICO-STAD Nederlands' iksfavoriet voor een Olympische edaille in het zwaargewicht, is uit- schakeld. Door een onbegrijpelijke slissing van de jury werd niet Rudi libbers als winnaar in de kwartfina- uitgeroepen, maar de Mexicaan Dcha. Voor Rudi Lubbers, die er vast van ertuigd was dat hij had gewonnen, vam de klap hard aan. Bijna snik- ind vertelde hij dat dit het grofste handaal was dat hij ooit had mee maakt. Een mening, die door velen werd deeld. Voorzitter Hans Hofman van Nederlandse Boksbond: „Het was wraak voor de nederlaag die Bar- nikov vorig jaar in Moskou tegen udi leed. Dat Russische jurylid gaf doorslag. Hij gaf de voorkeur aan Mexicaan. Geen wonder, want hij i liever Rocha als tegenstander or Chepulis dan Rudi. De Russen jn doodsbenauwd voor hem". De Amerikaanse boksdeskundige rkein noemde het ook een schan- ilige beslissing. „Die juryleden zijn bang van het publiek. Wanneer cha verliezer was gemaakt, was er l opstand uitgebroken". Surkein ■mde Lubbers technisch veruit su- ■teur. „Maar je moet wel actief p want in een Olympisch tornooi Innen de knokkers, niet de pksers". OVERWELDIGEND Geen Olympische boksmédaille >or Nederland dus, maar het heeft einig gescheeld. Rudi Lubbers was het helse kabaal van de arena exico ongetwijfeld de technisch be- Te bokser. Rocha werd herhaalde- jk aan het hoofd getroffen, terwijl ibbers slechts enkele klappen op lichaam moest accepteren. De ederlandse kampioen begon zo erweldigend, dat de een hoofd gro- re Rocha duidelijk was geïmpo- eerd. De eerste ronde was met ruim irschil voor Lubbers. Ook in de tweede ronde nam Lub- rs het midden van de ring en dat waarschijnlijk zijn fout geweest, voortreffelijk getrainde Amster- immer maakte daardoor een wat atische indruk en vergat zijn grote snelheid uit te buiten. In deze inde scoorde hij te weinig om hem zijn naam te brengen. De derde ronde was weer geheel lor onze landgenoot, die de strijd eef beheersen ondanks de wilde invallen van Rocha legen het einde in de wedstrijd. Rustig wachtte Ru- Lubbers de beslissing af, die onge- lijfeld gunstig voor hem zou zijn. en illusie viel aan stukken, toen Ro- la tot winnaar werd uitgeroepen. f De Nederlanders Paul Hoek- Ta (114) en Anton Geurts (113) ilaatsten zich in de halve finale van de K-2. MEXICO-STAD Kanocoach Karei Muys was na de eerste dag kanovaren een zeer tevreden man. Dinsdagmorgen bereikten Mieke Jaapies en de K2- Thea Bergers Duif - Mieke Jaapies door derde plaatsen in de series direct de finales, die vrijdag wor den afgewerkt. De K2 - heren Paul Hoekstra - Anton Geurts, winnaars van de zilveren medail le in Tokio, plaatste zich even eens voor de halve eindstrijd die voor morgen op het programma staat. Het was voor Karei Muys reden om lachend op te merken: „dat is nu juist wat we moeten hebben. Nu heb ben vooral de meisjes een paar dagen om volledig te herstellen van de ziekte. Vergeet niet dat vijf dagen hoge koorts echt niet best is voor je conditie". En daarmee schatte Karei Muys het vroege succes van de Oranjever tegenwoordiging bij de Olympische wedstrijden op zijn juiste waarde. Want wie geloofde nog in de kansen van Mieke Jaapies en Thea Bergers Duyf nadat ze vrijwel de gehele week met vrij hoge koorts op bed hadden gelegen? Laconiek Mieke Jaapies onderstreepte vlak voor de start nogeens haar ijzeren wil om te winnen. Laconiek merkte ze op „ik ben wel slap, maar het moet er nu maar eens van ko men, tenslotte ben ik hier om te varen en niet om in mijn bed te liggen..." Strijdlustige Mieke voer een zeer verstandige maar bovenal sterke ra ce. Aan haar krachtige slagen was niet te zien dat zij met