SPINAZIE fGroko AMERIKA WACHT NOG OP GEBAAR HANOI GROOT PAKI SOMS MOET DE POLITIE TOIERANT ZIJN JAMIN Commentaren Kassier gebonden maar geen buit Het bleef droom van een bij Myrna HST WEER I Minder wind - Ontslagen bij Hevea Doorgereden na dodelijke botsing Bombardementen kunnen onmiddellijk worden stopgezet APOLLO IS HALVERWEGE DR. MATTER NAAR KONGO Houtschandaal in haven van Rotterdam marie biscuits OUWEHANDS DIERENPARK DICHT? ZCS glanzende onderzettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! ieiiwe Leidse CoOTant Donderdag 17 oktober 1968 49ste jaargang ORGELS - PIANCLS ELEKTRONISCHE ORGELS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur *üfjveu\r- ,Ze willen niet geloven, dat jij iede- e dag vrijwillig in bad gaat." Wageningen lanceert straalvers voedsel pagina '3 DE BILT Een hogedruk- ebied boven Frankrijk en de Jpen verplaatst zich langzaam uidwaarts, terwijl een depressie p het noorden van de Noordzee nel wegtrekt naar het oosten. Grote luchtdrukstijgingen in de mgeving van Schotland kondi en het ontstaan van een nieuwe n krachtige rug van hoge lucht- ruk aan welke zich morgen waarschijnlijk zal uitstrekken an het zeegebied ten oosten van Jsland langs de Engelse oost- tust. Boven Frankrijk zal deze rug insluiting krijgen aan het daar nwezige hogedrukgebied. Het gevolg van deze ontwikke- ing zal zijn dat de westelijke 'roming bij ons naar noordwes.- ilijke richting ruimt, waarbij iets koudere lucht wordt ingevoerd, terwijl later de wind tangrijk zal afnemen en dan >k de buiigheid onderdrukt ,'ordt I DE BILT Opklaringen, maar n de nacht en ochtend ook nog fokele plaatselijke buien. Matige, jn het noorden van het land aan hankelijk nog krachtige naar fcoordwest ruimende wind. Van- Pacht iets lagere, morgen overdag ingeveer dezelfde temperaturen >ls vandaag. 1AALTE Vijftig van de 500 Soneelsleden van de Hevea Rub- 'fabrieken NV is woensdag ontslag 'gezegd. Het ontslag is "het gevolg N sterk doorgevoerde mechanisatie, armee twee jaar geleden is begon- n. let betreft werknemers op zowel toinistratieve als productieve afde den. De vakbonden zijn betrokken i een afvloeiingsregeling. Oud-premier en oud-Rijnmond voorzitter mr. V. G. M. Marijnen is gistermiddag als burgemeester van de hofstad geïnstalleerd. Een van de eersten die de nieuwe bur gervader succes toewenste was zijn voorganger oud-burgemeester Kolfschoten. Hij gaf de nieuweling zo te zien ook. een waarschuwing mee. Waartegen? Misschien heeft mevrouw Kolfschoten, die glim lachend toekijkt, het gehoord. Foto beneden. Tijdens een buiten gewone vergadering van de Haag se gemeenteraad hangt, loco-bur gemeester mr. A. J. Oankelman mr. Marijnen de ambtsketen om. Massagraven in Polen ontdekt WARSCHAU Massagraven van gevangenen uit de Tweede Wereldoor log zijn gevonden bij de Poolse stad Czarne (het vroegere Hammerstein). In de graven zijn volgens de eerste schattingen 40.000 stoffelijke resten gevonden van Belgische, Neder landse, Franse, Poolse en Russische gevangenen uit het kamp „Stalag Jib Hammerstein." LEIDSCHENDAM De politie heeft de 42-jarige vertegenwoordiger F. R. aangehouden. De man wordt ervan verdacht door te zijn gereden na een verkeersongeval. Bij dit onge luk kwam een motorrijder in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven. De man is ingesloten en wordt voorgeleid. |NOS VERSER PAN VERS 1.15 '750 GRAM ttfr KWALITEITS DIEPVRIES De aanwijzingen lijken toe te nemen, dat Washington en Hanoi het eens zullen worden over een regeling, die stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op doelen in Noord-Vietnam spoedig mogelijk kunnen maken. WASHINGTON Amerika is bereid, de bombardementen op Noord-Vietnam direct stop te zetten, als Hanoi een ge heim voorstel aanvaardt ter doorbreking van de impasse bij het overleg te Parijs. Het antwoord op het Ameri kaanse gebaar wordt te Wash ington met een mengsel van verwachting en onzekerheid tegemoetgezien. Johnson Gisteren nog heeft president John son tegengesproken dat afkondiging van een totale staking van de bom