EUROPESE IN BAAN KUNSTMAAN OM AARDE krant van FORMAAT Commentaar Nieuw in Peru VERWARRING OM UITLEENBEDRIJF Ambonezen slaags met kooplieden COMMISSIE-SPAAK MOET EUROPA UIT IMPASSE HALEN Douanebeambten slaan accijnsvrije slag Ambtenaar omgekocht Onderzoek naar noorderlicht Contact via Noordwijk GEEN WERKLOOSHEID DOOR AUTOMATISERING Geen genocide in Nigeria Zendelingen op West-Irian gedood V ervoersbedri j ven gaan fusie aan Dr. S. L. Mansholt: Grote partij hasjiesj in beslaggenomen j Egas voorzitter bejaardenzorg U bepaalt zelf het doel van uw vliegtocht 'n half uur vliegen voor f27,50 p. pers. NIEUWE LEIDSE COURANT f VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 VANDENBERG/NOORDWIJK Gisteravond om negen minuten voor tien (Nederlandse tijd) is van de Amerikaanse basis Vandenberg in Californië Europa's tweede kunstmaan, de Esro-1, in een baan om de aarde gebracht. Dat gebeurde met een Scoutraket, die door het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa beschik baar was gesteld. Nog geen tien minuten na de lan cering meldde de Nasa, dat de kunst maan, „Aurora" geheten, perfekl in de ellipsvormige baan was terecht gekomen. Maar in Noordwijk in het technisch centrum van de Esro duurde Tijdens de militaire staatsgreep in Peru ts de president, Fernan do Belaunde Terry, in zijn paleis te Lima gevangen genomen en weggevoerd. De man is verban nen naar Argentinië. Tanks rijden door de hoofdstedelijke straten en de Peruanen gaan normaal hun gang. Zuid-ame- rikanen zijn gewend aan dit soort explosies. INT. WAARNEMERS: LAGOS Een groep van interna tionale waarnemers heeft bekend ge maakt, dat in de Nigeriaanse burger oorlog geen genocide op de Bia- fraanse bevolking wordt gepleegd. De waarnemers hebben de afgelo pen dagen aan het front op uitnodi ging van de federale regering een onderzoek ingesteld naar Biafraanse beweringen, als zou Nigeria de bevol king van de afgescheiden deelstaat uitmoorden. Volgens deze waarnemers onderne men de troepen van generaal Gowon in het door hen bezochte deel van het front „positieve stappen om het vertrouwen van de bevolking te win nen en haar te helpen bij het herstel van het normale leven". SYDNEY Eerst nu is bekendge maakt, dat op 25 september twee zendelingen in West-Irian zijn ver moord. Het zijn een 52-jarige Austra liër en een 50-jarige Amerikaan. Over de juiste toedracht van de moord is niets bekend. Wel. dat ze zijn doodgestoken nabij de missiepost Koroeppoen in het grensgebied van West-Irian en Papoea (Australisch Nieuw-Guinea). Het stoffeiijk overschot van de slachtoffers is 30 september gevon den. De zendelingen werden gedood toen ze op zoek waren naar een geschikte plaats voor een lan dingsbaan voor hun vliegtuigje. SCHOONHOVEN Tussen NV Vivavo en de NV van Eldik enerzijds en de NV vervoermaatschappij „De Twee Provinciën" anderzijds is over eenstemming bereikt over de overna me door laatstgenoemde maatschap pij van de exploitatie van de lijn diensten Gouda-Lekkerkerk. Schoon hoven-Utrecht en de stadsdienst Gouda. De integratie van het lijn- dienstenvervoer gaat in op 1 novem ber 1968. Partijen menen hiermee een bij drage te hebben geleverd tot ratione ler dienstuitoefening in het betrok ken gebied en zodoende te hebben gehandeld in overeenstemming met de wensen van de overheid. Er wordt nog overleg gepleegd met de vakbon den over het personeel. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Een groot opgemaakt artikel in De Tele graaf, waarin wordt bericht, dat het constructiebedrijf Tumeno in Krimpen aan de Lek met een faillissement wordt bedreigd, waardoor duizend man personeel zou moeten worden ontslagen, heeft in Rotterdam en omgeving nogal wat verwarring veroor zaakt- Volgens dit bericht zou het bedrijf door fouten van een computer mil joenen guldens schade hebben gele den. Onder meer zouden verkeerde berekeningen zijn gemaakt bij het op stellen van een offerte voor de bouw van twee koelschepen voor een Spaanse rederij. In kringen van ingewijden echter zei men vanmorgen te menen, dat het bericht uit de lucht is gegrepen. Het bedrijf Tumeno is wel bekend, maar dan als uitleenbedrijf, al wordt het in de telefoongids van Rotterdam nog aangeduid als con structiebedrijf. Als uitleenbedrijf zou het zich bezighouden met he/ verstrekken van arbeidskrachten aan scheeps werven. Men acht het echter zeer onwaarschijnlijk, dat het over dui zend werkkrachten zou beschikken. Directeur F. J. P. Hogerheide, die in Papendrecht woont, deed vanmid dag door de telefoon zeer vaag. Hij zei inderdaad meer dan duizend werkkrachten te hebben. Hoeveel precies, kon hij niet zeggen. Over zijn projecten wilde hij slechts mee delen, dat men bezig is met de aan leg van een gasleiding van Fries land naar Duitsland, constructie werk verricht voor een raffinaderij in de Botlek en voorts in Papen drecht twee schepen voor de Spaan se rederij in aanbouwt heeft. Deze verklaring kon echter ner gens worden bevestigd. Volgens de heer Hogerheide heeft Tumeno drie plaatsen van vestigingen: in Krim pen aan de Lek. Hardinxveld-Gies- sendam en Papendrecht. Deze vesti gingen zouden echter slechts bestaan uit een aantal loodsen, waarvan hij niet kon zeggen, waar ze precies staan. Op de vraag hoe hij in deze loodsen twee koelschepen kon bou wen. antwoordde hij: „We hebben fusies met andere bedrijven. We zijn een grote onderneming en hangen tegen Verolme aan". Volgens de heer Hogerheide zou hij zijn aangesloten bij de bedrijfs vereniging van de metaalindustrie. Dit bleek bij navraag niet juist te zijn. Tumeno heeft wel een verzoek om het lidmaatschap ingediend bij dc bedrijfsvereniging van de metaal nijverheid (kleinmetaal). maar deze aanvraag is nog in onderzoek. In dit verzdek wordt een zekere heer Jode als eigenaar genoemd. Evenmin schijnt zijn verklaring, dat op 10 oktober een door hem tegen een computerindustrie aangespannen kort geding dient, juist te zijn: bij geen enkele rechtbank was hiervan een bevestiging te krijgen. In kringen van ingewijden bestem pelt men de activiteiten van de heer Hoogerheide als „moeilijk te definiëren zaken". Ook bij de Christelijke metaalbe- drijfsbond kon men zich weinig po sitief over hem uitlaten. Deze bond heeft namelijk nog grote vorderingen op hem. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de Markt i zijn gisteren ongeveer twintig Ambo- nese jongeren slaags geraakt met i marktkooplieden. De vechtpartij ontstond nadat de marktkoopman B. j uit Roozendaal de Ambonese vrouw M. uit Souburg ervan had beschul- 1 digd bij hem een truitje te hebben gestolen. Op de onenigheid, die daar uit ontstond kwamen enkele Ambo nese jongeren af, die partij kozen voor de vrouw. De koopman trachtte daarop de jongeren van zijn kraam weg te sturen, waarbij de klappen vielen. Eén van de jongens kreeg daarbij een zodanige klap, dat hij met een verwonding aan de arm naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Het gerucht over de vechtpartij deed daarop zo snel de ronde, dat later op de middag een veertigtal Ambonese jongeren zich op de Markt verzamelden. Zij namen een min of meer dreigende houding aan tegen de marktkooplieden. Mede dankzij poli tietoezicht kwam het evenwel nie* tot nieuwe botsingen. het