LIST VAN AJAX EEN VOLLEDIG SUCCES M PUZZEIHOEK Grandioze 4-0 zege op Niirnberg IN TWEEDE RONDE OM EUROPA CUP Celtic revancheerde zicli fraai: 4-0 zege Muiter' Duchamp overleden (81) Zo ging het Vragen over optreden van politie bij Ajax P arkeerplaatsen voor invaliden? ANWB pleit voor afschaffing van caravan-papieren Nabetaling voor ambtenaren slechts 0,8 pet. NIEUWE IEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 (Van onze sportredacteur Meindert Leerling) AMSTERDAM Het leek op het oog een uiterst riskante onderneming. Met een stellig nog niet overtuigende 10 voorsprong op FC Niirnberg liet Ajax direct na de rust de Duitsers volop in de aanval komen. Het was alsof de pupillen van „wondercoach" Max Merkel met een ongebreidelde inzet dan toch nog voor een volledige ommezwaai zouden gaan zorgen. Aanval op aanval beukte de Am sterdamse veste zonder dat de landskampioenen op het eerste gezicht een afdoend antwoord wisten. Maar het was de fuik die de volgelingen van trainer Rinus Michels vol gens stipte opdracht uitzetten. En aangevuurd door een gebarende Merkel tippelden de Duitsers er met open ogen in. Rinus Michels grensde na afloop. Achterover op de verwarming hangend in de dampige Ajax-kleedkamer wilde by zyn Hst nog weieens uit de doeken doen. „Voor de rust was ik wel even geschrokken van de wöze waarop de Duit sers lieten zien dat ze toch heus wel konden voetballen. Vooral in de begin fase hadden zij het initiatief. Dat ene doelpuntje van Swart na 22 minuten bracht wel een ommekeer, maar ik besefte dat er iets anders moest worden gedaan om beslissend toe te slaan. Ik moest de Duitsers domweg laten komen. En ze trapten er in. Sjaalc Swart, maker van twee doel punten, in duel met de Number g- speler Popp. Celuk Je zag het, zelfs rechtsback Hansen dook herhaaldelijk in de vuurlinie op. Wel, en zoals altijd moet je dan even geluk hebben. De mazzel zat opgebor gen in die vijfde minuut van de tweede helft. Cruyff op links vrij als een vogel weg, bal naar Nuninga, die de bal met een half mislukt schot naar de tweede paal werkte waar de toe- glijdende Swart voor 20 zorgde. Toen was het wel bekeken. Nürnberg ging nog feller in de aanval en onze voor-' Resultaten hekertornooien ROTTERDAM De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag gespeeld werden voor de Europese hekertornooien zijn (tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd tussen beide ploegen): Landskampioenen Celtic (Schotl) St. Etienne (Fr) 4-fl (0—2); Manchester United (Eng) Water ford (Ierl) 7—1 (3—1); Ajax (Ned FC Nürnberg (W-Dld) 4-0 (1—1): Jeunesse d'Esch (Lux AEK Athene (Grk.l) 3-^ (0-3): Rapid Wlen (Oost) Rosenborg B K (Noorw 3—3 (3—1); Spartak Tra Nva (Tslsl) Steaua Rosso (Roem) 40 (1—3); Akademlsk BK (Den) FC Zürlch (Zwits), 1_2 (3—1); Fenerbahce (Turk) Man chester City (Eng) 2—1 (0—0); Glentoran (Nrd-Ierl) Anderlecht (Belg) 2—2 (0—3); Rel pas Lahtl (Finl) Floriana (Malta) 2—0 O—l). Rode Ster Belgrado (Zd-Sl) ging automa tisch over naar de tweede ronde wegens het terugtrekken van Carl Zeiss Jena (O-Dld). Real Madrid (Sp) won zijn belde wedstrijden tegen Apollon Limasol (Cy) met 6—0. Bekerwinnaars FC Köln (W-Dld) Glrondlns Bordeaux (Fr) 3—0 (1—2); IFK Norrköping (Zwed) Crusaders (Nrd-Ierl) 4—1 (2—2): Ski Og Lyn (Noorw) Altay Izmir (Turk) 4—1 (1—3): Apoel Nicosia (Cy) Dunfermline (Schotl) 0—2 O—10): Shamrock Rovers (Schotl) Freja Randers (Den) 1—2 (0—1): West Bromwlch Albion (Eng) FC Brug ge (Belg) 2—0 (1—3): FK Bor (Zd-Sl) Slovan Bratislava (Tsj-Sl) 2—0 (0—3). Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. soort hamer, 4. uit roep, 5. voorzetsel, 7. vinnige klap, 9. zoon van Jacob, 11. duw, 12. meisjes naam, 14. plomp, 16. voorzetsel, 18. maanstand, 19. muzieknoot, 20. onbe kende, 21. muzieknoot, 22. voedsel, 23. pers. voornaamw.. 25. familielid, 27. vaarwel. 29. boomloot, 31. kolenemmer, 33. voedsel, 35. iemand de achting ge ven welke hem toekomt, 37. muziek noot, 39. meisjesnaam, 40. geldprijs van munten. Vertikaal: 1. voorzetsel. 2. da^p langs een water. 3. paard, 4. viervoetig dier, 16. zuivelprodukt, 7. rivier in Italië, 8. muzieknoot, 9. water in N.Brab, 10. radio omroep (afk), 11. verstoteling, 13. voorzetsel, 15. platvis, 17. bouwland 18 duikereend, 23. onbep. voornaamw, 24. voorvoegsel, 26. stad in Duitsland, 28. lidwoord, 29. voegwoord, 30. voor zetsel, 32. voorzetsel, 34. boom, 36. soort, 38. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. loet, 4. palm, 7. ge- 8. nevel, 10. is, 12. lol. 14. nat, 15. pat, 16. in, 18. kr, 19. Steen, 22. sleep, 24. onderling, 25. Andel, 26. Anton, 28. er, 30. K.E., 31. een, 33. bon, 35. nes, 37. nr, 38. Hedel, 40. it. 41. Goes. 42. toon. Vertikaal: 1. Leo, 2. en 3. ten, 4. pet, 5. al, 6. Mia, 7. glas, 9. van, 11. stop, 13. Lienden. 15. prenten. 17. neder, 18. klink, 20. ton. 21. nel. 22. sla, 23. ego, 25. Aken. 27. nest. 29. bod. 32. erg, 33. bos, 34. net, 36. ein, 38. hé, 39. L.O. ci. «wv.—(IJsl.). Dynamo Boeka rest (Roem) ging automatisch over naar de tweede ronde na het terugtrekken van Vasas Eto Gyoer (Hong). Jaarbeursbeker Wiener SK töostj 6—0 (0—1); Vojvodlna Nov! Sad ((Zd-Sl) Glasgow Rangers (Schotl) 1—0 (0—2); Liverpool (Eng) Bil bao (Sp) 2—1 (n.v.) (1—2) Bilbao door loting ln tweede ronde: Aberdeen (Schotl)Sla- vla Sofia (Buig) 2—0 (0—0): Basel (Zwits) Bologna (It) 1—2(1—4); Waregem (Belg) Atletlco Madrid Sp) 1—0 (1—2)Olympique Lyon (Fr) Academica Colmbra (Port.) Leixoes Porto (Port) 0—0 (1—1). Reeds geplaatst voor tweede ronde wa ren: DWS (Ned.), Eintracht Frankfort (W-Dld), Lokomotiva Leipzig (O-Dld), Arts Salonlkl (Grlekenl), Chelsea (Eng), Dun- dalk (Ierl.) AIK Stockholm (Zwe), Ulpest Dosza (Hong.)., Vitoria Setubal (Port), Newcastle United (Eng). OFK Belgrado (Zd-Sl) en Hamburger SV (W-Dld). AMSTERDAM Het CPN-raadslid R. J. Walraven heeft B. en W. van Amsterdam vragen gesteld over het optreden van de politie tij dens de wedstrijd Ajax FC. Nürnberg. Hij wil van het college weten of het optreden van de politie juist was. Aanleiding was een wat al te en- housiaste supporter die na het derde doelpunt van Ajax in dolle vreugde het veld op rende. Daarbij zou hij Nürnbergs-doelman Rynio tegen de grond hebben gelopen. Tevoren zou hij de politie met bierblikjes hebben bekogeld. Toen een agent de supporter wilde grijpen ging hij door een onverhoedse beweging van zijn hond, onderuit. Inmiddels was de supporter aan de andere kant van het veld gekomen waar hij na mislukte pogingen om hem „pootje te haken" hardhandig door een groep politiemannen in de kraag werd gegrepen. Buiten het sta dion werd hij vrijgelaten. DEN HAAG Het Tweede-Ka- merjid