Griep hield burgemeester v. d. Willigen in bed Geschenk V. en D. naar De Lakenhal Brand in woning Park Die Leythe Erepenning de Leidse Leiden voor Spaarbank Bonaparte „21.40p„ De optocht kwam niet over de Witte Singel.... Fotoprijsvraag 3 oktober NLC zie pagina's 4 en 5 Promotie de heer Provó Kluit Nieuwe bwoee qckjrant VRIJDAG 4 OKTOBER 1988 keijzer KAMERBREED ~£akaloti tapijt POSTBUS 39 - HILVERSUM Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! Alle foto's van Dirk Ketting (foto i». d. Horst) Trekker met oplegger in sloot gekanteld ^OETERWOUDE Op de hoek Nieuwcweg-Weipoortseweg. waar meer dan eens auto's de gevel van het huis dat daar staat hebben geramd, is vanmorgen omstreeks 8 uur een trekker met oplegger, beladen met hout, in de sloot gereden. De chauffeur, een inwoner van Al phen, moest in de bocht een land bouwtrekker passeren en raakte met zijn wielen in de berm, waarna de wagen niet meer op de weg was te krijgen. Puzzelprominenten De prijswinnaars van de puzzel in ons zondagsblad van 22 sep tember zijn: le prijs: f 10 C v Tol, Huigslo- terdijk 38 Oude Wetering, 2e pr.: f 5 G H v DijkHandgraaf Prof Zernikelaan 11 Voorschoten, 3e prijs f 5 Ineke Eikelboom Ving- boonshof 23 Leiden. A. F. Beijdervellen, arts afwezig wegens herhalings oefeningen tot 27 oktober. Waarnoming allo artcon. Als dank voor het aangenaam verpozen laat Leiden de Reini ging traditiegetrouw volop de schillen en de dozen. Het lijkt elk jaar weer een recordverbe tering in troep-maken. De andere kant van de me daille is dat de Reinigingsdienst in die nachtelijke operatie zijn paraatheid weer eens kan be wijzen. Leiden mag er deze mannen, die gisteren overdag toch niet in hun bed gelegen zullen hebbenerkentelijk voor zijn. Ze presenteren ons op 4 oktober toch maar weer een schone stad. Foto Van der Horst was er dan ook naar. Suggestief en bijzonder goed verzorgd. De zon heeft de hele dag verstek laten gaan. Maar zowel de taptoe als de optocht heeft het droog ge troffen. Bovendien was de tempe ratuur zeer mild. Zo werd het toch nog een goed Leids feest. Uitslag concours DE uitslag van het Draaiorgel concours was: Cementmolen uit Rotterdam en De Waterlander uit Broek in Waterland winnaars bij de pierementen. De Klok uit Amsterdam en Het Hummeltje uit Bussum tweede prijs. Kleine Wel- lershaus (ook in Leiden bekend) en Blauwe Trom uit Amsterdam derde prijs. Bij de concertorgels ging de eerste prijs naar de Limo- naire uit Luik. De tweede was voor De Waterpoorter uit Schie dam en de derde voor Grote Wel- lershaus. Uitslag orgeldraaiwedstrijd voor amateurs: mej. R. Griffioen eerste bij de dames, mevrouw A. A. Pie- ters-Van der Staak tweede. Eerste bij de heren G. M. Geerlings, twee de M. Plet. Ook Solglytt DE ruim vijftig verpleegden van Solglytt, die momenteel een vaartocht naar Duitsland maken, vertrokken woensdagochtend met de Victoria Regia naar Vreeswijk, waar 's middags om kwart over vier werd afgemeerd. Gisteren voer men door naar Arnhem, waar door de hoge waterstand de kaden stonden onder water niet kon worden gepassagierd. De stemming aan boord was er niet minder om en natuurlijk werd het 3-oktoberfeest gevierd. Dat ge beurde onder meer met haring en wittebrood en gebak. Omstreeks half acht meerde de Victoria Regia, die onder comman do staat van kapitein P. M. van der Sande, af in het Duitse plaatsje Rees. De stemming aan boord is uitstekend. Radicaal HET lijkt wel alsof vannacht één gigantische schuiver de hele 3-oktober-santekraam heeft opge rold. Buiten het Schuttersveld was Minder vuil DE Reiniging stond vannacht voor een uitzonderlijke kracht proef omdat voor de veemarkt de zaak eerder schoon moest zijn. De heer F. van Overmeire, nog wo nend