Nederlander denkt niet zo radicaal 100 GOLDEN GEEN PATIËNT MEER NAAR RIJNOORD Te weinig leiding op lagere school Rapacki (Polen) heeft huisarrest VERONTRUSTEN IN PVDA: Meer zeggenschap voor de jongeren ïonderd gulden voor wervende werknemers treinramp door rekken aan Ie noodrem Volvo uitgerust met 2 liter-motor OOSTDUITSERS SLUITEN VAARWEG AF Ziekenhuis in opspraak KLACHT VAN IN SPEKT IE: 9 DINSDAG 1 OKTOBER 1968 (Van onze parlementsredactie) Partij van maakt. de Arbeid onduidelijk noemen van het verlangen naar op positie. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen apaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Êremïe Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. GORKUM De ondernemingsraad ran De Vries Robbé en Co. NV is ivergegaan tot het instellen van een vervingspremie. Personeelsleden van lit staalconstructiebedrijf kunnen weemaal vijftig giulden uitbetaald [rijgen, indien door een te leggen tontact een sollicitant in een handar beidersfunctie kan worden aan- [esteld. De Vries Robbé gaat pas tot de erste betaling over, nadat de proef- iermijn is verstreken. Het tweede be- Irag zal het personeelslid tegemoet runnen zien als de nieuwe werkne- ner een jaar in dienst van het be kijf is geweest. De ondernemingsraad heeft tot de- e maatregel moeten besluiten nadat vervingsacties in werkloosheidsge- rieden geen resultaat hebben gehad. De pogingen om mijnwerkers die een indere werkkring te zoeken aan te trekken schijnen nu succes te heb ben. Acties in Breda, Tilburg en Nij megen zijn gestaakt. ATHENE Bij een treinramp in de buurt van Corinthe zijn 34 pas sagiers om het leven gekomen en meer dan honderd vijftig gewond, toen twee treinen tegen elkaar botsten. Het ongeluk ontstond, toen in één van de treinen een vrouw aan de nood rem trok, waardoor de trein tot stilstand kwam en de andere trein er van achteren op reed. Twee wagons kantelden. UTRECHT Er komen in Neder- steeds minder slagers, conclu- •rde de voorzitter van de Algemene iNederlandse Slagershond, de heer D. Groeneweg, op de ledenvergadering de bond, gisteren in Utrecht ge- luden. Dat komt niet alleen omdat de inimo om slager te worden niet groot lieer is, maar ook door de sterke ostenstijgingen van de laatste jaren. DEN HAAG „Nederlan ders houden in het algemeen niet van radicalisering. Een ra dicaliserende PvdA verliest het contact met de kiezers. Daarom willen we het partijbestuur te kennen geven dat er nog meer leden zijn dan Nieuw Links. Hoe meer aan Nieuw Links toe gegeven wordt ,des te onbehaag lijker voelen anderen in de PvdA zich." Aan het woord P. Kors uit Hendrik Ido Ambacht, midden dertig, ouderling en plotseling in het brandpunt van de landelijke politieke belangstelling door zijn initiatief een tegenwicht te wil len vormen tegen de invloed van Nieuw Links in de PvdA: de „verontrusten" in de PvdA. Hy vindt dat het afgelopen moet zijn met het voortdurend doen van concessies aan Lammers, Van der Louw en de hunnen. Hy stelt een progressief socialisme tegenover een radicaal socialisme, dat in wezen dog matisch is. De heer Kors: „Een van de weinige verdiensten van Nieuw Links is, dat ze leven gebracht hebben in de partij, maar dat is dan ook alles. Nieuw Links best, maar dan moeten ze zich aan de partijlijn onderwerpen. Ik heb ook bezwaar tegen een voortzetten van de tournee door Nieuw Links on der auspiciën van de partij. Ik geloof dat Nieuw Links het beeld van de Bovendien, zoals Den Uyl werd aangevallen vlak voor de behandeling van de begroting is niet alleen on sportief, maar ook dom. Leiders van andere partijen zullen daar dankbaar gebruik van maken." „De middengroep heeft ten koste van alles een compromis willen slui ten. Maar een