Theologie in colbert en zonder openbaring OPINIE Simon Vestdijk zeventig jaar Keerpunten in de geschiedenis van Karei V tot Kennedy Helder panorama van Europa's historie 1 1 Vroeg oud worden in de Kamer: D'6( in de verdediging Zeven dogen verder SALUUTSCHOTEN VOOR DE BOEG 3 5 ZATERDAG 12 OKTOBER 1 Naar aanleiding van Paul M. van Buren, Theologisch onder zoek, ui tg. Ambo- boeken, Utrecht, 114 blz., ƒ7,50. Het belangrijkste is natuur lijk dat Paul M. van Buren, in toga èn in colbert, bijdragen wil leveren tot een theologie Donderdag 17 oktober wordt de grote schri|ver Simon Vestdijk, wiens naam nu al legendarisch is, 70 jaar. Hij leeft teruggetrokken met zijn jonge vrouw en kind in zijn huis in Doorn. Zijn naam staat niet in het telefoonboek en slechts zeer weinig gasten heet hij welkom. Simon Vestdijk heeft zijn portie roem, verguizing en kritische begeleiding ook in ons blad al overvloedig gehad en wil nog slechts rust. Rust ook om nog werk te kunnen voltooien. Ondanks dat probeerden wij met hem tot een gesprek te komen. Maar de korte tijd hij is net terug van vakantie en de voorbereidingen voor zijn verjaardag vergen nogal wat zorg maakte dat onmogelijk. Be grijpelijk. Daarom volstaan wij met een bespreking van zijn laatst verschenen boek. Napoleon was tijdens zjjn leven, toen hU zijn laatste jaren sleet op het eilandje St. Helena, reeds een mythe. Vele Fransen vereerden hem nog grenzeloos. Tal van onmogelijke verhalen over zijn ontsnapping deden de ronde. En meer dan eens moesten opstandjes met geweld worden onderdrukt. In deze ongewone sfeer van vurige Bona- partisten, die geheel worden gefascineerd door een nog levende halfgod, speelt Simon Vestdljks nieuwe roman DE HOTELIER DOET NIET MEER MEE. Die hdtelier is de in Greno ble wonende vleeskoop man Trublet, die schat ten aan het leger van Napoleon heeft verdiend. Maar dat ver klaart slechts gedeeltelijk zijn diepe genegenheid voor de verbannen keizer. Men is geneigd Trublet een geestelijke afwijking toe te schrijven. Want wie gelooft nu in de jaren 1820 en 1821 in het dolle plan, dat de grote keizer met een duikboot van St. Helena wordt gehaald? En wie is bereid de plannenmakers hiervoor grote kapitalen te geven. Na de geslaagde ontsnapping zou de keizer in het huis van Trublet arriveren. De koopman heeft een verblijfplaats voor hem in de bergen in de omgeving van Grenoble. Die huls vesting zou dan een grot zijn, waar Napoleon wordt omringd door zes trouwe dienaren. De hotelier vindt het slagen van het plan vanzelfsprekend. HIJ heeft zelfs de zes trouwe dienaren in zijn koopmanshuis gehaald als „handelsreizigers". De heren nemen het er ge makkelijk van in hun comfortabele omgeving. Vervelend is, dat ze enige tijd moeten verdwijnen naar de grot, omdat het gevaar van de geheime politie dreigt. Maar als ze na de ontberingen in de bergen (die Napoleon ook te wachten staat) weer terug zijn, maken ze er helemaal een feest van. ZIJn dochters en schoonzusters zijn zelfs niet veilig, maar Trublet ziet alleen maar het heilig doel van keizers terug keer. AANNEMELIJK Absurde omstandigheden in de sfeer van de door Heine bezongen twee grenadieren, die terugkeren uit Rusland en bereid zijn vrouw en kinderen in de steek te laten, wanneer de keizer uit zijn graf opstaat. Toestanden in het hotel. Maar het verbluffende is, dat Vestdijk zo schrijft, dat alles aannemelijk wordt. HU laat de kritische Duitse student Lindenhagen, die door bemiddeling van een dubieuze oom in het „hotel" terecht is gekomen, ver tellen. Ironisch, de gebeurtenissen op een afstand beoorde lend. De Duitser, de mogeiykheid overwegend of één van Tru- blets dochters niet een goede partU voor hem zal zUn, ergert zich aan het gedrag van de toekomstige Napoleon-dienaars. Maar de hotelier vindt hU. ondanks de in