in Rotterdam, sinds drie maanden als waarnemend direc teur in dienst bij de gemeentelijke reinigingsdienst: „Om 1 uur zijn we begonnen. Met praktisch volledige inzet. Dat wil zeggen 66 man. Drie veeg- machines, 3 bakfietsen, 10 auto's en een rioolkolkenzuiger hebben we erbij gebruikt. Het gehele ge bied tussen de singels is geveegd. Ze zeggen dat het minder vuil was dan vorig jaar. Dat kan ik niet beoordelen, want ik heb het voor het eerst meegemaakt. De Bree- straat ging wel, maar op de Bees tenmarkt was het ontzettend. In totaal hebben we 9.000 kilo vuil naar de vuilverbranding gebracht". Kende u 3 oktober?, wilden wij van de heer Van Overmeire we ten. „Ja, zo'n beetje. Ik was vroe ger bij de Marine en heb verschei dene malen moeten meeparaderen. Of dat nu een genoegen was, het ligt er maar aan van welke kant je dat bekijkt". Pieterskerk ONGEVEER 300 belangstellen den woonden de dienst in de Pieterskerk bij. Ds. P. Kloek, voor- ziter van de centrale kerkeraad van de herv. gemeente, ging daar in voor. De tekst voor zijn preek was Exodus 15 vers 10: „Gij bliest met uw adem, de zee overdekte hen, als lood zonken zij in gewel dige wateren". Met als aansluiting Lucas 13 vers 2 en 3. Stro DE N.V. Aannemings-, handels- en transportbedrijf Compeer te Voorschoten, die altijd in op dracht van het bestuur der 3- October-vereeniging het Schut tersveld zo begaanbaar mogelijk maakt op 2 en 3 oktober, heeft dit keer voor het eerst haar toevlucht moeten nemen tot stro, vermengd met zand. Hoewel niet van een ideale toe stand kon worden gesproken daar had het ook te veel voor ge regend in de afgelopen dagen zal het Schuttersveldbezoekers zijn opgevallen, dat met stro aan zienlijk betere resultaten werden bereikt' dan met koolas. Toch is hier sprake van een uit de nood geboren idee. Door tie komst van het aardgas is de produktie van lichtgas uit steenkool immers belangrijk ge reduceerd en daardoor begint kool- as een schaars en straks „uitver kocht" artikel te worden. Op be scheiden schaal is nu nog koolas toegepast maar verder moesten stro en zand de drassigheid zoveel mogelijk opvangen. Er werden tweehonderd balen stro verwerkt. er geen spoor meer van het feest te bekennen. D'r moet vannacht wel aan getrokken zijn Vandaag was het veemarkt in Leiden. En dus moesten de Bees tenmarkt, de Nieuwe Beesten markt en de Lammermarkt wor den vrijgemaakt. De hele boel was dan ook radicaal verdwenen toen de schapen en de stieren en de geiten dromerig uit hun wagens waggelden. Dat was om 6 uur. Om 1 uur was het feest gesloten. Een voortreffelijk staaltje van samen werking tussen Markt- en Haven dienst en Reinigingsdient. Meuken: een beleveiïis VANMORGEN om 8 uur hadden wij waarnemend-burgemees ter Menken aan de telefoon. Hij was al op, maar voelde z'n benen nog geducht. Woensdagmorgen om 9 uur hoorde hij op het stadhuis, dat de burgemeester op het feest verstek moest laten gaan. Of hij het maar wilde doen „Ingewijden hebben mij verteld dat het in de geschiedenis van de 3-oktobervereniging nog niet is voorgekomen dat de burgemeester er niet was. Ik had gerekend op een makke dag. Even kijken bij haring en wittebrood en dan rustig thuis koffiedrinken. Er was im mers geen parade. Het veld had den we afgeschreven. Het had zo geregend Natuurlijk 's middags de optocht en dan 's avonds het cabaret. Nou, dat is wel even anders ge lopen. Woensdagavond de taptoe met ontvangst in het stadhuis en de volgende morgen om 6 uur op. Ja, bij de Reveille ben ik ook ge weest. Ik heb bijna alle punten afgelopen. Op zo'n dag word je geleid, van het een naar het ander. Om 1 uur lag ik in m'n bed. Ver moeid maar toch ook voldaan. Het is een belevenis voor me ge weest. Het mag toch heus wel eens worden gesignaleerd dat het ook in deze tijd mogelijk is zonder wanklanken feest te vieren in een volle stad met stadgenoten van allerlei aard en instelling, met studenten en ontelbare gasten. Ik heb deze dag nog nooit zo intens beleefd. Je praat met heel veel mensen en bent verbaasd over de enorme aantallen langs de optocht route. Ik heb tegen de dag op gezien, dat wil ik bekennen, maar achteraf zeg ik dat ik die ervaring toch niet had willen missen. Vanmorgen om 10 uur hebben we weer B. en W.