HUMPHREY: OPHOUDEN MET BOMBARDEREN JAMIN Prinses Irene: Help Biafranen! Flinke klap van Labour voor Wilson In Emmen: „Ik ben spion" Het Kwartet Aanvaardbaar risico Abi Nathan wil weeskinderen in Nederland onderbrengen boterkoeken Ajax-Neurenberg op televisie Oplichtende lifter gearresteerd van deze glanzende onder- zettertjes (mei fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant J Dinsdag 1 oktober 1968 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 ..Stantvastich ts ghebleven mijn hert in tcghenspoef vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuw Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuc Voor het eerst tijdens zijn verkiezingscampagne heeft de kandidaat van de Democratische partij, vice-president Humphrey, afstand genomen van het be leid van president Johnson. Humphrey samen met Johnson, na zijn verkiezing op de partijconventie te Chicago. Prinses Irene bij enkele van haar beschermelingetjes in Gabon, vanwaar ze medewerkt om de nood van met name de Biafraanse kinderen te lenigen. Zij is inmiddels onderweg naar N ederland. Motie eigen partij tegen loonbeleid MADRID/OEMOEAHIA Prinses Irene heeft vannacht een dramatisch beroep gedaan op de wereld om de Biafraanse kinde ren, die het slachtoffer zijn ge worden van de burgeroorlog onmiddellijk te hulp te komen. „Ik wil de wereld niet alleen vra gen om geld. maar vooral om voedsel en nog eens voedsel", zei de prinses in Madrid bij haar terugkeer uit Ga bon. Zij heeft daar samen met haar schoonzuster Cecilia Biafraanse vluchtelingen verzorgd. De prinses deelde mee, dat Cecilia bijna 1200 kinderen uit Biafra naar Gabon heeft gehaald, waar zij nu worden verzorgd. Voor enkele van de kinderen kwam de hulp te laat. „Het was afschuwelijk", zei de prinses. In Gabon zijn nu in totaal ruim tienduizend Biafraanse vluchte lingen. Minister Luns heeft meegedeeld, dat Nederland een eventuele behan deling van de kwestie Biafra door de Algemene Vergadering van de VN zal bevorderen. Biafraanse troepen hebben massale tegenaanvallen van Nigerianen op Ikot Ekpene afgeslagen. Ze zijn zelfs een tegenaanval begonnen. Vliegramp Een Nigeriaans troepentransport vliegtuig is met 55 Nigeriaanse solda ten bij Port Harcourt neergestort. Al len kwamen om het leven. Onder de slachtoffers zijn ook de beide piloten, een Amerikaan en een Zweed. Gisteren arriveerde op Schiphol de Israëlische vredespiloot Abi Nathan op doorreis naar Biafra. Hij maakt de reis aan boord van een DC-8, die volgeladen is met voedsel en medica menten. Nathan heeft deze goederen met hulp van een Joodse liefdadig heidsorganisatie in Amerika binnen 48 uur bij elkaar gebracht. Over een week denkt hij terug te zijn met vijftig Biafraanse weeskin deren, waarvan hij er ongeveer 20 in Nederland wil onderbrengen. De kin deren, die zonder familie ten dode zijn opgeschreven, wil Nathan uit een Biafraans dorp weghalen om ze, nadat ze zijn opgeknapt in Westerse landen, terug te kunnen laten keren naar Biafra. Al aanbiedingen Nathan heeft aanbiedingen van zie kenhuizen en individuele pleeggezin nen in Amerika voor de tijdelijke opname van zieke Biafraantjes. In Nederland zullen ook Biafraanse kin deren tijdelijk kunnen worden opge nomen: de regering heeft de Neder landse afdeling van de hulporganisa tie Terre des Hommes verrassend snel deze toezegging gedaan. De brief van de minister van justi tie zou vandaag arriveren bij het se cretariaat van Terre des Hommes - Nederland, dat contact zal opnemen met Gabon, waar een medisch team van de organisatie kinderen zal selec teren voor uitzending