PUZZÉLHOEK SB Reclamespots vol kinderen maar Heintje niet op tv RADIO AMADEUS Reïncarnatie aan de orde in Denk-beeld Boeiend Hoe zit dat met de wet? MILJONAIR 600 doden bij overstromingen in W.-Bengalen DAT MAG AVRO deelt goud uit in quiz Kritiek van tevoren \Nf. Z VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Het slot van De glazen muur 1 Lappie Loep en de pruikebollen Smidje Verholen en de Knap-Mutator I DINSDAG 8 OKTOBER 1968 IJET praatprogramma dat Frits **-van der Poel achteraf voorlopig zijn positie heeft gekost, was op de terecht gelaakte opmerking over prof. Plate na van vrij behoorlijke kwaliteit en hield in elk geval de kijkers boeiend bezig. Er werden weer genoeglijk in het wilde weg allerlei klachten geuit en er was een kort gesprek met een van de r.k. stu denten, die aandringen op afgelasting van de Olympische Spelen in Mexico. Hoofdschotel van de uitzending vormde het debat over de NAVO, ingeleid door prof. De Graaf, grote man van PSP en Kerk en Vrede". Hij noemde de NAVO een slecht in strument voor de vrede en ziet er liever een Europese veiligheidscon ferentie voor in de plaats. Hij is voorstander van geweldloze weer baarheid, zoals Tsjqchoslowakije die ten toon spreidde. Er was rijkelijk respons uit het publiek, waaronder zich ook het IVD-Kamerlid de heer Blaisse be vond, wiens argumenten dat de ff AVO waardevol is in balans met het Warschau-pact, druk werden pverstemd. Dominee Jongbloed noem de de pacifisten te agressief in hun veroordelingen en van PvdA-zijde werd de NAVO als noodzakelijk 'iwaad bestempeld. De discussie kwam natuurlijk niet pan een eind, maar was wel zeer leuendig. Opvallend was, dat ook iu weer verschillende jongeren zich uitstekend van de debatteerkunst It weten. Als storend element trad de ko- niek Rudi Carrell op met het ploot ten van onderbrekende zogenaamde rapjes, maar veel kans kreeg hij 'aarvoor bij het publiek niet. Dit programma, kennelijk links ge- rriënteerd, heeft op zichzelf behoor- ijk waarde en het zou te betreuren rijn, wanneer het door de nu ont- iane moeilijkheden moest verdwij- len. Onbegrijpelijk dat een man als an der Poel zichzelf niet beter in \e hand houdt en het niveau van ijn eigen uitzending op dergelijke \anieren omlaag haalt. Wat de kennismaking met de vijf- elige musical y/Joop ter Heul" be reft, deze viel ons niet mee. Het is leen programma voor volwassenen ■n evenmin voor moderne jongeren, iet mist de jolige vaart van Joop er Heul zelf en de liedjes zijn op nkele uitzonderingen na maatwerk, llleen in de scènes met de twee ijes raakte de opvoering aan de ichte musicalstijl. Maar misschien oas de entree wat moeilijk en wordt Ierest kwalitatief beter. Trudi Labij speelde haar rol goed, rk! is z\j niet het in de verbeelding jj| wesiaande veulenachtige Joop ter IJl fieul-type. Ook de anderen deden Keurig wat er moest worden gedaan, laar ligt zeker niet de oorzaak, dat 1 'iet geheel toch niet zo best uit de verf kwam. KRUISWOORD-PUZZEL H|Horizontaal: 2. Nederl. schilder, 6. jdio omroep (af.), 8. voegwoord, 10. inw. voornaamw., 11 vreemde nt, 12. achting, 14. plaats in Dren- 16. twijg, 17. vaarwel, 18. ar- idseenheid, 19. zoon van Juda, 21. 