vandaag Goedkoper IL^AV - Hoe is de echte Toon? V Transplantatie op altaar .WTAVj kan het niet :R 1 ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 De tegenstelling is groot: Olympische Spelen van het jaar 776 voor Christus en de Spelen van 1968. Toen maar was het nog niet veel eerder? bestond het programma uit één wedstrijd: de stadionloop. Nu ongeveer twintig eeuwen later, beleeft het kokende Mexico een veelvoudig evenement dat zijn weerga in de wereldgeschiedenis nog niet heeft gevonden. Toch ook een overeenkomst: niet alleen de Spelen van Mexico zullen als kenmerk dragen de jacht naar „nog sneller en nog hoger en nog verder". Zo was het ook al twintig eeuwen geleden. Zo was het ook in Parijs (1900), in St. Louis (1904), Londen, Stockholm, Berlijn, Antwerpen, Parijs, Amsterdam enzovoort. moedig van hem. dat hij zijn publiek die inkijk gunt. Doch daarbij rijst onmiddellijk weer de vraag: is dit een on verbloemde inkijk, want het is kennelijk een keuze uit zijn verzamelde aantekeningen over jaren. Wat weggelaten is, weten we niet. En de twijfel aan dit onverbloemde vindt zijn aanleiding in regels als: „Komaan man... zing! Mis schien rest maar een korte tijd. Waarschijnlijk komt hij plotseling, de nacht zonder ontbijt." Die laatste regel krijgt een schokeffect door de aanhef. Komaan man.... zing! Natuurlijk hij is een mens die de dingen sterk beleeft, zijn inzinkingen kent, het heimwee, het verlangen naar wat op de weg van kind tot man verloren ging. Dat klinkt door in een van zijn mooiste verzen, naast het portret van zijn moeder: „Heimwee." Zuiver van toon, en datzelf de geluid proef je vaak tot in zijn meest simpele aforismen, zoals in: „Vandaag is mijn ge zicht te oud en zonder lach. Ik voel me als een lichtreclame overdag. Treffende woorden van een frapperende eenvoud. Maar dan zijn er plotseling weer de wonderlijke te genstellingen, een somber ge dicht, een dof stuk proza, doch met aan het eind de snelle terugkeer naar de le vensvreugde, soms als kla roenstoot zoals bijv. in: Geteisterd staan de droeve bomen in de barre winter- wei. Ze staan er als gehavende penselen Een natte vogel vliegt ver armd mijn eenzaam hart voorbij maar in de verte lioor ik een piano spelen. Maar het is een eenzaam hart. Is dat een verraad aan zichzelf?; aan zijn zo vaak ge showde intense levensvreug de? Dan zou zijn „levens drank" maar een slap drankje zijn en zeker als je je moet optrekken aan regels als: De grote stilte moest nu langzamerhand maar komen inplaats van al de kreten die de wereld slaakt de grote stilte met zijn ademloze dromen die heel ons klein gedoe in eens belachelijk maakt. Gelukkig dieper ligt het slot van zijn proza „Mijn vader". Citeren zou teveel ruimte vra gen, helaas. Opvallend is de steeds weerkerende beelding na elke ernst: de spelende piano, de zingende kinderen, de bloeiende bloem, zoals in: Wij nemen onze hoeden af. Een merel wipt van graf tot graf en in het jonge groen rond om, daar danst alweer een bo terbloem. Dit ruikt toch ergens naar een beproefd recept, dat voor het grote publiek zeker werkt, als het uit de mond komt van de imponerende showman, doch wie zich met aandacht op de gedrukte tekst werpt, leest en herleest, voelt toch ergens de kortsluiting. Dan verwaait zijn levensvreugde als een bloem in de stormwind van het leven. Dus toch een andere Toon? Zeker is hij een groot le venskunstenaar. Een man die gelooft in hetgeen hij zegt en doet, anders kun je dit alles niet brengen zoals Toon het op onnavolgbare wijze doet. Zijn bundel bevat ook vele kostelijke geestigheden, rake typeringen, echt vrolijke lied jes, waarin we de entertainer pur-sang herkennen, waarin het leven weer tot één grote show wordt. Komaan man zing!, en daarmee is de ring dan weer gesloten en hebben we toch een complete Toon. En welke dat nu is; de uren kostelijke ontspanning die hij biedt in boek of show, wie zou ze willen missen? (128 bldz., ƒ19,50). HERM. STEGGERDA Vraag een prominente sportfiguur waarom hij zich zo spant om een Olympische medaille te kunnen winnen: kan het niet exact omschrijven. Vraag officials van een tionale sportbond waarom duizenden, ja soms miljoenen ildens op tafel worden gelegd om Olympische afvaardi- tg mogelijk te maken: men weet het niet. Wellicht is het juist de eeu- inlange geschiedenis