DE KUBUSMAN Augiusstal van EMS moet uitgemest Kansen voor Oranje liggen op tie baan Wie ben ik Huib Goudriaan DUITSE"PLOEG ONDER 4.20 Waarschuwing tegen CD-indicator DWS in tweede ronde tegen Chelsea ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 Jr< eij erfe Slöngumadur skemmtir a Loftleidum, schreef een IJs landse krant toen Zwanenburgs Maurice op toernee was. Hij vertaalt: „De bekende slangemens, en ja.verder weet ik het niet." Van 14 augustus tot 11 september trok Maurice volle zalen in IJsland en verloor een kok bijna zijn hoofd. „Het gat van de kubus is 27 x 28, en de kok van het ho tel wilde er per se met z'n hoofd doorgaan, maar hij kwam er mooi niet meer uit. Ik heb er een half uur voor nodig gehad, en dacht natuurlijk: Daar gaat m'n kubus. Maar ik kon m'n hand nog langs zijn hoofd krijgen en wat olie ach ter z'n oor aanbrengen, en toen lukte het." Thuis bij Maurice Delmonte in Zwanenburg. een dorp tussen Amsterdam en Haarlem. Het is acht uur 's avonds. Maurice heeft bijna niets gegeten, en zal het me nu laten zien. HIJ verkleedt zich, komt terug in een nauwsluitende schaatsenrij dersbroek, en haalt een stofdoek over de glazen kubus van 49 x 49 x 49. Al poetsend: „Ik moet zelf soms lachen als ik het ding aan het schoonmaken ben; dan denk ik er zelf over hoe ik er nu eigenlijk in kom. Het nummer duurt tien minuten. M'n spieren losmaken doe Ik nooit. Pas heb ik met Duitse acrobaten ge werkt, die allemaal stonden te kijken dat ik meteen optrad zonder me los te maken. Weet u, bij mij is het meer concen tratie. Ik mag geen fractie van een sonde in paniek raken, want dan is net gebeurd." (De kubus ls gemaakt van, aan elkaar gelaste, platen on breekbaar glas). Geen speling Drie minuten over acht. „Nou, ik ga er dus in, en als u vraagt of ik er nog even in wil blijven zitten, blijf ik zitten. Er is geen millimeter spe ling, ziet u wel." Maurice beweegt zich achterstevo ren door het gat. Zijn bovenlichaam valt op de dijen, en voorzichtig trekt .hij de schouders naar binnen. De rechterarm en het rechterbeen vol ei! '8en- „Nu ga ik er met m'n hoofd in." fcwijgend laat hij linkerarm en lin- I kerbeen volgen. Vijf minuten over I acht: Maurice sluit het deurtje. Hij blijft even zitten en het glas beslaat. Zijn gespannen toekijkende P Berouw roept: Joe! Het deurtje gaat Lljveer open en hoofd ep ledematen L nkomen naar buiten. Twaalf minuten over acht staat de „slöngumadur", zoals de IJslanders zeggen, weer glunderend naast de kubus. Ik zucht even. Maurice moet mifïachen. Populair Sinds Maurice Delmonte hij II* heet eigenlijk Maurits, maar is echt ■"als Delmonte geboren eind maart zijn kubusnummer vertoont, heeft hij het drukker dan ooit. Hij heeft er drie maandes (duizend uren) voor getraind, moest heel an ders gaan eten en ging mediteren, maar de resultaten zijn er naar. Bin nenkort komt hij op het scherm in Mies-en-scene, een Zwitserse mana ger wil hem een toernee door Frank rijk en Zwitserland laten maken, in IJsland trad hij twee keer op voor de televisie, en in Nederland trekt hij veel publiek. Een Amerikaans journalist, die hem in IJsland zag, zei: „Zoiets heb ben we in Amerika nog nooit gezien." Maurice kreeg een brief van hem, dat hij probeert hem in de Ed Sulli- van-show te krijgen. „Ik ben in Nederland in elk geval de enige. Dit nummer doet het erg goed. vooral bij kinderen. Leuk is dat een kind van vier jaar niet door het gat van de kubus kan. Mijn buurjon getje wilde een keer naar binnen, maar bleef halverwege vast zitten. Toen hebben we het was een hou ten oefenkist de kubus moeten slo pen. Meditatie Het eerste oefengat was 36 x 36, het tweede 32 x 32 groot, en nu is het ~27 x 28. Maurice had het niet makke- -4 lijk in de oefenperiode. Er waren da gen dat hij van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds in een kamer tje oefende. Het gebeurde nogal eens dat