Tientallen loodsen staken steekpenningen in hun zak MACHINE DOET HET STRAKS ZELF WEL Niet meer over mammoet praten Wijziging Kleuterschool wet? Predikant uit VS schrijft boek over Soumokil Van den Doel steunt Den Uyl in PvdA Verbolgen Vorster geeft predikanten waarschuwing Jarenlange omkoperij Al elf arrestaties Meer dan één miljoen Gedeputeerde Van der Kwaak geridderd OPPOSITIE STEUNT REGERING Verkeersdienst belast met wegcontrole Medewerkers Rode Kruis omgekomen Faculteiten niet buiten boekje Hulp Biafra: giro 400 NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 AMSTERDAM „Als blijkt dat er meer dan tachtig van de ruim honderd Noordzeekanaalloodsen in de loop der jaren steekpenningen hebben aangenomen, zal ik niet verbaasd zijn. Het is duidelijk dat het aan nemen van geld als een gebruikelijke gang van zaken wordt beschouwd". Gedeputeerde D. van der Kwaak c.h.) heeft woensdag tijdens een receptie, hem aangeboden door het provinciaal bestuur, zijn functie definitief beëindigd. Honderden kwamen om hem en zijn echtgenote de hand te druk ken. Vertegenwoordigers van provinciale diensten en vrijwel alle gemeentebesturen uit Zuid- Holland gaven acte de presence. Eerder had de heer Van der Kwaak afscheid genomen van het college van Gedeputeerde Staten en van het personeel van de provincie. Tijdens deze be sloten bijeenkomst deelde de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz mee, dat de heer Van der Kwaak was benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Op de foto mr. Klaasesz (rechts) en de heer Van der Kwaak tij dens de receptie op het provin ciehuis. Zo reageerde de Haarlemse officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman naar aanleiding van de nu al elf arrestaties in de geruchtma kende loodsen-affaire. Negen van hen hebben bekend steekpenningen te hebben aangenomen. Zij zouden zich hebben laten omkopen om zeesche pen op het Noordzeekanaal met meer sleepboten dan nodig was naar Amsterdam te laten brengen. Uit het onderzoek is gebleken dat deze omkoperij al heel wat jaartjes bezig is. Een van de betrokkenen heeft zelfs het jaartal 1950 genoemd. Of het werkelijk al zo lang aan de gang is, kon mr. Van der Valk Bou man niet zeggen. Hij heeft de indruk dat de fraude „historisch is gegroeid en dat de een de ander in het slop heeft gesleurd". Miljoen gulden Ook staat niet vast hoeveel geld aan de omkoperij is besteed, al is dit in ieder geval aanzienlijk meer dan een miljoen gulden. De directie van het loodswezen in Amsterdam heeft tot nu toe geen hinder onder vonden van de acties van politie en justitie. „Wij kunnen de zaken intern nog heel goed regelen". Wanneer in derdaad het grootste deel van de loodsen bij de affaire betrokken is, kunnen er natuurlijk wel moeilijkhe den komen. Wat dan moet gebeuren, moet „Den Haag" beslissen. In het algemeen wordt het hoog opgenomen wanneer een ambtenaar in functie steekpenningen aanneemt en de gebruikelijke gang van zaken is dat hangende de strafvervolging de betrokken ambtenaar wordt geschorst en bij veroordeling ontsla gen, zo bevestigde mr. Van der Valk Bouman. Gebeurt dit, dan zal de be- loodsing van IJmuiden en het Nóord- zeekanaal ernstig in gevaar kunnen komen, iets wat de politie echter niet noopt, het onderzoek te beëindigen. Wel is justitie bereid mee te werken om aan de moeilijkheden tegemoet te komen. Boycotactie Mr. Van der Valk Bouman noemde het overigens opmerkelijk dat toen twee jaar geleden de zaak bij toeval aan het rollen kwam en de sleepboot- rederijen hun uitbetalingen stopten, de loodsen deze rederijen gingen boycotten. „Men begreep vermoede lijk niet ten volle hoe ernstig de zaak was en is." De officier van justitie zei geen aanwijzingen te hebben dat de direc ties van de rederijen Wijsmüller en Goedkoop persoonlijk bij de affaire betrokken zijn. Hiernaar wordt nog een onderzoek ingesteld. De elf verdachten die