LEIDER APOLLO-PROJECT: VOLGEND JAAR DE MAAN! '1 Plan voor gebit van alle dertien jarigen AANVARING IN DE MIST: EEN DODE Montagefoto kwam niet in politieblad Beira tegen Abbekerk enquête over economische macht Randstadsteden hebben kontakt over centraal slachthuis Rusland levert Radicalen willen Nigeria jeeps Plan-Harmei op k lange baan MAN VERMIST Extra aandacht voor kwaliteit van huizen alles goed I ,Zeer i: belangrijke stap9 Btonchiletten ER 5 WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 UTRECHT De zie kenfondsen is een plan voorgelegd alle kinderen van dertien jaar in de gelegenheid te stellen een optimale tandheel kundige verzorging te ontvangen. Volgens dit plan, van de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering van de Tandheel kunde. zal eerst moeten worden bezien of het des betreffende kind een goe de mondhygiëne toepast, zodat het de moeite waard is het gebit tand heelkundig te verzorgen. Als aan de voorwaar den is voldaan, zal de tandarts via een röntgen onderzoek vaststellen of en zo ja waar caries voorkomt. Daarna wordt een behandelingsplan op gesteld. Groeve kaart Door maar een jaar gang kinderen op deze manier te helpen, is in het systeem een geleide lijke ontwikkeling inge bouwd. Er komt elk jaar een leeftijdsgroep bij, zo dat niet plotseling een al U grote vraag naar tand heelkundige hulp gaat ontstaan. De kinderen, die in het „13-jarigenplan" zijn op genomen, krijgen een groene tandartskaart; voor de andere kinderen en de ouderen wordt de huidige tandheelkundige verzorging met de bestaande saneringskaart gehandhaafd. De secretaris van de Centrale Bond van On derling Beheerde Zieken-' fondsen, de heer J. de Vries, zei gisteren op de algemene vergadering van de bond in Utrecht, dat door dit plan als men daarnaast ook een herstructurering van de schooltandverzorging kan bewerkstelligen uit zicht wordt geboden op een goede tandheelkun dige zorg binnen niet al te veel jaren voor de Ne derlandse jeugd. Waarschuwing De heer De Vries zei verder: ..Het zieken fondswezen heeft zich van oudsher op 'net standpunt gesteld dat het niet als zedemeester mag optreden, met andere woorden dat het geen verstrekkingen mag wei geren. nodig door on voorzichtig of roekeloos optreden van de zieke. Maar of de zieken fondsen hun passiviteit zover door moeten voe ren, dat ze ook bij de schooltandverzorging niets aan de snoepge- woonten zouden doen gaat mij toch te ver." ..Het is vandaag de dag nog mogelijk, dat een kind. nauwelijks terug uit de stoel van de tand arts. van de jufverlof krijgt met een snoep- trommeltje rond te gaan omdat er iemand jarig is", aldus de heer De Vries. Hij achtte het nodig dat hierover met school besturen en onderwijzers wordt gesproken. Als daarbij zou blijken dal men onvoldoende bereid is mee te werken, moet men zich afvragen of de ziekenfondsen door moe ten gaan met het beschikbaar stellen van aanzienlijke bedragen voor de tandheelkundige zorg op de desbetreffen de scholen. meende de heer De Vries. TE KUNT NIET overal tegelijk zijn, maar dolgraag was ik maandagavond op Ameland geweest. In het gemeentehuis, waar burge meester J. "Siderius de gemeenteraad presideerde. Een vergadering, die flink wat pu bliek trok. Nu komt de doorsnee-burger naar de beraadsla gingen luisteren, wanneer er een rel of minstens een fel debat te ver wachten is. maar de Amelanders zijn zo niet. Die kwamen om heel iets anders. Het was als een lopend vuurtje rondgegaan. Ameland zou op deze avond een. zoals burgemeester Si derius het noemde. „vorstelijk geschenk" krijgen. Het is allemaal snel gegaan, maar de voorgeschiedenis is lang. Die is begonnen in de vorige eeuw, toen de dochter van Leenderl Popta Wassenaar trouwde met Teu- nis Scheltema en met hem naar De Rijp vertrok, waar Scheltema