iNavo schiet dagelijks voor jton van Kreta de lucht in Prof. ir. Granpré Molière wordt vijfentachtig jaar yj^5«schenk RECLAME: POLITIE GRIJPT IN ^Protesten tegen ontslag v. d. Poel Oefenen met Nikes en Hawks Johnson wil spoed met verdrag kernwapens EUROPEES OEFENCENTRUM VOOR RAKETTEN IN VOLLE ACTIE Bouwmeesterkunstenaar en filosoof Buit ƒ30.000 bij bankoverv al Vliegtuigen kruisen weg Smokkel valse dollars naar Indonesië schenk ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 De Griekse NAMFI- commandant, generaal Economakis: „Uitsteken de samenwerking tussen de Navo-eenheden." (Van onze verslaggever Dick Ringlever) KRETA Dag en nacht staan in een honderden kilometers lange gordel van Noorwe gen tot in Turkije honderden raketten gereed om met één druk op de knop te worden af gevuurd op eventueel onverhoeds binnendringende vijandelijke vliegtuigen. Als waar schuwende vingers wijzen de supersone Nikes en Hawks naar het oosten, met hun ver nietigende lading een schild vormend, dat West-Europa in tijd van oorlog moet bescher men tegen aanvallen vanuit de lucht. Snel en, naar men hoopt, afdoend zullen zij reage- oorj ren: nog binnen een minuut nadat de vijand zich op de radar aankondigt, kunnen zij in lemj de lucht zijn, om geleid door elektronische apparatuur hun doel op te zoeken en te vernietigen. ,le! het idei nei tvd Acht landen nemen in deze NA- VO-verdedigingsIinie in centraal-Eu- ropa deel: Nederland, Noorwegen, Denemarken, België, Amerika, West-Duitsland, Griekenland en Tur kije. Een linie, die wordt gevormd door twee gordels: één van Hawk-bat- terijen, die 100 km voor het ijzeren gordijn een wapen vormen tegen laagvliegende indringers en één „belt" van Nike-raketten. die verder naar het westen gelegen bescher ming moeten bieden tegen vliegtui gen op grote hoogte. Nederland neemt in deze beide gordels een belangrijke plaats in. Het commando luchtverdediging leverde er vijf groepen geleide wapens voor, bestaande uit elf operationele Hawk-squadrons (waarvan de vor ming vorig jaar september werd vol tooid) en zeven Nike-squadrons, alle gelegerd in de Bonds-republiek. Computers De kracht van deze gordels wordt behalve door de raketten gevormd door een indrukwekkend elektronisch waarschuwingssysteem van compu ters en radar-installaties, die de Hawks en Nikes een trefzekerheid geven van 80 procent Een percenta ge, dat met talrijke proef lanceringen is bewezen: jarenlang in Amerika en sinds mei van dit jaar op het Griekse eiland Kreta, bij de luchtmachtbasis Souda Bay. Op deze laatste plaats is de NAMFI (Nato Missile Firing Installation) ge vestigd, een kaal rotsplateau aan de noordkust van het eiland, dat als oe fencentrum voor de Navo-eenheden wordt gebruikt. Tot voor een half jaar moesten de groepen voor die oefeningen steeds naar Amerika, maar omdat dit op HTLVERSTJM Van diverse kan ten is protest en kritiek geleverd op het door de KRO verleende ontslag aan haar t.v.-medewerker Frits van der Poel. Zo heeft het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen de KRO een brief gestuurd waarin staat dat met grote veront- .J rusting kennis is genomen van het ontslag. Volgens haar is duidelijk gebleken dat de rechtspositie van de journa listen bij de omroep, althans bij de KRO, volstrekt onvoldoende is, in die zin dat ze bij het verrichten van hun werk de minimaal vereiste bewe- gingsvrijheid blijken te missen en daarin bovendien worden belemmerd door regelingen die blijkbaar zijn ge troffen met niet-journalistieke mede werkers, die de journa'ist bij de uit voering van zijn taak terzijde staan. De vrijheid van meningsuiting is j volgens haar op onverantwoorde ma- gt- nier geweld aangedaan. Ook het bestuur van de radio- en tele visie journalisten heeft haar ver ontrusting uitgesproken. Het meent dat de genomen maatregelen in geen verhouding staan tot wat op dit mo ment aan motieven hiervoor naar buiten is