Roodlichtcamera betrapt de doorrijders in Katwijk K. en G. kre eg cheque van f 10.250,- Wisseling hoofd Pr. Ireneschool Leidse kleding voor 2140 mensen in nood Commentaar Primeur in gebied van LEIDS kantongerecht Bonaparte A. van der Kaay onderscheiden Mannen Crisis Overstelpende belangstelling voor receptie J. L. de J ries ging, A. C. Labordus kwam NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 1 OKTOBER 1968 keijzer tapijt KAMERBREED ïïtkaloti tapijt v.a. rnmm I pm. POSTBUS 39 - HILVERSUM LEIDEN Een van de landen die op het ogenblik in het nieuws staan is Bialra. Dagelijks kunnen we lezen hoe kindertjes en volwassenen bij dui zenden sterven. Oevral in ons land worden acties op touw gezet om hulp te kunnen bieden. Ook in Leiden is een actiecomité opgericht. Het maakt deel uit van de nationale stichting voor bijzondere noden en vluchtelin genzorg, ook wel Clamavi. De leden van dit comité "aan uit van de gedachte dat in deze wel vaartsstaat veel mensen versleten, te klein geworden of uit de mode ge raakte kleding in de kast laten han gen. En dat terwijl met deze kleren veel hulp geboden kan worden aan rampgebieden. Het Leidse comité gaat binnenkort een bliksemactie hou den. Op zaterdag 26 oktober zal een groep vrijwilligers tussen twee en vijf uur alle Leidse huizen afgaan om met bestelwagens kleding op te halen. 400 middelbare scholieren hebben hun hulp toegezegd. Leidse middenstan ders stellen de bestelwagens beschik baar. Veertig jaar bij Roto LEIDEN De heer A. van der Kaay vierde vandaag zijn veertig jarig jubileum bij de N.V. Ned. Roto gravuremaatschappij. In de koffie kamer van het stadhuis werd hij van ochtend gehuldigd. Burgemeester Van der Willigen releveerde, dat de jubilaris op 1 ok tober 1928 bij „de Roto" in dienst trad als leerling op de afdeling na- etserij. In 1932 ging hij naar de afdeling etserij en in 1966 werd hij voorman op deze afdeling. In zijn vrije tijd maakt de heer Van der Kaay zich verdienstelijk als amateur-musicus en op het gebied van de jeugdvorming. Mevrouw Van der Kaay is actief in de bejaarden zorg. deelde de burgemeester mee. Hierna speldde hij de heer Van der Kaay de zilveren medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, op de borst. Directeur drs. N. Jansen van Ro- sendaal bood de bijbehorende draag- medaille aan. Hij liet weten, dat op 18 oktober een groot jubilarissen- feest wordt gehouden. "|7 R is In Leiden een commissie ge- vormd die mogelijkheden gaat onderzoeken om schoolterreinen en schoolgebouwen dienstbaar te maken aan de vrijetijdsbesteding van de jeugd. Bij de bestudering van de jeugdbaldadigheid is de gemeentelijke onderwijsinspecteur tot de conclusie gekomen dat het hier in de eerste plaats gaat om een pedagogisch probleem, en wel van de opvoeding tot verantwoor delijkheid, waarbij de school een belangrijke rol zou kunnen spelen. Er Is een groot gebrek aan speel- gelegenheden geconstateerd, waar de jeugd haar natuurlijke speel drift kan uitleven. De commissie is er een symptoom van dat men nu aan de jeugdbal dadigheid iets wil gaan doen. Zo lang men in de bestrijding van dit verschijnsel blijft steken, is van een blijvende vermindering nau welijks leis te verwachten. De vraag ls altijd wat er positief te genover wordt gezet. Het is ons opgevallen dat de giste ren geïnstalleerde commissie weer een complete mannenaangelegen- heid is. Aan het inzicht van haar leden in deze materie behoeft niet te worden getwijfeld, maar gezien de praktische kennis van de vrouw in de beoordeling en de benadering van en de omgang met de jeugd, kan hier toch wel van een