zUn ogen Franse slordigheid, sympathiek. Nee, Trublet is niet gek. Alleen, wanneer het bericht van Napoleons dood Grenoble heeft bereikt en de lastige „han delsreizigers" het huis uit zUn getrapt, (de hotelier doet niet meer mee) staat Trublet later op de gang op uitzinnige wUze te lachen. „HU wilde lachen, hoog, bulderend lachen, overge geven, door het dolle heen, wanhopig. Dit alles is waar. Maar nee, zegt de verteller, „een teken van waanzin heb ik er niet in kunnen ontdekken." Met Lindenhagen als verteller stoeit VestdUk met de ab normale omstandigheden. Dat gebeurt meesterlUk. Het is dit spel, dat dit boek zo boeiend maakt en. naar ik meen. een groter publiek zal trekken dan menig reeds eerder versche nen VestdUk-boek. zonder openbaring. Hij deed dat in toga in zijn in 1963 verschenen boek The secular meaning of the Gospel, d.w.z. in de vorm van een vakwe- tenschappelijk betoog. In ons boek van de week, Theolo gisch onderzoek (oorspronke lijke titel: Theological explo rations. New York 1968), ver taald door J. C. Dekkers, ver schijnt hij in colbert, schrij vend en sprekend over een achttal nauw met elkaar ver band houdende onderwerpen en wel voor een ontwikkeld auditorium. Een inleiding gaat aan deze stukken vooraf. Van Buren in colbert betekent dat hij zich bedient van een mengstijl, inzover hij een in we zen wetenschappelijke gedach- tengang voordraagt op een ietwat populariserende causerietoon. Voor een niet-theologisch ge vormde recensent is dat colbert een uitnodiging tot meeluisteren, en uitnodiging tot meeluisteren, eventueel tot vragen stellen en opmerkingen maken. IRRITANT Wat mij altijd een beetje irri teert is dat theologie een we tenschap is voor ingewijden, zelfs van specialisten op deelgebieden, terwijl het gaat over vragen die ons leven voor en na de dood ten diepste raken. Wanneer het zo is dat de theologen bepalen wat en hoeveel wij mogen geloven (wat de theologische heren wijzen moeten de gekken prijzen), dan vormen zij een soort regen tenstand met hemels mandaat waaraan wij als theologische le ken onderworpen zijn. Wat de zaak nog ingewikkelder maakt is hun onderlinge verdeeldheid, zo als die ook in het onderhavige boekje uitkomt in een polemiek van Van Buren met Heinrich Ott. Bovendien zijn er oude en nieu we theologieën en speelt ook het nationaal milieu (Duits of Ameri kaans) duidelijk mee. Van Buren schijnt daar iets van gevoeld te hebben door zich in deze acht stukken tot een bre der publiek te richten. „De hier aangeboden essays zijn theolo gisch in die zin dat zij over de religieuze vragen gaan zoals die binnen onze westerse traditie in elk geval voor een aantal En gels-sprekende moderne mensen leven" (12). Dit is ten aanzien van het auditorium een duide lijke selectie, die dat bredere pu bliek toch weer reduceert. Een vertaling zoals deze in het Ne derlands richt zich uiteraard tot niet- of gebrekkig Engels spre kende lezers binnen de westerse traditie, die modern kunnen he ten inzover ze in 1968 leven en meeleven. Een drang tot expansie zit er dus toch wel in. DOGMA'S VERWORPEN Maar terzake. Men moet Van Buren nageven dat hij, de tradi tionele christelijke dogma's ver werpend, toch eerlijk zijn best doet om niet zelf in een of ander dogmatisme te vervallen. Hierin is hij de dankbare leerling van de pragmatist William James (1842-1910), aan wie hij een van de vier langere stukken wijdt. De acht essays zijn binnen een tijdsverloop van vier jaar geschreven en wel voor verschil lende doeleinden, maar ze draaien alle om de centrale vraag hoe theologie, geloof en kerk moeten worden gezien binnen de pluriforme ervaringswereld en ten overstaan van de christelijke tra ditie, zonder dat de bijbel wordt aanvaard als openbaring van een transcendente God, Schepper van hemel en aarde en Vader