gekomen. Volgens het bestuur zullen de journalistieke ver antwoordelijkheden in de omroep duidelijker moeten worden vastge legd. Het is dringend gewenst een Zi« beroepsinstantie te creëren. De groepsraail van de KRO is van mening dat de heer Van der Poel heeft gehandeld in strijd met de met hem gemaakte afspraken omtrent de verantwoordelijkheid ta.v. zijn pro gramma, maar ze stelt zich op het standpunt dat het onts op s 2ande voet een te grote strafmaat is in ver houding tot de door hem gevolgde gedragslijn. Er is overwogen af te treden, maar bij nader inzien bleek de groepsraad van mening dat onder de huidige omstandigheden met het niet fungeren van een personeelsverte genwoordiging het bedrijfsbelang niet is gediend. Vrijdagochtend heeft de groepsraad Hil 11 Frits van der Poel, die deze week door de KRO werd ontslagen, was gisteravond de centrale figuur tij dens een discussie over persvrij heid in het politieke café De Pieterspoort in Amsterdam. Uit de zaal werd hem honderd gulden aangeboden, die hij echter niet wenste te accepteren. Het geld kwam terecht in de kas van De Pieterspoort. Aan de discussie werd ook deelgenomen door de VVD-politicus mr. Van Riel (links). opnieuw gesproken met de voorzitter en de personeelschef van de KRO. Toen werd van haar kant gesteld dat door het ontslag verontrusting en ontstemming bij het KRO-personeel is gewekt. De bij het NVV aangesloten Alge mene Bond Mercurius zal bij de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen tegen de heer Leon- hard Huizinga van De Telegraaf. Ook worden juridische stappen overwo gen. Vrijdag schreef de heer Huizinga in zijn krant dat er bij veel t.v.- mensen. cabaretiers en sommig iournalisten een nieuwe mentaliteit t.o.v. het Koningshuis merkbaar is, die naar zijn mening psychologisch niets verschilt van het antisemitisme van Hitier en zijn volgelingen. Hij schrijft verder dat dit net als het antisemitisme van weleer terreur tegen weerlozen betekent en dat het bestuur van de bedrijfsgroep radio en televisie van Mercurius een stelle tje neo-antisemieten is. De voorzitter van deze bedrijfsgroep is halfjood. Het is de NTS-employé Suurhoff. zoon van wijlen oud-minister Suur hoff. Reeds tientallen journalisten hebben in het Haagse perscentrum Nieuw- poort een brief ondertekend, waarin KRO-voorzit:er Van Doom wordt ge vraagd terug te komen op zijn be sluit Van der Poel te ontslaan. In de brief wordt verontrusting uitgesproken over het ontslag. De journalisten zijn verontwaardigd over de manier, waarop de KRO Van der Poel de laan heeft uitgestuurd. den duur te kostbaar werd én omdat de Amerikaanse basis de drukte nau welijks meer bleek aan te kunnen, traint de Navo nu op Kreta, een ei land, dat de meest ideale plaats bleek in Europa omdat men er alle ruimte voor het lanceren van raketten heeft. Bovendienv speelde een rol, dat de strategisch gelegen basis in tijd van oorlog ook operationeel kan worden gebruikt Praktijk Sinds de ingebruikneming van het centrum zijn tot nu toe 130 raketten (Nikes, Hawks en Sergeants) afge vuurd door Navosquadrons, die hier elk jaar gëdurende een week prak tijk-ervaring komen opdoen. Deze er varing is absolute noodzaak omdat de eenheden op hun standplaatsen langs het ijzeren gordijn slechts „droog" kunnen oefenen. Deze week waren het de squadrons 501 en 502 van de vijfde groep gelei de wapens van de Nederlandse lucht macht, die er samen met Amerikanen en Duitsers in praktijk brachten, wat zij tot nu toe alleen konden simule ren: het afvuren van de (130.000 gul den kostende) Hawk-raketten op een echt doel. Dat doel was de met spie gels uitgeruste sleep vlag van een ra diografisch bestuurd vliegtuig, dat met een snelheid van 1000 km voor de kust van Kreta vloog. Deze vliegtuigen, die voor het oog onzichtbaar zijn, worden opgespoord door de radarinstallaties, die hun ge gevens elektronisch vertaald doorsei nen naar de controlepost. Wanneer