1958' emvogel, 23. jongensnaam, 25. sle- verstand, 27. houten hamer kippenloop, 30. houten vat, 31. irweekt, 33. deel van de bijbel 34. water in Friesland, 35. stad Drente. Verticaal: 1. plaats in N.H., 3. in dtt jaar onzes Heren (afk. Lat.), 4. »^ks, 5. onbep. voornaamw., 6. HILVERSUM 't Is" wel zuur voor zijn vele, vele Nederlandse fans, dat Limburgse Heintje Si mons, nu 12 jaar en op het top punt van zijn roem als wonder kind, nooit mag verschijnen op de beeldbuis die ons alles ter wereld laat zien behalve dit ge adoreerde jongetje. En dan te moeten weten, dat hij in de ra dio- en tv-studio's van België en West-Duitsland kind aan huis is die Heintje! In Neder land hoort men zijn platen wél dagelijks meermalen door de ra dio, maar een babbeltje met hem kan er niet af. Regelmatig krijgen de Hilversumse omroepen boze brieven van kijkers: „Waarom krijgen we Heintje nooit eens te zien? Is hij soms niet goed genoeg?" en dan volgt een lange lof zang op alles wat hij is en kan. „In het buitenland zijn ze heel wat beter, daar pikken ze onze Heintje weg!" komt er tenslotte verwijtend achter aan. Blijkbaar weet nog lang niet ieder een, hoe'n zorgzame arbeidsinspectie wij in Nederland hebben, en hoe die met de wet in de hand kinderen beschermt tegen betaalde arbeid. Nu wil dat er ten opzichte van Heintje ook niet zo best in: is het arbeid, die Heintje verricht, als hij staat te kwinkeleren? En heeft papa Simons onlangs niet in een radio-telefoon gesprek gezegd, dat Heintjes huiswerk voor school nergens onder lijdt? Waarom mogen we wél over vloedig naar Heintjes platen luiste ren... zijn die dan soms niet betaald? Waarom mag hij in Nederland wél vier gouden platen in ontvangst ne men en niet eens één keertje voor de televisie optreden, terwijl de beeld buis talloze kinderen vertoont? Het meest steekt dan het feit, dat er zoveel kinderen in reclamespots op het scherm komen en op de radio zijn te horen. Iedereen weet nu wel, dat optreden in reclamespots werk is. dat duur wordt betaald. Let de ar beidsinspectie daarop dan niet? Hoe zit dat met die wet in Nederland? Heintje is meer dan een goed-be- taald jongetje, hij is miljonair en meer dan dat. Nu hij 12 jaar is, moet hij opschieten en zoveel mogelijk maken van zijn stem, want de baard bedreigt de keel en dan is het een poosje, misschien wel voorgoed, uit met de roem. Hierin ligt al logisch besloten, dat hij hard werkt. Is dat zingen dan zo'n werk? Och, misschien het mo ment zelf niet, maar alles wat er omheen hangt meer dan dat Fre- kwenste reizen op en neer naar het buitenland, verblijven in hotels, langdurige repetities voor de voorstelling, en meestal is het al - CALCUTTA ï=i De met overstro mingen gepaard gaande aardver schuivingen in West-Bengalen hebben aan meer dan 600 mensen het leven gekost, zo blijkt uit in Calcutta ont vangen berichten. In Jalpaigoeri kwa men talrijke gevangenen om het le ven doordat de gevangenis door de druk van het water instortte. Ook in het ziekenhuis zouden vele slachtof fers zijn gevallen. verstand, 7. telwoord (Eng.), 9. water in Limb., 11. deel van een klok, 13. ergens kamperen, 15. meisjesnaam, 19. niet van hetzelfde gevoelen, 20. plaats in Italië, 22. arbeidseenheid, 24. lusthof, 25. lelieachtig gewas, 27. sociëteit (afk.), 28. tussenzetsel, 32. voorzetsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. dertien, 2. telkens, 3. ellende, 4. stoffer, 5. genezn, 6. magazijn, 7. aandeel. DELFZIJL. avond eer men tot definitieve opna men voor de uitzending of tot het directe optreden komt. Platen maken... een uiterst ver moeiende bezigheid door de eindeloze repetities en herhalingen. Urenlang achter elkaar in touw zijn. Ook weer dat op en neer reizen. Voortdurend zijn in een sfeer van gespannen grote mensen, die wel degelijk werken om hun brood te verdienen. En ook dat valt in Nederland onder de ver bodsbepalingen in de wet op de kin derarbeid. Een jongetje van 10 tot 12 jaar wordt geen miljonair met af en toe eens een hartbrekend liedje te zin gen. Hier ligt een keihard stuk kin derarbeid