«Én* Westen doorgaan met ontspanning Voor onderwijs f 25 min méér Na aanvaring onder baggerbak en gered GESPREKSGROEPEN ARP KIEZEN CDU Uit de Haagse hof geplukt Johnson pleit voor ontwikkelingshulp ANOF VRAAGT TWEEDE KAMER AMERIKAANSE „CONCORDE" BEPROEFD Uw Kunstgebit Mevrouw Hess vraagt vrijlating van haar man Sowjetpers valt Mao fel aan Bonn zou nieuwe Euromarkt willen oprichten 5 DINSDAG 1 OKTOBER 1968 De overvaren bak in Europoort waaruit met snijbranders een van de opvarenden moest worden gered. SEATTLE Maandag is in Seattle de Amerikaanse eerste „tegenspeler" van de Concorde, de Jumbo-jet van Boeing, afgeleverd. De komende maanden zullen er uitgebreid proe ven met dit toestel worden genomen, dat over een jaar operationeel moet zijn. Het toestel kan bijna vijfhonderd passagiers vervoeren. Verschillende luchtvaartmaatschappijen hebben reeds toestellen besteld, in totaal 178. De luchtvaartmaatschappijen ho pen met dit grote toestel de vliegprij zen op onder andere de Atlantische route, te kunnen drukken. Vermiste gaf klopsignalen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee mannen zijn gisteravond gered uit het water van het Beerkanaal in Europoort nadat het Nedderlandse tankschip Tamara van 12.000 ton een bagger bak had overvaren. De derde man was onder de bak geraakt en werd vermist, maar gelukkig hoorde men zijn klopsignalen. Op de bak bevonden zich op het moment dat de tanker door twee sleepboten het kanaal werd uitge trokken, twee man. De 20-jarige C. W. Vissers uit Zaltbommel viel door de klap overboord. Dat over- PROF. KOOYMANS VOOR ARJOS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Westen dient zijn ontspanningspolitiek ten opzichte van Oost-Europa ook na de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije op be heerste wijze voort te zetten. Daarmee zullen de Oost-Euro- pese volken op den duur het meeste zijn gediend. Dit schrijft prof. dr. P. H. Kooy- mans in de brochure „Naar nieuwe politieke verhoudingen", die is uitge- Andere aanpak TAE voor hem ongunstige opinie- peilingen hebben vice-president Humphrey genoodzaakt, zich eerder dan hy van plan was uit te spreken tegen een belangrijk onderdeel van de buitenlandse politiek van presi dent Johnson: de voortdurende bom bardementen op een deel van Noord- Vietnam. De loyaliteit en solidariteit van Hum phrey ten opzichte van Johnsons be leid hadden hem de naam bezorgd een conformist te zijn. Velen meen den dan ook, dat hij te ver was ge gaan en dat de verdediging van het Johnsonbeleid hem het president schap zou gaan kosten. Humphrey heeft dit gevaar zij het rijkelijk laat ingezien. Zijn aan kondiging dat hij als president een eind zou maken aan de bombarde menten op Noord-Vietnam kan het begin zyn van een nieuwe ontwik keling, waarin meer zichtbaar wordt van de eigen visie van Humphrey. Overigens is het aanbod van de de mocratische presidentskandidaat nietj onvoorwaardelijk. Hij eist min of meer ontruiming van de gedemili-;- tarlseerde zone en behoudt zich het recht voor, de bombardementen te doen hervatten, als Noord-Vietnam kwade trouw zou tonen. Niettemin blijkt ook uit andere uit latingen, zoals die over het ont-1 amerikaniseren van de strijd, dat Humphrey bereid is de zaken in Viet nam anders aan te pakken. De president is in belangrijke mate de gevangene van zijn eigen ver leden. Voor Humphrey geldt dit niet zo sterk. Terecht merkte hij op, dat een nieuwe president niet beperkt mag worden door de politiek van gisteren. Nog vijf weken resten hem om dit waar te maken. I geven ter gelegenheid van de Arjos- studieconferentie. Deze vergadering van de AR-jongeren wordt op 4 en 5 oktober in Driebergen gehouden. Prof. Kooymans gaat in zijn refe raat in op het oorlogsvraagstuk. Hij meent dat het „radicaal neen zeggen" tegen de kernwapens met als gevolg een eenzijdige ontwapening, geen op lossing voor de oorlogsdreiging