VLUCHT APOLLO VERLOOPT GOED Commentaar JAMIN Wij hebben niet gecapituleerd Crita) ear n 'resident van Panama door Garde afgezet DAG JOHAN FRISO Radiator vannacht bevroren EVECHTENBIJl PALEIS ARIAS Versnippering beurzen tegengaan" 15.000 gezinnen zonder water Ruimtevaarders achtervolging van SPRlilii HIT WEER Zacht en nat Prof. Lieftiiick geopereerd ZCS glanzende onderzettertjes met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leicis e Courant Zaterdag 12 oktober 1968 - 49ste jaargang jreeteur: F. Diemer Iredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" xjfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 „Dag Johan Friso. Weet je wie ik ben? Ik ben je grote broer, Willem, Alexander!" Het nu bijna anderhalf jaar oude prinsje zal dit zó nog wel niet kunnen zeg gen en daarom fantaseren we maar een beetje. Maar héél ver bezijden de „waarheid" zijn we vast niet. Natuurlijk wil ook prins Willem-Alexander zich re gelmatig op de hoogte stellen van het wel en wee van zijn kleine broer en hem duidelijk maken, V-t dat hijzelf al veel langer op - j Drakensteyn is. Vader prins Claus zag er terecht weer een geslaagde foto in. Van eigen hand. t e BHS» PANAMA Voor de derde eer in zijn politieke loopbaan is Panamese president Arnulfo rias door de Nationale Garde gezet. Vannacht grepen twee tslagen officieren van de irde de macht in een bloede ze staatsgreep. 'resident Arias is naar de onder ïerikaans bestuur staande Kanaal- gevlucht. Hij werd elf dagen eden als president beëdigd na een andenlange strijd met de com- rtdanten van Panama's „leger", de tionalc Garde. )eze beschuldigen hem er van de isidentsverkiezingen te hebben valst. Arias won deze verkiezin- nadat vijf oppositiepartijen zich dden verenigd in een Nationaal Dnt. )e staatsgreep werd ingeleid door iciale ordetroepen onder leiding n majoor Boyd, die het nationale egveld Tocumen sloten en opruk- naar het presidentiële paleis. UTRECHT De voorzitter van de reniging Machevo, de heer F. I. irtong, is gisteren van leer getrok- n tegen de organisatoren van „wilde kbeurzen". Op een persconferentie ter gelegen- id van de Machevo '68, de interna- nale vakbeurs voor machines en paraten voor de procesindustrie die n 16 tot en met 23 oktober in recht wordt gehouden, zei hij dat 1de beurzen niet in het belang zijn n het bedrijfsleven omdat zij geen lledig aanbod omvatten en daar- or de bezoekers teleurstellen. Desondanks zijn er voor dergelijke urzen altijd wel gegadig- in te vinden: fabrikanten en impor- urs die bang zijn, een kans te mis- n. Volgens de heer Hartong zal het ederlandse bedrijfsleven dan ook eer zelfdiscipline moeten tonen, wil in de beursversnippering een eind ïmen. „Men zal moeten leren inzien dat et nodig is in brancheverband een emeenschappelijk standpunt ten anzien van beurzen in te nemen en dere vorm van medewerking te ithouden aan die beurzen, die het edrijfsleven geen volledige inspraak iven". Kort na het bekend worden van de opstand sloten de meeste eenheden van de Nationale Garde zich bij Boyd aan. In de omgeving van Arias' paleis werden enige tijd schoten ge hoord. De ljifwacht van de president dekte diens vlucht naar de Kanaalzo- Tweemaal afgezet Boyd werd enige dagen geleden sa men met andere officieren van de Nationale Garde door Arias verban nen. De leiders van de staatsgreep hebben de door Arias benoemde nieuwe commandant afgezet. Arias is reeds tweemaal eerder president van Panama geweest in 1941 en 1961, maar werd beide malen door de Garde afgezet. Na zijn ver kiezingsoverwinning in mei was het al 'duidelijk geworden, dat hij alleen maar kon regen met goedvinden van de Garde. Dr. S. Elzinga, oud-inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, is op 86-jarige leeftijd te Haarlem overleden. Professor dr. W. J. Bladergroen heeft gisteren de eerste paal ge heid voor de nieuwe school van de stichting Psychologisch Pae- dagogisch Instituut aan dc Post jesweg in Amsterdam-west. De school zal worden bezocht door kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. LEIDSCHENDAM Door een breuk in de waterleiding hebben ruim 15.000 gezinnen in de driehoek Den Haag-Gouda-Rotterdam geruime tijd zonder water gezeten. Bij werk zaamheden voor het waterleidingbe drijf „De Tien Gemeenten" werd een hoofdtoevoerleiding in Leidschendam lek gestoten. Binnen korte tijd stroomde een grote hoeveelheid water uit de buis. Tegen drie uur 's middags viel de druk op de waterleiding weg. Met hulp van de gemeente Rotter dam, die een noodkoppeling inscha kelde, werden de