blijkt, dat het doel binnen bereik komt van de raketten (voor de Hawk 35 km voor de Nike 120 km) gaan deze omhoog, de Hawk geleid door een radar-installatie in zijn inwendi ge, de Nike door de installaties op de grond, die hun waarnemingen via een computer doorgeven aan de doel zoekende raket. Het zijn deze radars, die de belang rijkste functie hebben in de proce dure. Immers, zij moeten de vijand nauwkeurig localiseren, zijn richting en snelheid vaststellen. Is dat in ge val van een aanval van grote hoogte vrij eenvoudig, veel moeilijker wordt het wanneer de vijand laag aan vliegt. Met normale radar is het dan onmogelijk haar te registreren omdat obstakels in de omgeving het „zicht" belemmeren. Voor deze aanvallen heeft men sinds enkele jaren een nieuwe instal latie in gebruik: de continious wave acquisition radar, die niet „kijkt", maar „luister" naar het doel en werkt op het zgn. Doppler-effect. In de praktijk is gebleken, dat men de vijand hiermee zeer nauwkeurig kan localiseren. Is dat eenmaal gebeurd, dan is één druk op de knop voldoende om de raket de lucht in te sturen. Met een snelheid, die gelijk is aan tweemaal die van het geluid, stormt deze dan feilloos op zijn doel af en vernietigt binnen een straal van 35 km elk toestel, dat zich onder een hoogte van 10 km bevindt (de Nike kan een hoogte van 32 km bereiken) Hoewel de operaties woi'Ien geleid door de commandanten van de respectieve eenheden, staat de NAM- FI-basis onder commando van de Griekse strijdkrachten. Bevelhebber Belangstelling van de staf voor de lancering. thans is generaal S. Economakis, die zich vol lof toont over de uitstekende samenwerking tussen de verschil lende Navo-eenheden. „Hoewel we pas een kleine zes maanden ervaring hebben, is wèl gebleken, dat we on danks het grote aantal nationaliteiten slagvaardig kunnen opereren". Over de betekenis van de basis: „NAMFI heeft niets te maken met een koude oorlog, maar de gebeurte nissen in de laatste jaren en vooral die van recente datum hebben wel geleerd, dat we paraat moeten blij ven". Hoe paraat men is, bewezen de oe feningen tot nu toe: missers zijn uit zonderingen gebleken. Het systeem werkt, al gaat dat dan ten koste van miljarden. Dagelijks wordt van Kreta voor gemiddeld 130.000 gulden om hoog geschoten. En de oefening van een week door twee squadrons kost onze schatkist inclusief de lancering van twee Hawks een slordig miljoen. Dat is de tol, die het in stand hou den van de Navo-gordel vraagt. Maar dat deze miljoenen althans niet figuurlijk in het water worden gegooid, bewijst het grote aantal Russische schepen, dat sinds enkele maanlien rond Griekenland patrouil leert. Een Griekse luchtmacht-autoriteit: „Elke raket wordt door hen gere gistreerd en ze controleren nauwkeuT rig de resultaten. Wèl een bewijs, dat zo'n schild van raketten de vijand bezig houdt". (Van een onzer redacteuren) WASSENAAR De „grand old man" van de Nederlandse architectenwereld, prof. ir. M. J. Granpré Molière te Wasse naar, emeritus-hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft, wordt zon dag 13 oktober 85 jaar. Zijn leer stoel te Delft werd bepalend voor een belangrijke stroming in onze architectuur: de Delftse School. Hij werd geboren in Oudenbosch, waar zijn vader directeur was van een suikerfabriek. In 1907 verwierf hij in Delft het ingenieursdiploma „met lof", een predikaat dat in de afdeling bouwkunde slechts in zeer bijzondere gevallen werd toegekend. Zijn loopbaan begon bij het Bouwbureau der Staatsspoprwegen. Daarna was nij enige tijd assistent van de Amsterdamse architect J. A. van Straaten en in 1910 kwam zijn aanraking met Rotterdam: Granpré Molière werd ingenieur bij de Rot terdamse dienst van gemeentewer ken. Tot een definitieve ambtelijke carrière kwam het niet. Zes jaar later vinden wij de jonge architect Granpré Molière na een verblijf op het bureau van rijksbouwmeester Peters