Biafra dan in ben je van meer volmaakt Holland' ,In nut Uit de Haagse hof geplukt Ontslagaanvrage van Dubcek en de zijnen nog slechts „gerucht" Troepen moeten weg uit Tsjechoslowakije Huisarts Bakker in Biafra oorlogschirurg Confrontatie met dood en menselijke nood Revolutie McCarthy mag niet meedoen Leden van Poolse communistische partij geroyeerd expresse-treinen voor werklozen NKV: mobiliteits- Ilinister Debré in VN-assemblee: Citroënconcentratie proces niet te stuiten 7 DINSDAG 8 OKTOBER 1968 ipVENTJES inplaats van aan de Hofvijver aan de Seine zitten uitrusten. Dat is een eenvoudige zaak. Men neme om 6.40 uur de TEE van station HS en arriveert volgens het boekje om 11.02 uur in Parijs. Dan wordt het ingewikkeld, want een hotelkamer vinden is, ook al lijkt er in elke straat minstens één, een moeilijk karwei. Maar dat ver haal later. De Seine op zaterdagmorgen bij Petit Pont. Een terrasje met vier stoelen. Vermoeide voeten, want we zijn de hele Boul' Miche" af geslen terd. Bij honderden de jongelui, die ook slenteren Of met ernstige ge zichten staan te zoeken in de bak ken met boeken en op de tafels, opgetast met schriften van velerlei formaat en indeling Of op een ter rasje achter een kopje "koffie zitten te redeneren met rimpels in het voorhoofd. Opvallend keurig. De jongens mét overhemd mét das en colbert. De meisjes veel in grijs en bruin, want dat is de mode. Aan het eind van de boulevard Jardin de Luxembourg, waar stu denten, blank, geel en alle tinten bruin en zwart, met dictaatcahiers zitten te werken of er wandelen, een stapeltje boeken los in de hand. In de verte horen we sirenes van politiewagens, maar noch wij noch iemand anders reageert erop. Wie let in een wereldstad op een snel lende politieauto? Hier spuiten de fonteinen en bloeien de bloemen. Lila heliotroop en vuurrode tabaksplanten. We kuieren weg via de Rue Vau- rirad langs het Odéon Théatre de France door de Rue d'Odéon, die spiegelglad geasfalteerd is, geen spoortje meer van de revolutie, want men heeft een dikke laag teer over de klinkers gegoten. Op de roosters van de grote zwar te ijzeren pannen knappen de kastanjes in de gloed van een houtskoolvuurtje Het ruikt naar de crêpes, de flinterdunne reuzenpanne- koeken, die in stalletjes op de hoe ken in grote stapels gebakken wor den. De herfstzon is warm, de kastan jes en acacia's worden bruin. Zo komen we op ons terrasje, wat moe, wat loom. Zitten er te zitten, zoals we zonder doel geslenterd hebben. Alleen zo nu en dan een sirene. Totdat opeens we tegelijk tegen elkaar zeggen: „Hé dat is nu al de tiende ziekenwagen die de Rue St Jacques opstuift." We bestuderen de kaart, nu ja. daar verderop zijn ook twee grote ziekenhuizen. Maar nog vaker is een getraliede politiewagen langs gesuisd en we merken op de brug en bij zijstraten de kwieke agenties die schijnbaar wat doelloos rondhangen. We vergeten ze allemaal als we bij de brug het spektakel in de Sei ne ontdekken waar een fregat ligt opgetuigd en de Rode Pimpernel aristocraten voor de wraak der re volutie aan het redden is. comoiee' met een hooiwagen om de beeldscho ne hertogin in te verbergen. Filmca mera's snorren. Pas als we weer helemaal echt thuis zijn. in het goede Haagje, ho ren we dat we midden in de echte opstand hebben gezeten. De televisie heeft het getoond. Veldslag in Quar- tier Latin... Of was dat ook maar een camera revolutie? DOOR Het Russische koelschip Tantar- noye heeft op de Atlantische oceaan het scheepje Little One onbeheerd aan getroffen en daarom maar aan boord