nog een tijd. voordat men defini tief kon vaststellen dat alles in orde was. Om twaalf uur vannacht was er nog maar weinig bekend over het gedrag van de satelliet, omdat mag netische stormen het radiocontact verhinderden. Later kreeg men via de basis Redu in de Belgische Ar dennen wel contact met de Aurora. De Esro-1 is een produkt van de samenwerking tussen de tien landen van de Europese ruimtevaart organi satie. de Esro. Deze landen hebben de kunstmaan gezamenlijk ontworpen en gebouwd. Het is de tweede Europese kunst maan. die rond de aarde cirkelt. De eerste, de Iris. draait sinds mei in een baan om de aarde. Vorig jaar mei mislukte een proefneming met de Esro-2. De Scoutraket weigerde en het projekt viel letterlijk in het water, de Stille Oceaan. De Aurora weegt 84 kilo en heeft de vorm van een cylinder met een doorsnee van 76 centimeter en een lengte van 93 centimeter. De kunst maan is uitgerust met twee antennes van bijna twee en een halve meter. De kunstmaan draait in een baan- hoek van 94 graden, de hoogte vari eert van 274 tot 1500 kilometer en de baan loopt over beide polen. De omlooptijd bedraagt 102 minuten, iets langer dan de Iris, die er 99 minuten over doet. NOORDERLICHT Aan boord zijn behalve de radio's en de zonne-energiebatterijen tien meetinstrumenten, die de verschijn selen in de hogere luchtlagen (de ionosfeer) moeten onderzoeken. De geleerden willen vooral meer te weten komen over het noorderlicht. De lancering van deze satelliet is niet het enige bewijs, dat de Europese ruimtevaart bezig is de kinderschoe nen te ontgroeien. Woensdag is op een basis op Sardinië een „sonde- raket-eampagne" begonnen, met als doel dc verschijnselen rond te zon te onderzoeken. Daarvoor worden drie Skvlark-raketten gelanceerd. UTRECHT De vice-voor- zitter van de EEG-commissie, dr. S. L. Mansholt, pleit voor het opnieuw in leven roepen van de commissie-Spaak, die tien jaar geleden zijn werk beëindigde. De commissie zou in gewijzigde samenstelling wegen moeten aangeven om de impasse, waarin Europa verkeert, te doorbreken. Voorwaarde tot een werkelijke verenlrring van Europese naties is, dat men komt tot een nieuwe en sterke politieke formatie ten behoeve van een verenigd bestuur. Europa moet zich ontworstelen aan versleten apparaturen van nationale regeringen en narlementen. „Doen wij dat niet", aldus dr. Mansholt op een lezing in Utrecht, „dan ontstaat geen hecht technolo gisch, sociaal-economisch en politiek samenspel en zal Europa wegglijden in de rol van een tweederangs ele ment in de wereld. Volgens dr. Mansholt wordt het hoog tijd mogelijkheden te creëren om invloed en controle uit te oefenen op de financiële beslissingen van de EEG. „U heeft geen inspraak over de invoering van de BTW. Dat is een onmogelijkheid van nu. En laten we het eerlijk zeggen: de ambtenaren hebben lak aan parlementaire demo- kratie." Over de één procent ontwikke lingshulp. waar tegenwoordig mee wordt geschermd: „Wij moeten niet menen dat wij met dit fooitje werke lijke resultaten kunnen behalen. Zij die dat denken hebben er geen flauw benul van, wat echt nodig is." Verenigde Naties Over ontspanning tussen Oost en West: „Het gaat in Europa nu om de Fiscale recherche in geding Twee mannen op straat geëxecuteerd PARIJS In het hartje van Parijs is gisteren op klaarlichte dag midden op straal een dubbele moord ge pleegd die veel wee had van een onderwereldexecutie. Twee mannen zaten op een terras bij de Are de Triomphe. Er stopte een auto. waaruit vier of vijf mannen sprongen die de twee de handboelen omdeden en ze dwongen in te stap pen. De auto