aan ten grondslag. De Nederlandse wet is echter niet zo keihard. Er geldt een verbod van alle arbeid voor kinderen beneden 15 jaar, met een uitzonderingsmoge lijkheid voor kunstprestaties. Dat heeft betrekking op kinderen van 0 tot 15 jaar, want zo'n uitzondering wordt bijv. ook gemaakt als er in een speelfilm of documentaire dan wel instructiefilm een baby nodig is. Leerplichtige kinderen mogen niet optreden voor televisie, radio, in schouwburg of voor film als hun on derwijs er op enige wijze onder lijdt. Zij moeten, indien zij optreden, altijd worden vergezeld door ouders of fa milieleden (na 11 jaar mag het ook een vertrouwde relatie zijn) en wel van huis tot toneel en terug. Nieuw zijn bepalingen inzake kin deroptreden in reclamespots. Ten eerste mogen ze niet te ver reizen naar de studio, ten tweede mogen ze voor opnamen niet langer dan 4 uur per dag worden beziggehouden, een van de ouders moet aanwezig zijn en de kinderen mogen alleen strikt kin derlijke dingen zeggen of doen. Een kind mag wel zeggen: „Pappie, wat ben jij groot", maar niet: „het hele gezin is dol op beschuit, zo voedzaam". Dat is grote-mensen-taal. Bovendien mag dit alles aan een kind niet anders worden „betaald" dan met snoep of speelgoed. Welke ver goeding de ouders krijgen voor de moeite van de begeleiding is vers twee. Ook dót mag. Kinderen in een circus, op het to neel, voor radio of televisie mogen hun prestaties laten horen of zien in ook alweer kinderlijke sfeer, maar strikt zander betaling. Daarom mag dus een kleine jongen gerust een solo zingen in een kinderkoor voor de tv... maar Heintje komt er niet, evenmin als destijds het Limburgse nachte gaaltje dat zo lief voor bejaarden op trad en de kleine Carolientje Schou ten uit Alkmaar, de nieuwste kin derstem-ontdekking. Heintje is nl. geen kind in zijn busiaess-gedragingen. Heintje is een jonge ster met een bankrekening, hij verdient geld met elke stap die hij zet, hij geeft interviews weg en houdt persconferenties, alleen het schoolgaan onderscheidt hem van vol wassen vedetten. Daarom is de arbeidsinspectie (lees: de wet!) streng voor hem. Daarom mag hij zijn van buiten geleerde pu- bliciteitslesjes niet voor radio of tele visie opzeggen en helemaal niet op treden voor deze media, noch voor een Nederlandse speelfilm. Dat on langs bij het gouden-platen-uitdelen een radioverslaggever met hem wou praten werd getolereerd: dit was een actualiteitenuitzending en geen show- optreden. In België en Duitsland gelden an dere wetten, daar is dit soort kinder arbeid niet verboden en daarom is Heintje daar een bekende ster. Het afdraaien van in het buitenland op genomen platen in Nederland is niet verboden, wie daarvoor dan ook is opgetreden. Dus horen we Heintje wel volop door de radio: bij de omroepen liggen stapels en stapels verzoeken daar voor. Zo zit de vork in de stoel. Men kan mopperen tegen de Nederlandse wet, maar men kan er ook htt fijne en het verstandige van inxiei ei zo'n teleurstelling dan maar verbijten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond begint in het AVRO-radioprogramma op Hilversum II een nieuwe zgn. harde quiz, waarin Alexander Pola heel snel vragen stelt. Die moeten al even snel alleen met ja of nee worden beantwoord (50 pet. gok-kans dus!) en worden bij „goed" in eerste instantie met centen beloond... maar ten slotte met een staafje goud. „Centenkwestie" heet het spel, dat om half 10 begint en een half uur duurt. Het eerste goede antwoord wordt beloond met 2 cent, het tweede met 4 en zo steeds verdubbeld. Wie aan het einde van de strijd de meeste punten heeft gescoord, krijgt