ERICHT BUITENLANDS BELEID ONTBREEKT Voorlichting op de scholen ontwikkelingshulp over Kabinet moet elkaar aan eindjes knopen vues eten is verantwoord eten... Biesheuvel leidt ons in feite CH-FRA CTIELEIDER TILANUS: VVD: EVENWICHTIG BELEID Biesheuvel heeft ook kritiek iRP is ongerust over lot van de Papoea's LAAT DE BURGER MEEBESLISSEN! n J Mr. Van Mierlo (D'66): Vlees ...en 20 lékker! „ONTHULLING" DRS. AARDEN WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 DEN HAAG De anti-revolutionaire fraktieleider mr. B. W. Biesheuvel meent ,t, naast positieve punten, het kabinet soms te kort schiet in het bewust beïnvloeden n de gebeurtenissen. De kritiek van de heer Biesheuvel bij de algemene beschou- ngen had voornamelijk betrekking op de buitenlandse paragraaf, de inkomens- rdeling en de machtsverhouding in de samenleving en bedrijfsleven. ~jlen duidelijk en gericht buitenlands beleid, aldus Biesheuvel, }dt in de Troonrede niet naar voren, het is meer registreren. I name de volksraadpleging in West-Irian zit de AïtP hoog en «heuvel zei er aan te twijfelen of alle gevolgen voor de Pa- ja's zijn overwogen. Ne ïet terzijde stelling van wel- politieke en economische ngen dan ook, aldus citeer- een brief van verontrus- ederlanders, zal alles in werk gesteld moeten wor- I om aan de verschrikkin- l in Biafra een einde te ken. Wat doet de regering •feite?, zo vroeg hij. Het usteriële antwoord op vra- I om een einde te maken wapenleveranties bevre- de hem niet geheel. Hij wil- dat de Kamer vertrouwelijk plicht wordt. t meerjarenplan voor ontwikke- hulp had zijn instemming. Dat zeker niet het geval met de Euro- politiek, waarin hij gespleten- signaleerde. Vooral de zoge nde selectieve vertragingspolitiek |te hij onjuist. Hij miste verder [streven naar uitbreiding van de parallel lopend met een Interne jerking zoals Frankrijk die rstaat. wat Tsjechoslowakije betrof, zo- ig er geen alternatief is om de We te bevorderen, moet de NAVO, dien noodzakelijk, versterkt wor- b. tiaar voordat hij een oordeel BIESHEUVEL linkse twijfel wil geven, wenst hij eerst inzicht in alle beschikbare gegevens. Een goede inkomenspolitiek plaatste de heer Biesheuvel in het kader van de maatschappijstructuur. Niet alleen de lonen, maar ook ande re inkomens en de totaliteit van de an onze parlementsredactie) »EN HAAG De heer Van irlo van D '66 heeft bij de al- lene beschouwingen gepleit ir een zo groot mogelijke deel- ning van alle burgers in de luitvorming. Hij signaleerde vertechnocratisering van de luitvorming, die het iedereen, de Kamer, onmogelijk maakt tveten wat er gaande is. elke minister, aldus Van Mierlo, [t van zijn ambtenaren een volle- rapport met alle gegevens over probleem, maar ook met alterna- m en de gevolgen daarvan? En >e minister gaat dan pas zijn :e maken om vervolgens het hele iet met de verdediging van zijn keuze naar het parlement te len? met gefundeerde tegenbegrotingen te komen. Twee kernpunten bevatten zijn be toog: internationale gerichtheid en de bereidheid te komen tot structurele veranderingen. Hij miste beide in de Troonrede. Voorbeelden van het ge mis aan internationale gerichtheid? Nigeria, Ontwikkelingshulp, de sui kerovereenkomst. Als je werkelijk de ogen open hebt, aldus Van Mierlo, dan zie je dat het patroon niet zo kan blijven, dat het dit kabinet ontbreekt aan de juiste gezindheid en aan in zicht in wat werkelijk gebeurt. sociale verzekeringen zullen in de overwegingen betrokken moeten worden. De AR-leider miste wat dat betreft een fundamentele benadering: alleen progressie in de belastingsfeer is niet voldoende. De regering moet niet al leen loonexplosies, maar ook winstexplosies voorkomen. Hij drong aan op spoed om belem meringen van vermogensaanwasde- ling weg te nemen. Wat geldt voor inkomensverhou dingen, geldt ook voor machtsver houdingen, aldus Biesheuvel. De wet gever moet de conclusie