ESTAFETTEPLOEG LIEP STERKE WERELDTIJD 15000 Nederlanders gaan overwinteren NEEM NOU LONDEN" efc&as HERFST ZIEN MET ANWB Vogeltrek boven nieuwe polder Post met Schulze aan de leiding Kans op goud in Mexico alïes VDV en Schiedam aan de leiding Meer suikerbieten naar de fabriek 9 ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 Dalida en Poulidor Dinsdagavond brengt de tele- visie een merk-i waardig gebeuren op het scherm, men zal zien dat de beroemde Frans-Italiaanse zangeres Dalida op de fiets de strijd aanbindt met Frankrijks grote man-van- de-pedalen, Ray mond Poulidor. Er komen trou wens nog meer beroemdheden in het viezier. Op de foto oefenen Da lida en Poulidor alvast een partij tje. Het Nederlandse dameskwartet Wilma v. d. BergCorrie Bak ker, Truus Hennipman en Mieke Sterk liep de 4x100 meter in 43,7 sec. tijdens officiële wed strijden in Mexico. Het wereld record is in handen van een Rus sische ploeg met 43,6 sec. NedLloyd verloor van Tsjechen: 3-4 AMSTERDAM De Amsterdamse tafeltennisvereniging Ned Lloyd heeft vrijdagavond met 34 verloren van de houder van de Europese be ker voor landskampioenen, Slavia Praha. Na een achterstand van 0—3 herstelde Ned Lloyd zich door over winningen van het dubbel De ken-Bert Schoofs, Bert Schoofs en Carel Deken. In het laatste enkelspel besliste topspeler Stanek de wedstrijd in het vooddeel van de Tsjechen door met 21—8 21—13 duidelijk de baas te blij ven over Frans Schoofs. WEST-BERLIJN Peter Post en zijn Westduitse koppelgenoot Wolf gang Schulze hebben vrijdagavond voor het ingaan van de tweede nacht van de Zesdaagse van West-Berlijn de leiding. De Zwitsers Fritz en Louis Pfenninger en de Denen Palle Lykke en Freddie Eugen bezetten resp de tweede en derde plaats. Peter Post zal in de Zesdaagse van Dortmund, die van 7 tot 13 november wordt gehouden, een koppel votrnen met de wereldkampioen op de weg, de Italiaan Vittorio .Adorni. Jan Janssen heeft als ploeggenoot de Westduitser Klaus Bugdahl toegewe zen gekregen. Zwitserland in kleuren-: rlJ DAMMEN Kruisje slaan (2) Tk twijfel niet aan de oprechte be- lórgdheid die de heer D. van Nugteren ertoe dreef zijn mede-abonnees aan te sporen tot wantrouwen t.o.v. de leerstellingen van de r.-k. kerk. Ik Ind echter dat hij gevaarlijk over- irijft als hij beweert „dat de r.-k. Vtrk haar leerstellingen in de laatste I 30) jaar niet heeft veranderd en ook I nodt zal veranderen" enkel en alleen. I" omdat een r.-k. verpleegster (overi gens ook naar mijn mening ten on- I rechte) een protestants kind dwong tot I net maken van een kruisteken. J Ik zie nl. geen verband tussen de persoonlijke misstap van deze vrouw pn de mate van deugdelijkheid of I starheid van de leer der kerk waartoe I zij behoort. Al zou een ambtsdrager van uw of mijn kerk zich aan het collectegeld i vergrijpen dan zie ik daarin nog geen I jreden om de leer van die kerk te k'ëroordelen. Het zou alleen bewijzen I |dat de overtreder van die leer niets Ibegrijpt. I Het overtreden van het „Gij zult jniet stelen" acht ik echter veel ernsti- 1 Eer dan het (ongetwijfeld door deze eenvoudige gelovige oprecht) noodza kelijk vinden van het slaan van een J flcruis. Het kruisteken behoorde voor «alle christenen het teken van eenheid té zijn. Dat is het ook, maar helaas i voor velen alleen in theorie. En hier is de praktijk: Nederland, Weest op uw hoede. Weest voorzichtig piet mensen die het teken van Christus maken. Het is wel triest! Ik vind het dan ook, in tegenstelling tot wat de heer Van Nugteren wil, volkomen onjuist dat kerkelijk Neder land door deze (herhaalde) publikatie I |en waarschuwing in een soort van [wantrouwende paraatheid wordt ge- jbracht tegenover een groep christenen die even oprecht is in zijn pogingen jtot overbrugging van vaak schijnbare j [of zeer uiterlijke tegenstellingen als j de heer Van Nugteren en het kerkge- inootschap waartoe hij behoort. i Ontkennen van deze oprechte be doelingen, van welk der partijen dan [ook, acht ik een on-christelijke daad. U weet dat negatieve kritiek vaak I imeer indruk maakt dan opbouwende. J [Het kwaad is helaas weer geschied en j het zaad van de tweedracht zal hier !en daar al wel wortel hebben gescho- i ten. Jammer. Ik betreur het dat het ge- noemde hervormde blad én de heer Van Nugteren én de redactie van dit blad niet voldoende christelijke j wijsheid en zachtmoedigheid konden opbrengen om deze opruiende publi- I leaties te verhinderen. Dordrecht W. H. Bouman INASCHRIFTUit een onderzoek naar het betreffende geval is ons dui delijk geworden dat hier in de r.