STUDENTEN ZOEKEN STEUN ALACREME JAMIN Half miljoen aan postzegels 1 Na bloedbad Mexico: Commentaar sociale omwenteling 1 B T Frits van der Poel bij KRO geschorst In '67 200.000 verkeersdoden Twee kinderen onder auto SMUM. 450 GRAM 4*5 1.15 Weer arrestatie in loods-affaire Weer gevechten in Londonderry petit beurre Nixon zou oorlo: in Vietnam niet uitbreiden ZCS glanzende onderzettertjes (met lijn Jnaisvh motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! Dinsdag 8 oktober 1968 - 56ste jaargang jNierciwe Leicis e Courant F. Diemer f'^ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING !hcbl"" fdredacteur: Dr. E. Diemer «"«i" hert in teghenspoet! ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS 30 9' B Ke e t bro j i N 28 MEXICO CITY De kans op een sociale omwenteling in Mexico is sinds liet bloedbad op het Plein van de drie culturen aanzienlijk toegenomen. De studentenbeweging, die van een or dinaire rel tussen twee scholen evolueerde tot een grote politieke beweging, is door de gebeurtenissen van de laatste dagen in het laatste stadium gekomendat van de sociale agitatie. Overal in Mexico City zijn vannacht vergaderingen gehou den van stakende studenten, om een nieuwe weg uit te stippelen na het gewelddadig ingrijpen van het leger. Besloten is de „sociale revo lutie" niet meer door middel van demonstraties te verspreiden, maar het platteland op te gaan om boeren en arbeiders over te halen mee te doen. Alle tweehonderd vergaderingen werden in het diepste geheim gehou den. Toch zag de oproerpolitie kans tientallen plaatsen, waar vergaderd zou worden, van de buitenwereld af te sluiten. De belangrijkste bijeen komst werd in de nationale universi teit gehouden. Onder voorzitterschap van Fernan dez (alle andere belangrijke studen tenleiders zijn gearresteerd) sprak de nationale studenten stakingsraad zich uit voor het doorzetten van de revolu tie, die nu een sociaal karakter heeft gekregen. Hoogleraren Op de bijeenkomst werden hoogle raren gedwongen zich duidelijk uit te spreken. Dat ging wat stroef, maar aan het eind verklaarden de meesten nog steeds achter de studenten te staan. Fernandez ontvouwde zijn idealis tische plannen over de nieuwe revo lutie, die arbeiders, boeren en studen ten een menswaardiger bestaan moet geven. „Het heeft geen zin nu de straat op te gaan en te demonstreren voor meer democratische vrijheden, als het militaristische regiem het leger daar tegenover stelt", zei Fernandez. De studenten vonden hem te opti mistisch, maar konden geen alterna tief vinden. Gedurende de Olympi sche Spelen (het woord werd op de vergadering niet een keer uitgespro ken) gaan de studenten het platteland President Hamani van Nigerdie ons land bezoekt, maakte gisteren de befaamde rondvaart door de Amster damse grachten, begeleid door heren die hem onderweg een populair - historisch college over de hoofdstad gaven. Hij toonde zich zeer geïnte resseerd. op en de fabrieken in om boeren en arbeiders voor te lichten. Ten slotte werd een landelijk sta kingscomité opgericht, waar te zijner tijd ook boeren en arbeiders in zullen worden opgenomen. Geweren Op het Plein van de drie culturen zijn gisteravond twee mensen neer geschoten door militairen. Waarom is niet duidelijk, maar volgens een legerwoordvoerder wilde de jonge lui het kordon rondom het plein door breken. Hel ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat in de buurt van het plein 57 geweren en 5000 patro nen zjjn gevonden. Een gearresteer de studentenleider heeft gezegd, dat radicale elementen de demonstratie op het plein hebben misbruikt, waar door het leger legaal kon ingrijpen. Volgens hem zijn er zeker tweehon derd mensen gedood, de regering houdt het op 39 doden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO heeft zijn televisiemedewerker Frits van der Poel na zijn uitzending van gisteravond ge schorst. Aanleiding was een gesprek met het fotomodel Phil Bloom en een daarbij behorende filmmontage, waar van voorzitter mr. H. W. van Doorn noch de programmaleiding op de hoogte was. Toen dit plan op het laatste moment uit lekte, werd uilzending door de heer Van Doorn verboden. Tweede aanleiding was een grapje over de Utrechtse vrouwen arts prof. Plate. Deze opmerking is mogelijk een groot aantal kijkers ontgaan, doordat die werd verwerkt in de als ge woonlijk binnensmonds gemom pelde ..aankondiging van ingeko men stukken", waarmee Van dei- Poel zijn programma pleegt te beginnen. Hij zei, dat na prinses Christina ook prof. Plate naar Canada was vertrokken. Rechtstreeks De uitzending' kwam gister avond rechtstreeks uit Studio Bellevue in Amsterdam. De on derdelen waren met voorzitter en programmaleiding besproken, echter niet een onderhoud met Phil Bloom, het meisje dat naakt VN-verkeersconferentie WENEN Het vorig jaar vonden 200.000 mensen op de weg de dood, en werden er zeven miljoen gewond. Meer dan negentig procent van de verkeersongelukken was het gevolg van menselijk falen. Dit zei gisteren de Oostenrijkse president Jonas bij de opening van de VN-conferentie over verkeersvei ligheid in Wenen. De technische voorzieningen en wettelijke bepalingen moesten, aldus Jonas, daarom zo geperfectioneerd worden, dat de onafhankelijkheid van het verkeer van stemming, tem perament en karakter van de auto mobilist tot een minimum beperkt werd. optrad in het programma Hoe pla. Na dit gesprekje zou een film montage worden ingelast, waar bij de kijkers de indruk kregen alsof er plotseling enige naakte mannen op de tribune zaten. Hoewel de „grap" zorgvul dig was geheim gehouden, kwam zij vlak voor de uitzending de heer Van Doorn toch ter ore. De KRO-voorzitter, die van mening is dat dergelijke vertoningen niet in dit programma thuishoren, verbood uitzending op staande voet. De opmerking over prof. Pla te deed de deur dicht. Ook die was uiteraard niet aan de supe rieuren meegedeeld. Na de uitzending kreeg Frits van der Poel telefonisch bericht van Richard Schoonhoven, hoofd tv-uitzendingen, dat tot schorsing was besloten en dat hij zich vanmorgen om negen uur bij mr. Van Doorn moest komen verantwoorden. Frits van der Poel hield deze mededeling voor zich. Vannacht maakte de KRO het besluit wereldkundig. KWALITEITS DIEPVRIES Nu de bevolking van het Olympische dorp elke dag toeneemt en het Olym pische vuur is aangekomen, begint Mexico en vooral Mexico-Stad pas goed in de ban te komen van de Spelen, alle protestdemonstraties ten spijt. Wie er het meest ongecompli ceerde plezier aan beleven zijn vele kinderen uit de hoofdstad, die dage lijks hxin ogen uitkijken. Hun ver heugde snoetjes vormen een apart accent temidden van alle drukte die met de laatste voorbereidingen ge paard gaat. AMSTERDAM De recherche- groep Zeehaven Amsterdam van de rijkspolitie te water heeft gisteren voor de derde maal een arrestatie verricht onder de loodsen op het Noordzeekanaal. De verdachte is de 48-jarige loods C. de V. uit Santpoort, die evenals zijn eerder aangehouden collega's er van wordt verdacht steekpenningen te hebben aangenomen om kapiteins van zeeschepen meer sleepboothulp te adviseren dan nodig was. MOSKOU In Rusland is giste ren de Kosmos-246 in een baan om de aarde gebracht, ter voortzetting van het Russische ruimteonderzoek. De instrumenten aan boord van de kunstmaan functioneren normaal, zo werd gezegd. LONDONDERRY In de Noord- ierse stad Londonderry hebben zieh ook gisteren weer gewelddaden voor gedaan tegen de politie, die door de monstrerende rooms-katholieken be ticht wordt van een al te hardhandig optreden bij vorige ongeregeldheden. Er werden benzinebommen gegooid naar patrouille-auto's, terwijl ook brand werd gesticht in een oefenlo kaal van de politie. Bij een politicus werd een ruit ingegooid. Er vielen geen gewonden. De achtergrond van de incidenten wordt gevormd door de tegenstellin gen tussen de protestantse meerder heid en de rooms-katholieken die klagen over descriminatie op het ge bied van huisvesting en werkgelegen heid. Er is in Noord-Ierland veel werkloosheid. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vermaarde postzegelhandelaar J. L. van Dieten uit Den Haag zal op 21 en 22 oktober een collectie postzegels veilen van de heer H. Kohn uit Wassenaar, geschat op een waarde van een half miljoen gulden. Er zijn zegels uit 1852 bij. De collectie stond vorig jaar in de belangstelling op de internationale ten toonstelling Amphilex, waar zij met de gouden medaille werd bekroond. De eerste Nederlandse zegels uit 1852 tot de emissies van 1892, ook in de toenmalige koloniën uitgegeven postzegels, zijn vertegenwoordigd. De drie topstukken zijn twee postfrisse blokstukken van tien stuks van de 15 cents zegel en een postfris blokstuk van negen exemplaren van zegels van vijf cent uit 1852. De heer Van Dieten verwacht dat elk van deze nummers tussen de 15.000 en 20.000 zal opbrengen. Verwacht wordt dat de veiling in internationale krin gen grote aandacht zal trekken. uiteengezet. Ditmaal lijkt ons de belangstelling buiten de Kamer tamelijk gering. Daar mogen respectabele redenen voor zijn, toch is het jammer. De redenen zijn: in de eerste plaats dat het in ons land met het zitten de kabinet redelijk goed gaat; in de tweede plaats dat de oppositie zo zwak en verdeeld is, dat enig tegenspel van betekenis nauwelijks is te verwachten. Het eerste kan men moeilijk be treuren, het tweede in bepaalde opzichten wel. Want ook een goed kabinet heeft binnen ons staats bestel behoefte aan een oppositie die haar taak verstaat en daartoe bekwaam is. Ook een goed kabinet heeft de sti mulans nodig die met name van dc oppositie verwacht mag worden, heeft ook nodig de toets van dc kritiek, al was het slechts opdat hef. met te groter energie zich op dt verwezenlijking van zijn voorne mens kan toeleggen. Te meer mag nu een constructief steun worden verwacht van dc fracties die geacht mogen wordei het kabinet te steunen. Die constructieve steun mag trou wens ook best het karakter var kritiek dragen. Niet in alle oplich ten is het regeringsbeleid zo sterk als wellicht mogelijk ware. Niet zonder reden bijvoorbeeld is wel gepleit voor initiatieven van Nederlandse kant in de vaak nog zorgelijke internationale toestand; men denke thans maar aan Biafra. waarvoor we alleen reeds mede verantwoordelijkheid hebben om dat we ervan weten. We hopen op een toch goed debat. Dat behoeft geen debat te zijn waarvan de spaanders afvliegen. Wèl een dat èn bij de Kamer èn bij de regering èn bij ons aller, een bevredigende indruk achter laat. WASHINGTON De republi keinse presidentskandiaat Richard Nixon heeft gezegd, dat hij de bom bardementen op Noord-Vietnam al leen zou willen stopzetten, als Hanoi de oorlogsinspanningen ook zal ver minderen. Als president zou hij de bombardementen niet uitbreiden'. Hij wil Noord-Vietnam zelfs helpen bij het herstel van dat land, als er een overeenkomst kan worden geslo ten tussen beide landen. Hij beschul digde Humphrey de oorlogspolitiek van Johnson tc willen voortzetten. Presidentskandidaat Wallace, wiens hoofdkwartier gisteren door brand bommen is beschadigd, streeft naar een snelle beëindiging van de oorlog, langs diplomatieke of militaire weg. Hij beschuldigde Johnson in Zuid-Vietnam Amerika's militaire macht te verspillen. Nixon heeft te kennen gegeven