„KAMPEN" LUIDDE PROF. POLMAN UIT Ubenttoe aan de voordden van de postgiro pgD Episcopaat is verontrust j{ Inauguratie prof. Jonker Jeugd of- synodes Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... DRIE BASKEN VEROORDEELD REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Lessing Vrijgemaakt Amstelveen niet naar Geref. Kerken L Praktijk Proces tegen intellectuelen Een boekje waar alles in staat 50 JAAR 1918-1908 POSTCHEQUE ENGIRODIENST Vóórbestaande rekeninghouders Ds. T. Bakker (7 overleden TON VOOfc NBG-ACTIE BEROEWHCSWERK WOENSDAG 9 OKTOBER Laatst hoorde ik vier kerkgangers praten over hijhelvertalin' gen. Er was een oudere man die sterk de Statenvertaling ver dedigde. Hij roemde de taal en de zeggenskracht van de woor den. Een tweede verdedigde de Nieuwe Vertaling, omdat die veel dichter staat hij de grondtekst en frisser was volgens zijn zeggen. Een jonger iemand sprak met lof over de vertaling van Anne de Vries. Dat was dagelijkse taal. Als hij die ver taling aan tafel las, dan konden zijn kinderen hem helemaal hegrijpen. Een vierde hield zich stil. Plotseling keerden ze zich alle drie tot hem en vroegen hijna gelijktijdig: „Welke vertaling vind jij de mooisteHij dacht even na en zei toen: ,£)ie van mijn moeder. Zij vertaalde de hijhei in haar leven en dat was de meest overtuigende vertaling die ik ooit gezien heb." Belangrijker dan welke vertaling ook is de vraag hoe wij de hijhei vertalen in ons dagelijks leven. De enige hijhei, die de meeste mensen ooit onder ogen krijgen, zijn u en ik. We lezen vandaag: Kolossenzen 4 2-9. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aa gels te worden ingesloten. Vraag: Wanneer werd in ons land de eerste ambachtsschool opgericht? Hoeveel ambachtsscholen waren er bij de invoering van de leerplicht voor het lager onderwijs? En hoe veel zijn er nu? Antwoord: In 1861 de eerste te 'Amsterdam, in 1869 de tweede te Rotterdam. In 1900 bij de invoering van de leerplichtwet 21, begin 1967 313. Vraag: Wat is het verschil tussen de twee partijen in de Verenigde Staten? Antwoord: Een duidelijk verschil ia er niet, wel een verschil in nei ging. Over het algemeen zijn de re publikeinen over het hele land tegen standers van teveel aan overheidsbe moeiing, terwijl de democraten meer leiding aan de economie wil len geven. In de buitenlandse po litiek zijn er meer isolationisten bij de republikeinen dan bij de demo craten. Binnen de partijen zelf bestaan zeer grote verschillen. Vraag: Ik heb wel eens gehoord dat voor invaliden plaatsbewijzen worden uitgereikt ter bijwoning van de opening der Staten-Generaal. Antwoord: De politie reserveert op Prinsjesdag een speciaal vak voor invaliden (dus geen plaats in de Ridderzaal) op voorwaarde dat ze in een invalidewagen zitten, omdat er geen zitplaatsen zijn. Aanvragen bij de hoofdcommissaris van politie, postbus 264, Den Haag. Men doe dit zo vroeg mogelijk volgend jaar en niet kort voor de dag zelf. Vraag: Op 25 juli schreef u dat volwassen bomen kunnen worden overgeplant op de Amerikaanse ma nier met groot materiaal en een flinke kluit. Hoe gaat dit precies? Is een voorbehandeling nodig? Moet men wortels afsteken en tot hoe diep? Zijn sommige soorten meer of minder geschikt hiervoor? Antwoord: Met de Amerikaanse methode, waarbij men altijd met kluit verplant, is deze behandeling het gehele jaar mogelijk. Maar deze is vrij kostbaar, daar men dan de bomen van jongs af aan in grote potten of plastic-kuipen moet kwe ken. Ook in Noorwegen past men dit toe. Het voordeel is dat men een laan direct kan voorzien van grote bomen, die goed schaduw geven. Een goedkopere methode is al een jaar tevoren rondom de stam op 75 cm afstand een greppel tot onder de kluit te graven en hierin steeds wa ter te gieten. Daardoor vormen de bomen in de kluit nieuwe wortels. Ze worden dan verplant als de kluit flink vochtig is, in voor- en najaar. Voor het