reed weg maar stopte een paar honderd meter verder. De slachtoffers werden tegen een schut ting gezet en neergeknald. IJMUIDEN Een actie Velsense recherche, in samenwerking met dc groep verdovende middelen van de Amsterdamse politie, heeft ertoe geleid dat in IJmuiden van middag de grootste party hasjiesj, die ooit in Nederland is aangetroffen, in beslag is genomen. Twee personen, de 25-jarige classi ficeerder D. en de 28-jarige ontwer per S„ beiden uit IJmuiden, zijn gearresteerd. De partij, die 261 pak ken groot was en in de sluikhandel een waarde heeft van een kwart mil joen gulden, was door de IJmuide- naren per auto uit Turkije gesmok keld. Ze hadden de partij in dat land voor nog geen vijfduizend gulden ge kocht. Van de totale hoeveelheid ont brak vijf kilo. Gebleken is dat maan dagavond vijf kilo door onbekenden uit de auto van S. is gestolen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Kan de fiscale recherche aan verdachten suggere ren, dat bij een volledige bekentenis de zaak verder binnenskamers zal worden gehouden? Deze vraag viel donderdagmorgen diverse keren tij dens dc rechtzitting van drie voor malige douanebeambten, die in 1967 meermalen door valsheid in geschrif te te plegen de accijnzen uit de weg waren gegaan. Deze „steunpilaren van het doua necontrolesysteem", zoals de officier mr. A. Klein de verdachten schetste, gebruikten valse transito-paspoorten om accijnsvrije goederen als alcohol, zesduizend sigaretten, een bandrecor der en een scheerapparaat in hun bezit te krijgen. Het drietal was in september 1967 op staande voet ontslagen. Na een periode van werkloosheid hadden allen weer in een geringere positie werk gevonden. Het waren de 42-ja rige ex-ambtenaar van de Rijksbe lastingen Roelof J. J. van L., nu chef an een expeditiebedrijf, de 32-jarige ex-grenscommies Nicolaas J. G.. nu sous-chef bij een postorderbedrijf en ran de j <je meerdere van dit tweetal, de '""•i*5--" 48-jarige exhoofdassistent van de Rijksbelastingen Marinus J. den O., die nu als kantoorbediende werk zaam was. Bij hun aanhouding legden zij een bekentenis af. wat dan volgens de verklaringen van de verdachten don derdagmorgen gelijk een garantie zou betekenen voor verder geen gerechte lijke stappen. De raadslieden van de verdachten probeerden aan de hand van deze verklaringen lagere celstraffen te bewerkstelligen. De officier weigerde echter op een jvage veronderstelling een milder re- quisitoor te houden en vroeg na enige aarzeling om een nader onderzoek van de zaak. De rechtbank wees dit verzoek na onderling beraad van de hand. politieke invloed. De ontspanningspo- litiek ten opzichte van het Oosten moeten we niet tot- in het absurde doorvoeren." Over de Verenigde Naties: „Tsje- ehoslowakije staat op de agenda van de Algemene Vergadering op de 78ste plaats. De VN kunnen problemen op een rij zetten, maar het ls een onbe holpen instituut als zij hulp moet bieden. De VN moeten supra-natio- nale bevoegdheden krijgen", aldus dr. Mansholt. Minister Luns A TOET minister Luns in dc Tweede Kamer aanwezig zijn? Een oud probleem, dat al vele malen tot felle debatjes aanleiding was en dat weer speelt nu de minister waarschijnlijk de algemene beschouwingen niet zal bijwonen wegens verblijf te New York voor de VN. De heer Schmelzer stelt dat het een kabinetsbeslissing moet zijn, een af wegen van belangen. Men kan zeg gen. dat dc persoonlijke aanwezig heid van de minister in New York gewenst is als daar initiatieven ont plooid worden die de internationale spanning betreffen. Zodat later niet gezegd kan worden: er gebeurde iets en Nederland was