M95 Van den Berghstichting Restauratieplan 17 miljoen Wat te doen aan de jeugdbaldadigheid Leidse Schaakbond viert jubileum met veel activiteiten BEZORGER DeMantelspecialist Hondje behoedt vezin voor brandramp KLEUTERS VORMEN EREHAAG IN HAL BEVRIJDINGSKERK Gouden jubileum D. G. Waasdorp dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts kosten Bromfietser uit Leiden tegen Katwijkse paal Kinderda gverblij f Uitvoering geschiedt in fasen Erepenning voor A. Wissel Raad Leiderdorp blij met krotopruimingsfonds Kleuter juf door pol itie van haar bed gelicht Kolenhok niet 9 mud antraciet leeggestolen NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBER 1968 o NOORDWIJK Een klein trouw hondje heeft het gezin Van Bohemen uit de Bijdorp- straat voor een ramp bewaard. 's Nachts om half drie werd een der bewoners wakker van angstig gehuil van het dier. Toen men beneden ging kijken, wat er aan de hand was, bleek de haard in de huiskamer rood gloeiend te staan. Rond de schoorsteen begon het houtwerk al te schroeien en bladderde de verf, zodat in het vertrek elk moment brand had kunnen uit breken. De temperatuur in de kamer was zo hoog, dat de kanarie al dood in de kooi lag. Een op het alarm uitgerukte politiepatrouille wist met grote moeite de haard naar buiten te werken, waarbij men wegens de hitte steeds de raotorhandschoe- nen in het water moest dompe len. Men slaakte een zucht van verlichting toen de getemde feeks veilig op straat stond. De haard was de avond tevo ren gevuld en daarna bleek de thermostaat defect te zijn ge raakt. Eerste prijs voor Kunst na Arbeid LEIDEN Het mannenkoor Kunst na Arbeid onder leiding van dirigent Louis van Wijngaarden be haalde zaterdag op het internatio nale zangconcours Pleiade in Nij megen de eerste prijs met 353 pun ten in de afd. uitmuntendheid. LEIDEN Gisteren trouwde de Leidse mejuffrouw Elly Groenewe- gen (23), tot voor kort kleuterleidster aan de chr. kleuterschool in de Petr. van Saxenstraat te Rijnsburg en jeugdleidster bij De Jeugdliaven in Leiden, met de Soester bankkassier Henk Dijkstra (24). Het huwelijk werd kerkelijk bevestigd in de Bevrijdingkerk, waar Rijnsburgse kleu ters een erehaag vormden: als gevolg van de regen gebeurde dit in de hal. Het jonge echtpaar gaat in Hoogeveen wonen. Foto N. van der Horst LEIDEN Gisteren herdacht de heer D. G. Waasdorp het feit, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden. Na oor spronkelijk voor de administratie voorbestemd te zijn, vond hij na zijn aanstelling als chef van de verkoop afdeling zijn taak grotendeels in het behartigen van de contacten. Zijn grote werkkracht en zijn belangrijke invloed op de uitgeverij leidden er toe, dat ij in 1945 tot algemeen pro curatiehouder benoemd werd, het geen in 1954 werd gevolgd door zijn benoeming tot adjunct-directeur. Hij werd door de directie van A. W. Sijthoff en zijn directe mede werkers, in aanwezigheid van zijn echtgenote en de kinderen, in kleine kring gehuldigd. De heer G. de Flines, directeur van de N.V. en vertegenwoordigers van de staf en het personeel spraken hem toe, Allen lieten hun woorden vergezeld gaan van cadèaus. In de middaguren was er gelegen heid in De Doelen de heer Waasdorp te complimenteren. LEIDEN Gistermiddag heeft de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, in het stadhuis de „Commissie vrijetijdsbesteding voor de jeugd" geïnstalleerd. Naar aan leiding van een vraag bij de be handeling van de gemeentebegro ting 1966 hebben B. en W. de Ge meentelijk Inspecteur van het on derwijs opgedragen een rapport uit te brengen over de baldadigheids- bestrijding. In dit rapport, dat be gin 1967 werd uitgebracht, werd bijzonder aandacht gegeven aan de bestrijding van de jeugdbaldadig heid. De Inspecteur kwam tot de con clusie dat het hier in de eerste plaats ging om een pedagogisch probleem, en wel van de opvoeding tot verantwoordelijkheid, waarbij 