drs. E. van Thijn (soc.) heeft de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd te bevorderen dat de parkeersverbodontheffingen die in bepaalde gemeenten aan invalide au tobezitters worden verleend, in het gehele land geldig worden. Hij vraagt of een regeling, die thans in studie is, om invaliden bij hun wo ning of werk een parkeerplaats te verzekeren, nog voor de winter van kracht kan worden. PARIJS Marchel Duchamp, de Franse schilder en grondvester van de Dada-beweging In Amerika, is dinsdagnacht op 81-jarige leeftijd in Neuilly overleden. hoede kreeg nog meer kansen om met felle break-outs te scoren. Het duurde dan wel een poosje voor de tastbare resultaten kwamen, maar uiteindelijk kregen we toch 4—0 op het bord- Is dat een mooie zege of niet?" Niemand die dat durft te ontkennen. Ajax, dat ook in zijn achtste thuiswed strijd voor de Europa Cup daarmee on geslagen bleef, kwam dus royaal in de tweede ronde. Max Merkel was er duidelijk jaloers op. Na vele smeek beden van de ongeduldig wachtende journalisten kwam hij met een matte glimlach om de mond op de gang in de catacomben van het Olympisch Stadion. .Allemaal Hollanders, zeker", probeerde hij te grappen. Hoe hij het vond vroeg iemand. „Schön, maar dan voor Ajax natuur lijk. "Voor mij overigens geen verras sing ook al was 40 te hoog. Ik heb geen spitsspelers van klasse. Ik heb geen knapen als Keizer en Cruyff. In Holland schijnen ze eerder geboren te worden dan in Duitsland. Denk maar eens aan het gouden duo Lenstra Wilkes. Ik kan Nederland met een elftal als Ajax feliciteren", liet hij er edelmoedig op volgen, daarmee zijn diepe teleurstelling en ontgoocheling knap verbergend. Zwartste dag Want voor één man is bet de zwart ste dag uit zijn leven geworden: Max Merkel, de man die tot gisteren de image had van een middelmatige ploeg een wonderteam te kunnen maken. Maar hoe knap de Oostenryker de le FC Nürnberg vorig jaar naar de titel had geloodst, nu is duidelijk ge bleken dat het succes slechts op een luchtballon is gebouwd. Johan Cruyff zei het na afloop treffend: „Merkel heeft er naar myn smaak teveel kracht- voetballers van gemaakt. Hèt is be slist een elftal dat capaciteiten heeft, maar een groot deel van de techniek en de snelheid is gesloopt en dat vind ik een grote tekortkoming." Ajax vormde stellig woensdagavond in het volgepakte Olympisch Stadion geen gouden wonderploeg, maar het Amsterdamse team heeft met Cruyff en Keizer een aanvalslinie die enorm snel en genadeloos kan toeslaan. Lange perioden van de wedstrijd volslagen oninteressant, maar de grandioze acties van Keizer en Cruyff in de laatste minuten verdubbelden niet alleen de score, maar leverden ook plotseling weer stof tot gesprek. Ben Muller na afloop: „Je verkijkt je op die Duitsers. Ze hebben een enorme conditie en lopen geweldig veel, zodat je alles moet geven om bij te blijven, maar ze missen een aanval die gevarieerd en doeltreffend kan spelen. Alles gaat door de lucht („dat mag ik wel", zei Hulshoff), terwijl wij zgn. kunnen counteren, ineens uit de verdediging er op in hakken. Daar door is ook de uitslag groot geworden." Dankzij enkele weergaloze acties van Cruyff en Keizer blijft Ajax voor elke Europese topclub een gevaar. FC Nürn berg kan er over meepraten. Max Merkel voor 't laatst: „De oorlog is voorbij. Ik