bardementen op handen is. Er zou geen ingrijpende verandering in het Vietnambeleid aan de gang zijn. „De positie van de VS blijft zoals die is vastgesteld door de president en de minister van buitenlandse zaken," werd gezegd. Intussen houdt Amerika zijn bond genoten nauwgezet op de hoogte van de ontwikkelingen, die tot stopzet ting van de bombardementen en uit breiding van de voorbereidende vre desbesprekingen te Parijs kunnen lei den. In diplomatieke kringen in de Ame rikaanse hoofdstad nemen de specu laties toe, dat het sluiten van een ak koord met Hanoi nog slechts een kwestie van tyd is. Saigon Uit Saigon komen berichten, dat Amerika van plan is de bombarde menten voor onbepaalde tijd volledig te staken. Dit voornemen is zo als gemeld het belangrijkste on derwerp van gesprek tussen de Ame rikaanse ambassadeur Bunker (die een tegenstander van stopzetting zou zijn) en de Zuidvietnamese regering (die er ook niet veel enthousiasme voor kan opbrengen). President Johnson heeft ook de be langrijkste kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap op de hoogte gesteld van het feit, dat er nog geen doorbraak is in de onderhandelingen met Hanoi, ondanks andersluidende berichten. HOUSTON Vanmorgen hadden de drie astronauten van de Apollo-7 de helft van hun ruimtevlucht van 7.2 miljoen kilometer achter de rug. Bij het bereiken van deze mijlpaal stonden twee controleklokken in de cabine beide op 129 uur en 50 minu ten. Eén klok geeft de tijd aan van de reeds achter de rug zijnde ruimte- vlucht, de andere de tijd die nog nodig is om de vlucht af te maken. Dinsdag komt de Apollo weer op de aarde terug, als het programma volledig wordt uitgevoerd. Maar mo gelijk komt er eerder een eind aan de ruimtereis, omdat de drie astro nauten nog steeds verkouden zijn. HELLEVOETSLUIS Dc gerefor meerde predikant dr. H. M. Matter gaat volgend jaar van maart tot au gustus naar Kongo, om daar Nieuwe Testament te docren aan de Vrije Universiteit te Kisangani. MEXICO-STAD Gebrilde Myrna van der Hoeven heeft Nederland te vroeg laten juichen. Zij had gedroomd van blinkend goud, wetend dat haar tijden goed waren voor Olympisch eremetaal. Maar de finale race werd voor haar en voor heel Neder land een desillusie. Als achtste en laatste ging zij over de streep... „Ik heb gefaald" gaf ze ruiterlijk toe. De mankementen bij de Nederlandse at leten kwamen duidelijk aan het licht. Zij was niet opgewassen tegen de grote druk die het „favoriet zijn" met zich meebrengt en miste duidelijk internationale ervaring. Voor het overige goed nieuws van het Nederlandse front in Mexico. Het hockey team gaf zijn visitekaartje af door in een enerverend duel tegen Engeland met 21 aan de goede kant van de score te blijven. Het kwam daarmee op de tweede plaats achter Paki stan in de kwalificatiepoule. Overtuigender was de zege van het water- poloteam dat Mexico onder aanvoering van Fred van Dorp met 81 kansloos liet. De Oranje-ploeg kwam in zijn poule op de eerste plaat», maar heeft nog een zwaar programma voor de boeg. Zwaargewicht-bokser Rudi Lubbers vocht met overtuiging en kwam een ronde verder. Minder succes voor de zeilers die steeds verder in de achterhoede verzeild raakten en kansloos zijn voor eremetaal. Fred van Dorp VESSEM Een overval door twee gewapende bankrovers in het Brabantse Vessem bij de be heerder van de Boerenleenbank Henk Neggers (34) en zijn vrouw is geëindigd in een wat De vijftienjarige Jozef Albert Vlie ger uit de Ed. Wintgenstraat in Heerlen heeft sinds 22 september niets van zich laten horen. Alle pogingen van de politie de ver miste op te sporen hebben lot nu toe geen resultaat opgeleverd. Hoofdcommissaris Offers, normen niet heilig zure komedie zonder buit. en een aftocht De rovers, met een pistool gewa pend, overvielen het echtpaar in de slaap. De heer Neggers: „Voor ik goed wakker was, waren mijn han den geboeid. Ik zag twee schimmige figuren in het donker, die me zeiden rustig te blijven en geen mond open te doen. Na mij boeiden zij mijn vrouw, die ook wakker was gewor