biedt. Men zal moeten streven naar een zo danige structuur- en klimaatsverbe tering in de wereld dat deze wapens hun zin, ook als afschrikkingsmiddel, verliezen. GESPREK Europa zal dan, aldus prof. Kooy mans, moeten streven naar een ander veiligheidssysteem. Men moet komen tot een gesprek tussen Oost- en West-Europa, waaraan ook de Vere nigde Staten en de Sowjetunie moe ten deelnemen. Amerika's bondgenoten be horen invloed op de V.S. aan te wen den om China niet langer buiten het internationaal overleg te houden. Iso lering van China kan slechts agressi viteit kweken. Voorts zal, aldus prof. Kooymans, alles in het werk moeten worden gesteld om het herstructure ringsproces in de ontwikkelingslan den zonder al te veel schokken te doen verlopen. Om te beginnen zou den we kunnen ophouden regimes te steunen, die iedere vooruitgang tegen houden en waarvan met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid valt te voorspellen dat zij geweld zullen oproepen en de uiteindelijke instabiliteit in de hand zullen wer ken. Ook zuiver politiek gezien is dit gewenst omdat naarmate het regime meer reactionair is, de revolutie meer extreem zal zijn. Ten slotte pleit de VU-hoogleraar voor vestiging van een internationale rechtsorde, binnen het kader van de V.N. VREDESPOLITIEK Mr. P. J. Teunissen, wetenschappe lijk medewerker van het Polemolo- gisch Instituut in Groningen, levert voor de brochure een bijdrage onder de titel „Vredeswetenschap en Vre despolitiek". Hierbij besteedt hij vooral aandacht aan de kwestie van de Europese veiligheid. Hij bepleit een gelijktijdige regeling van erken ning van de DDR en garanties voor West-Berlijn. De heer Teunissen be toogt dat uiteindelijk gestreefd moet worden naar opheffing van het NA VO- en Warschaupact. de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! All U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en droa'S}«riie,h kwam ook de kapitein van een sleep boot die naast de bak lag gemeerd. Beiden werden na korte tijd uit het water opgepikt door beman ningsleden van de sleepboot Schou- wenbank, die in Europoort is ge stationeerd. De tweede man van de baggerbak was onvindbaar. Terwijl de beman ning van de Schouwen bank en van de te hulp gekomen reddingboot Koningin Juliana uit Hoek van Holland aan het zoeken waren, wer den uit de nog een stuk boven wa ter uitstekende bak klopsignalen ge hoord. Die moesten afkomstig zijn van de vermiste, de 58-jarige G. Wiegers uit Dordrecht. De Schouwenbank en enkele an dere slepers maakten aan de bak vast en sleepten hem naar de kant. Daarna arriveerde snel het ber- gingsvaartuig Dolfijn van W. A. v.d. Tak's Bergingsvaartuig uit Hoek van Holland, waarvan het per soneel erin slaagde met snijbranders een gat in de bak te maken. De heer Wiegers was door de ver nielingen in dc bak na de aanvaring volledig opgesloten geraakt. Hij had enige verwondingen opgelopen, waarvoor hij naar een ziekenhuis in Rotterdam moest wordengebracht. OTTAWA Canada en Frankrijk hebben een overeenkomst getekend, waarbij Canada zich verplicht Frankrijk plutonium te leveren voor vreedzaam kerngebruik. In Parijs beschouwt men de over eenkomst als een verbetering van het politieke klimaat tussen beide lan den, dat de Gaulle door zijn uitspra ken over Quebec had verstoord. DEN HAAG Het bestuur van de Algemene Nederlandse onderwijzersfederatie heeft een beroep op de Tweede Kamer ge daan, ongeveer 25 miljoen meer uit te trekken dan in de onderwijsbegroting voor 1969 wordt voorzien. Die 25 miljoen moet dan worden gebruikt om eerder de „margegetal len" voor het kleuteronderwijs af te schaffen; om een begin te maken met de vorming van kleinere groepen in de kleuterscholen; om eerder te be ginnen met de derde fase van verla ging der leerlingenschaal voor de ge wone lagere school en voor verder gaande maatregelen voor dit onder wijs. De ANOV noemt dit pakket