geno men. In de kajuit van het scheepje werd een paspoort ge vonden op naam van William Willis, van wie bekend is dat hij een reis om de wereld wilde maken. De zeilboot is in Riga uitgeladen. tegenstanders te doden en geven hun geweer aan een ander die achter de linies met vijf patronen staat te wachten. Haat Er is haat, veel haat, maar je komt moeilijk achter de gevoelens van de mensen. Voor een blanke zijn ze ze ker niet te doorgronden. Vindt hij dat Biafra onafhankelijk moet zijn? „Er zit niet veel anders op. Die stammen kunnen niet meer samenle ven, er is te veel gebeurd, te veel familieleden zijn afgeslacht. Niet dat de Biafranen zulke lammetjes zijn. Vele Effiks zijn vermoord omdat de Effiks tussen de strijdende partijen inzaten. Als de strijd heen en weer golfde werden ze door federalen en Biafranen als collaborateurs beschouwd en afgemaakt De Biafra nen hebben ook wel eens bloedig wraak genomen toen ze een stad ver loren en de Effiks van verraad ver dachten. Werken met Biafranen valt ook niet altijd mee. Aan de top wel, maar op lager niveau waren er strubbelingen. Hun mentaliteit maak te samenwerking niet altijd gemak kelijk." Gaat hij terug? „Ja, als medisch adviseur van het Rode Kruis. Ik ben daar een ervaring rijker geworden, vooral menselijk. Je wordt geconfronteerd met de dood, met mensen in nood. Niet dat je uit bent op dankbaarheid, maar het wer ken daar scheukt je de bevrediging dat je in Biafra van meer nut bent dan in het „volmaakte" Holland". JVa de oorlog Er is nog zoveel te doen. Op het gebied van de fysio-therapie bijvoor beeld. Het kan voorkomen dat mensen na maaniden terugkomen met hun arm nog in dezelfde houding waarmee ze het ziekenhuis verlieten. Er zou een goed orthopedisch team naar Biafra moeten en er zou een revalidatiecentrum moeten komen. Er zijn wel orthopedisten, een stuk of vier, vijf, maar die hebben het zo druk dat ze mensen een 'briefje mee geven: Kom na de oorlog maar te rug". Na de oorlog, hoe ziet Biafra er dan uit? „Het wordt een rommeltje, met jeugd die het vechten als normaal beschouwt, met de werkloosheid. Nu al zijn de wegen niet veilig meer. Het zou een soort slavenstaat van Lagos worden. Of het zover komt? Ik weet het niet. Er zijn er die zeggen, dat de guerrilla nu pas goed begint. Elke nacht worden wapens aange- Deze Westindische student ke tende zich, uit protest tegen wat hij noemde „het racisme bij te werkstelling in Engeland" met een grote ketting aan Atlantic House, een der regeringsgebou- PRAAG Gezaghebbende kringen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad noemen de berichten over een mogelijke ontslagaan vrage van partijleider Dubcek, premier Cernik en parlements voorzitter Smrkofsky" nog slechts geruchten". Wij kunnen ons geen communistische partij voorstellen zonder deze kame raden", zo werd gezegd. Het staat nu wel vast dat het cen trale partijcomité, deze week in vol tallige vergadering bijeenkomt om te beslissen over mutaties bij het kader van het partijapparaat en misschien zelfs in het presidium. Vandaag of morgen zou dit presidium vergaderen. In dit presidium zouden dan zowel liberale als orthodoxe figuren vervan gen worden. Ook in augustus is de sa menstelling gewijzigd. Iedereen ver wachtte toen dat de orthodoxen weer voerd en ook de voedselzendingen beginnen op gang te komen. Maar de ellende is verschrikkelijk. Nu pas ontdekken ze volkomen onbekende kampen met tussen 12.000 en 20.000 mensen". Op dat moment wordt een telegram bezorgd uit Genève, van het Rode Kruis: „Hebben je