wens Ajax veel succes." AMSTERDAM De wedstrijd Ajax-Nürnberg begon met twee schitterende acties van Cruyff. Bij een daarvan blesseerde keeper Wa- bra zich en liet zich na 14 minuten vervangen door Rynio. Ondanks be ter voetbal van de Duitsers na 22 minuten 10 toen uit een hoekschop van Keizer Nuninga de bal meteen doortikte aan Swart die vrijstaande inschoot: 10. Met be tere kansen voor Ajax vooral dank zij acties van Cruyff kwam de rust. Met Cebinac als uitblinker kwam Nürnberg na rust sterk terug, maar na 5 minuten 20 dank zij Swart op combinatie Cruyff-Nuninga. Cruyff kogelde in de 15de minuut nog te gen de lat, waarna de wedstrijd volslagen oninteressant werd. Swart liet zich vervangen door Surendonk. De laatste vijf minuten brachten op leving. Keizer werd na een solo te gen de grond gelopen en' Groot scoorde uit een strafschop 30, waarna Cruyff op weergaloze wijze in de 44ste minuut voor 40 zorg de. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen zal de nacalculatie voor de ambtena ren aan het eind van het jaar niet lVt pet. bedragen, zoals reeds was verondersteld, doch slechts 0,8 pot. Berekening van de regelingslonen in het bedrijfsleven zou uitgewezen i hebben, dat zich slechts een gemid delde stijging heeft voorgedaan van circa 4,3 pet. over 1968. Reeds eerder in het jaar werd aan de ambtenaren een loon- en salarisverbetering toege kend van 3,5 pet., zodat thans nog 0,8 pet. resteert. Vandaag is in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken onder leiding van staatssecretaris Van Veen gesproken over de wijze, waarop deze 0,8 pet. tot uitkering zou moeten komen. Zoals bekend bestaan er bij be paalde groeperingen van over heidspersoneel wensen de loon- 'en salarisverbeteringen niet alleen in procenten, maar ook in centen uit te betalen. Uitbetaling van een vast be drag aan loonsverhoging is aanzien lijk gunstiger voor de lagere inko mensgroepen. De uitbetaling van de nacalculatie van 0,8 pet. over dit jaar zou misschien een gunstige gelegen heid zijn om op deze wijze met name de lagere inkomensgroepen tegemoet te komen. Bij de berekening van de 0,8 pet. is ook rekening gehouden met de bo dem van 540, die dit jaar voor de vakantietoeslag is gaan gelden. Deze bodem wordt voor volgend jaar nog weer opgetrokken tot 600. Prins Albert van Monaco is weer naar school gestapt, want ook in prettige prinsdommen lopen vakanties tenslotte ten einde. Albert, met de schooltas in de hand en gevolgd door een hofdig- nizaris, wordt weggebracht door zijn zusje Ste phanie. 210 De bijtende spot joeg een donkerder kleur op in Greeks bleek gezicht Inderdaad was deze gedachte hem door het hoofd geflitst. Hij nam het glas aan, dronk gretig voelde de grijnslach van de dokter boven zijn hoofd. Freek gaf het glas terug. U hebt mij nooit begrepen, rei hij zacht. Ik heb je misschien beter begrepen dan jij wel denkt, zei Wegen. je was een allemachtig eigenwijs jochie, dat alleen maar aan zichzelf dacht en met zichzelf bezig was, maar zonder niggegraat. Het enige dat je zeker wist wa.s. dat je mij weg wilde hebben, ik stond je in de weg en ik ben blijven staan. Wat je nu aan ruggegraat bezit, als je het bezit, heb ik erin geranseld. De hekel aan mij was het enige dat voor jou vaststond en daaraan heb je al het verdere opgebouwd en daarvan afgeleid. Het