kan didaat-notaris werd. Zij kregen twee kinderen, een zoon en epn dochter. Maar de jonge moeder stierf. Zoon Leendert ging naar grootva der Leendert Popta Wassenaar, dochtertje Jikke naar de grootou ders Scheltema, die aar. weerszijden van de toren van Nes op Ameland woonden. Vader Scheltema verhuisde later naar Wateringen waar hij kandi daat werd op het kantoor van nota ris Metman. Later herenigde hij zijn gezin toen hij trouwde met de nota risdochter Jet Metman, Maar altijd bleef Ameland trek ken en daar ook verbleef hij zijn laatste jaren. De zoon Leendert wercL schilder, leerling van Toorop. Ameland was hem lief, al woonde Collectie Sclieltemn hij tot zijn sterven op 19 juli 1966. hij werd negentig jaar, in Waterin gen in het laantje dat naar hem genoemd was, de Laan van Schelte- Prof. dr. J. M. W. Milatz. zoon van Leenderl Scheltema's zuster, kreeg de nalatenschap der kunstwerken. Zijn wens en taak was het, de col lectie waardig onder te brengen. Zo werd Ameland die schilderijen aangeboden welke op het eiland be trekking hebben, en een gedeelte aan het Fries Museum te Leeuwar den. BREDA Een montagefoto van de 21-jarige fabrieksarbeider, die be kend heeft op 3 augustus cle in dustrieel Rogier in Bergen op Zoom te hebben vermoord is niet, zoals ge bruikelijk. in het politieblad versche nen. Was dit wel gebeurd dan zou de dader wc'l'chl weken eerder aange- I houden zijn, omdat hij sprekend op I deze montage lijkt. I Naar aanleiding van de kritiek, die de politie van Bergen op Zoom hiero- I ver te incasseren kreeg, heeft de offi- I cier van justitie in Breda. mr. A. Kalthoff. verklaard dat de foto bin nen het politiekorps is gehouden om misverstanden te voorkomen. Com missaris Th. Andriessen van de Ber gen op Zoomse politie heeft dit even eens meegedeeld op een persconfe rentie. Een inwoner van Bergen op Zoom, die werd verdacht maar onschuldig bleek, lijkt veel op de dader en zou ten onrechte in discrediet zijn ge bracht, meent de commissaris. De bemanning uan de Essex vormde het woord Apollo De leider van hei Amerikaanse Apollo-program, Sa muel C. Phillips, heeft goede hoop dat volgend jaar Amerikaanse astronauten op de maan zuilen landen. En kele uren na afloop van de geslaagde ruimtevlucht van de Apollo 7 zei hij op een persconferentie dat voor het eerst meer was bereikt dan men zich ten doel had gesteld. Phillips sprak van een „zeer belangrijke stap". Het staat overigens nog niet vast of de Apollo 8 in december met drie man een vlucht rond de maan en terug zal maken. De bakboordzijde van de Ab- bekerk werd over tientallen me ters opengescheurd. Het schip ligt bij Wilton in afwachting van reparatie. Communistische partij in West-Duitsland Gisteravond hingen de zevende- twintig kunstwerken in het raadhuis en vooral de oude Amelanders her kenden met ontroering hoe het alle maal eens geweest was. Het oude dorp. de portretten. De schenking werd door de raad grif en met dank aanvaard. Er zijn reeds plannen om in de zomer van 1969 een Scheltema-ten toonstelling te houden, waarbij de Amelander collectie aangevuld zal worden met het door het Fries Museum te Leeuwarden verworven bezit, waaruit een reizende ten toonstelling gevormd zal worden. De aula van de mooie nieuwe school op Ameland zal als ten toonstellingszaal fungeren. Burgemeester Siderius vertelde me, dat bovendien de schilderijen permanent te zien zullen zijn o.a. in het Theatercentrum te Hollum en in de Oudheidkamer te Hollum. Voor de talloze vrienden van Leendert Scheltema hier in de randstad van Haarlem tot Delft is het wat verdrietig, dat noch Wate ringen noch Delft iets cedaan heeft om de collectie te behouden, maar tegelijkertijd is het een diepe vol doening. dat de schilderijen nu daar zijn. waar de schilder er zijn inspi ratie toe