verplanten van zeer gro te bomen maakt men kistingen rond om de kluit Het vervoer is de moeilijkste arbeid, dit geschiedt met kraan en platte wagen. Dit is reeds lang geleden met succes geschied bij Kasteel Haarzuilen. Aanbeveling verdient het de takken wat in te korten. In Nederland zijn deskundi gen genoeg die dit werk ter hand kunnen nemen. MADRID Drie Baskische sepa ratisten zijn gisteren door een Madri- Ieense rechtbank veroordeeld tot veertien maanden gevangenisstraf en een boete van 20.000 peseta's de man. De mannen werden twee jaar gele den gearresteerd, toen zij vlugschrif ten verspreidden, waarin werd aan gedrongen od afscheiding van Baskenland van Spanje. Binnenkort zullen nog meer Basken moeten terechtstaan. Bakkers willen geen niiniiminibroodprijs DEN HAAG Volgens de minister van economische zaken wil de Neder landse Bakkerijstichting geen mini mumwinkelprijs voor brood, die wordt vastgesteld door de in koopsprijs te vermeerderen met een opslag om de kosten van de distribu tiebedrijven te dekken. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het CH-Kamerlid drs. D. F. van der Mei. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan AJgesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. APELDOORN In een boerenbedrijf in Apeldoorn heeft een zeug in totaal 28 biggen geworpen. Zij deed dit in twee fasen, op 22 september kwamen de eerste 14 ter wereld en twaalf dagen later volgden de overige veertien. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Precies een week na het afscheid van de zendings hoogleraar prof. dr. Bergema heeft „Kampen" een andere hoogleraar uitgeluid, namelijk prof. dr. A. D. R. Polman. Deze geboren Groninger heeft acht tien jaar lang dogmatiek onder wezen aan de theologische hoge school van de gereformeerde kerken. Zijn afscheidscollege dat hij giste ren hield was getiteld: „Het ant woord van Barth en Bultmann op de vraag van Lessing". Opvolger van de scheidende hoogleraar is prof. dr. J. T. Bakker, die voordien de ambte lijke vakken doceerde. Over de ambtelijke vakken zal de Zuidafrikaan prof. dr. W. D. Jonker zich ontfermen. Zijn inaugurele rede was getiteld: „Theologie en praktijk". Prof. Polman schetste in zijn colle ge de ontwikkeling van Barth en Bultmann sinds de jaren 1910 tot 1920, toen beiden op Lessings vraag naar het geloven met het verstand of met het hart, hetzelfde antwoord ga ven. Nu staan zij echter op dit punt diametraal tegenover elkaar. Bultmann geeft nog steeds het ant woord van toen, afkomstig van Kier kegaard, maar hij geeft thans een diepere verklarende fundering aan dit antwoord met behulp van de fi losoof Heidegger. Barth daarentegen zegt thans dat de komst van Jezus Christus volko men historisch is. In 1918 sprak hij daarentegen van een volstrekt on historische doorbraak van de eeuwig heid tot in de tijd. In beide gevallen raakt dit aan het geloven met het (Van onze kerkredactie) AMSTELVEEN De kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) (predikant ds. B. J. F. Schoep) heeft uitgesproken, „dat hjj momen teel geen reden ziet een koers te va ren, welke zou leiden tot een spoedige hereniging met de synodaal-Gerefor- meerde Kerken, onder andere van wege de daar gelegaliseerde hiërar chie." De kerkeraad ziet zijn taak primair tegenover de eigen gemeente in een situatie, die alleszins verwarrend is. Naar aanleiding van deze uit spraak heeft ds. Schoep verklaard, dat hij het betreurt, dat de kerke raad tot deze uitspraak gekomen is zonder eerst de inspraak van de mondige gemeente te zoeken. Ver der deelt hij mee, dat hij in zijn ambtelijke arbeid niet te werk zal kunnen gaan naar de aangenomen taakbepaling. De arbeid in de ge meente en de vragen van de katho lieke verbondenheid met andere (Vervolg van pag. 1) Vondeling De heer Toxopeus ging uitvoerig in op de troebelen in de PvdA, signa leerde de brugfunctie van de PPR en de onduidelijkheid