trekken uit het feit, dat op elke in de onderne ming geïnvesteerde gulden een grote sociale hypotheek rust. Dit betekent dat het kapitaal pas kan worden te ruggetrokken wanneer aan die socia le hypotheek is voldaan en de werk nemer daarin is gekend. Hij had waardering voor Roolvinks plannen over uitbouw van de onder nemingsraad, echter minder voor de wetsontwerpen van minister Polak over de structuur van de nv. „De afspraken bij de kabinetsformatie ge maakt. gaan verder." De heer Biesheuvel bralt een lans voor de zelfstandigen^ Vooral de soci ale wetgeving dreigt 'hen in een on mogelijke situatie te brengen: ener zijds verzwaring van de premiedruk en anderzijds uitsluiting van bepaal de voorzieningen. Biesheuvel: „Ik ge loof dat wij de moed moeten hebben de vinger te leggen bij uitwassen van deze wetgeving." Werkloosheid In het algemeen had hij waarde ring voor het werkloosheidsbeleid. Een kritische kanttekening was de loonsomheffing, die volgens hem be ter vervangen zou kunnen worden door een uitgebouwde ver plaatsingspremieregeling voor in dustrie en dienstensector. Ruimtelijke ordening was voor de ARP de toetssteen voor de beoorde ling van het kabinetsbeleid. In dit verband pleitte hij voor reactivering van staatsbezit: gronden uit de IJs- selmeerpolders gebruiken voor grond aankopen in de randstad. Waardering was er voor het finan ciële beleid en de realiteitszin van minister Witteveen: de nadruk die deze legt op verzwaring van de be lastingdruk. Dat getuigt van moed. Positieve punten zijn verder: verho ging aow uit algemene middelen, ge ringere belastingverlaging in 1969 en het afzien van de verlaging van de reële progressie: alle wensen van de ARP, vond Biesheuvel. De belastingkorrektie van 1970 en 1971 mag niet gepaard gaan met ver hoging van de indirecte belastingen, vond de a.r. Een definitief oordeel behield hij zich voor tot het ontwerp zou zijn ingediend. Vernieuwing Hij drong er bij het kabinet op aan cijfers te verschaffen over de econo mie tot 1975 om het de partijen mo gelijk te maken met een behoorlijk program voor de kiezer te verschij nen. Omvorming en vernieuwing van de samenleving zo besloot hij, draagt het Evangelie ons op. Daarbij is een „verdediging" van oude waarden, van het westen bijvoorbeeld die berust op het aanwakkeren van haat jegens het oosten, de slechtste verdediging die men zich kan wensen. Recht en vrijheid zon der Evangelie zijn snijbloemen die verwelken, citeerde hij Vis ser 't Hooft. Het gehele ministersteam met uitzondering van mr. Luns zat van één uur 's middags tot teQen middernacht achter de regeringstafel te luisteren naar de beschouwingen van de fractieleiders. Van links naar rechts de ministers De Block, Witteveen, premier De Jong, Bakker en Polak. Minister Luns nam zijn plaats pas om half twaalf in. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus, fraktieleider van de CHU, heeft tijdens de algemene beschouwingen de suggestie ge daan de problematiek van de ontwikkelingshulp een plaats te geven in het lesprogram van de scholen. Van meet af aan moet de geest van de kinderen gericht worden op voorbereiding van hun toekomstige taak in dit opzicht, aldus de CH-fraktiêleider. Drs. Tilanus verwachtte dat het zeker nog een eeuw zou du ren voor de kloof tussen rijke en arme landen zou zijn overbrugd. Daarom achtte hij het gewenst dat gestreefd wordt naar op richting van een internationaal advies- en coördinatieorgaan voor vraagstukken rond de ont wikkelingshulp. Hieraan zouden de Verenigde Na ties, de Wereldraad van Kerken, de rooms-katholieke kerk en de particu liere organisaties deel moeten nemen. Hij drong er op aan dat Nederland hiertoe met Engeland en Duitsland de enige landen die ook een minister voor ontwikkelingszaken hebben het initiatief neemt. Tenslotte be pleitte hij een nader onderzoek naar de vraag of de informatie over de besteding