Als de herfst aan ts Computer telefoneert ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 VAN BLOEM EN PLANT slafge ging fc IR gas Wie zijn ogen in deze tijd n tpn het jaar goed de kost eft, zal opmerken dat som bomen en heesters niet maar hun blad laten val- i, maar zich eerst nog oien met gouden, rode of anje herfsttinten. Ja, zelfs uw kleine tuin kunt u dit KaJoedvolle afscheid van de 4 taier beleven. ikijk uw tuin kritisch, en gaat eens na of u niet te weinig gedacht aan een spreiding bloei, aan een enkele heester en een heestersoort uitbundige bladkleuren in de fst. Nu gaan het eerste en het tste gelukkig ook wel eens sa ri en daarbij denken we aan krenteboom, gezocht om zijn emenweelde in het voorjaar in het najaar met zijn purper bessen in het goud ge- Een kleur die ook de Ja- ïse kers ten afscheid voert. heid, die op een toverhazelaar gelijkt en er ook aan verwant is, deze Parrotia noemt men wel eens de heester of kleine boom met de allermooiste herfstkleur. Het zijn vooral de boeiende kleurnuances van goudgeel, oran je en rood verenigd in één blad, die deze soort zo'n ongemeen herfstaccent geven. We moeten er wel bij vertellen dat zij het mooiste kleurt op vochtige, leem- houdende zandgrond en daar kan niet iedereen voor zorgen. De fluweelboom Rhus typhina mogen we zeker niet vergeten, met haar prachtige varenachtige bladeren, die van geel tot schar lakenrood verkleuren, terwijl de fluwelige rode bloempluimen nog lang blijven zitten. En hoe denkt u over haar familielid de pruike boom, Cotinus coggygria, in een wolk van pruikachtige bloem pluimen gehuld, waarvan het blad van lichtgroen naar oranje geel en vlammend rood ver kleurt. jcr, [aar onze bedoeling is eigen ver* uw aandacht te vestigen op lujcele bomen en heesters met •irkelijk unieke herfsttinten in e nuances. Ooit van de amber- storaxboom gehoord? Ze agt de moeilijke naam Liqui- mbar styraciflua en het op- rkelijke is dat zij van donker en geheel tot donker bloed- verkleurt en haar bladeren behoudt. Bloem en vrucht in aan de plataan denken. log zo'n schoonheid in de ■■jiffst is Fothei^illa, waarvoor u,aas geen Nederlandse naam eend is. Wordt ze daarom zo inig aangeplant? Naar ge- van de soort verkleuren de ideren oranjegeel, oranjerood Ivurig rood. Bovendien zijn ook bloemaren in april mei zeer moeite waard. Pat Parrotia persica betreft, ïneens zo'n onbekende schoon- donkergroene amberboom, die iheel in donker bloedrood ver- Te hoog naar uw zin? Zoek het dan eens bij een Japanse es doorn, Acer japonicum of Acer palmatum, targe groeiers, prach tig gevormd en van het voor jaar tot de late herfst met opvallende bladkleuren, waarbij rood overheerst. En wat is er niet té genieten bij de zuurbes- sen, Berberis in soorten. Van de alom bekende Berberis thunber- gii, die van geel in oranje tot rood verkleurt, tot Berberis dic- tyophylla, zeer typisch door de bloedrode bovenkant tegen de witte onderzijde van de bladeren, die zij lang behoudt. Vanaf eind oktober tot eind maart kunt u planten bij vorst en sneeuwvrij weer, om straks het kleurenwonder van de herfst te kunnen beleven op eigen erf! A. C. MULLER-IDZERDA „Tja, die wonderen van de techniek", verzucht de simpele leek, als hij hoort dat de tele foontjes om inlichtingen over de beursnoteringen bij de New- yorkse effectenbeurs in Wall Street per computer wor den beantwoord. Het zijn er zo'n 20.000 per dag, die met 300 tegelijk worden aangenomen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een geluidsband, die in 126 woorden alle nuancen