nu in voorar rest zitten, tonen zich allen bereid aan het onderzoek mee te werken. „Het zijn", aldus mr. Bouman, „beslist geen criminelen en het is mijn bedoeling alles te doen om het voorarrest zoveel mogelijk te bekor ten. Kans op herhaling van het misdrijf acht ik niet aanwezig en kans op ontvluchting evenmin. Ge zien de lange duur van het vooron derzoek en de publiciteit die er aan gegeven is, zie ik ook geen gevaar in onderling overleg tussen de verdach ten. Bovendien lijkt me duidelijk dat begrepen is dat medewerking de eni ge juiste houding is." Het directoraat-generaal voor het loodswezen in Den Haag onthoudt zich van commentaar wat betreft eventueel te nemen maatregelen als de beloodsing in gevaar zou komen. Opgemerkt wordt dat er nog geen sprake is van een officiële aanklacht tegen de loodsen. 0r. Fm/ PolaU over eeit misverstand (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is een hardnekkig misverstand te me nen dat moderne elektronische machines nooit meer en anders kunnen, dan de mens er tevoren heeft ingelegd. Het gedrag van deze machines is nü al niet meer precies voorspelbaar. En straks? Straks wordt het helemaal an ders Ziedaar een der grimmige uit spraken van prof. dr. Fred Po lak, die honderden congresdeel nemers in het Circustheater te Scheveningen kan hebben doen sidderen van schrik. In dat grote ronde gebouw hebben drie dagen lang allerlei mensen die met maatschappelijk welzijn te ma ken hebben, zitten meedenken over „Nu en straks, sociaal bezien" Alle maal ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan van de „raad" (voor bui tenstaanders: de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn, waar van de Koningin beschermvrouwe is). Om de discussianten toch vooral niet te laten indutten, liet men on der meer een kleurrijk man als prof. dr. F. L. Polak oDdraven, als spreker en als auteur. Het laatste in een zilverkleurig jubileumboekje, poc ketformaat, dat Uitzicht op mor gen heet en verder bijdragen van prof. dr. A. de Froe (Eugenetica), dokter J. van Londen (sociale psy chiatrie nu en straks) en prof. dr. J. A. Stalpers (culturele en sociaal-pe dagogische vooruitzichten) bevat. Wij blijven bij prof. Polak, de driftigste futuroloog, die verder stel de: elektronische machines zullen in toenemende mate menselijke mono- PROFPOLAK polies doorbreken. Want er komen machines die zelf kunnen zoeken, vinden en uitvinden, machines die zelf kunnen leren gedurig wijzer worden, machines die een zekere mate van scheppingsdrang en origi naliteit zullen hebben, machines die zelfstandig tot de best denkbare besluitvorming in staat zijn. Sterker nog zij zullen zichzelf kunnen vermenigvuldigen. We staan op de drempel van een geheel nieu we periode van gecomputeriseerde zelf-constructie, zelf-programme- ring en zelf-reparatie van compu ters. Nog is het mogelijk geestesgebie den van religie, ethiek, wijsbegeerte, liefde, kunst en humor als een aan de mens geëigend reservaat te beschouwen. En toch. Blijken de inzichten van autoritei ten als Wiener en Teller waar te zijn, dan zou ook in de laatste barri caden van het uniek-mentelijke een zware bres geschoten worden. Ge noemde deskundigen hebben name lijk voorspeld dat elektronische ap- paraturen in de toekomst ook gevoe lens en emoties kunnen gaan ver werken. t Begint nog maar Aldus prof. Polak, die bij dit alles opmerkte, dat we ons nog maar in de eerste ontwikkelingsfase van de automatie bevinden. In de loop van de weldra aanbrekende 21ste eeuw zal deze werkingskracht in een steeds hoger opgevoerd tempo op fe nomenale wijze worden verveelvul- digd. Want er gaat een tijd aanbre ken. die even weinig op de onze zal gelijken als onze tijd op die van het steentijdperk... Onder maatschappelijk welzijn waar het congres immers over gaat zal dan iets totaal anders moeten worden verstaan. Het welzijn van de straks in economisch opzicht overwegend