eisen nog maar een „minimum", en weet zich gesteund door brede lagen van het Nederlandse volk. Zij meent dat deze maatregelen de democratisering van het onderwijsbestel zeer zullen bevorderen. Te gering De maatregelen die de minister voorstelt voor de leerlingenschaal zijn veel te gering en bovendien wor den ze te laat genomen, vindt de ANOF. De aanmelding voor de opleiding tot kleuterleidster ligt veertig pro cent lager dan vorig jaar. Worden de kleuterleidsters die nu nog geen be trekking hebben, niet snel geplaatst, dan zal de aanmelding nog verder teruglopen. En dan behoeft men weer in jaren niet te denken aan verlaging van de leerlingenschalen. Jarenlang is propaganda gevoerd voor een functie bij het onderwijs, vervolgt de ANOF. En nu zijn de tekorten aan kleuterleidsters en on derwijzers opgeheven. Het is onver antwoord als nu geen gebruik wordt gemaakt van de duur opgeleide, gespecialiseerde werkkrachten. De ANOF acht het tenslootte nood zakelijk dat al op 1 augustus volgend jaar duizend extraleidsters worden aangesteld en 1.500 extra onderwij zers als aanloop tot verlaging van de leerlingenschaal. BERLIJN De vrouw en zoon van Rudolf Hess hebben de bezettingsau toriteiten gevraagd hun man en va der, de enige gevangene van de ge weldige Spandau gevangenis, vrij te laten. Wolf Hess (30) zei in West-Berlijn dat twee jaar eenzame opsluiting en 27 jaar gevangenisstraf voldoende waren voor zijn 74-jarige vader. Hess bleef twee jaar geleden alleen achter in Spandau, dat plaats biedt aan 600 gevangenen. De westelijke geallieerden zijn be reid Hess om humanitaire redenen in vrijheid te stellen, maar de Russen voelen daar niet veel voor. s NEW YORK Vannacht zijn 60.000 havenarbeiders aan de Ameri kaanse oostkust in staking gegaan, om hun eisen voor hogere lonen en betere pensioenen kracht bij te zet ten. Een poging alsrog een nieuwe ar beidsovereenkomst te sluiten, die voor de arbeiders aanvaardbaar zou zijn, mislukte op het nippertje. Cijfers niet aktueel meer Gerard Brusse is een virtuoos hoedenontwerper in Den Haag, bekend om zijn charmante creaties. Deze schepping van fazantveren is Rélevé genoemd. Dat zou erop neerkomen dat het hier „een verheven hoofddeksel" geldt. MOSKOU De Russische pers heeft vandaag geantwoord op de Chi nese beschuldiging, dat Rusland troe pen samentrekt langs de grenzen met communistisch China. Alle belang rijke Sowjetbladen doen felle aanval len op de persoon van de Chinese leider Mao. Deze heeft volgens de kranten een historische ramp over China ge bracht In de Parijse Sorbonne is het weer onrustig en kwam het tot handgemeen tussen de actiegroep Universiteit-Hervorming en linkse studenten groeperingen. De linksen probeerden de mensen van de actiegroep uit de aula te verwijderen. Ook een hoogleraar (rechts) werd langzaam maar zeker de zaal uitgeduwd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meeste voorkeur van anti-revolutionai ren gaat uit naar de vorming van één christen-democratische par tij. Van de 294 gespreksgroepen, die deze vraag ongeveer een jaar geleden voorgelegd kregen, spra ken minder, maar toch nog een aanzienlijk aantal, zich uit voor een samengaan met de CHU. De minste belangstelling bestond voor een vooruitstrevende, chris- telijk-radicale partij. Dat zijn enkele resultaten van de gespreksgroepenenquête Functione ring van de democratie. Het secreta riaat van de ARP benadrukt dat de vragen weinig „uitgewogen" waren verschillende antwoordmogelijk heden sloten elkaar niet uit en werden gesteld voordat een politieke stroomversnelling ontstond. Ook komt niet goed tot uiting: de verhouding in de gespreksgroepen en die tussen stad en platteland. Voor intern gebruik heeft de partij wel een overzicht gemaakt van de ten dens der provincie. Andere resultaten: slechts 6,8 pro cent wijt het onbehagen over de functionering van de democratie aan het kiesstelsel, 