van onze Heer Jezus Christus. De nuchtere, Amerikaanse geest vraagt naar de 'cash value', de kassawaarde zoals Dekkers vertaalt (beter Nederlands is 'de waarde in contanten', of 'de con tante waarde') van alle bewerin gen van ons christelijk geloof en trouwens van iedere metafysica die achter de empirische werke lijkheid teruggaat op God, op de Onbewogen Beweger, op Het Absolute of hoe men die oer grond noemen wil. De in mijn ogen belangrijkste bijdragen zijn dan ook de twee de getiteld, De ontbinding van het absolute, de zesde: De para dox van Bonhoeffer: leven met God zonder God en de zevende: William James en het risico van alle metafysica. Van Buren werkt om zo te zeggen met een tweedi mensionale metafysica; de term metafysica betekent bij hem „een poging om de structuur van ons zicht op de dingen in het algemeen te beschrijven, dus van ons zicht op het geheel en op alles te zamen" (72). „Elke meta fysica is naar haar aard een hy pothese... daarom is een dogma tische metafysica een innerlijke tegenstrijdigheid" (72/73). Op de ouderwetse jongelingsvereniging zouden we gesproken hebben van een wereld- en levensbeschou wing, maar dan zonder de God van de bijbel. INVLOEDEN Van Buren is na zijn boek over de wereldlijke betekenis van het evangelie sterk onder de indruk gekomen van de Philosophical Investigations van Wittgenstein en van diens theorie over de verschillende 'taalspelen', die elk op eigen gebied geldigheid heb ben maar niet op andere gebie den. Deze twee figuren: William James, die via John Dewey (Uitgave NUgh en Van Ditmar 16,50) BERT DE J „Wie de vesting Bohemen be heerst, beheerst Europa". Deze uitspraak van de Duitse staats man Otto von Bismarck is sinds de inval van Rusland in Tsjecho- slowakije nogal eens geciteerd. Bohemen, Moravië en Slowakije de belangrijkste gebieden waaruit Tsjechoslowakije bestaat zijn geen onbekende klanken in de geschiedenis. Nog niet zo lang geleden, in 1939, „schiep" Adolf Hitler het protectoraat Bohemen en Mora vië na Tsjechoslowakije te zijn binnengevallen. Wel wat langer geleden, in 1618. ontstond in Bohemen een opstand waarbij het Huis van Habsburg werd afgezworen en de protestantse keurvorst Frede- rik V van de Palts tot koning werd gekozen. Dit was het sein tbt de dertigjarige oorlog, die zo rampzalig voor Duitsland werd, dat mede daardoor voor eeuwen de kans op een groot Duits rijk verloren ging. Dit had weer tot gevolg dat het Duitse nationalisme later tot bloei kwam dan bij andere Euro pese volkeren. Hierdoor ook kon het nationaal-socialisme „vrucht baar" zijn en Hitler in 1939 Bo hemen bezetten... Toegegeven: het is een wat speculatieve cirkel, die nu weer rond is. Toch wordt door deze inderdaad geforceerde gedach- tengang aangetoond dat de grote conflicten van het Europa van onze tijd nog steeds grensconflic ten zijn, waarvan de kiemen in een grijs verleden liggen. Het is de verdienste van een boek van de Duitse journalist en historicus Paul Sethe dit grijze verleden wat op te klaren. „Keerpunten in de wereld geschiedenis van Karei V tot Kennedy", zo heet de Neder landse uitgave van Kruseman, Den Haag geeft een helder panorama van de Europese staat kundige geschiedenis, het ontstaan van graafschappen, vorstendommen en naties. Wij, mensen van deze jachtige eeuw. gunnen ons meestal niet de tijd, de standaardwerken van histo rische perioden door te nemen. Dit is een fantasie-wapenschild, voorkomend op het hier besproken boek. Het interessante van dit blazoen hebt u natuurlijk al ontdekt, nl. dat het is samengesteld uit be staande rijkswapens en emblemen van bekende machten in de wereldgeschiedenis. (1859-1952) invloed heeft gehad op onderwijsidealen en onder wijsmethoden, en Ludwig Witt genstein (1889-1951), de geniale denker, thans door een soort mo de-verering