de goudvraag en komt daarop het juiste antwoord, dan is de beloning dat staafje goud ter waarde van maar liefst 500 gulden. Het kan niet op bij de quizzes, we hebben 't al eerder gezegd... maar het is de winnaars tevens van harte ge gund. HILVERSUM Dc NTS gaat in het komende seizoen meer aandacht besteden aan geestelijke stromingen, nadat zij er vorige winter een be perkte proef mee heeft genomen. Daarop zijn goede reacties gekomen, en deze winter kunt u, met vanavond te beginnen, een vierwekelijkse „geestelijke ontmoeting" verwachten in de rubrfek Denk-beeld op Ned. 2. Dit programma behoeft wel enige toelichting. Het is niet de NTS, die door deze uitzendingen bepaalde standpunten inneemt. Zij geeft slechts gelegenheid aan iedereen, ei gen religieuze inzichten, over geloof en daaruit voortvloeiende le vensbeschouwing toe te lichten. Niet in de eerste plaats de grote groeperingen van in Nederland alge meen bekende godsdiensten of geestelijke instellingen zullen daarbij aan de beurt komen, maar, zoals de wet het „ontmoetingspunt" omschrijft, juist die, welke via de kerkelijke zendgemachtigden en de omroepen geen zendtijd genieten. Wij maken dus kennis (of hernieu wen die) met kleinere groepen en zullen misschien dingen horen, waar mee wij het zelf naar onze godsdienstige overtuiging in 't geheel niet eens zijn. Dat dient geen STER: 18.56 Reclame: NTS: 19-00 Journaal: STER: 19.03 Re clame: NCRV: 19.06 In kleur: Pick Up: platenprogramma; 19.31 Tweekamp, studenten- quiz; STER: 19.56 Reclame: NTS: 20 00 Journaal: STER: 20.16 Reclame; NCRV: 20.20 Hilversum I. 402 m. KRO: Hier en Nu: actuallteltenru- 30 Nieuws: 18.46 Actualltel- briek: 20.45 De glazen stad, en; 19.05 Licht ensemble; 19.40 TV-feullleton; 21.25 In kleur: :oncillepostbus; 19.45 Zoekend a man and his music: muziek moven; 20.00 Stereo: Radio programma; 22.10 Gezond ge- 'Uharmonlsch orkest en solist; zin I: Het kinderloos gezin. 0.50 Revolutie in de detail- gesprekken: HIRO: 22.30 handel? lezing; 21.00 Moderne H.I.R.O.-magazine met aanslul- lamermuzlek (opn.); 21.30 tend: Opsporing verzocht, re- Cunstkroniek; 22.30 Nieuws; portage over de opsporing van 2.40 Mededelingen; 22.42 Over- slechthorendheid; reging; 22.45 J" Schoolradio. 10.00 Plaatjes voor de pep. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Klassieke muziek (gr). 12.00 Licht or gelspel. 12.21 Voor het platte land. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Pro menade orkest. 13.00 Nieuws. Actualiteiten. 13.25 Stere- Instrumentaal trio. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15 00 Stereo: Bas. woord. 7.15 Lichte muziek, met nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Ver- zoekprogramma voor de mlli- claveclmbel en cello. 15.25 Ste- ;erk: 23.00 Gevarieerd platen- •rogramma: 23.30 Jazzmuziek: 1.55-24.00 Nieuws. Hilversum IL 288 m. AVRO: «00 Nieuws; 18.16 Radlojour- .8.25 Liedjesprogramma: 8.50 Paris vous parle; 18.55 Voor de kleuters; 19.00 Tref punt: discussierubriek; 19.30 Nieuws; 19.35 Gevarieerd pro- Pamma met om 19.40 Biels Co (dl. I). strip Om 20.30 Mag k mij e"en voorstellen? Mijn naam ls Cox!, hoorspel. Om ilJO Centenkwestie, quiz. Om "zingende 22.50-22.55 Journaal; 23.00-23.30 bol Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: Dc fabeltjeskrant; STER: 18.56 Reclame; NTS: 19.00 Journaal; 19.03 Scala, In formatief programma: 20.00 Journaal: STER: 20.16 Recla me; 20.20 in kleur: Dubbelgan ger, TV-feullleton: 20.45 Denk-Beeld, programma over geestelijke stromingen ln onze samenleving: 21.35 Studenten- 22.00 Lichte muziek; 22.30 cabaretprogramma; 22.00 In- Nieuws; 22.40 Radiojournaal; NRU: 22.55 Signaal: muziek ran eigen tijd (opn.): B.55-24.00 Nieuws. sTELEVISIE! VANAVOND burgeren ingeburgerd?: reac ties op het programma Inbur geren: 22.15-22,20 journaal. België Kanalen Nederlands 2 en 10. 