eenzijdige samenstelling wor den gesproken. In deze tijd moet dat merkwaardig heten. TTET Alphense ziekenhuis Rijn oord is in opspraak gekomen. Niet doordat ook maar iets aan de verzorging en behandeling van de patiënten zou hebben ontbroken, maar doordat toenemende span ningen onder het personeel geen uitweg konden vinden. De directie bleek onmachtig, was zelf niet onschuldig aan wanver houdingen, het bestuur werd door de directie in het ongewisse gela ten over de werkelijke situatie in het ziekenhuis en nam een aar zelende houding aan toen het van het verplegend personeel klacht na klacht kreeg. De over hun toeren geraakte medi sche en verpleegkundige staf heb ben tenslotte tot een pijnlijke in- gTeep besloten: de bekendmaking, dat zij met Ingang van 1 oktober geen patiënten meer zullen opne men. Ernstig moet worden betreurd, dat bestuur en directie het zover heb ben laten komen. In medische kring behoort men toch te weten, dat het tijdig instellen van een grondig onderzoek van levensbe lang kan zijn en dat een operatie niet behoort te worden uitgesteld, omdat de ingreep voor de patiënt nogal pijnlijk is. De actie van verplegende en medi sche staf heeft de betrokkenen uit hun lichte narcose doen ont waken. Beseft wordt nu, dat de periode van de besprekingen en onderhandelingen voorbij is en dat harde maatregelen op hun plaats zijn. De Intussen aangekon digde saneringsplannen van het bestuur openen een nieuw per spectief. Het ziet ernaar uit. dat de patiënt de crisis snel te boven zal komen. VOL VERTROUWEN In zijn installatietoespraak tot het nieuwe hoofd, de lieer Labor- dus, zei hij, dat deze na het be halen van de hoofdakte en het vervullen van de militaire dienst plicht aanvankelijk onderwijzer was aan de Prinses Ireneschool; daarna was hij twee jaar onder wijzer in Oegstgeest om vervolgens terug te keren naar Leiden als on derwijzer van de Koningin Emma- school aan de César Franckstraat. Het bestuur geeft vol vertrouwen de leiding van de school in uw handen, aldus dr Vossers. Verder spraken onder anderen nog rijksinspecteur A. Boogaard (die de heer De Vries een goed en accuraat hoofd noemde), gemeente lijk inspecteur H. van Riessen en kweekschoolleraar Van Dongen, die iets vertelde over het pas inge voerde systeem van „speel-leer- klas", die een brug beoogt te slaan tussen kleuterschool en basisonder wijs. Op de foto: links de heer Labor- dus, rechts de heer De Vries. Wat gebeurt ermee Als de kleren zijn opgehaald gaan ze naar 's Hertogenbosch waar ze che misch gereinigd en gesorteerd wor den. De Clamavi slaat ze daarna op in een groot voorraaddepot van waaruit zij ze o.a. via het Roode Kruis naar rampgebieden en mensen In nood verzendt. Tot nog toe verzond de stichting voor bijzondere noden 25000 kg kleding naar Biafra en Zuid- Amerika. Bij een onlangs gehouden bliksem actie in Haarlem haalden de vrijwil ligers 130.000 kg kleding op. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 30 september Geslaagd kand. ex. geschiedenisme). N Bremer (Barendrecht); kand. ex. Engelse taal- en letterkunde: J N Westerhoven (Sassen- heim); kand. ex. cult, antropologie: mej. M H C Knaap (Leiden). Verder waren onder de talrijke Geboortepenning prins Friso VOORSCHOTEN Ter herinne ring aan de geboorte van de jonge Prins slaat de Koninklijke Begeer Voorschoten penningen met de 4 por tretten van het Prinselijk gezin. De voorzijde toont de 4 beeldenaren als mede de namen van de gezinsleden en de gehoortedatum van de jongste prins. Op de keerzijde is paleis Dra- kensteyn verbeeld alsmede de wapens en de namen der 3 