-k. Clarastichting van een vergissing sprake is geweest. Het zieken huispersoneel had een verzoek van de r.-k. ouders van een bepaald kind om toe te zien op naleving van de thuis geleerde eetgewoonten. Dit verzoek is als gevolg van een misverstand ook toegepast op een ander (hervormd) kind. Namens de directie van de Cla rastichting is ons verzekerd dat op de patiënten absoluut geen dwang wordt uitgeoefend als geschetst in de brief van de heer Van Nugteren. REDAC TIE. BOTTERDAM In de derde ronde van ae hoofdklascompetltie van de Rotter damse Dambond hebben V.D.V. en Schie dam nu samen de leiding genomen. Vree wijk en Het Oosten 2 Heten een steekje vallen en werden teruggedrongen naar de derde en vierde plaats. V.D.V. boekt steeds grote overwinningen, maar ook Schiedam slaat flink van zich af. Op 1 november valt wellicht de beslis sing wanneer beide rivalen elkaar ln Schiedam gaan bekampen. Uitslagen deze week gespeelde wedstrij den: Ons Genoegen Maeslandtsluys 10—10: D.O.S. Het Oosten 2 13—7: V.D.V. C.D.R. 2 173: Charlois 2 Schiedam 9—11; Constant 2 Vreewijk 12—8. De stand ls nu: Schiedam en V.D.V. belde 6 punten uit 3 wedstrijden; Vreewijk en Het Oosten 2 BEIDE 4 uit 3; Constant 2 2 uit 2; C.D.R. 2 en DD.O.S. belde 2 uit 3; Ons Genoegen en Maeslandtsluys beide 1 uit 3: Charlois 2 0 uit 2. Het rooster voor de komende week. met onze prognose, ls: dinsdag: C.D.R. 2 Maeslandtsluys (1); donderdag: Vreewijk V.D.V. (2): Charlois 2 Ons Genoegen (1): vrijdag: Het Oosten 2 Constant 2 (1); Schiedam D.O.S. Cl). MEXICO-STAD De Deen Ole Ritter heeft vrijdag op de Olym pische wielerbaan in Mexico-stad drie wereldrecords verbeterd, die op de 5, 10 en 20 kilometer. De Deen reed achtereenvolgens de vijf kilome ter in 5 min. 51,6 sec, de tien kilome ter in 11 min. 58,4 sec en de twintig kilometer in 24 min. 17,4 sec. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zwitserland is toegetreden tot de rij van kleu- renuitzendende West-Europese tv-landen. Het heeft gekozen voor het Duitse PAL-systeem, maar bepaald zich voorlopig al leen tot het uitstralen van kleu renfilms en -feuilletons, en dat over alle drie de netten, het Duitse. Franse en Italiaanse. Pas in 1971 zal de Zwitserse te levisie volledig zijn uitgerust om eigen kleurenprodukties te ma ken. De regering vond het echter niet nodig om zo lang afzijdig te blijven staan, vooral ook met het oog op de mogelijkheid van het doorgeven van Eurovisie in kleu ren. MEXICO-STAD Het Neder lands Olympisch. Comité heeft mei het terugtrekken van Tilly van der Made op de 400 meter een dure misrekening gemaakt. Tilly van der Made, die met de illusie naar Mexico was ge komen dat zij in het Olympisch stadion zowel de 400 als 800 meter mocht lopen, kreeg vorige week te horen dat zij vanwege haar vijfde plaats in de drie- landenwedstrijd FrankrijkNe derlandZweden, die begin sep tember in Parijs werd gehouden, was teruggetrokken voor de vier honderd meter. De Leimuidense heeft vrijdagmid dag op de trainingsbaan van het Olympisch stadion bewezen hoezeer de keuzeheren zich hebben vergist. In een race zonder tegenstand de Deense Annelise Damm eindigde als tweede op twee seconden evenaar de Tilly met 53.2 seconden het natio nale record. Nationaal record De prestatie van Tilly van der Ma de was niet de enige reden tot grote vreugde. Nauwelijks een half uur te voren had het kwartet Wilma van der Berg, Mieke