Apollo-reis repetitie voor eerste sprong naar maan Snelle sprint van Balk verrassing in Mexico Race in laatste fase Ruimte-driemanschap i 4 Olympische fakkel ging uit Wielrenners: lucht tekort CHAOTISCHE WIELERDAG Gewestelijk Orkest Zuid-Holland Verrassend entree met Bart van Beinum Lia Louer blijft nog in Mexico Muvs noemt kanshebbers Kanovaarders komen tot betere tijden 9 DINSDAG 8 OKTOBER 1968 De drie bemanningsleden van de Apollo-7. V.Ln.r.: commandant Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham. SCHIRRA, een veteraan in de ruimtevaart, die commandant was van de Gemini-6 en ook een Mercury-vlucht op zijn naam heeft staan, is 44 jaar en kapitein van de Amerikaanse marine. Hij maakte ruim 4000 vlieguren als testpiloot. EISELE, de onder commandant, is 38 jaar en majoor van de Amerikaanse luchtmacht. Hij wordt als een van de serieuze kandidaten beschouwd voor een j bezoek aan de maan, mogelijk al volgend jaar. CUNNINGHAM, 36, is de enige burger. Weliswaar is hij jarenlang vlieger bij de Amerikaanse marine geweest, maar in de eerste plaats gaat hij mee als wetenschapsman voor het doen van waarnemingen. I (Van onze ruimtevaartredacteur) NA een lange periode van stilte de laatste be mande ruimtereis was die j van de Rus Komarof, die in april vorig jaar met zijn Soyoez-1 neerstortte wordt komende vrijdag, als alles volgens plan verloopt, een nieuwe belangrijke stap gezet op weg naar de maan. Voor het eerst zullen dan de Amerikanen hun Apollo- j cabine bemand de ruimte in- j zenden. Met veteraan Schirra (44) als com mandant de man die ook het com mando voerde over de Gemini-6 en een Mercury zal de cabine, dezelf de die volgend jaar de eerste mensen op de maan moet brengen, een tien- I daagse vlucht om de aarde maken. Zijn mede-astronauten zijn de 38- jarige Donn Eisele van de Ameri- kaanse luchtmacht en de 36-jarige I Walter Cunningham, die als we- 1 tenschapsman meegaat. Tijdens deze vlucht zullen zij 160 maal om de aar- P de cirkelen. Deze lang voorbereide reis zal de laatste fase inluiden van het Apol- I lo-project, dat is opgezet om de sprong naar de maan te verwerkelij ken. Aanvankelijk zou zij eerder wor den gemaakt, maar de ramp met een cabine van dit type in januari vorig jaar (waarbij de astronauten Gris- som, White en Chaffee om het leven kwamen) heeft de uitvoering van het programma aanzienlijk ver traagd. Desondanks rekenen de Amerikanen er nog steeds op als eersten straks de maan te bereiken, de recente Russische successen met de (onbe mande) Zond-5, die een baan om de Dc Saturnus I B-raket, die de Apollo in een baan om de aarde moet brengen: een kleinere uitgave van de gigant Saturnus-V, de sterkste 'aket ter wereld, die straks zal wor den gebruikt voor de eerste maanrcis. MEXICO STAD De Olympische vlam, die op zijn weg naar Mexico niet aldoor even goed heeft gebrand, is zondagavond in de Mexicaanse havenplaats Vera Cruz uitgegaan. In de auto, die de lopers begeleidde werd het reserve-vuur gebruikt pm een nieuwe fakkel aan te steken. Het merkwaardige is dat de fakkel met chemische preparaten zo was behandeld, dat hij eigenlijk niet uit kon gaan. Hij bleef ook inderdaad branden tijdens het laatste stukje van het vervoer naar de Mexicaanse kust, toen zwemmers hem van een schip naar het vasteland brachten. Hoe het kwam dat de vlam op het land de geest gaf weet niemand. MEXICO STAD „We hebben nog steeds last ran de hoogte. Wan neer je wilt aangaan, kom je plotse ling lucht te kort. Ons enige voor deel is dat degenen, die later dan wij zijn gekomen, die rem straks krijgen", aldus de verklaring van Joop Zoetemelk in de achtervolging. Harrie Jansen voor de zeer matige tijden van Fedor den Hertog en Zoetemelk minuten lang nahij gend beaamde de woorden van