Misdrijf oorzaak van brand kraanponton? Blad WATERPOLOPLOEG MOET AFZIEN" IN MEXICO Broer tegen broer DAALDEROP Klinkende mystiek van Ravi Shankar Trots staat De Gaulle fusie Fiat- Citroen in de weg Olympische minirok verboden in Mexico tf Radiator Brandweer moest hutten openbreken Bepalingen antibiotica verscherpt On voldoende voorbereiding Problemen zware jongens Nederlaag tegen Amerika •)Y RIE TIMMER DEELDE PUNT Ritter zeer snel op de 5000 meter Koz. Bovs tegen 's-Gravendeel Chelsea bekert verder na z ege DINSDAG 1 OKTOBER 1968 E en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer* en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake, is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en mmirradiato- ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals n ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Heeft de brand in de kraanponton op de werf van Gusto de Schiedamse politie aanleiding gegeven te vermoeden, dat er sprake is geweest van een misdrijf? Deze vraag hebben we com missaris van polite C. van der Haagen voorgelegd. „Onze gedachten of vermoedens gaan geen enkele richting uit. Elk vooroordeel belemmert het onderzoek. Het maakt dat je mis schien zonder reden in een verkeerde richting zoekt. Wij gaan alleen uit van de keiharde feiten", was het antwoord van de commissaris van politie. Hij gaf een bevestigend antwoord op onze vraag of de twee hutten, waarin vier bemanningsleden de verstikkingsdood vonden, waren af gesloten op het moment dat de brand uitbrak. De brandweer heeft bij haar reddingsaktie beide hutten moeten openbreken. Dat is niet het geval geweest bij de hut van de ziekenverpleger, die als eerste en enige kon worden gered en zwaar gewond in het ziekenhuis is opgenomen. De politie heeft hem maandag gehoord, maar de man kon geen enkele aanwijzing geven over de mogelijke oorzaak van de brand. SCHEVENINGEN De Middel eeuwen hadden twaalf kerktoonsoorten tegen zeven mogelijkheden bij de Grie ken. Wü Westerlingen kennen slechts majeur en mineur, maar de Indiase muziek kan werken met 72 toonsoor ten, hetgeen zo'n kleine 35.000 toon- patronen of raga's, wisselend naar et maalgedeelte, jaargetijde, zonnestanden enz. mogeiyk maakt. Gewoonlijk zijn er in deze muziek, die reeds 2000 jaar v. Chr. volgens een vast systeem werd gespeeld, „maar" 200 raga's in gebruik, waarvan dan weer een vijftigtal gemeengoed zijn geworden. Onnodig te zeggen, dat de mogelijkheden van deze klinkende my stiek schier oneindig zijn en als ge- volg van de microtonische intervallen voor de Westerlingen vrijwel nooit op haar juiste waarde te schatten. Hippe jeugd En toch was gisteren de Schevening- se Kurzaal uitstekend bezet met een enthousiast auditorium met veel hippe jeugd. Dat komt mede door het feit, dat twee jaar geleden Beatle Georges Har- Qfi. als een geestdriftig leerling van wKavi, Shankar. de grootmeester op de typische langhalsluit met de 19 sna ren, de sitar, naar Engeland terug keerde. Sedertdien begon de zegetocht van deze Indische gitaar, waarvan de rui sende roes van de tokkelklank wel eens liturgische muziek van de psy chedelische religie wordt genoemd. Shankar is dan zo'n soort halfgod van de pop-muziek, maar als zodanig willen en kunnen wij hem niet be schouwen. Voor ons was hij gisteren op het Kurzaalpodium de klanktove naar, die een immateriële en sterke brug naar het universum sloeg. Extase Men kan deze muziek moeilijk be schrijven. Men moet haar ondergaan in de dosering van ingetogen lyriek, waarbij het toonpatroon schier oneindig wordt omspeeld met subtiele ornamen ten. Shankar werkt zich bij herhaling op naar een