koorts in bed had gelegen. Al bijvoorbaat wist zij dat zij tegen de Roemeense Viorica Dumitru en de Westduitse Renate Breuer, kansloos was. Bekwaam ver dedigde Mieke Jaapies de derde plaats. Vooral de laatste 250 meter voer zij zeer sterk. In de wedstrijd van de K2 was het voor de start al evenzo een uitge maakte zaak wie de strijd zou win nen. De sterke Westduitse combinatie Annemarie Zimmermarm-Roswith Esser, Olympisch kampioene 1964. en de Roemenen Valentina Serghei en Vioricia Dumitru gingen inderdaad als eerste en tweede door de fi nish. Mieke Jaapies en Thea Duyf na men. gesteund door tegenwind waar bij ze hun beste races varen, snel een voorsprong op de overigen twee ploe gen en stelden zonder moeite een fi naleplaats veilig. Eindsprint De geduchte eindsprint van het duo Hoekstra-Geurts, heeft nog niets aan kracht verloren. De ervaren Westduitsers Holser-Zander moesten, evenals in de eindstrijd van de Spe len in Tokio, buigen voor het geweld van het Nederlandse duo. Ook de Ita lianen Beltrami en Zilioli hadden geen verweer. Schijnbaar moeiteloos werkte de zilveren ploeg van vier jaar geleden zich op naar de tweede plaats. Minder fortuinlijk was Paul Hoekstra in de Kl-klasse. „Ik hield de verkeerde tegenstander in de ga ten. Ik lette op de Mihaly Hesz, die won tenslotte zilver in Japan. Te laat zag ik dat Hesz alleen maar mikte op een derde plaats". Hoekstra werd tenslotte vierde. „Dat hij de finale haalt staat voor mij zonder meer vast", zei chef d'equipe Cees Molman De herkansingen worden vandaag af gewerkt. Krachtmensen Minder kansen op een plaats in de eindstrijden zijn er voor de K-4. Technisch vaart de combinatie bijna volmaakt In het milieu van puur krachtmensen zoals de Oosteuropese landen die hebben afgevaardigd, speelde Nederland een ondergeschik te rol. Tot het 500-meter-merkteken handhaafde Nederland zich in tweede positie. Toen echter sprong de ene na de andere boot de Oranje-ploeg voor bij. Als vijfde met geringe voorsprong op Amerika ging de Nederlandse vier over de finishlijn. -'.Tm*. rflfPY MEXICO-STAD „Het is gewoon on begrijpelijk", zei kano-coach Karei Muys. „Wij hebben aangedrongen op doping controle en gezegd, controleer de eerste vier van iedere wedstrijd. Als er dan iemand doping heeft gebruikt kan je num mer vier van de betrokken race alsnog laten overgaan naar de volgende ronde. Nu is besloten, dat de ploegen die iri het programma als eerste vier staan vermeld zullen worden onderzocht Als dat door gaat kan je gewoon uitrekenen of je iets ^flfl'PIIW'rt' kan slikken of niet." illiiiiiii4iiiiiiiii(|iji||l||liiillpi|jjv De Nederlandse delegatie heeft voorts geprotesteerd tegen het feit dat het onder zoek ten minste 24 uur in beslag zal nemen. „Dan is de volgende wedstrijd al gevaren en kan je nooit meer corrigeren. Het com mentaar van de wedstrijdleiding was, dat als er iets gevonden wordt de ploeg wordt gediskwalificeerd en de gewonnen medaille eventueel terug- geëist. De mensen die dan eigenlijk recht hadden op die plak zitten er naast" Overigens was de met een waas van geheimzinnigheid omgeven doping controle de afgelopen dagen op de baan van Xochimiloo onderwerp van gesprek. „Het mooiste vind ik", besloot Karei Muys lachend, „dat ze bij de achten een stuurman op gebruik van stimulerende middelen hebben gecontroleerd". KAREL MUTS Estudiantes, houder van de offi cieuze wereldbeker voor clubs, is gisteren stormachtig ingehaald. Ter wijl militairen de spelers tegen de supporters moesten beschermen, vlo gen twee militaire straaljagers over als eerbewijs aan de Argentijnse ploeg. Mieke Jaapies wist door te dringen tot de