18.25 Schooltelevisie: 18.55 Zandmannetje: 19.00 Tie- nerklanken; 19.25 Alledag; 19.50 Van de voorpagina.! VPRO: tairen. (8.30 Nieuws; 8.32 Actualiteiten; 9.00 - 9.10 Gym nastiek voor de vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Weens Filharmonisch Orkest (gr). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Plek Uur: wedstrijdprogramma. 11.45 Ac tualiteiten. KRO: 12.00 Geva- rlcêrd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei; Stereo: Radio Kamerorkest en solist. 14.50 Rafael, hoorspel. 16.00 Nieuws, 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Volksmu- Llcht Instrumentaal kwartet en zangsollst. 17.50 Over heidsvoorlichting. 60 jaar Nati onale Raad voor Maatschappe lijk Welzijn. Spreker: drs. O W. Tichelaar. 18.00 Veel e- vraagde gewijde muziek (gr). Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (7.30 - Omroeporkest (opn). 16. Nieuws. 16.02 Stereo: Onerette- muzlek (gr). 16.50 Stereo: Tan- f:o-rumba-orkest en zaneso- isten. 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m en FM-kanalcn. NCRV: 9.00 Nieuws. «2 Lichte vokale -mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten. 10.30 Big band - en soft swing uit de U.S.A. NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Internationaal nieuws 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojour naal. 13.06 Platenprogramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 17.02 - 17.05 Radloiournaal.) TIIEVISIK HOIMïrN Franse taal wenken: 19.52 Zoek licht: 19.57 Mededelingen: 20.00 Nieuws: 20.25 De vuur proef, toneelstuk van Arthur Nederland L NTS: 18.50 In Miller: 22.05 Vergeet niet te fabeltjeskrant; lezen; ï*.40 Nieuws. Nede Deze dag. VARA Nieuws en actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek. (8.30 - 8.35 van alle markten thuis.) 9.00 Stereo: Klassieke kamermuziek. 9.40 TELEVISIE MORGEN Nederland I. NTS/NOT: 11.00 - 11.50 School-tv. KRO: 17.00 - 17.35 Voor de kinderen. België. Nederlands progr. kan. 2 en 10: 17.00 Jeugd-tv. weerstanden te wekken: ieder moet zich eens kunnen uitspreken en zelfs totale tegenstanders moeten dan, in dien zij willen, als luisteraars funge ren en het liefst trachten, zich anderer mening in te denken. Daarom is het jammer, dat er op 'de uitzending van vanavond al van tevoren radiokritiek is gegeven uit de hoek van de vrijdenkers, welke o.m. inhield: „Hoe komt de NTS erbij, te durven spreken over een leven na dit leven, wat weet zij daarvan". Het is niet juist, kijkers of luisteraars op te wekken tot vooroordeel. Nogmaals, het is ook de NTS niet, die vanavond spreekt, zij geeft alleen gehoor aan de regeringsopdracht. Wie naar een anders overtuiging niet luisteren kan of wil, ergere zich niet door het programma aan te zetten; later nakaarten over de uitzending op zichzelf heeft ook geen zin. Vanavond in Pick up moet U eens opletten. Ted de Braak annonceert daar een kostelijke langspeelplaat „De grote vrolijke kinderpolonaise", gezongen door „De Rotterdamse Boefjes". Een kinderkoor van die naam zult U niet vinden in de Maasstad, want Cees de Man wilde voor deze opname helemaal geen koor: dat zingt te mooi. Daarom liep hij in Rotterdam de volksbuurten in en vroeg zomaar de op straat ravottende jongens en meisjes of ze mee wilden doen. Wilden ze, dan ging hij het bij hen thuis vragen en zo kreeg hij veertig fijne boefjes bijeen die er een hele dag op los zongen: alle mogelijke bekende liedjes van de televisie en zo. Het werd 'n heerlijk succes. Als tegenhanger ontvangt Ted de Braak o.a. Fauvette, de Parijse ster die veel furore maakte in Knokke en in de opbouw van haar carrière „als twefide Piaf' moet op boksen tegen veel jalouzie en tegenstand, maar ze heeft en houdt een heerlijke stijh ze komt er wel. Daarom voor haar Nederlandse fans hier een nieuwe foto van Fauvette. Ned. 1 NCRV 7.06 uur Pick-up. 7.31 uur studentenquiz Tweekamp. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur 7e deel „De glazen stad". 9.25 uur Frank Sinatra ontvangt Ella Fitzgerald. 10.10 uur serie „Gezond gezin": het kindèrloze echtpaar. Ned. 2 NTS 7.03 i 9.35 uur 10.00 uur Scala, met Olympische herinneringen en par lement. thrillerserie „Dubbelganger". Denkbeeld: geestelijke stromingen. Studentencabaret. „Is Inburgeren Ingeburgerd?" Hilversum l KRO 8.00 uur Radio Filharmonisch orkest speelt moderne werken. 8.50 uur eerste lezing over de detailhandel. 9.00 uur kamermuziek. 9.30-uur nieuw kunstprogramma Babel. 11.00 uur muziek, gekozen door Leo Nelissen, daarna jazzmuziek. Hilversum II AVRO 7.35 tot 10.30 uur groot amusementsprogramma met nieuwe strip van Jan Moraal „Biels en Co", 8.30 uur „Mijn naam is Cox" (7 delen), 9.30 uur harde quiz „Centenkwestie", alles afge wisseld met lichte muziek. 10.55 uur NRU en NCRV: Signaal, eigentijdse muziek. Het is met ons feuilleton „De glazen muur" niet zo best afgelopen. Tenminste wat de technische af werking betreft. De laatste regels werden niet gepubluceerd, zoaat de „afloop" onbekend bleef. Onze excuses. We maken het verzuim haastig •goed. De laatste regels van „De glazen muur luiden dan: Noldie was naar boven gegaan, maar zij kwam weer terug bij tante Lida in de keuken. Ga je nog niet naar bed? vroeg mevrouw Vreiland. Maar Noldie schudde het donkere lokkun- hoofd en glimlachte haar zeldzaam lachje. Dadelijk tantelief, maar ik wil Freek niet sto ren. Hij is niet alleen (Een wereld in wording) door John KniHel Op een warme julidag het liep al tegen de avond slenterde een meisje langs de oevers van het Zürichermeer. Ze scheen zich geheel niet bewust te zijn van het leven en het lawaai van de blauwe stadstrammen, van de automobie len, die door de straten snorden en van de mannen, vrou wen, kinderen en honden, die onder de schaduwrijke bomen kuierden, dartelden en trippelden. Het flink opgeschoten meisje droeg een zwarte leren muziektas, waarop de gouden letters P.I. prijkten. Ze liep er kaarsrecht en met trots opgeheven hoofd bij en ze nam steeds flinker passen. Naar naam was Pauline Inwald. Op dit ogenblik stond ze stil en ze leunde tegen de lage muur, die het meer omgaf. Er verscheen een warme diepe glans in haar ogen, die zo blauw als maagdepalmen waren. Te midden van al het moois, dat haar omringde, was zij zeker het allermooist. Slank, sterk gebouwd, zeker van zich- zelf, geheel zonder opmaak en koketterie leek zij met haar heerlijke frisse kleur op een morgenroos. Haar van openhar tigheid getuigende ogen wierpen een stralende blik naar alle kanten, onbewust als ze waren van andere ogen, die onop houdelijk op haar gericht waren. En toch maakte ze de indruk, alsof zij zich volledig van het leven bewust was. Haar fraai uitgesneden lippen stonden even open, waardoor Je randen van haar regelmatige tanden te zien kwamen. Haar geest werd geheel door muziek in beslag genomen. Op dit ogenblik klonken de langzame maten van een deel van een Beethovenconcert haar in de oren. Dit was ook niet te verwonderen, want muziek was nu eenmaal haar dage lijks brood. En zoals tal van mensen van brood houden