hymnische extase, daarbij gesteund door de ritmiek van de dub- beltrom of tabla en met op de achter grond de niet aflatende sound van de tampura of begeleidingsfluit. Voor de Indiër is een muziek zonder versieringen als een nacht zonder maan of een rivierbedding zonder water. De melodie zou haar glimlach missen als deze van de menselijke stem uitgaande klanken niet zouden worden verrijkt met wisselend gekleurde omspelingen, die zich ontplooien met de schoonheid van een uitwaaierende pauwestaart. Het succes voor Ravi Shankar en zijn beide medespelers was overweldi gend, maar toch willen wü op één be treurenswaardig vergrüp tegen de oos terse muzikale wetten wyzen. Die luid sprekers en microfoons zyn uit den boze. Ze vervormen de toon en maken de sublieme dialoog tussen sitar en tabla soms byna tot een ordinaire bu renruzie. F. D. Hij vertelde de politie dat hij lag te slapen en dat hij en z'n hutgenoot werden gewekt door gebons op de deur. Beiden zijn gevlucht, waarbij de ziekenverplegers buiten kennis is geraakt door de verstikkende rook. „Ons onderzoek is gericht op de oor zaak van de brand, maar we hebben nog geen enkel houvast", aldus de politiecommissaris. Dat de beide hutten waren afgeslo ten, komt de heer Van de Haagen niet zo merkwaardig voor. Het is een vrij normale zaak, vindt hij, omdat aan boord nogal eens wordt gestolen. Of men de hut ook afsluit wanneer men aanwezig is, blijft (misschien) een vraag. Bovendien waren alle vier de slachtoffers geheel gekleed op het moment, dat de brandweer ze vond. Ook dit behoeft niets te betekenen aan boord van een schip. De brand is ontstaan in de officiersmess. Daar achter bevonden zich de twee hutten van de slachtoffers, onder wie de di recteur en mede-eigenaar van het be drijf, dat de onder Panamese vlag varende kraanponton in de vaart heeft. Niets gehoord Merkwaardig is dat van de onge veer zestig bemanningsleden, die op het moment van de brand aan boord waren, deze vier het alarm niet hab- ben gehoord achter him afgesloten deueren. De commissaris zei dat zoals ge bruikelijk ook met de bemanningsle den zal worden gesproken over de mogelijke oorzaak van de brand. Na gegaan zal worden of aan boord een gespannen verhouding heeft bestaan. „Tot dusver hebben we geen enkele aanwijzing. Het onderzoek is geheel open", aldus de heer Van de Haa gen. post rijdt met Duitser Schulze BERLIJN Peter Post zal de Ber- lijnse Zesdaagse, van 3 tot 9 oktober, niet met Patrick Sercu rijden. Sercu heeft tijdens de zaterdag afgelopen Zesdaagse van Montreal in Canada een schouderblessure opgelopen, die het hem onmogelijk maakt in Berlijn aan de start te komen. Koppelgenoot van Peter Post wordt nu, in plaats van de Belgische oud-wereldkam pioen sprint, de Westberlijner Wolf gang Schulze. PARIJS In Italiaanse rege ringskringen wordt aangenomen, dat de trots van het Franse staatshoofd een eventuele fusie tussen Fiat en Citroën in de weg staat. Men gelooft dat De Gaulle een beperkte samenwerking tus sen beide automobielbedrijven wèl zal goedkeuren. Vanmorgen zou de president van Citroën op een persconferentie offi cieel de samenwerking aankondigen. Maar de Gaulle strjk daar een stokje voor, hoewel het akkoord al rond was. Een louter Franse oplossing voor de moeilijkheden bij Citroën schijnt niet te vinden te zijn. Een fusie met Renault zou niet veel uithalen. Daar om had Citroën zich tot Fiat gewend, het grootste automobielbedrijf in Eu ropa. Verwacht wordt dat de Franse re gering werkt aan een beperkte over eenkomst met Fiat, die alleen tech nische samenwerking zou inhouden. De Franse regering heeft de meeste aandelen van