kreeg. DEN HAAG De Radicalen (groep Aarden) in de Tweede Kamer heeft gistermorgen besloten een voorstel tot het houden van een par lementaire enquête over de econo mische machtsverhoudingen in ons land bij de Tweede Kamer in te die nen. De Radicalen hebben bij de alge mene beschouwingen hun zorg uit gesproken over de ontwikkelingen <'an deze economische machtsverhou dingen. De fusies van de laatste maanden gaven daartoe aanleiding. Recente uitspraken in kringen van de vakbe weging hebben de groep gesterkt in haar mening dat er een enouête moet komen. „Alleen op die wijze kan het parlement het noodzakelijk inzicht krijgen in de economische machtsverhoudingen", aldus de groep Radicalen. DEN HAAG De fraktleleider van dc PvdA In de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl. heeft minister Luns gevraagd, zich krachtig te ver zetten tegen hervatting van militaire hulpprogramma's aan het Griekse re gime. Verder vraagt de heer Den Uyl of de Amerikaanse regering de Kavo- landcn in kennis heeft gesteld van de hervatting van wapenlevcranties aan Griekenland. LAGOS Rusland zendt een groot aantal jeeps naar Nigeria on> dc transportmoeilijkheden van dc fede rale regering tc verlichten. Het Russi sche vrachtschip Viljany zette dins dag ongeveer 80 jeeps in Lagos aan land. De stafchef van het Nigeriaanse le ger zei dat de voertuigen bestemd zijn voor de troepen, die tegen Biafra strijden. Volgens hem had de Viljany geen wapens of munitie aan boord. ..Wij kopen geen wapens van Rusland", aldus de stafchef. De Sowjetunie heeft Nigeria onder andere ongeveer vijftien straaljagers, twee Iljoesjin-bommenwerpers en acht straaliesvliegtuigen verschaft. Pantserwagens, munitie en lichte wa pens betrekt Nigeria in hoofdzaak van Engeland. Jeugdconcert is er goed voor (Van onze radio- en tv-rcdactic) HILVERSUM In plaats van de documentaire over Mussert zal de VPRO vanavond op Ned. 2 een van de Amerikaanse programma's ..Jeugdconcert voor jonge mensen- uitzenden. Zo'n neutraal brokje uit de voorraadschuur heeft wel eens meer soelaas gebracht. Daarom ook nu. Gelukkig, dat het altijd bij de hand is. niet langer verboden KARLSRUHE Een uitspraak van het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe wordt als een teken ge zien dat de bondsregering ertoe zal moeten overgaan het verbod van de communistische partij in West-Duits land in te trekken. Het hooggerechtshof vernietigde dinsdag het aanhoudingsbevel dat in 1954 tegen Max Reimann, de voorma lige leider van de sinds 1956 verbo den communistische partij, werd uit gevaardigd. De nu 69-jarige Reimann woont in Oost-Duitsland. Hij was destijds beschuldigd van hoogverraad. Zijn partij werd als in strijd met de grondwet verboden. toewijzing van contingenten wonin- i gen veel aandacht te schenken aan i de achterstelling op huizengebied die de randstad heeft ondervonden. Er kwam ook nog een staartje van de huurbijdrage ter sprake. De c.h.- heer Van der Peijl vroeg of het mo gelijk was woningbouwcorporaties tc verplichten de meer draagkrachügen een woning te weigeren. Dc minister stemde hiermee in, hoewel hij de corporaties vrij wilde laten. „Ik hoop dat ze het doen". De socialist Van den Doel wilde dit ook uitbreiden tot de particuliere gesubsidieerde sector. Vooral de VVD'er Wiegel pleitte voor herziening van het subsidiebe leid naar een vorm van individuele subsidie om deze terecht te doen ko men bij degene die werkelijk subsi die nodig heeft. Voor de heer Aantjes (a.r.) was dit aanleiding om te vragen of de subsi die niet afgestemd kon worden op de kwaliteit, met de mogelijkheid kor tingen toe te passen als bijvoorbeeld geen centrale verwarming zou zijn geïnstalleerd. De minister was het hiermee eens. Er wordt al nauwlet tend toegezien op kwaliteitsverbete ring en deze