van de Engelse taal bevat. De compu ter verdeelt de woorden in let tergrepen en voegt die samen tot koersnoteringen. Dat ge beurt zo snel dat de telefo nische inlichtingen van de com puter niet meer dan onderdelen van seconden achterlopen bij de tikker van de beurs. Ze was een ontevreden \7r0uw. Eru daar waren ook heel wat redenen voor. Ze had aan tal van beproevingen blootgestaan. Zij had reeds op een jonge leeftijd geleerd, dat jongemannen zeer onbetrouwbaar zijn, als zij zich in de toestand van geprikkelde gevoeligheid bevinden. Haar grande mariage met Hugo had haar op velerlei wijze teleurgesteld. Het moederschap, in zoverre zij dat had meegemaakt, was voor haar een tegenslag geweest, die haar toestand nog verergerd had. Het feit, dat zij het jong van een vreemde in haar nest had moeten nemen en dat ze daarna een lelijk klein kuiken van haar zelf had moeten uitbroeden, had haar trots een dodelijke slag toegebracht. Het opvoeden dier beide kinde ren en haar pogingen, om deze voor haar wil te doen buigen, waren eveneens verloren moeite en arbeid geweest Want de meisjes ontglipten aan haar handen en er waren ogenblik ken, waarop zij zich met een geheime ontzetting realiseerde, hoe ver ze van haar verwijderd waren. Pauline ging tot ergernis van haar moeder geheel haar eigen weg en domi neerde over de geest van Eugenie. Zij, de moeder, leed daaronder. Ze leed onder alle jaloezie, onder alle nervositeit, onder alle boosaardigheid en verdenking van het moeder hart. Er was maar één vertroostend vooruitzicht, da-t haar overbleef. Ze zou en moest de meisjes eens goed getrouwd zien, waarbij ze dan onder de dwang van echtgenoten van betekenis zouden komen te staan. Ja, een huwelijk! Over die toekomstige echtgenoten zou zij te beschikken hebben ja zij alleen. Terwijl de hartstocht van haar man met de regelmaat van een zich om de zon bewegende planeet op de boeken gecon centreerd was, was zij de boeften, de drukkers, de verzor gers, de verzamelaars en alles wat daartoe behoorde, haar man incluis, vanuit het diepst van haar hart gaan haten. Toch was ze verstandig genoeg niet dan bij uiterste zeldza me gelegenheden die gevoelens te tonen. Zeventien jaar geleden was ze drieëndertig geweest. Op die leeftijd had ze niet zonder een gevoel van wanhoop voor zichzelf duidelijk gerealiseerd, dat ze niet langer heel jong meer was. En toch was ze nog altijd kinderloos. De andere Inwalds waren natuurlijk in het geheim hun handen beginnen te wrijven. Maar dat gewrijf van hun droge handpalmen was voor de oren van mevrouw Inwaid even hatelijk als het geratel van gifslangen. De dokter, verstandig man als hij was, waagde zich niet aan een posi tieve uitspraak. Naar zijn oordeel was er geen reden voor de kinderloosheid der Inwalds. Integendeel. Hij gaf hun de raad een zeereis een wittebroodsweken-zeereis naar het Verre Oosten te maken Maar mevrouw Inwald verzette zich daar tegen. „Wittebroodsweken met dat!" schreeuwde ze met een gebaar in de richting van de bibliotheek. „Een reis naar een oude mannen- en vrouwenhuis, als je wilt! Beslist niet! We zullen een kind adopteren Vanaf dit ogenblik hamerde ze steeds op hetzelfde denk beeld, ze zouden en ze moesten een Jtind adopteren en ze deed dit net zo lang, tot haar man er bijna onder bezweek. „■Ga je gang dan maar!" sprak hij ten laatste. „Neem een hond aan, neem een konijn aan, neem maar aan, wat je wilt!" (Wordt vervolgd) KRUISWOORD-PUZZEL Hor. 1. rijtuigje (Ind.), 7. deel van een huis, 13. tocht, uitstap, 14. krijgsmacht, 16. ridderteken, 17. boom, 18. adellijke titel in Engeland (afk.), 20. eerste boek van Mozes (afk.), 21. voornaamw., 22. dat is (afk. Lat), 23. lang, smal stuk stof, 26. plaats in N.H., 28. myth, fi guur, 30. de gezamenlijke hoeveelheid, 31. afnemend getij, 33. be drieger, 35. familielid, 36. zandheuvel, 38. eerwaarde heer (afk. Lat.)