klonk volkomen krankzinnig en toch voelde Freek, dat hij iets moest zeggen om zich te verdedigen. Zo is het niet, duwde hij de woorden tussen zijn tanden naar buiten ik heb niet willens en wetens u afbreuk gedaan. Wat toen gebeurd is met moeder, was een ongeluk, daarop kan ik zweren en... werkelijk, dit, dat moeder van u scheiden wil, gaat buiten mij om. Ik zou het haar niet eens aanraden. Ik heb het land aan u gehad, dat is waar, niaar niet meer sedert u uit mijn leven bent verdwenen. Ik heb een afkeer van u gehad, maar u deed nooit iets om die te overwinnen, u hebt alleen maar afgebroken, nooit opge bouwd. Alleen, nu kunt u mij niet meer buiten mijzelf brengen zoals vroeger toen u mijn schrift verscheurde en mij in een hoek trapte met vaders portret. Inderdaad, die met u in aanraking komt wordt altijd ellendig, u bent een démolisseur! Freek had zijn zwakte vergeten, hij was opgesprongen, zijn ogen fonkelden doorzichtig van drift Maar Wegen had hem al bij zijn schouder en trok hem achteruit. Hoe kom je daaraan, idioot? Zeg op, hoe je daaraan komt? Zijn gezicht was vertrokiken van woede, hij bedwong zich met moeite om Freek niet door elkaar te schudden. Nu pas bemerkte deze, dat hij de woorden van de vrouw had herhaald, de laatste woorden, die voor het ongeval waren gesproken en die door niemand gehoord konden zijn. Hij keek zijn stiefvader recht in de glinsterende ogen en voelde dat zijn eigen blik even sterk was, de ander keek nu volslagen als een krankzinnige. Freek gaf geen antwoord. Wegen vloekte. Wat ben jij een grote ellendeling. Hij liet hem los, trad naar zijn bureau en gooide daar zijn hoed op. Nu eerst zag Freek het grote litteken, dat van zijn slaap naar beneden zich in zijn baardgroei verloor. Dus daarom... Een eensklaps weer, zoals toen in het ziekenhuis, ging tot hem in de afschuwelijke eenzaamheid van deze man, de eenzaamheid van een verwilderde woudreus. Freeks drift zakte koud weg, hij sidderde, zijn knieën knikten; met moeite hield hij zich staande, kneep scherp zijn nagels in zijn handpalmen. Wegen stond met zijn rug naar hem toe. Dit nog, zei hij; van zijn woede bleek niets meer, zijn stem was weer egaal rauw, en onverschillig, ik heb van mijn collega, die je behandelt, van je ziektegeval gehoord. Als je mijn patiënt was, zou ik je niet nog eens in die buik gaan snijden, maar je bestralen. Freek streek met zijn hand langs zijn voorhoofd. Deze plotselinge draai aan het gesprek gaf hem zo'n schok, dat hij het gevoel had te zullen stikken. Wegen praatte verder, hij wendde zich langzaam om en er kwam iets van een lach over zijn gezicht, een soort goedmoedig spottende grijns. Je schrok daarstraks, hè, je dacht aan... je vader...? Mensen verschillen dan toch niet zo veel... Het licht van de vlammen wierp zijn levend schijnsel tegen Wegens profiel, de brede kop boven de brede rechte schouders, de ogen waarin de vuurgloed zich veerspiegelde en ze onherkenbaar maakte, de baard vierkant om wangen en kin. De suggestie was zo volkomen, dat Freek toch weer verloor: hij vluchtte, blindelings, en bijna vallend van de trap, die hij bij het beklimmen niet eens had opgemerkt. (Wordt vervolgd) Lappie Loep en de pruikebollen 58) Jofel liep naar de eerste de beste telefoncel en vroeg zijn redactie aan. Hij deed de vereiste munten in de gleuf en