zijn ploegmakker met een hoofd knik. Den Hertog en Zoetemelk waren beiden maandagmorgen door Jan Derksen op een schema van 4.50 vertrokken. Halverwege de race waren beiden nog onder dit sche ma, maar toen tegen het einde de ademnood ging optreden bleven de resultaten ver beneden de verwach tingen: Den Hertog 4.53.10 en Zoete melk 4.56.53. Vastberaden het Olympisch vuur hoog hoiidend zwemt hier een jonge Mexicaan de laatste meters naar het vasteland, waar de jakkei weer werd overgenomen en verder gedragen naar Mexico-Stad. maan beschreef en heelhuids terug kwam, ten spijt. Prestige Of zij hierin gelijk zullen krijgen, staat echter lang nog niet vast. Het Russische experiment heeft duidelijk aangetoond, dat ook de Russen se rieuze plannen hebben voor een be- men aan die gegevens kunnen komen; Zij hebben het nu wel doen voor komen alsof de lancering van de Zónd-5 alleen was bedoeld voor het verkrijgen van wetenschappelijke ge gevens, maar in dat geval was het helemaal niet nodig geweest de capsule terug naar de aarde te laten komen: ook zonder die terugreis had men aan die gegevens kunnen ko men; ze zouden gewoon kunnen wor den overgeseind. Dat de Russen zoveel belang hecht ten aan die landing op de aarde wijst erop, dat ze met de Zond-5 een gene rale repetitie hebben willen houden voor een bemande maanreis. Men zou dus kunnen stellen, dat Rusland en Amerika thans schouder aan schou der staan in de enerverende race naar de maan. Wie deze race zal winnen, zal voor lopig nog een vraagteken zijn. Maar vast staat wel, dat Moskou alles op alles zal zetten zo snel mogelijk op zienbare prestaties op zijn naam te zetten om daarmee zijn gezicht in de wereld, dat na „Tsjechoslowakije" danig is gehavend, weer enigszins te herstellen. 70 miljard Wat de Amerikanen in de naaste toekomst willen doen, staat al hele maal op papier. Het gaat er alleen om, hoe snel zij deze plannen kunnen uitvoeren. Nog onlangs liet de NASA weten, dat men nog voor het einde I van dit jaar een bemande Apollo-ca- bine in een baan om de maan wil brengen, nadat men nog een ruimte reis om de aarde heeft gemaakt. Vol gend jaar zou dan de eerste werke lijke maanreis kunnen worden ge maakt: de kroon op werk van meer dan tien jaar, waarin men via het Mercury- en Gemini-programma langzaam naar deze landing heeft toegeleefd. Dit alles ten koste van enorme uitgaven; het Apollo-pro- gramma alleen al kost zo'n 70 miljard gulden... Koppeling Belangrijk onderdeel van deze eerste reis zal de koppeling zijn tus sen Apollo-cabine en het maanvoer- tuig LEM (Lunar Excursion Module). Immers: niet de Apollo-cabine zal de landing uitvoeren, maar een ruim tescheepje, dat met de Apollo wordt meegenomen en op de maan wordt „losgelaten" als de capsule de aardse aantrekkingskracht heeft overwon nen en zich in een baan 150 km bo ven de maan bevindt. Wanneer eenmaal dat moment is aangebroken, zal de LEM zich met twee van de drie astronauten aan boord losmaken van de Apollo en op eigen kracht de weg naar de maan vervolgen, daar landen en na gedane waarnemingen op eigen raketkracht weer opstijgen en zich begeven naar de nog steeds rondcirkelende Apollo, de CSM (Command and Service Mo dule). waarin de overgebleven astro naut tijdens het uitstapje „de wacht heeft gehouden". Gezamenlijk zal daarna de terug reis naar de aarde worden aan vaard, nadat de cabines weer aan elkaar zijn gekoppeld. Het is deze laatste manoeuvre, die in het verle den uitgebreid is voorbereid: o.m. twee Gemini-capsules (6 en 7). Een proef, die vrijwel feilloos verliep en de deskundigen op Kaap Kennedy en het controlecentrum in Houston goe de hoop gaf op het slagen van een zelfde experiment met de Apollo-cap- sule. Trouwens, ook de maanlanding is al vele malen beproefd (we