van de gelden voor ontwik kelingshulp niet verbeterd kan wor den. Drs. Tilanus bespeurde in de bui tenlandse paragraaf van de Troonre de een gevoel van machteloosheid. Hij stelde de vraag wat de regering denkt van de Engelse wapenleveran ties aan Nigeria. Griekenland Ook drong hij er op aan dat de regering Griekenland haar minach ting voor de democratie onder ogen brengt. Het Oost-West gesprek dient volgens spreker open te worden ge houden, ook in de uitwisseling van wetenschap, cultuur en sport. De NAVO moet tot een politieke eenheid versterkt worden. Men moet in de NAVO niet met tien verschil lende monden tegen één grote mond. optreden. Zo zou bijvoorbeeld een VAN MIERLO technocratie e heer Van Mierlo zou willen dat deze richting uitging. De research- zou hij dan willen uitbeste- i aan wetenschappelijke instituten, versiteiten of gespecialiseerde be ven. Is we willen voorkomen, aldus Mierlo, dat onze samenleving in voortschrijdende vervreem- gsproces hetzij evolueert tot een strekt steriele gemeenschap van aten slaafse onderdanen aan de kant en een handjevol anonieme chthebbers aan de andere kant, len we alles moeten doen om de 'ger het uitzicht op de samenle- te openen. Op alle niveaus, ar regering en parlement moeten innen. üj had verder kritiek op de wijze frop het regeringsbeleid wordt be deeld aan het begin van het par- lentaire jaar. Hij bleek voor be- tingsbehandelingen direct na Mjesdag, daarna algemene ichouwingen om tegen eind no- mber de mogelijkheid te hebben (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De liberale fractieleider mr. Toxopeus meent dat de uitgavenpolitiek van de regering nu eenmaal begrensd is door de beperkte beschikbare middelen. Daarom zal het kabi net, waarin hij overigens zijn vertrouwen uitsprak, een even wichtig beleid moeten voeren, de touwtjes aan elkaar moeten kno pen. Daarvoor is efficiency no dig. Belangrijk vond hij, dat het prijspeil elk jaar minder stijgt, be houdens een kleine opflikkering door de BTW in 1969. Hij brak een lans voor de kleine zelfstandigen, die vooral getroffen worden door hogere lasten: premies sociale verzekering, PTT-tarieven, stijgende lonen. In dat verband verheugde hij zich over de studie over de fiscale positie van de zelfstandigen, al bleef hij het vreemd vinden dat zij zo weinig inspraak hebben in het kabinet. De liberaal zei wanhopig aan te kijken tegen de verhoging van de tabakaccijns, omdat steeds dezelfde categorie getroffen wordt, de kleine handelaar. De heer Toxopeus sprak zich uit voor versterking van de NAVO om te ontkomen aan de keuze: toegeven of een atoomoorlog. Wij moeten een NAVO die met conventionele wape nen een aanval zodanig zal afslaan dat de tegenpartij of ervan afziet of gedwongen wordt tot een grote oor log. En als de NAVO-raad besluit dat versterking nodig is, zal Nederland de gevolgen moeten aanvaarden. BIAFRA Wat het buitenlands beleid betreft, ie heer Toxopeus meende dat vooral :ets gedaan zou moeten worden aan de VN. En als dat niet gebeurt, zou de regering zelfstandig initiatieven moeten overwegen, bijvoorbeeld in de zaak-Biafra. (Wapenleveranties verhinderen en voedselhulp bevorde ren). De heer Toxopeus aanvaardde de belastingvoorstellen van het kabinet, al had hij wel enige bedenking tegen het nlet-wegnemen van de progres- siekop. Hij twijfelde aan het nut van een loonsomheffing en sprak zich tenslotte uit tegen de parlementaire ombudsman. waarschuwing van Amerika met in stemming van de andere NAVO-lan- den omtrent de zelfstandigheid van Joegoslavië overwogen kunnen wor den. De heer Tilanus wilde graag weten of de uitgetrokken bedragen met na me voor de landmacht voldoende zijn en of een verhoging wordt overwo gen. Hij was verheugd dat de regering ernst maakt met de oprichting van een Raad voor de Arbeidsmarkt. Hij vroeg de regering mee te delen welke bedragen uit de BTW-opbrengst