finale van het nummer K-l dames (500 meter). Op de foto de Nederlandse kanovaarster in gezelschap van enkele Mexicaanse mariniers. MEXICO-STAD De wieler- soigneur Sjeng Collard heeft toe gegeven dat hij de wielrenners die goud wonnen op de ploegen tijdrit met hormonen respectieve lijk hormonoiden heeft behan deld. De medische commissie in Mexico bestaande uit de artsen Willebrand, Mosterd en De Jong ste beschouwt deze ingreep van Collard als toedienen van doping. Maria Gommers, die brons ver overde op de 800 meter, is niet MEXICO STAD Lang heeft Bo livia's enige deelnemer aan de Olym pische kanowedstrijden niet in zijn boot gezeten. Kort na de start van een van de series K-l sloeg de kano van de 38-jarige Hernando Inchauste om en de Boliviaan moest vanuit een motorboot uit het water worden ge haald. Uitgeschakeld is hij echter nog niet. In de herkansingen zal hij alsnog de kans krijgen de volle dui zend meter te peddelen. MEXICO-STAD De kans is groot dat het voetbalteam van Hongarije de Olympische titel van Tokio gaat prolongeren. De Hongaren plaatsten zich gisteren voor de eindstrijd van het Olym pisch tornooi na een forse 50 zege op Japan. De andere fina- list is Bulgarije dat in Gualdala- jara met 32 de baas bleef over Mexico. De staatsamateurs van Hongarije, zonder spelers die in Engeland tij dens het wereldkampioenschap voet bal in het team waren opgenomen, hadden geen enkele moeite om het verrassend tot de halve eindstrijd doorgedrongen Japan te verslaan. De 50 zege was niettemin geflatteerd. In de eerste helft boden de kleine Aziaten nog goede tegenstand. De voorhoede van de Magyaren kreeg slechts weinig kans en alleen mid denveldspeler Szucs had in de 29e minuut eenmaal succes met een ver rassend zuiver afstandsschot: 10. ROUTINE De routine van de Hongaren bleek na de rust doorslaggevend. De Japan ners konden bovendien het hoge tem po niet meer bijbenen en hadden ook de pech twee strafschoppen tegen te krijgen. In de 5le min en 64e min benutte Novak twee strafschoppen feilloos: 30. Japan dat toen reeds definitief door de knieën was gegaan, poogde nog wel de wedstrijd een ander aan zien te geven maar bereikte slechts het tegenovergestelde resultaat. De schotvaardige Scuzs bepaalde bij uit vallen de eindstand op 50. Bulgarije had het tegen hel felle, fanatiek aangemoedigde Mexico veel moeilijker. Ondanks het feit dat de Bulgaren al na tien minuten door doelpunten van Jekov en Christov met 20 de leiding hadden genomen, liet Mexico zich totaal niet ontmoedi gen. Een ware belegering op het Bul gaarse doel had aanvankelijk geen succes, maar toen Morales dan einde lijk de zo dik verdiende gelijkmaker aantekende (21), leek het of Bulga rije van slag raakte. Toch liet het nerveus opererende Mexico enkele kansen onbenut. Zo niet echter Puli- do die vlak voor rust met een prach tige kopbal 22 scoorde. Op dat mo ment leek Mexico regelrecht op een plaats in de finale af te stevenen. ONTKNOPING Toch kreeg het duel een verrassen de ontknoping. Bij een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval van de Bulga ren kwam Dimitrov alleen voor de Mexicaanse doelman en prompt schoot hij raak: 32. Die treffer kwam zo hard aan dat de nog wel sterk aanvallende Mexicanen niet meer de inspiratie hadden om werke lijk gevaarlijk te worden. met dergelijke stimulerende mid delen behandeld. De heer A. J. H. Dokkum. chef de mission van de Olympische ploeg in Mexico verklaarde dat Collard eerst heeft toegegeven dat hij zowel vita minen als hormonen respectievelijk hormonoiden aan Nederlandse deel nemers in Mexico heeft toegediend nadat hij met spuiten en lege ampul len was geconfronteerd. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de betreffende deelnemers niet op de hoogte geweest van de juiste aard van de toegediende stoffen. Ontoelaatbaar Het medisch team in Mexico acht met name het geven van hormonen ontoelaatbaar. Men is er zich echter van bewust dat deze mening niet wordt gedeeld door enkele in Mexico verblijvende deskundigen. De me dische delegatie wil evenals het bestuur van het NOC, de mening vragen van in Nederland terzake deskundigen. Bovendien moet advies worden ingewonnen van de medische commissie van het NOC. Ook dienen andere instanties te worden geraad pleegd. Met name zou hier gedacht worden aan de internationale federa tie van sportmedici. Eerst na binnenkomst van deze ad viezen zal een juiste kwalificatie van de toegediende stoffen kunnen wor den gegeven. Het is daarna aan het NOC-bestuur te beslissen of eventu- Met een felle eindsprint werkte Bob Schoutsen zich in de finale 100 meter rugslag vanuit de achterhoede naar een fraaie zesde plaats. eel nog verdere maatregelen worden genomen. Dokter Mosterd zei dat men de at leten niet de dupe wil laten worden van mogelijke extreme of ouderwetse standpunten die het medisch team er in Mexico op na houdt. Daarom wil men de adviezen van andere deskun digen. Ongelukkig Dokter Dokkum die met andere woorden toegaf, dat de affaire-Col- lard in Mexico wat ongelukkig was behandeld, begreep dat er talloze vragen open bleven. „Wij hebben nu alles weliswaar in etappes ver teld maar na het onderzoek zullen wij in Nederland volledige opening van zaken geven". Overigens is het gouden wieier- kwartet na afloop van de ploegentijd rit op doping gecontroleerd. Daarbij bleek dat de wielrenners geen verbo den stimulerende middelen had ge bruikt Nadat bij Sjeng Collard lege ampullen van hormonen waren ge vonden heeft de voorzitter van de KNWU dr. Van Dijk, nogmaals aan de doping-commissie van het IOC ge vraagd of de hormoon-preparaten verboden waren of niet. Het IOC be paalde dat hormonen wel waren toe gestaan. Nederlandse tijd: 15.00 Schermen: series degen ploegen (h). vrije oefenstof mÊLMm Dokter Willebrand MEXICO-STAD De Internationale Basketbalbond heeft gisteren gediscussieerd over het probleem van de „reuzinnen". Er is een voqrstel ingediend om een maximale lengte voor speelsters vast te stellen, dat nog niet in stemming werd gebracht. Dit kwam onder meer omdat Rus land (waar in het nationale team een zeventienjarig meisje speelt met een lengte van 2,06 meter) zijn standpunt nog niet had bepaald. 15.30 Gymnastiek: Ind. /ploegen. 16.00 Kano: halve finales alle nummers; schermen: series floret ploegen (d); water polo: halve finales. 17.00 Paardesport: grote prijs dressuur; worstelen: voorronden Grieks-Romeins: volleybal: heren Japan Brazilië, Mexico Verenigde Staten, België Rusland, Bulgarije Oost-Duitsland, Polen Tsje- choslowakije, dames: Polen Tsjechoslo- wakije. Japan Korea; zwemmen: series 200 m vlinderslag (h). series 200 m vlin derslag fd), series 200 m vrije slag (h), series 400 m wisselslag (d) 18.00 Hockey: halve finales. 21.30 Boksen: halve finales. 22.00 Waterpolo: zes wedstrijden 5e t/m 15e plaats. 22.30 Voetbal: wedstrijd om derde plaats. 23.30 Schermen: series degen ploegen (h). 24.00 Zwemmen: series torenspringen fh). finale 800 m yrije slag (d), finale 200 m vlinderslag (h), finale 200 m vlinderslag (d), finale 200 m vrije slag fh); gymnastiek: vrije oefenstof ind/ploeqen, worstelen: voorronden Grieks-Romeins. 02.00 Boksen: halve finales; schermen: finale floret ploegen (d).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9