IONDAGS Lottobaronnen wekelijks miljoen slepen een over de grens ik ben die ik ben Dit is de kans van uw leven! VIJFTIEN MILJOEN DUITSERS WAGEN WEKELIJKS EEN GOKJE ZUIGKRACHT DUITSE LOTTO HUIB VER WE IJ 1 t 'x x lil /3yt> PJ. Z>£* HO Koes. Staatsloterij kreeg een kick door Duitse Lotto ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 In West-Duitsland bij na 60 miljoen inwoners zijn ongeveer 15 miljoen Lottospe lers. Hun gezamenlijke inleg bedroeg vorig jaar ruim 2 miljard gulden, 200 miljoen meer dan in 1966. Men moet bij onze ooster buren tenminste 18 jaar zijn om aan de wekelijkse „kruisjeszetterij" te kunnen deelnemen. De conclusie is dan ook gewettigd dat driekwart deel van de bevol king van de Bondsrepubliek regelmatig een gokje waagt. Een getallenloterij elke zaterdagavond is de trekking is bepaald geen Westduits monopolie. Achter het IJzeren Gordijn, Polen, Roemenië, de DDR, Bulgarije en Hongarije wordt eveneens Lotto gespeeld. Ook worden niet in Ide Bondsrepubliek de hoogste prijzen uitbetaald; de hoofd prijzen in Italië en in Enge land (toto) kunnen miljoenen guldens belopen. De Lotto is in West-Duits land een aantrekkelijk melk koetje voor de overheid. 22 procent van de opbrengst vloeit af naar de verschillen de „Lander" (op federale leest geschoeid), die er wegen, scholen en andere openbare diensten mee financieren. Bo vendien wordt nog eens 162/a procent als belasting geheven. De helft van de totale inleg wordt voor prijzen gereser veerd. De rest, nog geen 10 procent, is voor de instand houding van het loterij-appa raat bestemd (tussenpersonen, meestal tabaksdetaillisten die een percentage van hun omzet krijgen, een vaste staf van 250 personen, het drukken van formulieren en oen gratis ver krijgbaar weekblad, „Glück"). In Nordrhein-Wcstfalen, dat tegen dc Nederlandse grens ligt gedrukt, wordt intensief gespeeld. De Lotto-inleg be draagt daar 12 miljoen gulden per week. Per hoofd van de bevolking betekent dit een in zet van 70 gulden per jaar. De prijzen, die van 2 tot 450.000 gulden variëren (bij het raden van 3 van de 6 cij fers, die wekelijks uit de bus komen, krijgt men al een winstje uitbetaald), zijn be lastingvrij. Op prijzen die daarvoor in aanmerking komen, zal van 't volgend jaar af echter wel 1 procent vermogensbelasting moeten worden betaald. O O O A 1 77 »S H- 1 7 S3 13 3 66 18 X' 76 4 79 5 74 iW li 6 79 7 54 Zï 18 13 S 64 4 17.: 9 lb 2 W -Ti 3 i X buïuuu 1 1 dus 5 750 OOO.- DM per loteru OOFDPRIJS 6e KLASSE OOO.OOO,- DM (1 miljoen) iqe attrek uilbetaald wofde» (4 [tfij )jê| 6; h4.i jïjjj [4] Uw; i'? jifilj •JHÏF; 1 |i :#L;vi;.n;fey jn'ï s i si Mono •woon ■Wflttl - 2(!(Êü 'Wflöo 1 ■'1)000 po 000 door LINK VAN BRUGGEN De heer H. fpTeeuwen voert een indrukwekkend briefhoofd. Hij noemt zicli exploitant van het Interna tionale Bemiddelingsbureau voor Loterij deelname „Ster- ria"-Interlot. En voor zichzelf heeft hij ook nog eens de functie gereserveerd van Hoofdlottoverdeler voor Benelux. Hij houdt, zich postlagerndin Emmerik op, en wel op het adres Geistmarkt 17. Over de persoon van de heer Teeu- wen kunnen we niets meedelen. We weten niet eens of hij Nederlander dan wel Duitser is. Z'n functie moet wel als een fictie worden beschouwd, omdat deze net zo loos is als de be kende notedop. En wat z'n officiële adres betreft als we goed zijn in gelicht, heeft hij ergens in de Stein- strasse een kamertje gehuurd, waar hij overigens zelden te vinden is dit adres is hetzelfde als dat van het Emmerikse hoofdpostkantoor De heer Teeuwen moet wel zeer goede zaken doen. Z'n geachte clientèle, die zich voornamelijk in Nederland bevindt, betaalt voor het gokje, dat in de Duitse Lotto wordt gewaagd, 30 zo niet 40 pro cent te veel. Bij een beetje klandizie moet z'n winst zeker 1000 gulden per week bedragen. Wat de heer Teeuwen in Emmerik doet, doen tientallen andere Nederlan ders of Duitsers in de grensstreek. Ook in plaatsen als Kaldenkirchen en Gronau heeft men ontdekt dat de hoge prijzen, die in de Duitse Lotto worden betaald gemiddeld per week vier eerste prij zen van 500.000 mark 450.000) elk! een ware zuigkracht op de speellustigen in ons