VERONTRUSTING OVER VU IN MIDDELRURG Maria de spits van het Melovi neem een bijbel voor uw rekening Brief van Nederlandse bisschoppen Twee kerken samen in Brouwershaven Een woord voor vandaag Zonder studie naar kansel Dr. Yan der Schoot omgekomen Vervreemding van elkaar neemt toe Uw probleem is het onze.... 99 ORJ1 GHJ1 IMS wi IMCT"" KLANKEN - Dr. H. v. d. Berg aanvaardt ambt ZC5 glanzende onderzettertjes (met lijn Indisch motie!) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! Begenadigd Oecumene Devotie Bronkhorst dankbaar niet voldaan Arabisch protest zonder grond Maar besluit nietunanieum VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 Er staan woorden in de bijbel die we liever overslaan. Ze zijn niet blij, maar angstaanjagend. Maar het is nooit wijs om de struisvogel te imiteren en de kop in het zand te ste ken. We zijn geschapen om op te zien. Zo'n angstaanjagende zin komt ook voor in het eerste hoofd stuk van Spreuken. God wil ons de wijsheid schenken. De wijsheid staat met open armen. Maar wat als we haar de rug toekeren? Spreuken 1 27 zegt: Wanneer benauwdheid en angst over u zullen komen, dan zullen zij tot Mij roeipen, maar lk zal niet antwoorden, zij zullen Mij zoeken, maar Mij niet vinden. We kunnen Gods gaven niet in ontvangst nemen op onze tijd, als wij haar willen aannemen. Gods gave moet ontvangen worden op Gods tijd. Gods genade is eeuwig, maar Gods aan bod van genade niet. Er komt een moment dat we niet meer kunnen ontvangen zelfs al willen we. Wie Gods wijsheid versmaad, wordt zelf versmaad. Wie Gods wijsheid de rug toekeert, merkt dat hij zelf de rug toegekeerd kreeg. Wanneer kunnen we Gods genadegaven ontvangen? De bijbel zegt: „Nu": „Nu is de aangename tijd. Nu, niet straks. Wie straks" zegt, zal ontdekken dat er geen „nu" meer is. We lezen vandaag: Kolossenzen 2 1-7. HANNOVER De Evangelisch Lutherse Kerk van Hannover wil haar enorm predikantentekort op lossen door de gemeenten ook de kans te geven om mensen die geen theologische studie gevolgd hebben, te beroepen. De synode heeft een kerkorde- bepaling aanvaard waarin gezegd wordt dat de pastorale ambtsbedie ning open staat voor hen die al meer dan tien jaar actief in het kerkwerk betrokken zijn. Eer zij echter beroepen kunnen worden, moeten deze „leken" eerst enige tijd als assistent van een predikant werkzaam zijn. UTRECHT De hervormd theo loog en psychotherapeut, dr. E. van der Schoot, is gisteren op Rijksweg 22 bij Utrecht bij een ongeluk om het leven gekomen. Hij zwenkte plotse ling naar links uit een file en werd door een tegemoet komende vracht wagen op de andere weghelft gegre pen. Dr. Van der Schoot overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Dr. Van der Schoot begon zijn ambtelijke loopbaan in Kantens in 1942. Kort na de oorlog nam hij een beroep aan naar Zaandam en in 1951 werd hij bevestigd in Utrecht. Sinds 1966 heeft hij zich geheel gewijd aan psychotherapie. Hij was 50 jaar. <Van onze kerkredactie) MIDDELBURG De Middel burgse Schouwburg puilde gis teravond uit van de meer dan achthonderd mensen, die geko men waren naar de nieuwe „Kernvraagstukkenavond", dit maal georganiseerd door een interkerkelijk comité. Ook op de avonden belegd door de Vrije Universiteit (onder andere in Middelburg) waren de „Kern vraagstukken" ter sprake gekomen. Deze avonden hadden echter de ver ontruste gereformeerden geen bevre diging gegeven. Zo rees de gedachte aan een nieuwe bijeenkomst, waar voor uiteindelijk een interkerkelijk comité gevormd werd. Thema was „het gezeg van de Heilige Schrift". „Twee dingen willen wij vasthou den", zei voorzitter ds. P. van Til (gereformeerd) uit Middelburg in zijn openingswoord: „Het goddelijk gezag van de Schrift en de vrijheid van de Brieven die niet zijn voorzien vzn naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden geateld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is de oorsprong van het kaartspel? Vroeger werd het veel duivelsspel genoemd. Wordt in de Bijbel ook al niet het kaartspel scherp veroordeeld? Antwoord: Kaartspel is al zeer oud, maar schijnt in de tijd van de Bijbel niet te zijn voorgekomen. In een kroniek van 1299 van Sandro di Popozzo te Venetië wordt het kaartspel reeds genoemd. In het Brits museum (Egerton) bevindt zich een spel kaarten dat in 1267 in Duitsland werd vervaardigd. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak ver telt in zijn boek „China tegen de Westerkim" dat daar het kaartspel al lang ingeburgerd was en dat er in de Middeleeuwen in Klein Azië ge drukte Chinese speelkaarten in om loop waren. Dit is een belangrijke aanwijzing voor de verspreiding van de boekdrukkunst van China naar Europa. Er is een verhaal dat ko ning Karei van Frankrijk (plm. 1400) uit spotternij kaarten met bij belse figuren liet maken. Kaartspel heeft dikwijls tot exces sen geleid, maar wordt ook zeer veel als denksport beoefend. Vraag: Hoe hoog stond de Itali aanse lire in 1927? Antwoord: Thans kosten 100 Itali aanse lires bijna 60 cent, in 1927 kostten ze 12,90. Vraag: Wat is het voedsel van een egel? AntwoordMuizen, wormen, insecten en slakken. Ook kan u het dier dagelijks een schoteltje melk voorzetten. U kan er dan op rekenen da* hij steeds terugkomt, zolang hij niet overreden wordt. exegese. Ik meen, dat ook zij, die op de VU-avonden spraken, hieraan wil len vasthouden. Toch krijg ik de in druk, dat er kortsluiting is tussen broeders van hetzelfde huis." Ds. Van Til meende, dat m de kring van de Vrije Universiteit het gevaar acuut is, dat de vrijheid van exegese het goddelijk gezag van de Schrift niet genoeg op zijn plaats laat. Assen Dat werd fors onderstreept door dr. M. J. Arntzen, gereformeerd predi kant te 's-Gravendeel. Niemand mag een exegese bindend opleggen, zei hij. Wij zijn alleen gebonden aan het Woord van God zelf. Maar het is wat anders, als de vrij heid van exegese misbruikt wordt, om het gezag van de Bijbel aan te tasten. Dr. Arntzen wees op de her roeping van Assen. De gereformeerde synode zei: het is maar een exegese, als je de bomen in het paradijs of het spreken van de slang als realitei ten opvat. Je bent vrij, om het ook anders op te vatten. Dan komt men volgens dr. Arntzen echter duidelijk in strijd met de klaarblijkelijkheid van de Schrift. Wij hebben niet het recht, om de duidelijke feiten, die de Bijbel ons geeft, in twijfel te trekken. Het is geen gezonde exegese, als men de wonderen van Simson, Elia of Elisa volksverhalen noemt De Heilige Schrift beschrijft ze zelf als wondere tekenen van Gods almacht. Zelfs de centrale heilsfeiten zijn een omstre den zaak geworden. Dr. Arntzen zei, dat aan de VU dergelijke dingen ongehinderd ge leerd worden. Kuyper stichtte de VU als bolwerk tegen de schriftkritiek. Zijn wij nu niet terechtgekomen in de positie van de mensen, die Kuyper bestreed, vroeg dr. Arntzen zich af. Adam Ds. P. op den Velde uit Zierikzee (christelijk gereformeerd) zei als tweede spreker de vlotheid niet te kunnen begrijpen, waarmee men de historiciteit van Adam en de staat der rechtheid laat vallen. „Daarmee valt ook de verbondsleer, het gere formeerd belijden aangaande de zon de en haar gevolgen, het gezicht op het werk van Jezus Christus en dan moet ook het belijden over de weder komst worden herzien. Het kerkvolk voelt dit aan. Het voelt de funda menten wankelen." Ten aanzien van de verhouding tussen Bijbel en natuurwetenschap moeten we rustig erkennen, dat er vragen zijn, die we niet kunnen be antwoorden. Laten wij zo nodig de moed opbrengen, om in de spanning te blijven staan, maar nooit de span ning oplossen door van de Schrift weg te lopen, aldus ds. Op den Velde. De derde spreker, dr. J. Douma uit Brunssum (vrijgemaakt-gere- formeerd), keerde zich tenslotte tegen de opvatting, dat de feiten in de Bij bel niet zo belangrijk zijn. omdat het op de boodschap aankomt. Zonder feiten geen boodschap en dr. Douma herinnerde onder meer aan de op dracht door Lucas van zijn evangelie aan Theofilus. In de discussie kwamen onder meer