dringend nodig in Santa Isabel". Er is een oorlog aan de gang. wen in Londen. Een politieman moest er met een ijzerzaag aan te pas komen om de man, Came ron Watell geheten, te bevrijden. En de publiciteit kwam. Onver mijdelijk. hun machtspositie zouden innemen. Het tegendeel was het geval: er wer den meer liberalen in het presidium opgenomen, aldus deze woordvoerder. In Praag werd bevestigd dat de spe ciale afgezant van het Kremlin, on derminister van buitenlandse zaken Vasil Koeznetsof sinds vorige week weer in Praag is. Aanval Tass Het Russische persbureau Tass heeft gisteren een felle aanval gedaan op de Westelijke pers. „Zij probeert de resultaten van de recente Russisch- Tsjechische besprekingen in Moskou als een capitulatie van Praag voor te stellen." Dat noemt Tass een „laster lijke interpretatie van het na het overleg uitgegeven communiqué. Deze pers wil volgens Tass de gezondma king van het politieke leven in Tsje- choslowakije verhinderen. Tass meent dat de progressieve pu blieke opinie in de hele wereld in de resultaten van de besprekingen in Moskou een belangrijke stap ziet naar de normalisatie van de situatie in Tsjechoslowaküe. WARSCHAU In verband met de studentenrellen in maart zijn circa 200 leden van de Poolse commu nistische partij, afdeling Warschau, uit de partij gezet en hebben nog 50 leden besloten te emigreren. Dit is gisteren meegedeeld op een partijbijeenkomst in Warschau. Het Warschause blad Express Wieczorny meldt dat er bij hen die het land verlaten, 7 ex-leden zijn van de par tijorganisatie van de universiteit van Warschau en 17 employés van de Poolse radio en televisie. Waarheen deze mensen gaan, werd niet onthuld. Men neemt echter aan dat het voor het grootste deel Joden zijn die naar Israël willen emigreren. WASHINGTON Het opperste gerechtshof in Washington heeft een verzoek om de naam van senator Eu gene McCarthy op de slembiljetten in Californië te plaatsen, afgewezen. Aanhangers van de senator wilden hem als onafhankelijke kandidaat aan de presidi ntsverkiezingen laten meedoen. Het gerechtshof voerde aan dat er geen tijd meer was om de naam van McCarthy nog op de stembiljetten op te nemen. De Franse minister betreurde de studering van en besprekingen jver de strijd in Biafra zonder dat er Togingen zijn gedaan hieraan een inde te maken. Voedsel en medicij- en waren nodig voor de lijdende maar noodzakelijker was et de verzending van wapens die de rijd verlengen, stop te zetten. Het verzet van de Biafranen was let verslapt. Het werd dan ook leeds duidelijker dat alleen een op- »ssing, gebaseerd op de ombetwistba- e eigen persoonlijkheid van' het Bi- fraanse volk en in overeenstemming iet het principe van zelfbeschikking, Ier uitkomst kan brengen. De ranse regering nu wenste een der- elijke oplossing. Israël Over het Nabije Oosten zei Debré lat de verovering en bezetting van irabisch gebied door Israëlische roepen niet aanvaard kan worden. De Franse minister sloot eehtstreeks besprekingen tussen sraël en de Arabische landen uit Tij achtte de kans daarop nihil on danks het aandringen van Israël. Een noodzakelijke voorwaarde voor ten „terugkeer naar stabiliteit" in het Nabije Oosten vindt Debré een akkoord tussen de grote mogendhe- daa Hij drong aan op waarborgen UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond (NKV) vindt het idee van Verolmes Scheepsbouw Be drijven om extra treinen uit het noorden, oosten en zuiden van het land te laten lopen om in de dringen de personeelsbehoefte te voorzien zo gek nog niet In zijn orgaan Ruim zicht pleit het voor de invoering van zogenaamde mobiliteits-expresse (M.E.)