-vergadering. Misschien is de burgemeester daar ook bij. Het is niks voor hem thuis te blijven. Hij wil overal bij zijn. Soms vraag je je af hoe hij dat kan volhouden". Burgerlijke stuud LEIDERDORP Geboren: Miranda dr v D van Driel en A Scheurwater. Splinterln 133: Marcus J zn v B J Goddijn en W B Roling. Hu- brehctstraat 22; Huibert, zn v H G van der Maas en A E Gressie. Jachtslotpad 1: Astrid J E dr v G Kroon en R M Oosterveen. Splinter laan 173; Ietse A zn v W van Zwieten en I A van der Meij, Hoofdstraat 28; Lara dr v J J Beentjes en E J M van Haren, Vogellaan 24; Maria C dr v J Lemstra en M C van Hensbergen, Ovengaarde 4: Vera M dr v J P van der Kamp en M H Zwaan, Kasteelhof 5. Ondertrouwd: Roelof Baaima, 21 jr en Elisabeth Smit, 22 jr. Hoofdstraat 78. Jacobus E A van der Kaaij, 22 jr te Leiden, en Carla M F Kiel 20 jr te Leiderdrop; Frangois Grims, 28 jr Schapenrustweg 1 en Engelina Dom peling 25 jr; Mauritssingel 22; Arie H Meerburg 22 jr te Leiderdorp en Ma ria A Wernecke, 22 jr, Groenen- dijkstraat 11. Gehuwd: G Wassenburg en D Wer necke; J G M Volwater en H S J M Mon; D P Mesman te Boskoop en M M J Fles te Leiderdorp; A J Roden burg te Rijnsburg en A E Versteeg. LEIDEN Zoals bekend, heeft de directie van Vroom en Dreesmarm bij de opening van het verbouwde en uitgebreide warenhuis het ge meentebestuur een geschenk toegezegd. Vanochtend werd dit aangebo den. Het is een gebrandschilderd glasruitje van 29 x 21,5 cm., voor stellend de kruisdraging van Christus en daterend uit de jaren 1540— 1550. Het ruitje is vermoedelijk vervaardigd naar een ontwerp van Aertgen van Leyden (14981564). Het geschenk krijgt een plaats in De Lakenhal. Foto N. van der Horst. Jongen redde slapende broer LEIDEN B. en W. hebben de gouden erepenning der gemeente Leiden toegekend aan de stichting Leidse Spaarbank op grond van „de belangrijke arbeid van de stichting op sociaal- en economisch terrein gedurende de afgelopen anderhalve eeuw". De stichting is daardoor van grote betekenis geweest voor de gemeente Leiden en haar ingezetenen, menen B. en W. Loco-burgemeester S. Menken heeft de penning woens dagavond na de taptoe in het stadhuis uitgereikt. Ir. M. C. de Jong nam hem namens het bestuur in ontvangst. Foto N. van der Horst. (Van onze verslaggevers) LEIDEN Burgemeester Van ier Willigen heeft drie oktober niet meegemaakt. Hij lag met griep te bed. De Leidenaars zullen hem overal node gemist hebben, want, Boals men weet, burgemeester Van der Willigen is overal. Daarmee wekt hij altijd weer verbazing, toco-burgemeester Menken heeft. Waar mogelijk, de honneurs waar genomen. En gistermiddag zat ook mevrouw Van der Willigen in het rijtuig van de optocht, naast de plaatsvervanger van haar man. Gisteravond hebben wij ons even aan het feestgewoel onttrokken om een gesprekje met de burgemees ter te hebben. „U kunt zich wel voorstellen, dewt ik me vandaag verbeten heb. En flc ben helemaal geen man om binnen te blijven en op bed te lig gen. Maar dinsdagavond ging het echt niet meer. Ik heb de dokter laten komen en die zei me dat ik toch wel een paar dagen binnen moest blijven. M'n benen waren otijf en m'n hele lichaam deed me zeer. Maar vanavond heb ik