TERUGTOCHT VAN HANOI MAREL PERSPECTIEVEN VOOR MIA Commentaar JAMIN Ï^ISSP^rm KySfca HHMKSI Zeven divisies zijn weg 8 Saigon buiten gevaar Contacten vermeden Jacqueline Kennedy trouwt (morgen met reder Onassis ZCS glanzende onderzettertjes SPREUK HET WEER tans op regen Actie pater Pire voor Tsjechische studenten Doorlichting Burgerlijk Pensioenfonds Hoog tijd krokantjes Nederland eet 600 min. liter soep per jaar LEERFAUTEUIL BULTHUIS in etui "OB0 Vrijdag 18 oktober 1968 49ste jaargang Nieuwe leidseCourant k™'M™ Jredactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenapoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VERDWENEN Volgens Amerikaanse militaire kringen te Saigon zijn zeven Noordvietnamese di visies uit Zuid-Vietnam verdwenen. Zij trokken zich terug ten noorden van de ge demilitariseerde zóne, in Laos en Cambodja. Saigon wordt niet langer bedreigd. Intussen blijft president Thieu van Zuid-Vietnam zich verzetten tegen een bombardementenstop. Het beste middel tegen op- éblazenheid is een jlinke oeldeprik. HOHENEMSER I Zeiidingsdag in nieuwe stijl Will u gelijk eens naar dat kwartje leken, dat ik een paar weken gele- ra heb laten vallen." IE BILT Een zeer omvang- lagedrukgebied beslaat vry- il de gehele oppervlakte van Atlantische Oceaan en vèr- idert in zijn geheel weinig van laats. Daardoor kon in onze mgeving een rug van hoge druk it ontwikkeling komen, waar oor het buiige en winderige reer van de laatste dagen in een angenamer weertype veran- erde. De depressie op de oceaan ;uwt zachte lucht via "West- rankrijk en Engeland noord- raarts wat daar aanleiding geeft )t enige regen, terwijl in de ogere niveaus ook bij ons veel ewolking doordringt. Een zwak ront zal morgen dicht in onze mgeving komen waarbij de kans p enige regen later toeneemt. Daar de rug van hoge druk oven ons land zich nog wat naar et oosten verplaatst zal de wind aar richtingen tussen zuid en ost draaien, waardoor de tem- eraturen op een wat gunstiger liveau komen. DE BILT Enkele zonnige erioden en op de meeste plaat- en droog weer met ongeveer ezelfde temperaturen als van- aag. Vannacht weinig wind, lorgen overdag zwakke tot mati- e zuidelijke wind. Vooruitzichten voor zondag: Zon: meer dan 20 procent. Min. temp.: van 1 tot 5 graden inder normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans. op een geheel droog et- naal: 80 procent. Kans op een droge periode tan minstens 12 uur: 90 procent. 19 oktober zon op 07.12, onder 17.37: naan op 03.42. onder 16.48. en grammofoonplatenman Willem O. D lys bood gisteravond 'P de boekenmarkt in de RAI aan tfax Tailleur diens ,200.000-ste "}op" aan. Een opvallend gebaar de om de aandacht op het boek Pan deze humorist te vestigen, dat Mj onder de titel „Met een mop 4e wereld rond" deed verschijnen. SAIGON Grote Noord vietnamese eenheden (het zou om tenminste zeven divisies gaan (die twee maanden gele den nog klaar schenen voor een nieuw groot offensief om het bewind van Saigon omver te werpen, hebben zich uit Zuid-Vietnam teruggetrokken. Zjj bevinden zich nu ten noor den van de gedemilitariseerde zone, in Laos en in Cambodja. Dit nieuws komt uit onver dachte Amerikaanse militaire bronnen te Saigon. Talloze klei nere eenheden zijn in Zuid-Viet nam gebleven, maar zij vermij den systematisch elk contact. Het stopzetten van de Noordvietna mese activiteit is vooral merk baar in de gedemilitariseerde zo ne en rondom de voormalige Amerikaanse basis Khe Sanh, vlak ten zuiden van de zone. Drie divisies, die na het offensief van mei jongsleden in het zuiden van de zone waren gestationeerd, zyn verdwenen, aldus de zegslieden. Zij hebben hun munitievoorraden achtergelaten. Amerikaanse mari niers hebben geconstateerd, dat zich in de zone geen tegenstanders meer bevinden. Rondom .Saigon is situatie de zelfde. De hoofdstad wordt