Sterk, Truus Hen nipman en Corrie Bakker grote in druk gemaakt door de tweede serie van de 4 x 100 meter te winnen in 43.7 seconden. Het kwartet verbeter de daarmee het nationale record, dat sedert 24 augustus op 44.5 seconden stond met liefst 0.8 seconden. Ook dit keer waren de wissels weer niet he lemaal gaaf. Vooral de tweede tussen Schip op Schelde aan de grond IERSEKE Het Duitse vracht schip Athen (2.699 ton) is vanmorgen vroeg, vermoedelijk door de mist, ter hoogte van Baarland op de Wes- terschelde aan de grond gelopen. Het «chip was op weg van Antwerpen naar zee. Vlucht naar 'zon (Van onze redacteur toerisme) ROTTERDAM Bijna 15000 voor winterse Hol landse kou bevreesden gaan dit jaar overwinte ren onder Spaanse zon. Meer dan vorige jaren zijn de speciale overwinte- ringsreizen van de grote touroperators dit jaar in de belangstelling. De eer ste volle vliegtuigen zijn al vertrokken, naar Mal- lorca, de Spaanse zuidkust en de Canarische eilanden en het ziet er naar uit, dat er vooral na de Kerst nog veel meer zullen volgen. De reisbureaus etaleren de reizen in hun programma's met aantrekkelijke slogans en nog aantrekkelijker prijzen. Er worden bedragen ge noemd, die de indruk wek ken, dat men met een Spaanse wintervakantie zelfs nog goedkoper uit is dan Herfst: gouden bladeren, verstilde bos- laanties in een natuur, die aanstalten maakt voor de lange winterslaap. Wie de bekoring wil ondergaan van de romantiek die dit jaargetijde kan bieden, kan deel nemen aan de bondswandelingen, die ANWB in samenwerking met de vereni ging tot behoud van natuurmonumenten en het instituut voor natuurbescherming deze maand houdt door gebieden van natuur monumenten. De eerste wandeling gaat van Oisterwijk over de Campanische heide en langs de Oisterwijkse vennen, de tweede van Rheden uit door het Nationaal park Veluwezoom. Voor beide wandelingen kan men kiezen uit een korte en een lange route. De ene is ca. 12, de andere ca. 18 km lang. Ze worden gehouden op 12, 13, 19 en 20 oktober. Het vertrekpunt van de wandeling vanuit Oisterwijk is het mobiele kantoor van de ANWB op het parkeerterrein aan de Venneweg in Oisterwijk. Voor de tweede wandeling moet men zijn op het parkeerterrein van het paviljoen ,jAan de Wildwal" aan de Schietbergseweg m Rheden. Spaans straatje in de win ter: zelfs midden in de winter schijnt er een be haaglijke zon. wanneer men thuis blijft. FIT bijvoorbeeld biedt via de te levisie reizen naar Spanje aan voor 5,40 per dag, waarin ook de vliegtocht is begrepen. Luayseizoen Nu zijn de Spaanse prijzen wel niet aan de hoge kant, maar die 5,40 per dag blijkt toch wel een beetje mislei dend. Op dat bedrag komt men alleen als men met vijf personen een appartement huurt en daar van oktober tot Pasen blijft zitten. Boekt men met twee personen voor een kortere reis, dan is men aan zienlijk duurder uit, al blij ven de meeste reizen nog aanzienlijk goedkoper dan in de zomervakanties. Dit komt vooral doordat het in Spanje laagseizoen is; alleen op de Canarische eilanden liggen de prijzen 's winters hoger dan in de zomer. De meeste touroperators hebben voor deze tijd huur contracten voor langere ter mijn sommige voor een seizoen, andere voor enkele jaren gesloten voor het ge bruik van flats, bungalows of hotel of hebben deze in ei gendom. Zij huren die bij honderden tegelijk en weten die de laatste jaren voor een steeds groter deel te vullen. De grootste touroperator op het gebied van overwinte- ringsreizen, Nespanda Tours in Den Haag, verwacht dit jaar 5000 tot 7000 mensen te laten overwinteren op de Ca narische eilanden, Mallorca en Ibiza en in de buurt van Malaga en Alicante. De duur van de reizen varieert van 49 tot 163 dagen en de prijs van 436 tot 1040 per persoon wdnneer men een tweeper- Geen sneeuw, geen strie mende kou maar vissers boten onder warme Spaanse soons-appartement neemt. De prijzen zijn inclusief de vliegreis, maar exclusief pension, daarvoor moet men zelf zorgen. Centouri