inwoners geholpen van gemeenten in de omgeving van Rotterdam. Men hoopt in de loop van de dag het lek meester te worden. ha...ze zijn er weer roomborstplaatjes MO gram 109 PRAAG Acht mensen zijn om het leven gekomen toen een II- joesin-14 passagiersvliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij CSA met 37 personen aan boord gisteren na het opstijgen van het Praagse vliegveld neerstort te. De overige 29 inzittenden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend gemaakt. KORT VOOR DE START Kort voor hun start naar de ruimte de den de drie Ameri kaanse astronauten zich nog even tegoed aan een stevig ont bijt. Van links naar rechts: Donn Eisele, Walter Schirra (com mandant van de Apollo 7) en Deke Slayton. m KAAP KENNEDY Ruim twaalf uur na de succesvolle lancering van het Amerikaanse ruimteschip Apollo-7 (met drie astronauten aan boord) zyn moeilijkheden ontstaan in een deel van het koelsysteem. Eerder was al gedurende zes minuten de elektrische spanning in het controlecentrum in Houston ver minderd, maar dit was niet van invloed op de vlucht. De commandant van de Apollo, Walter Schirra, heeft het koelings- systeem vanmorgen over de radio be sproken met het controlestation. De cabine wordt gekoeld door een bui zenstelsel dat een mengsel van water en glycol bevat. Waterdamp, gevormd door overvloedige warmte in de ca bine. wordt via een radiator uitge stoten. Deze radiator zou nu in de loop van de nacht bevroren zijn. Af gewacht moet worden welke gevolgen dit heeft voor de vlucht. De lancering van de Apollo gistermiddag om twee minuten over vier verliep foutloos. Een ruim 67 meter hoge Saturnus-raket stuw de het ruimteschip omhoog. Precies 2'/s minuut later was de eerste trap van de raket afgestoten. En na drie uur scheidde zich geheel volgens plan de tweede trap van de Saturnus van de rest af. Met de hand Kort voor deze scheiding bestuur den de drie ruimtevaarders, Schirra, Eisele en Cunningham, het 33 me ter lange maanschip voor de eerste keer met de hand. Zij voerden ver scheidene manoeuvres uit die goed verliepen. Schirra liet langs draadloze weg de tweede trap van de raket afzwen ken. Een kwartier lang vloog de Apollo met deze trap in formatie, waarbij de onderlinge afstand soms niet meer dan een meter bedroeg. Bij de lancering maakte het hart van Schirra 87 slagen per minuut en op het moment dat de tweede trap ontbrandde een van de kritiekste ogenblikken van de vlucht waren het er 100. Dat is volgens functiona rissen van de NASA bijzonder weinig. Vijf uur na de lancering, terwijl Schirra aan boord van de capsule van zijn eerste kopje koffie genoot, zei projectleider generaal Samuel Phil lips, dat alles volmaakt verliep en dat alle apparaten in „topconditie" waren. Voor vervolg zie pag. 2 Gistermiddag, twee minuten over vier Nederlandse tijd, Kaap Ken nedy: start van de Apollo 7. Drie astronauten zullen als alles ook verder goed blijft verlopen met dit ruimteschip tenminste tien da gen rondom de aarde cirkelen en (ter voorbereiding van een landing op de maan) een breed scala van opdrachten uitvoeren. De lancering werd bijgewoond door ruim zes honderd journalisten en fotografen. SVOBODA EN DUBCEK: PRAAG Zowel de Tsjechi sche president Svoboda als par tijleider Dubcek hebben gisteren tegenover arbeiders verzekerd dat de liberalisatie zal worden doorgezet. Svoboda ontkende „sommige westerse berichten" als zouden de Tsjechen bij de recen te onderhandelingen in Moskou hebben gecapituleerd. Een reeds opgesteld document over het program van de communistische partij zal „een ondubbelzinnig ant woord geven op alle verzonnen be richten" over de beweerde capitulatie in Moskou, beloofde Svoboda. Volgens Dubcek keuren de Russen de Praagse resoluties van januari en mei over de nieuwe koers goed. Maar de „leninistische normen" moeten in acht worden genomen en de Tsjechen moeten meer rekening houden met de „vrees van de socialistische lan den ten aanzien van onze ontwikke ling," zei Dubcek. Hij noemde het echter een illusie te verwachten dat de Russische troe pen een-twee-drie het land zullen verlaten, alle eventuele partijresolu ties ten spijt Niet aftreden „Mensen die tot anarchisme neigen, zullen de houding van partij en rege ring collaboratie en capitulatie noe men: maar welke andere oplossing stellen zij voor? Moeten wij aftreden en toelaten dat wie dan ook wat dan ook doet?" vroeg Dubcek zijn gehoor. „Wat wij nu moeten doen is naden ken en niet een politieke weg inslaan, die de partij en het volk naar de anarchie en de vernietiging