^ 39- Nederl. gezag (afk.), 40. deel van het gelaat, 41. uitroep, 42. mug- genlarve, 43. zoon van Jacob, 44. voor, 45. aardrijkskundige aan duiding (afk.), 46. muzieknoot, 48. mak, 50. jongensnaam, 51. vervoer, 55. welaan, 56. navigatiemiddel, 57. bende, 59. bovenste gedeelte ener breukuitdrukking. 62. plaats bij Jeruzalem, bekend uit de Bijbel, 64. vervoeging van een hulpwerkw., 65. bijwoord, 66. afgelegen, 68, assistant engineer (afk.), 69. voorzetsel, 70. aanloop, 72. hoofddeksel, 74. profeet, 76. ruif (ZN), 77. vis. Vert. 1. plaats in Duitsland, 2. droogoven, 3. munt in China, 4. zil veruitje, 5. telwoord, 6. zelfkant, 7. puntig voorwerp, 8. oude reke ning (afk.), 9. toethoorn, 10. slede, 11. vaarwel, 12. vazal, 15. ver standig (barg.), 19. bloedgever, 21. gezamenlijk, verteer, 24. eerwaarde heer (afk. Lat.), 25. kaarsdrager, 26. studie der planten in verband met het volksleven, 27. tasto solo (afk.), 29. godsdienst (afk.), 30. tel woord, 32. diamantafval, 34. insekteneters, 35. rijkaard, 37. jongens naam, 40. huisdier, 44. deur van een wagon, 45. bestelling, 47. geurig heid, 49. een groot geheel vormend, 51. aanleg, 52. nummer (afk.), 53. oude inhoudsmaat (afk.), 54. bijwoord, 56. royal licence (afk.), 58. familielid, 60. zijtak Douro, 61. afgelegen, 63. vereniging, 66. onder gang, 67. deel van een auto, 71. spil van een wiel, 72. scheik. element (afk.), 73. scheik. element (afk.), 75. lidwoord (Fr.). meer, 10. es, 11. legger, 13 do, 15. sirene, 17. Tarn, 19. slok, 20. maïs, 22. sage, 24. r.o., 25. al, 27. L.K., 28. An, 31. punaise, 35. ke vel, 37. Polen, 39. alp, 40. nat, 41. nel, 42. gei, 46. Belgen, 48. Engelen, 50. verbond, 51. vierde, 53. teer, 55. eend, 56. plek, 58. Edam, 60. en, 61. Be, 62. de, 64. o.a., 66. gala, 68. reis, 72. os, 75 ta, 76. ga, 77. te, 78. ta. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau] verwacht. Oplossingen mogen uit-, sluitend op een briefkaart v/ordern geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. stapel, 6. kervel, 12 ogam, 14 does, 16. et, 18. er, 19. som, 21. er, 22. si, 23. garnaal, 26. Alkmaar, 29. grot, 30. Lopik, 32. enge, 33. en 34. e.k., 36. kus, 37. p.e., 38. en, 39. Asen, 41. Norg, 43. al, 44. valabel, 45. e.k., 47. Peet, 49. Levi, 52. et, 54. nl, 55. esp, 57. ne, 58. ei, 59. leeg, 61. beeld, 63. rode, 65. genegen, 67. eerbaar, 69. er, 70. la, 71. dok, 73. e.o., 74. md, 75 telg, 77. tint, 79. kanaal, 80. Mesdag. Vert.: 2. To, 3. agentes, 4. pa ra, 5. Em, 7. ed, 8. roek, 9. Ver- VTOlT D E J R DE "JEUGD VOOR1 ÖËJEüSo^^ÖÖR DE TEUGD*'^'*'" VOOR ^DE JEUGD VOOR! mviwiwvifWmKv g nichten en neven, laat het goed met jullie alle- al? Geen last meer van griep- ivalletjes? Verscheidene meisjes en jon- vroegen of ze alweer een ening mogen sturen. Tante zou het erg leuk vinden, ar we maken eerst de oude op. voorraad was wel erg groot. 