niet-werkcnde mens met, zeg, een geconserveerde vitali teit tot ongeveer 100 jaar, zal volko men anders zijn dan dat van de vrijwel zijn gehele leven voor pro- duktieve doeleinden werkende mens-van-nu. De kloof tussen welvaart en wel zijn zal zich gedurig verbreden. Een gigantische, bijna onmogelijke taak tot heroriëntering ligt hier voor al len die zich met het wezen van maatschappelijk welzijn bezighou den. Prof. Polak voorziet tenslotte in dit verband, dat het ministerie van O en W, en, in nog sterker en snel ler wassende omvang, het ministerie van CRM tezamen straks de zwaarst belaste departementen zullen vor men. 1) Uitzicht op morgen, Paul Brand, Hilversum, n, Uitgeverij I, 1968. Dr. Langman van chr. mavo: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Bond van christelijke mavoscholen, in plaats van muloscholen, zal voortaan de organisatie heten, die van oudsher de besturen dezer scholen bundelt. Dr. J Langman, onder wiens leiding woensdag afgevaardigden in Es planade bijeen waren, wildi nog wel eens onderstrepen hoe blij hij met de nieuwe wet voortgezet onderwijs is. Hij vond dat wc nu maar eens moeten ophouden met over „mam moetwet" te praten, omdat dit aan een voorbije periode van (zijns in ziens te veel) kritiek herinnert. Ondanks geconstateerde gebreken juich ik deze op 1 augustus jl. in werking getreden wet toch zo van harte toe. aldus de voorzitter in zijn jaarrede. Want in technisch opzicht geeft deze wet nu een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen. Bij alle vernieuwingen had hij ei genlijk maar op één fundamenteel punt kritiek. Door de gebondenheid van het brugklassysteem kan alleen maar godsdienstonderwijs gegeven worden ten koste van andere lessen Hij achtte dat een zwak punt, „waar mee zelfs staatssecretaris Grosheide geen weg weet" Er is hier dringend correctie nood/a kei i ik Revisie statuten Berder in de vergadering was de Statutenwijziging besproken en met een kleine wijziging goedgekeurd. Revisie bleek mede nodig, omdat men straks in nauw verband met an dere bonden zal samenwerken, waar voor een zekere parallellie in de verschillende statuten noodzakelijk is Onder meer is nu voorzien in een buitengewoon lidmaatschap van scholen, waarbij men het oog heeft op symbiose- of compromïsscholen die in verband met de schaalvergro ting in het onderwijs ongetwijfeld zullen ontstaan en toch ook organisa torisch graag onder dak zullen wil len komen. Bij de bestuursverkiezing werd prof. J. Hovius te Apeldoorn herko zen en in de vacature dr. P. J. E. Hovingh mr. W. Schroten te Utrecht gekozen. Wegens uitbreiding van het bestuur koos de vergadering voorts de heren A. de Jong te Waalwijk en ir. W. J. Thieme te Geleen. Ten besluite van de vergadering werd gerefereerd en gediscussieerd over „de godsdienstige en maatschap pelijke vorming van onze leerlingen". LAGOS Bij de gevechten rond de Biafraanse stad Okigwi zijn vier vrijwilligers van het Internationale Rode Kruis om het leven gekomen. Het zijn een Zweed, een Zuidslaaf en twee afgevaardigden van de Wereld raad van Kerken, de heer en me vrouw Savoury uit Engeland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Juist van de zijde van de regeringsfracties kwam gisteren in de Tweede Kamer verzet tegen twee door de ministers Beernink van bin- - nenlandse zaken en Polak van justitie ingediende wetsontwer pen die de politie tot onderwerp hadden. De kritiek tegen de wijziging van de politiewet, die beoogt aan een al gemene verkeersdienst rijkspolitie de bevoegdheid te geven op alle au tosnelwegen controle uit te oefenen, dus ook op die gedeelten die normaal onder een bepaalde gemeente ressor teren, spitste zich toe op de weinige inspraak die de burgemeester is gela ten. Een amendement-Van Beek (kath.v.) werd echter zodanig afge zwakt, dat de minister wanneer hij bepaalde maatregelen wenst te tref fen voor dagen dat zeer druk