prof. dr. C. Augustijn en drs. Tj. Baarda van de theologische facul teit van de VU aan het woord. Dr. Arntzen had in zijn betoog een arti kel van prof. Augustijn aangevallen. De hoogleraar antwoordde: „Ik heb dat beslist niet zo geschreven. U leest mij verkeerd. Ik herken mij niet in uw verhaal." „Aan de VU is geen mens, die iets wil afdoen aan het gezag van de Schrift. U hoeft geen vertrouwen in ons te hebben. Wij vragen wel om kritische begeleiding maar probeert u er eerst in te lezen. Wij willen iets heel anders, dan u ons laat zeggen", aldus prof. Augustijn. Symbolisch Men kwam er niet uit. Dr. Arntzen vond het niet erg, als het huwelijk van Hosea zinnebeeldig wordt opge vat, of het verhaal van de verzoeking in de woestijn wordt gezien als een visioen. En ds. Op den Velde zei het eens te zijn met prof. dr. B. Oöster- hoff, dat zonder iets af te doen aan de werkelijkheid, die in Genesis 3 meegedeeld wordt, toch toegestemd moet worden, dat de wijze waarop ze meegedeeld wordt, symbolische uitleg toelaat. Wie legt nu het kriterium aan wanneer wel historisch en wanneer niet, vroeg drs. Baarda. De verwarring werd er niet minder op doordat prof. Augustijn desge vraagd, maar zonder het toe te lich ten, ronduit zei, niet te geloven in de historische Adam en ook niet te gelo ven, dat Jezus met hetzelfde lichaam is opgestaan, als waarmee Hij is gestorven. („En nu zal dr. Arntzen wel weer zeggen: „Die man ontkent de feitelijke opstanding van Christus" en dan heeft hij mijn ant woord weer in zijn schema.") Toen dr. Arntzen op een gegeven moment zijn verwantschap met Con frontatie beleed, werd het ex-priester ds. M. V. J. de Craene te gortig. „Confrontatie houdt helemaal niet aan de Bijbel vast, maar aan het pausschap." Maar dr. Arntzen zei, dat hij als het om de maagdelijke ge boorte en om de opstanding ging, wel broederlijk met de paus wilde op trekken tegen de modernistische ge reformeerden. Ds. Van Til sprak in zijn slot woord over een ontstellende ver vreemding, die dreigt te komen tus sen broeders van hetzelfde huis. Mexicaanse kerken zijn actief tijdens Olympische Spelen MEXICO Het Bijbelgenootschap van Mexico heeft een 32-pagina's tel lend boekwerkje laten ontwerpen dat aan alle deelnemers aan de Olym pische Spelen, alsmede aan toeristen en journalisten zal worden uitgereikt. Het boekje, getiteld „meer dan over winnaars" is in yijf talen uitgegeven: Spaans, Engels, Frans, Duits en Russisch. Het is bedoeld om de Mexi- co-bezoekers de weg te wijzen naar ware sportiviteit en ware vrede. (Van onze kerkredactie) HEEMSTEDE „Meermalen is ons de laatste jaren gevraagd om een pastorale brief over Maria. Wanneer u over verwarring en vernieuwing schrijft, dan mag u over Maria niet zwijgen, zo is ons gezegd. In de verwarring raakt zij op de achtergrond, in de vernieuwing verdwijnt zij geheel uit de verering." Dat is de inzet van de Vierde Pastorale Brief van de Nederlandse bisschoppen, die dit weekend wordt gepubliceerd. Na „De zondag en het vrije weekend", „Vernieuwing en verwarring" en „Kerk worden in dienst van een veranderende wereld", zal deze brief, die geheel aan Maria is ge wijd, vooral de aandacht van de protestanten trekken- Alle nadruk wordt er in ge legd op het geloof van Maria, met name tijdens Paaszaterdag. „De heer was gestorven. De kleine kudde was verstrooid, ontmoedigd. Twijfel en onzeker heid deden de leerlingen moede loos naar huis terugkeren. Het geloof bleef in ieder geval le vend en ongeschokt in één mensen hart: het hart van Maria. Zij stond onder het kruis, samen met enkele vrouwen en met de trouwe Johannes. Haar geloof heeft de anderen versterkt. Van haar staat immers nieuwe Elektronisch instrument te bespelen als orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9 -12 en van 2-6 uur behalve donderdags. NEONVOX Wilp Gld. Tel. 05716-415 b.g.g. 05761-571 rtrvhi ZENDEN AAN OWÏM NEONVOX, Wilp, Gld. Naam - Plaats - Verzoekt toezending uitgebreide gegevens AMSTERDAM Dr. H. van den Berg, die benoemd is tot lector in