van D'66. Hij vroeg zich af of de uitspraak van Vondeling: nooit meer met de KVP van Schmelzer, het PvdA-standpunt was en hij vond het maar vreemd dat de ARP met de PPR wil praten. Want als je in de „18" met elkaar spreekt betekent dat, dat Aarden vriend van Biesheuvel en Schmelzer zou moeten worden en dat kan niet, meende Toxopeus. De heer Tilanus (c.h.) betoogde dat er ondanks de wedloop om het kam pioenschap v&n partijvernieuwing in feite nog weinig bereikt is. Een linkse concentratie heeft het stadium van vriendelijke correspondentie nog niet verlaten en een progressieve concentratie is voorlopig niet meer dan een hersenschim. De Achttien D'66 heeft duidelijk gekozen voor de politieke establishment. Het lei dend beginsel van de Democraten is: „iedereen mag ontploffen als wij maar heel blijven". Hij betreurde het dat de PvdA door onenigheid in ei gen gelederen geen leidende rol kan spelen. Hij liet er geen twijfel over bestaan, evenals trouwens de heer Biesheuvel de heer Schmelzer zei zijn betoog te hebben gehouden in het licht van de rapporten van de „18" dat werkelijke vernieuwing gezocht moet worden in een concen tratie van de christelijke partijen. „Het christelijk uitgangspunt heeft niets van zijn aktualiteit verloren", aldus de heer Tilanus. De heer Biesheuvel zei daarover, dat de „18" hebben gekozen voor openheid en dat zij elkaar moeten vinden op een vooruitstrevend beleid. HILVERSUM Vanavond wil de NRU in het programma „Iks, een sprong in het duister" enkele korte reportages uit Biafra in stereo uit- zienden. Deze reportages zijn af komstig van het NRU-team Nol van Venema en Hans Zoet. dat sinds 7 oktober in Biafra rondkijkt. kerken moeten gelijke aandacht hebben, aldus ds. Schoep. In Zwartsluis heeft de kerkeraad de voorlopige schorsing uitgesproken over ds. W. Bax, tegen het oordeel van de genabuurde kerk van Vollen- hove in. Afgelopen zondag preekte prof. J. Kamphuis er. Aanstaande zondag gaat prof. dr. L. Doekes voor. Een minderheid in de kerkeraad stelt zich achter ds. Bax en belegt eigen diensten. De classis Amersfoort heeft uitge sproken, dat de kerkeraad van Loos- drecht zich in feite heeft losgemaakt van het kerkverband. Oorzaak is de bevestiging van ds. J. Verhoeff, die in zijn vorige gemeente Vroomshoop geschorst was. M SCHILLEBEECKX 1\l) OOK BLUYSEN IIV MOEILIJKHEDEN >r< U Prof. dr. Polman verstand en met het hart, doch het geeft uiteraard van een volslagen an dere visie in de loop van de tijd blijk. Wij merken terzijde op, dat ook prof. Polman een duidelijke verande ring in zienswijze heeft ondergaan, wel niet in het onderwerp van zijn afscheidscollege, maar met betrek king tot de Wereldraad van Kerken. In 1949 wees hij aansluiting van de gereformeerde kerken af, terwijl hij thans het als een plicht ziet er wel toe over te gaan. Eerder op de middag had prof. Jonker zijn rede „Theologie en prak tijk" uitgesproken. De ambtelijke vakken (of praktische theologie) heb ben nog steeds te kampen met de opvatting dat ze niet volwaardig theo logisch zouden zijn. Dat hangt sa men met het feit, dat deze vakken zich bezighouden met het terrein van de kerkelijke praktijk. Het blijft steeds een probleem, dui delijk te omschrijven, hoe de twee lijnen van theologisch denken en concrete dienst aan de kerkelijke praktijk elkaar in één vakgebied moe ten ontmoeten, zonder dat aan één van beide onrecht wordt gedaan. Voorts ging prof. Jonker erop in, dat het niet gaat om een soort van techniek voor kerkelijk handelen bij de praktijk van de ambtelijke vak ken, want hierin hoeft geen toepas sing te worden gegeven van datgene wat in de andere theologische vakken wordt gedacht. Dat de ambtelijke vakken voor ve len opgaan in een theologie van het bijzondere ambt wilde prof. Jonker bestrijden. Kuyper brengt dit vak met de naam „diakoniologisch" heel goed tot uitdrukking. Noch de naam „praktische theologie", noch „ambte lijke vakken" geeft goed weer wat het specifieke van deze vakken is. Bij deze vakken moet wel degelijk rekening worden gehouden met de concrete situaties uit het heden, en daarom moet men wel degelijk ken nis nemen van sociologie, antropolo gie, psychologie en meer van deze wetenschappen. Maar ze mogen er niet in opgaan. De ambtelijke vakken zullen theo logie moeten blijven, hetgeen een moeilijke opgave is. Na de toespraken van prof. Polman en prof. Jonker werd een receptie gehouden, die zeer druk werd be zocht. MOSKOU Vandaag begon in Moskou het proces tegen vijf Russische intellectuelen, die op 25 augustus op het Rode Plein een de monstratie hielden tegen de Sow- jet-interventie in Tsjechoslowakije. De verdachten zijn Pavel Litwinov, een kleinzoon van Stalin's minister van buitenlandse zaken, Larissa Da niel, echtgenote van de gevangen ge nomen schrijver Daniel, Delone, Der- gluga en Babetsky. Bij de korte demonstratie op het Rode Plein nam de politie spandoe ken in beslag waar op stond „Lang leve een vrij en onafhankelijk Tsje choslowakije". BREDA Het Nederlands episcopaat van de Rooms Katho lieke Kerk zal z(jn verontrusting in Rome laten blaken over de gang van zaken rondom prof. dr. E. Schillebeeckx. Dit werd be sloten op de periodieke vergade ring van de Nederlandse bis schoppen, die gisteren in Breda is gehouden. Ook zij weten officieel nog niets van een proces tegen de Nijmeegse hoogleraar. Zij zeiden volgens een persbericht dat zij verwonderd wa ren over het feit dat bij de congre gatie voor de geloofsleer twijfel be staat aan de orthodoxie van deze theoloog. De Nederlandse bisschoppen spra ken de verwachting uit dat als het onderzoek in Rome wordt voortgezet, de twijfels en verdenkingen onge grond zullen blijken. Opnieuw zijn twee rapporten klaar gekomen voor het pastoraal concilie. Uitvoerig bespraken de bisschoppen de rapporten over „Huwelijk en gezin" en „Ruimte tot menswording van de jeugd". Ze werden aanvaard als uitgangspunt voor verdere dis cussie in de plenaire zitting van de eerste week van januari. Ook zal dan „De zedelijke levenshouding van de christen in de wereld" worden besproken. ONDERZOEK Inmiddels heeft Rome haar zwij gen verbroken. Inderdaad is er iets tegen prof. Schillebeeckx gaande, maar het is geen proces. Dit werd medegedeeld door de Vaticaanse perssecretaris Vallainc. Er wordt, zei hij, inderdaad een onderzoek inge steld naar het werk van prof. Schil lebeeckx, maar het gaat niet om een proces tegen ketterij. Ook werd eindelijk toegegeven dat prof. Karl Rahner naar Rome was geroepen om zijn mening te geven over de geschriften van de Neder landse theoloog. Hij is echter niet opgeroepen om Schillebeeckx te ver dedigen, maar als vriend om zijn mening te zeggen over de theologie van Schillebeeckx. Maar volgens de correspondenten in Rome ziet de Nederlandse kolonie van geestelijken en prelaten het on derzoek nog altijd als een proces, niet alleen gericht tegen Schille beeckx, maar tegen de hele Neder landse Rooms-Katholieke Kerk. Schillêbeeckx is theologisch adviseur van het Nederlandse episcopaat. BISSCHOP BLVYSEN Inmiddels dreigt ook een Neder landse bisschop in moeilijkheden te komen. Pogingen zijn ondernomen om bisschop J. Bluysen van 's-Hertogen- bosch te weren uit de liturgische raad, waarin hij tijdens het concilie benoemd was door de paus. Hij ontving voor de vergadering van de afgelopen dagen geen stukken. Menend dat een administratieve fout gemaakt was, ging hij toch naar Rome U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! van en voor ons allemaal is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. en hoorde daar dat hij niet wel was. Bisschop Bluysen slaagde in de stukken te krijgen en de I gadering bij te wonen. IJ Het is nog niet helemaal duidj wat de moeilijkheden zijn. Aangt men wordt dat de raad boos is, on de liturgische vernieuwing in Ne land nogal