Prins Bernliard was twee uur in Leerdam Blikseminval in vier speelholen Westphal toch naar Mexico GLASVORMCENTRUM GEOPEND VN-ONDERZOEK IN - BEZETTE GEBIEDEN Geld wordt nog veel te gemakkelijk verstrekt 'oon-thuis in -TOONBOEK l Israël verzet zich in V-raad raan Citroen en Fiat nauw samenwerken? NVV wil „verkeers agent" voor fusies MULLER NIET TEGEN AJAX Ajax bereidt zich voor oo Cupduel Wie ben ik 25 MAN GEARRESTEERD Officier: kwaad de kop indrukken Spoorwegen kampten met moeilijkheden Tijdens de rondgang door het bedrijf zag de Prins vele glazen en kristallen voorwerpen, die >ren. towel voor decoratie als voor ge bruik geschikt zijn. ER IS EEN TOONBOEK verschenen. I icie anders zou daarachter kunnen Rijrw.cn dan Toon zelf? Toon Hermans, e ergens een beetje familielid van ieder- tn is. Toon, die op het ogenblik in Amerika zijn grote sprong u-aagt naar Iernationalc reputatie. Toon Hermans heeft, terwijl hij door iade en straks in de VS triomfen viert, voor de „eigenheimers" achter gela- Een verrassing, want in het door -una, Utrecht uitgegeven boek met tek- r» en tekeningen en gereproduceerde ilderijen van Toon zelf, staan ue oog- hart en hart-aun-hart met een geheel lere Hermans. Achter de cloun. de cabaretier, ont- Ikken ue de mens,, die op geheel eigen jze dieper graaft. Toon-op-papier doet het natuurlijk an- dan Toon-op-de-planken. Maar uie onder de schijnwerpers van hét heeft gehoord, zal ook met dit ppfe al gauw de „golflengte" van Toon- pakken hebben. Het spreekt van- ilf, dat wij erop terugkomen. (Van een onzer verslaggevers) LEERDAM Prins Bernhard luidde gistermiddag een kristallen klok en daarmee werd het Glasvormcentrum van de NV Vereenigde Glasfabrieken (officieel) geopend. Vervolgens benutte de Prins de unieke mogelijkheid, die het centrum de bezoekers biedt: het in nog geen uur een vrijwel volledige indruk krijgen van he A gehele kristal en glasfabricageproces tot en met de laatste bewerkingen. De koninklijke gast. die bij wij ze van uitzondering welhaast niet met een hefschroefvliegtuig. maar met een zwarte limousine even voor drie uur bij de glasfabriek arriveer de, bracht in totaal ruim twee uur in de bedrijfsgebouwen door. Hij nam bovendien gelukwensen met de ge boorte van zijn derde kleinkind, twee gegraveerde champagneglazen en een kristallen schaal in ontvangst en luisterde geboeid naar een inleiding van Pierre Janssen. In het centrum, dat de directie in de eerste plaats ziet als een nieuw wapen in de concurrentiestrijd, zijn artistieke creativiteit, ambachtelijke vaardigheid, industriële technologie en kennis samengebundeld. In geheel Europa is er verder geen holglasfa- briek te vinden, waar alle vormen van glasfabricage onder één dak zijn verenigd. INSPIRATIE De aanwezigheid van produktie-, vervaardigings- en bewerkingstech nieken voor verpakkingsglas. tafel glas en kristal in één compacte be drijfseenheid moeten o.a. kunstenaar, bedrijfsingenieur, vormgever en am bachtsman voortdurend inspireren. Bovendien wil de NV Vereenigde Glasfabrieken hiermee een moderne re ondernemingsvisie presenteren. Het glasvormcentrum geeft de be zoeker op boeiende aanschouwelijke wijze een compact overzicht van het fabricageproces, inclusief bewer kingstechnieken als slijpen, graveren, etsen, beschilderen en zandstralen. In een ruime hal, waarin vitrines en tekeningen produkten tonen en werkwijzen illustreren, werken NEW YORK De Veiligheids- I laad heeft gisteravond secreta- i asgeneraal Oe Thant verzocht 1 >et spoed een vertegenwoordiger laar de door Israël bezette ge- Èden te zenden om daar een lerzoek in te stellen naar de standigheden waarin de Ara- ren leven. iDc desbetreffende resolutie, inge- end door Pakistan en Senegal, |erd