harder beleid zou meer doeltreffend zijn. Toen in de week voorafgaand aan de partijraad het partijbestuur en Den Uyl hun tanden lieten zien, was Nieuw Links poes lief. Willen de verontrusteneen or ganisatie binnen de partij? „Kijk, we zijn al twee jaar bezig. We hebben destijds adhesie gevraagd van 14 vooraanstaande partijgenoten maar kregen niet veel steun. Deze zomer na een artikel van prof. Heertje in Het Parool hebben we het weer geprobeerd. We heb ben ongeveer 40 mensen aangeschre ven en nu wél antwoord gehad: dr. de Jong, Goedhart, Heertje. Na de partijraadsvergadering kregen we 35 reacties erbij. Merkwaardig genoeg weer niet van die 14 vooraanstaande partijgenoten die in 1966 de tijd nog niet rijp achtten en eerst wilden af wachten. We gaan door". OPPOSITIE Waar staat de groep „verontrusten" ergens? „We zijn gouvernementeel inge steld. Ik geloof dat het goed is voor de PvdA om deel uit te maken van de regering. We hadden er in 1958 ook nooit uit moeten gaan. Ik heb de indruk dat velen uit die vage linkse groep van toen, die de opposi tie wilden, nu ergens in de midden moot zweven. Je zou Nieuw Links de extreme uitkristallisatie kunnen UITLAATGAS GEREINIGD (Van onze auto-redacteur) DEN HAAG Naast de in troductie van de nieuwe 164 (waarover we al eerder schre ven) heeft Volvo voor 1969 meer autonieuws gelanceerd. Dit komt niet zozeer aan de buitenkant tot uiting (de modellen zijn gelijk gebleven) als wel onder de mo torkap. De B18-motor (met een inhoud van 1,8 liter) is vervangen door de B20, met een inhoud van 2 liter, die de wagen aanmerkelijk hogere prestaties geeft. Deze mo tor kan men krijgen in twee uitvoeringen: de B 20A met een vermogen van 90 SAE pk en de B 20B, die 118 SAE pk's levert. Twee andere noviteiten van Volvo zijn de voorverwarming van de in- laatlucht en de uitlaatgasreiniging. Wat het eerste betreft: voor deze voorverwarming is een buizenstelsel geconstrueerd, waardoor warme lucht rond het spruitstuk terug naar de motor wordt gevoerd. Dit heeft als voordeel, dat men bij de start slechts zeer kort de choke hoeft te gebrui ken, waardoor de motor soepeler WARSCHAU/PRAAG Het Amerikaanse blad Newsweek neldt uit Warschau, dat de Poolse minister van buitenland- zaken, Adam Rapacki, onder luisarrest is geplaatst, „wegens ijn verzet tegen de Russische ïethodes in Tsjechoslowakije". In diplomatieke ringen wordt ernomen, dat lapacki binncn- ort zal worden ervangen door gedweeëre ninister, aldus iewsweek. Ra- lacki is een oorstander van lilitaire ont- panning in cen- aal Europa. Hy leit ondermeer RAPACKI oor kernwapenvrije zones aan weers- ijjden van het IJzeren Gordyn. Op de verjaardag van het beruchte kkoord van München, gisteren der- ig jaar geleden gesloten door Enge- and. Frankrijk, Italië en Hit- er-Duitsland, heeft de Bondsregering pnieuw verklaard, dat zij dit ver- Irag niet geldig acht. De voorzitter van het Tsjechoslo- Vaakse parlement, Josef Smrkovsky, leeft de volgelingen van oud-partij leider Novotny gewaarschuwd niets le ondernemen „om de klok terug te letten". Smrkovsky zei dat zijn land het i kkoord van Moskou loyaal zal uit voeren en verwacht van Rusland een- telfde houding. STUDENTEN President Tito van Zuidslavië heeft k gelegenheid van het bezoek van Oostenrijks president Jonas aan Bel grado verklaard, dat zijn land zich steeds zal verzetten tegen elke in menging in de binnenlandse aangele genheden van een ander land. Hij prees Oostenrijk voor de beheerste houding tijdens de Russische invasie. Vandaag gaan 150.000 studenten in Tsjechoslowakije weer aan het werk. De regering heeft er bij hen op aan gedrongen geen demonstraties op touw te zetten, omdat de bezet tingstroepen de universiteiten en