VERDER ONTWAPENEN Gromyko reikt VS vriendschapshand Kansen Humphrey beter dan Nixon NIEUWE EUROPESE ORGANISATIE DAALDEROP Uit de Haagse hof geplukt ,Oorlog is ondenkbaar' Geweld Leiding in acht staten Dronken soldaat schoot twee zendelingen dood Broer met fles gedood Baby gestikt in plastic zak Pakhoed helpt bij entrepots in Indonesië De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Arts kon smeekbede vrouw niet weerstaan en pleegde abortus Badkamerkachel Auto tegen boom: dode VRIJDAG 4 OKTOBER 1948 NEW YORK Andrei Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft de Verenigde Staten gisteren de vriendschapshand geboden. Hij verklaarde dat zijn regering wenst dat de landen, ondanks hun verschillende ideologie, vreed zaam naast elkaar leven, omdat een gewapend conflict tussen de supermogend- heden ondenkbaar is met het oog op de bestaande kernwapens. Gromyko drong in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aan op een confe rentie van alle Europese landen om te spreken over een oplossing van de moeilijkheden, die de vrede in de weg staan. De Sowjet-minister legde de na druk op de noodzaak tot verdere ont wapeningsonderhandelingen toen hij zei: „Wij zijn voor vriendschap met het volk van de Verenigde Staten, die zich altijd, evenals wij, de geza menlijke strijd tegen Hitier zullen herinneren. Onze volken dragen sa men de enorme verantwoordelijkheid van het bewaren van de wereldvre de". Gromyko verklaarde dat de ontwa pening het belangrijkste probleem is waarmee de wereld op het ogenblik worstelt. Hij vond dat alleen onwe tenden en avonturiers niet op de hoogte zijn van de gevolgen van een militair conflict tussen de twee be- De -plaatsvervangend gouver neur van de Canadese provincie Quebec, Hughes Lapointej neemt de eed af van de nieuwe premier van deze provincie, Jean Jacques BertranÈiJslinks) "DIJ belangrijke gebeurtenissen met een internationaal karakter moet voortaan rekening worden gehouden met de, mpgeiykheid van ernstige ongeregeldheden. »Het züö voqra'l studenten, die bü zulke gelegenheden naar het wapen der demonstratie grijpen om hun eisen op allerlei gebied' kracht bij te zet tja. Men kan het hun moeilijk kwalijk nemen, zolang zij berèid zyn de per ken niet te buiten te -gaan en het algemene belang niet te schaden. Deze bereidheid blijkt echter veelal tc ontbreken, naarmate het gewenste resultaat uitblijft. De zaken lopen dan de kans uit de hand te lopen. Dit nu is ook in Mexico het geval. Wat daar begon als actie voor uni versitaire hervormingen werd allengs een poging om de gevestigde orde omver te werpen. Bepaalde elementen onder de studen ten schrokken er zelfs niet voor te rug, zich met vuurwapens en molo- tofcocktails tegen de oproerpolitie te keren. De demonstranten slaagden er ook in Mexico niet in de werkende be volking achter zich te krijgen, zelfs nadat zij een sociale revolutie tracht ten te ontketenen. Ten onrechte heeft de Mexicaanse regering gemeend de demonstraties te kunnen breken vóórdat de Olym pische Spelen zouden beginnen. Zü volstond met het benoemen van een commissie, die de grieven van de studenten en onderwijs- en jeugd problemen in het algemeen moet be studeren. Vorige weck leek er een wapenstil stand te zyn gesloten. De militaire bezetting van de universiteit werd opgeheven na toezeggingen van de studenten. De verleiding was echter te groot; cr werd een nog grootscheepser demon stratie gehouden, die op een recht streekse uitdaging van de regering neerkwam. Militairen grepen toen in en richtten een bloedbad aan. dat ernstige ge volgen kan hebben voor de ontwik kelingen in Mexico ook tydens de Spelen. Het optreden tegen de studenten is een teken van zwakheid. Tot beschie ting van betogers had het nooit mo gen komen. Bovendien kan het nog méér geweld uitlokken. WASHINGTON De kansen van vice-president Hubert Humphrey om in november tot president van de Verenigde Staten, te worden gekozen, lij ken