land uitoefenen. Waar de bemiddelaars van Lottodeel- nameformulieren dan ook met succes op speculeren, is een mentaliteit. Op de rug van de fiscus en gebruikmakend van de mazen van de wet verdienen ze goud. Aan eigen prestaties staan hier slechts „lichte administratieve bezigheden" te genover, doch zelden meer dan een paar dagen per week. Wie de stroom van opwekkingen be studeert om aan de Duitse Lotto deel te nemen zelf kregen we er in één week vijf in de bus, en nog eens twee voor de Nordwestdeulsehe Klassenlo lier ie komt al gauw tot de conclusie dat de concurrentiestrijd onder de bemidde laars dikwijls venijnig is. Een zekere P. Veen, eveneens domi cilie houdend op een postadres in Em merik, waarschuwt zijn „Lottovrienden in Nederland" tegen, wat hij noemt, „klandestiene agentschappen". voor het gelóóf, als beleving, maar het zegt niets over wat zich als openbaring aandient. Immers: openbaring komt van „bui tenaf De unieke opzet van de bij bei is een (tot op zekere hoogte) te achterhalen waarheid te openbaren. De bijbelse samenhang toont zelfs aan, dat een deel van het daarin gegeven Godsplan reeds gerealiseerd is, m.n. in de historie van Israël en in de Christus. ringen geen andere en andersoortige werkelijkheid kunnen ontsluiten. Overigens komt de voorhoede van de wetenschap meer en meer in aanraking met realiteiten die alle menselijke logica uit sluiten en ook o.m. de scheiding geest-stof doet vervagen. ontmythologiseren „Zonder vestigings-, werk- en verblijfsvergunning", schrijft hij,„hierdoor geen hoge onkos ten, bieden deze oncontroleer bare kantoortjes goedkopere lot todeelname aan als officieel voor buitenlandse deelname is vast gesteld. Daarbij is voorgekomen dat deze, in het duister wer kende lieden zelf de lottoformu lieren met een vals stempel af stempelen. „Bij kleine prijzen volgde dan prompt uitbetaling en bij grote prijzen kwam de inzender tot de ontdekking dat hij jarenlang voor niets zijn goede geld naar Duitsland had verzonden. Dat de Duitse politie in samenwer king met de Nederlandse politie regelmatig deze 'ongewenste vreemdelingen' over de grens zet, laat zich begrijpen". Veeg uit pan Na deze slecht geformuleer de verzinsels buitenlanders betalen voor een lottoformulier net zoveel als Duitsers, maar de bemiddelaars, ook meneer Veen, zetten er naar eigen goeddun ken een winstmarge op! krij gen de PTT'ers een gemene veeg uit de pan. „De Nederlandse en Duitse PTT"', gaat de bewaker van het welzijn van gokkers verder, „hebben duizenden medewer kers, die uw kostbare brief bij ons moeten bezorgen. Zij weten allen wat de inhoud van de brieven, geadresseerd aan ons adres, is. Deze duizenden PTT'ers zijn niet allemaal even eerlijk, en zodoende verdwijnen regelmatig brieven, welke niet aangetekend zijn verzonden. Vooral als de brieven op een zaterdag of zondag worden ge post." Op het ministerie van finan ciën in Den Haag is wel eens een schatting gemaakt van het totale geldbedrag, dat de Neder lander jaarlijks aan buitenland se loterijen toevertrouwt. Hoe wel niemand voor de betrouw baarheid der cijfers kan instaan, kwam men op 50 miljoen gul den voor de Duitse Lotto en op 5 miljoen voor de Belgische Staatsloterij. Uit Nederland vloeit de Duit se Lotto dus wekelijks 1 mil joen gulden toe, waarbij be dacht dient te worden dat het vaak om illegale transacties gaat. De Nederlandse wet verbiedt het in de handel brengen van buitenlandse loterijformulieren, evenals het bevorderen van deel name aan een buitenlandse lo terij. Het spelen zelf is echter niet verboden. Hetzelfde geldt voor het verzenden per post van de formulieren. Aan de Duitse grens zijn en kele malen bemiddelaars gever baliseerd, omdat ze stapels lot toformulieren in hun wagen had den liggen. Ook wordt getracht op te treden tegen zogenaamde koeriers, die de grenscafé's fre quenteren. Dit neemt niet weg dat de handel in lottoformulieren nog overal groeit en bloeit. De „Scheine", waarbij het om het aankruisen van 6 cijfers uit een reeks van 39 of van 49 gaat. gaan vaak van hand tot hand. Zc wor den op het lichaam gedragen of in de auto verstopt, zonder dat een douanebeambte daar