'de school een belangrijke rol zou kunnen spelen. Dit pedagogisch aspect is o.m. onderwerp van gesprek geweest in de ambtelijke vergadering van hoofden van openbare scholen. Daarnaast echter constateerde de in. specteur een groot gebrek aan speel, gelegenheden, -waar de jeugd zijn natuurlijke speeldrift kan uitleven. In verband met dit laatste be pleitte hij de instelling van een commissie, die de mogelijkheid zou bestudei-en om schoolgebouwen en -terreinen mede dienstbaar te maken aan de vrijetijdsbesteding van de jeugd. Het is deze commis sie die nu is geïnstalleerd. De leden hiervan zijn afkomstig uit de kringen van het openbaar Het hoeft niet duurder te zijn! Wintermantels en mantelpakjes met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka mantels 49,95 met "Borg" voering 59,95 Bontmantels extra mooi en voordelig en bijzonder onderwijs, aangevuld met deskundigen van de gemeente Leiden. Voorzitter is dr J. M. Roo- senschoon. chef van de afdeling on derwijs. Leden zijn: H. Th. Brou wer (openbaar glo), A. C. Labor- dus (prot. chr. glo). P. Rotteveel (rk glo), B. Schuurman (openbaar glo), I. Selier (bestuurslid prot. chr. onderwijs), mr M. J. P. Tis- sen (bestuurslid RK onderwijs), J. van Riesen (gem. inspecteur v. h. onderwijs, G. Steinbach, adj. secr.- penningm. L.J.A., J. Trouwee, hoofd v. d. gem. scholendieilst. Auto over de koj NOORDWIJK Een personen auto, bestuurd door een 19-jarige Katwtyker, sloeg op de Zwarteweg over de kop. De wagen ramde een ter plaatse staande lichtmast en werd totaal vernield. De bestuurder, die er zonder let sel afgekomen was. bleek aanvan kelijk nergens te vinden. Hij was na het ongeluk weggelopen, maar meldde zich later bij de politie. KATWIJK Op de Woldringh van der Hoopbrug is vannacht om half één een echtpaar uit Leiden, de heer en mevrouw H. Brand, met zijn bromfiets gevallen. De heer Brand brak( een sleutel been, zijn vrouw die op de duo zat, liep een diepe hoofdwond op Het ongeluk gebeurde toen de bromfietser het fietspad wilde op rijden en daarbij de trottoirband raakte. Vervolgens botste hij tegen een lichtmast. NOORDWIJKERIIOUT Bij Ge deputeerde Staten, ligt een plan te Noordwijkerhout, in de omgeving van de psychiatrische inrichting Sanc- ta Maria, een kinderdagverblijf voor geestelijk gehandicapten te bouwen. De stichtingskosten zullen f 620.000 belopen. Aanvankelijk lag het in het voor nemen van het stichtingsbestuur het verblijf onder te brengen in een be staand pand te Lisse. Nieuwbouw bleek echter betere mogelijkheden te bieden voor een doelmatige opzet van het verblijf. (Van onze sportredactie LEIDEN Met een groots op gezet feestprogramma gaat de Leidse Schaakbond het veertig jarig bestaan vieren. De LSB is ondanks het bescheiden aantal le den ongeveer 700 kwalita tief hoger aan te slaan, de pres taties van de verenigingen Phili- dor en LSG in de landelijke schaakcompetitie zijn daarvan een bewijs. Nu wil de Leidse Schaakbond ook kwantitatief hoger op, van daar de schaakweek, die de vele ongeorganiseerde schakers de stap naar het wedstrijdschaken moet helpen maken. De op 13 oktober 1928 opgerichte LSB, die in wijlen voorzitter G. Bosscha een enorme steunpilaar had, be gint de festiviteiten met een re ceptie op 26 oktober. Daarna alleen maar schaakwed strijden, die op zaterdag 2 no vember hun besluit vinden in een snelschaaktoernooi tussen tiental len van de verschillende bij de KNSB aangesloten onderbonden. Naast de toernooien en simul taanseances organiseert de LSB in die week een probleemwed strijd. Men zal in de week van 28 oktober tot 1 november een schaakprobleem in de dagbladen kunnen oplossen, waarvoor per dag prijzen zijn beschikbaar ge steld (15 gulden per dag), terwijl het zesde probleem wordt gevon den in het Nieuwe Boekhuis aan de Breestraat, waar een schaak expositie wordt gehouden. Er is een prijs van 50 gulden voor de goede oplossers van