den. Vervolgens stopten zij ons een prop van een in repen gescheurd la ken in de mond en bevalen mij stap je voor stapje naar de kluis beneden te gaan". Daar kwam al gauw de teleurstel ling voor de overvallers omdat de heer Neggers het tijdslot niet open kon krijgen. Toen hij hen ervan kon overtuigen, dat zij tot negen uur 's morgens moesten wachten om de kluis te kunnen openen, gaven zij zich gewonnen. Zij brachten de heer Neggers weer naar boven, legden hem naast zijn vrouw in bed en dek ten hen warm toe Door na het vertrek van de rovers voor de spiegel ruggelings tegen el kaar aan te gaan staan, slaagden de heer en mevrouw Neggers erin het touw om eikaars handen en voeten los te maken. De heer Neggers miste na afloop van het nachtelijk avontuur wel zijn portefeuille met 30 gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tegen A. H. II. v. IJ. te Ridderkerk, (40 jaar) inspec teur by de Rotterdamse Stuwadoor M(j NV aan de Maashaven nz; J. K. K. te Rotterdam, hoofdbaas (57 jaar); A. L. uit Sp(jkenisse (40 jaar), loods- baas by de RSM en G. J. H. uit Rot terdam, (51 jaar) chef-botenbaas by de RSM heeft de officier van justitie mr. P. A. H. Bos een strafvervolging ingesteld. Hangende het onderzoek hebben zy alle vier enige t\Jd in voor arrest doorgebracht. Men zag geen aanleiding dit voor arrest te verlengen. Deze mannen worden verdacht van het ontvreemden van uit Canada aan gevoerd hout uit ladingen, bestemd voor Nederland en andere Europese landen. Dit hout werd aangevoerd in bun dels. Uit deze bundels zijn in de loop van een geruime tijd grote hoeveel heden verdwenen. Bij de stuwage, van ladingen wordt regelmatig stuwhout gebruikt Het ontvreemde hout werd als „gebruikt stuwhout" aan de wal gebracht Later werd dit hout „voor eigen rekening" aan derden verkocht Het onderzoek is nog lang niet afgelopen en men verwacht dat nog een aantal arrestaties zal volgen. Zo is nu een onderzoek aanhangig naar de afnemers, van wie de politie kan aannemen, dat deze op de hoogte zijn van het feit dat het hout dat deze afnemers kochten van diefstal uit ladingen afkomstig was. Een belangrijk punt van onderzoek is nog de hoeveelheid hout, die in de loop van deze affaire, die reeds vrij lange tijd loopt op deze manier is verdwenen. Zeker is het, dat het hier om grote hoeveelheden gaat, al is de volle omvang nog niet bekend. Vast staat dat het hier om zeer grote bedragen gaat. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk RHENEN Ouwehands Dieren park in Rhenen overweegt te sluiten omdat de exploitatie de laatste ja ren niet rendabel is te maken. Het afgelopen seizoen telde men een half miljoen bezoekers, terwijl men een kwart miljoen meer nodig had om uit de kosten te komen. De enige mogelijkheid om het park rendabel te maken is het fokken van wilde dieren, maar daarvoor ontbreekt de ruimte. Weliswaar ligt er naast het park een geschikt stuk grond, maar de eigenaresse, „Het Utrechts Land- Naar, maar nodig IJET wetsontwerp Huurbjjdrage van Bogaers, gewijzigd overgenomen door minister Schut en door de Tweede Kamer nog eens onder han den genomen, zal nooit de geschiede nis ingaan als een pronkstuk van wetgeving. Beter gezegd» het is een vervelende regeling en de minister zal de eerste zyn om dat toe te geven. Maar wil hy werkelijk zyn plan uitvoeren, de na de oorlog scheef gegroeide ver houdingen recht te trekken, dan heeft h\j de huurbydrage nodig. Het is een begin om de doorstroming dwingend te bevorderen. Er komen zo huizen vrü voor de laagste In komensgroepen en jonggehuwden. De minister heeft gezegd: u zoudt mij in grote verlegenheid brengen en mijn beleid op het spel zetten als dit wetsontwerp wordt afgewezen. Voor een deel van de regeringsfracties was dit een doorslaggevend argu ment. In de anderhalf jaar dat minister Schut aan het bewind is geweest kan h(j bogen op behoorlijke succes sen: het liberalisatiebeleid, de ge wijzigde subsidies, en een bouwbeleid dat de situatie op de woningmarkt weer normaal moet maken. By dit wetsontwerp stond voorop het belang