ho gescholen nog steeds beheersen. Een woordvoerder in Praag deelde mee, dat zeker tienduizend studenten niet van hun vakanties in bet buitenland zijn teruggekeerd. Een aantal westelijke correspon denten n Tsjechoslowakije heeft van de regering in Praag te verstaan ge kregen dat hun visa niet zullen wor den verlengd. Zij zullen het land moeten verlaten. BERLIJN De Oostduitsc autori teiten hebben vannacht de belang rijkste sluis in de Havel, een zijtak van de Elbe, gesloten verklaard voor alle scheepvaartverkeer naar West-Berlijn. Het Oostduitse persbureau ADN deelde mee, dat de sluiting een ge-, volg is van schade aan een sluisdeur. In West-Berlijn is men daar echter niet zo gerust op. Men vraagt zioh af of de sluiting een politieke achter grond heeft. Sinds de blokkade van de stad in 1948/49 is het kanaal niet meer gesloten geweest loopt en minder onverbrande benzine- gassen uitlaat. De uitlaatreiniging heeft Volvo verkregen door een systeem in te bouwen (in alle Volvo's met dubbele carburateur behorend tot de stan daarduitrusting). Dit bestaat in principe uit een in- laatspruitstuk met een tweeledige functie. Het benzine-luchtmengsel kan namelijk df rechtstreeks van de carburateurs naar de cilinders wor den geleid öf eerst een meng- en voorverwarmingskamer passeren. Dit laatste heeft plaats wanneer de motor stationair draait of wanneer slechts een gering motorvermogen wordt aangesproken. Dit betekent, dat onder vrijwel alle rijomstandigheden een volledige ver branding wordt bewerkstelligd. Voor de motoren met enkele carbu rateur is een effectief uitlaatgasreini- gingssysteem verkregen door de toe passing van een nieuwe carburateur, die speciaal voor dit doel werd ont worpen. Nieuws over de prijzen: het goed koopste model (de 121 in eenvoudige uitvoering) van 9985 is uit de pro- duktie genomen. De laagst geprijsde Volvo kost nu 11.475. Volvo mikt daarmee doelbewust op de klasse van de duurdere wagens, een politiek, die tot nu toe ook in Nederland succes blijkt te hebben gehad. Want kon de „onder de tien mille Volvo" dan goed als trekker worden gebruikt, veel zijn er nooit van ver kocht. De grootste belangstelling is er altijd geweest voor de duurdere mo dellen, waarmee Volvo in Nederland een marktaandeel behaalde van ruim 1 procent. Overigens zijn in die duurdere klasse wel prijsverlagingen doorge voerd. Nadat in 1967 de P 130-model- len met 500 werden verlaagd, zijn deze nu opnieuw met 100 tot 105 in prijs gezakt. Daarnaast worden al le P 140-modellen met 500 tot 650 in prijs verlaagd. De P.1800 krijgt zelfs een prijsverlaging van 775. Ik ben bang dat wij in een hoek gestopt zullen worden waar we niet thuishoren. Door extreem-links zul len we wel als behoudend afgeschil derd worden. Je mag niets tegen ze zeggen of je krijgt een etiket opge plakt." De progressieve concentratie? „D'66 wel. In andere partijen zit ten trouwens toch mensen, ook in de christelijke partijen, met wie ik ver wantschap voel. Zoals in de PvdA mensen met wie ik van mening ver schil: Buskes, Nieuw Links. Nee, niet met de PSP samen. Ik geloof dat het altijd verkeerd is je met extreme groepen te verbinden. Voor mij zelf voel ik nog steeds veel voor de ge dachte van Thomassen, een progres sieve volkspartij". Heeft Thomassen getekend? „Nee, Drees ook niet, om formele redenen: hij is ere-voorzitter. Op merkelijk is wel, dat bij degenen die reageerden verschillenden waren die uit de SDAP afkomstig zijn". Andere bezwaren tegen Nieuw •Links, behalve hun manier van pres sie uitoefenen? „Vooral op het gebied van buiten land en defensie. Wat de NAVO be treft stellen ze onmogelijke voorwaar den en je vraagt je af of het zelfs wenselijk is dat een land als Grieken