er niet bij. Met evenveel recht kan de volksver tegenwoordiging zeggen: W|j wen sen dc persoonlijke aanwezigheid van de minister om hem van onze onge rustheid over dc internationale situa tie op de hoogte te brengen. De minister wordt hier ongetwijfeld deskundig vervangen, maar dat wordt hij daar, in New York, óók. Het kan zijn dat hij bepaalde initia tieven wil ontplooien, en dan moet hU dat in persoon doen. Het zal moeten blijken uit de rede die h|j voor de VN houdt en uit de gesprekken die hij voert. Vooralsnog geeft de door hem inge diende begroting niet veel aanleiding overtuigd te zijn van dc noodzakelijke aanwezigheid van minister Luns in de VS. De Tweede Kamer zal aan de daden van de heer Luns de juistheid van de kabinetsbeslissing, als de minister volgende week reizende blijft, kunnen toetsen. ROTTERDAM In dc haven zijn drie arrestaties verricht in verband met de omkoping van een douane ambtenaar. Gearresteerd zijn de 23-jarige koopman A. V.. dc 39-jarige koopman C. van W. en de grenscom- LIMA De revolutionaire junta in mies J. P. de M. Deze wordt ervan verdacht in ruil voor giften bepaalde De mannen, die bij hun oplich tingspraktijken sterk van elkaar af hankelijk waren, verborgen zich ach ter de codes van Al, A2 en A3. Zo waren zij ook bekend bij de zestigja rige in Rusland geboren scheepsle- verancier Kazys D., bij wie de doua nebeambten de accijnsvrije goederen bestelden. De Rus betrok zijn goede ren weer van een andere firma onder het mom, dat ze voor schepen bestemd waren. Op de vraag van de president van de rechtbank, mr. R. J. Brunner, waarom D. zijn medewerking had verleend, gaf deze lakoniek lachend als antwoord „Ze hebben het mij ge vraagd en toen heb ik ja gezegd. In mijn vak is het moeilijk nee te zeg gen". De ex-douanebeambten kwamen echter met een niet betere verklaring voor hun misdrijven. Zij vonden, dat de verleiding te groot was geweest Officier mr. Klein noemde het „een trieste zaak, dat ambtenaren zich voor dergelijke zaken lenen". Tegen Van L. en G. eiste hij een gevange nisstraf van twee maanden. Den O. hoorde drie maanden cel eisen, om dat hij volgens de officier in zijn hogere positie enige pressie op de beide anderen zou hebben uitgeoe fend De eis tegen de Rus luidde een geldboete van 300 en een maand voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De raadslieden zagen meer heil in een voorwaardelijke straf, gezien de pas weer gevestigde maatschappe lijke posities van de verdachten. Uitspraak over veertien dagen. Landbouw-heff ingen gaan niet omhoog DEN HAAG De ontwerp-begroting van het landbouwschap voor 1969 gaai uit van de sinds 1965 ongewijzigde hef fing van 5,- per hectare bouw- en grasland met een totale inkomstenpost van 8 500.000. Uit de begroting blijkt een verhoging van de personeelsuitga ven en een verlenging van de subsidie uitgaven. Peru, die gisteren president Terry verdreef, heeft een nieuwe regering gevormd met generaal-majoor Juan Velasco Alvarado als president. Alle leden van het kabinet zijn hoofdoffi cieren. Kort na de staatsgreep gingen stu denten de straat op. Zij probeerden door enkele acties hun afkeuring van het nieuwe bewind te laten blijken, maar ze werden door militairen ver jaagd. Het werd daarna vrij rusti? in de hoofdstad Lima De afgezette president is in Argen tinië aangekomen, waar hij politiek asiel gevraagd zou hebben. Hij was sinds juli 1963 president en had ze ven regeringen gevormd. De junta zegt dat het immorele ge drag van de •.