schreven er al uitvoerig over). Hiervoor construeerde men een zgn. LLRV (Lunar Landing Research Vehicle), waarmee in Californiës Moja- ve-woestijn al meer dan 200 maal tot in details landingen werden uitge voerd, waarbij zoveel mogelijk de zelfde omstandigheden werden ge schapen als die waarmee men straks op de maan te doen krijgt. Slotfase De lancering van komende vrijdag is een van de laatste stappen voor deze landing. Als straks de machtige Saturnus IB-raket zich met de Apollo erop, van het platform verheft, zal een nieuwe fase zijn ingeluid in de maanrace, die de 400.000 km van de aarde verwijderde satelliet binnen het bereik van de mens moet bren gen. Of het de slotfase zal zijn, is nog Tien dutjen in eubine In deze cabine zullen de drie astronauten eind deze week tien dagen in ,de ruiipte gaan reizen. Hetzelfde type wordt straks ge bruikt voor de reis naar de maan. Deze eerste bemande A^llo-reis is een eerste repe titie daarvoor: men wil nagaan hoe de cabine en bemanning zich houden op deze tiendaagse vluchtf een reis naar de maan duurt 2,5 dag). IngeboiLwd in de capsule is ook het vaartuig LEM (Lunar Excursion Module), waarmee (volgend jaar al?) twee van de drie astronauten vanuit een baan om de maan hun uitstapje naar de maan zullen maken. een vraag, want de praktijk heeft wel geleerd dat weinig zo ongewis is als het ruimteavontuur. DELFT Nu het strijdgewoel rond om de nogal heftig omstreden be noeming van de musicus Bart van Beinum praktisch is geluwd en «Ie in hoofdzatfc „papieren" kruitdamp van een overigens begrijpelijk ver weer ten gunste van de aktieve en onmiskenbaar verdienstelijke Jan de Waart is opgetrokken; stond dc huidige leider van het nieuw gefor meerde Gewestelijk Orkest Zuid-Hol land gisteravond op het podium van de Delftse Doclenzaal voor de ener verende en moeilijke taak om het in hem gestelde vertrouwen waar te maken. Iedereen moet toegeven, dat de korte inwerkperiode van krap twee maanden in feite geen maatstaf kan en mag bieden voor een definitief oordeel. Clementie was bij dit optreden echter volkomen overbodig, want Van Beinum toonde zich een bezield en ter zake kundig orkestleider. In alle nummers kwam het tot een klankrijk en sluitend musiceren van een orkest, dat met groot élan zich volledig gaf op een wijze, welke overtuigend bewees, dat de benoe ming van Van Beinum beslist geen „faux pas" is geweest. Voor deze eerste kennismaking koos de dirigent terecht een licht verteerbaar programma van le vensblije muziek uit de beste jaren v,an Mozart, Bartok, Ravel en Beet hoven. De komposities waren voorts van dien aard, dat de bespelers van de verschillende soorten blaas- en strijkinstrumenten stuk voor stuk als duo of groep apart of in onderling samenspel hun technische vaardighe den en de muzikaliteit ten volle kon den demonstreren. Bijzonder geschikt hiervoor was de even lyrische als melodische „Sonate in Es". Typerend voor deze sonate is de gelijkstelling van blaasinstrumenten. Een dubbel kwartet van twee ho bo's, twee klarinetten, twee hoorns en twee fagotten werkte zich in di verse combinaties of allen gezamen lijk in glanzende en soms flonkeren de „close harmony" door de zevende lige partituur, waarvan vooral het Allegro maestoso. Trio en Allegro een uitstekende vertolking kregen. Gerugsteund door enkele goede ge leende krachten als Jacques Holtman (le viool) en Jaap Moelker (2e viool) werd door circa twee dozijn strijkers een Divertimento van Bela Bartok uitgevoerd op een wijze, welke diep respect afdwong. In Maurice Ravels „Ma mère l'Oye", dat met het gehele orkest werd uitgevoerd, demonstreerde Bart van Beinum onloochenbaar een voortref felijk dirigent te zijn, die in zeven weken tijds, schier wonderen heeft weten te verrichten met de mensen, die tot zijn beschikking stonden. Het applaus, dat volgde, was te recht zeer hartelijk en de dirigent werd enkele malen teruggeklapt. Restte na de pauze Beethovens 4e Symfonie. Opnieuw weer een verras send heldere frasering en goed afge wogen klankverhoudingen. 