controle kan verscherpt worden. „Het lijkt me nogal klontjes", aldus minister Schut, „dat de verstoring door de BTW in de grondprijzen (wo- ningwetbouw en particuliere bouw) moet worden opgeheven." Hij zou hiervan studie maken. Van onze scheepvaartredactie HOEK VAN HOLLAND Bij een aanvaring tijdens dikke mist ter hoogte van de Maasboei (en kele mijlen buiten de Nieuwe Waterweg) tussen het Neder landse vrachtschip Abbekerk van de VNS en de Deense vracht vaarder Beira is gisteravond de Chinese scheepstimmerman Hun- gyu Yeung (43) om het leven ge komen. De scheepsbotsing ontstond om ongeveer halfacht door nog onbe kende oorzaak. De steven van de Beira boorde zich met geweld in het bakboordvoorschip van de Ab bekerk. De scheepstimmerman stond op lie't voorschip van de Abbekerk teneinde direkt de ankerspil in wer king te kunnen stellen als dit nodig mocht zijn. Hij raakte bekneld tus sen het opengescheurde staal. I De twee vrachtschepen liepen ern stige schade op. Van de Abbekerk werd de bakboordzijde over een i lengte van meer dan 30 meter open- gescheurd. Een deel v*an de lading I stukgoed moet in zee zijn gevallen. He populaire zangduo Esther en Abraham Opharim is gisteren op Schiphol neergestreken. Ons land bevalt hen zo, dat ze. er zich willen vestigen. Voor zover hun drukke werkzaamheden het toelaten zijn Eshter en Abi op zoek naar een woning. De voorste mast is omgevallen. Van de Beira werd de steven zwaar be schadigd. Met sleepbootassistemie voeren de twee schepen later op de avond naar Rotterdam. De Abbekerk werd af gemeerd 'bij Wilton Feijenoord in Schiedam, de Beira ging naar de Maashaven om te lossen. Over even tuele reparaties is door beide rede rijen nog geen beslissing genomen. De Abbekerk was uitgaand, de Beira inkomend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tussen de grote 1 steden van de Randstad bestaat nu een goed kontakt over de mogelijk- I heid om te komen tot een centraal I slachthuis. Dit zei wethouder J. Worst dinsdag in de openbare com missievergadering van de gemeente raad over economische aangelegenhe den. Rotterdam, Amsterdam en Utrecht maken reeds deel uit van dit kontakt Den Haag is bereid, maar het wach ten is nog op een brief met een toe zegging. Reagerend op een uitlating van de zijde van het gemeente bestuur van Bodegraven gedaan zei de heer Worst dat het voorbarig zou zijn reeds aan te nemen dat in die plaats zo'n projekt zou komen. Een kans is er misschien, zei de wethouder. Er moet worden getracht het gehele vraagstuk op te lossen, de materie is in ieder geval in beweging. In gemeentelijke kringen heeft men zich duchtig georiënteerd op de zaak en men blijft dat doen. Rotterdam kan de kwestie-slaohthuis moeilijk lor zien van die der veemarkt Zowel het slachthuis als de vee markt moeten op den duur uit de bin nenstad weg. Vooral het veemarkt terrein op kostbare grond ligt een te groot deel van de week renteloos. Mogelijk zijn er kansen om daar mis schien later een park aan te leggen. Uit de commissie werd naar voren gebracht dat het bedrijfsleven met een plan is eekomen de veemarkt voor ongeveer (20 miljoen geheel te verbeteren. Dit zou echter een tijdelijke maat regel zijn. Met name de heer W. Bag german (lib.) twijfelt eraan of door samenwerking van gemeenten al bin nen weinig jaren een betere pro grammering van slachthuisbouw kan worden verkregen. De heer Worst zei I dat het kontakt tussen de gemeenten j in ieder geval voort gaat en dat de I resultaten afgewacht moeten worden. een straal van vijf kilometer van de bergingsvloot terechtkwamen, maar ongeveer 25 kilometer van het vlieg- dekschip Essex, het commandoschip. Walter Schirra verliet als laatste zijn ruimteschip. Hij en zijn collega's werden aan boord van een hefschroefvliegtuig gehesen en naar de Essex