land, met alle bezwaren tegen dat be wind, die ook ik heb, uit de NAVO zou moeten. De zuidflank van Europa is tenslotte zwak. TIEN OVER ROOD En het is toch te gek" (zoekt naar stig in Tien over Rood), „dat de ma rine opgedoekt zou worden om poli tiediensten ten behoeve van de visse rij te verrichten". Maar vergeet ook de indirecte invloed van Nieuw Links niet. Neem de kwestie-Dutschke. Een PvdA-Tweede-Kamerlid vroeg waarom Dutschke niet in Ne derland mag komen. Dat wekt de indruk dat de PvdA het wil opnemen voor een man als Dutschke. Maar het gewone lid is niet op diens aanwezigheid hier gesteld, ik ook niet." Zweden demonstreerden op de dag van de Griekse verkiezingen in hun hoofdstad voor de vrij heid van de Grieken. Aan het hoofd van de demonstratieve optocht liep de verbannen politicus Andreas Papandreoe. Ondeugdelijk constructiewerk was oorzaak dat dit nieuwe flat gebouw in Peru met donderend geweld in elkaar stortte. Het ongeluk bleef beperkt tot mate riële schade (het hele complex moet worden afgebroken). Er waren geen mensenlevens te be- treuren, daar het vakantieflats gold die alle onbezet waren. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Van vandaag af neemt het pro testants-christelijke ziekenhuis RÜnoord geen patiënten meer op. Dit besluit is, zoals we gisteren al in een deel van onze edities meldden genomen door de medi sche en verpleegkundige staf buiten de directie en het bestuur om. De staf is hiertoe overgegaan in verband met het grote personeels verloop, waardoor het medisch niet verantwoord zou zijn de opneming van patiënten voort te zetten. 1 geruime tijd waren er moeilijk heden onder het personeel van het twee jaar geleden geopende zieken huis, dat uitgaat van de Stichting voor protestants-christelijke zieken verpleging in Nederland. Deze moei lijkheden werden voornamelijk ver oorzaakt door communicatiestoornis sen. Van een goed samenspel tussen Jonge protestantse politici in Zurich Luns bemoeit zich (Van een medewerker) ZURICH In Zürich (Zwit serland) heeft het Gespreks- centrum van jonge protestantse politici het afgelopen weekeinde een conferentie gehouden met als thema „Ruimtelijke ordening en regionale ontwikkeling". Duit sers, Oostenrijkers, Zweden, No ren, Zwitsers en Nederlanders spraken over grondeigendom men, onteigeningsvraagstukken en regionale planning binnen de EEG- Belangrijk was verder de discussie over een eventuele uitbreiding en het doel van het gesprekcentrum. Er openbaarde zich een duidelijke tegen stelling tussen de Duitse en Neder landse delegaties over de toelating. Het voorstel van de Duitsers om in de statuten op te nemen dat alleen christen-democratische cn andere, niet-socialistische organisaties lid kunnen worden, werd verworpen. De Arjos-leden ondervonden op nieuw dat men óók op internationaal gebied christelijke politiek verschil lend interpreteert. Dat kwam goed tot uiting by de bespreking van het thema. Welke verantwoordelijkheid hebben de eigenaars, van wie de grond in een uitbreidingsplan ligt? Deze conferentie heeft in ieder ge val aangetoond, dat ondanks dezelfde uitgangspunten een gezamenlijk ge richte politiek praktisch onuitvoer baar is. Toch konden nog enkele algemeen aanvaarde resoluties worden aan genomen. Het gesprekcentrum sprak uit dat de jeugd vooral in zaken die hen direct raken, meer mogelijkheid tot. medezeggenschap moet worden geboden. De conferentie van volgend jaar zal in Oslo worden gehouden. Het thema zal dan zijn: „Christelijke cultuur politiek". Vooral in Noorwegen staat dit onderwerp bij christen-politici in het centrum van de belangstelling. bestuur, directie en verpleegkundige en medische staf was geen sprake. De voorzitter van het stichtings