de houten proefkubus het niet hield, en weer een nieuwe moest worden getimmerd. Een voordeel was dat hij al aan yoga deed, en daardoor wilskracht en concentratievermogen had opgevoerd. „Ik ben begonnen met ademha lingsoefeningen: acht seconden de adem inhouden, aoht seconden uita demen en acht seconden leeg zijn. Dan tien minuten met de benen if de nek en maar aan één punt denken. Meditatie betekent ook dat er lief- dt van je moet uitstralen; geen ruzie Foto's: Fotopersbureau Herbert Behrens maken. Voor die tijd was ik een driftkop en een en al zenuwachtig heid, nu ben ik een en al kalmte. Geen prik meer Ik drink nu ook niet meer. Vroeger dronk ik wel twee flessen gazeuse per dag, nu niet meer. Wel eet ik veel sinaasappelen, appelen, èn vlees, dat is krachtvoer. Ik mag niet dik worden natuurlijk. Het is een kwestie van wilskracht. Zo was ik vroeger gek op gebak en koffie. Nu kan ik al die dingen rustig laten staan. En voor m'n optreden eet ik niet." Maurice 1.80 meter lang, 74 kilo, p7 jaar wilde als kind al „artiest" worden. „Ik zat daar altijd van te dromen, hoe dat nou kwam weet ik niet." Zijn moeder: „Dat lenige, dat gym nastiek doen zit er wel in. Ik ben net zo slap, nou ja slap, 't is soepel denk ik." Tekenen Maurice wilde als schooljongen te kenaar worden. „Ik kon goed teke nen. Ik maakte een keer een cirkel het moest uit de hand worden gedaan en toen werd de meester kwaad. Hij ging in m'n la zoeken, en zei: Jij hebt een passer gebruikt; maar dat was echt niet zo. Later ben ik gaan sneltekenen. Ik heb advertenties getekend, caricatu- ren, strips en maak nog ontwerpen voor truien en jurken voor mijn moeder. Ik heb oo|k veel gedichten geschreven en shows gemaakt voor familiefeesten." Na twee jaar mulo ging Maurice naar Fokker als jongste bediende. „Later werd ik constructietekenaar, maar daar had ik geen zin in ik wilde caricatuurtekenaar worden en ten slotte werd ik leerling-foto- graaf en toen lithograaf bij Fokker. Irliosr u-orden Als vijftienjarige ging ik wielren nen; boksen mocht ik niet van moe der. Maar op m'n tweeëntwintigste zette ik de fiets aan de kant, want mijn meisje wilde het niet. Weet je wat dacht ik toen, ik ga artiest worden! Ik begon met gooche len, maar dat ging niet zo erg. even- het is concentratie als het sneltekenen. Met imitaties op het toneel won ik wèl prijzen. In die tijd liep ik veel in mezelf te praten. Op een keer dacht ik: Hé, daar komt een goed geluid uit en ik beweeg m'n lippen niet eens. Weet je wat, dacht ik, ik ga buikspreken. Een pop gekocht, en toen was ik buikspreker, en daar won ik veel prijzen mee." Maurice ging ook lesnemen op de acrobatenschool van Piet Boswijk in Amsterdam. Maar hij was 25, en „oom Piet" vond dat eigenlijk te oud. Hij moest eerst drie maanden trai nen. „Nou, ik kwam daarna terug en liet iets zien. Toen werd hij kwaad, en zei: Eruit! Jij bent beroepsartiest en komt hier om trucs van me te jatten. Een leerlinge zei: Maar meneer Boswijk als hij beroepsartiest zou zijn, zou hij toch niet aan amateur wedstrijden van buiksprekers mee doen. Dat vond oom Piet ook wel, en mocht ik blijven. We zijn samen aan wedstrijden voor acrobaten mee gaan doen en wonnen eerste prijzen. In 1956 werd ik Nederlands kampioen acrobatiek. Cwek op hoeken De jaren daarna ontwikkelde Mau rice zich tot een veelzijdig variëté-ar- tiest. Hij vertelt graag hoe hij aan Kubusman Maurice Delmonte tij dens een show met twee andere artiesten, de clichémannetjes. een van zijn nummers kwam. „Toen ik semi-beroeps was voor Polygoon, zei een van de cameramannen ineens: Maurice, je krijgt van ons allemaal een koek als je met je benen in je nek op tafel gaat zitten en er dan op je handen af springt. Ik was toen nogal gek op koeken, en telde er tweeëntwintig. Het lukte helemaal. Ik kreec volop werk van Roland Wachter (die was altijd voor de Bonte Dinsdagavondtrein); nu