22 procent aan func tionering van staatsorganen en 18 procent aan het partijstelsel. Een decde meent dat een combinatie van die drie de oorzaak is. Democratie. Ruim 73 procent vindt dat de term op een staatsbeschou wing duldt. Nog altijd 15 procent heeft geen mening. Ook 73 procent vindt dat de kiezer in de ARP genoeg zeggenschap kan hebben; daarentegen vindt 38 procent dat datzelfde van de andere partijen niet gezegd kan worden. Als mogelijk verbeteringen worden genoemd: meer persoonlijk contact kiezer-gekozene, meer enquêtes, betere regionale ver tegenwoordiging Kamerleden, meer inspraak, ledencongres in plaats van Partij convent. Tweederde van de gespreksgroepen DOOR Ze zeggen, zeggen ze, dat zij zegt, dat het waar is wat ze zeg gen. Terwijl Ik met klapperende oren en knipperende ogen pro beerde de zin terug te brengen tot de kern en uit te vinden wat er bedoeld was, ratelde de stem tegenover me al verder. „Nou en ik zeg. zeg ik, dat ze kunnen zeggen wat ze willen, maar ik neem het niet, zeg ik." Ik kwam er al niet meer uit en orobeerde een voorzichtige vraag. Dus...?" Verder kwam ik niet. „Het is toch duidelijk. Ik zeg maar, en dat heb ik gezegd, dat 'k zeg de waarheid is de waar heid en wat ze zeggen en zij zegt, '-an mij niet schelen, zeg ik." „Dus het is niet waar?" „Dat zeg ik niet; ik zeg alleen maar, dat wat zij zeggen nog niet 's wat ik zeg, zeg ik." „Natuurlijk", bleef ik mat, want dit cryptogram zou ik wel nooit oplossen. Zo gemakkelijk echter kwam ik er niet af. „Wat zeg jij er nu van?" vroeg ze. „Ik zeg, dat de zaken zo staan, dat ik zeg waar het precies op staat, wat zij ook zeggen. Nu zei zij, dat z.e zeggen dat het waar is wat ze zeggen, maar daarom hoef ik nog niet te zeg gen wat zii zeggen, zeg ik. Nou, wat zeg jij?" Het liefste had ik alleen mijn mond maar gehouden, maar ja ik moest wel met een antwoord op Zegje de proppen komen. Om tijd te winnen stamelde ik: „Eeeeh..." Het bleek genoeg te zijn. „Zeg nou zelf", soufleerde ze. Zij zegt, zeg ik. dat ze zeggen dat het waar is. Maar ik zeg, zeg ik, dat ik er anders over denk. Mag ik dat alsjeblieft zeggen, zeg Ik." „Waarom zou Je niet?" suste „Zie je wel", deed ze triomfan telijk. „Nou zeg je het zelf. Ik zeg, dat ik zeg, dat jij het ook zegt. Ze kunnen zeggen wat ze willen en zij zegt het ook maar, maar ik zal zeggen, dat jij zegt. dat je het eens bent met wat ik ze", zeg ik." Het leek me een griezelig idee om tegenover onbekende derden als oordeelkundig te worden aan gehaald. terwijl ik eigenlijk hele maal niet wist waar het over ging, want tot dusver had ze ver zuimd dat te vertellen. „Ja maar. waar gaat het toch om, wat heeft zij nu beweerd waar Jij je zo over opwindt?" Stomverbaasd keek ze me aan Heb ik dat niet gezegd? Nou 'tutter: ik zeg. zeg ik..." Toen stopte de tram: „Sorry ik moet er hi1 uit..." riep ik laf. „Maar ik zeg, dat ik het zal zeegen wat jij zegt..." riep ze me nov na. Ik zwaaide berustend tot afscheid, wat ik dan ook gezegd mag hebben, haar zegje zal het wel omsluieren. is tegen het referendum als middel om te ontdekken hoe de burger over bepaalde kwesties denkt. Aan de enquête namen ruim 3000 1 personen deel. De samenstelling van I de gespreksgroepen was zodanig dat men niet kan spreken van een re presentatieve opvatting van anti-re volutionairen, aldus het partijsecreta riaat. Voorkeur Het juist antwoord op de vraag: waar heeft u voorkeur voor: a) zelfstandige ARP; b) samengaan met CHU; c) één christen-democratische partij; d) vooruitstrevende, christe- lijke-radicale partij en e) een andere opvatting, luidde, nadat de voorkeur voor elke waardering met de cijfers 1 (hoogste waardering) tot 5 (laagste waardering) was aangegeven: a) 812 punten, b) 564 punt, c) 498 punten, d) 671 punten. Nederland verzet zich in Europees parlement STRAATSBURG Alle Neder landse afgevaardigden in het Euro pese parlement hebben