Dp Jhellimé met Léon Zuid-Afrika wijst goudcompromis af Bantoe en blanke op propaganda - toernee Bijdragen Navo worden vergroot Ploegwedstrij den zijn uitgesteld NIET VOLDAAN AAN WENSEN Begin ontruiming Woensdrecht Prinses Irene: Stuur bloedplasma IER ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 ti dp5 „Eerst wordt alles nagezien, de polsslag, even kijken of de tong goed in de mond ligt en het gebit goed is. U hebt bijvoorbeeld een verkeerde ademhaling. Dat zie ik aan uw J ottenhoofd, en dat hoor ik aan uw stem. stehi.Trek uw jasje maar eens uit. Ziet u wel, het middenrif zit te vast. Komt u in november maar langs; na zes keer masseren voelt u zich een ander mens hoor! b luib Goudriaan oord ht >5 Ik heb de hoogsten van Nederland spraakles gegeven, de politici, de adel, de professoren in Utrecht, Leidenik heb ze allemaal gehad, maar ik mag geen namen noemen. Als ik dat deed zou u perplex staan. Bijna alle predikanten, die de laatste 20 jaar zijn afge studeerd in Kampen, Apeldoorn of aan de VU, zijn bij me geweest. Aan het eind van de cursus deden ze tentamen. Ze hielden een preek en kregen dan cijfers voor uitspraak en voordracht. ben gereformeerd, geraffi- d, maar ik kom weinig in de Ik hoor al 18 preken in de tegen een predikant heb eens gezegd: Maakt u zich mijn geestelijk leven maar zorgen, ik ben overladen. a.op, dat mag ik ook weer niet Kggen, zo jaag ik alle predikan ten tegen me in het harnas". J. Stam, grand old man de Nederlandse spaakiera- i, jubileerde woensdag: 25 jaar lem en spraakheelkunde", zo- 5 op het bordje naast zijn liuis- pr is te lezen. Na die kwart eeuw is zijn en- jousiasme onverflauwd. Alleen let zingen en declameren doet het wat kalmer aan. Gekke dingen zing nog ontzettend graag, lar als je 68 bent kun je alles niet Ter doen. Ik zou het niet meer vol- Ijden nog hele middagen «concerten heb wel gekke dingen meege- ikt. Misschien is het. een beetje jc het te vertellen, maar in Kampen ik eens Bachs „Auf, auf mein mit Freude". Ik had net de Iste regel gezongen, toen het gor- n op m'n kop viel. heb het lied zo uitgezongen, met t hele ding om me heen. Ze zeiden afloop: 't Was net of er een pater nd te zingen." IVie bij Léon J. Stam huize De nnehoek, Breestraat 89, Koog a. d. in op visite komt, mag niet (65) ten. „Geen pijp, meneer, dat is eng verboden in dit huis. Als ik, vanmorgen, professoren op visi- krijg is dat wel eens moeilijk. hoef me voor niemand te schamen maar ja, liever een kat dan een dame Inwoner Gouda won le prijs op kaasconeours ALKMAAR De heer J. A. van der Vlist uit Gouda heeft de eerste prijs gewonnen op het Nederlands Nationaal Kaasconcours. Hij ging naar huis met een verguld zilveren medaille, die hij kreeg voor het hoogste aantal punten. De tweede prijs ging naar respectievelijk een Belgische, Engelse en Franse deelne mer. Het was de negende keer, dat in samenwerking met het Nederlandse Zuivelbureau het concours werd ge houden. Er waren dit jaar 231 deel nemers, onder wie 149 Nederlanders, 19 Belgen, 31 Fransen en 32 Engelsen. De prijsuitreiking werd verricht door de oud-directeur van de Zui- velschool te Bolsward tevens oud-hoogleraar aan de Landbouwho geschool te Wageningen, ir. S. Hart- mans in zijn functie van voorzitter van de Centrale Commissie van Kaascontrolestations. Bijeenkomst vervroegd WASHINGTON/BRUSSEL De winterbijeenkomst van de Navo zou zijn vervroegd en op 18, 19 en 20 november beginnen. De Verenigde Staten zouden van de meeste van hun Europese bondgenoten de verze kering hebben gekregen, dat zij hun bijdragen aan het bondgenootschap zullen vergroten. Genoemd worden Nederland, België, Engeland, West-Duitsland, Italië, Noorwegen, Griekenland en Turkije. I In haar villa Covadonga te Ma drid heeft