en het iedere dag van hun leven eten, zo hield Pauline van de muziek en zij zat dan ook iedere dag voor haar piano te spelen. Haar ononderbroken studie, die door een goede le raar geleid werd, had haar gave tot volledige bloei gebracht, zodat ze eschouwd werd als een gevorderde, veelbelovende jonge kunstenaresse. Pauline begon te neuriën. Niemand zou geraden hebben, dat ze Beethoven aan het neuriën was. Alleen zij wist het, want in haar hoofd had zij het deel geheel en al in zie opgenomen. Ze bewoog haar hoofd zachtjes heen en weer, en met deze bewegingen begeleidde ze schier onmerkbaar da zacht vloeiende frases. Maar plotseling hield ze op. De pupil len harer ogen trokken zich tezamen als concentreerden zij zich op een skif, die op een niet al te grote afstand door een man werd voortgeroeid. Deze man bewoog de roeispanen met lange, gelijkmatige slagen, bij iedere slag gingen zijn gebronsde schouders en armen ritmisch voor_ en achter- - waarts. In al deze bewegingen lag een zekere kracht en uitbundigheid, die getuigden van een gezonde, flinke natuur*; (Wordt vervolgd) 62) Ook het treintje, dat naar de badplaats reed, onder vond een stormloop van enthousiast publiek. De conduc teur en de stationschef probeerden hun kalmte te bewaren. Het puibliek wrong zich in de coupés en de deuren werden gesloten. Toen het sein van vertrek werd gegeven, puilden armen en benen uit de raampjes en stonden de deuren bol van het 'dringen. De machinist reed, heel, heel langzaam weg om ongelukken te voorkomen. Ook de buschauffeur reed heel langzaam uit Dintelstein weg. Zijn wagentje; steunde en zuchtte van de zware last die het te torsen had^ Jofel stond hoofdschuddend toe te kijken.. „Wat geweidig is dat", mompelde hij. „Dat kleine kereltje schijnt heel- wat te vertellen te hebben..." Toen stapte hij in zijn auto" en volgde de bus op de voet. 1037: Tranen van woede sprongen smidje Verholen in de ogen. Nu was hij ge red uit de bloeddorstige klauwen van Bulbac de Beul, doch hij was er geen cent mee opgeschoten. En de toestand werd er waar lijk niet beter op toen de forse bootsman hem in de kraag greep en op ruwe wijze begon over te bren gen naar het inwendige van het grote schip. „Héla! Een beetje kalmer kan óók wel!" riep de smid verbol gen. „Ja hoor. het is d", grinnikte de boots man. „We zullen meneer héél zachies anpakken. Dan krijgt-ie direct een sigaartje, een konjakkie, en een moccapunt Ga hier nou maar naar binnen, jongen. Daar zit een meneer, die jou dolgraag even spreken wil." De bootsman opende een deur en gaf de smid een fikse por, zodat deze bijna in de armen vloog vankolonel Plimmp! „Wel wel, daar hebben we de echte meneer Verholen", lachte de onverstoorbare kolonel vriendelijk. „Dat was op het nippertje, nietwaar? Tot mijn spijt hebben we U een paar onaangename ogenblikken moeten bezorgen, maar helaas, het ging niet anders." „Dus dus U weet wie ik ben?" stamelde de smid. Plimmp glimlachte even en zei: „Natuurlijk weet ik dat. Mijn naam is Plimmp. Kolonel Plimmp, hoofd van de Bijzonder Geheime Dienst. Wy van de B.G.D. weten, dat uw; plaats te Rijkhuyzen is ingenomen door uw merkwaardige dubbelganger,! Pjotr Nogrottr. Wij achtten het onze eerste taak U uit handen van de Nicola-r- goniërs te bevrijden. Dat is gelukt. Rest ons nog uit te zoeken waarom dit vreemde spionnen-gespuis zich in uw smidse heeft genesteld. Maar daar zul-» len we wel gauw achter komen, want we hebben er een van onze beste man-i* nen op afgestuurd." „Goeie help, waar ben ik nóu weer in verzeild ge raakt?" mompelde de smid

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11