Citroën. WASHINGTON Er bestaat een reële kans dat president Johnson de benoeming van Abe Fortas tot opper rechter zal intrekken, nu ook senator Fulbright zich tegen Fortas heeft ge keerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Lardinois (landbouw) heeft een voorontwerp van een nieuwe antibioticawet voor advies toegezonden naar het Land bouwschap. Het ontwerp geeft re gels voor de handel in antibiotica en hormoonpreparaten, die bij dieren worden toegepast. Het ontwerp heeft de bestaande bepalingen op dit terrein aanzienlijk verscherpt. De overheid zal ook re gels kunnen stellen voor het aan wenden van hormoonpreparaten en antibiotica bij dieren. Tot nu toe wordt dit alleen door enkele pro- duktschappen gedaan. Het voorontwerp heeft stringen tere eisen opgesteld voor het zoge naamde „kanalisatiesysteem". Dit systeem moet voorkomen dat hou ders van dieren buiten de dierenarts om antibiotica e.d. kunnen krijgen. Het bestaande stelsel van legitima tiebewijzen is vervangen door ver gunningen. Er zullen geen berei- dings- of handelvergunningen wor den verleend aan veeverloskundigen, castreurs, pluimveeselecteurs, voe deradviseurs en vee- of pluimvee houders. Aan houders van dieren mag alleen worden verkocht door dierenartsen en door apothekers en mengvoederbereiders, op attest van een dierenarts. De wet zal niet van toepassing zijn op voeders die met lage doseringen antibiotica, volgens bijmengingsvoor schriften. werken. Overtredingen zullen worden gestraft als econo misch delect. In de praktijk zal dit een verzwaring van de strafbedrei ging meebrengen. Het ontwerp bepaalt verder dat de overheid terugtreedt indien de on derhavige materie bij goedgekeurde verordening van een bedrijfslichaam j geregeld Het Landbouwschap zal morgen het voorontwerp antioioticawet be- j handelen. Nieuwe TVP-smaken Textured Vegetable Protein, „kunstvlees" ge noemd, gaat er goed in bij de Nederlandse huisvrouw. Tot nu toe had V D de alleenverkoop in Nederland. TVP was alleen in ham- en ba- consmaak voorradig. Thans kunt u TVP ook te genkomen in supermar kets en grootwinkelbedrij ven. Er zijn intussen twee nieuwe smaken ontwik keld, namelijk rundvlees- en varkensvleessmaak. Op zich is TVP een reuk- en smaakloos spul; de ontwikkeling van de smaak is een Nederlandse aangelegenheid. Na de Nederlandse primeur gaat ook de buitenlandse huisvrouw kennismaken met dit eiwitprodukt ver vaardigd uit sojabonen. De structuur van het nieuwe voedsel is zodanig Anti-luchtjes Transpirerende voeten? Oorzaken kunnen zijn een storing in de gezondheid, of de voeten zijn verkeerd aangekleed uw schoe nen en kousen moeten de ademhaling niet belemme ren! Tweemaal daags een voetbad met dennenaal- den-extract of gewoon keukenzout wil wel eens helpen. Doe geregeld aan voetgymnastiek. Nieuw zijn inlegzooltjcs tegen voettranspiratie en kwalijke geuren. Havenco in Vlijmen lanceert ze in ons land onder de naam Sudex. De inlegzooltjes behoeven slechts drie da gen gedragen te worden, zegt Havenco. daarna zou men radicaal van het eu vel af zijn, terwijl een normale gezonde transpi ratie blijft bestaan. Pro beer eens, zouden we zeg gen. Blijft het euvel, dan ermee naar de dokter! verbeterd dat grotere blokjes kunnen worden gemaakt. TVP wordt in ons land geïmporteerd door United Food Group Den Haag. Nu een landelijke natio nale campagne gevoerd wordt voor TVP wijzen wij lezers nog even op het kookboekje van Ben J. Kuyper: 50 TVP-recepten uitgave van Gebr. Zomer Keunings Wageningen, 2.50. TVP levert goed koop plantaardig eiwit en bezit slechts één procent vet! i« Gobelin- handwerk Gobelin - hand werk is „in". We