zes proble men. PROGRAMMA Meer nog dan een jubileumvie ring wil de schaakweek een appèl zijn voor alle schakers, al of niet georganiseerd. Het programma laat dat zien: 26 oktober: Receptie van het LSB-bestuur in „In den Vergulden Turk", Steenstraat, Leiden. Van 3 tot 5 uur; 28, 29 en 31 oktober: Vierkampen in de kantine van Clos en Leembrug gen, voor spelers van bij LSB aangesloten clubs. Nieuw is hier bij dat voor elke halve punt vier gulden wordt uitgekeerd; 30 ok tober: Simultaanwedstrijden in Alphen, Koudekerk, Rijnsburg, Sassenheim en Voorschoten door topspelers uit de LSB; 1 novem ber: individueel snelschaaktoer nooi in kantine Clos en Leem bruggen, waarna een tiental wordt samengesteld, dat de LSB vertegenwoordigt op 2 november in een in de foyer van de Stads gehoorzaal te houden snelschaak- toernooi voor onderbonden. Aan vang 10 uur. Tevoren worden op 23 oktober jeugdwedstrijden gehouden in Gebouw Steenschuur voor spelers tot 18 jaar. Aanvang 9 uur. Voor alle wedstrijden kan men zich opgeven bij de heer Jaca Gal- jaard, Herenstraat 9a, Leiden. Er is geen inschrijfgeld verschuldigd. O NOORDWIJK Voor de Van den Berghstichting is een restauratieplan ontworpen waarmee een bedrag van bijna 17'4 miljoen gulden Is ge moeid (f 17.450.000). Hel bestuur wil dit plan In een geleidelijk tempo uitvoeren. Als eerste fase van de vernieuwing van de inrichting wil men komen tot uitbreiding van het medisch centrum. De kosten hiervan worden geraamd op f 770.000. Het medisch centrum werd voor het laatst uitgebreid in 1956. Sinds dien is het aantal consulenten en specialisten, dat bij de behandeling is betrakken, aanzienlijk uitgebreid. Ook de la'boraforiumarbeid is sterk toegenomen. Daardoor is een tekort aan werkruimte ontstaan. Hierin kan worden voorzien door op een deel van het bestaande me disch centrum een verdieping te plaatsen. De fundering is daarop be rekend. Op deze manier kan een uitbrei ding worden verkregen, die naar schatting voor acht tot tien jaar toe reikend zal zijn. De veranderingen zijn noodza kelijk geworden door de wijzigin gen die de inzichten omtrent de verpleging van zwakzinnigeh de laatste jaren hebben ondergaan. In een aantal opzichten moet de Van den Berghstichting worden aange past aan de eisen die daaraan nu uit verpleeg-technisch oogpunt moeten worden gesteld. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Woens dag: hoog water 12.19 uur; laag water 7.50 en 20.16 uur. KATWIJK AAN ZEE Donder dagavond om acht uur vergadert de hervormd-gereformeerde man nen vereniging Calvijn in de Kapel. LEIDERDORP De raad van Leiderdorp kwam, gi^texavond bijeen onder leiding van loco-burgemeester S. Meerburg, die zijn blijdschap uitprak over het feit, dat onlangs de tweeduizendste woning kon worden opgeleverd. Tevens deelde hij mee, dat aan de heer A. Wissel op zijn 76ste verjaardag de erepenning van de gemeente Leiderdorp is uitgereikt voor het vele werk, dat hij voor het onderwijs heeft gedaan, speciaal als hoofd van de chr. ulo-school. Grote hilariteit verwekte een in gekomen stxik van G.S. Hierin wordt meegedeeld, dat G.S. hun goedkeuring hebben gehecht „aan de aankoop van mevrouw M. Ouwehand-Boekee"; bedoeld was de aankoop van weiland van me vrouw Ouwehand: In de commissie tot onderzoek van de begroting-1969 werden benoemd mej. M. v. d. Voort en de heren J. W. Boot. A. M. Kleisz, J. M. Teeken en R. Poels. Voor inrichting van het ontmoe tingscentrum aan de Louise de Colignystraat stelde de raad een aanvullend subsidie van f 614.16 be schikbaar; het resultaat van de in richting mag er nu zijn, verzekerden de voorzitter en de heer Vlieger de heer Boot, die hierover wat onge rust was, gezien het niet te hoge investeringsbedrag van f 7.450, bovendien had de stichting zelf f 6000,betaald. In de woningadviescommissie wer den herbenoemd mej. M. v. d. Voort en de heren C. van der Meer, A. G. van Osnabrugge en de