omgeven, worden door Van Buren met dankbaar heid genoemd, geciteerd en besproken. Ik zie geen kans om in een kort stukje na te vertellen wat Van Buren in zijn acht essays plus inleiding ten beste geeft. Het maakt op mij als belangstel lend 'leek de indruk van een po ging tot zingeving aan een her komst, opleiding en ambt (theolo gisch professor) van iemand „op wie de lange geschiedenis van het christendom drukt als een last en dat voor zichzelf als mo dem mens wil rechtvaardi- gen"(vgl. 100). HARDNEKKIG Ergens vraagt de auteur zich af of christendom en kerk voor de geseculariseerde christen nog wel zin hebben. Mijn groenteman zou zeggen: „Waarom stapt deze man er dan niet uit en wordt wis kundeleraar? Dan is hij van alles af en kan hij vrij ade men te midden van zekerhe den en bewijzen." Of moeten we dat hardnekkig blijven huizen in een onbewoonbaar verklaarde woning zien als een niet kunnen scheiden, een niet kunnen ontkomen aan een goddelijke stem, een vechten tegen de bierkaai Gods? Men denkt dan b.v. aan C. S. Lewis. Dr. C. RIJNSDORP HET KABINET rolt rede lijk door het Kamerdebat heen; de moties van de oppo sitie hebben weinig kans; de regeringspartijen krijgen eni ge toezegging; premier De Jong transformeert Biesheu vels „schot voor de boeg" tot een saluutschot; de kritiek op het buitenlands beleid schrompelt weg. Zoveel is duidelijk dat de huurverhoging van 4 procent vermoedelijk pas later 6 pro cent wordt, dat de sigaretten echt duurder worden en de benzine (door de BTW) ook. Er komen wat mensen in de knel deze week alsof de „har de lijn" sinds Praag aan popula riteit gewonnen heeft. Dubcek zit nog. wonder boven wonder, en de kwestie-Sch 1 llebeeckx hangt nog: bisschop Bluyssen wordt docr een Vaticaanse commissie geboy- eot en bespreekt ook andere (persoonlijke) moeilijkheden; Frits van der Poel krijgt op staande voet ontslag bij de KRO; Blijdorp ontslaat administrateur Okkerse wegens mededelingen aan derden over allerlei dat er mis is in de diergaarde; twee EMS-di- recteuren, Van Lennep en Lange- laar, lezen in een advertentie dat zij voor ontslag worden voorge dragen. Verder in dit lieve land: de organisatie van de NTS wordt doorgelicht Wilton - Fijenoord verbouwt de uit dienst gestelde Karei Doorman voor Argentinië. D'66 komt met een initiatiefwet ter wettelijke regeling van de rijles. De NSR kondigt een exa menstaking aan als de numerus fixus bij de medische faculteiten doorgaat. Prinses Christina gaat in Canada wonen. Over onze bedrijvigheid: de werkloosheid daalt verder. Wijze mannen dokteren aan de EMS; Zwolsman raakt er een deel van de macht kwijt maar moet presi dent-directeur worden (en of de wijze mannen nog vertrouwen in de zaak hebben...?). Olie gaat stromen van Europoort via de buis naar Antwerpen. Dikkers Hengelo komt in En gels-Amerikaanse handen. De Curagaosche Handelmij biedt op het Zuidafrikaansch Handelshuis en de Nederlandse Melkunie op de roomboterfabriek De Vooruit gang, de Nationale-Nederlanden wint de strijd om een Schots be drijf. De KLM krijgt lan dingsrechten op enkele Afri kaanse staten. In ruil voor concessies (meer perscensuur, meer orthodoxen in partij en regering) zou Rusland 90 procent van de troepen uit Tsjechoslowakije terugtrekken. Wilson en Smith praten weer eens over het conflict om Rho- desiJ. De Fin Kekkonen en de Rus Kosygin behandelen onder het snoeken de Finse kritiek op de Russische inval in Tsjechoslo wakije. De Gaulle weigert zijn fiat voor een fusie tussen Fiat en Ci- troën, Nixon belooft de oorlog in Vietnam niet te zullen uitbreiden als hij president wordt, professor Cassin (van de Verklaring van de rechten van de mens) krijgt de Nobelprijs voor de vrede, en de Olympische Spelen In Mexico be ginnen vandaag DEZE WEEK GEZEGD: Met zijn „schoten voor de boeg" is