rijksdelen: Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen. Tevens slaat de Koninklijke Begeer, Voorschoten een portretpen ning van Prins Claus met op de keer zijde zijn persoonlijk wapen. De pen ningen zullen in muntgoud, zilver en brons worden geslagen en over 3 we ken verkrijgbaar zijn. Op meer punten De Kalwijkse politie acht nu de experimentele periode afgesloten en vorige week zijn de eerste pro cessen-verbaal verzonden. Ook de justitie heeft zich inmiddels op de KATWIJK De gemeentepolitie van Katwijk is er als eerste in het gebied van het Leidse kantonge- recht toe overgegaan een roodlichtcamera te ge bruiken voor het betrappen van automobilisten en motorrijdersdie %*door het rode licht rijdenZij doet dit niet om zoveel mogelijk overtreders een proces-verbaal thuis te bezorgen maar louter en al leen in het belang van de verkeersveiligheid. Hoe nodig deze maatregel is> bleek tijdens een telling van het aantal overtreders op het kruispunt Zeeweg- Julianalaan op een mooie dag in mei j.l.: binnen acht uur negeerden 130 automobilisten en 180 fietsers en bromfietsers één van de rode lichten op dit drukke kruispunt Incidenteel wordt tegen dergelij ke overtreders opgetreden met be hulp van een portofooninstallatie een politieman in burger bij de verkeerslichten en even verder de geüniformeerde „verbalisant". Een systeem met voor- en nadelen. Voor delen omdat hiermee alle overtre ders kunnen worden gesnapt, dus ook de fietsers, nadelen omdat het aanhouden van de overtreders stag nerend werkt op de doorstroming van het verkeer. Onverbiddelijk In juni van dit jaar begon de Kat- wijkse politie daarom te experimen teren met een „rood-licht-camera" op het genoemde kruispunt. In een klein kastje nabij de verkeerslich ten is een camera gemonteerd, die elke gemotoriseerde ovnrtreder on verbiddelijk registreen, via een „drempeltje" in de vorm van een over het wegdek gespannen draad, vlak voor de verkeerslichten. Zodra iemand door het rode licht rijdt, maakt de camera direct ach ter elkaar twee foto's, waarop zowel, in fracties van seconden nauwkeu rig, het tijdstip alsmede de datum en het kenteken van de overtreder zijn te zien. Bovenstaande foto toont dit aan. Op de rechterfoto passeert een auto met de voorwielen de drempel op het moment dat het rode licht brandt; de tweede foto laat de door gereden auto nog een keer zien. Ook de snelheid kan op deze manier nog worden gereconstrueerd maar van deze mogelijkheid maakt de politie (nog) geen gebruik. hoogte gesteld van het Katwljkse systeem, dat voorlopig alleen nog wordt gebruikt om het uit de rich ting Katwijk aan Zee komende ver keer. dat linksaf slaat of rechtdoor gaat, te betrappen in het geval door rood licht wordt gereden. Het ligt in de bedoeling he<t aan tal kastjes waarin de camera wordt gemonteerd, uit te breiden zodat ook de andere rijrichtingen en ande re kruispunten regelmatig „een beurt" kunnen krijgen. Schikki ngskaart De procedure is na het maken van de foto als volgt: de overtreder krijgt een „sehiikkingskaart" thuis en de foto's gaan naar de politie in zijn of haar woonplaats om vervol gens naar het kantongerecht te wor den gestuurd. Hoe hoog het boete bedrag van liet Leidse kantonge recht zal worden, is nog niet be kend. Elders in het land is f 50 het standaardtarief, als men voor de eerste keer wordt betrapt. De Katwijkse politie wil bij zonder soepel zijn met deze manier van bekeuren. Alle niet voor hon derd procent duidelijke gevallen, waartoe ook worden gerekend auto's, die met de achterwielen de camera in werking brengen, wor den uitgeselecteerd. Eersten K. Versteeg, voorheen