eigen wegen gaat PP heeft de milde houding van Bluf jegens priesters die uit het ambt; den verzet opgeroepen. Ook heeft kwaad bloed gezetlfi Bluysen een priester toestond te b wen, toen de afdoening van de heffing van de celibaatsplicht naawi mening van de bisschop te lang h zich liet wachten. Bluysen maj toen gebruik van een vergeten arj uit het kerkelijk wetboek en gaf| toestemming. LE. 1 r.ie (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Na de Pt0 semblee van de Wereldraad Kerken in Uppsala, waarin P"' jeugd zij het dan niet viaM officiële kanalen een gife aandeel had, komen uit verscf0"71 lende delen van de wereld yz0 richten van kerken, die op lj synodes speciale plaatsen gjjP inruimen voor de jeugd. ge Deze week vergadert in West-Bver lijn het westelijke deel van de syjo de van de Evangelische Kerk !r Duitsland. Hiervoor zijn voor ippy eerst acht vertegenwoordigers van[ jonge generatie uitgenodigd. ^nt Deze jongeren actieve leden het kerkelijk studenten- en jet. werk zijn merendeels tussen d< en de 26 jaar. |mei Het was niet mogelijk, om kalle midden in de huidige zittingsperijlacc toe te laten als synodeleden met Wilde ledig stemrecht. Daarom zal hun atricl deel in eerste instantie „luisterendpgen vragend" zijn. Maar zij zullen cfilijk meedoen aan de commissie-arbeid. Het presidium besloot hiertoe, dat het thema van deze synodevi dering „De toekomst van de w en de toekomst van de kerk" de ge generatie vooral aangaat, werd vastgesteld, dat steeds drinj der gevraagd wordt om ver? woordelijke medewerking van joil mensen in hét politieke en kerkelil leven. v e b ie k >eersl je r ïandi KWART rde In Ceylon heeft de Met disten-conferentie besloten, dat in le kerkelijke vergaderingen, radend, commissies voortaan een kwart iige, de leden jonger moet zijn dan de r(je jaar. In Finland is men nog niet zo\ Daar vergadert deze maand in To koe de synode van de Lutherse K( De jongeren komen tegelijker?01' apart bijeen op een onoffidj111 „jeugdsynode" in Helsinki. Gelijk bekend besloot de Luthef1 Wereldfederatie enkele weken g? e den, om op haar assemblee van Po e Alegre 1970 een groot aantal plaat oorl in te ruimen voor gedelegeerden i n- volledig stemrecht tussen 18 en het erel d jaar. le ELBURG Op 71-jarige leeftiJdMe te Elburg overleden ds. T. Bakk k emeritus-predikant van de geref i meerde kerk aldaar. Vijftien jaar is ds. Bakker in burg predikant geweest, van 1951 toen hij met emeritaat gil n c Daarvoor stond hij van 1948 af Oldemarkt ol hei< et i (Van een onzer verslaggeefsters)1 le i D: ijng, AMSTERDAM Voor de ac de „Neem een bijbel voor uw rekenirjmei heeft het Nederlandsch Bijbel C egj. nootschap nu al 100.000 binnenj kregen. Dat is de helft van streefbedrag. De actie is bestemd, wij herhaljniei het nog even, voor bijbels in Ken"» 1 Oeganda, Zambia en Tanzania. v< -sta der voor Indonesië en voor papier Ker drukinkt voor bijbels in Roemenië, ar Het gironummer is: 44.000 t.n.v. hfng Nederlandsch Bijbel Genootsritfjegdl Amsterdam. end :n. ov die NED. HERV. KERK Beroepen te Moerkapelle: L. Blok I Ridderkerk: te IJsselmuidden: J. dèPEI Besten te Huizen (N.H.); te Nieuw Hede I voet: S. G. Oosterhoff te Hoogwoi INHJ, 1 i Bedankt voor Scharendijke: L. Hyl rides te Roodeschool; voor Rhenen: v. Ginkel te Oosthem: voor Hollandscli veld: C. B. Schuurman te Vollenho (O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Sprang-Waalwijk: Spoelstra te Bleiswijk; te Holwei kand. S Molenkamp te Emmeloord; Utrecht (ziekenhuispred. in vac. Body): J. D. de Vries te Hoofddorp. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Haulerwijk: J. v. Bei them te Ulrum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Buitenpost: A. H. Schil pers te Dandenong (Australië). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Den Haag-zuid en Zeist: J. C. Weststrate te Meliskerl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2