iets beter te liggen dan voor zijn rivaal Richard Nixon. Uit opiniepeilingen door vier verschillende bureaus blijkt dat Humphrey leidt in acht staten met 136 van de 270 kiesmanstemmen, welke voor verkiezing nodig zijn. De onderzoeken werden tussen 20 en 27 STOCKHOLM Een dronken Ni- geriaanse soldaat is de moordenaar geweest van de twee Britse zende lingen. de medewerker van het Zweedse Rode Kruis en de Zuidsla- vische arts. Zij werden woensdag in Okigwe in Biafra doodgeschoten. Al dus het Zweedse Rode Kruis. Het Britse Labour-congres heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin de regering wordt gevraagd de wapenleveranties aan Nigeria te staken omdat ze een belemmering vormen voor de vredespogingen in het NigeriaansBiafraans conflict. GEEN VERVOLGING Ontploffing in DC-8 ongeluk SCHIPHOL De Haarlemse offi cier van justitie ziet geen aanleiding stappen te ondernemen naar aanlei ding van de brand in een DC-8 van de KLM, waaraan in een hangar van Schiphol in dp nacht van 28 op 29 juni werkzaamheden werden ver richt. Bij deze brand werden vijf monteurs gewond. De schade aan de hangar was groot, de DC-8 ging ver loren. Uit het onderzoek is gebleken dat er sprake was van een gebrek aan coördinatie tussen de nachtploegen, waardoor een monteur, die in zijn ijver enkele controlehandelingen ver richtte die in dit geval beter niet gedaan hadden kunnen worden, een kortsluiting veroorzaakte die een he vige ontploffing tot gevolg had. september verricht, dus voor de be kendmaking van Humphrey dat hij bereid is de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. De voorzitter van de democraten. Lawrence O'Brien, zag in deze uitsla gen „een duidelijke stoot omhoog" voor Humphrey. Presidentskandidaat George Walla ce heeft gisteren officieel de gepensio neerde luchtmachtgeneraal Curtis Lemay benoemd tot zijn running ma te. als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Lemay eist in Vietnam een militaire overwinning, zelfs als dat het gebruik van kernwapenszou betekenen. Drie jaar celstraf GRONINGEN De 44-jarige land arbeider J. H. H. uit Usquert is iot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens zware mishande ling van zijn broer, die hieraan over leed. Vorig jaar december had H., die samen met zijn moeder en drie broers woonde, zijn broer Harm met een bierfles op het hoofd geslagen. Deze was vrijwel op slag dood. Een woordenwisseling was de aanleiding tot deze daad. Een van de broers werd gedwongen enkele nachten naast de overledene te slapen om de schijn naar buiten te wekken dat de man een natuurlijke dood was gestorven. De officier had geëist. AMSTERDAM Drs. J. H. P. van Weeren te Mijdrecht is vanmiddag aan de Vrye Universiteit gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift onder de titel „Effect of dislocations on the electrical and galvanomagnetic properties of ger manium". langrijkste maatschappelijke stelsels. „Wij zijn ervan overtuigd dat het nodig is de bewapeningswedloop af te remmen en daarna de wapenvoor- raden in de wereld te verminderen met als einddoel de totale vernieti ging van alle wapens" De Rus zei dat het ingrijpen van zijn land in Tsjechoslowakije was in gegeven door een bedreiging van het socialisme. „De socialistische landen kunnen en zullen niet toestaan dat de vitale belangen van het socialisme afbreuk wordt gedaan. Schade toe brengen aan de positie van het socia lisme in de wereld komt neer op het vergroten van de kans op een nieuwe wereldoorlog" West-Duitsland Gromyko deed, hoewel waarnemers de toon van zijn toespraak minder scherp vonden dan zij hadden ver wacht, een nieuwe aanval op West-Duitsland. ,,West-Berlijn heeft West-Duitsland. „West-Berlijn heeft zal dat ook nooit doen. Hoewel in de Bondsrepubliek de nazi-ideologie weer opgeld doet, in een sfeer van chauvinisme en militarisme, hebben wij geen bezwaar tegen goede be trekkingen met Bonn''. Hij vond dat zowel Oost- als West-Duitsland