-treinen op het Nederlandse spoorwegnet. Door deze treinen M.E.-treinen te noemen zou bij voorbaat een etikettering van arbeiderstreinen, werklozentreinen of Verolmetreinen worden voorkomen. De NS zouden naar de mening van het NKV voor deze nieuwe vorm van vervoer geen zuiver bedrijf s-econo- mische calculatie moeten opzetten, maar één die is gebaseerd op de maatschappelijke functie van de spoorwegen. Door garanties en subsi dies van sociale zaken en econo mische zaken zou dan de exploitatie sluitend kunnen worden gemaakt „Men bevordert daarmee de werk gelegenheid, bestrijdt de werkloosheid en is goedkoper uit doordat de werk loosheidsuitkering vervalt", aldus I het NKV. Het gerechtshof heeft nog niet beslist over een verzoek van aanhan gers van Wallace, om diens naam op alle str.m bil jetten in alle Ameri kaanse staten te plaatsen. Kolendamp r:iaal bij windstil en mistig plegen kolenkachels slecht te kken en ontstaat er gevaar voor endampontwikkeling. Wanneer i bovendien de schoorsteen niet onvoldoende is geveegd, neemt risico nog toe. Dit gevaar heeft deze dagen reeds enkele personen leven gekost. tm hieraan te ontkomen moet j zorgen voor een goed geveegde Dorsteen en de kachel vooral lachts niet te laag laten jnden. Nog beter is hem geheel te >n. Maar in het bijzonder is het belang in een vertrek, waarin wordt gestookt, altijd voor jer van frisse lucht te zorgen. HAAG OFDINSPECTIE VOOR HET BRANDWEERWEZEN. Hadimuia insdagavond 1 oktober werden tv-kijkers van christelijke huize deuw teleurgesteld door de Va- iv-uitzending „Hadimassa". Bo- idien veronderstel ik, dat ook chaafde kijkers van niet uit- proken christelijke levensover- (ing in grote meerderheid deze tending zullen hebben afgekeurd, dat ze vloeken afkeuren, lén der medewerkers noemde de im van Jezus Christus in verge- ing met de namen van andere torische personen, m.i. een ikenning van Zijn functie als •iland van zondaren" en „Redder 1 wereld". Irger maakte het aan het einde I andere medewerker, die zijn ipraak besloot door met stemver- fing de ergste vloek uit te spre- j die er is, nl. de vloek waarbij h onder aanroeping van Gods km z'n eigen verdoemenis tneekt. V-kijkers die, hetzij op grond I hun godsdienstige overtuiging, lij uit overwegingen van bescha- g en fatsoen, spotten en vloeken euren, zullen er goed aan doen t naar uitzendingen van de Vara kijken in gevallen, waarin de (gekondigde rubriek niet de ga- itie inhoudt dat de normen van [chaving en fatsoen in acht zullen fden genomen, zoals bijvoorbeeld het geval bij rubrieken als jchter het nieuws", „Koning int" enz. Met verbazing, om niet te zeggen: t ontzetting, cpnstateerde ik dat tv-commentator over één en an- r niet zijn afkeuring heeft uit sproken. 1 Haag H. Vlaardingerbroek >orwegongeluk in emenië: 22 doden WENEN Bij een spoorwegonge- in Roemenië zijn gisteren 22 ïsen om het leven gekomen. Dit eldt het Roemeense persbureau gerpress. Op het traject Blaj-Teius «d een sneltrein op een langzaam jdende personentrein. Talrijke pas- igiers liepen verwondingen op. (Van een onzer redacteuren) KATWIJK Drieënnegen- tig operaties door drie chirur gen in drie dagen. Het is waar schijnlijk een triest record, waarop de Nederlandse arts Sjouke Bakker (36 jaar) na ruim drie jaar Biafra (of offi cieel Oost-Nigeria) kan terug zien. Ruim een maand geleden is hij met een Zweedse char tervliegtuig en een flinke geel zucht naar Nederland terug gekeerd en hij is er tot