GELD VOOR SPELEN BETER GEBRUIKEN JAMIN MAREL Commentaar Minister Luns niet bij debat in Kamer? gas haarden Echte grafschemier in de val gelopen Dordtse gitarist in Roemeense cel Het Kwartet melkhazelnootjéfc GEEN FUSIE VIVOIFA Studenten inMexico-stad: Niet vooruitlopen op congresbesluit ÊÊÊSÊÊÊÊ Commissarissen willen aftreden V' Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 ..Stantvaitich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!' Vrijdag 4 oktober 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur morgen voordeel - 150 gram van 109 voor 95 U niet duur wel heerlijk Ook ingenieurs uit Groningen DEN HAAG Degenen die aan de universiteit van Groningen het doctoraal examen toegepaste wis kunde. technische natuurkunde en technische scheikunde hebben afge legd. mogen straks de ingenieurstitel voeren. Daartoe zal de Wet op het weten schappelijk onderwijs worden gewij zigd. Minister Veringa deelt dat mee in antwoord op vragen van het liberale Tweede-Kamerlid dr. K. van Dijk. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De reeds enige tijd geleden verwachte en ook aangekon digde fusie tussen de twee vrijwillige filiaalbedrijven in kruidenierswaren, VTVO en IFA, gaat niet door. Vorige jaar was de fusie eigenlijk reeds ean feit. maar partijen zijn op haar standpunt teruggekomen en beide bedrijven opereren thans weer geheel onhafhankelijk. Het gaat hier om vrijwillige filiaal bedrijven. die elk enkele miljoenen om zet per jaar halen. Samen hadden zij een jaaromzet van ongeveer 600 mil joen gulden in 2700 winkels. VIVO valt nu weer terug op haar ruim 1800 win kels met een omzet van ca. 400 miljoen gulden en IFA op 200 miljoen omzet in 850 filialen. De grootste moeilijkheid bij de fusie blijkt te zijn geweest de samenwerking tussen de grossiersorganisaties, dei ed spil van deze filiaalbedrijven vormen. Zoals van de zijde van de directies werd meegedeeld zal de verhouding tussen beide concerns goed blijven. De mogelijkheid blijft aanwezig, dat op plaatselijk niveau nog enige samenwer king tot stand komt. waar individuele grossiers wel met elkaar tot een ge zamenlijk optreden kunnen komen. Enorme sortering voordelige auto occasions, WASSENAAR Tel. 01751-2545 Van Tliiel vraagt premier om maatregelen (Van onze parlemcntsrcdactic) DEN HAAG Met enige ver wondering heeft men in poli tieke kringen kennis genomen van de waarschijnlijke afwezig heid van minister Luns wanneer volgende week de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer beginnen. Zo als bekend is hij in New York om de Algemene Vergadering van de VN bij te wonen. Het is piet de eerste keer dat de minister verhinderd is wanneer ook zijn beleid ter sprake komt. Hoewel cr begrip is voor de verplichtingen, juist van een minister van Buiten landse zaken, meent men toch dat minister Luns als het enigszins mo gelijk is daar moet zijn waar hij zijn beleid moet verantwoorden: in de volksvertegenwoordiging Naar aanleiding van een verzoek van enkele fractievoorzitters heeft Kamervoorzitter Van Thiel premier De Jong op de wenselijkheid gewe zen, dat minister Luns alsnog alles in het werk zal stellen om volgende week in de Kamer aanwezig te zijn. De heer Scbmelzer. fractievoorzit ter van de KVP, gaf als commentaar: „Het is juist dat in principe alle le den van het kabinet aanwezig dienen te zijn bij het iaarlijkse parlementai re hoogtepunt de algemene politieke en financiële beschouwingen. ..Kabinet" Wanneer 'net kabinet echter van oordeel is, dat minister Luns, die zeer goed op de hoogte is met de wensen van de volksvertegenwoordiging, on misbaar is bij het overleg dat juist in de eerste weken van oktober in de VS wordt geveerd en dat hij dus de drie dagen van de algemene beschou wingen of een deel daarvan zou moe ten missen, dan kan ik daarvoor be grip opbrengen. Belangrijker immers dan de persoonlijke aanwezigheid van de bewindsman in de Kamer is het'bijdragen tot concrete resultaten ten behoeve van de vrije wereld en de grote menselijke nood. onder an dere in Biafra." Partij van de