zou voeren." Dubcek vroeg de journalisten, geen ruimte te laten voor anti-socia listische en anti-Russische manifesta ties. Al voor de invasie van 20 au gustus hadden dergelijke uitingen de partij verontrust, en men had toen gedacht aan het treffen van „buiten gewone maatregelen". Censuur „Wij zullen niemand dwingen te gen zijn wil te schrijven, maar wij zijn verplicht te eisen dat de pers zonder meer het streven van de par tij en de regering steunt om de ver klaring van Bratislava en het proto col van Moskou uit te voeren." Dubceks rede werd door de televi sie uitgezonden. Er is niets wat zozeer ver betering nodig heeft als de qewoonten van anderen. TWAIN Elisabethbode wil niet schokkend zijn pagina 2 Maurice zegt het met kubussen pagina .7 In Zuid-Holland en Zeeland daalde de temperatuur in de af gelopen nacht niet lager dan 16 grilden. Dit is gelijk aan de rekord- hogenachttemperaturen die tot nu toe in deze eeuw zijn waar genomen in de oktobermaand. Aktieve depressies bepalen het weer tijdens het weekeinde met af en toe regen maar nog steeds zachte lucht. Er staat een krach tige af en toe harde zuidwesten wind. In de achter ons liggende vier weken is het slechts vijf dagen droog gebleven. Vooruitzichten voor maandag: tien tot vijftig procent zon, zelf de temperaturen als zondag, af en toe regen, maar ook enkele opklaringen. 13 oktober zon op 07.01, onder 17.50: maan op 21.13, onder 14.45. 14 oktober zon od 07.03. onder 17.48: maan op 22.21. onder 15.23. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Twee recensies TTET onlangs door prof. dr. H. J. van Zuthem gepubliceerde boek „Gezag en zeggenschap" (Kok te Kampen) heeft zoals te ver trokken in de kring van de werk- wachten viel veel aandacht ge- nemersvakbeweging. Van Zuthem zegt vele dingen over gezag, mede zeggenschap, eigendom en arbeid, die het overdenken waard zijn. Het NNV-blad „De Vakbeweging" wijdde er in augustus reeds een een recensie aan en „De Gids" van het CNV schreef er op 2 oktober een hele pagina over. Legt men beide recensies naast el kaar. dan dringt de vraag zich op, hoe de organisaties die achter de ze sterk uiteenlopende artikelen staan ooit tot een innige samen werking, laat staan een fusie, kun nen komen. Het CNV merkt zeer juist op, dat het geloof in de waarde van de bij belse inhoud van gerechtigheid en solidariteit als een lichtspoor de be schouwingen in het boek over ge zag, zeggenschap, eigendom en ar beid bepalen. Het NVV noemt het een zinnig boek, waar behartenswaardige din gen in staan, waarna echter de schrijver, de heer W. Top, socioloog van het NVV, een striemende kri tiek gaat leveren. Heeft het christendom de mense lijke waarden, die voor onze samen leving uitgangspunten zijn, wel zelf „uitgevonden", zo vraagt hij zich af. „Heeft het christendom in feite niet algemeen-menselijke waarden in zich opgenomen? Zou men de pro pagandisten van dat christelijke as pect niet gewoon kunnen betichten van blote aanmatiging?" De slotalinea luidt als volgt: „Wie zich per se buiten ideologisch vaar water wil houden, zal er goed aan doen tijdens het lezen van Van Zu- thems boek het woordje „christen" te vervangen door het woordje „mens", „christelijk" door „mense lijk" en voor het gemak „God" door „humaniteit" Het moet in de oren van de CNV- ers onvoorstelbaar klinken, dat één van de topfunctionarissen van het NVV, dat zo graag met het CNV wil fuseren en voortdurend spreekt over respecteren van eikaars me ning, deze regels heeft geschreven. Deze regels doen denken aan supe rioriteitsgevoel en onverdraagzaam heid, zaken die socialisten aan con- fessioneel-georganiseerden nog wel eens verwijten. Het tegendeel lijkt juister. De wijze waarop, van NW-zijde hier een aantal opmerkingen wordt gemaakt, doet opnieuw afvragen, wat deze vakcentrale met samen werking bedoelt Het verbaast ons soms, dat het CNV in zijn officiële orgaan het ant woord aan het NVV nog steeds ach terwege heeft gelaten. UTRECHT De gezond heidstoestand van prof. dr. P. Lief- tinck (66), die op 28 september na een hersenbloeding is geopereerd, is thans bevredigend. Prof. dr. H. Ver biest had prof. dr. Lieftinck, direc teur van de Wereldbank en oud-mi- nister van financiën, behandeld. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 De uitgeversmaatschappij A. E. E. Kluwer te Deventer neemt LTL-drukkerijen te Amsterdam over. Er wordt geen personeel overbodig en de LTL-vennootschappen werken onder eigen naam door. INTERIE.UP VEPZOPGING Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1