'AN GUERAIN MEXICO-STAD Hoofdrol speler in het sprinttornooi op de Olympische wielerpiste werd maandag de Badhoevedorper Klaas Balk, die voor een verras send slot van een chaotische wie- Ierdag zorgde. Eilaas verraste vriend en vijand en bereikte ten slotte met wereldkampioen Mo reion de finale, waarin onze landgenoot uiteraard moest be zwijken voor het geweld van de Fransman. Maar intussen had Balk, die in de eerste ritten zeer gelukkig was inge deeld, dan toch maar de Russische oud-wereldkampioen Omari Phakad- ze in de halve finale uitgeschakeld. Die rit werd het hoogtepunt van dit merkwaardig verlopende sprint- toernooi. Phakadze nam de partij te gen Balk kennelijk te gemakkelijk op. Toen Balk in de tweede van de drie ronden het tempo verhoogde, in een pogine om de Rus te verrassen en Phakadze meeging, leek er voor de Russische kampioen nog geen vuiltje aan de lucht te zijn. De Ne derlandse kolonie verzoende zich reeds met de nederlaag tot de jonge Oranjeman in de laatste 100 meter zo overweldigend demarreerde, dat Pha kadze in moeilijkheden kwam. schoot en hem kansloos .achter zich liet. Derksen had wel gelijk toen hij ons sprintersduo Jansen/Loevesijn uit de strijd nam, want de organisatie goochelde nogal met de diverse onder delen van de fietserij. Daardoor kwam het dat Loevesijn kort achter elkaar aan de start werd verzocht voor de sprint, een tijdrit over twee baanronden (666 meter) en de tan dem. Dat was Derksen te veel van het goede. Die tijdrit leverde Loevesijn een goede derde plaats op achter winnaar Roger Gibbon van Trinidad, die slechts 0,01 sec. voor bleef op Pierre Trentin: 42,12 sec.-43,13 sec. De tijd van Loevesijn (43.52) was goed ge noeg om een reeks gerenommeerde tijdrijders achter zich te laten. Ademnood Zwieper In het Olympische dorp zijn ook de bekende Tsjechische sportman Zato- pek en zijn echtgenote aangekomen. Niet als deelnemers aan de Spelen uiteraard, maar als toeschouwers die vele relaties in deze wereld hebben en de sfeer van verbroedering daar niet kunnen vergeten. Hij nam zijn toevlucht tot een zwieper, die hem later noodlottig bleek te worden. Want toen ook de finishfoto geen uitsluitsel kon geven over de winnaar omdat beide voor wielen op de millimeter gelijk op de streep stonden afgebeeld, gebruikte de jury het door Derksen ingediende protest om Balk naar de finale te la ten overgaan. In die finale vergiste Balk zich. Maar ook zonder dat zou hij onge twijfeld de ereprijs aan Moreion heb ben moeten laten. Deze immers had in al zijn ritten tegen echte groothe den al een duidelijke overrmacht ge demonstreerd. Toch nam hij onze landgenoot zeer serieus. Het moet als een verrassing voor Moreion zijn ge komen, toen Balk twee ronden voor het einde demarreerde. Moreion had ongetwijfeld een dergelijke stunt verwacht, maar dan later in de koers. Nu werd Balk een gemakkelijk slachtoffer voor de wereldkampioen, die een halve ronde voor het einde als een sneltrein langs de Oranjeman Minder succesvol waren onze ach tervolgers Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk, die met tijden van 4.53,19 en 4.56,53 teleurstelden. Zij hadden beiden drie ronden voor het einde te kampen met ademnood en vielen toen sterk terug. Uitstekend waren de Italiaan Bossisio, die met 4.41,92 dicht bij de beste wereldprestatie van de Duitser Kratzer kwam, en de Mexicaan Trevino met 4.44,84. Den Hertog en Zoetemelk behoeven de toekomst echter niet somber in te zien, want zij hebben nog tijd