schat het aantal te overwinteren Nederlanders op een kleine 5000. van wie een groot deel dit jaar voor het eerst met het grootste toestel van de KLM. de Super DC-8 met 205 zitplaatsen wordt vervoerd. Ook hier neemt men een sterk stijgen de belangstelling waar. Dit jaar heeft men zeker 40 pro cent meer geboekt dan vorig jaar. De meeste klanten zijn oudere mensen, die al met pensioen zijn en niet aan hun woonplaats zijn gebonden. FIT rekent op 700 klanten: het dubbele van vorig jaar. Het bureau heeft daarvoor voor een miljoen gulden drie flatgebouwen met samen 250 appartementen gehuurd in Torremolinos bij Malaga. De grootste belangstelling no teert men hier na de Kerst, in de periode tot Pasen. Airtour-Holland (die sa menwerkt met Nespanda Tours) kan nog geen aantal len opgeven, maar heeft wel geconstateerd, dat er dit jaar weer aanzienlijk meer over winteraars zijn dan vorig jaar. Kastelen in JS.-Limburg De VVV-Noord-Limburg heeft een nieuwe uitgave la ten verschijnen: de kastelen route Noord-Limburg. De route voert door het gebied ten zuiden van Venlo en ten noorden van Roermond. Een groot deel ervan loopt langs de Maas. Ook voor de Noordoostpol der is een nieuwe toeristische route samengesteld. De route is te verkrijgen bij de VW-kiosk in Emmeloord. Paris by Night door Yves Salqucs. Uitgave Bruna en Zoon, Utrecht 5.90, 215 biz.) In deze toeristische gids geeft de Franse journalist Salques een met vele anecdo tes gelardeerd overzicht van mogelijkheden voor het uit gaan in de lichtstad, zowel wat de culinaire als de pi kante aspecten daarvan be- Nu de zomer is geëindigd, zien natuurliefhebbers weer reik halzend uit naar het grote evenement van het najaar: de vogeltrek. Vooral nu Zuidelijk Flevoland is drooggevallen, verwachten zy daar straks veel te zien. Men rekent op veel zwanen, ganzen en eenden, maar ook op veel „kleingoed". Het is echter wel raadzaam de pas drooggevallen polder niet te betreden. Doordat zij nog niet meer is dan een groot modderig rietgebied, is het levensgevaarlijk er te lopen. Van de dijken en van uit Oostelijk Flevoland kan men de trek met een kijker ook nog uitstekend waarne men. treft. Voor wie het naadje van de kous wil weten van het Parijse nachtleven een hando- ge en uitvoerige leidraad. Centraal en Oost-Spanje door Richard Nieman. Uitga ve Elsevier, 4.90, 208 biz.). Een uitvoerige verhande ling over een groot deel van Spanje, dat veel door toe risten wordt bezocht. Naast bijzonderheden over be zienswaardigheden vertelt de schrijver ook iets over de geschiedenis van het land, dat straks 20 miljoen toeristen ontvangt, 't Is allemaal wat beknopt en nuchter, maar daardoor wel duidelijk. in- Een weekendje Lon den? Dan wil Peter Brusse graag uw per soonlijke gids zjjn. In zijn boekje „Neem nou Londen" geeft hij op geheel ongebruike lijke en geestige wyze tal van tips voor een paar amusante dagen in de Britse hoofd stad. Een bezoek, dat de toerist, volgens Brus se, moet beschouwen als een grote eer. Al thans, zo doen de Britse douaniers dat voorkomen. Iedere buitenlander wordt, schrijft hij, al bij de landing als kaf van het koren gescheiden. Britse onderdanen wordt als verloren zo nen vergeven, dat ze naar den vreemde, zijn geweest, maar buiten landers worden in een lange rij gezet, zodat ze meteen snappen wat het beruchte En gelse „queuen" in houdt. Dat ze overigens nog op de dag van aan komst worden vrijge laten is voor de schrijver nog steeds een raadsel „omdat Engelsen meer van beesten houden dan van buitenlanders en iedere hond en iedere kat zes maanden in quarantaine moet voordat hij Engeland binnen mag Dat ongemak aan de grens wordt echter ruimschoots vergoed door de attracties van Londen, die door Pe ter Brusse uitvoerig worden beschreven. Niet alleen de musea en andere trekkers, die men in elke an dere gids vindt, maar ook en vooral de klei ne en meest onbeken de bijzonderheden van de Britse metropole. Hij wijst de weg naar de aardigste pubs, geeft een blik