STUDENTEN STAKEN DEMONSTRATIES Vee vlucht voor Lekwater JAMIN Trots op de Geen nieuwe acties Kolendamp eist veel doden Ontslag Dubcek en Cernik Het Kwartet dien: Kans op regen Vier Italianen beschuldigd van spionage NSR: examensta k i ng bij toelating minder medische studenten 30797* Jongen (11) valt voor ogen van zijn vader dood (Nu predikant Mesdagasiel ontslagen ZCS glanzende onderzettertjes in etui rdt f lieuwe Leidse Conramt Maandag 7 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - ng Leteur: F. Diemer fdredacteur: Dr- E. Diemer iel ofdkantoor Leiden ak Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vrijlating geëist van politieke gevangenen en ontslag van hoofdcommissaris van politie MTRAI at in plicht aan e( v van 1161 N.V. SPREUK Het is niet zozeer de on wetendheid der mensen die het kwaad veroorzaakt, maar dat ze zoveel verkeerd weten. BILLINGS 9 Geen groepen in de CHU Dagina 5 4( ïot Midden-Delfland wordt één groot recreatiegebied MET WEER DE BILT In de afgelopen nacht trok een zwak oceaanfront over ons land, met wat regen. Het front behoort bij een depressie, die boven Polen is aangekomen. I Achter de storing wordt met (overwegend matige winden tus sen west en noordwest geleidelijk (iets drogere lucht aangevoerd, 'aarin naast opklaringen, ook |enkele buien voorkomen. Morgen komt het weer in ons land onder invloed van storingen die zich nu bij Schotland en Ier- [land bevinden. Na een vrij koude nacht moet morgen op meer be- jwolking worden gerekend, met lenemende regenkansen. De ind draait hierbij naar richtin gen tussen west en zuidwest, ter wijl de middagtemperaturen de- ilfde waarden zullen bereiken ials vandaag of iets lagere. Vooruitzichten voor woensdag: i:on: minder dan 40 procent; min. (temp.: ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 (procent. DE BILT Toenemende be wolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde tmperaturen als van daag of iets lagere. MEXICO STAD De demonstraties van de Mexicaan se studenten zullen voorlopig worden gestaakt. Dit heeft de Mexicaanse Nationale Studentenraad waarin een lialf miljoen studenten zijn vertegenwoordigd zaterdag ver klaard op de campus van de universiteit van Mexico, drie kilometer van het Olympisch dorp. Alleen op de universiteitsterreinen zullen nog demonstraties worden gehouden, zo verklaarde studentenleider Miguel Yoldi, „zo dat we toekomstige moorden op ons volk kunnen voorkomen." (De ongeregeldheden hebben sedert woensdag aan 35 mensen het leven gekost) HOUTEN Een onverwachte doorbraak van de Zomerdijk heeft in de nacht van zaterdag op zondag de uiterivaarden tussen het Bevsichemse en het Culemborgse veer onder water gezet. Ongeveer 250 ha land is ondergelopen. Een groot aantal koeien, dat zich zivemmend trachtte te redden, raakte in het prikkeldraad gewond: enkele zijn gedood Gisteren zijn twintig boeren bezig geweest om met zandzakken hel gat te dichten. Zij hoopten hiermee te voorkomen dat alle uiterwaarden tol aan Wijk bij Duurstede komen blank te staan. Langs de gehele Lek wordt gewaarschuwd het vee binnen te halen. De schade is aanzienlijk omdat de uiterwaarden na de zware regenval van vorige week het enige grasland waren waarin het vee nog kon grazen. Normaal komen deze uiterwaarden alleen in januari bij zeer hoge waterstand onder te staan, maar dan staan de koeien op stal. Overtrokken De studentenleider zei. dat het niet de wens is van de Mexicaanse studenten om de Olympische spelen te verstoren, te saboteren of an derszins schade te berokkenen. „Wij zijn er trots op. dat Mexico de plaats is van de Olympische spelen." Een andere leider van dc rebelle rende studenten, S. A. C. Lemus, heeft na zijn arrestatie namen ge noemd van drie politici, die volgens hem betrokken zijn bij een samen zwering om de regering omver te werpen en een communistisch re gime te vestigen. Ingedrongen Deze drie zijn Carlos Madrazo. oudvoorzitter van de regeringspartij] „Pri", Humbert Romero, oud-particu lier secretaris van ex-president A. L. Mateos, en Braulio Maldonado, leider van de extreem-linkse „Confedera- tion Pasane Independante". Zij zou- den zich in de studentenbeweging hebben ingedrongen en studenten j hebben gesteund om hen voor hun doeleinden te gebruiken. De studentenleider, die tijdens de bloedige rellen van woensdag is gear resteerd, noemde de namen van de morgen voordeel eng. snijcaramels 210 gram van 79 voor 69 V niet duur we/ heerlijk ROME Vier Italianen, van wie er twee werkzaam waren op het ministerie van buitenlandse zaken, zijn gearres teerd en gevangen gezet op beschuldi ging van spionage voor de Sowjetunie, zo weten twee Romeinse bladen te mel den. De twee ambtenaren werkten op de afdeling waar verdragen worden voorbereid. Er