voor het Noorden, Oosten en Zuiden van het land zullen worden gebruikt. Hij meende uit de Troonrede te mogen concluderen dat de regering ernst wil maken met een werkelijke inkomenspolitiek. Hij vroeg met na me de opvatting van de regering over het spaarloon, de vermogensaan- wasdeling en dc centen/procenten kwestie bij de ambtenarensalarissen. Hij vroeg de mening van het kabinet over het rapport van de 18 inzake de inkomensverdeling. De CHU gaat akkoord met de beslissing om in deze kabinetsperiode geen correctie van de reële progressie in de loon- en inkomstenbelasting toe te passen. Onderwijs De heer Tilanus betoogde dat de medische studenten niet het slachtof fer mogen worden van een verkapte numerus fixus. Hij meende dat zij die voor het propaedeutisch examen slagen, maar niet geplaatst kunnen worden, op een wachtlijst behoren te worden geplaatst. Hij deed de sug gestie om een differentiatie in de me dische opleiding aan te brengen zoals die bij het technisch onderwijs bestaat. De CH-fractievoorzitter noemde de mogelijkheid om wetenschap en cul tuur tot inzet van de politiek te ma ken een van de grootste rijkdommen die ons zijn gegeven. Daarom is het verheugend dat de jeugd al proteste rend en provocerend en vaak op een zeer onredelijke wijze, meer dan vroeger blijkt te beseffen dat hier de scharnierpunten van de samenleving zitten. Drs. Tilanus besloot met te zeggen dat de regering bezig is een stuk politiek te realiseren dat de CH-frak- tie aanspreekt. ATHENE Een Griekse advocaat heeft bij het hoge gerechtshof een klacht ingediend over het vorige week zondag gehouden referendum over een nieuwe grondwet. De advo caat beweert dat er onregelmatighe den zijn gepleegd. Door deze klacht zal de grondwet de eerste weken niet in werking kunnen treden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Met zijn „schoten voor de boeg" is mr. Biesheuvel in feite de leider van 's lands zaken geworden". Tot de ze opvallende uitspraak kwam drs. J. Aarden, de leider van de Politieke Partij Radicalen giste ren tijdens de algemene politie ke beschouwingen. Hij betoogde dat het voor de heer Schmelzer een nachtmerrie moest zijn om te weten dat im feite de heer Biesheuvel het gebrek aan homogeni teit in het kabinet opvangt. Drs. Aar den vroeg ziet echter af hoe lang de heer Toxopeus dit zou gedogen en de heren Schmelzer en Tilanus willig zouden blijven volgen. De heer Aarden, die als laatste spreker gisteravond om half twaalf aan het woord kwam, trok door zijn zeer persoonlijke analyse van de po litieke verhoudingen analyse van de po- de Kamer, ondanks het late uur. Leidende positie De PPR-leider vroeg zich af wat de christen-radicalen in de AR zullen gaan doen. Naar zijn mening streeft de ARP naar een leidende positie in de christen-democratische combinatie van KVP, ARP en CHU. Een situatie die hij vergeleek met de vooroorlogse coalitiekabinetten. Drs. Aarden vroeg zich af of de racicalen in de ARP in staat zullen zijn de ARP te weerhou den van het streven naar zo'n machtspositie. Hij begreep niet waarom men de PPR politieke exclusiviteit verwijt. „De heer Biesheuvel heeft de Westerse grondslagen van recht en vrijheid verbonden met het Evange lie", aldus de heer Aarden. Dit vind ik juist een bedenkelijke vorm van het opeisen van exclusiviteit en het negeren van andere groepen die op hun wijze tot de begrippen van recht en vrijheid komen. Formatie De heer Aarden besteedde voorts aandacht aan de kabinetsformaties. I Hij stelde voorop dat het verwerven van een parlementaire meerderheid j via de kiezers, verweven is met het bestaan van de PPR. Hij betoogde dat het kabinet niet homogeen genoemd kon worden. Men j heeft namelijk vastgehouden aan de breda-basis-gedachte ook toen deze er in 1968 niet meer bestond. De PvdA is zijns inziens bij de kabi netsformaties van 1963 en 1967 be- wust buiten spel gezet. Men