kunnen er prach tige resultaten mee bereiken want gobelinwol is leverbaar in negenhonderd tin ten. Een gerouti neerde handwerk ster kan van een telpatroon wer ken. Een goede handwerkzaak le vert het u. An dere zoals Mon Tricot in Rotter dam) hebben ge stoffeerde meu bels. Zo'n gezellig voetenbankje za gen we daar in rond, ovaal of 1 langwerpig mo del; gestoffeerd kost dat 75.Daarbij levert men voor zo'n klein meu beltje voor 20.wol en een gobelin-patroon dat reeds getraceerd is, d.w.z. voorgespannen. Over die gespannen draden borduren we een halve kruissteek, de go belinsteek. Bij zo'n voor gespannen patroon behoe ven we niet eindeloos steken uit te tellen. Wie meer tijd, geld. ge duld en kunstzin heeft kan zich aan grotere hand werken wagen. Een klein salonstoeltje van 150. gestoffeerd; daarbij ko men nog wol en patroon Een grote herenstoel kan wel van enkele honder den tot duizend gulden kosten. Dat wordt een kostbaar en kostelijk Leder oprekken U met uw brede voet, uw knok, uw lange teen: ook altijd pijn na de aan koop van nieuwe schoe nen? Als ze oud zijn, zit ten ze pas lekker, dan staat de schoen namelijk naar uw voet. Woly brengt nu een spuitbus oprekmiddel voor leder in de handel. U spuit daar mee uw nieuwe schoenen van binnen en van buiten en trekt ze onmiddellijk aan. De schoen wordt naar uw leest gevormd op deze manier. Wanneer de schoenma ker uw schoenen oprekt, geschiedt dat alleen in de lengte of alleen in de breedte, 't blijft een lap middel willen we maar zeggen. Dat lijkt nu voor bij met deze bus, die 3.95 gaat kosten. Gezien bij de schoenmaker, die erbij vertelde, dat het spul ook voor suède-schoenen geschikt o t- handwerk, goed voor een winterlang bezig-zijn. Het Gobelinhuis in de Nic. Maesstraat, Amsterdam heeft een speciaal gobe lin-atelier. Mevrouw A. Brösel laat u graag ma teriaal, patronen en werk wijze zien. Zij geeft klan ten gratis onderwijs. Voor een klassiek gobe lin-patroon is soms een wachttijd nodig van één jaar, maar dan zijn ook copieën van klassieke dessins en schilderyen de uwe. Gobelin-handwerk :.chenkt enorme voldoe ning: zo'n pronkstuk in uw kamer, zélf gebor duurd. daar kunt u iedere dag met plezier tegenaan kijken. Fornuis en kachel ineen Wie dol op bakken en braden is, weet ook hoe koud keukenvloeren soms kunnen zijn. U kunt na tuurlijk bijverwarming kopen, maar in onze veel al kleine keukens is daar voor nauwelijks een plaatsje te vinden, zoveel huishoudmachines hebben we in de regel al in onze „werkplaats". Een Nederlandse fabri kant vond er dit op: hij bouwde op de plaats van dc ovenla in zijn gasfor nuis een gasverwarmlng. U hebt de warmte precies waar u die nodig hebt. De keukenverwarming geeft 3200 Kcal/h. De oven van de KeukenKombi is veer tig cm breed. U hebt plaats nodig voor afmetin gen van 66 cm (diep). 54Vi cm (breed) en 87 cm (hoog). De verlichting van de oven loopt op batterij en, er gaat geen aansluit- punt van elektriciteit ver loren. Er schuilt een addertje onder 't gras: de Keuken Kombi kan alleen daar geplaatst, waar een ge metselde schoorsteen aan wezig is. Alleen een ont- luchtingskanaal is onvol doende. KeukenKombi kost 599. Plus kosten van aan- en afvoer. Is goedgekeurd door GIVEG, vervaardigd door Hoen- son. Beboter 4 sneetjes ge roosterd brood. Beleg ze vervolgens met een plak ham, daarna kaas, dan een halve, in schrijfjes gesneden banaan en tot slot een laag appelschijf jes. Strooi daar overheen wat bruine suiker en zet de sneetjes ongeveer 5 mi nuten boven in een hete oven. Garneer ze voor het opdoen met 2 partjes mandarijn. Duizenden moeders hebben in Mexico-stad deelgenomen