was ook een Sowjel-di- plomaat bij betrokken. Deze moet vóór woensdag het land verlaten hebben. Koningin Juliana doet prinses Christina uitgeleide op het vlieg veld Schiphol (zie pagina 2). oud-politici tijdens zijn verhoor en daarna bij een onderhoud met jour nalisten. Hij vertelde, dat de studen tenbeweging was uiteengevallen in twee groepen, die respectievelijk een „zachte" en een „harde" lijn voorstaan De aanhangers van de „harde" lijn zouden hebben besloten hun activi teiten ondergronds voort te zetten in een poging om arbeiders en boeren mee te krijgen voor een nationaal plan om de regering omver te wer pen een daarna een communistisch regime te vestigen. Voor vervolg zie pag. 6 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Als gevolg van het slechte trekken van schoor stenen en het gesloten houden van ramen zijn het afgelopen weekeinde tal van alleen wonen de bejaarden het slachtoffer ge worden van kolendampvergifti ging. Ze werden in veel gevallen pas veel later dood gevonden. Na de gevallen van verstikking van vorige week waren in ons land in het weekeinde vier slachtoffers te betreuren. Uit België worden negentien doden gemeld. Voor 90 mensen kwam de hulp niet te laat. Zij zijn in een ziekwenhuis opge nomen. ROTTERDAM In zijn woning aan de Dremmelaarstraal is door koolmonoxyde de 80-jarige P. Don- gel man om het leven gekomen. Hij werd zondagochtend door zijn vrouw dood op bed gevonden. De oorzaak van het ontstaan van kool monoxyde was de slecht trekkende schoorsteen. STAVENISSE De 40-jarige Ant werpenaar J. A. Lomas is zaterdag avond in zijn campinghuisje in Sta- venisse door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn vrouw raakte ook bewusteloos, maar kon nadat haar eerste hulp was verleend ter verpleging in een 7,iekenhuis in Bergen op Zoom worden opgenomen. Zij verkeert nu buiten gevaar. BERKEL In de Kerkstraat te Berkel trof een buurvrouw zaterdag morgen de 81-jarige mevrouw A. Ro denburg-Verhoef levenloos aan. Ze was. vermoedelijk reeds vrijdag in de namiddag, als gevolg van kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Mevrouw Rodenburg was gekleed en werd in haar stoel gevonden KAPELLE De 75-jarige J. van Zweden is door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Toen het ongewoon stil bleef in zijn woning waarschuwden de buren de politie 1 die zich toegang tot de woning verschafte. De heer Van Zweden bleek toen te zijn overleden. Zijn echtgenote was bewusteloos. Zij werd in het ziekenhuis te Goes opgenomen. Haar toestand is thans redelijk. UTRECHT Terwijl het Ver bond van medische studenten faculteiten onder bepaalde voor waarden bereid is het aantal me dische studenten door een ver gelijkend examen te beperken, heeft de Nederlandse Studenten Raad een examenstaking van eerstejaars studenten aangekon digd, als minister Veringa een numerus fixus invoert. Hel studenlcnparlcmcnl verzet zich heftig tegen pogingen om het aantal medische studenten op deze manier te beperken. De bezwaren, die twee jaar geleden tegen een numerus clau- sus zijn aangevoerd gelden volgens de NSR nog steeds. De raad vindt het onaanvaardbaar incidentele maatregelen te nemen omdat dit een legalisatie kan beteke nen voor overeenkomstige noodsitua ties in de toekomst. De misere bij het medisch onderwijs is volgens de NSR bel VOOR GRATIS HUISORGAAN. PANNINGEN De elfjarige Jan Peeters uit Egckel is zaterdagmiddag op tragische wijze om het leven ge komen. Hij viel van veertig meter hoogte van een hoogspanningskabel naar beneden. ak voor de voeten van zijn vader. De jongen vermaakte zich samen met enkele vriendjes met een kabel van de hoogspanningsleiding, die over het land van zijn vader in de ontstaan door het falen van regering, parlement en de medische facultei ten. De maatregelen die de minister wil nemen, betekent in feite het af wentelen op de schouders van de studenten van de oorzaken van de moeilijkheden. Dat die moeilijkheden zijn ontstaan door fouten van Tweede Kamer en i regering is ook de mening van het verbond van medische studentenfa- culteiten. Toch gaat dit verbond akkoord met de door minister Veringa voorgestel de vergelijkende examens, hoewel men zich in principe ondubbelzinnig tegen deze maatregel uitspreekt. Het verbond stelt dan ook enkele eisen, waaraan de minister en de me dische faculteiten moeten voldoen. Het belangrijkste is het tijdelijke ka rakter van de maatregel. Minister, parlement en de medische faculteiten moeten zich garant stellen dat de numerus fixus zo eerlijk mo gelijk geschiedt, „anders dan door vage beloften en het uitspreken van verwachtingen." De NSR heeft zich tijdens de ver gadering van zaterdag ook lel ge keerd tegen het inschrijfgeld, wat een ongerechtvaardigde vorm