nu toe wonderwel in geslaagd om aan de publiciteit te ontsnappen. „Ik ben er ook niet zo dol op, op dit soort publiciteit, maar voor de zaak-Biafra heb ik het graag over", zegt de in Friesland geboren arts Bakker berustend. Zijn verhaal is dan ook zelfs naar Biafraanse begrip pen ongewoon. Het is een ander as pect van het drama in Nigeria: er woedt namelijk zo iets als een burger oorlog. Het wordt wel eens vergeten temidden van de ellende van de hon gersnood. Gewonden uit de oorlog opereren. Dat is een paar jaar de wereld ge weest van Sjouke Bakker, die eigen lijk bij toeval als huisarts „ik heb aan de VU gestudeerd, nou, gestu deerd, wat meegelopen" in het Utrechtse militair hospitaal enige chirurgische ervaring opdeed. Chirurg Via het Hervormd Zendingscen trum van Oegstgeest kwam hij in Umuahia, in het Queen Elizabeth Hospital, dat nu bijna elke dag in het nieuws is. Waarom? „Ach, ik heb altijd al naar de tropen gewild. Ik heb een half jaar in de West gezeten en het huisarts zijn met alle wisse wasjes is ook niet alles. Bovendien, wat van de wereld zien". In Umuahia konden ze hem goed gebruiken als.... chirurg. Dat werd echter na twee jaar, na de pogrom waarbij als op afspraak 30.000 Ibo's in Noord-Nigeria werden afgeslacht, oorlogschirurg, een vak dat wel eens met slagerswerk verge leken wordt. Arts Bakker: „Dat is ook niet helemaal terecht. Het sugge reert dat het een kwestie is van aan de lopende hand benen en armen amputeren. Alsof je niet soms vier of vijf uur bezig bent iemand in het leven te houden om dan bij de laatste hechting tot de ontdekking te komen dat al je werk voor niets was. Dan ben je goed kapot." NEW YORK De Franse pinister van buitenlandse zaken ffichel Debré, heeft gisteren in je Algemene Vergadering van je VN aangedrongen op terug rekking van de troepen van de Varschaupactlanden uit Tsje- Jioslowakije. Hij achtte de te- iigtrekking een noodzakelijke porwaarde voor een ontspan- ttng in de verhouding tussen Post en West. jWat de kwestie-Vietnam betreft zei "lebré dat „het verstand ons Iaat ho en op stopzetting van de Ameri- Banse bombardementen op foord-Vietnam." Het stopzetten van feze bombardementen zou tenminste porkomen dat het conflict zich ver ier uitbreidde. Een blijvende regeling van deze r onwestie kon bereikt worden door de Deslajtvoering van het akkoord van 1954 at een einde maakt aan het conflict oveBjan Indo China. iaanc ,aa,i Biafra van de grote mogendheden voor de veiligheid van alle landen in dit ge bied. De bewindsman pleitte niet voor toelating van communistisch China tot de Volkerenorganisatie. Dit wekte verwondering, omdat Frankrijk dit, althans na zijn erkenning van het bewind in Peking, tot nu toe wel gedaan heeft. Frankrijks gewijzigde houding in dit opzicht schrijft men toe aan de verkoeling van de betrek kingen tussen de beide landen. Eén bombardement zal hij z'n hele leven niet vergeten: dat van 25 april 1968 om tien voor twee op Umuahia. Een Mig die raketten afschoot. „Ze bombarderen met tussenpozen. Een of twee weken pauze omdat ze geen bommen meer hebben, geen piloten of geen geld en dan krijgen de steden er weer van langs. Doelen? Markten, ziekenhuizen, dat van Middelkoop bijvoorbeeld in Itigidi, ondanks de zeer duidelijke Rode Kruis-aandui- dingen. Bij ons in Umuahia brachten lorries over de 100 gewonden naar het ziekenhuis, waaronder 18 kinde ren. Dan merk je ook weer hoe hard je geworden bent als de gewonden op het plein voor het ziekenhuis uitgela den worden en er nog twee in de wagen blijken te