die de ympische Spelen omsluiert een waas van magische ntrekkingskracht. Nu nog eet iedereen en zeker de rzuchtige sportman dat de nnaar van een Olympische laille in alle eeuwen werd 'onderd en vereerd als een Dat gebeurde met Coroi- van Olis, de man die in 776 Christus de beroemde sta- won en dat ge- ook met Abebe Bikila, Eens telde Mexico in 40jaar wel 250 revoluties. De laalste revolutie vond ca. 40 jaar geleden plaats. afkomst, analfabeet De Olympische Spelen kosten Mexico800miljoen gulden. telt ca. inw. lijfwacht van keizer Haile assie van Ethiopië, die twee das sr achtereen goud won op de )kt0 luist deze wedloop heeft zo'n langrijke rol gespeeld in de fchiedenis van de Olympische Weging. Het beroemde ver- Ke al van de boodschapper in ■Ves I voor Christus die 42 kilome- 11 in de brandende zon had geI open om het heuglijke uws van de Griekse over- nning op het Perzische leger n de burgers van Athene mee delen en die zijn inspannin gen moest bekopen met de |0d, vormde voor de Franse 'on Pierre de Coubertin 24 Jwen later aanleiding om de ympische fakkel opnieuw te ?n ontbranden. En in 1896 P opnieuw een eenzame fi- ur onder de verzengende zon, n Marathon naar Athene. en de regels van de Spelen te eerbiedigen. Wij nemen deel in ridderlijke geest, tot eer van onze ploeg en tot roem van de sport". De mens in de Spelen heeft een enorme ontwikkeling door gemaakt. Cijfers bewijzen het: in 1896 liep de Amerikaan Bur ke in Athene de 100 meter in precies twaalf seconden. Vier jaar geleden in Tokio liet zijn landgenoot Hayes de chronome ters stilstaan op tien seconden rond. De Australiër Snell liep op de 800 meter in 1964 bijna 16 seconden sneller dan zijn land genoot Flack in Athene. En de 10.000 meter geeft maar liefst een verschil te zien van onge veer drie minuten... En nog is het einde van het menselijk vermogen niet in zicht. Mexico 1968 zal het demonstreren. Behalve de prestatie, is ook de ontwikkeling op het gebied van het materiaal groot. Insi ders spreken van een nieuw tijdperk in de Olympische geschiedenis, nu talloze vervan gingen van materialen tot stand zijn gekomen. Daarbij speelt de toepassing van nieuwe kunststoffen een grote rol. Zo opende de vervanging van hou ten speren door een fabrikaat van aluminium ongekende perspectieven voor de speer- werpers en kwam de glasfiber- stok met formidabel succes in de plaats van de oude bam boe-polsstok. Maar de belangrijkste voor uitgang is merkbaar in de atle tiek, de moeder der Olympische sporten. Voor het eerst in de geschiedenis wordt in Mexico gebruik gemaakt van tartanba- nen. Het materiaal, ontdekt door toedoen van William Night, directeur van Minnesota Mining en Manufacturing Com pany, is een samenstelling van Olympische Spelen: wel duur, maar goedkoper kan het niet. Aldus de mening van het Nederlands Olym pisch Comité, dat het fikse bedrag van 800.000 gulden op tafel moest leggen om af vaardiging naar Mexico mogelijk te maken. En daarmee kwam de geldverslindende Olympische beweging nog niet eens toe, want de voorbereidingstijd in Mexico zelf men had twee weken nodig om te acclimatiseren vergde ook nog een formidabele uitgave. Ir. Ad Paulen, directeur van het NOC tilt niet zo zwaar aan het financiële aspect van de Oranje-vertegenwoordiging in Mexico. „In vergelijking met Tokio, nu vier jaar geleden, is Mexico niet eens zo duur. Toen was uiteraard de afstand groter. Er waren hogere reiskosten te betalen". Volgens voorlopige schattin gen kost iedere Nederlandse vertegenwoordiger bij de Olym pische Spelen ongeveer 5000 gulden. Dat geldt niet alleen voor de deelnemers, maar ook voor officials, coaches, en ande re begeleiders. De ploeg bestaat in totaal uit 161 personen. Re ken maar uit wat een Olym pische medaille aan financiële offers vergt. Overigens is bij die 800.000 gulden ook inbegrepen het ver voer van de apparatuur, zoals wielermaterialen en kano's etc. Ir. Paulen: Wat kost niet een chartervliegtuig naar Mexico om de apparatuur te vervoeren en nog een toestel om de groep op de plaats van bestemming te brengen...?" „En vergeet ook de presenta tie niet. Je bent daar in Mexico tenslotte het visitekaartje van Nederland. Wil je het vader land hoog houden, dan kun je niet in lompen verschijnen..." De gelden voor de Neder landse afvaardiging naar de Olympische