iets van behoeft te merken. Hoe moeilijk het is tegen dra gers van lottoformulieren actie ultra-real isme Van H. Verweij, met wie onlangs ons blad een vraaggesprek had, is een opmerkelijk boek ver schenen1). Wie het leest, vindt een schat van enerzijds diepzinnige, anderzijds avontuurlijke gedachten. In een verwarde tijd, ook op theologisch ge bied, treft de lezer vooral, dat de schrijver op heldere wijze de betrouwbaarheid van de bijbel als profetisch geschrift aantoont en het unieke karakter van God als ik ben die ik ben Iedereen kent de opmerking van bisschop Robinson: „God is geen oude man in de lucht". Dat is ook zo. maar wie is Hij dan wel? Mannen als Bultmann, Tillich en Bonhoeffer doen te kort aan het openbaringskarakter van de bijbel door haar „hori zontaal" te vertalen. Verweij daarentegen laat de bijbelse waarheid juist onaan getast en geeft een diepere doorlichting, die alleszins de moeite waard is. bijbel en wetenschap Een gewilde tegenstelling is die tussen geloof en wetenschap. Tillich zegt dat beide onvergelijkbaar zijn. Wellicht gaat dat op Godskennis is alleen mogelijk door openbaring. T.a.v. open baring erkent de schrijver de noodzaak van een nieuwe oriën tering. Maar 'hij verwijt het. secularisme, dat het door het bo vennatuurlijke en miraculeuze als on-werkelijk af te wijzen, voorbijgaat aan de mogelijkheid, dat wat wij „bovennatuurlijk" noemen alleen maar buiten ons niveau van kennis ligt. Zijn visie, die hij op fascinerende wijze in dit boek uitwerkt, rekent met in het heelal aanwezige mogelijkheden en realiteiten, die niet bovennatuurlijk zijn, maar natuurlijk 'boven ons niveau van realiteit, bewustzijn en kennis. We doorzien alleen de bijbel door te letten op zijn struc tuur: hij ziet Gods leiding vooruit en toont in de vervulling van profetie de realiteit van God en Zijn heilsplan. Door zich dood te staren op tijdgebonden mythologische elementen doet men 'hetzelfde als wanneer men een film be oordeelt op grond van de gebruikte decors en het karakter van de spelers in plaats van op het thema dat uitgebeeld wordt, te letten. Maar dan doet men de bijbel 'geen recht. de laatste dingen God is concreet In deze zin is ook de bij bei een ultra-realiteit. Men leest hier het verhaal van de God die Zich openbaart en concreet met zijn volk kennis maakt. De God die tekenen doet en op grond daarvan geloof vordert. De God die zijn volk laat kiezen voor of tegen en d.m.v. zijn profeten later gevolgde gebeurtenissen voor zegt. De God die de Messias belooft. Die ook gekomen is. Zó concreet is God met ons bezig, dat we aan de hand van de bijbel kunnen nagaan wat reeds vervuld is en wat nog komen moet en op grond van de reeds vervulde belofte zeer aannemelijk is. futurologie In het tweede deel van zijn boek bedrijft de schrijver een ..bijbels futurisme" op grond van de verworven inzichten. Op spectaculaire manier verbindt hij eigentijdse wetenschappelijke inzichten aan de toekomstprofetieën van de bijbel. Men kan met verwondering sommige dingen verwerpen, maar het volgende ogenblik met stijgende instemming en her- kenning stuiten op allerlei originele verbindingen die hij legt. Belangwekkend voor onze tijd zijn ook zjjn opmerkingen over de Luciferische machten. Hij merkt op, "dat het immers juist deze machten zijn volgens de bijbel, die van de grootste in vloed zijn op Gods-, mens- en geschiedenisbeeld. Uitgaande hier van schetst hij een (ultra-)realistisch beeld van de Antichrist. Hoewei Verweij zelf verklaart nog niet klaar te zijn met het doordenken van dit deel, is het fascinerend genoeg om degelijk kennis van te nemen. Vanuit de behoefte van de industrie aan planning op lange termijn is een wetenschap van de toekomst ontstaan: futurologie. De bijbel geeft evenwel een raam van heel concrete voorspel lingen voor de (naaste) toekomst. Het is een minstens zo reële zaak zich hiermee bezig te 'houden. Verweij doet dit op een zeer originele wijze. Hij wyst eerst op de betrekkelijkheid van ons wereldbeeld, dat in de wereld van het zeer kleine en het zeer grote werkt met wat onvoorstelbaar is voor de mens en waarnaar we alleen maar kunnen raden. Vervolgens