gevlogen, waar de rode lo per was uitgelegd. President Johnson heeft de astro nauten telefonisch gelukgewenst. Hij hoopt ze op het Witte Huis te ont vangen. Secretaris-generaal Oe Thant feliciteerde Johnson met de „uitne mende prestatie van de bemanning en hun ruimteschip op hun drama tische en historische eifdaagse Odys see." HELMOND De politie van Hel mond verzoekt bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van Jo hannes Wilhelmus Antonius Maria Siegers, oud 56 jaar, wonende te Hel mond. Siegers verliet in de nacht van 17 op 18 oktober in overspannen toestand de echtelijke woning. Een ongeluk wordt gevreesd. Zijn signalement: ongeveer 1.75 m. lang. smal postuur, blond golvend haar. gekleed in bruingespikkelde pantalon en blauw colbertjasje. Hij is in het bezit van een oud zwartgelakt herenrijwiel, merk Magneet. Een ie der die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Helmondse politie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Midden juni 1969 zal minister Schut van Volkshuisvesting weer een nota doen verschijnen over de stand van de woningbouw. Verschil lende leden van de vaste Kamer commissie voor Volkshuisvesting hebben dit gisteren gevraagd om tijdig maatregelen te kunnen ne men als de ongesubsidieerde sec tor dermate achterblijft dat de 125.000 woningen in 1969 niet gehaald worden. Over het algemeen achtte men 125.000 woningen voldoende. De soci alist Van den Doel echter meende, dat dit ertoe zal leiden mede om dat de minister de trouwlust van het Nederlandse volk heeft onderschat dat er 25 jaar zal verlopen eer het kwantitatieve woningtekort zal ziin opgeheven en de krotopruiming zal zijn gerealiseerd. Minister Schut zegde toe bij de De minister meende, dat de bouw tot 1971 een stabiel element zou moe ten zijn, niet „de kwispelende staart" van enige jaren geleden. Hij betreur de overigens het oplopen van de bouwtijd in vergelijking met verle den iaar. Volgens hem was dit te wijten aan de wat gunstiger positie perspectieven op werkloosheidsge- bied. Frits v. d. Poel (4) De heer De Bruijne schrijft dat Frits v. d. Poel om één fout ontslagen is. Dan weet hij er niet veel van. Een pluim voor de KRO, die zulke erger lijke beledigingen hoog opneemt, eveneens gelukkig een zeer groot deel van ons volk. Rotterdam, Fam. Straver. Frils v. d. Poel (S) Flauwe grappen ten koste van ons koninklijke huis! Het is begrijpelijk dat mr. Van Doorn dat niet over zijn kant kon laten gaan. Het bestuur van de NCRV zou dat ook niet doen. De heer v. d. Foei voelt zich veron gelijkt, maar een vervalst nummerbord is toch ook strafbaar? En ongeklede mensen in de studio toelaten is ook verboden. Prof. Plate noemde het grapje minderwaardig. Dat is duide lijke taal. Waar bemoeit de VARA zich mee? Laat de christelijke om roepverenigingen rustig hun eigen za ken afhandelen. Spijkenisse, G. D. van Bueren. Frits v. d. Poel (6) Frits exit? Jammer! Een uiterst be kwame medewerker, rustige en vak kundige presentator. Men schreeuwt tegenwoordig om duidelijkheid. Wel, die werd door deze man geboden. Juist daardoor was het mogelijk je soms te distantiëren van zijn opvattin gen. Deze man kon heilige huisjes om ver trappen. Helaas hebben deze Iqisjesbazen vaak lange tenen. De «arheid horen is zwaar, de waarheid ferdragen nog zwaarder. Dan één misstap en Barbertje moet hangen. Zo zijn onze manieren. Niet r zij die ene misstap, maar die huisjesba zen met hun lange tenen zijn de oor- iall zaak van dit ontslag. Over duidelijk heid gesproken.... Den Haag, A. F. Sollie. 