lid van de Verenigde Naties moesten zijn. BREDA Het bijna zes maanden oude jongetje Cornells Joris uit Tete- ringen is gisteren in Breda, waar het bij kennissen van zijn ouders logeer de, omdat zijn moeder in het zieken huis wordt verpleegd, gestikt. Het kind had een plastic zak over zijn hoofdje weten te trekken, die naast zijn ledikant je lag. Het jongetje was het eerste kindje van het echtpaar Joris dat drie en een half jaar getrouwd is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het veem- en stuwadoorsbedrijf Pakhoed gaat met de Indonesische regering praten over de opzet van entrepot-zones voor im portgoederen. Twee direktieleden van Pakhoed zullen daartoe van 13 tot 30 oktober in Indonesië verblijven. De rol van Pakhoed bestaat uit de inbreng van financieel-organisa- torische kennis. Tot nu toe werden importgoederen voor het overgrote deel in Singapore opgeslagen en slechts in zeer geringe mate in Indo nesië zelf. De uitvoering van het projekt zou de importprocedures bijzonder verge makkelijken. De Verenigde Staten en een aantal Westeuropese landen heb ben grote belangstelling voor derge lijke entrepots. Pakhoed denkt aan een gezamen lijke onderneming met bijv. Neder landse en Amerikaanse banken. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. België: Toch met Engeland samenwerken R illerig vóór en na de douche? Vóór en na het bad Wat zegt u. heeft u die nare, maar vooral onnodige momenten nog? Alles wat u ontbreekt is maar cén ding: een gegarandeerd veilige en de gelijke badkamerkachel van Daalderop met KEMA-keur én waterdichtheidsteken. Als u die koopt hoeft u alleen maar aan 't koordje te trekken om in "n brede bundel infrarode warmte stralen te baden"Op de juiste plaats. Haal 'n folder bij uw winkelier. Want Daalderop heeft 3 versies van onderstaand model en nog 2 andere typen. Voor 41.90 hebt u al een (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, duizend gulden boete en ontzegging uit de bevoegd heid het beroep van arts uit te oefenen, luidde gisteren de eis tegen de zestigjarige arts J. W. H. P. uit Qen Haag, die een re cept had vervalst en abortus ge pleegd. Op 16 augustus vorig jaar was een voor de arts nog onbekende vrouw op zijn spreekuur gekomen met het verzoek een verdovend middel te I verstrekken voor haar zoon, die hevi- I ge hartpijn zou lijden. De arts schreef een recept uit en op verzoek stelde hij dat op naam van een door de bezoekster genoemde andere vrouw. „En dus wist u al, dat de zaak niet klopte", zo verweet de president van de rechtbank. Later kwam ook de zoon op het spreekuur en hem verschafte de arts zesmaal (in totaal ruim honderd) ampullen. Achteraf bleek, dat zowel de vrouw als haar zoon aan verdovende middelen verslaafd waren. De vrouw verzocht het recept op naam van een ander te zetten, omdat zij anders het verdo vende middel niet zou krijgen. Dramatisch Vervolgens werd de abortuszaak aan de orde gesteld. Op 13 maart kwam een 17-jarig meisje op het spreekuur van de arts. „Zij deed het zelfde dramatische verhaal, dat he laas door zoveel meisjes is gedaan", constateerde de president Dat wil zeggen: het meisje was zwanger en de verwekker van het kind wilde haar niet trouwen. De arts gaf haar een bepaald middel, „wat toch niet zou hebben geholpen", aldus ver- BRUSSEL België zal op de ko mende vergadering van de minister raad van de Westeuropese Unie, waarvan de zes landen van de EEG en Engeland lid zijn, voorstellen de Europese impasse als gevolg van het Franse veto tegen Britse toetreding tot de EEG. te doorbreken. De Belgische minister Harmei van buitenlandse zaken maakte de plan nen bekend om naast de EEG een politieke Europese organisatie op te richten, waarvan Engeland en moge lijk andere Europese landen lid van zullen zijn. Hierbij wordt met name gedacht aan uitbreiding van de sa menwerking op politiek, militair, technologisch en monetair gebied. België zal het voorstel doen op de