verkeer verwacht wordt of bij calamiteiten, niet de betrokken burgemeesters op de hoogte hoeft te stellen, maar slechts de Commissaris van de Ko ningin inlicht die op zijn beurt over leg moet plegen met burgemeesters. Deze algemene verkeersdienst is opgericht om de controle "op en de doorstroming van het verkeer zo doelmatig mogelijk te doen zijn, zon der dat er hinderlijke complicaties ontstaan door het moeten afstaan van bevoegdheden e d. De dienst zal nog worden versterkt. Toch nog zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. PvdA. D'66 en PPR waren tegen het amende ment-Van Beek Veel minder kans op aanneming maakt het tweede voorstel: een „stopwetje" om de in 1957 gemaakte afspraak dat een gemeente met 25.000 inwoners aanspraak kan maken op overgang van rijkspolitie naar ge meentepolitie voor vijf jaar op te schorten. Ook hier waren het weer de rege ringspartijen, met name de heren Geertsema (lib). Schakel (a.r.). Bode (c.h.) en Van Beek (kath.v.) die von den dat een dergelijke maatregel burgemeesters van gemeenten die ge meentepolitie zouden kunnen krijgen, tot „veldheren zonder leger" maakt. Volgens hen zou de minister er verstandiger aan doen. wanneer hij niet wenst dat een gemeente van rijkspolitie overgaat op gemeentepo litie, steeds een klein wetje in te dienen. De bewindslieden sielden daartegen over dat de opschorting slechts ten doel heeft niet vooruit te lopen op de algemene politiewet waarmee een in terdepartementale werkgroep doende is. Verder wil men versnippering van het aanwezige Dolitiepotentieel voor komen. wat dan bovendien nog aan zienlijke kosten met zich zal brengen. Bij de snel groeiende steden zou den in de komende viif iaar verschil lende gemeenten voor overgang in aanmerking komen. Drie voorbeelden daarvan zijn Spijkenisse. Capelle aan den IJssel en Zoetermeer. REGIONAAL? Minister Polak liet doorschemeren dat de burgemeesters niet zo bang behoeven te ziin dat het normale po litiewerk niet door een klein korps rijksDolitie gedaan zou kunnen wor den. In dit verhand sprak hij van een onderzoek naar de mogelijkheid van regionale oolitiekornsen. In het „stopwetje" een praktisch wetje, zei de heer Beernink, door de heer Polak nader toegelicht met „wij doen aan de pil wij zorgen dat er nu niets gebeurt om straks niet weer terug te moeten" is de mogelijk heid van een uitzondering opengela ten. De minister wacht dan het ad vies af van de Commissaris der Ko ningin. die eerst de burgemeester van de betrokken gemeente moet horen, aldus een amendement van de heer Bode. dat ioor de bewindslieden werd overgenomen. Een amendement-Schipper (soc.), dat ook uitzonderingen uit wilde sluiten, werd dooi minister Beernink afgewezen. Over het wetsontwerp wordt dinsdag gestemd Het merkwaardige van deze mid dag was dat ie ministers vooral veel steun kregen van de socialistische oppositie, de neren Van Thijn en Schipper. DEN HAAG Minister Ve- ringa meent dat als aan een vergelijkende selectieve prope deuse in de medicijnenstudie niet te ontkomen is, de selectie voor het gehele land gelijk moet zijn. Hierover zal overleg worden gepleegd met het in terfacultair medisch overleg. Minister Veringa zei dit na afloop van een besloten vergadering, waarin de Kamercommissies voor Onderwijs en Wetenschappen en Sociale Zaken en Volksgezondheid van hem en van staatssecretaris Kruisinga inlichtin gen kregen over de moeilijkheden in de medische faculteiten. Er werd niet gediscussieerd en er werden geen besluiten genomen. Het probleem zal in het openbaar aan de orde komen bij de begrotingsbehandeling. De minister sprak van een dreigen de ontwrichting bij de medische op leiding. Op korte termijn zal nog worden nagegaan wat er aan enkele „flgssehalzen" gedaan kan worden, maar daarmee zullen de grote pro blemen niet opgelost kunnen worden: dan zou er niet alleen een achtste, maar ook een negende en een tiende