Spelen kwamen op tafel uit de toto en van over heidssubsidie. De bijdrage van het bedrijfsleven is zo goed als te verwaarlozen. Vooruitziend op de Spelen in 1972, zegt ir. Paulen: München wordt uiteraard goedkoper. Dat is naast de deur". Opent dat de mogelijkheid om de Nederlandse afvaardi ging groter te maken? „Nee, beslist niet. Wij stellen een li miet en wanneer men die niet haalt, volgt onverbiddelijk af wijzing van kandidaat-deelne mers aan de Spelen, al werden ze in ons eigen land gehouden". rubber en kunstharsen. Tartan is tegen alle weersomstandighe den bestand. Het is buigzaam, hard en gelijkvormig. Bij regen zullen de Olympische banen niet meer in modderpoelen ver anderen. Gevolg: de prestaties van de atleten kunnen tot nog grotere hoogten reiken. Mexico '68 zal aantonen dat het „nog sneller, nog ho ger en nog verder" kan. En zolang de ontwikkeling in de wetenschap niet stilstaat, zullen records worden ge broken. Tot de Olympiër te rugdenkt aan het jaar 530 voor Christus, toen de Griekse boodschapper zijn laatste Marathon liep KO JILLE EEN BOEK VAN TOON. Het is te begrepen, dat deze bgzondere uitgave van Bruna, Utrecht on middellijk de nieuwsgie righeid wekt, met name nieuwsgierigheid naar de werkelijke Toon Hermans. Is hg zoals hg naar buiten schgnt te zijn, de man, die aan de donkerste wolken toch nog altijd een goud randje ziet? Of is zijn show alleen maar show? Is het leven voor hem persoon- lgk een feest, vol schone en blijmakende dingen, die de moeiten en zorgen weg wuiven of is het slechts een uitgekiend recept voor zijn publiek. Belangrijke vragen, die me herinneren aan een predikant, die aan het graf van zijn echtgenote, tot de vele ge meenteleden zei: „U bent waarschijnlijk gekomen om te zien hoe ik nu zelf sta in de school van het lijden en wat mijn woorden nu voor mezelf waard zijn, die ik zoveel jaren in uw midden heb gebruikt om u te troosten en te vermanen tot een blijmoedig dragen." We laten zijn imponerend antwoord nu buiten beschou wing, want het gaat er om dat ik mezelf betrap, dat ik het boek van Toon benader als de gemeenteleden hnn dominee in het lijden.... in dit geval dus het antwoord van Toon op zijn privé levenservarin gen. Sommige van zijn pro zastukken, verzen en rijmen zijn karakteristiek voor dit antwoord en het is eigenlijk Spaans tlorp weet er al eeuwen run Al vierhonderd jaar bestaat in het Spaanse dorp Palencia een zekere mate van bekendheid met transplantaties. Het bewijs is daar in de kerk te vinden op een realistisch altaartafereel van de vermaarde beeldhouwer Alonso Gonzales Berru- quete (ca. 14981561). De voorstelling (zie foto) gaat terug op een legende, geweven rondom de in 303 als marte laren onthoofde heelmeesters Cosmas en Damia- nus uit Cicilië. Deze alom vereerde artsen zouden een in de kerk liggende zieke man in diens droom zijn verschenen om een aangevreten been van de slapende te vervangen door het overeen komstig lichaamsdeel van een pas gestorven Moor. Wakker geworden, greep de zieke naar zi|n „on derdanen" en bemerkend dat hij weer compleet was, betwijfelde hij of hij wel zichzelf betastte of een ander. Eenmaal zijn emoties de baas, sprong hij op van vreugde en vertelde een iedei die het horen wilde, hoe Cosmas en Damianus hem hadden genezen. De mensen togen daarop naar het graf van de Moor. Ze vonden het ge amputeerde been van de wonderbaarlijk geheelde edelman naast de donkere „donor" van wie een zijner benen was afgesneden. Aldus de oude legende. Het was de Griekse postbode yros Louis, die de eerste gou- n medaille won van de mo- Tie Olympische Spelen... Pierre de Coubertin kreeg igzamerhand enorme bijval, 'rgvuldig koos hij een teken >or de Olympische Spelen: vijf igen, voorstellend de vijf we ndelen. Elke ring kreeg een gen kleur: blauw voor Euro- geel voor Azië, zwart voor frika, rood voor Amerika en oen voor Australië. Feit is dat te Rome omstreeks 530 een kerk werd gewijd aan Cosmas en Damianus. die in Klein-Azië vele heidenen zouden hebben bewo gen, tot het Christendom over te gaan. Zij blij ken nu ook vooral in het Spaanse Palencia te worden beschouwd als de vaders van de mo dernste chirurgie. Boron de Coubertin gaf de ed kamp ook een eed mee. Wj zweren bij de Olympische eerlijke strijders te zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11