van de laagstbetaalden. Het is dan ook wel wat vreemd dat de socialisten dit belang minder hebben laten wegen dan partijpolitieke be langen. Door de inbreng van de Kamer Is het wetsontwerp er niet mooier op geworden. Ook de particuliere ge subsidieerde woningen zyn een wille keurige groep. Erbuiten vallen nog naoorlogse woningen die met subsidie gebouwd zijn, en de vooroorlogse huizen. In de Eerste Kamer zal er dan ook waarschijnlijk nog wel een woordje over gesproken worden. Maar om de doorstroming te bevor deren: beter iets dan niets. Vietnam pjOEWEL het Witte Huis nog for meel blijft ontkennen wordt ver wacht dat binnenkort een nieuwe fase zal intreden in het Vietnamese conflict, een fase die wordt ingeluid door stopzetting van alle bombarde menten op Noord-Vietnam. De tegenspraak van president John son ligt voor de hand zolang de bij het conflict betrokken partijen niet volledig overeenstemming hebben bereikt. Hij moet met alle mogelijk heden rekenen. Het staken van de bombardementen gaat ook en vooral de Zuidvietna mese regering aan. Wellicht moeten te Saigon nog meer moeilijkheden worden overwonnen dan aan de con ferentietafel te Parijs. Overigens zal een eventueel akkoord hoe belangrijk ook toch weinig veranderen aan het Vietnamese pro bleem. Daar staat tegenover, dat uit blijven ervan elke verandering uit sluit. Amerika moet voortgaan op de weg waarop president Johnson op 31 maart heeft gedoeld. Temeer nu militaire middelen hebben gefaald, moet worden gestreefd naar een re delijke politieke oplossing. Washington kan Saigon niet zijn wil opleggen. Wèl kan het eigen inzich ten zwaarder laten wegen dan de bezwaren van de Zuidvietnamese regering. Wellicht kunnen die bezwaren wor den weggenomen, als Hanoi ermee instemt de Parijse besprekingen voortaan ook te laten bijwonen door vertegenwoordigers van Saigon en van het Bevrijdingsfront (Vietcong), Zinvol zal een staken van de bom bardementen slechts zijn als alle par tijen bereid zijn, zo ook een algeheel eind te maken aan de strijd. Ook wanneer aan deze bereidheid bij de tegenstander wordt getwijfeld, mag geen gelegenheid onbenut blij ven, haar de kans te geven, hoe moeilijk zulk een besluit ook val len mag. schap", voelt er weinig voor dit te verkopen. Pogingen van Rhenens burge meester om de stichting tot andere gedachten te brengen, zyn tot nu toe mislukt. UTRECHT H. W. Offers: „In sommige geval len zal schending van bepaalde rechtsnormen moe ten worden aanvaard om ernstiger schendingeil te voorkomen. Dat geldt bijvoorbeeld bij demonstra ties tegen een bevriend staatshoofd." De Utrechtse hoofdcommissaris van politie Offers zei gisteren op een lunchbijeenkomst: „Als er sprake is van overtreding van een bepaalde norm in duizendvoud, is tolerantie geboden. Het zou bijzonder onverstandig zijn om de naleving van normen als iels heiligs te beschou wen." Deze tolerantie mag natuurlijk niet leiden tot een aantasting van de fundamentele waarden van de demo cratie of een aantasting van andermans lijf en goed. De heer Offers constateerde een reeks normverschui vingen door de ontwikkeling van de samenleving. Dat is iets van alle tijden, maar de verschuivingen van nu onderscheiden zich door het snelle tempo. Normver zwakking is al in de oorlogsjaren ontstaan en heeft de behoefte aan meer vrijheid en persoonlijke vrijheidsbe- ieving als achtergrond. Er is echter een groot verschil tussen Staphorst en Amsterdam, omdat in een grote gemeenschap de nor men nu eenmaal minder streng worden nageleefd. Ook het onbehagen bij de jeugd is volgens de heer Offers in de oorlog ontstaan onder invloed van het autoritaire gezag van de overheid. De overheid ziet men thans meer als een hinderlijke dan als een dienende macht. Grote invloed heeft de televisie uitgeoefend. Belang rijk in dit verband noemde de heer Offers het program gen dat de conventionele waarden met een korreltje ma „Zo is het" dat er in sterke mate toe heeft bijgedra- zout genomen werden. Ik geef op als nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1