mr. Biesheuvel in feite de leider van 's lands zaken geworden (Aarden). Het kabinet lijkt op een ko nijn, dat bij de achterpoten omhoog gehouden, spartelt in de grote hand van de heer Blesheuvel. De andere hand is opgeheven. Het wachten is op de klap. maar die komt niet (Van Mlerlo). Het kabinet doet niets voor de arbeiders (Bakker). Het kabinet doet niets voor de landbouw (Koekoek). Het kabinet doet alles wat een niet al te ondernemende hand vindt om te doen (Lank- horst). Schoten voor de boeg? De schoten die op mij gelost zijn, heb ik meestal als saluutscho ten beschouwd van bevriende schepen (De Jong). Daardoor bestaat er een grote behoefte aan beknopte overzich ten van de nieuwste geschiedenis, waarin de grote samenhangen worden geschetst. Zonder kennis van deze samen hangen is inzicht in de conflicten van het hedendaagse Europa (nog steeds grensconflicten) immers onmogelijk. Wie het boek van Paul Sethe ter hand neemt, moet geen cultu rele of sociale geschiedenis ver wachten. Maar wie, zoals Sethe zegt, met hem „met snelle en krachtige tred door het landschap" van de Europese poli tieke geschiedenis wil lopen, zal, niet worden teleurgesteld. Een winstpunt van het boek is dat de traditionele uitgangspun ten van de buitenlandse politiek van de Europese naties duidelijk worden; uitgangspunten, die nu nog doorwerken. Een nadeel van een boek als dit is natuurlijk dat zoveel feiten in een kort bestek worden op gesomd. Hierdoor krijgt de leesbaarheid een knauw, en is men soms geneigd door de opeenvolging van namen en con flicten het boek verveeld dicht te slaan. Een bezwaar kan ook zijn, dat het vanuit een Duits standpunt is geschreven. Overigens kan de dikwijls sterk angelsaksich geo riënteerde Nederlander hierdoor meer begrip krijgen voor de Duitse situatie, o.a. ontstaan uit de typische problematiek van „middenmacht" in Europa te zijn. De titel „Keerpunten in de we reldgeschiedenis" acht ik ver keerd gekozen. Het boek behan delt Europese geschiedenis. HUIB GOUDRIAAN HILVERSUM Sedert de V.N. sancties hebben afgekondigd tegen Rhodesië is het ook verbo den, tv-programma's naar dit land te exporteren. De BBC heeft zich een tijdlang doof gehouden en in het afgelopen jaar nog 300 programma's op bestelling afge leverd. Nu echter houdt ook zij zich aan het verbod en daardoor raakt de Rhodesische televisie, aangewezen als zij is op in voer van programma's uit En gels-sprekende landen, in de klem. Men ziet geen kans meer, de zendtijd te vullen. Daarom probeert Rhodesië nu op slinkse wijze langs andere wegen aan programma's te ko men. nl. door bemiddeling van Zuid-Afrika, dat zelf geen tele visie heeft. Dit land tracht in de Ver. Staten aan het nodige mate riaal te komen om het aan Rho desië door te verkopen. De truc is al bekend, maar de V.S. mogen aan Zuid-Afrika wel leveren. (Van onze parlements- redactie) WAAROM gebeurt er zo weinig in Den Haag? Om dat te ontdekken hebben we de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer meege maakt. Het is eigenlijk heel eenvoudig: daar wordt men vroeg oud! Dertien politieke sprekers draaien hun verhaal af. Tien po litieke maten (het is gebruik ge worden elkaar in zeemanstermen aan te duiden) doen het nog eens dunnetjes over. Tweeëntwintig voeren voor de tweede keer het woord. De liberaal Joekes niet. Hij wordt door minister Luns be laagd om hem af te brengen van zijn steun aan de motie-Jonge ling voor erkenning van Biafra. Gelijk heeft-ie, want wat had hij nou weer moeten zeggen? Dan nog eens twee keer De Jong en twee keer Witteveen en je komt drie dagen lang tot de ontdekking dat het buiten weer donker is geworden, dat de kin dertjes naar bed zijn en de meeste burgers, waar je je zo voor uitslooft, dat voorbeeld ge volgd hebben. Zo'n week gaal snel, te snel. Je hebt er