gérant van de Stadsgehoorzaal, die K. en G. zo vaak heeft ontvangen, voor deze gelegenheid uit Oosterhout gekomen, het bestuur van de Politie Muziek vereniging, en het oud-lid van K. en G. (1949-1959), de heer Herman Zirkzee, naar Sydney (Australië) geëmigreerd en nu tijdelijk werk zaam en wonend in Londen. Hij was even voor de receptie overgewipt. LEIDEN - Hel bestuur van het 40-jarige Kunst en Genoegen recipieerde gisteravond in het ont vangstcentrum „Vredeskerk" aan de Burggra- venlaan. De belangstelling nas overstelpend groot. Van alle zijden, uit allerlei sectoren van de Leidse samenleving en daarbuitenkwamen af gevaardigden en vrienden gelukwensen. De ruime zaal was eigenlijk te klein. LEIDEN Sinds gisteravond staat de Prinses Ireneschool aan de Van Voilenhovekade onder nieuwe leiding en wel van die van de heer A. C. Labordus. Tijdens een bijeenkomst van de „Vereeniging voor christelijk onderwijs" in de aula van de Oranje Nassauschool aan de Asserstraat werd hij gisteravond geïnstalleerd. Tevens werd afscheid genomen van zijn voorganger, de heer J. L. de Vries, die pas is geslaagd voor de akte MO Nederlands A en nu leraar is geworden aan een mavo-school in Katwijk. Burgemeester Van de Willigen was een van de eersten. De voorzitter van de jubileumcommissie (uit de oudercommissie ontstaan), de heer H. Terwee, gaf het woord aan be schermheer ir. M. C. de Jong. die een maquette als suggestie voor het aanstaande eigen gebouw aanbood. Toen kwam de grote verrassing. Namens de jubileumcommissie overhandigde ir. De Jong een cheque van f 1.250,met de hoopgevende mededeling, dat dit bedrag nog verder zou groeien. Dezelfde moeder Enkele andere sprekers verrasten met inhoudrijke enveloppes, zoals de heer Koos Kukler, voorzitter dirigent van Sempre Avanti, dat deze maand de drie kruisjes haalt. Hij sprak uit naam van alle zuster verenigingen. „Maar, K. en G. heeft toch maar één échte zustervereniging, en dat is Sempre Avanti. Omdat we uit dezelfde moeder zijn geboren". Ook sprak nog de heer W. Truyers. die het eerste initiatief tot K. en G.s cadeau had genomen. De voorzitter van de chr. gym nastiekvereniging D.O.S.. de heer H. de Geus, verblijde naast goede woorden van vriendschap, met een enveloppe. anderen: de heer J. G. Wakka, K. en G.'s eerste instructeur (van 1934 tot 1951). de heer Sira, K. en G.'s eerste secretaris (in 1928), de heer Henk Roman. K. en G.'s eerste dirigent en de oud-voorzitter J. van den Broek. Verder de heer en mevrouw P. B. Ir. De Jong biedt de voorzit ter van K. en G. de cheque van ruim tienduizend gulden aan. Dit is een beginkapitaal voor de bouw van een eigen K. en G.-gebouw op een terrein tus sen de Vredeskerk Burggra- venlaan en de molen Kanaal- weg, een gebouw waarvan ook anderen gebruik zullen kunnen maken. Foto Van der Horst Ds D. J. Vossers sprak beiden toe als voorzitter van het vereni gingsbestuur. Hij releveerde, dat de heer De Vries precies zes jaar hoofd was van de Prinses Irene school na eerst (sinds 1958) onder wijzer te zijn geweest aan de voormalige vglo-school aan het Noordeinde; later fungeerde hij ook als hoofd van die schooL Ds Vossers noemde als kwalitei ten van de heer De Vries onder meer: stiptheid en een goed besef voor onderwijsvernieuwing; mede hierdoor fungeerde zijn school de laatste tijd ook als leerschool voor de kwekelingen van de Chr. Kweekschool. De verhouding van de heer De Vries met personeel en kinderen was uitstekend. Ds Vos sers bood hem tenslotte een boe- kenbon aan en mevrouw De Vries een boeket bloemën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3