in m'n badjas alweer in de kamer gezeten, hoor. Zo erg is het nu ge lukkig ook weer niet. En als ik kan, ga ik morgen lekker aan 't werk. Ik voel me werkelijk goed nu. Van het feest heb ik vrijwel niets gemerkt. Ik had al tegen m'n vrouw gezegd: als ik me goed voel ga ik uit bed en ga ik op m'n ka mer, zittend in een stoel, naar de optocht kijken. Niet te weten dat die optocht helemaal niet over de Witte Singel zou komen. Ik had namelijk de route nog niet be keken. Dat vond ik heel jammer. Maar ze hebben me fruit ge- ftuurd en dus heb ik toch iets van het feest geproefd. Ze zijn werke lijk alleraardigst voor me geweest. Bet maar in de krant dat het weer heel goed met me gaat. Zeer be dankt voor uw gesprekje". Voetbal DE taptoe heeft duidelijk te lij den gehad van de voetbal wedstrijd. Er waren heel wat minder mensen op de been. Aan het begin was het zeer druk. Daar verzamelden zich namelijk-- de mensen die én de taptoe én de voetbalwedstrijd wilden zien. Ze wilden zo gauw mogelijk weer thuis zijn. Naarmate de laptoe verder kwam werden de rijen dunner. Huldiging TIJDENS de uitdeling van ha ring en wittebrood werd me vrouw Wijling, die voor de vijftig ste maal als uitdeelster fungeerde, even in het zonnetje gezet. Zo was LEIDEN De heer P. Provó Kluit is gisteren aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. De heer Provó Kluit is lid van de protes tants-christe lijke fractie van de ge meenteraad. Binnenkort zal hy naar Emmen ver huizen. De jonge doctor werkt als wetenschappelijk ambtenaar bij de organische chemie. De titel van zijn proefschrift luidt: „Kinetiek en mechanisme van enige aminolysereacties in acetonitril". Als promotor fungeerde prof. dr. E. Havinga. er toch nog zon op deze grijze derde oktober. Zij kreeg geurige bloemen. Drukte DE drukte was gisteren opval lend minder dan Leiden ge wend is. Het naargeestige weer bericht zal daarvan wel een voor name oorzaak van zijn geweest. Heel langzaam kwam het feest op gang. Bij de ochtendevenementen (bromfietsen op het Levendaal, trampolinespringen op de Doeza- •traat en het draaiorgelconcours op de Kaasmarkt) waren wel veel mensen. De optocht trok natuur lijk weer tienduizenden De kwa liteit van de historische optocht Het ging echt niet meer LEIDEN Vannacht om kwart over 2 rukte de Leidse brandweer uit voor een brand op de eerste verdieping van de woning Park Die Leytha 8. bewoond door het gezin P. de Jong. De achterkamer, waarin de jongste zoon van plm. 15 jaar lag te slapen, stond in lichtelaaie. De achttienjarige broer van de jongen, die in de kamer ernaast sliep, werd het eerst door de brand gewekt. Hy is door de vlammen gegaan om zyn broer te redden. Samen sprongen zij toen door het raam op het platte dak van de keuken. De matras waarop U werkelijk uitrustl DRAKA Inmiddels waren ook de ouders wakker geworden door de rook en het geknetter van het vuur. In nachtgewaad gingen zij overhaast de trap af. Door de schrik duurde het even voordat zij eindelijk het telefoonnummer van de brandweer hadden gevonden, waarmee weer eens werd aangetoond hoe belang rijk het is alarmnummers van poli tie en brandweer altijd direct by da hand te hebben. Toen de brandweer arriveerde, dreigde juist de hele eerste verdie ping in vlammen op te gaan. Met twee hoge-drukstralen wist de brandweer het vuur echter te be perken tot de in brand staande slaapkamer en na een kwartier kon het signaal „brand meester" worden gegeven, wat inhoudt, dat het ge vaar voor uitbreiding, was bezworen. De schade aan kleding, meubilair en woning wordt minstens f 20.000 ge raamd. De brand is vermoedelijk ontstaan door sluiting van de elektrische be drading.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3