in de boutiques van Carnaby-street, ver telt waar men gratis kan eten. waar men typisch Brits antiek kan kopen en hel is maar een greep waar men hartroe rende strafzaken kan bijwonen. Kortom, men vindt in de gids alle dingen, waaraan men als ge woon toerist gemak kelijk voorbijloopt en die toch het zien ze ker waard zijn. Overigens men hoeft het boekje niet alleen te kopen als men naar Londen gaat. Het is ook zon der zo'n bezoek meer dan de moeite waard het te lezen. (Neem nou Londen door Pe ter Brusse, uitgave Bruna Zoon te Utrecht, 5,90, 200 biz.). Mieke Sterk en Truss Hennipman kan aanmerkelijk scherper. Het is overigens wel duidelijk ge worden dat de Nederlandse 4 x 100 meter formatie de sterke Russinnen, die vorige week het wereldrecord evenaarden met 43.6 sec en de Cu baanse dames, die dat vrijdagmiddag deden, in het geheel niet hoeven te vrezen. Wanneer de drie teams vrij dagmiddag in dezelfde serie waren ingedeeld, waren de verhoudingen nog duidelijker komen te liggen. Prachtige vorm In het eerste damesnummer van oe wedstrijd, de honderd meter, had den Truus Hennipman en Corrie Bakker al getoond in een prachtige vorm te verkeren. Truus won haar serie in 11.6 seconden terwijl Corrie Bakker in een andere heat zegevierde met 11.7 sec. Wilma van den Berg, ongetwijfeld de snelste van de e- derlandse sprintsters, kwam niet uit op de individuele 100 m vanwege lichte ingewandstoornissen. Het is overigens wel duidelijk ge worden dat de internationale atletiek in Mexico-Stad vooral op de num mers van 100 tot 800 meter en de meeste technische onderdelen een volkomen nieuw gezicht zal krijgeiv Eduard Gutschin opende bij het kogelstoten de reeks van voortreffe lijke prestaties door als derde Euro peaan over de begeerde twintig me ter grens te komen. De Rus, die de afgelopen week in training al enkele malen over de twintig meter was ge komen, liet in een van zijn eerste pogingen 20,28 meter opmeten, waar mee hij het Europese record van de Westduitse kolos Heinfried Birlen- bach met tien centimeter verbeterde. Grandioze solo Imponerend was de 800 meter van de Keniaan Wilson Kiprigut. De Af rikaan, die in Tokio achter de Nieuwzeelander Peter Snell het zil ver veroverde op de 800 meter, liep een grandioze solo. Na een eerste vierhonderd m*ter in 51.8 seconden finishte Kiprigut met vele tientallen meters voorsprong op zijn gedeklas- seerde tegenstanders in 1 minuut en 45.9 seconden. Weer perencrisis in Nederland DEN HAAG Opnieuw is in ons land een perencrisis uitgebroken. Drie achtereenvolgende veiidagen: maandag, woensdag en vrijdag kon- den de conference-peren op de vei ling Zwaag de crisprijs van 26,82 per 100 kilo niet halen. J Vandaag gaat daardoor Nederlands tweede perencrisis in, hetgeen wil zegggn dat er opnieuw peren uit de I markt kunnen worden genomen met steun van het Europese Landbouw- fonds. Het had niet veel gescheeld of de crisis was gisteren al ingegaan. I Minister Lardinois voorkwam dat, I doordat hij de laatste dag van de vorige crisis, vrijdag 26 septpmber, I niet erkende als eerste van de drie I teldagen voor de nieuwe crisis. I Gisteren werd in Zwaag bijna I 10.000 kilo Conference aangevoerd. De prijs voor de kwaliteitsklasse 1 i met 60 mm middellijn of groter kwam niet hoger dan gemiddeld 26,16 per 100 kilo. Dat gebeurde ook op de veiling Geldermalsen, maar daar pas voor het aerst na het einde van de vorige crisis. DEN HAAG Er beginnen nu wat meer suikerbieten bij de fabrieken te komen, zo is vernomen van een woordvoerder van de Suiker-Unie. De bieten komen nog hoofdzakelijk uit het oosten des lands, maar ook al uit hoger gelegen delen van Zeeland. Als regen uitblijft worden bepaalde oercelen alweer bereikbaar en voor de komende dagen zijn de weersvooruitzichten wat gunstiger. Op halve kracht draaiend komen de fabrieken in ieder geval het week einde door en maandag hoopt men op wn wat hogere capaciteit te kun nen gaan werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9