zich maandag gedistantieerd van de mogelijkheid, dat vaststelling van omzetbelasting in de EEG zich gaat onttrekken aan de bevoegdheden van de nationale parlementen, zonder dat er een deug delijke zeggenschap van het Euro pees parlement voor in de plaats komt. Zij deden dat door zich te onthou den van stemming over een resolutie inzake een derde richtlijn van de Eu ropese commissie betreffende de har monisatie van de omzetbelasting. NEW YORK Volgens het Ameri- kaanse blad Time Magazine heeft de regering van de Bondsrepubliek plannen opgesteld voor de oprichting van een nieuwe Euromarkt, mèt Groot-Britannië, Ierland en de Skan- dinavischc landen, maar zonder Frankrijk. Volgens het blad is dit streven van West-Duitsland een gevolg van het verstoren van het machtsevenwicht door Rusland en de starre houding van De Gaulle. Vcrgei'itif/.'? Dè mens heeft gezondigd. Een mens heeft gezondigd, gezondigd tegen God. Hij wordt zich zijn verhouding tot God bewust, krijgt berouw en vraagt God om vergeving. God schenkt ver geving door zijn Zoon. Hij zal die al tijd en telkens weer schenken aan een zondaar, die in woorden en daden zijn berouw toont Een mens wordt zich zijn schuld bewust tegenover medemensen. Met woorden en daden toont hij berouw en belijdt zijn schuld aan mede mensen, aan christenen. De Chr. Geref. Kerken hebben van 1937 tot 1947 een predikant gehad: ds H. Visser, mijn vader. In 1947 meende hij dit kerkverband te moeten verla ten en heeft dat ook inderdaad ge daan. Begin 1966 kwam hij tot het inzicht, hierin toch niet goed gehan deld te hebben. Hij voelde zijn schuld en heeft die tegenover God beleden: de meest persoonlijke verhouding van een mens tot God, waar een derde niet kan en mag tussentreden. Deze schuld beleed hij ook tegeno ver de Chr. Geref. Kerken. En met-ter-daad toonde hij dat het hem ernst was. Hij verliet de in 1947 in geslagen weg en wendde zich tot de Chr. Geref. Kerken. Tot christenen, die naar het voorbeeld van Christus wensen te leven en die vragen „ver geef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren". Zullen ze het hem ook werkelijk vergeven? Ik weet het niet. Hij wacht nog steeds...., al meer dan twee - en - een - half jaar. Ik hoop het wel. Ik hoop het voor mijn vader, voor ons gezin, voor de Chr. Geref. Kerken, voor ons allemaal, maar vooral voor onze medemensen buiten de kerk. Ook hierin behoren wij hen tot een voor beeld te zijn. „Heere, leer ons verge ven!" Gouda Drs. S. T. van Malkenhorst-Visser. De matras waarop U J wérkelijk uitrustl Van DRAKA. N WASHINGTON President Johnson heeft er bij de ontwikkelde landen op aangedron gen de hulp aan min der bedeelde landen niet te verminderen. Dat zou volgens de president het tragische einde zijn van twee decennia. De president verscheen gisteravond onverwachts op de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds, die in de Amerikaanse hoofd stad wordt gehouden. „Wij kunnen eenvoudig niet de rug toedraaien aan de meerderheid van onze medemensen", zei Johnson. Dat was indirect een aanval op het Ameri kaanse congres, dat de hulp aan het buitenland onlangs heeft besnoeid. Hij drong er op aan te zorgen, dat het wereld inkomen de komende vijf jaar vijf procent zou stiigen. De president van de Wereldbank, Robert McNamara, maakte be kend. dat de bank in de komende vijf jaar bijna elf en een half miljard dollar aan de ontwikke lingslanden zal lenen. Dat is bijna evenveel als de bank de laatste 22 jaar aan ontwikkelings landen heeft verstrekt. McNanamara zei dat het zwaartepunt van het hulpprogramma zal wor den verlegd van Azië naar Zuid-Amerika, waar de investeringen in vijf jaar zullen worden verdubbeld, en naar Afrika, waar driemaal zo veel zal worden ge ïnvesteerd. Als belangrijkste taak van de Wereldbank zag de nieuwe president de hulp aan de ontwikke lingslanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5