prinses Irene een persconferentie gegeven over de trieste situatie van de Biafraan- se kinderen. Met haar schoon zusterprinses Cecila van Bour bon Parma, heeft zij geholpen zieke kinderen naar Gabon te vervoeren. Zij deed een drin gend beroep uitgaan om meer hulp. l..u belt wel voor de massage? Maar roken is erg slecht voor de stem." Beetje protseriy Léon, die nooit gehuwd is geweest, woont bij zijn zuster. „Ik heb altijd in de Zonnehoek gewoond, ik ben ook geboren in Koog a. d. Zaan." Daar kreeg hij van de hoofdonder wijzer het advies zangles te nemen, en later raadde een zangeres hem aan voor stem- en spraakpedagoog te gaan studeren. „Ik begon in 1941 en na twee jaar slaagde ik met lof, 't is misschien een beetje protserig dat ik het zeg. Mijn zangopleiding begon ik in 1926, en mijn eerste concert gaf ik voor de NCRV." Léon trok door heel Nederland voor zaal- en kerkconcerten. „Vooral in die malaisejaren was het een be nauwde tijd voor zangers. In 1939 heb ik in Zeeland gezongen. Ik moest daar vier dagen blijven, omdat de boot niet ging door de mist. Daarna had ik geen cent meer, hè. Zwart zingen Ik heb tot 1941 gezongen, tot ze me wilden dwingen lid van de Kultur- kammer te worden. Ik trad op in de Alledagkerk in Amsterdam en ik had net Duits gezongen, toen de Duitsers me na afloop buiten aanhielden. Als ik lid van de Kulturkammer zou worden kon ik veel werk krijgen, maar ik zei dat ik geen Duits verstond. Dus u weet niet wat u zingt, zeiden ze. Er moest een tolk bij komen en het bleek dat ze me wilden dwingen lid te worden. Toen ben ik zwart gaan zingen in huisconcerten. Op een huisconcert moest 1,35 voor een biskwietje en 3 voor een kop thee worden be taald. De opbrengst was voor de ille galiteit. Een andere keer heb ik ge zongen voor twee flessen olie." Léon kreeg in de oorlogsjaren tijd om te studeren en haalde in 1943 zijn bevoegdheid om spraakles te geven. In dat jaar belde een schoolarts hem op: „Ik kreeg alle scholen van de Zaanstreek onder mijn hoede. Ik had het erg druk met zang- en spraakles ong juist „Auf, auf mein Herz, mit Freude" toen gordijn op m'n kop viel geven, soms kwamen er wel 60 kin deren op een spreekuur". Heerlijke jaren In 1952 werd hem gevraagd of hij les wilde geven aan de Vrije Leer gangen, en het jaar daarop kwam een benoeming tot lector in de spreek- techniek aan de Vrije Universiteit. Voor die tijd, in 1950, was de heer Stam al benoemd tot lector aan de Theologische Hogeschool van Apel doorn. „Vanmiddag heb ik een prachtig bloemstuk gekregen van de professo ren daar. De jaren, die ik in Apel doorn doorbracht zijn een aan eenschakeling van heerlijke jaren ge weest. Ik heb prachtige medewerking van de professoren gehad. Het is fan tastisch wat ze daar voor me gedaan hebben. De laatste tijd werd er tus sen de middag zelfs voor warme maaltijden vopr me gezorgd. De tijd aan de VU (hij nam in 1967 afscheid) is ook onvergetelijk ge weest. Professor (J. II.) Bavinck was mijn fijnste vriend. Ik zei altijd te gen hem: Jij hebt een wat te wijde mantel der liefde. Professor Bavinck zei dan: Maar die van jou is wel wat strak getailleerd. Ik heb ook studenten in Kampen lesgegeven. Wat dat lesgeven eigen lijk inhoudt? Iemand die spreekt moet een zeker ritme houden en di verse toonhoogten gebruiken. En dia lect moet er natuurlijk absoluut uit gehaald worden, hoewel het natuur lijke van de stem er ook niet uit mag." Declameren Léon J. Stam heeft veel gedecla meerd. Voor zijn studenten en voor schoolkinderen doet hij dat soms nog. „Wilt u misschien iets horen?" Hij staat op, 'kaarsrecht, vouwt de handen. Een warme, melodieuze stem. „De wind woei om het een zaam huis; In 't laatste avonduur; Toen lichtte een vreemde de klink der deur; En zat