bestuur, ir. R. van de Bout uit Sas- senheim, meent dat de moeilijkhe den vooral zijn veroorzaakt doordat de directie geen kans heeft gezien de improvisatieperiode te overwin nen. Na de opening van het zieken huis is op bewonderenswaardige wij ze geïmproviseerd om het uit te bouwen tot de 128 bedden die het nu telt. De medische en verpleeg kundige staf heeft zich daarbij tot en met ingezet Door personeelstekort en te weinig zakelijke leiding van de directie bleef het evenwel bij improviseren. De directie bleek haar taak niet aan te kunnen, gaf het personeel onvol doende leiding en verzuimde het bestuur in te lichten over de werke lijke situatie in het ziekenhuis. Ir. yan de Bout heeft een sane ring van de directie aangekondigd. De medische directeur en de econo mische directeur hebben al gezegd weg te willen. De directrice van de verpleegkun dige staf wordt gehandhaafd. Zij is een bekwame kracht, die in een moeilijke situatie is terecht geko men. Haar voorgangster kon de za ken niet aan. Verder zal het ziekenhuis na ver loop van tijd worden overgedragen aan een te vormen plaatselijke stich ting In afwachting van deze over dracht zullen in het tegenwoordige stichtingsbestuur vijf of zes inwo ners van Alphen aan den Rijn wor den benoemd. Weinig taktvol Het knelpunt in de hele zaak is de economisch directeur, die weinig tactvol met de verpleegsters zou zijn omgegaan en tevens zou hebben ver zuimd de nodige afstand tot hen te bewaren. De verpleegsters klagen erover dat hij weigerde hun inlich tingen te geven over de financiële kanten van hun rechten en plichten, met name waar het salariskwesties overwerk betreft. De economisch directeur zegt er zelf van, het merkwaardig te vin den de eerste berichten over moge lijke ontslagen gisteren uit onze bladen te hebben moeten vernemen. „Ik heb overigens het stichtingsbe stuur twee weken geleden al voor gesteld weg te gaan". De aantijgin- f gen van het personeel met betrek king tot onvoldoende informatie wijst hij beslist van de hand. Zwartboek De economisch directeur is begon nen aan een „zwartboek" over de affaire, dat hij aan de kranten wil toesturen. Onder de titel „De werke lijke oorzaak" wil hij dan man en paard noemen in heel deze affaire. Ik zal niemand sparen, zegt hij De werkelijke oorzaak ziet hij in de hoogst gebrekkige communicatie tussen bestuur, directie en medische staf en in het grote wantrouwen tus sen de directieleden onderling. Praktische moeilijkheden ontston den volgens hem toen de Alphense huisartsen Rijnoord begonnen te boycotten. Daardoor ging het aantal patiënten zo sterk schommelen dat er volgens hem eigenlijk een te veel aan personeel ontstond. Over de beroering die in Rynoord heerste, was het stichtingsbestuur in juli al geïnformeerd door enkele schriftelijke klachten van verpleeg sters. De zaak heeft echter lange tijd ondergronds kunnen doorsudderen zonder dat maatregelen zijn geno men. Met deze voor bestuur en di rectie volkomen onverwachte uit barsting als resultaat. met met executie van Soebandrio DEN HAAG Minister Luns acht het ongewenst met de Indonesische regering in discussie te treden over de uitvoer van de doodstraffen tegen Soebandrio en Njono. Dat blijkt uit het antwoord van de minister op vra gen van het communistische Twee de-Kamerlid Hoekstra. Inmiddels houden de geruchten, als zou oud-president Soekarno zijn gearresteerd, aan. Volgens politieke kringen in Djakarta zou hij betrok ken zijn bij een samenzwering tegen president Soeharto. Oorlogsmisdadiger uit België in Oostenrijk gepakt WENEN De Oostenrijkse politie heeft gisteren de 64-jarige Belg Juli an van Dooren gearresteerd, die in 1946 in zijn vaderland bij verstek ter dood was veroordeeld