WEU-conferentie op 21 oktober in Rome. Dit Belgische plan vertoont grote gelijkenis met het voorstel dat de Benelux vorig jaar februari heeft gedaan en dat toen de steun van Ita lië kreeg. Minister Harmei gelooft niet dat Frankrijk het Belgisch voorstel als een onvriendelijke daad zal verkla ren die consequenties voor de EEG zou hebben. DOOR Vanavond zijn we weer in de Gla zen Stad. Ik wil het best bekennen, een uitzending waar ik graag een pretje voor af zeg, al weten we. dat er ditmaal in ieder geval droef nieuws komt. Het boek heb ik niet gelezen, dat ga ik doen als de serie ten einde is, want anders verwarren eigen verbeelding en televisiespel zich te veel. Zoals de meeste Nederlanders wel zullen zijn, ben ook ik een betrekke lijke vreemdelinge in het Westland. Niet meer in ieder geval dan een bezoekster van uren. Er was wel eens een tocht langs de eindeloze kassen. Een kopje koffie op een dorpsplein. Meer niet. Maar de Gla zen Stad heeft nu mijn stoel bereikt, ook al is de werkelijkheid andersom en bereiken de stoelen van de flat bewoners eerder de Glazen Stad. Iemand, die wel daarginds het le ven van alle dag kent. deelde mijn geestdrift niet. Er wordt in de film niet genoeg gezwoegd, zei die. „Je moest het echt zien. Hoe om twee uur in de nacht er sla gesneden wordt en om vijf uur de wagens naar de veiling rijden Nou ja, ik geloof dat wel zonder het gezien te hebben op de beeld buis. Job Stein hoeft van mij niet in de kas te wroeten om te bewijzen, Glazen Stad dat hij een man is die de aarde tussen zijn vingers wrijft en dan weet dat het goed is. En Van Bree mag dan zijn dure jas en zijn grote huis en zijn blin kende auto hebben, hij bedriegt zichzelf hopeloos als hij zich ver beeldt ook maar een dag rustig te kunnen gaan vissen, wanneer hij zijn avondgang niet door zijn kassen kan maken. In de Glazen Stad wonen mensen. Mensen, die stomme dingen doen en mensen die lief en hartelijk zijn. Die twijfels kennen en zekerheden hebben. Als ik nu weer eens in het West- land kom, zal ik niet alleen de kas sen zien. Niet alleen de straten en niet alleen de pleintjes, de kerken, de raadhuizen. Geen losse dorpen en lange wegen. Zelfs niet alleen de wonderlijke scheiding waar de stad van steen hoog oprijst en de stad van glas laag wegduikt. Maar er zullen de mensen zijn. De Steins en Van Brees, de Staaldui- nens. die dan misschien geen Job of Huib, geen Dirk. geen Leida heten en dat doet er ook niets toe. De Glazen Stad zal bevolkt zijn en een heel klein beetje zullen we dan het gevoel hebben er bij te ho ren en niet meer alleen een vreemde bij de buren te zijn. dachte. President: „Dat maakt voor de wet geen verschil, wanneer u haar suikerwater had gegeven en gezegd, I dat daardoor de zwangerschap zou worden verstoord, betekent dit al op wekken van de verwachting daar- j toe." Na enkele dagen kwam het meisje terug en zei dat het middel niet had geholpen. Daarna bood de arts aan het meisje een injectie te geven. Daar voelde ze niet voor en ze liep weg, maar kwam later terug. „Wan neer de zwangerschap niet wordt verstoord, dan spring ik in het wa ter", zou het meisje hebben gezegd. Daarna diende de arts de injectie toe, wat het gewenste resultaat had. Eerst had verdachte nog geprobeerd het meisje naar een psychiater te sturen, maar dat weigerde zij. Voor zijn hulp had de arts 100 ontvan gen. „U kunt moeilijk zeggen, dat het i uit winstbejag gebeurde", aldus ver- j dachte. President: „De grootte van het bedrag doet er niet toe, en daar- i voor hebt u uw goede naam en be- I roep op het spel gezet." Wonderlijk De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, zei dat het een wonder lijke gang van zaken is geweest. Ver dachte was mede door het voorsohrijven van verdovende mid delen op dat punt zo afgesloten, dat hij zich geen beperkingen meer op legde bij het verschaffen van die middelen. Wat betreft de ontzetting uit het ambt merkte de officier op: „Deze arts