draaide het nummer. „Hallo", riep hij in de hoorn. „Hier Jofel... ik geloof dat er wel wat in zit. Schrijf maar in een hoofdartikel, dat alle mensen van Dintelstein naar zee gaan, want zout water stopt de haargroei... Hè? Neen meer heb ik niet Maar maak hier maar wat sensationeels van... wat? Neen, dag!" Jofel stapte de cel weer uit en liep naar zijn auto toe. „Nou maar afwachten, wat er verder gaat gebeuren", mompelde hij. Iedereen in Dintelstein was naarstig aan het zoeken naar zwembroeken en pakken, stTandschoenen en handdoeken. De broodjes en de koffie, die altijd bij zo'n festijn horen werden verzorgd door moeder de vrouw. Het was 'n drukte van belang... Smidje Verholen en de Knap-Mutator (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG De minister van verkeer en waterstaat heeft de ANWB meegedeeld, dat maatregelen in voorbereiding zijn, die mogelijk zullen leiden tot afschaffing van do cumenten voor caravans en aanhang wagens van buitenlandse toeristen. De bond had hierom verzocht op aan drang van de Scandinavische en Westduitse zusterorganisaties. De ANWB juicht maatregelen toe omdat gebleken is, dat ernstige scha de aan het transito-toerisme moet worden gevreesd bij het uitblijven van een regeling. Dit deelde voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen woensdag mee op de jaarlijkse persconferentie van de bond. Hier werd ook bekendgemaakt, dat de bond samen met o.m. de KLM periodieke onderzoeken zal instellen naar factoren, die een rol spelen in de ontwikkeling van het toerisme. Enkele van deze factoren zijn: de va kantiebestemming, het vervoer, de accommodatie en het beschikbare va kantiebudget. 1033: Zo gelukkig als een kind wandelde Bulbac met zijn slachtoffer de kamer uit, de arme Ver holen als een kostbaar ge schenk voor zich uitdra gend. En de smid was machteloos in de sterke, behaarde armen van zijn beul. Doctor Polnyck ging ook mee en deze kleine driemans-optocht kwam tenslotte terecht op het binnenplein van het oude slot. Daar was Kille Klansky met behulp van een monteur reeds bezig een helikopter naar bui ten te duwen uit een voormalig stalgebouw. Bulbac zette smidje Ver holen neer en leverde hem over aan de goede zorgen van doctor Polnyck. Zelf repte hij zich weg om zijn koffertje te gaan halen en zich in het vliegers- pak te steken. En hij had blijkbaar haast, want binnen erikele minuten was hij al terug. „Zie zo, ik ben gereed voor de reis," grijnsde hij. „Kom mee, Verholen. Eerst nog een mooi vliegtochtje naar Nicolagonië, en dan mollen. Ik beloof je, dat ik er een bekwaam en bekeken stukje vakwerk van zal ma ken." ,,U hoort het, miserabele oorworm," zei doctor Polnyck spottend. „Uw vonnis is getekend en U kunt ervan op aan, dat Bulbac het foutloos. langzaam en pijnlijk zal uitvoeren. En daarmee is voor mij de kous af." „Daar zult U nog spijt van krijgen, doctor Polnyck." knarsetandde de smid. Maar op Polnyck's gelaat tekende zich slechts een minachtend lachje af. „Nou, dan gaan we maar," grinnikte Bulbac. Hij hees de smid by zich in de helikopter en even later verhief het toestel zich al trillend en gonzend in de lucht. Snel zonken het kasteel, doctor Polnyck en Kille Klansky onder het nijdig razende toestel weg. 1 rï !TV WW mJ o i|K i'1 i O i Hm'

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 23