met twaalf tegen nul stemmen h drie onthoudingen aangenomen, imerika. Canada en Denemarken hthielden zich van stemming. De lemming kwam nadat h rabische af- ëvaardigden Israël hadden beschul- [i.gd van het martelen van Arabie- rn. In de resolutie wordt Israël ver- cht het werk van de vertegen woordiger te vergemakkelijken. Tijdens het debat verklaarde de sraëlische vertegenwoordiger Teko- n, dat zijn land bereid is een verte- enwoordiger van Oe Thant te ont- angen. mits die ook een onderzoek ^1 instellen naar joden in de Ara- schelanden. j PARIJS In de Franse hoofdstad irculeren geruchten dat de Citroën- tomobielfabrieken binnenkort een uwe samenwerking zullen aangaan de Italiaanse Fiat-fabrieken. Ci- oën. waarvan de meerderheid dei ndelen in handen is van de Michelin ndenfabrieken heeft grole geldbc agen nodig om het bedrijf boven wa- r te houden Fiat werkt samen met bandenfabriek Pirelli. Tekoah ontkende dal zijn land de Arabieren in de bezette gebieden zou mishandelen. Hij uitte daarentegen de beschuldiging dat in de Arabische landen wel joden worden vervolgd. De Franse ambassadeur Bernard toonde zich een tegenstander van de Israëlische voorwaarden, die het on mogelijk maken een VN-af ge vaardig de te sturen. vormgevers en glasblazers eendrach tig samen. Op onze vraag, of het centrum ook voor de toerist toegankelijk is, ant woordde de directie van de glasfa briek duidelijk positief. Men sprak zelfs van ..een verbreding van de toe ristische infrastructuur". Vanaf vol gend jaar is ook de toerist, naast de zakelijk geïnteresseerde, welkom in het centrum. Hij zal zelfs vanaf een groot bordes de gehele werkplaats kunnen overzien. Onder één dak is nu een aantal activiteiten verenigd, die tot voor kort gespreid in Nederland werden Uitgevoerd. Het grootste deel van het verpakkingsglas wordt nog in Schie dam en binnen niet al te lange tijd ook in Maastricht vervaar digd. De grootste series kristallen glazen en gebruiksvoorwerpen wor den in Maastricht gemaakt. Het nieu we Leerdamse centrum heeft alle technieken gebundeld. SPELELEMENT „De inrichting van ons Glasvorm centrum is de wezenlijke uitdrukking geworden in ons concern van het streven naar vernieuwing. Een ver nieuwing. die economisch verant woord is in het licht van onze toe komstverwachtingen." zo zei direc teur drs. G. M. J. Heule in een rede, die hij hield voor een groot ge zelschap. onder wie prins Bernhard en burgemeester L. J. den Hollander van Leerdam. De heer Heule zei verder te gelo ven, dat in de toekomst het „spelele ment" in toenemende mate een deel gaat vormen van de dagelijkse be hoeften van de „nieuwe" mens. De voortdurende stijging van de levens standaard en de toenemende vrije tijd zullen daar volgens hem niet vreemd aan zijn. De wil en de be hoefte om zich met goede en aange name zaken te omringen neemt naar zijn mening snel toe. „Als eenmaal de grens tussen werk en spel niet meer zo scherp getrok ken is als nu, zullen industriële vormgeving en de ambachten een verjongingskuur moeten ondergaan," aldus drs. Heule. Van het Glasvorm centrum zal deze vernieuwingsge dachte ook moeten uitgaan. ERNST dat in Leerdam blijkbaar ernst wordt gemaakt met de vormgeving en dat er beslist niet uitsluitend sprake is van een „modieus reageren op het industriële ontwerpen." Alle fabrieken voor gebruiksvoor werpen moeten naar de mening van Pierre Janssen naast economie ook originaliteit nastreven. Hij voorzag wel moeilijkheden en spanningen in het centrum en gaf de directie, die niet altijd ten volle begrip zal kun nen opbrengen voor het werk van de ontwerper en de ambachtsman, de raad: „Brengt u toch vooral het staatsmanschap op om te geloven, dat het anders kan dan u gewend bent." Prins