'a en nu vroegen jullie wan- >.r tante Jos eigenlijk jarig is. t is op 31 oktober. Tante Jos •ft altijd de 27ste aangehou- i, omdat de vorige tante Jos n jaar geleden) op die datum ig was. De juiste datum is dus oktober. Er waren meisjes en gens die het allemaal niet ed begrepen, maar dit raadsel tje is voor jullie nu toch opge lost. Dit keer waren er veel nieuwe lingen. Fijn! Jullie vroegen in je brief of je ook een nichtje of neefje mag worden. Nou en of dat mag! Hartelijk welkom hoor! Jullie moeten niet vergeten in de brief te schrijven wanneer je ja rig bent. Jullie moeten er ook goed aan denken dat, als we zo'n puzzel hebben als vorige week, je het plaatje moet inzenden. Je weet wel, we moesten de hokjes zwart maken of een mooi kleur tje geven. Veel hebben dit nu niet gedaan. Denk erom, als we weer een „kleurenpuzzel" heb ben, het plaatje er ook bijdoen. Hebben jullie je mooie mantel, jas, jurk of pak al aangehad? Oef, wat waren we allemaal def tig. Geweldig hoor! Nichten en neven, we maken een eind aan ons babbeltje. Daaaag, tot de volgende keer. TANTEJOS Him. it- „ëester: Wie kan mij een an- (r woord noemen voor vriend? Kom, hoe heet iemand die alles je doet zonder daarvoor ld te vragen? Een kam..., nu? Jan steekt zijn vinger op en „Een kameel, meester." Weten jullie het Miéke Eikelenboom stuurde het volgende gedichtje: Voor het portret van opa Kraai Dit was jullie dierbare opa nou, Zei vader Kraai tot zijn kinde ren. Hij was toch zo nobel, hij was toch zo trouw, Hij was toch zo ijverig en al tijd in touw. Hij was toch zo goed voor zijn minderen. Toen grootvader oud was, zo'n jaar of drie, Toen roofde hij zilveren din gen. Toen kreeg hij het stelen onder de knie Hij roofde een zilveren naaie- tui. En als hij de kans kreeg, rin gen. Een zilveren lepeltje iedere dag, Hij had er wel negenentachtig. Hij hield zo van blinkende le peltjes, ach, De mensen zeggen wel dat het niet mag. Wij kraaien vinden het prach tig! Soms ving hij een muis voor je grootmamma, Dan gaf zij een deftig dineetje. WETEN JULLIE WAAR HET WOORDJE „LIMONADE" VAN DAAN KOMT? De citroenboom behoort tot de citrus. Familie dus van de si naasappel, de mandarijn, grape fruit en de bergamot (dat is een soort peer). Oorspronkelijk stamt de ci troenboom uit Azië en Afrika. Eeuwen geleden is hij o.a. door de kruisvaarders in het zuiden van Europa, vooral in Italië, Sici lië, Spanje en Portugal ingevoerd. Er zijn verscheidene soorten citroenbomen. Meestal is de boom tien tot twaalf meter hoog en heeft hij een gladde grijsach tig bruine stam. In een goed kli maat bloeit hij bijna het hele jaar door. Er zitten dan tegelij kertijd bloemen, onrijpe en rijpe vruchten aan de boom. Citroenen worden in septem ber, oktober en november ge plukt. De vruchten die voor an dere landen bestemd zijn, wor den halfrijp van de boom ge haald. Dat moet natuurlijk wel, anders zouden ze helemaal rot aankomen. Ze worden in vloeipa pier gewikkeld en vervolgens in kisten van 300 a 600 stuks ver pakt en verzonden. De citroenen uit Messina zijn het gladst van schil en worden als de allerfijnsten beschouwd. In de tijd van de kruisvaarders werd de citroen „limoen" ge noemd. Daaraan herinnert nog ons woordje limonade. OPLOSSING RAADSEL Vorige keer is er wel een fout- tje ingeslopen, meisjes en jon gens. Er stond T. Megronan. Dit moest zijn T. Megronane. De beroepsnamen zijn: B. Roe -ober of boer, T. Megronane - groenteman, W. Drijzoener - onderwijzer. Jarigen. Hiep, hiep, hoera!!! Marja Blom, Gerdientje Boer man, Margriet van Duin, Trudi Hagenaar, Gijsbert de Jong, Ari- anne Kruger, Gerdien Ooster- wijk, Dik Otten .Nettie v.d. Sar, Corrie van Sprang, José Swen, Claudi Teijgeler, Adrie Wüst van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. PUZZELOPLOSSING De oplossing is een vogel verschrikker. In elk van deze zinnetjes is een dierennaam verborgen. 1. Als het kan Arie, moet je morgen komen. 