terug als stedebouwkundige in het architectenbureau Granpré Molière, Verhagen en Kok. VREEWIJK Dit bureau heeft pionierswerk op het gebied van stedebouw verricht. Een der eerste werkstukken was het Tuindorp Vreewijk in Rotterdam, dat zijn tijd ver vooruit was, dat was opgezet naar voor die tijd revo lutionaire inzichten op het gebied van volkswoningbouw en dat nog tientallen jaren later aandacht en ook bewondering trok in geheel Ne derland en ver daarbuiten. Nog geldt Vreewijk als een der aantrek kelijkste Rotterdamse stadsgedeel ten. Voorts ontwierp Granpré Molière alle nederzettingen in de Wieringer- meerpolder, de herbouwplannen voor het stadscentrum van Gronin gen, projecten voor het complex van de Nijmeegse universiteit, dit laatste samen met de architecten Deur, Van der Laan en Pouderoyen, en een uit breidingsplan voor Breda. Bekend is het aandeel van ir. Granpré Molière in de bouw van nieuwe Kerken in Amsterdam, Breda en Groesbeek en raadhui zen. BELOFTEN In 1924 werd ir. Granpré Molière benoemd tot hoogleraar in de archi tectuur te Delft. Zijn inaugurele re de betrof de moderne bouwkunst en haar beloften en deze rede trok al dadelijk de aandacht. In nauwe samenwerking met zijn assistenten en studenten legde hij de grondslagen voor een leer der moderne esthetica, die uitgroeide tot de Delftse School, die grote invloed kreeg, ook buiten de hogeschool. Deze Delftse School was sterk ge kant tegen toepassing van ..kunst matige bouwmaterialen", streefde naar herleving van het ambachte lijke in het bouwen, maar moet, hoewel zij uiteraard door de tijd is achterhaald, niet worden gezien all een stap terug. Integendeel: zij hield juist de wegbereiding in tot de mo derne bouwkunst. ZEER HOOG De inzichten en net werk van prof. ir. Granpré Molière waren me de oorzaak dat de Nederlandse bouwkunst in de internationale we reld van de architectuur bijzonder hoog stond aangeschreven. Heel belangrijk is, dat prof. Granpré Molière de techniek in de bouwnijverheid altijd heeft gezien als onderdeel van een veel breder cultuurgebied. Men kan hem niet al leen als bouwmeester zien: zijn rol als kunstenaar en filosoof is van niet geringer importantie. Uiteraard zijn vele wetenschappe lijke en culturele bijdragen van zijn hand verschenen, waaronder be langrijke standaardwerken. Fire! Met een druk op de knop wordt, nadat al het personeel van de basis zich in de schuil kelders heeft teruggetrokken, de Nïke-raket afgevuurd. Binnen een minuut zal hij zijn doel hebben vernietigd, danlc rij de radarinstallatie en computers op de grond, die hem feilloos naar de vijand leiden. WASHINGTON De Ameri kaanse president Johnson heeft gisteren gedreigd de senaat in buitengewone zitting bijeen te roepen, als het op reces zou gaan zonder het verdrag tegen een verdere verspreiding van kern wapens te hebben geratificeerd. Johnson verzette zich met kracht tegen de opvatting van hen die vin den dat de ratificatie met het c de Russische interventie in Tje- choslowakije moet worden uitgesteld. Onder hen bevindt zich de republi keinse kandidaat voor het presi dentschap, Nixon. Johnson vreest dat de beweging in Amerika tegen het verdrag snel aan kracht zou winnen, als de senaat geen spoed betracht. Bovendien zou een groeiend aantal staten op grond van nationalistische motieven ernaar streven, ook kernwapens te krijgen. „Wij zouden dan of onze invloed in gebieden die voor ons van vitaal be lang zijn, moeten opgeven of andere landen een kernoorlog laten beginnen waarbij wij zelf betrokken zouden kunnen raken." Mansfield, de democratische fractie leider, vond echter het verdrag te belangrijk „om er verkiezingspolitiek mee te bedrijven." Hij meende dat bij het aflopen van het zittingsjaar wellicht niet de vereiste meerderheid van twee derden kan worden gevon den. De senaat keurde een wetsont werp voor buitenlandse hulp goed ten bedrage van 1,76 miljard dollar, het