Bernhard liet zich tij dens het bezoek geïnteresseerd over alle werkzaamheden in de fabriek voorlichten. Hij bestu- deerde een groot aantal Werk stukken en maakte een praatje met verschillende werknemers. Ook buiten de gebouwen bestond veel belangstelling voor de komst van de koninklijke be zoeker. Voor de ingang zag het zwart van de mensen. u UTRECHT Het wetenschappelijk scholingsinstituut van het NVV werkt aan een plan ter bestrijding van wan toestanden bii fusies van ondernemin gen. De gedachten gaan daarbij uit een „verkeersagent" in de vorm van een commissie van beperkte omvang (drie tot vijf mensen), bestaande uit personen die een groot gezag genieten in het Ne derlandse bedrijfsleven. Deze commissie zou bij elke fusie ge hoord en gcraadpleeed moeten worden en zij moet het recht hebben de be trokken directie- en commissarissenver- gaderingen bij te wonen. UTRECHT De lingerieindustrie May en Co in Zeist gaat eind oktober sluiten. Aan de 30 personeelsleden 'voornaemlijk meisjes) is gisteren ont slag aangezegd. Een bestuurder van de NVV-textielbond „De Eendracht", die nog niet op de hoogte was van de ont slagaanzegging. noemde deze gang van zaken een grof schandaal. Hij meende dat het bedrijf toch op z'n minst over leg had kunnen plegen met de vakver eniging. NüRNBERG Ludwig Müller, speler van FC Nürnberg en het Duitse elftal. kan woensdag niet meespelen in de wedstrijd tegen Ajax voor de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen. Müller die woensdag in Marseille nog meespeel de tegen Frankrijk (11) moet een operatie ondergaan wegens blinde darmontsteking. waardoor hij vier weken niet 'kan spelen. Vrijdagavond nog werd Müller die bij FC- Nürnberg in de verdediging speelt, vanuit het trainingskamp in Haltern am See, waar de landskam pioen zich voorbereidt op de Bun- desligawedstrijd tegen Schalke 04. overgebracht naar Neurenberg. De operatie zal in Müllers woonplaats Hassfurt uitgevoerd worden. AMSTERDAM Ter voorberedlng op de tweede wedstrijd tegen 1. FC Nürnberg zullen de spelelers van A- jax in een trainingskamp verblij ven. De groep, die uit zestien spe lers zal bestaan, vertrekt zondag avond naar de „Hooge Vuursche" en keert eerst kort voor de wedstrijd van woensdagavond naar Amsterdam terug. De actrice Georgette Hagedoorn viert vandaag haar veertigjarig toneeljubileum. Deze fota toont haar tijdens een rol in een tele visiestuk, dat enkele jaren gele den werd uitgezonden. Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als indiaan. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeet niet afzender te vermelden) UTRECHT De rijkspolitie heeft vannacht in opdracht van de officier van justitie in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, een blik seminval gedaan in vier speel holen in de provincie Utrecht. Voor deze actie was ongeveer vijftig man rijks- en gemeente politie ingezet. Omstreeks negen uur werden tege lijkertijd invallen gedaan in Loosdrecht, Amersfoort en Wouden berg. Er werd voor ongeveer 10.000 gulden aan kasgeld, enkele duizenden fiches en veel speelmateriaal in beslag genomen. Tegen ongeveer 25 mensen (exploitaten. croupiers en spelers) werd proces-verbaal opge maakt. Pierre Janssen, directeur var. de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, toonde zich met het nieu we centrum ook bijzonder ingeno- i men. Hij zei te hebben geconstateerd, i Gistermiddag voer het raketten- fregat John King over het IJ naar de Handelskade in Amster dam: onderdeel van het Ameri kaans vlootbezoek aan de hoofd stad. Over enige dagen zal ook de Grand Canyon, moederschip voor jagers, arriveren. Deze foto werd genomen to ende John King de IJ-pont passeerde. Op het achterschip kon men twee naar