Arbeid: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft meege deeld, dat besluiten over de bezetting van het partijbestuur slechts geno men 'worden aan de hand van de conclusies van de structuurcommis sie. Eventuele wijzigingen in het bestuur zullen aan de orde komen op het congres dat in maart wordt ge houden en waarvoor de voorbereidin gen nog moeten beginnen. De bezetting van het partijbestuur is verder afhankelijk van de bereid heid van zittende leden om een nieu we kandidatuur te aanvaarden. De verklaring van het partij bestuur is kennelijk bedoeld om een einde te maken aan de speculaties over een aftreden van dr. Tans als voorzitter en zijn eventuele opvol ging. Genoemd is de heer Vondeling. alle bekende merken IMENEXCO HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN Centen of procenten TTITBETALING van Ioonsverhogin- gen in vaste bedragen die voor ieder gelijk zijn, of uitbetaling van loonsverhogingen in een percentage van het oude loon. dat is op het ogenblik een probleem dat de ge moederen van de werknemers in verschillende bedrijfstakken bezig houdt. Het is niet zo onbegrijpelijk, dat juist de lager betaalden aandringen op uitbetaling van loonsverhogingen in vaste bedragen. Een vast bedrag voor een lager betaalde heeft im mers procentueel een veel hogere uitkomst dan voor een hoger betaalde. Een loonsverbetering van honderd gulden per maand betekent op een salaris van vijfhonderd gulden 20 pet., maar op een salaris van duizend gulden slechts 10 pet. Wordt een uniform percentage toegekend, bijv. vijf pet, dan krijgt de man met vijfhonderd gulden salaris 25. maar de man met een salaris van duizend gulden het dubbele, namelijk 50. De wens van de lager betaalden is daarom begrijpelijk. Zij leven met het gevoel, dat zij bij elke procen tuele loonsverhoging vergeleken bij de hoger beloonde collega steeds verder achteruitgaan. MEXICO-CITY In het noordelijke deel van de Mexicaanse hoofdstad, waar woensdagavond by ernstige onlusten dertig tot veertig doden vielen, was het vandaag betrekkelijk rustig. Enkele honderden zwaar bewapende „granaderos" bewaken het Plein van de drie culturen, terwijl de moderne studentenwijk, die aan het plein grenst, hermetisch is afgesloten. De ongeregeldheden van de laatste dagen zullen de opening van de Olym pische Spelen niet in gevaar brengen. Na langdurig beraad heeft het Inter nationaal Olympisch Comité bepaald dat de Spelen normaal zullen door gaan. Mexico is eèn stad van zes miljoen inwoners en het is logisch dat er wel eens demonstraties zijn, zei voorzitter Avery Brundage gisteravond. Na drukkelijk wees hij op het feit dat de relletjes niet tegen de Spelen wa ren gericht. „Wij hebben overleg gepleegd met de Mexicaanse autoriteiten en hebben de verzekering gekregen dat niets de ontsteking van de Olympische vlam op 12 oktober in de weg zal staan. Als gast van de staat Mexico hebben wij het volste vertrouwen in het Mexicaanse volk. dat bekend staat om zijn sportiviteit en gastvrijheid." Behalve de ruim dertig doden zijn bij de ongeregeldheden van woens dagnacht meer dan honderd gewon den gevallen. Het aantal arrestaties zou tegen de duizend lopen. De politie van Mexico-stad heeft grote hoeveel heden wapens en munitie, sommige van Russisch fabrikaat, bij huiszoe kingen in de gebouwen rondom het Plein van de drie culturen in beslag genomen. Het is nog steeds niet duidelijk wat precies de oorzaak was van de onlus ten. De politie verklaarde dat de botsing is uitgelokt door sluipschut ters. Wapens hadden we in het geheel niet, stellen de studenten hier tegen over. B ij de bezetting va nde univer siteit enkele weken geleden is alles in beslag genomen tot zelfs de schrijf- en stencilmachines toe. Maar toen het schieten begon, gaven de omwonenden, die met ons sympathi seerden, wapens om ons te verdedi gen. Elk Mexicaans gezin heeft wel een revolver in huis, vertelden de studenten. Verband Over het verband tussen de studen tenstaking en de Spelen: „Wij begon nen deze actie al in mei. Natuurlijk is het merendeel van ons er tegen dat de Spelen in dit