medische faculteit moeten komen. Bij de regelins van de vergelijken de selectie zullen de belanehebben- den mee kunnen spreken. De mi nister vindt dat deze zaak op grond van artikel 59 van de wet op het wetenschappeliik onderwijs onder de verantwoordelijkheid van dp facul teiten valt Minister Veringa liet blij ken de selectie aanvaardbaar te ach ten omdat men in een noodsituatie verkeert. De minister deed de be'ansriike uitspraak, dat deze beperking van het aantal studenten niet in strijd komt met de verwerping van de stu dentenstop door de Kamer in 1966. De faculteiten moeten echter niet met verschillende regelingen gaan werken vandaar dat minister Veringa zich kortgeleden afkeurend uitliet over de beperking in Nijmegen maar een landelijke representatieve regeling treffen. Een onafhankelijke commissie van „wijze mannen" zal binnen drie maanden over deze problemen een rapport uitbrengen. DEN HAAG De Amerikaan se predikant Harold Lovestrand is in ons land om gegevens te verkrijgen voor het schrijven van een biografie van de in Indone sië om het leven gebrachte pre sident van de republiek der Zuid-Molukken, dr. Chr. Soumo kil. Ds. Lovestrand heeft enige maanden in dezelfde gevangenis gezeten als de terechtgestelde Zuidmolukse leider. Na een aanval van een groep Pa poea's op een Indonesische leger post werd ds. Lovestrand urenlang ondervraagd. Op 7 augustus 1965 werd hij gearresteerd. De autoritei ten beschuldigde hem ervan de re bellen van geld te hebben voorzien. De eerste tijd golden er scherpe regels in de gevangenis. Zowel dr. Soumokil als ds. Lovestrand zaten volstrekt geïsoleerd. Na de acties togen de communisten werden de maatregelen minder strak. Vanaf die tijd was er gelegenheid met dr. Sou mokil te spreken. Dr. Soumokil ver klaarde toen zich nooit te hebben overgegeven. Felle aanval op Vondeling (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Hans van den Doel, afkomstig uit de rijen van Nieuw Links, heeft zich in een inter view met het jongerenblad van de Partij van de Arbeid, De Kapitalist, volledig acfiter fractieleider Den Uyl geschaard. Hij deed dat door een felle aanval op de heer Vondeling, die de laatste tijd vaak genoemd wordt als fractie voorzitter of als partijvoorzitter. Van den Doel: Vondeling is geen alternatief voor Den Uyl, want hij luistert niet naar andere mensen en hij doet beloften aan de kiezers die hij niet inlost. Van den Doel kwam vorige week in het nieuws door zijn verklaring dat Tans als partijvoorzitter vervan gen zou moeten worden. Zijn bezwaren tegen Vondeling licht hij nu uitgebreid toe: „Vonde ling is destijds gewaarschuwd niet voor de belastingverlaging te stem men. Vondeling is gewaarschuwd dat hij eerst de financiën moest onder zoeken voordat hij met Cals in zee ging. Vondeling is gewaarschuwd geen minister van financiën te wor den. Als minister is hij ge- (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Premier Vorster is zeer verbolgen over de boodschap, die de Zuidafrikaanse raad van kerken tot het volk van Zuid-Afrika heeft gericht. Hij heeft de predikanten gewaar schuwd, dat zij zich niet in de politiek móeten mengen. „Het gewaad, dat u draagt, brengt u geen bescherming", zei de pre mier. Dc boodschap, die de Zuidafri kaanse raad van kerken zoals wij reeds meldden op 20 september pu bliceerde, is het werk van een theo logische commissie, die verleden jaar door de raad werd ingesteld om dc gevolgen van de apartheid voor de kerken en haar leden te bestuderen. Dit document is nog maar het eerste resultaat van de studie. De volgende taak van de commissie DEN HAAG Indien de besturen van bijzondere kleuterscholen graag willen dat ook het bijzondere kleuterschoolgeld, evenals dat van openbare kleuterscholen, door de gemeenten wordt geïnd, zal worden nagegaan of de Kleuteronderwijswet in die zin kan worden gewijzigd. Dit heeft de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen mr. J. H. Grosheide, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom (a.r.). is. om van de geloofsverklaring, die nu geboden is, dc praktische implica ties uit te werken voor kerk en sa menleving. In duizenden exemplaren is de boodschap het land ingezonden. Vele hebben al gebruik gemaakt van het bijgevoegde formulier, om hun ad hesie met de inhod te betuigen. De drie zogenaamde Boerenkerken (de Nederduitse Gereformeerde Kerk, de Nederduitsch Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk) maken geen deel uit van de raad van kerken. Alle andere grote protestantse kerken be horen er wel toe. In het werk van de theologische commissie participeert ook de Rooms-Katholieke Kerk. OOK PROTEST Opmerkelijk is tenslotte, dat ook de Nederduitse Gereformeerde Kerk opnieuw geprotesteerd heeft tegen het systeem van gastarbeiderschap, dat Zuid-Afrika kent. Niet-blanke arbeiders mogen onder bepaalde voorwaarden in „blanke" gebieden werken, maar hun gezinnen mogen dan niet bij hen wonen. In een rapport, dat de federale raad van Nederduitse Gereformeerde Kerken hierover gepubliceerd heeft, wordt gesproken van disintegratie van het gezinsleven en van een mo rele kanker, die het hele sociale en godsdienstige leven van alle rassen in Zuid-Afrika aantast. Als gevolgen van de gedwongen scheiding noemt dit rapport cohabita tie met andere vrouwen, toenemende homosexualiteit, gevechten en steek partijen. waarschuwd voor de werkloosheid. Hij vond echter dat het goed ging en even later waren er 60.000 werklozen. En wat de beloften aan de kiezers betreft: grondverkoop moest onder de prijzenwet vallen; hij maakte zelf een initiatiefvoorstel. Maar toen het kabinet-Cals kwam, bleek al gauw dat het een snertwet was, die niets zou oplossen". Van den Doel verdedigt Den Uyl: Wij hebben in de verkiezingstijd ge zegd: Den Uyl, een man om mee te werken. We kunnen nu niet zeggen: We hebben jullie bedrogen, met Den Uyl valt niet te werken". Nog een overweging pro-Den Uyl: Den Uyl heeft de KVP in tweeën gesplitst en bezit het vertrouwen van Aarden. De heer Van den Doel sprak ook over een eventuele splitsing van het fractievoorzitterschap van de PvdA in een collectief: één voor de algeme ne beschouwingen, één voor de frac tievergaderingen, één voor de Konin gin en een vierde voor de coördinatie van het fractieoptreden. DEN HAAG Het comité Vluch telingenhulp Biafra-conflict, dat de spontane actie van radio en televisie voor de slachtoffers van de burger oorlog in Nigeria heeft geleid, heeft van prinses Irene het verzoek ont vangen de actie te coördineren. Co mité-voorzitter mr. G. E. van Wal- sum heeft hierin toegestemd. Een ieder die aan de oproep van de Prinses gevolg wil geven en geld wil storten voor de Biafraanse vluchte- lingetjes in Gabon, kan dat doen op gironummer 400 van de Stichting in Utrecht onder vermelding „Actie prinses Irene". DEN HAAG - Het vliegkampschip Karei Doorman zal dinsdagmorgen in Den Helder buiten diensx worden gesteld. De commandant. kapi tein-ter-zee B. Veldkamp, zal deze „alle hens" leiden. Vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst zullen tij dens de olechtigheid een „fly past" houden en de marinekapel van de Koninklijke Marine zal de ceremonie met muziek opluisteren. NED. HERV. KERK Beroepen te Hulssen (Geld.) toez.) H. H. van der Neut te Emmer-Com- pascuum; te Tholen (toez.), T. Lange- rak te Veenendaal. Bedankt voor Beilen (vac. A. van Heerden, toez.), J. G. Huetink te Mar- kelo; voor Hardinxveld (2e pred. pl.), A. Stekelenburg te Lexmond. GEREF. KERKEN Beroepen te Blija, te Hoornster- zwaag en te De Wilp, kand. W. Wij- benga te Assen. GEREF. KERKEN (vrijg.) Bedankt voor Grootegast-Gerkes- klooster, J. van Benthem te Ulrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Franklin Lakes (VS), D. Hakkenberg te Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17