laagste bedrag in de twintigjarige geschiedenis van deze hulp. Johnson had 2,92 miljard gevraagd. Klacht tegen Italië bij Hof van EEG BRUSSEL De Europese Com missie heeft bij het Hof van de Euro pese Gemeenschap in Luxemburg een klacht ingediend tegen de Italiaanse regering. Deze heeft betrekking op het nef- fen van een statistiekrecht op alle uitvoer uit Italië naar de overige EEG-landen en op invoer uit de part- nerlanden van bepaalde landbouw- produkten die vallen onder de markt organisaties van de EEG. De Europese Commissie stelt flat deze heffingen in strijd zijn met net EEG-verdrag en de landbouwveror- deningen. EELDE Bij een overval op de Boerenleenbank is vrijdagavond on geveer 30.000 gulden buitgemaakt. Omstreeks Kwart over ac een kleine Renault voor met nummer 7 op He portieren. Er kwa men drie iongemannen uit, met ny lonkousen over hun hoofden. Twee van hen sprongen over de balie en konden het geld gemakkelijk wegne men omdat de kluis open stond. De direkteur pn een 21-jarige assis tente (de enige aanwezigen) werden bedreigd met pen stengun. Na de overval, waarbii geen schot werd ge lost, verdwenen ze met grote snelheid in de vermoedelnk gestolen auto. De bank was geopend omdat Eelde elke vrijdagavond koopavond heeft. Prof. dr. G. Holst,'grondlegger en oud-directeur van het natuurkundig laboratorium van Philips en oud-bij zonder hoogleraar te Leiden, is giste ren, 82 jaar oud, overleden. lSchiphols vierde baan SCHIPHOL Als volgende maand Schiphols vierde 3300-meter-baan in gebruik wordt genomen, zal er veel minder over Badhoevedorp worden gevlogen. De bewoners van Zwanen burg bij Halfweg vrezen echter te recht het begin van geluidshinder. De oude baan zal al het verkeer uit en in zuidelijke richting gaan opvan gen; de nieuwe is bestemd voor al het verkeer uit en in noordelijke richting. De taxibaan tussen landingsbaan en platform loopt over het viaduct, dwars over de rijksweg heen, zodat automobilisten voortaan de ver keersvliegtuigen vlak boven zich zul len zien rijden. De afstand van het punt van landen tot de pieren zal veelal zo'n zeven kilometer bedragen. DJAKARTA Interpol heeft een internationale organisatie ont maskerd die met het binnensmokke len van miljoenen valse Amerikaanse dollars de regering van Indonesië wilde ondermijnen. Volgens functionarissen van Inter pol zou een buitenlandse regering, die Singapore en Hongkong als bases gebruikt, de hand in deze affaire hebben. Niet gezegd werd welke re gering dat was. Vijf mensen zijn gearresteerd: een Nederlander, een Chinees en drie In donesiërs. Het zou totaal gaan om drie miljoen valse dollars. De bewe gingen van de groep zijn het afgelo pen halfjaar door Interpol gevolgd. naakt. 7 ach, reed (^6/1 1OG/Ï(ICri tl 2 et een wit O tussen Wilson en Ian Smith GIBRALTAR Vanmorgen vroeg zijn op de Britse kruiser Fearless de besprekingen tussen premier Wilson en zijn Rhodesische collega Ian Smith hervat. Volgens een Brit se woordvoerder is er nog geen en kele toenadering tussen de beide po litici geconstateerd. Daarnemers geloven dat Wilson er gisteravond niet in is geslaagd Smith over te halen een compromis te aanvaarden. Waarschijnlijk zal het gesprek vanavond of morgen vroeg worden afgesloten. EDE De gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de Caltex en De Gruytcr wegens overtreding van de wet op de kansspelen. Het stop- lichtspel van de een en de metroactie van de ander worden in Ede gelaakt omdat de deelnemers geen invloed zouden hehhen op het verkregen van de prijzen. De directies van Caltex (Chevron) en De Gruytcr zijn verontwaardigd: nergens in Nederland had men last van de politic. De Edensc politie: de plaatselijke winkeliersvereniging, vorig jaar om dezelfde reden verbalisecrd, had geklaagd, en de wet is voor leder gelijk. De officier van justitie in Arnhem behandelt de zaak verder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5