zag dat men met de VVD sneller tot een program kon komen maar een werkelijke keuze is niet gemaakt Hij betwijfelde of de stel ling van de confessionele partijen, dat bij een partnerkeuze voor de WD een maximale verwezenlijking van hun programmapunten mogelijk was, werkelijk houdbaar genoemd kon worden. Drs. Aarden vroeg de regering of zij overwogen had om tijdens de regeringsperiode ministers te vervangen. Slijtage De PPR-leider meende dat bij sommige ministers in het huidige ka binet een zekere politieke slijtage merkbaar is. Met name noemde hij in dit verband minister Luns. Voorts vroeg hij of er van ministers gewis seld kon worden teneinde een beter bouwbeleid en werkgelegenheid te voeren. Zonder namen te noemen vroeg de heer Aarden derhalve om vervanging van de ministers Schul en Roolvink. De communist Bakker had geen goed woord voor het kabinet over. Het kabinet denkt alleen aan winsten en export Zij doet niets voor de ar beiders. Ten aanzien van Indonesië wordt de oude koloniale politiek weer opgenomen. De groep van 18 betitelde hij als gevaarlijke blokvor- i ming van rechts. De heer Bakker drong aam op het uitbrengen' van ee: Investeringsplan voor de structuree. zwakke gebieden in ons land. Lankhorst De PSP'er Lankhorst had uiter aard veel kritiejk op de Troonrede en alles wat daarmee samenhangt: de nuchtere waarnemer zal onwillekeu rig de vergelijking maken met woer den tegen de paringstijd, vond hij. Zijn typering van het beleid van het kabinet was: alles doen wat een niet al te ondernemende hand te doen vindt. Wat de werkgelegenheid betreft, meende hij dat de overheid de eerste verantwoordelijkheid heeft en niet het bedrijfsleven. De overheid zou niet alleen moeten deelnemen in het weer overeind zetten van zwakke on dernemingen, maar dan ook zeg genschap moeten hebben en de fi nanciële lusten mogen plukken. Vrije boer Koekoek zei volstrekt geen vertrouwen in deze regering te hebben. Zij doet vrijwel niets voor de landbouw en voert een politiek met grote financiële tekorten. De Boerenpartij wil een sluitende begrotingspolitiek zien. De regering heeft de PBO nog steeds niet opge ruimd. De heer Koekoek betreurde het dat de regering niets doet om de schadeloosstelling van voormalige Nederlandse bezittingen in Indonesië te regelen. AMSTERDAM Gisteravond heb ben de Amsterdamse afdelingen van de PPR, PvdA, D'66 en PSP een bij eenkomst gehouden, waarop is beslo ten in de toekomst nauwer te gaan samenwerken. Er is reeds een datum vastgesteld voor der tweede gesprek. Het overleg tussen deze linkse partij en bepaalt zich in hoofdzaak tot eventuele samenwerking in de hoofdstad. Luns hoorde nog net zijn ontslag aanvrage (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Onverwacht '■eerde minister Luns gisteravond even voor half twaalf in de Tweede Kamer terug uif New York waar hij de vergadering van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond. De minister van bui- '-nlandse zaken zou oorspronke- Uk morgen oas de verdere de batten over Troonrede en Miljoe- «»nnota bijwonen. De heer Luns kon de laatste oreker van Gisteravond aedeel- *elijk nog beluisteren. Wat de minister te horen kreea taas voor Vm niet zo plezierig: PPR-leider *rs. Aarden, die dus het laats *nrak, vroeg om het ontslag van •"'nis'er I.uns. De heer Aarden meende dat de minister duidelijk verschijnselen van politieke slijtage vertoont. De minister-president doet er ioed aan. hem door een ander te vervangen, aldus de PPR-leider. Vanat de perstribune zag men de pacifist Lankhorst in een gea nimeerd gesprek met mr. Luns waarbij enkele schouderklopjes oevrtsseld werden. Het zal de beer Luns wellicht goed gedaan '•"bhen dal de heer r nnl'hnrst 'en groot 'ogenstnnder van het buitenlands beleid van de rege- r}ng in ieder geval vriende lijke woorden voor hem over had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7