de mocraten bi de regering op te nemen, als hij tot president wordt gekozen. Nixons voorsprong groeit nog steeds WASHINGTON Volgens het opiniepeilingsbureau Louis Harris is Nixon verder op Humphrey uitgelo pen. 40 procent van dc kiezers zou vertrouwen hebben in Nixon tegen over slechts 28 procent in Hum phrey. De onafhankelijke kandidaat. George Wallace zou het vertrouwen van 14 procent der kiezers genieten. In augustus had Nixon volgens Har- ris nog maar 8 procent voorsprong op Humphrey. BEERGUM De 49-jarige molen baas J. W. Beuze uit Grijpskerk is maandagavond omgekomen toe hij op de rijksweg Leeuwarden-Groningen onder Buitenpost met zijn auto onder een stilstaande melkwagen vloog. Ik geef op als .lieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Avery Brundage, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft verklaard, dat de Spelen zullen doorgaan ondanks ongeregeldheden. De Nederlandse ploeg zal zich beslist niet uit de Spelen terugtrekken, hoewel enkele Nederlandse or ganisaties daarop hebben aangedrongen. De militaire rechtbank in de Kon- lese hoofdstad Kinsjasa heeft de 39- rige Pierre Moelele, een van de lei- an de opstand in Kongo in de ja- 9631964 ter dood veroordeeld, oelele heeft direct na het uitspreken j het staatshoofd, president Josef Mo- >etoe, een gratieverzoek ingediend. BRUSSEL De soldij van de Bel- sche dienstplichtige soldaten is met n derde verhoogd en van 15 frank 1 08) op 20 frank 1.44) per dag ge acht. Voor de hogere rangen is de ldij eveneens met een derde omhoog !gaan. Een goed debat VANDAAG beginnen in de Twee de Kamer de openbare beraad slagingen over het regeringsbeleid zoals dat beleid in de officiële stukken van de derde dinsdag van september is aangekondigd en geloof echt, dat ik liet zwarte van de familie ben." DE BILT Tijdens opklarin- daalde de temperatuur de nacht in het binnen- tot 5 graden. In nam de bewolking ranuit het zuidwesten snel toe en gevolge van de nadering van en actieve depressie bij de in- ;ang van het Kanaal. Een om- rangrijk regengebied dat bij de storing behoort, bereikte in de ichtend ons land om daarna in angzaam tempo noordoostwaarts e trekken. Verwacht wordt dat de sto- ing in het Kanaal dicht langs if over Nederland trekt, ter wijl een nieuwe oceaandepres- ;ie morgen ten zuidwesten van èrland zal aankomen. Het on bestendig weertype met nu en dan regen duurt daarom voort. Over het algemeen veel bewol- met hier en daar een bui, laar aanvankelijk in het noord sten nog regen. Zwakke tot aatige wind. draaiend naar zuid- Lest. Dezelfde temperaturen als g of iets hogere. Vooruitzicht en-voor donderdag: minder dan 40 procent; nin. temp.: omstreeks normaal; Jmax. temp.: omstreeks normaal; kans op een geheel droog et- Imaal: 30 procent; kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. WARNSVELD Tijdens het oversteken van de Zutphen-Emme- rikseweg in Wichmond, gemeente Warnsveld, zijn gisteren twee zoon tjes van de familie M. aldaar onder een personenauto gekomen. De oudste jongen, tien jaar, was op slag dood. De andere jongen mankeerde vrijwel niets. Ze reden op een fiets. Zes weken nadat hij een ander hart had gekregen is de 42-jarige Leonard Drake overleden aan longontsteking in het medisch centrum van de Stanford Universiteit in Palo Alto (Californië). Drake was de derde die in dat centrum een transplantatie-operatie had onder- Saan. Hij heeft veel langer geleefd dan e eerste twee patiënten. Drie andere harttransplantatiepatiënten in het zie kenhuis zijn nog in leven. j Een echte optimist rede- teert als volgt: „Ik moet wel een bed van rozen liggen, ik voel de doornen in vlees." ANONIEM Iu Biafra ben je van meer nut dan in vol maakt Holland. taalt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1