•egering. de chaos op financieel gebied en de onbeperkte exploitatie van Peru's nationale rijk dommen door buitenlandse kapitaal bezitters de redenen zijn geweest voor de staatsgreep. diensten te hebben verricht voor het tweetal kooplieden. Onder verdenking van flessetrek- kerij en oplichting is aangehouden de 36-jarige vertegenwoordiger J. L. Hij heeft diverse zaken opgelicht voor radio- en tv-apparaten. Bij boekhan delaren kocht hij verder boeken zon der te betalen. De boeken verkocht hij weer door. In de afgelopen nacht zijn gear resteerd de zestienjarige bankwerker A. van V. en de negentienjarige bankwerker T. J. J. Zij hebben be kend te hebben ingebroken in een conserven- en een bouwmaterialen- handel in de Graafstroomstraat. DEN HAAG Na tien jaar voor zitter te zijn geweest van de fede ratie voor bejaardenzorg, zal drs. A. D. W. Tilanus deze funktie wegens drukke werkzaamheden neerleggen. In zijn plaats is benoemd de oud staatssecretaris van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas. 7'eftuvleu^J in bureau v«frdit blad Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: langer wil vliegen, dit invullen Bij voorkeur op een WOENSDAG middag ochtend middag avond Ik heb reeds betaald per: giro kontant auto trein ZEIST De Nijmeegse hoogleraar in de sociologie van arbeid en bedrijf prof. dr. J. A. P. van Hoof verwijst volledige automatise ring van alle werkzaamheden naar het ter rein van de science fiction en dan nog meer naar de fiction clan naar de science. Hij ver wacht van de automatisering een grote verschuiving van werkgelegenheid, maar geen werkloosheid. Prof. Van Hoof sprak vanmorgen over de toekomstige ontwikkeling van het ar beidsbestel tijdens de studiedagen van de BVA, de katholieke bond van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en administra tieve kantoren. Hij betoogde dat de administratieve auto matisering zich in een zeer snel tempo zal voortzetten. Hierdoor worden allerlei admi nistratieve functies geraakt. Oude functies worden overbodig, nieuwe functies worden gecreëerd en weer andere functies verande ren van inhoud en werkwijze. Voor de beambten geldt dat zij, willen zij niet het kind van de rekening worden, tijdig in staat moeten zijn hun kennis en vaardig heid aan te passen. Prof. Van Hoof vond dat de vakbond moet zorgen voor een voortdu rende begeleiding van de mensen, dié op eni gerlei wijze door de automatisering worden getroffen. HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers d.e geen dolle stunts uithalen meer u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagiers tegelijk moe Als regel is hel mogelijk in de 30 minuten vliegtijd ook boven uw woonplaats te vliegen. Terwi|l men op z n beurt wachl is een gezellig restaurant en een zonnig terras lor be schikking. vanwaar men het al- on aan vliegen kan volgen. Alle qowenste inlichtingen over lijndiensten ol over leren vliegen zijn Ier plaatse te krijgen Aan hot eind van de vlucht wordt u als herinnering ee" Oorkondo van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt benl krijql u de insUoka.irl ihuis. Bo'alnin aan de krant: pei giro ol aan hel bureau. W'P ajlggn <?l mt?j s'n (wgggr; wil vliegen zonder andore passagiers, moet naluurliik wel voor drie personen belalen. Op de bon dan eenzelfde naam drie-ol tweemaal vermelden Bij de indeling voor de vluchten behoell men dan niet op een combinatie te wachten Twee-qi driemaal -n hall uur aaneen vliogen is mogeli|k als men het dubbole ol driedub- bole betaalt. Buaiijn SS vertrek* op de halve oren van het Centraal Station naar het vlierveld; zaterdag 5 minuten later. Door van de rit naar het vliegveld ongeveer een hall oor. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9