naar Neder land. De fractie van D'66 in de Tweede Kamer had schriftelijke vragen voor bereid, waarin de regering werd ge vraagd op zeer korte termijn te beslissen over het verzoek van Terre des Hommes. Verwezen werd naar het plan van Abix Nathan. BLACKPOOL Het congres van de Britse Labourpartjj heeft gisteren met overweldigende meerderheid een reso lutie aangenomen waarin bij de (La bour) regering wordt aangedrongen de wet op de loonbeheersing af te schaf fen. Hoewel de uitslag niet bindend is voor de regering-Wilson, betekent het toch een gevoelige klap voor de pre mier, wiens positie toch al niet zo sterk meer was. Vandaag zei Wilson dat de regering aan haar economisch beleid zal vasthouden. Met 5.098.000 tegen 1.124.000 stemmen werd de motie op het jaarlijkse partij congres aangenomen. Frank Cousins, voormalijf minister voor technologie en lid leider van de machtige transportar beidersbond. had de resolutie inge diend. Cousins betoogde dat de econo mische moeilijkheden beter via de be lastingen dan door middel van een prijs- en loonstop kunnen worden bestreder.. Barbara Castle, staatssecretaris voor werkgelegenheid en produktiviteit. en minister Roy Jenkins van financiën, deden bewogen beroepen op het con gres het regeringsbeleid te steunen. ..Engeland zal nog anderhalf jaar zui nig aan moeten doen voordat het ge zond is. Help ons uit de schuld te komen", verzocht Jenkins. Barbara Castle noemde het succes van de prijzenpolitiek van de regering „niets minder dan een wonder", gezien tegen de inflatoire druk van de laatste paar jaar. De opening van het congres werd gis termorgen verstoord door een groep schreeuwende mijnwerkers, die de zaal binnenkwam. Voorzitster Jenny Lee wist de gemoederen te kalmeren, waar na een mijnwerker zijn grieven ken baar maakte. SALT LAKE CITY (Utah, VS) ..Ik ben bereid be\el te geven tot het stopzetten van de bombardementen op Noord- Vietnam, als ik tot president word gekozen", zo heeft de de mocratische presidents-kandidaat (vice-president) Hum phrey gisteren heloofd in een tv-toespraak voor de Amerikaan se buitenlandse politiek. nam of andere delen van de wereld niet de rug moeten toe keren. Wel zullen onze verplich tingen opnieuw worden bezien. Tot 20 januari moet de stem aan de onderhandelingstafel die van president Johnson zijn. Hum phrey zal zich „niet met die stem eten". Hij zal samenwerken en helpen. morgen voordeel pakje 7 stuks van 1 09 voor 95 niet duur mrel heerlijk HILVERSUM Mr. J. Diepen horst uit Rotterdam is met ingang van een nader te bepalen datum be noemd tot secretaris van de Neder landse omroep Stichting. De NRU en de NTS zullen, wanneer de defini tieve omroepwet van kracht wordt, in deze stichting opgaan. SPREUK ln hun natuur zijn alle mensen gelijk; het zijn hun gewoontendie de verschillen maken. CONFUCIUS Ar Chr. scholen op Java trekken duizenden oagiD Ar Nederlander denkt niet zo radicaal Dit is de bekende Israëlische vredespiloot Abi Nathan voor zijn machine die hij gisteren op Schiphol neerzette. Voedsel voor Biafra ter waarde van bijna een miljoen gulden werd van zijn vliegtuig overgeladen in een Nederlandse chartermachine, die inmiddels naar Afrika onderweg is. HET WEER DE BILT Een fronta.e sto ring is gisteren vergezeld van regen over ons land naar Duits land getrokken. Daarna bieidde zich een rug van hoge luchtdruk over onze omgeving uit, waarbi.i in de nacht tijdens opklaringen de temperatuur in het binnen land plaatselijk tot 6 graden daalde. Genoemde rug vormt een uitloper van een krachtig ge bied met hoge barometerstan den boven de Golf van Biskaje. Langs de noordflank van dit luchtdruksysteem ontwikkelt zich voor de westkust van Schol- land een nieuwe storing, die hel komende etmaal over de Noord zee naar Duitsland zal trekken. Samenhangend hiermee zal zach te en vochtige lucht naar ons land stromen, waarbij plaaiselijk regen kan vallen. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, morgen voornamelijk in het zuiden van het land ook en kele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Humphrey, die meent dat de kan sen op vrede veel beter zijn dan een jaar of zelfs een maand geleden, vindt het stopzetten van de bombar dementen een aanvaardbaar risico. Hel kan toi succes bij onderhan delingen en een kortere oorlog leiden. „Dat zou de beste bescher ming voor onze militairen zijn." Andere punten uit Humphrey's toespraak zijn: Voordat hij een besluit zou nemen wil hij het zwaarst laten wegen of Hanoi bereid is, de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam te her stellen. Zou Hanoi blijk geven van kwade trouw, dan zou Humphrey zich het recht voorbehouden, de bombardementen te hervatten. Hij zou werken aan het ont- amerikaniseren van de oorlog. In overleg met Zuid-Vietnam zou een tijdschema worden vastgesteld, waaronder Zuidviet- namese troepen de last van de Amerikanen overnemen. Humphrey zou een bestand onder toezicht van de VN of een andere internationale instantie voor stellen die controleert, of alle buitenlandse troepen uit Zuid- Vietnam terugtrekken en niet worden vervangen. De sleutel tot een eervolle op lossing in het houden van vrije verkiezingen, waaraan ook het Bevrijdingsfront (Vietcong) kan deelnemen. Vietnam heeft ons geleerd, aldus Humphrey, dat wij Zuid-Viet- Wildwest jacht op narcotica in Amsterdam LardinoTTbezocht Wesl-Duitslaiid Nixon Zijn republikeinse rivaal. Nixon, wilde geen commentaar op de rede geven, voordat hij die volledig had bestudeerd. Eerder had hij met be trekking tot Vietnam gezegd, geen standpunt te zullen innemen, omdat hij zou vrezen dat dit een nadelige invloed zou hebben op het vredes overleg te Parijs. Humphrey zei na zijn toespraak op een vergadering van partijgeno ten: „Als de verkiezingen morgen gehouden zouden worden, dan zou den we niet de minste kans hebben. Maar het is niet morgen en als het (op 5 november) zo ver is, zullen we winnen." Hij herinnerde er aan, dat prr-t- dent Truman er in 1948 ook niet best afkwam bU de opiniepeilingen, maar dat hij Thomas Dewey tocli versloeg. Miljoenennota in de Kamer DEN HAAG Bij de beschouwin gen over de miljoenennota zullen in totaal twintig kamerleden het woord voeren. Behalve de fraktfeleiders van alle partijen zullen ook de financiële deskundigen van de grote partijen het woord voeren. In de vaste commissie voor finan ciën zijn minister Wittevoen enkele vragen gesteld, die dienen ter voor bereiding van de algemem beschou wingen. AMSTERDAM Voetgangers en automobilisten in de Amster damse binnenstad zijn gister avond opgeschrikt door een wildwest achtervolging. Het be gon voor het postkantoor, waar rechercheurs een man, die hasjiesj in zijn auto had, wilden arresteren. Deze bleek achter niet bereid zich over te geven en een van de agenten, die zich voor de wagen van de man had opgesteld, kon zich ternauwer nood redden toen de man vol gas gaf. De agent werd «vel gewond. Dat was het sein voor een wilde achtervolging dwars door de bin nenstad, waarbij enkele politiewa gens waren betrokken Op het Weesperplein werd de man klemgereden maar via een vlucht- i heuvel wist hij te ontkomen. Hij 1 reed daarbij een meisje onderstebo- ven dat gewond werd. De politie wil- de niet nog meer ongelukken riske- j ren, waardoor de achtervolging werd i j stopgezet. De oolitie beschikt over de I identiteit van de man. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS zendt mor genavond op Nederland 1 tussen 8.13 en 10 uur de cupwedstrijd AjaxNeuren berg uit. Commentator is Herman Kuip hof, Na afloop wordt een oude Ameri kaanse speelfilm uit de serie Charlie Chan, de Chinese detective, vertoond. Om 11 uur houdt Bob Spaak in het Olympisch Stadion een kwartier nabe- schouwende gesprekken met spelers en trainers. Alle andere aangekondigde NTS-pro- gramma's na 8 uur vervallen. 10.358 nieuwe huizen DEN HAAG In augustus zijn 10.358 nieuwe woningen gereedgeko men, 51 minder dan augustus vorig jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen er 74.056 huizen ge reed, tegen 80.222 in de overeenkom stige periode van 1967. BRUNSWIJK De minister van landbouw heeft gisteren een bezoek gebracht aan Brunswijk, waar hij met zijn Duitse collega een bilateraal akkoord heeft gesloten over een on derzoek naar de voedselvoorziening. Er zal een commissie worden ge vormd, waarin beide landen zitting hebben. De commissie zal de moge lijkheden voor nauwere samenwer king op het gebied van de voedsel voorziening gaan onderzoeken. Onverwacht is president Johnson gisteravond in Washington op de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds ver schenen, waar hij pleitte voor meer ontwikkelingshulp. Kennelijk was dit een reactie op de houding van het congres, die onlangs op deze hulp heeft besnoeid. Zie verder elders in de krant. NA ARDEN De politie van Naar- den heeft op de rijksweg een man aangehouden, die door verschillende politickorpsen in ons land werd ge zocht als de „oplichtende lifter". Het is de 41-jarige J. H. R., zonder woon- of verblijfplaats. De man maakte er een gewoonte van om langs rijkswegen te gaan staan met een jerrycan en een diplo maten tas. Hij vroeg passerende auto mobilisten dan een lift en vertelde tijdens de rit, dat zijn koelwagen met pech langs de weg stond. Hij had wal geld nodig voor het herstel en menige goedgelovig eaulo- mobilist trapte erin. Tn de diploma- tentas bewaarde de man een boek, waarin hij al zijn „successen" nauw keurig optekende. Aap uit mouw TN de verhouding van onze werk- nemersvakcentralen komt steeds duidelijker de aap uit de samemver- kingsmouw. AI geruime tijd heeft NVV-voorxit- ter Kloos geïrriteerd onaangename opmerkingen gemaakt aan het adres van de christelijke vakcentrale, om dat deze niet vlot genoeg in het sa- menwerkingsbnotje wilde stappen dat het NVV al zo lang keurig op getuigd voor de afvaart gereed had gemaakt. I Vieg-voorzitter Borstlap van het CNV kreeg er vorige week van zijn collega De Boon van het NVV flink van langs, omdat de CNV-bestuurder het had bestaan te verklaren, dat de vakbeweging volgend jaar matiging bij het stellen van looneisen dient te betrachten: de sociale verzekering, die óók een wezenlijke verbetering in de sociale positie van de werk nemers betekent, gaat immers een deel van de loonruimte opslokken. De heer Borstlap kreeg te horen, dat hij zich bij zijn eigen zaken moest houden, die meer op cultureel ge bied liggen. Van loonpolitiek had hij volgens het NVV geen verstand; daar kon deze bestuurder maar beter over zwijgen. De heer De Boon heeft zich vervol gens gehaast de heer Borstlap in het openbaar te „corrigeren" door te verklaren, dat de loonsverhogingen voor volgend jaar tenminste zes pet. zullen moeten bedragen. Oncollegiaal 70 ongeveer wten we nu wat te 1 