wegens oor logsmisdaden. Van Dooren was één van de naaste medewerkers van Vcr- bcelen. De man leefde 23 jaar onder een I valse naam in het plaatsje Bad Hof- gastein. Hij is Oostenrijks staatsbur ger, waardoor uitlevering aan België I zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Vele hoofden van scholen kunnen zich door de aard van hun werkzaamheden niet voldoende op de hoogte stel len van de onderwijskundige gang van zaken in hun school. Alle goede bedoelingen ten spijt is er van leiding en begeleiding binnen schoolverband nauwe lijks sprake. De keuze en planning van de leerstof hangen zeer vaak meer af van dc persoonlijke smaak van de klasse-onderwijzer dan van een rege ling die tot stand komt onder ge meenschappelijke verantwoordelijk heid van het gehele onderwijzend personeel. Dit schrijft de inspectie van het gewoon lager onderwijs in het zo pas verschenen Onder wijsverslag over 1967. Een enquête, gehouden bij 640 scholen, wees uit dat ruim 60 procent van de schoolhoofden een gunstige klassebezetting hebben. Maar het is de vraag of dit niet veeleer ten goede komt aan het onderwijs in hun eigen klas dan aan hun activiteiten als hoofd van de gehele schoolge meenschap. Op 3 na noemden alle schoolhoof den het noodzakelijk op de hoogte te zijn van de wijze waarop het perso neel in de andere klassen het onder wijs verzorgt. Slechts 12 van de 637 hoofden zeiden echter dat zij regel matig een bezoek aan andere klassen konden brengen. Men maakt te wei nig gebruik van de reële mogelijk heid tot ruiling van lessen, aldus de inspectie. Vooral voor jongere leer krachten is regelmatig contact met het hoofd van belang. Het Onderwijsverslag zegt, dat zo wel de hoofden als het overige on derwijzend personeel slechts een va ge notie hebben van de „leerdoelen" die de leerlingen in elk van de klas sen bij de verschillende vakken zou den moeten bereiken. Bij de enquête werd dikwijls geantwoord dat men het leerdoel ontleent aan de methode die de school gebruikt. Methoden geven echter over het al gemeen een hoeveelheid stof zonder dat daarbij uitdrukkelijk wordt omschreven tot welke resultaten het onderwijs in een bepaald vak moet leiden. Dit zou betekenen, dat de leer- en oefenstof in plaats van als middel als leerdoel wordt opgevat. Het wordt noodzakelijk op korte ter mijn van school tot school de leer doelen scherper te formuleren, aldus de inspectie. ItEHOUDEND Bijna de helft van de ondervraagde klasse-onderwijzers toonde zich niet tevreden met aard en omvang van de leerstof: in 31 procent van de geval len bleef evenwel de vraag waarom men de leerstof veranderd zou willen hebben, onbeantwoord. 58 procent van de onderwijzers verklaarden zich tevreden met de in de klas toege paste didactiek. „Dit kan duiden op het behoudende element in het on derwijzerscorps". zo zegt het verslag. Het onderzoek wees verder uit, dat er lang niet altijd eenheid van opvat ting is over de toe te passen didac tiek, zelfs niet binnen een en dezelf de school. Ook constateerde men weer eens dat het leerplan in de school nauwelijks een functie ver vult. In een paragraat over dc begelei ding van individuele leerlingen zegt het Onderwijsverslag dat het hoog tijd wordt, dat de overheid duidelijk uitspreekt aan welke eisen niemand moet voldoen, wil hij zich „remedi- al-tcacher" moeen noemen. In vele gevallen zijn deze functionarissen niet meer dan een „biiwcrkjuffrouw" of ..bijwerkmeester", die zonder na dere aanwijzing mogen proberen de leemten in kennis en vaardigheid op te vullen, waartoe de klasse-onder wijzer niet in staat is. Dc naam „re- medial-teacher" moet dan dienen om een nogal dubieuze lading te dekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9