heeft te weinig verant woordelijkheidsgevoel". De verdediger, mr. A. Mout, schetste de problemen waarvoor de arts zich gesteld zag. Toen de arts aanvankelijk weigerde medewerking te verlenen, zei het meisje: „Nu houdt alles op". Verdachte is een zeer hulpvaardig iemand, die ook een sterke invloed van anderen niet kan weerstaan. Dat is ook gebleken door de directe bekentenissen bij de poli tie. Met de eis van de officier kon mr. Mout wel akkoord gaan, behalve wat betreft de ontzetting uit het beroep. „Laat dat liever aan het Medisch tuchtrecht over: een dergelijke ont zetting betekent de maatschappelijke doodstraf voor verdachte. Hij heeft een les gehad, hij heeft zijn beroep lief en wil altijd graag helpen." Vervolgens stond terecht een 25-ja- rige slager uit Schevenlngen. die het meisje het adres van de arts had verschaft en zich aldus aan mede plichtigheid tot uitlokking schuldig maakte. Verdachte zei zich niet be reid te voelen het meisje te trouwen. „Neen. u wilde wel de pleziertjes maar niet de verdere verantwoorde lijkheid ervan dragen", aldus de offi cier, die twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk cn 500 boete eiste. Programmabladen In het artikel over de programma bladen noemt u het een gezonde ont wikkeling dat de omroepen elkaar de loef afsteken met hun bladen. M.i. is dit een ongezonde situatie, ontstaan door de omroepwet, waarin een be paald ledental wordt vereist voor het verkrijgen (of behouden) van een zendmachtiging. Niet de programma's of politieke kleur bepalen nu het ledental van een omroep, maar het uiterlijk van een programmablad. De koppeling abon nee-lid is het addèrtje onder het gras. Wordt men abonnee, dan is men lid van een omroep, ook hls men op het lidmaatschap geen prijs stelt. Te genstanders van ons omroepbestel, die zich daarom niet op programmabladen willen abonnèren. kunnen dus nooit over de uitgebreide programmagege vens beschikken, aangezien de pers die niet mag verspreiden, maar zij moeten wel luister- en kijkgelden be talen. De enige oplossing in het raam van de omroepwet is het uitgeven van een programmablad door de NRU/NTS, waarop men zich kan abohheren zon der de omroepverenigingen te steunen en waarvan de financiële opbrengst ten goede zou moeten komën aan de omroep als geheel, zoals dit nu het geval is met de luister-, kijfc- en re clamegelden. rs. Overigens lees ik met intètesse de uitgebreide artikelen over omroepza- ken, waaraan in uw blad zeer veel aandacht wordt geschonken. Rotterdam J. B. Witkamp Programmabladen (2) De voortdurende VARA-propaganda voor het eigen programmablad vind ik ergerlijk, niet alleen om de kinder lijke wijze waarop daardoor de aan dacht van de VARA-principes worden afgeleid, maar ook om de kosteloze misbruik die van zendtijd wordt ge maakt De NCRV heeft haar reclame onder gebracht in de (betaalde) zendtijd van de STER. Dat is correct. Hulde! Den Haag K. H. v. Leeuwen. /potter's Llinia en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alloen bij apothekers en drogisten GEMERT Op de Peeldijk in Ge- mert vloog gisteren een personenau to uit een bocht en botste daarna te gen een boom. De 61-jarige mevrouw A. van Dorst-Toonen uit Eindhoven kwam om het leven. Haar zoon, die de auto bestuurde, is in een zieken huis opgenomen. HOEVEN De 75-jarige C. Boom- aerts is dodelijk verongelukt toen hij by het oversteken van de Sprongweg in Hoeven door een vrachtauto werd aangereden. AMBT-DELDEN Eveneens bij het oversteken, verongelukte de 75- jarige H. J. Siemerink uit Ambt-Del- dcn. De man was slecht ter been en werd door een bestelbusje gegrepen. WEERSELO Op de rijksweg van Hengelo naar Oldenzaal is gister avond een personenbusje onder een door een tractor getrokken aanhang wagen gereden. De bestuurder werd gewond maar de 24-jarige naast hem zittende mejuffrouw N. M. T. Ankone uit Hengelo overleed op weg naar het ziekenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11