de sociologie van het maatschappelijk werk aan de Vrije Universiteit, heeft zijn ambt vanmiddag aanvaard met een openbare les over „Structuren van hulp verlening". In deze les analyseert dr. v. d. Berg enige historische hulpverleningsstructu ren met het oogmerk om de huidige ge- institutionaliseerde hulpverlening in het maatschappelijk werk en het maat schappelijk opbouwwerk meer reliëf te geven. Dr. Van den Berg, 5 oktober 1927 in Rotterdam geboren, promoveerde in 1963 op „Sociologie van de hulpverle ning" en is sinds 1964 verbonden aan de faculteit der sociale wetenschappen. NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers: B. M. Meijndert te Woudenberg, die bedankte voor Maarssen (vac. J. Vroegindeweij toez.); te Nieuwkoop (toez.): D. Bou- man te Garijp; te Zoetermeer: C. J. P. Lam te Putten; te Hall (cl Apeldoorn): G. F. W. Herngreen, laatstel. pred. te Den Haag. Bedankt voor Drachten (zuid-oost): J. v. Ginkel te Oosthem, voor Benthui zen en voor Nieuwpoort (vac. C. G. Baart toez.): dr. A. van den End te Kootwijkerbroek; voor Beesd (toez.): G. A. Zuidam te Nieuweroord (Dr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Zwartsluis: kand. A. Han sen te Assen. Aangenomen het beroep tot predi kant te Zonnemaire: D. Jansma, lerend ouderling aldaar. Beroepbaarstelling: D. Tieleman, Ko ninginneweg 218-IV, Amsterdam. EVANG. LITTH. KERK Beroepen te Deventer: J. G. Bahn- müller te Stadskanaal; te Tiel. prop. J. M. Mulder te Bussum. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Leeuwarden-Huizum: K. J. Kapteyn te Overschild. geschreven, dat zij „de woorden be waarde in haar hart". In de zwaarste beproeving, in de nacht van de geest en de leegheid van de zaterdag, bleef Maria als de onwankelbare gelovige overeind staan. Wij noemen die stille Sabbath nu Paaszaterdag vanuit de stralen glans van Pasen, maar hij was toen een zwarte en droeve, een lege en troosteloze dag. Dit was Maria's langste dag. Dit was haar waken rond om de leegte. In haar moest de ver wachting van Israël stand houden. ,Dit was voor deze dochter van Abra ham de hoop tegen alle hoop in. Dit was haar geloof, waardoor zij zich een waardige dochter toonde van Abraham, vader van de geloven- den. Dit was haar liefde, die sterker was dan de dood. Het is goed onze bezinning op de persoon van Maria steeds te beginnen met na te denken over haar geloof." Over de Mariaverering zeggen de bisschoppen, dat zij terecht is, maar gehouden moet worden binnen de grenzen van de gezonde leer. Zij schrijven: „Wij prijzen Maria zalig, omdat de Machtige grote dingen aan haar heeft gedaan. Alles wat Maria is en alles wat zij voor ons betekent, dankt zij aan de overmacht van Gods genade. Immers, tegenover Gods zoon, die, zoals wij in het oude kerstlied zin gen, „coomt van also Hooghe, van also veer", is zij degene die voor ons ontvangt en in wie wij ontvangen. Maria staat vanzelfsprekend aan de kant van het schepsel, en wordt daar van Godswege voor ons begenadigd. Maria i^^egenadigde, maar daar mee ook verloste. Begenadigde bij uitstek, dan ook verloste bij uitstek. De gelovige heeft altijd geweten, dat zij niet buiten de orde der verlossing stond en daarmee buiten het zondige geslacht van Adam. De gelovige wist, dat Maria binnen die orde stond. Maar hij ge loofde, dat zij vanaf het eerste ogen- blik van haar mensen bestaan verlost j werd door Christus en wel totaal, i Maria werd verlost niet door een la tere" reiniging. maar door vrijwaring van elke zondeschuld in een onbe- vlekt-ontvangen-worden. Zo ook gelooft de Kerk in Maria's lichamelijke ten hemel-opneming als een eerst vrucht, belofte en onder pand tevens van wat eens zal komen: de verlossing van heel ons mens-zijn in de wederopstanding bij 's Heren wederkomst. Maria is .van ontvangenis tot her rijzen de verloste bij uitstek; dat ge tuigt de kerk in de dogma's van de onbevlekte ontvangenis en van de li chamelijke ten hemelopneming. Maria zal ook in de bemiddeling van genade een bijzondere rol ver vullen. Elke mens kan reeds in geloof van Christuswege genade bemidde len. Maria is nu degene, in wie wij Christus eens ontvingen. Zij is ont vangend. alvorens te baren. Zo ook is zij oerbeeld van de kerk''. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan Maria en de oecumene. „Zou zij, die de spits vormde van het gelovige Israël, in deze tijd van Oecumene ons niet eerder tot elkaar kunnen bren gen, dan ons scheiden? Wij moeten hier met elkaar en met onze broeders en zusters uit de Reformatie nog meer over nadenken." De bisschoppen stellen: „Het is de bedoeling van God van alle mensen één grote familie te maken waarin alle mensen als broeders samenleven in één grote levens- en liefde-ge meenschap. Aan deze familie heeft God ook een moeder willen geven: de vrouw die Hij eerst en vooral aan zijn Zoon als moeder heeft gegeven, heeft Hij ook uitverkoren om de moeder te zijn van het nieuwe Godsvolk." Zij zeggen in dit verband ook: „De moederlijke taak van Maria tegeno- de mensen verduistert of vermin dert op geen enkele wijze het enige Middelaarschap van Christus, maar toont aan, hoe krachtig het is." Tenslotte gaan de bisschoppen in op de grote verschuiving in de Maria- devotie. „Dat hoeft niet te beteke nen een volstrekt prijsgeven van alle uitingen van eerbied en liefde. Liever dan te klagen over ver trouwde zaken die in onbruik raken, zoeken wij met u naar nieuwe vorm geving; door in ons geloofsgesprek ons ook bezinnend te spiegelen aan Maria's geloof; door in onze Eucha ristische viering haar voorbede in te roepen; door onze kinderen naar haar te vernoemen. Wij kunnen dat doen door haar feesten, wellicht niet meer als vroeer te vieren als zondagen die in de sa menleving van nu vreemde elemen ten kunnen worden, maar door op dergelijke Mariadagen in de avond bijeen te komen en het eucharistisch liefdemaal van de Heer te vieren." De brief eindigt: „Het gaat niet om een abstract theologisch leervraagstuk, niet om theologi sche onderscheidingen maar om een levende ontmoeting of afwij zing. Maria als levende persoon vraagt van de christen een le vend antwoord, een persoonlijk antwoord, een antwoord van hoofd en hart". (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In het week blad „Hervormd Nederland" plaatst prof. dr. A. J. Bronkhorst enkele kanttekeningen bij de brief van de bischoppen over Maria. Hij is dankbaar voor de gehele ontwikkeling, die de Maria-verering in de laatste tien jaar genomen heeft. De hoop hierover tot een vruchtbaar gesprek te kunnen komen, is daar door inderdaad opnieuw gewekt. Als het hier om vrijblijvende over tuigingen van onze broeders en zusters uit de Rooms-Katholieke Kerk ging, zouden we ons misschien wel eens verbazen, maar ons er ver der buiten houden, aldus prof. Bronkhorst. Maar het gaat hier om officieel vastgestelde dogma's. „We zijn ketters (al wordt dit woord tegenwoordig liever verme den) als we ze niet aanvaarden. Dat blijft een uitdaging, die ons tot in de kern van ons geloof raakt en die we ten volle au serieux moeten nemen." Bril „Zelfs na lezing van deze pastorale brief blijft het mij moeilijk mee te komen. De passage over het geloof van Maria op stille zaterdag kan ik vanuit het geheel van de lijdens- en opstandingsverhalen toch werkelijk niet meemaken. Wordt hier toch niet door de bril van de gangbare vroom heid in het Nieuwe Testament gele zen. wat er nu eenmaal niet staat? Waarom geeft het Bijbelse Paasverhaal ons geen enkele aandui ding van dat onwankelbare geloof van Maria, dat de anderen zou heb ben versterkt? De vraag blijft voor mij onbeantwoord, hoe het mogelijk is, dat Paulus in al zijn brieven maar eenmaal (in Galaten 4:4 en hoe dan i nog) over de Moeder des Herer spreekt en dat Petrus haar al even min vermeldt. Kan men dat als lou ter toeval beschouwen?" Ik geef op als nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: betaalt: per kwartaal per maand 1 Inzenden aan Bureau van dit blad Ds. M. A. Krop DEN HAAG „Deze zomer heb ik zestien dagen in Jeruzalem en directe