niet lan ger bedreigd. Drie divisies, die aan het Tet-offensief en dat van mei deelnamen, zijn ook teruggetrokken. Alleen het regiment Dong Hai be vindt zich nog ten noorden van de stad, zonder van enig initiatief blijk te geven. De Vietcongregimenten in de Mekongdelta lijken er meer op uit te zijn de dorpen aan hun kant te krijgen, dan te vechten. Akkoord Te Washington verwacht men, dat er wat de Amerikaans-Noordvietna- mese besprekingen betreft, elk ogen blik iets beslissends kan gebeuren. Volgens de republikeinse senator Dirksen, die een onderhoud met pre sident Johnson had, is er duidelijk iets in voorbereiding. De Zuidvietnamese leiders zouden nog steeds weigeren, akkoord te gaan met stopzetting van de bom bardementen. Zij maken bezwaar tegen het feit dat president Johnson ook maar de geringste toezegging van Hanoi zal aanvaarden, zonder vast te houden aan waarborgen dat Noord-Vietnam de oorlog niet zal uitbreiden. De besprekingen Thieu duren voort. met president Enorme sortering voordelige auto occasions WASSENAAR Tel. 01751-2545 (Van onze correspondent) GRONINGEN De befaamde Nobelprijswinnaar voor de vrede, pater Dominique Pire heeft samen met twee anderen in België en Luxemburg een aktic ondernomen om 200 Tsjechoslowaakse studenten aan een studiebeurs te helpen. De 59-jarige Nobelprijswinnaar die vluchtelingen uit Oost-Europa altijd al de helpende hand heeft ge boden heeft er door Tsjechoslowa- kije een nieuw probleem bijgekregen. Pater Pire ziet zich als de „verdediger van een klein land tegenover een grote macht". Hij weigert echter een keus te maken tussen het kapitalisti sche of het communistische systeem. „In geen van beide systemen zie ik een oplossing. Wel in een synthese." Zo vertelde de pater gistermiddag in een gesprek met journalisten. „Ik heb respect voor iedereen die een politiek systeem menselijker tracht te maken. Dat is ook de reden waarom ik Dubcek heb voorgedragen voor de Nobelprijs voor dc vrede 1969." Pater Pire vindt dat er tussen de Tsjechoslo waken en de andere vluch telingen uit Oost-Europa, waarvoor hij zich door de jaren heen altijd heeft ingezet, een opvallend verschil is. De Tsjechosloweken willen zich niet beschouwen als vluchtelingen. Ze willen Tsjechoslowaken blijven en er hebben er ook niet meer dan 2.000 politiek asyl aangevraagd. Opvallend is ook hoe de stroom mensen die de grens met Oostenrijk naar beide kanten overschrijdt, voort durend schommelt als gevolg van incidentele gebeurtenissen, zoals de reis van Cernik naar Moskou en het aanvragen van politiek asyl door Ota Sik. Pater Pire verwacht dat de grens op een gegeven moment plotseling geheel zal worden afgesloten. MEXICO STAD Na vijf Olympische dagen neemt Nederland een bescheiden zeventiende plaats in op de ranglijst van de medaille verdeling. Het bleef voorlopig bij het wieler- goud. Voor Mia Gommers openden zich overi gens wel perspectieven. Tijdens de seriewed strijden op de 800 meter liet zij de snelste tijd voor zich afdrukken en verdiende daarmee een plaats in de halve finale. Ook Ilja Keizer haalde dit resultaat, zij het minder overtuigend. Goede berichten ook uit het kamp van de roeiers. Drie vertegenwoordigingen plaatsten zich voor de finale. Jan Wienese was het meest succesvol. Hij maakte bij de skiffeurs een uit stekende tijd. Ook de combinatie Luynenburg- Stokvis kwam voortreffelijk voor de dag evenals de Delftse Laga-twee. Bij de wielrenners maakte Fedor den Hertog zich niet druk. Hij werd bij de achtervolgers op de baan in de eerste wedstrijd uitgeschakeld. Loevesijn bereikte bij de één kilometer-rijders een eervolle zesde plaats. Het 'eerste zwemgoud was voor Amerika. Het Nederlands dameskwartet op de vier maal 100 meter wisselslag bereikte in de series weliswaar een uitstekende tijd, maar ging in de finale kansloos ten onder in het