wachten staat, wanneer de vak centrale» gaan samenwerken of zoals het NVV wenst tot een fu sie komen. In het laatste geval zal het NVV wel willen dicteren wat de vakbeweging doet en welke eisen zij op tafel za! leggen. Het optreden van de heer De Boon is zo oncollegiaal geweest, dat velen die aanvankelijk nogal sympathiek ston den tegenover een hechte samenwer king met de socialistische vakbewe ging, in hun enthousiasme bekoeld zullen zijn. De heer De Boon wist overigens niet aan welk loonpercentage de heer Borstlap dacht, toen deze om mati ging vroeg het kan wel hoger ge weest zijn dan de zes procent van da heer De Boon maar ook dit is weinig relevant. Wanneer op vakbewegingsgebied op een bepaald terrein iets belangrijks gezegd moet worden, moeten de bei de confessionele vakcentraien blijk baar wachten tot het NVV aan het woord is geweest. Binnen het CNV bestaat over deze houding van het NVV hier en daar gelukkig grote verontwaardiging, maar verheugend is bovendien, dat ook voor sommige NKV-ers de maat begint over te lopen en men ook daar gaat voelen uit welke richting in de toekomst de vakbewegings- wind zou kunnen gaan waaien. Les voor toekomst D »J (Van onze correspondent) EMMEN De politie heeft een 26-jarige man opgesloten, die beweert een gevluchte Russische kolonel bij de veiligheidsdienst in Oost-Berlijn te zijn. De man, die zich Pjotr Alexander Mitschui Starowerow Den- kjjwski noemt, zou door een vriend met een sportvliegtuigje naar het Duitse Schöningsdorf zijn gebracht en daar met een parachute het toestel hebben verlaten. Hij zou lange tijd door Duitsland hebben gezworven en zaterdagmiddag bij het gehucht Zwartemeer, 15 km van Emmen, illegaal de grens zijn overgekomen. Via een pastoor, die hem wat geld gaf, kwam hij terecht in hotel Kamerling, waar hij zijn verhaal vertelde. Hij ging ei- direct mee akkoord, dat de politie werd gebeld. De politie betwijfelt of de man een veiligheidsofficier is. De parachute is nog niet gevonden. „We denken, dat de man is gevlucht uit een in richting in Duitsland". Ook de BVD vermoedt met een fantast te maken te hebben. Hij bleek niet eens het woord Moskou in het Russisch te kunnen schrijven. voorzitter van de rooms-katho- lieke bond van werknemers in de industriële bedrijven, de heer H. AI. de Groodt, heeft de heer De Boon in het openbaar fel aangeval len over het noemen van het per centage van zes procent. Het NVV noemde dit percentage zonder geza menlijk overleg. Bovendien: waar bemoeit dc heer De Boon zich mee? Er is in Nederland een vrije loonpolitiek en per be drijfstak zal men met de werkgevers een percentage voor de loonsverho ging moeten overeenkomen. Het wordt allemaal nog wonderlij ker, wanneer men denkt aan de ont stemming destijds bij het NVV, toen het CNV niet meedeed aan de ge meenschappelijke demonstratieve vergaderingen tegen de werkloos heid en aan het gemeenschappelijk actieprogram. Samenwerking betekent bij het NW blijkbaar: CNV en NKV zwijgen en hebben geen eigen mening; het NVV denkt en spreekt voor hen. Misschien dat de confessionele vak centraien beter eerst nog eens kun nen denken over samenwerking op confessionele basis naar het voor beeld van industriële werkgevers, middenstand en aannemers. Daarna kan men altijd nog zijn po sitie tegenover de socialistische vak beweging bepalen. ■n Ik geef op als nieuwe abonnee: per kwartaal per Als beloning voor mijn a ontvang Ik een set onderzettertjee. *-Ce nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratie» Mijn naam - pieete: ■«•MM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1