bij 't open vuur." Het is Geerten Gossaerts „Libera Nos, Domine!" „En nu Annie M. G. Schmidt, dat is natuurlijk heel iets anders." Léon declameert: ....hoef me voor niemand te schamen, maar ja, ik was natuur lijk liever een kat dan een dame.... Rijke zuster Ziezo, nu heb ik toch wel aan al uw wensen voldaan. Wilt u de prachtige gouden ring met fa miliewapen nog zien, die ik van daag van mijn zuster heb gehad? Het is altijd makkelijk meneer, als je een rijke zuster hebt; daar val je altijd op terug met je ar moe". Léon J. Stam laat het cadeau zien, kijkt me aan en zegt: „Wat is er baas, u fronst zo? Toch geen vragen meer?" Hij brengt me aan de deur. „Schrijf ook iets over ons heer lijke huis. De Zonnehoek. U belt me wel voor de massage?j Dan gaat deze meneer lekker op de helling!" DEN HAAG De nationale ploeg- wedstrijden en de ploegdemonstratie, die op 9 en 10 oktober in Dronten zouden worden gehouden, moeten als gevolg van het natte weer uitgesteld worden. Het wordt nu 30 en 31 okto ber. WASHINGTON Zuid-Afrika heeft liet voorstel van de belang rijkste Europese landen en de Ver enigde Staten verworpen, dat Zuid-Afrika zou hebben toegestaan een beperkte hoeveelheid goud aau het Internationale Monetaire Fonds (IMF) te verkopen. Zuid- Afrika blijft vasthouden aan de stelling, dat volgens de statuten van het fonds geen plafond voor zijn verkopen bestaat. In de afgelopen zomer was het IMF gevraagd, of het fonds goud wil de kopen, opdat Zuid-Afrika de de viezen zou kunnen aankopen die het land nodig heeft. Het compro misvoorstel van donderdagavond hield in; dat voor monetaire doelein den goud van Zuid-Afrika kan wor den gekocht, als het land deviezen nodig heeft om zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen. Het goudcompromis zou betekenen, dat Zuid-Afrika slechts toestemming zou kunnen krijgen voor de verkoop van een strikt beperkte hoeveelheid goud. De onzekerheid over de hou ding van het land ten opzichte van het voorstel werd gisteren weggeno men. De gouverneurs van de centrale banken van de Verenigde Staten, En geland, België, Canada, West-Duitsland. Italië, Japan, Neder land, Zweden en Zwitserland maak ten toen bekend, dat zij met Zuid-Af rika geen overeenstemming hadden kunnen bereiken. Geen commentaar Toen de Zuidafrikaanse minister van financiën N. Diederichs. het be richt werd voorgelegd dat zijn land DEN HAAG Woensdag is een begin gemaakt met de verplaatsing van onderdelen van de luchtmacht van de basis Woensdrecht naar de vliegbasis Twenthe. Vrijdag zal op Woensdrecht voor de laatste maal een aantal vliegers worden bevrevetteerd en een aantal officieren worden beëdigd. In het wassen-beeldenmuseum van madame Tussaud te Londen is nu ook een goed gelijkend beeld van Alexander Dubcek, de Tsjechische partijleider, te zien. Men heeft hem gesitueerd in een treinwagon. het goudcompromis had afgewezen, ging de Zuidafrikaanse delegatie in Washington waar de jaarvergade ring van het IMF werd gehouden, haastig in vergadering. Na afloop daarvan liet Diederichs via een woordvoerder weten, dat hij geen commentaar had. De president van de Westduitse Centrale Bank, Karl Blessing, die zich steeds als een groot voorstander van het compromisvoorstel had laten kennen, bleef tot het laatste moment hopen op een gunstig bericht. Kort van de gouverneurs, waarin stond dat overeenstemming was bereikt over een gemeenschappelijk stand punt over de verkoop van nieuwge- wonnen goud op basis van de verkla ring van Washington van 17 maart jl. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteravond op een bijeenkomst in Sundra (Zuid-Afrika) gezegd, dat zijn land een moeilijke periode ach ter de rug heeft wat de verkopen van goud betreft, maar dat de wereld nu het belang van goud voor het inter nationale monetaire stelsel inziet. „We hebben een moeilijke en deli cate periode doorgemaakt met onze goudverkopen. Het verheugt mij ech ter, dat de wereld thans anders over de kwestie denkt," aldus premier Vorster. De wereld heeft naar zijn PARIJS Prinses Irene heeft gisteren in Parijs een oproep tot de wereld gericht bloedplasma naar Bi- afra te sturen. Zij was pas terugge keerd uit Gabon, waar zij haar schoonzuster heeft bijgestaan in de hulpverlening aan Biafraanse vluch- telingetjes. Zij verklaarde tegenover journa listen: „Om de levens te redden van duizenden Biafraanse kinderen, die niet vervoerd of gevoerd kunnen worden, hebben wij dringend behoef te aan een grote hoeveelheid bloed plasma. Duizenden kinderen in Biafra ver keerden in een schrikbarende toestand en waren zo zwak dat ze niet bij de hulpverleningscentra kon den komen." De prinses vertrok later met een privé-vliegtuig naar Bonn en zei dat ze daar. in Rome en in Madrid de zelfde oproep zou doen. mening behoefte aan monetair ver trouwen. Dat vertrouwen kan men niet hebben in valuta's, die niet of nauwelijks door goud worden gesteund, zo zei hij. „In Transkei grote vooruitgang geboekt (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Twee Zuid afrikaners, een blanke en een Bantoe, maken op het ogenblik een toernee door ons land om met lezingen propaganda te ma ken voor Zuid-Afrika en tevens een indruk te geven van het ont wikkelingsproject van de rege ring in de Bantoestaat Transkei. Het zijn de heren B. Kramer, al gemeen bestuurder van „die Ho- sa-ontwikkelingskorporasie" en captain L. Mangope, „stamhoofd van die Tswana". J'oor apartheid Ze werden naar Nederland ge haald door de Nederlands Zuid afrikaanse Werkgemeenschap. Bei den verklaren zich voorstander van de apartheidspolitiek. Captain Mangope: „We zijn tevre den omdat nu de nadruk wordt ge- legd op ontwikkeling en training. Er is vooruitgang geboekt. Alleen kampen we nog met een enorm te kort aan mankracht, vooral in de handel en bij het onderwijs". De heer Kramer vertelt, dat in Transkei nog 14000 blanken wonen, die zich langzaamaan op aandrang van de regering terugtrekken. Hun held en in de overgangsperiode be- zaken worden gekocht door de over mand door staatsambtenaren tot de Bantoe's zelf in staat zijn de zaken in handen te nemen. Aan die ont wikkeling op het gebied van 'het on derwijs, 'het bestuur en de land bouw wordt sinds twee jaar door „die Jlosa-ontwikkelingskorporasie" hard gewerkt. Wanneer de Bantoe zover zal zijn, dat hij die steun niet meer nodig zal hebben, kan de heer Kramer niet voorstellen, „maar over vijf jaar zullen een eind verder zijn". Kritiek De mening van beide heren over Nederlandse kritiek op het apart- heidsbeleid: „we hebben tot nu toe geen representatief oordeel van het Nederlandse publiek kunnen con strueren, ook omdat we vinden dat persoonlijke kennis van de toestand •bij velen ontbreekt". De heer Kramer: „we hebben wel gemerkt, dat er nogal wordt afgege ven op de huwelijkswetgeving. Dat schijnt men hier iets geweldig be langrijks te vinden". Dividendvoorstel Ver. Tapijt fabrieken in Moordrecht MOORDRECHT Commissarissen en directie van de Koninklijke Ver- eenigde Tapijtfabrieken N.V. zullen aan de aanstaande vergadering van aandeelhouders het volgende divi dend over het bockkaar 1967/1968 voorstellen Gewone aandelen 15 procent, waar van 2V» procent uit de dividendreser ve (vj 18 procent waarvan 2'/t pro cent uit de dividendreserve). Preferente aandelen 7,8 procent, waarvan V» procent uit de dividend- reserve (v.j 8,4 procent waarvan V» procent uit de dividendreserve). Alles 'n contanten, aldus een communiqué van het bedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5