2. Het is al eeuwen geleden dat zoiets is gebeurd. 3. Hij leefde sober en eenzaam. Annelies Post tekende deze mooie kooi met vogel voor t Lappie Loep en de pruikebollen Een grappige puzzel, meisjes en jongens. Jullie zien hoe deze jongetjes aan het touw trekken om hun stukje speelgoed weer te be machtigen. Het lijkt zelfs wel of het paardje hevig tegenstribbelt. Zoals je wel' merkt is het touw helemaal in de war geraakt. Zoeken jullie maar eens precies uit welk jongetje bij welk stukje speelgoed hoort. De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 15 oktober. Je grootvader hield dan een toespraak, ja, Hij had een geweldige stem, kra, kra! Wij werden er stil van, weet je. Wisten jullie dat? 66> Lappie en Jonas kwamen zuchtend in Zeedijkerwijk aan- »Is me dat een tippel, Lappie", zuchtte Jonas. „Nu vlug naar een hotel om in een heerlijk zacht bed wat uit te rusten." Maar wat keek die Jonas op zijn neus toen hij jjjjjjj in de diverse hotelletjes hoorde: „Geen plaats meneer/' Daar stonden ze nu, de beide marskramers. Jonas keek Lappie eens aan en haalde zijn schouders op. „Wat doen we nu? We kunnen toch niet in de open lucht slapen?" Lappie keek om zich heen. „We kunnen toch ook een tent huren, Jonas, net als al die mensen, daar, kijk maar!" Jonas keek naar het strand en zag tot zijn verbazing dat daar een heel tentenkamp opgeslagen was. Ook in de duinen hadden verschillende pruikebollen zich al ge vestigd. En steeds kwamen er meer pruikebollen in het kleine badplaatsje aan. „Nou, dat is goed, Lappie, we moeten èrgens slapen..." Dus kinderen kijk naar het schilderij, Je opa loist hoe het hoorde. Bedenk wat je opa telkens weer zei: Blijf kraai, blijf altijd kraai, zei hij, En dat waren wijze woorden. Hans (7) is met z'n moe der boodschappen doen in een zelfbedieningswinkel. Als het mandje vol is en ze afrekenen bij de kassa, staat Hans vlakbij de opengeschoven la met geld. Hij kijkt er naar en vraagt aan z'n moeder: „Is dat al lemaal voor de armen?" 1041: Eenmaal buiten raapte Eelco Eelkema zijn positie ven zeer snel weer bij el kaar. Met een harde, eeltige vuist greep hij Jopie 009 beet en hij schudde hem krachtig door elkaar. „Ik zal je het lach'n wel afleer'n jongmens!" zei hij bars. „Jij bent nog geen twee daag'n op het dorp of Jan Verhool'n is al hillegaar zenuwziek en gewiebeld! En als jij nou denkt, dat je met je stadse provo-manier'n ons dorp kunt ringeloor'n, dan zè'k je graag eev'n een stukkie bietelmuziek van de gummi knuppel laat'n hoor'n? Be- greep'n!?" Toen liet hij Jopie los om krijgshaftig heen te wandelen. „Zie zo", gromde hij. „Dat hö'k die halve meid 'es eev'n goed gezegd. En laa'k niet merk'n, dat-ie nog meer van die provo-kunst'n wil uuthaal'n, want danIntussen keek agent 009 de boze koddebeier grinnikend na. „Eelco moest het eens weten", mompelde hij. „Eén hoshi miko met de buitenkant van de hand en de arme kerel loopt drie maand in de ongevallenwet. Afijn, alles is met een sisser afgelopen. Nu maar weer 'es naar binnen om te kijken hoe baas Verholen het maaktDeze bleek alweer een heel stuk gekalmeerd te zijn, vermoedelijk ook al omdat de Smidje Verholen en de Knap-Mutator telefoon intussen gegaan was. Grommend en mopperend was hij naar het toestel gelopen om de hoorn van de haak te nemen. „Met Pj... eh..., met smidje Verholen, bedoel ik", zei hij. „Met wie spreek ik?" „Klansky hier...", klonk het antwoord. „Ik heb nieuws voor je, Pjotr. Belangrijk nieuws

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17