van belastingheffing wordt genoemd. GRONINGEN Het ministerie i van justitie heeft ontslag aangezegd i aan de geestelijk verzorger van het Van Mesdagasiel in Groningen, ds. A. Bongenaar. Zaterdag ontving de i predikant een brief en vandaag is hij ontslagen. Zoals bekend is het Mesdagasiel onlangs in opspraak geweest onder andere na een artikel in de Tele- 1 graaf, maar is de geneesheer-direc teur J. A. van Belkum in het gelijk gesteld. Tussen ds. Bongenaar en de ze nuwarts Van Belkum bestaan al lang conflicten. Zo weigerde ds. Bonge- I naar een loyaliteitsverklaring te on- i dertekenen waarmee een deel van het personeel van het asiel de aan gevallen directeur wilde steunen. I Ds. Bongenaar, die achttien jaar aan het Mesdagasiel verbonden is geweest voelt zich nu weggewerkt door de geneesheer-directeur, zoals I hij zegt. Hij zal een advocaat in de arm nemen en zich niet neerleggen i bij het ontslag. De hoofdpbedikant van het minis terie van justitie, ds. C. F. Brüsewitz heeft al enkele malen voorgesteld aan ds. Bongenaar zijn plaats open te stellen voor een ander. „Ten j slotte heeft hij laten weten, dat hij J de verantwoordelijkheid voor mijn j j werk niet langer wenst te dragen." j 1 aldus ds. Bongenaar. LIET risico van radicaliteit is dat zij ook zelf gebukt zal gaan onder de dwangmatige wetmatig heid die zij oproept. Wat immers kan radicaler zijn dan radicaal? Haar vergadering van zaterdag be wees dal de jonge partij der voornamelijk uit de KVP uitgetre den radicalen aan dit gevaar reeds nu niet is kunnen ontkomen, liet resultaat was van een onrede lijkheid die weinig aantrekkelijks had en die integendeel velen moest irriteren. De wijsdoenerige kritiek op de vakbeweging, zoals deze uit de vergadering opklonk, had in dit verband stellig iets symptomatisch over zich. Zoals óók de overtrokken kritiek op troonrede en regeringsbeleid. Maar ja, wie zich als radicaal aandient kan zich genoopt weten het ook te zijn. Toen wij Bogaers hoorden, vroegen wij ons af, of hij achteraf niet een rechtvaardiging aan het le veren was van „de nacht van Schmelzer". Radicalisering kan ook een maniertje worden, en op dat moment schiet zij haar doel voorbij, zeker in een land en onder een volk die door de matigheid van de redelijkheid wor den gekenmerkt. Een te gemakkelijk gebruik van bij belteksten kon daarbij evenmin over tuigen als de wat goedkope beoor deling van iemand als minister Luns. een beoordeling die soms op het platvoers demagogische af was. Na haar vergadering van zaterdag zal men deze jonge partij niet spoe dig overschatten. Dat is in zoverre jammer, daar er stellig een brok be wogen energie in gestoken is. Maar bewogenheid kan men ook op andere wijze kwijt: wij kunnen ons indenken dat de oudere partijen en die zich daartoe geroepen weten toch liever willen trachten op hün wijze en met een éigen appèl op de kiezers gestalte te geven aan de be wogenheid van het evangelie. De jongeren uit die partijen hebben verstandig gehandeld, voorzover zij het partijverband niet hebben los gelaten. Omgekeerd mogen zij er nu aanspraak op maken, dat naar hen ook wordt geluisterd. Daaraan ontbreekt het overigens naar onze indruk niet. PRAAG Volgens het En gelse dagblad Daily Express hebben partijleider Alexander Dubcek en premier Oldrich Cer nik president Svoboda en andere hoge Russische leiders laten we ten. dat zij bereid zijn af te tre den. Vandaag zou het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij bijeenkomen, om de nieuwe situatie, die is ontstaan na het overleg in Moskou, te bespreken. Dubcek en Cernik hebben vorige week in Moskou volledig gecapitu leerd voor de Russische eisen, aldus de Daily Express. Volgens hoge funktionarissen zou hel heengaan de enige eervolle stap zijn. die beide mannen nog kun nen doen. Na het accepteren van de Russische eisen blijft er weinig meer over van hun liberalisatieprogram ma. Men gelooft dat Moskou Indra pre mier wil maken. Deze had dit week einde een onderhoud met de Russi sche ambassadeur in Praag. Als Dubcek en Cernik inderdaad zouden aftreden worden de moei lijkheden voor de Russen groter, ondanks hun bezettingsleger in het land. De bevolking accepteert na melijk geen andere leiders dan Dubcek en Cernik. WAARIN KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN. KLUIZEN CIEBA-SYSTEMEN KANTINE-INRICHTING ORGANISATIEMIDDELEN DIR ECTIEKAMERS (met fijn Indisch motief) buurtschap Belgenhoek werd gelegd. Op een gegeven moment werd de ka bel omhoog getrokken. De jongen schrok schijnbaar zo, dat hij zich met beide handen krampachtig aan de draad vasthield. Hij werd met de draad meegetrokken en moest ten slotte bij de mast loslaten. Ik geef op als i\3r nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1