land worden ge houden. Het land is onderontwikkeld. Wij kunnen het geld voor betere doeleinden gebruiken. Toch wordt hier aan een belangrijk facet voorbijgezien. De man met het hogere loon moet namelijk van zijn loonsverhoging een aanmerkelijk groter deel afstaan aan de fiscus, zulks op grond van de sterke pro gressie in de loon- en inkomstenbe lasting; bovendien zullen zijn ver plichtingen voor de sociale verzeke ring over het algemeen toenemen. Sommige berekeningen hebben zelfs al uitgewezen, dat het nettoresultaat van een procentuele loonsverhoging in bepaalde gevallen groter is voor de lager betaalden dan voor de ho ger betaalden. Hier zouden de pro centuele loonsverhogingen toch al een geruisloze nivellering van de in komens betekenen en dus een ach terblijven van de hogere inkomens. Nadere studie van dit onderwerp lijkt aanbevelenswaardig. Er is geen jort zo sterk, dat het niet door geld kan worden ingenomen. CICERO Gouden handen voor vrijwillige lezers pagina 13 „Ik moei op hem passei MET WEER DE BILT Achter een de pressie, die naar Noord-Scandl- navië trok, is de luchtdruk bo ven het noorden van de Noord zee flink gaan stijgen. Hierdoor is er een verbinding tot stand gekomen tussen een krachtig hogedrukgebied boven Groen land en een hogedrukgebied bo ven West- en Midden-Europa. Door deze ontwikkeling blij ven depressies op grote afstand van ons land. In onze omgeving bevindt zich nog zeer vochtige lucht met een uitgestrekt wol kendek, maar in Frankrijk en het Alpengebied komen flinke zonnige perioden voor. Fronten van de depressie bo ven Noord-Scandinavië trek ken over de Noordzee naar het zuiden. Ze zijn echter weinig ak- tief, waardoor in het komende, etmaal geen regen van betekenis zal vallen. Aangezien achter de fronten geleidelijk drogere lucht naar ons land stroomt, neemt de kans op opklaringen toe. Hierby zullen de temperatu ren ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets ho gere. Voornamelijk in de zuide lijke helft van het land kan plaatselijk weer mist ontstaan. DE BILT Veel bewolking, maar geen regen van betekenis en hier en daar mist Overdag ook enkele verspreide opklarin gen. Zwakke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Vooruitzichten voor zondag: Zon: 10 tot 60 procent. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp. 1 tot 5 graden boven nor maal. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. 5 oktober zon op 06.47, onder 18.08: maan op 17.52. onder 05.22. Maar toen eenmaal besloten was, dat Mexico de Spelen mocht organi seren, waren ook wij er we ltrots op. Wij willen de Spelen niet verstoren, maar onze actie ook niet laten ver lopen, door diezelfde Spele. Men xan ervan opaan dat er bij de wedstrijden nauwelijks studenten op de tribunes zullen zitten. De plaatsen zijn voor ons onbetaalbaar." Rustig In het Olympisch dorp, dat ver van het Plein van de drie culturen ligt, is weinig te merken van de moei lijkheden elders in de stad. De voor bereidingen voor de Spelen zijn in volle gang en gaan tot nu toe op dezelfde voet door. De programma's worden normaal afgewerkt. Zelfs vernemen de deelnemers niets over de onlusten. Dat komt onder meer door het feit dat in de sport kranten. die in het Olympisch dorp circuleren, met geen woord over de gevechten wordt gerept. Toch hebben de leiders van de Australische en de Britse ploegen een uitgaansverbod uitgevaardigd. De be wegingsvrijheid buiten het Olym pisch dorp wordt beperkt. De chef de mission van de Nederlandse af vaardiging, de heer A. .T. H. Dokkum, heeft de atleten geadviseerd voor lopig 's avonds niet de stad in te gaan. PROBEERDE DICK VISSCHERS Na de nieuwe onlusten in Mexico City staat het stadscen trum nog onder strenge militaire bewaking. Kenmerken beeld van nu: vlammende opschriften, hollende studenten en grimmige gehelmde landsverdedigers. Op de witte muur (achtergrond) is geschilderd: Mensen, het leger doodt uw zonen. Ccen proces tegen Scliillebeeckx VATICAANSTAD Gezagïieb- bende kringen hebben donderdag ontkend dat prof. E. Schillebeeckx wegens ketterij