genoeg om helemaal te acclimatiseren. Dat geldt ook voor onze achtervol- gingsploeg, die tot een verdienstelijke tijd van 4.28.04 kwam en daarmee van de tien deelnemende ploegen de vierde plaats bereikte. Zij moet naar de mening van de Nederlandse lei ders zeker vijf seconden sneller kun nen gaan, wanneer alle ademha lingsmoeilijkheden overwonnen zijn. Het was enigszins onbevredigend, dat Derksen onze tandem Jansen'Loevesijn niet in de finale van een minitoernooi tegen Italië liet uitkomen. Want de Oranjemannen hadden het sterke Australische kop pel Johnson/Nidiolson overklast. Wellicht wilde Derksen zijn troeven tegen de Italianen, die de Mexicanen een lesje hadden gegeven, nog niet op tafel leggen. MEXICO-STAD Lia Louer-Hin- ten, die van deelneming aan de Spe len heeft moeten afzien omdat ze een baby verwacht, zal het Olympische evenement toch grotendeels meema ken. De chef de mission, de heer A. J. H. Dokkum, heeft haar namelijk toestemming verleend tot 23 oktober a.s. in Mexico te blijven. Zij zal daardoor o.a. het gehele atletiekpro- gramma kunnen volgen. Wereldrecord achtervolging MEXICf \D De Westduitse wielerploeg achtervolging bestaande uit Henrichs, Hempel. Link en Pod- lesch heeft het wereldrecord over 4 kilometer op 4.21,63 gebracht. De prestatie werd geleverd tijdens de wedstrijden op de Olympische wie lerbaan in Mexico-City. De Westduitsers hebben het record niet lang behouden, want na hen brachten de Italianen Roncaglia, Chemello, Pancino en Morbiato het record op 4.20,83. MEXICO STAD Karei Muys bekeek met een lachend gezicht de klokken. Daar was alle reden voor, want ook na de tweede week van het verblijf in Mexico waren de tijden van zijn pupillen aanmerkelijk ver beterd. De winst ten opzichte van zeven dagen geleden met de nauwkeurigheid van een statisticus verzamelt de coach van de kano- ploeg elke week de gegevens va rieerde van vijf tot acht seconden. Slechts Mieke Japies moest met een bescheidener winst genoegen nemen. De tijden van de Nederlandse ka novaarders in Mexico liggen nog steeds aanmerkelijk boven die welke in Nederland worden bereikt. „Dat kan ook niet anders", lichtte Muys toe, „de wielrenners hebben bijvoor beeld een winst van zo'n acht pro cent doordat de luchtweerstand hier geringer is. Als je daar vier procent van aftrekt voor de moeilijker om standigheden zit je nog altijd in de winst. Bij ons ligt dat heel anders. Wij hebben wel de nadelen van de grote hoogte, maar niet het voordeel van minder weerstand door de ijlere lucht. We hebben immers vrijwel uitsluitend te maken met de weer stand van het water." Het duo Karei Muys en Cees Mo- leman heeft echter goede hoop dat in de ruim twee weken die nog res ten voordat de kanovaarders in actie moeten komen, de Nederlandse tij den dicht zullen worden benaderd. Over de kansen van de Nederlan ders spreken coach en chef d'équipe maar liefst zo weinig mogelijk. „Er zijn voor de meeste nummers wel acht kanshebbers", zeggen ze een drachtig Er is veel aandringen no dig hen tot een voorzichtige uit spraak te verleiden. „Mieke en Thea vormen ongetwijfeld een sterke K2. Maar er tellen zoveel factoren. De meisjes hadden liever in de middag hun wedstrijd gevaren. Dan is het water ruwer en staat er tegenwind. Hoe moeilijker de omstandigheden, des te meer kans hebben ze." Grote ervaring Het duo Geurts-Hoekstra. in Tokio goed voor een zilveren medaille, be schouwt Muys als een van zijn sterk ste troeven. „Ze hebben nu grote ervaring", voert de Amsterdamse sportleraar aan „Dat is van enorm belang. Bovendien zijn ze voortref felijk in vorm." Een tweede Olympische medaille zou een prachtige afsluiting vormen van Geurts' lange en indrukwek kende carrière.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9