werk ik nog voor Eddy de Valk en voor het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam. Op die afdeling zitten Van Duvl, George Amelung en Mont-. foort, die veel voor me hebben ge daan." Een oude wens van Maurice is nog eens een one-man-show te brengen met een komisch nummer, imitaties, róeltekenen, buikspreken, goochelen, een slangennummer èn de kübus. Zijn poeder: „Hij is zo veelzijdig, zo veel soorten vijd je vast niet dikwijls in een mens." Niet voor soldaten Het zit Maurice dwars dat hij, en andere artiesten, niet meer voor de Dienst Welzijnszorg van de militairen mag werken. „Majoor Van der Hum zegt dat mijn nummer niet geschikt is voor soldaten. Hij neemt de oude varlëté-nummers niet en zijn voor ganger deed dat wel. Ik zou best voor een generaal op willen treden, al was 't voor niks. alleen maar om te vragen: Is dat geschikt voor militairen of niet?" Voor een generaal zal Maurice voorlopig geen kubusnummer opvoe ren, wel doet hij dat volgende week j voor een Rotterdamse beeldhouwer j Kor Bekker die hiermee zijn j expositie meer luister wil velenen. I Mevrouw Delmonte is bijna al- J tijd getuige van het optreden van haar man. Het kubusnummer vond ze in het begin gevaarlijk. Nu is ze eraan gewend, maar: „Als ik kijk ben ik altijd ner veus; hij zou kramp of zoiets kunnen krijgen." Het samenleven met haar Maurice begon overigens met een stunt. Op de huwelijksdag, 3 november 1964, haalde Maurice FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DEZE week had de effecten beurs wat last van winstne mingen, op zichzelf geen onge zonde ontwikkeling na een lang durige koersrijzing. De staatslening is niet tot het maximumbedrag geplaatst en de koers van toewijzing bedroeg iets minder dan men gedacht had. Het systeem van een tender bleek voor de derde keer bij het publiek niet populair. Het kabinet-De Jong is het Tweede-Kamerdebat van deze week behoorlijk gepasseerd, wat ter beurze voldoening wekte, want men is bepaald niet onge lukkig met het tot dusver ge voerde beleid. Herhaaldelijk hebben wij geschre ven over de langzamerhand berucht geworden affaire inzake de EMS en opnieuw ontstond er deze week enige deining rond deze aandelen, welke ongeveer zeventien punten lager ge noteerd werden 30 per 50). De oorzaak van een en ander was te zoeken in de publikatie van een ge deelte van het rapport der „wijze mannen". De bevindingen en aanwijzingen van de betrokken commissie heeft de heer Zwolsman voor zichzelf bestemd en hij vindt blijkbaar niet alles, wat in het rapport vermeld staat, geschikt voor het publiek. Op zich zelf is dit feit al een aanwijzing van de scheve verhoudingen, welke bij de EMS gegroeid zijn. Over de verhei melijking van bijzonderheden uit het rapport zijn ook sommige leden van de commissie ontstemd. VERBAZING Opmerkelijk is het ook, dat twee leden van de Raad van Bestuur hun ontslag krijgen, omdat zij het niet eens zijn met het beleid van de heer Zwolsman. Maar de grootste verba zing wordt gewekt door de aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat de heer Zwolsman als hoofd van de Raad van Bestuur terugkeert. Na alles wat gepasseerd is bij de EMS, nadat de heer Zwolsman het concern aan de rand van de afgrond heeft gebracht, schijnt hij zelf nog niet in te zien, dat het de hoogste tijd is om als lid van de Raad van Bestuur te vertrekken en de conse quenties te aanvaarden van zijn persoonlijk beleid der vorige jaren. Op 25 oktober a.s. wordt de aan deelhoudersvergadering gehouden in Scheveningen en het is nu al duide lijk, dat vele personen dit gebeuren willen meemaken. In hoever het de heer Zwolsman dan opnieuw geluk ken zal, de opkomende storm te be zweren, moet worden afgewacht. Zou dat opnieuw het geval zijn, dan vre zen wij het ergste voor de toekomst van de EMS. Deze onderneming is door het beleid van de heer Zwolsman toch al door