terecht zou moeten staan. Niet uitgesloten is het eenter, dat er momenteel een onderzoek tegen hem gaande is, aldus deze woordvoerders. Langdurige, keiharde onderhan delingen met het Rode Kruis zijn nodig geweest voor de Griekse regering tenslotte aan familieleden toestemming verleende de politieke gevangenen op het eiland Yaros te bezoeken. Een klein schip bracht de mensen over. Dol ge lukkig houdt hier een vader zijn dochtertje in de armen, dat hü zestien maanden niet heeft gezien. WEERT De langgezochtc graf- sclienner, die twee jaar in ons land en in België heeft geopereerd, is ein delijk aangehouden. De uit Maastricht afkomstige P. S. liep in de val die de Belgische en Nederlandse politie voor hem had opgezet. Hij heeft behalve de grafschenne- rijen ook een tachtigtal inbraken in Belgische scholen bekend. Hangende het onderzoek wilde de politie geen nadere mededelingen over de gear resteerde verstrekken. De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht arres teerde S. toen hij met een tas met in brekerswerktuigen op weg was naar Neerpelt. De aanhouding was een gevolg van een actieplan van de Nederlandse en Belgische politie. Hiertoe was maan dag in Hasselt een coördinatiebespre king belegd nadat er betrouwbare en belangrijke aanwijzingen waren ver kregen dat er samenhang was tus sen een grote serie inbraken en de activiteiten van de grafschenner. Mr. Th. van Osta, korpschef van de Weerter politie en leider van de Nederlandse opsporingsbrigade van de grafschenner, vertelde dat de man in Hasselt is opgesloten. Bij huiszoe king in zijn woning in Maastricht kwam allerlei belastend materiaal voor de dag. De praktijken van S., die zijn „werk" op 22 juni 1966 op de be graafplaats in Eijsden begon, hebben hevige verontwaardiging gewekt. De politie stelde dan ook alles in het werk om de man te pakken te krij gen, maar hoewel een jaar geleden een voor Nederlandse begrippen ge weldig groot politie-apparaat werd ingesteld, was S. de politie tot nu toe steeds te slim af. VEENENDAAL De raad van commissarissen van de Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijf- schachtfabriek voorheen Weduwe Van Schuppen kondigt in het ver slag over het per 30 april beëindigde boekjaar 1967/68 aan, te willen af treden. Aanleiding daartoe is een belang rijke controverse tussen de raad en de vergadering van houders van prioriteitsaandelen. De commissaris sen zullen tot en met de jaarverga dering de lopende zaken afhandelen. In het verslag wordt meegedeeld, dat er dit jaar weer een dividend van zes procent kan worden uitge keerd De winst steeg namelijk van ƒ155.000 tot 551.000. 7/\ PASPOORT TE l EllKOI'KV.' (Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De twin tigjarige Dick Visschers, bij velen bekend als de solo-gi tarist van de bekende Dordt se muziekgroep The Zipps, zit sinds vorige week in een gevangenis in Boekarest, de hoofdstad van Roemenië. Men had sinds enkele dagen al niets meer van hem vernomen. Maar nu kreeg men op het mi nisterie van buitenlandse zaken het berieht van de ambassade in Boekarest dat hij was gear resteerd. Over de aanleiding kon men nog niets vertellen. Men vermoedt dat het gaat om een kwestie met een paspoort. De gitarist zei op 19 september tegen de orkestleider van The Zipps, Philip Byron, dat hij er een weekje tussenuit wilde. Hij zou een paar dagen vakantie ne men en inderdaad, na enkele da gen ontving de orkestleider een ansichtkaart uit Wenen van hem met daarop geschreven: „Ben a.s. donderdag weer thuis, Dick". Vorige week donderdag keerde hij echter niet terug. Tot het be richt van zijn arrestatie had men niets meer van hem vernomen. Men vermoedt echter dat Dick Visschers de Oostenrijks-Roe meense grens is gepasseerd met de bedoeling zijn vooral in Oosteuropese landen geliefde Hollandse paspoort te verkopen. Voor deze paspoorten wordt in de landen achter het IJzeren Gordijn al gauw-1500 neerge teld. Maar in de praktijk is al gebleken dat maar een van de tien „verkooptransacties" slaagt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1