liggen. Dood. Daar is het lijkenhuis, breng ze daar maar heen. Drie dagen hebben we over 93 ope raties gedaan. Samen met 2 Biaf raanse chirurgen. De broer van Ojoekwoe was ook chirurg. Borst-, buikverwondingen, fracturen, maar vooral buikverwondingen. Ik deed de meeste fracturen en amputaties. Dan heb je inderdaad wel het lopen- de-band-gevoel. Je pikt er weer een van de drie die klaar gemaakt zijn voor de operatie. Je wordt het zat, want je bent een machine". Shock Heeft hij met zijn opleiding die toch eigenlijk op het huisarts worden gericht was, ook moeilijke operaties gedaan? „Ja, je moet wel. Van alles heb ik gedaan. Zelfs plastische chirurgie. Ook moeilijke gevallen zijn de pa tiënten in shock. Als je die zonder meer gaat opereren betekent het moord. Vooral als je niet genoeg bloed hebt om hen weer uit die shock te halen, zoals later het geval was. Daardoor hebben we ook verscheide ne gevallen verloren. De mensen in Afrika geven niet graag bloed: er gaat kracht van je uit, denken ze. Na drie dagen komen jonge gezonde mannen weer terug met de klacht dat ze zich zo slap voelen. Bloed hadden we tekort en ook an- ti-biotica voor vuile buikwonden, veroorzaakt door granaten die eerst door modder en gras gegaan waren. Soms had zo'n jongen 5 dagen in de bush gelegen." Linkerhand Hoe namen de mensen daar de oor log op? „Als de soldaten naar het front ge weest waren en niet gewond, dan waren ze vol optimisme, met grote verhalen over buitgemaakte wapens (waar ze overigens niets aan hadden, want de munitie ontbrak of an dersom) in de trant van ..we'll get the vandals". Dat ze ook niet zo dol op de oorlog zijn, konden we merken aan de „beroemde linker hand"-ge- vallen. Met hun laatste kogel schoten ze zich door de linkerhand om aan het front te ontkomen. Het is daar allemaal nog erg primi tief. Jongens van vijftien of zestien jaar krijgen een geweer in handen gedrvfït en vijf patronen, gaan naar het front om zo mogelijk een paar PARIJS De Franse automo bielindustrie Citroën heeft giste ren opnieuw het belang onder streept van een samenwerking met de Italiaanse autofabriek Fiat. Terwijl de Franse overheid de plannen van Citroën bestudeert gaf Citroën gisteren in Parijs een verkla ring uit waarin staat dat, ongeacht de aard van verbintenis met Fiat, het niet zal betekenen dat de leiding uit Franse handen wordt gegeven. Een samenwerking zal enkel en alleen ge richt zijn op vergroting van de Euro pese industrie, zo staat in het com muniqué. Citroën voegt eraan toe dat de au tonomie van de deelnemende maatschappijen volledig gehandhaafd zal worden krachtens de overeen komst, die op 19 september jl. werd ondertekend. Er moet een Europese auto-in dustrie worden geschapen. „Het con centratie-proces blijkt niet te stui ten", aldus Citroen. „De Europese au to-industrie zal tot stand komen met of zonder Frankrijk. Citroën hoopt dat het mét Frankrijk zal zijn", zo staat in de verklaring. Industriële kringen in Parijs ver wachten in elk geval dezer dagen een verklaring van de Franse regering over de voorgestelde verbintenis tus sen Citroën en Fiat door middel van de overneming van een meerder heidsbelang door de Italiaanse maatschappij van Michelin, ATHENE Een krijgsraad in A- thene heeft gisteravond de gepensio neerde kapitein ter zee Constantijn Loundras tot 18 maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens illegaal wapenbezit De 53-jarige Loundras, die gehuwd is met de uitgeefster Helen Vlachos, werd op 13 augustus gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7