en door ver ziekt en het is hard nodig, dat de augiasstal wordt uitgemest. KALMER De beursstemming was deze week niet alleen hier, maar ook in het bui tenland b.v. Wallstreet, heel wat kal mer en duidelijk kreeg men te kam pen met winstnemingen en een voor zichtiger houding der beleggers. Van de internationale fondsen wa ren Unilever en Hoogovens nogal wat lager, maar AKU en Philips wisten tegen de stroom op te roeien. AKU bereikte tijdelijk een koers van 99, om tegen het slot tot 97.30 af te zakken (v.w. 94.20). Philips steeg met 10 punten, vermoedelijk doordat men gunstige verwachtingen heeft van de kwartaalcijfers, welke op 12 november worden bekendgemaakt. Opvallend vast gestemd waren gisteren de eert. Phs. Van Ommeren, die donderdag waren afgezakt tot 217, maar gisteren tot 247 pet. wisten te avanceren. Het is niet nodig te zeggen, dat opnieuw de fusie-geruch ten rond dit fonds de oorzaak zijn. He bestuur van de Kon. Rott. Lloyd gaat zich extra beschermen tegen een overval a Ia Van Nievelt Goudriaan Co, door prioriteitsaandelen uit te geven aan de leden van de raad van commissarissen cn van de raad van bestuur. Men is doodsbenauwd, dat men op een gegeven dag voor het feit zal komen te staan van een bod op de aandelen en men dan zijn zetel zal moeten afstaan. Want het is alge meen bekend, dat de intrinsieke waarde van de a and. Rott Lloyd ve le malen hoger is dan de beurswaar de en dit feit kan outsiders, die „dik in hun slappe was" zitten, verlokken om een kans te wagen de meerder heid der aandelen te kopen via een bod. Door middel van de prioriteits aandelen, aan het bezit waarvan grote bestuursbevoegdheden worden gege ven, verzekert men zich nu van een „muur" rondom de bestuurskamer. Intussen steeg gisteren de koers van de aand. Kon. Rott. Lloyd van 160 tot 166 p tc. Er waren deze week enkele aande len opmerkelijk hoger genoteerd. We noemen b.v. Bergoss (Tapijtfabriek), welk aandeel van 585 tot 630 pet steeg, vanwege de jongste berichten inzake de winstontwikkeling in het lopend jaar. In het eerste halfjaar steeg de winst bruto tot 3.72 mil joen tegen 3.32 miljoen in het hele jaar 1967, dus meer dan een verdub beling! Deze gegevens ontleenden we aan het prospectus bij de nieuwe conver teerbare obl.lening, welke tegen 99 1/4 pet. wordt uitgegeven. Desseaux doet het ook prachtig en kwam op 527 pet., maar Kon. Tapijt Fabrieken daalden van 290 tot 256, slot 262 pet. vanwege de aangekon digde verlaging van het dividend tot 15 pet (v.j. 18 pet.). Er blijkt uit, dat het beleid van de ene tapijtfabriek heel wat slagvaardiger is dan dat van de andere, waarbij wij ook denken aan Verto, welk fonds tot 155 pet terugliep. Minder prettig was het voor de aandeelhouders van Hoogenstraaten Conserven, dat er geen dividend (v.j. nihil) over het boekjaar 1967/'68 zal worden betaald, terwijl ook het Amerikaans concern, dat eerst be langstelling voor een overname van het bedrijf koesterde, zich heeft te ruggetrokken. De koers van dit fonds daalde van 145 tot 95 pet Records op yards worden afgeschaft MEXICO-STAD Op het congres van de internationale Zwemfederatle (FINA) in Mextco-stad ls besloten, dat wereldrecords op yardd-afstanden zullen worden af geschaft. Het voorstel tot afschaffing voiu} veel bijval. Alleen Groot Brltannie ging -• overigens zonder succes In de oppositie. De Britten hadden liever willen wachten tot 1972 als op Albion het metrieke stelsel is Ingevoerd. MEXICO-STAD De kansen van de Oranje-equipe bij de Olympische baanwedstrijden op de supersnelle, gloednieuwe houten piste liggen op de tandem (Jan Jansen-Leijn Loe- vesijn) en de kilometer, waarvoor Loevesijn eveneens zal starten. De prestaties in de afgelopen weken wettigen de verwachting, dat zij op beide nummers dichtbij de eerste plaats kunnen komen. Zeker op de kilometer behoort Loe vesijn tot de grote kanshebbers. Zijn tijd van 1.04.4 is in Mexico nog niet overtroffen maar ook niet alle kandi- Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als brandweerman. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeet niet tfzender te vermelden) zijn bruid af op een eenwiels- fiets. Het krantebericht in zijn plak boek beschrijft dat zo: „Deze stunt kostte de bruidegom een achterstand van een uur op het trouwprotocol, want onderweg brak een pedaal af en staken twee agenten een spaak in het wiel." daten zijn al in de piste geweest. Deze week was de Amsterdammer bij éen Wedstrijd over twee baanron- den net iets langzamer dan Roger Gibbon van Trinidad en de Fransman Pierre Trentin. maar juist de constante snelheid van' Loevesijn in de toen ontbrekende derde ronde bezorgt hem de meeste winst. Nu is het niet zo, dat de medaille voor Loevesijn al klaar ligt. Want de concurrentie is bijzonder groot. Tot zijn ernstige rivalen behoren de Pool Kierkowski, de Italiaan Sartori (win naar van de pre-Olympics in 1967), uiteraard Trentin, de supersnelle Gibbon (hij heeft zich tot ideaal gesteld hier 1.03,0 te rijden), de Deense wereldkampioen van 1967 Niels Fredborg, dé Wéstduitser Her- bert Honz, de Rus Agapof en de Ar gentijn Juan Pietero, één van de ont dekkingen van de voor-Olympische dagen. Op de tandem is het duo Jansen-Loevesijn een gedegen forma tie. die naast de durf en behendig heid van stuurman Jansen ook in pu re snelheid met de meeste andere combinaties kan wedijveren. Dezer dagen werd onze tandem de baan op gestuurd met een wat grotere versnelling dan normaal, waarmee Jansen en Loevesijn de 200 meter met vliegende start in 9,8 sec. afleg den. Dit gro*e mes is nauwelijks geschikt om er een tactische race mee te rijden maar dat is volgens Jan Derksen ook niet nodig: „Op de ze snelle piste wordt winnaar wie het langst het hardst kan rijden." MEXICO-STAD Voor het eerst I in de géschiedenis van de wieier- historie is een amateur-achtervol- gingsploeg op de 4 km onder de tijd van 4.20.0 gebleven. Het Duitse Olympische team maakte vrijdag tij dens een trainingsri t namelijk een I tijd van 4.19.8. Maandag waren Udo Hem pel. Karl Link. Karl Heinz Hen- rich en Rainer Podlesch al in de buurt van de 4.20-grens gekomen. door een tijd te laten afdrukken van 4.21.64. Italië kwam toen even later tot 4.20.95. 1 /IP de beroemde pyramide van de Maan in Mexico is vanmorgen in alle vroegte het Olympisch vuur ontstoken. Vandaar zou het vuur in de loop van de middag naar het Olympisch stadion worden gebracht waar de openingsplechtigheid van de Spelen zal plaats vinden. DEN HAAG De Protestantse stichting voor verantwoorde gezins vorming waarschuwt met klem tegen toepassing van de zgn. CD-indicator ter voorkoming van zwangerschappen. Dit (reken) apparaatje, gebaseerd op toepassing van de periodieke onthou ding, wordt in de reclame voor 100 procent betrouwbaar genoemd, een suggestie, dié volgens de PSVG uiter mate misleidend is. Jaarbeurssteden ZüRICH DWS. de enige Neder landse club, die nog deelneemt aan het tornooi om de Jaarbeursste den-beker heefi voor de tweede ron de van het lornooi geloot tegen Chelsea uit Londen. De loting, die vrijdagmiddag in Zürich werd gehou den, gaf Chelspa het recht van de eerste thuiswedstrijd. Zoals bekend heeft DWS in de eerste ronde Beerschot uit Antwerpen uitgescha keld, Chelsea kwam een ronde verder door twee overwinningen (5—0 en 43) op de Schotse ploeg Morton Greenock. Suppoost legermuseum krij gt ander werk B en w- van Leiden nebben besloten het ontslag van de heer J. Choufoen als suppoost van het Legermuseum te handhaven, maar hem in een andere functie in dienst te hou den. Welk werk hij zal krijgen is nog niet bekend. De heer Choufoen kreeg zijn ontjlag omdat hij van „Pistolen Paultje te Am sterdam voor zij dochter een vliegreis!» accepteerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7