aan een demonstratie tegen de ge vangenneming van hun zonen en dochters tijdens dc recente studentenbetogingen. Ook dat is Mexico MEXICOSTAD De water- polo-ploeg, het meest „gewich tige" en gespierde deel van de Nederlandse sportafvaardiging, moet in Mexico afzien. „Die ma gere kereltjes bjj de andere spor ten kunnen trainen dat het een lust is", merkte trainer Rudi van Feggelen afgunstig op. „Onze jongens moeten afzien, voor al de zwaarst gebouwden onder hen". Het zijn met name Fred van Dorp en Bart Bongers, die moeilijkheden heb ben. Beiden wegen flink boven de honderd kilo. Ze hebben te kampen met ademnood, een gevoel van loom heid en constante hoofdpijn. „Geluk kig gaat het vandaag wat beter", al dus aanvoerder Fred van Dorp na een enerverend oefenduel tegen de Amerikanen. „De doktoren hebben gezegd dat het na tien of twaalf da gen beter zal gaan, dus daar rekenen we dan maar op. Dan hebben we precies een week over om nog op volle kracht te trainen. Het was waarschijnlijk beter voor ons geweest als we ons ook in Sankt Moritz of ergens anders op middel grote hoogte hadden kunnen voorbe reiden. Maar daar was voor ons ama teurs geen beginnen aan. De meesten hebben voor deze trip al buitenge woon verlof moeten opnemen. Het was echt het maximum wat wij kon den opbrengen". Dc niet ideale voorbereiding bleek duidelijk bij de drie partijtjes, die dc Nederlandse ploeg tegen de Amerika nen speelde. „Voorlopig nog geen volledige wedstrijd", aldus coach Jansen. „We willen niet het achterste van onze tong laten zien. Misschien tegen het einde van de week in een echte wedstrijd tegen Cuba en Rusland". Danlon-tornooi EMMEN In de vijfde ronde van het Danlonschaaktornooi voor dames, heeft mevrouw Rie Timmer het punt gedeeld met de Roemeense Baumstark. De tweede Roemeense, die deel uitmaakte van het leidende trio, Polihroniade, heeft voorlopig nog geen winst geboekt in de vijfde ronde. Haar partij tegen de Tsje chische Eretova werd afgebroken. De uitslagen van de partijen die maandag gespeeld werden, zijn Ere tova (Tsj-Sl) Polihroniade (Roem) afgebroken, Timmer (Ned) Baumstark (Roem) VjZivkovic (Zd SI) Masnjak (Zd SI) Tuk (Ned) Dobson (GB) Vr—Vï. De stand na vijf ronden is 1. Tim mer en Baumstark 3'/s punt. 3. Polih roniade 3 pnt en 1 afgebroken partij, 4. Eretova Vit punt en 1 afgebroken partij. 5. Tuk en Zivkovic 2 pnt.. 7. Dobson Vit pnt., 8. Masnjak 1 punt MEXICO STAD De 27-jarige Deense beroepswielrenner Ole Riter, die in de Mexicaanse hoofdstad is om een aanval te doen op het werelduur record, heeft maandag een sensatio nele tijd gemaakt op de 5.000 meter. Ritter maakte maandag in de vroege middag een tijd van 5 min. 57,0 sec. over de vijf km. Hij bleef daarmee ruim vijf seconden onder het officiële wereldrecord van Leandro Faggin (6.02,4). Zijn prestatie komt echter niet als recordverbetering in aanmerking. In de eerste plaats werd zijn recordpo ging niet van te voren bekendge maakt in de tweede plaats is Ritter niet gecontroleerd op het gebruik van verboden stimulerende middelen. De Amerikanen gaan van een an der standpunt uit Zij spelen voluit tegen elke ploeg, die dat wil. Zij vor men verreweg het snelste team met spelers, die op de 100 meter tot tijden van 55 en 56 seconden komen. Maar wat hun ontbreekt is wedstrijderva ring. Sinds de trip door Europa en de Pan-Amerikaanse Spelen van vorig jaar hebben de Amerikanen geen in terlandwedstrijd meer gespeeld. Daarom hebben zij na een verblijf van twintig dagen in Colora do-Springs het vliegtuig naar Mexico gepakt, terwijl de zwemploeg rustig bleef trainen en pas op 8 oktober in het Olympische dorp wordt