omgeving doorgebracht. Ik logeerde in het Arabische gedeelte en ik heb veel met Arabieren gepraat. Ik heb bij dag en nacht door oud en nieuw Jeruzalem gewandeld. Het is waarschijnlijk mijn leeftijd, maar ik heb van prostitutie niets gemerkt." Dit schrijft de Groningse studen tenpredikant ds. M. A. Krop in Her vormd Nederland naar aanleiding van protesten over toegenomen onze delijkheid rond de heilige plaatsen sinds de bezetting door Israël, die Arabische christenen aan Oe Thant hebben gericht. „Wanneer men van Arabisch christelijke en islamitische zijde zich nu zo verontrust toont, dan dient er eerst geantwoord te worden op de volgende vragen: Waarom hadden de joden geen toegang tot hun heilige plaatsen, buiten Israël gelegen, in de jaren 1948 - 1967? Waar bleef toen het protest tegen de verwoesting van synagogen en de ontheiliging van be graafplaatsen?" aldus ds. Krop. Slorlf7,-op postgiro 44000 t.n.V. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij: bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. (Van onze kerkredactie) BROUWERSHAVEN Zoals wij reeds meldden, hebben de kerkeraden van de gereformeer de kerk en de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Brou wershaven besloten tot hereni ging met wederzijdse erkenning der ambtsdragers. In de acte van hereniging zeggen zij, dat de verenigde kerk begeert te leven in onderwerping aan Gods Woord, in gebondenheid aan de Drie Formulieren van Enigheid en de Herziene Kerkorde in het ver band van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. „De kerkeraden wekken thans al le leden van beide gemeenten op, elkander met de beiderzijdse ambts dragers wederom te ontvangen als broeders en zusters in de Here. Voorts wekken de beide kerkera den alle leden der beide gemeenten op, al wat zondig was in de kerke lijke strijd rondom 1942-1944 aan de Here te belijden, elkander te ver geven en voortaan in liefde en enig heid met elkander te leven." De vrijgemaakte kerk telt 246 le den en wordt gediend door ds. J. Keizer, de gereformeerde kerk 123 en is vacant. Emeritus-predikant ds. B. Wentsel verricht hier hulpdien sten. Gevolg van de vereniging is, dat ds. Keizer nu predikant is van de verenigde kerk. Destijds (in 1946) koos praktisch de hele gereformeerde kerk van Brouwershaven onder leiding van ds. J. Meester de zijde van de Vrij making. De positie van Brouwershaven in het vrijgemaakte kerkverband was al lang dubieus. Ds. Keizer is een ondertekenaar van de Open Brief. De kerkeraad weigerde echter ge volg te geven aan de uitspraken van de classis Middelburg, dat er met de predikant „gehandeld" moest wor den. Opgebroken In een brief, die de vrijgemaakte kerkeraad deze week aan de leden heeft gezonden, wordt geconstateerd dat het vrijgemaakte kerkverband is opgebroken en dat Brouwershaven reeds alleen staat of zeker komt te staan. In deze situatie meende de kerkeraad te moeten gaan spreken met de zusterkerk ter plaatse. De leerbesluiten en de binding aan deze beslissingen, oorzaak van de breuk, zijn teruggenomen. De verschillen, die er nog zijn, zijn van te geringe betekenis, om gescheiden te blijven voortleven. „Samenkomend in het. vrijge maakte kerkgebouw zullen we nu voortaan als één plaatselijke gere formeerde kerk leven. De diensten van aanstaande zondag worden ge houden onder verantwoordelijkhed van de kerkeraad. Op zondag 13 oktober hopen we op dezelfde plaats (als blijvende plaats van samen komst) de diensten te houden onder verantwoordelijkheid .van de kerke raad van de ene plaatselijke gere formeerde kerk te Brouwershaven." Het besluit tot hereniging werd in de vrijgemaakte kerkeraad geno men met vier tegen twee stemmen bü een onthouding. De laatste drie hebben dinsdagavond een gemeente vergadering gehouden. Zondag be leggen zij in hetzelfde kerkgebouw diensten, waarin ds. T. Dekker van Goes zal voorgaan. Verwacht wordt, dat ongeveer twee derde deel van de gemeente de vrijgemaakte kerk wil voortzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2