geen idee van dat je leeft. Weer een week om, nog een en nog een. Voor dat je het weet ben je oud ge worden en dan kom je tot de te leurstellende ontdekking dat je geen tijd gehad hebt om eens serieus te denken over al die jeugdige idealen waarmee je het Binnenhof betreden hebt De poort Zo zal het ook D'66 vergaan zijn. Het ging allemaal wel goed toen ze nog zo nodig moesten, toen ze voor de poort van het Binnenhof stonden te dringen. Het was al vernieuwing wat de klok sloeg en, het moet gezegd, er zaten mooie gedachten tussen. De poort ging open en voordat ze het wisten waren ze vroeg oud en hadden ze nog niets gedaan, behalve de zaak nog wat ondui delijker gemaakt. En zij zich de ze week maar afvragen: hoe komt het toch dat al die politici die wij politieke seniliteit verwe ten, ons zo plotseling in de ver dediging hebben gedrongen? Laat ze maar oppassen voor Jurgens van de PPR: straks sig naleert hij bij Van Mierlo en de zijnen de „rust van het kerkhof" of voor André van der Louw van Nieuw Links. Misschien wil André wel niet meer met hen in plaats van zij niet met hem. Gerekend in de Kamerjaren moet de SGP'er Van Dis voor de Democraten een soort Methusa- lem zijn, maar hij is dan ook in velerlei opzicht enig in zijn soort. Waarin onderscheidt D'66 zich nog na anderhalf jaar het dag licht niet gezien te hebben en al hun jeugdige vuur aan de voeten van de establishment gelegd te hebben? Door het indienen van moties. Wat dat betreft blazen ze hun partijtje mee, zoals de heer De Goede van de week. Hij dien de een motie in waarin hij vroeg het aantal gesubsidieerde wonin gen met 5000 te verhogen als de 125.000 niet gehaald werden door het beneden de raming van 15.000 blijven van het aantal on gesubsidieerde woningen. Dat deed hij nadat premier De Jong in eerste termijn al toege zegd had „geëigende" maatrege len te zullen nemen. Maar De Goede wist natuurlijk niet wat geëigende" maatregelen waren. Toen hij hoorde dat de premier het ook niet wist, maar dat het echt wel in orde zou komen trok hij zijn motie in. Waardering Betekent het nu dat het alle maal doffe ellende was, deze week? Beslist niet. Biesheuvel hield een heel goed verhaal; hij stal de show weer. Maar dat is hij ook aan zijn stand verplicht, want zowel Van Mierlo als Aar den zien in hem de werkelijke leider van ons land. Van Mierlo: „Het kabinet is net een konijn, spartelend in de grote handen van Biesheuvel, dat bij de achterpoten omhoog wordt getrokken. De andere hand is op geheven. Het wachten is op de klap achter de oren, maar die komt nooit. Misschien redeneert de heer Biesheuvel wel: het is veel effectiever niet te slaan en het kabinet in die positie te hou den." Biesheuvel: „Een konijn eet je met Kerst. De beste bewaar je om die vet te mesten voor vol gend jaar, of misschien wel voor 1971." Het zou niet eerlijk zijn drs. Tilanus naar dezelfde maatstaven te meten. Hij deed het voor het eerst en heeft niet de pretentie het nog vele malen te willen doen. Drs. Schmelzer hield het rustig, geheel in overeenstemming met zijn karakteristiek van dit mo ment: „De KVP gaat rustig, rustig door en staat nog open ook. Meneer, wat wilt u nog meer?" grapjes wordt gelachen, waa vooral de vette lach in WD- en er bovenuit klinkt. Dat gaat zo. Aarden intern peert Toxopeus om hem te i gen wat nu de politieke diepg is van de VVD en van Toxop Toxopeus: „U moet die knop de microfoon indrukken, mei Aarden, anders gaat het Uitbundige vrolijkheid. 