heer E. J. Veldhuyzen. Verscheidene raadsleden uitten hun waardering voor het initiatief van B. en W. tot instelling van een krotopruimingsfonds, vooral nu per krot een rijksbijdrage van f2.000. kan worden verkregen. Op een vraag NOORDWIJK Op de Noordwijkse kleuterschool ontstond dezer dagen veel consternatie. De kleuters snapten er niets van. De juf frouw, anders stipt op tijd, kwam niet opdagen. Kwartier na kwartier verstrijkt, geen juf. Collega-leidsters, die al evenmin iets van de absentie begrijpen, bellen op. Geen gehoor. Dan worden de buren in de arm genomen. Er wordt gebeld, ge klopt, maar er volgt geen enkel teken van leven. Nu begint men het ergste te vrezen. De politie wordt gealarmeerd en ijlings rukt een patrouille uit om poolshoogte te nemen. Men belt, klopt, bonst, alles tevergeefs. Zelfs het gooien van steen tjes tegen de ramen baat niet. Dan moeten de politiemannen er hom of kuit van hebben. Zij tikken met de gummistok een ruitje in en ondernemen een speurtocht in de woning, al tikkend, kloppend en bonzend op de kamerdeuren. Nog steeds komt er geen reactie en nu begint ook de politie het verdwijnen van de kleuterleidster bedenkelijk te vinden. Dan nog eens een fikse klap op een afgesloten kamerdeur. Een kreetje van schrik klinkt. De deur gaat een klein kiertje open en een wat benepen stemmetje informeert wat er aan de hand is. Even later staat juf, in peignoir gehuld, bij de geamuseerde politiemannen. Zij maken de schone slaapster duidelijk, dat de klok inmiddels al tien uur had geslagen. van de heer Poels zei de voorzitter, dat het voor Leiderdorp niet gemak kelijk is een saneringsplan vast te stellen; daarvoor liggen de krotten te verspreid. Centrale verwarming Nadat de raad ook had ingestemd met een lening van f40.000,voor de stichting Openbare Bibliotheek, werden vragen gesteld over de voor genomen aansluiting van de centrale verwarming in de woningen aan de B. G. Cortslaan op het aardgasnet. De voorzitter deelde mee, dat 41 van de 52 huurders zich akkoord hebben verklaard; twee bewoners willen wel aansluiting maar geen huurverhoging en drie inwoners hebben er geen belang bij, omdat zij gaan verhuizen. Men kan in een geval als dit niet individueel blijven denken; het gaat om een investering van ruim f75.000. Hier is de huurverhoging ook op ge baseerd; er staat echter veel gerief tegenover. Het voorstel om tijdens de ver bouwing van de raadszaal het Dorps huis als plaats van huwelijksvol trekkingen te gaan gebruiken, ont lokte de heer Van Oostrom (WD) de verzuchting: „Moet dat nu wel?; ik vind dat Dorpshuis meer een ge legenheid voor echtscheidingen.' Het kan echt niet anders, antwoordde de voorzitter. Er zal worden geprobeerd met bloemen de zaak wat op te vrolijken. KATWIJK Toen een inwoner van Katwijk aan den Rijn gisteren zijn kachel wilde aanmaken, merkte hij tot zijn schrik, dat onbekenden met hem in figuurlijke zin de kachel hadden aangemaakt. Het bleek -namelijk, dat zijn ko lenhok helemaal leeg was, hoewel hij het in juli had laten vullen met negen mud anthraciet, tegen zomer- prijs. Van de kolendieven ontbreekt elk spoor. LISSE Het bedrijfsklaverjas- sen begint donderdag met als in zet de gouden Vlindertrofee. De vol gende bedrijfsklaverjasploegen zul len deelnemen: De Vlinder GWB, PersoonBroekhuizen, HobahoVan Stein, PTTVan Zanten, Sikkens Elka. Alle wedstrijden worden ge speeld in De Beurs aan de Ha ven. LISSE Zondag zal de harmonie Canite Tuba deelnemen aan een muziekconcours te Heilo. De har monie komt uit in de ere-afdeling. NIEUWE LEIDSE COURANT STEENSTRAAT 37, LEIDEN - Met spoed gevraagd een voor een wijk omgeving Hoge Morsweg/Rijnhofweg. Leeftijd niet beneden 15 jaar. Aanmeldingen of inlichtingen aan het kantoor of telefoon 31441 LeidenHaarlemmerstraat 163 Den Haag Haarlem Breda Ulrechl Botterdam Amersfoort Tilburg Lolden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7