5 V Y KAAP KENNEDY Na de veilige landing in dc Atlan tische Oceaan heeft het Ameri kaanse bureau voor ruimte vaart meegedeeld dat de vlucht met de Apollo 8 een volledig succes is geworden. Het Russische regeringsblad Izwestia leverde dinsdag een opmerkelijk commentaar op de Amerikaanse prestatie. „De succesvolle vlucht heeft nog eens het belang onder streept van bemande ruimte- vluchten, die Rusland in anderhalf jaar niet heeft ondernomen." Waarnemers in Moskou hebben de laatste tjjd in verklaringen van Russische ruimtevaartdeskundigen teke nen bespeurd van een verschil van mening over de waarde van bemande vluchten. Goede gezondheid De bemanning van de Apollo 7, j Walter Schirra, Don Eisele en Walter Deze heer met hoed heet Sean Bourke en is zojuist op het vliegveld van Dublin geland, waar cameramannen hem on middellijk onder schot namen. De Ier zegt dat hij twee jaar geleden de meesterspion van Nederlandse afkomst, George Slake, die wegens spionage-ac- tiviteiten voor Rusland door de Britse rechter tot 42 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, heeft helpen ontsnappen. Enkele jaren heeft Bourke in Rusland doorgebracht, maar nu acht hij de kust weer zo veilig dat hij in Ierland durft terugkeren. Cunningham. onderging dinsdag avond aan boord van het vlieg- dekschip Essex een uitgebreid me disch onderzoek. Dr. Charles Berry, het hoofd van het medisch team van het ruimtecen trum in Houston, heeft gezegd dat de artsen vloeistof in het rechteroor van Eisele hadden gevonden maar dat dat niet ernstig was. De ruimtevaarders. die tijdens hun terugkeer in de dampkring geen helm droegen, hadden in ieder geval geen gescheurde trommelvliezen op gelopen. De mannen vreesden dat de verkoudheid, waarvan ze tijdens hun tocht last hadder. gekregen, bij de snelle drukwisseling in de cabine beschadigingen van het oor tot ge volg zou kunnen hebben. Vandaag zijn de astronauten naar de luchtbasis Patrick gevlogen voor een lange reeks medische proeven.De Apollo-cabine wordt voor een minu tieus onderzoek overgebracht naar de marine-basis Norfolk. Geen medisch succes Dr. Berry beschreef de beman ning van de Apollo als „werkelijk in uitstekende toestand", maar zei de vlucht niet als een medisch succes te beschouwen. Hij zei dat de biome dische hamassen, die inlichtingen over hartslag en ademhaling naar de aarde moesten zenden voortdurend weigerden. In geval van een vlucht naar de maan zouden de astronauten bij dergelijke moeilijkheden moeten terugkeren. De drie astronauten zijn bijna elf dagen in de ruimte geweest, waarbij 163 vluchten om de aarde werden gemaakt. De adem stokte de vlueht- leiders even in de keel toen gister middag (om twaalf minuten over twaalf Ned. tijd) enkele seconden voor de landing de radioverbinding uitviel. Dit kwam omdat de cabine ver keerd was terechtgekomen, en korte tijd ondersteboven in zee bleef drij ven. Helikopters speurden zenuwach tig de zee af, maar na een spannend kwartier kwam het verlossende be richt dat de Apollo-cabine was ge vonden en dat aan boord slles wel was. Met de mogelijkheid van een dergelijke landing was overigens ge rekend en de astronauten waren er op getraind. Een ander „schoonheidsfoutje" was dat de ruimtevaarders niet binnen ROME De bijeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Ünie in Rome is dinsdag besloten met de afspraak dat de x-egeringen van de WEU-landen (de zes van de EEG en Engeland) het plan-Harmel zullen bestuderen en op de volgende conferentie in januari opnieuw aan de orde zullen stellen. Volgens politieke waarnemers bete kent dit dat het plan van de Bel gische minister Harmei voor nauwere samenwerking tussen de EEG en En geland voorlopig van de baan is. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken Jean de Lipkowski was tegen het voorstel een studiegroep te vormen. De studiegroep zou moeten nagaan hoe tot een nauwere samen werking met Engeland te komen op gebieden die de EEG niet raken. i Hoestdronk in tabletvorm.95ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5