verwacht. Die dadendrang heeft al geleid tot een duidelijke zege op West-Duitsland en ook Nederland moest met 36 het onderspit delven. De Nederlandse spelers waren daar echter niet van onder de indruk. De eerste twee speelperioden legden zij zich toe op uitverdedigen, hetgeen door nonchalance van Nico van der Voet verkeerd uitpakte. HARDER Daarna ging de ploeg er harder tegen aan en bleek dat de snelle Amerikanen op zo'n meter of acht van het doel gemakkelijk op te van gen waren. Veel zal tijdens de Olympische wedstrijden afhangen van de inde ling, die nog steeds niet bekend is. Er gaan geruchten dat alleen de num mers één en twee geplaatst worden. De Nederlandse zwemster Nel Bos heefgt al snel vriendschap gesloten met een Mexicaandie haar meenam naar een rodeo- feest. MEXICO STAD In Tokio was het al een unicum: twee broers, die In één en dezelfde tak van sport voor twee landen uitkwamen in de Olympische Spelen. In Mexico ge beurt dit nu voor de tweede keer. Fred van Dorp, de 29-jarige aan voerder van het Nederlands water- polo-team. trekt In het Olympisch dorp vaak op niet zijn 32-jarige broer Ton. die het doel van Ame rika verdedigt. Frcd heeft de meeste Olympische routine. Hy kwam ook uit op de Spelen van Rome en stond in 1956 klaar om naar Melbourne te gaan, toen Nederland in verband met de opstand in Hongarije het histori sche gebaar maakte om van deel neming af te zien. Er zijn nog meer typische over eenkomsten. Zowel Fred als Ton denkt er over de waterpolo-car- rière te beëindigen, maar beiden hopen toch by de sport betrokken te blijven. Zij denken daarby aan een carrière als waterpolo-scheids- rechter. By het oefenduel tegen de Amerikanen, trad Ton van Dorp zelfs al ais zodanig op; tot onte vredenheid overigens van de Ne derlandse spelers. „Misschien zien wc elkaar weer bu de Spelen van Miinchcn. Maar dan als official. Dat zou een abso luut unicum zijn", aldus Ton van Dorp. die na de Spelen als ver keersleider by dc Amerikaanse luchtmacht overgeplaatst wordt van Callfomlë naar Zuid-Vietnam. WERKENDAM De tweede Was ser Kozakken Boys speelt op 9 okto ber a.s. een lichtwedstrijd tegen de zondag vierde klasser 's-Gravendeel. Het duel wordt gespeeld op het ter rein van de club uit Werkendam en begint om acht uur. GRFENOCK De Londense club Chelsea heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Jaarbeursste den bekertornooi. Chelsea won maan dagavond in Greenock met 43 van Morton (Schotland). De ruststand was 33. Chelsea had op eigen veld de eerste ontmoeting met 50 gewon nen. MEXICO-STAD Wanneer straks op 12 oktober tijdens de openings plechtigheid van de Spelen de Nederlandse ploeg de tartanbaan van het Olympisch Stadion opmarcheert, zullen enkele dames op het appel ontbreken. Wat is namelijk gebleken? Onmiddellijk nadat zij in Nederland nog de Olympische uitrusting in ontvangst hadden genomen, zijn er meisjes geweest, die de schaar hebben gezet in de net boven de knie hangende defileerjapon. Er werden mini-jurken van gemaakt, soms heel erg korte De leiding van de Nederlandse ploeg heeft nu besloten de eigenaressen van deze hippe kleding uit te sluiten voor het défilé. Het argument is. dat de eenvormigheid in de ploeg met de heel korte en wat langere rokken ver stoord zou worden Onder de „slachtoffers" is de atlete Mieke Sterk, die op het punt van de moderne mode in het Olympische dorp een van de toonaangevende figuren is. Zaterdag, bij de ontvangst van de Nederlandse vereniging in Mexico-stad. verscheen zij nl. in een mede door de gewaagde kleurencombinatie oog verblindende creatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11