1 Aarden is uit zijn betoog Toxopeus triumfator hervat zijne. Mei .De kt v; gs di kozei vust leidt üust Toch jammer dat Aarden knop niet goed ingedrukt Misschien had meneer Toxojty kunnen horen dat mopjes, pige en minder-grappige, leuk zijn, maar dat toch mins de helft politieke diepgang hebben, want je bent tensL met een politiek debat b ht_ Maar is dat even moeilijk? gaat gemakkelijker zo: „Ja weet nooit wat de nister-president werkelijk d< ~aJ Dan zit-ie je weer aan te ki;1 over dat gekke halve bril van-em..." enzovoorts, voorts. Een tien En die man met het halve 1| letje deed het goed, het voorl^ van z'n verhaal. Soms kret de indruk dat hij het alleit zelf opgeschreven had, behj bij interrupties. Maar dan a altijd Schmelzer die in voorste bank plaats had genoj om zijn ministers tot steui zijn. Dan kun je natuurlijk j overdrijven; hij noemde een profeet, in eigen land gei Op die manier wordt het natd lijk wel moeilijk ooit nog i kritiek te hebben. Wat wel van De Jong zelf i was zijn grapje over de schf voor de boeg van Biesheuvel! hij als saluutschoten van eenf vriende vloot had ervaren. I typeerde de situatie er wel f mee. Het kabinet kan zich j permitteren. De kapitein van^j vlaggeschip kan zelfs een voor de boeg aanzien als eenl luutschot en, zoals Den Uyl f zei, een flinke oorlam aan del manning uitreiken en zich I z'n pantoffels aan in z'n hur rugtrekken. Mocht er eens een granaat^ zelfs maar een scherf per luk doel treffen, geen noodj huid is van pantserstaai. Als het te gek wordt, hij gewoon in zijn onderzee' gaat onder water ongemerkt der. Dat heeft toch niemar de gaten. Murw iriairf Minister Witteveen heeft 'erk' een recept gevonden. Omd in voorkomen dat de. aandacht zeer op hem gericht blijft, b< hij altijd met een analyse va situatie zoals die zich verl iaar voordeed, ook dit iaar h teerde en waarschijnlijk gend jaar weer voor een deel de politiek van de reg< zal bepalen. „Te doo Dat verhaal heeft ieder di al eens mee te maken heeft had, meerdere malen gehi Ook de krantelezer kent hetlbo- nabij. Op het moment dat de nister begint met: „Ik gelool het goed is nog eens te men ren..." verheffen vele Kam den zich van hun bankje om wat te vertreden, maar dat 1 natuurlijk alles te ijiaken het late uur en niets met de van de minister. Dat is het recept: een kw van murw praten. Als de nister klaar is, durft geen merlid te bekennen dat hij s l-v geluisterd heeft en niet wee de minister op kousevoeten de fundamentele kritiek den is. Den Uyl Er is ook politiek bedrl Dat was te danken aan Bies vel we zeiden het reeds i Den Uyl, niet zo gelukkig eerste termijn begonnen, nadat hij in zijn fractie watfj gezichten had gezien omdaT de werkgelegenheid was, in tweede termijn op Hij bracht Biesheuvel ii nauw door te vragen of uitspraak van Drachten, in of buiten de regering CHU en ARP) nog steeds g< of dat in het teken stom openheid, regeerbaarheid. De ar-leider reageerde zins geïrriteerd: over sa mei king met KVP en CHU ben wij onze gedachten muleerd en die gelden nog Den Uyl hield vol: geldt spraak van Drachten nogJ op een ogenblik van z van de zijde van de Biesheuvel: u zwijgt, ik kan aannemen dat u instemt miin veronderstelling dat u gedachten veranderd bent. Lacherig De liberaal Toxopeus had het goed uitgekiend. In twee termij nen sprak hij nadat een forse oauze gehouden was. Of het nu die pauze is. of de wijn bij het eten of een volle maag na een overvloedige maaltijd die wat af leiding nodig heeft, een feit is dat de Kamer lacherig wordt. Zelfs om de meest kinderachtige Een niet helemaal faire 'J. van behandelen en dat f6'6' ■Biesheuvel blijkens zijn ook. maar toch wel een sul manier om de anti-revoluti ren te herinneren aan het staan van een enkele radica l~' a.r. gelederen. De suggestie wordt duide!n^ als men hem in verband bi met een kort interruptiedeba dens de rede van Van Mierlc5 e democraat aan het adres Wr Biesheuvel: Dat is iets wa ge! door de progressieve concen! nci' uw gemakkelijke alten (VVD of PvdA) Biesheuvel: Dat is iets u zich nodige zorgen over maakt, meneer Van Mierlo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12