wijst hij terecht erop, dat wetenschappelijke vorde- israël Tot slot willen we wijzen op het bijzonder boeiende gedeelte (pag. 138 vv) waarin de schrijver de achtergronden doorlicht van de verwerping van de Christus door de Joden en de onder scheiding van de heilshistorische structuur van Israël en de „ge meente" als specifiek Christus-lichaam. Dit baanbrekende boek zal ongetwijfeld de aandacht krijgen van velen die meedenken over en worstelen met de grote vra gen van de mens. A. C. MOERMAN te ondernemen, blijkt uit de gang van zaken in de Kerkraadse Nieuwstraat, in vroeger jaren berucht als smokkelcentrum. Het is de plaatselijke douaniers bekend dat in deze straat, die de grens vormt tussen Nederland en Duitsland, een levendige handel bedreven wordt in lote rijpapiertjes. Hoewel de contro le is verscherpt, is men er tot nog toe niet in geslaagd ook maar tegen iemand proces-ver baal op te maken. De „echte" Lottobaronnen Nederlanders en Duitsers ge lijk blijven buiten schot. Ze laten zich niet vangen door en kele nauwelijks te hanteren wet telijke bepalingen. Ze zetelen in al of niet bonafide kantoortjes aan de Duitse kant van de grens en gebruiken „Tante Pos" le gaal dus voor hun lucratieve bezigheden. Eén van hen is de Amster dammer Max Schrijver. Hij houdt er een vestiging in Kal denkirchen op na. De werving van klanten in Nederland ge schiedt via agenten, die geen lottoformulier in handen krij gen. De Duitse justitie legt de be middelaars weinig in de weg. Waar men wel tegen optreedt de fiscale recherche dan zijn de „wild" opererende lie den. Dezen hebben een schuil adres, staan nergens officieel ingeschreven, en bezitten geen woon-, geen werk en geen ves tigingsvergunning. Lachende derde 't Spreekt vanzelf dat 't hierbij vooral om Nederlanders gaat. Het zal de Duitse autoriteiten een zorg zijn of er veel of wei nig Nederlanders hun geluk in de Lotto beproeven, maar wat hun wel interesseert, is of de handen vol geld verdienende bemiddelaar belasting betaalt. Op grond daarvan spreekt men van erkende en niet-er- kende bureaus. Met enigerlei gangbare opvatting over be doeld begrip heeft een en an der echter niets te maken. Het Duitse Lotto-apparaat zelf blijft (als lachende der de?) op een afstand staan, 't Zou wel heel dom zijn de vloed van Hollandse gulden tjes te versmaden, hoewel men naar buiten wel eens verplicht is een lelijk gezicht te trekken tegen een niet voor serieus doorgaande bemidde laar. De Nederlandse Staatsloterij trekt op dit moment zo'n 75 miljócn gulden per jaar aan. In vergelijking met 1964 is de opbrengst meer dan verdub beld. Toen werd er 35 miljoen gulden omgezet, een jaar later 46 miljoen en weer een jaar later (1966) 60 miljoen. De vraag of het spelen in een loterij een welvaartsver schijnsel is. kunnen insiders nog altijd niet beantwoorden. De verhoging van de inko mens zal er zeker wel iets mee te maken hebben, maai als eerste oorzaak wordt toch wel de structuurvernieuwing gezien. POPULAIR De populariteit van de Duitse en ook de Belgische lo terijen in ons land heeft veel tot de veranderingen bijge- dragen. Voor de recente wijzi ging van de wet op de kans spelen is dit zelfs een hoofd argument geweest. De uitbreiding van het aan tal loterijen, series en spelers, zomede de verhoging van de hoofdprijs (500.000 gulden, die er op 8 oktober voor 't eerst uitkomt), hebben de wer vingskansen aanzienlijk ver groot. De Nederlandse Staatsloterij is zeker niet de grootste, maar keert, in procenten van de in leg uitgedrukt, wel 't meeste uit. Het prijzenpakket be draagt ongeveer 70 procent 20 procent meer dan de Duitse Lotto dus. en 30 procent meer dan de Belgische loterijen. NIEUWE STIJL Van de staatsloterij-nieu- we-stijl verwacht de schatkist in 1969 revenuen tot ongeveer 30 miljoen gulden. Dit is een veelvoud van het bedrag, dat de fiscus de afgelopen jaren incasseerde. Een van de recente wijzi gingen houdt in dat er 15 pro cent kansspelbelasting moet worden betaald op prijzen, die hoger zijn dan 2000 gulden. Alleen de hoofdprijs van 500.000 gulden kan belasting vrij worden geïnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13