Amerikaanse geweld. Twee mensen, wier namen in het centrum van de belangstelling over de gehele wereld staan: de Griekse reder Onassis en Jacqueline Kennedy, weduwe van de vermoorde Amerikaanse president. ATHENE/NEW YORK Vanmiddag heeft de Griekse reder Aristoteles Onassis op het militaire vliegveld An- dravida aan de westkust van de Peloponnesus zijn toe komstige echtgenote, me vrouw Jacqueline Kennedy, afgehaald. Per helikopter is het paar in gezelschap van Jacqueline's kinderen Caro line en John en enkele familieleden naar Onassis' privé-eiland Scorpios in de Ionische Zee vertrokken. Vannacht maakte de moeder van mevrouw Kennedy het hu welijk van de weduwe van wij len de Amerikaanse president John F. Kennedy met de Griek se reder bekend. Gisteren had een krant in Boston al gemeld, dat mevrouw Kennedy nog dit jaar met Onassis zou trouwen. Onassis zei vanmorgen, voor hij van Athene naar het vlieg veld Andravida vertrok: „Ja, ik ga morgen met haar trouwen, of op zijn laatst binnen drie dagen," Het huwelijk zou worden vol trokken volgens de Grieks- orthodoxe ritus. Mevrouw Ken nedy zou in dat geval in feite Mia Gommers BRUSSEL Burgemeesters van elf kleine gemeenten op de rech- TERcMaasoever bij Luik hebben de waarschuwing ontvangen, dat het drinkwater van hun gemeenten ver ontreinigd is en ongeschikt voor menselijk gebruik. De bevolking wordt gewaarschuwd het water zelfs niet gekookt te gebruiken. met de rooms-katholieke kerk breken, omdat Onassis geschei den is en het paar daarom niet in de R.K. kerk kan trouwen. De Grieks-orthodoxe kerk heeft geen bezwaar tegen het huwelijk, omdat Onassis' vorige huwelijk met toestemming van die kerk is ontbonden. Het hu welijk zou geen gevolgen behoe ven te hebben voor Jacqueline's kinderen, die rooms-katholiek blijven. Mevrouw Kennedy is 39 jaar, Onassis 62 jaar oud. Hy scheid de acht jaar geleden van Tina Livanos, dochter van de Griekse multi-miljonair en reder Stravos Livanos. Aan het huwelyk van Jacque line kwam vijf jaar geleden een abrupt einde, toen haar man in Dallas (Texas) werd vermoord. De aankondiging van het hu welijk komt na jaren, waarin de Verenigde Staten en de wereld niet moe werden te speculeren over de toekomst van de weduwe van president Kennedy. Mevrouw Kennedy, haar kin deren, ouders en enkele andere familieleden verschenen van morgen plotseling op het Ken- nedy-vliegveld te New York. Het gezelschap nam plaats in een lijntoestel van de Olympic Air ways (eigendom van de reder), dat met 95 passagiers klaar stond om naar Athene te vertrekken. De passagiers werden verzocht uit te stappen en een volgend toestel te nemen. Zie ook elders in dit blad. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft het organisatieburo Bosboom en Heeger verzocht een onderzoek in te stellen naar de structuur van het Fonds en de knelpunten, die zich mo menteel als gevolg van de ingevoerde automatisering .'oordoen. Staatssecretaris Van Veen heeft dit donderdagavond meegedeeld tijdens de vergadering van de vaste commis sie van binnenlandse zaken. In de commissie was door vrijwel alle sprekers Dezorgdheid uitgespro ken over het feit dat veel gepensio neerde ambtenaren moeilijkheden ondervinden bij de uitbetaling van hun pensioenen als gevolg van de ingevoerde automatisering bij het Pensioenfonds. De staatssecretaris deelde verder mee dat de sanienwerkende over heidspersoneel «organisaties hem een voorstel hebben voorgelegd voor een ziekteverzekering van ambtenaren op contractbasis. Dit systeem zou in de plaats moeten komen van de Ziekte kostenverzekering voor Ambtenaren, die in de Tweede Kamer is verwor pen. De staatssecretaris zei dat het stuk bij eerste aanblik op hem een gunstige indruk had gemaakt. D'66 afgevaardigde Nypels diende twee moties in. waarin hij verzocht een drietal bonden van gepensioneer de ambtenaren (de Nederlandse Bond van Gepensioneerden, de Centrale Raad voor behartiging van ge meenschappelijke pensioenbelangen en de Bond van Gepensioneerd Spoorweg. Tram- en ander Ver voerpersoneel) op te nemen in de Raad van Toezicht van het Burger lijk Pensioenfonds en het Georga niseerd Overleg. AL 43 LOODSEN AANGEHOUDEN AMSTERDAM Het aantal arrestaties in de loodsen-affaire is met de aanhouding van nog twee verdachten gestegen tot 43. De nieuwe arrestanten zijn de 40-jarige J. v. d. P. en de 52-jarige C. C., beiden uit IJmuiden. De 69-jarige schrijver Jasoenari Kawabata, die de Nobelprijs voor letterkunde heeft ontvangen. In de motivering staat onder meer: toe gekend voor zijn meestreschap als vertellerwaarbij met grote ge voeligheid de essentie van de Japanse geest tot uitdrukking wordt gebracht". De prijs, die twee en een halve ton groot is, gaat voor het eerst naar Japan. RE druk op president Johnson om de bombardementen op Noord- Vietnam volledig stop te zetten is wel b(Jzonder groot geworden, nu meer dan zeven Noordvietnamese di visies uit Zuid-Vietnam zijn terug getrokken. Op 31 maart, toen hy de aanvallen op het grootste deel van Noord-Viet nam liet beëindigen, zei de president dat Hanoi slechts een geringe tegen prestatie hoefde te leveren om al gehele stopzetting te verkrijgen. Tijdens de onderhandelingen te Pa- rys hechtte Amerika in dit verband veel belang aan ontruiming van de gedemilitariseerde zone, die beide delen van Vietnam gescheiden houdt. Volgens de jongste berichten uit Amerikaanse bron hebben bedoelde zeven divisies zich nu teruggetrok ken ten noorden van deze zone, en voorts in Laos en Cambodja, van waaruit zij opereerden. De voorwaarden voor een wapen stilstand lijken nog nooit zo gunstig te zijn geweest. De kans op een poli tieke regeling komt als de teke nen niet bedriegen voor het eerst om de hoek kijken. Saigon is geschrokken van de ver anderingen, die zich nog vrij on verwachts hebben voltrokken. Er heerst daar onderlinge verdeeldheid. Men is niet voorbereid op keiharde onderhandelingen over een politieke oplossing. Gisteren schreven we, dat Washing ton Saigon niet zijn wil kan opleg gen, maar dat het wèl zijn eigen inzichten zwaarder kan laten wegen dan de bezwaren van de Zuidviet namese regering. Het wordt nu hoog tijd, dat Ameri ka voorgaat met het nemen van maatregelen die ertoe kunnen leiden, dat het politieke probleem door de Vietnamezen zelf wordt opgelost. Dat kan echter pas, als aan de mi litaire activiteiten een eind is geko men. Ook de Zuidvietnamese regering zal zich by deze gang van zaken moeten neerleggen, als Hanoi en het Bevrydingsfront (Vietcong) werkelijk vrede willen. Om dit laatste te kunnen vaststeUen is het onvermijdelijk, dat risico's worden genomen. Het zou tragisch zyn, als alle aan- wyzingen van de laatste tyd als on geloofwaardig worden weggewimpeld. morgen voordcel melk en puur 200 gram van 99 voor 89 niet duur we/ heerlijk UTRECHT De Nederlanders be horen tot de stevige soepeters van Europa. Ze consumeren zo'n 600 mil joen liter soep per jaar. Dat is per hoofd van de bevolking ruim 40 liter. De Belgen en Italianen liggen aan de kop met respectievelijk 83 liter en 65,5 liter als hoofdelijk verbruik. Duitsland, Engeland en Zweden blijven met een verbruik per hoofd van respectievelijk 15, 7 en 5 liter ver achter bij Nederland. Deze gege vens publiceert het vakblad „De Kruidenier". zéér aparte uitvoering zware gecapitoneerde rug bijzonder exclusief prijs 1890. eventueel bijpassende voetenbank met los kussen 675. exclusieve stijlmeubelen Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25. (met lijn Indisch motief) (T* Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktivltait ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: par kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1