boven gerichte raketten zien. De bemanning staat aan stuurboord zijde aangetreden: een saluut aan de hoofdstad. UTRECHT - De officier van justitie bij de Utrechtse recht bank mr. F. G. Wüstenberg pleit te gisteren voor nieuwe wette lijke maatregelen en toezicht op de handel en wandel van finan cieringsmaatschappijen. Steeds weer blijkt hoe lichtvaardig en gemakkelijk deze maatschap pijen contanten verstrekken. De kredietverlening betekent naast veel goeds ook groot kwaad. Als men zo gemakkelijk geld verstrekt, gaan de mensen die toch al moeilijk zitten, dingen kopen die zij niet kunnen be talen. Het wordt hoog tijd dat het kwaad de kop wordt ingedrukt, aldus de officier. Behandeld werd een zaak tegen de 30-jarige informateur G. L. uit Wilnis en de 33-jarige kantoorbediende J. H K. uit IJsselstein. Tegen beiden eiste de officier anderhalf iaar gevange nisstraf met aftrek wegens valsheid in geschrifte. Ze wisten on deze wijze f 2A000 in handen te krijgen. De financierirgsmaatschaDO'j waarbij K. werkzaam was. zorgde voor de betaalbaarstelling van f 13.000 bestemd voor de financiering van een jacht dal slechts in de ver- heeldine van K. en L. bestond. De mannen kenrfpn elkaar a' eerui- me tijd toen zii bii een Utrechtse bank werkzaam waren. '"Ten name stond er financ'eel slecht voor IT'j begon iaren geleden een eigen finan cieringsbureau Hii breidde hef 'aw voor f 25.000 uit met pen n>'et loppnd Haagse recherchebureau züp groots nneroTefte raken Honen pcMer snaak Hij had dringend "e'd nodig om aan faillisserr.on( -"«".pmpn Vervalsen Do mannen besloten tot het ver valsen van een contract om in één klap uit de directe zorgen te ziin L.. die vroeger werkzaam was op een nu engehpven sekeenv«.Prf cn nog een stemnpl van d»e firma bezat, kwam on het plan voor financiering van een **efinir«»prd nfezïervaartu'g. De informateur had een briefhoofd van een bonafide informatiebureau en liet bij een drukker in Woerden duizend vel drukken Op enige daar van schreef hij zijn uiteraard gunsti ge bevindingen over het echtpaar Owens. Toen de begpprde cheoup kwam ;r K. de f13 000 bij de bank in ont vangst nam krees hii (3 0(10 terwijl L. het overige in bezit nam Van ijn olan om andere schulden te betalen kwam niets terecht Beide mannen hebben thans na eeldsneMptjes pp na een huis te hebben gekocht een "huid van f 30 000 MEXICO STAD - De Olvmpische ntleten hebben vrii as op dp Campus van de universtietf «ebru k an allp 'rainingsfaciliteitpp kunnpp maken 'erwijl een klein aantal militairen tet -nntrole aanwezis was De perster die gebruik maakten van de trai ningsmogelijkheden waren de Neder landse waterpolospelers. die rond het 'l middaguur in het zwembad gingen. Mr. Van den Berg is bijzonder fel gekant tegen deze gelegenheden. „De exploitanten zijn allemaal van tevo ren gewaarschuwd en we accepteren dan ook niets meer." Op vier plaatsen speelde men roulette. Mr. Van den Berg zei tegen deze zuivere gokspelen zeer streng op te treden. Hij zal alle geverbaliseerde personen over enige tijd voor de rechtbank in Utrecht dagvaarden. „Tenslotte betreft het hier misdrij ven, waarvoor ik geen pardon ken", aldus de officier. Hij verklaarde dat het hele onderzoek nog niet is af gesloten en dat nog 'meer invallen te verwachten zijn. In rijkspolitiekrin gen worden dan ook nog verschil lende andere gelegenheden genoemd zoals de uitspanning de Wilgenhoek en het pension Najade in Loosdrecht, hotel Statenwapen in Breukelen en Hotel de Harmonie in Maarssen. De coördinerende leiding van de politiële actie had de pas benoem de districtscommandant van de rijksDolitie in de provincie Utrecht, jhr. B. W. F. de Beaufort. De spellei ders en spelers uit de drie plaatsen werden na verhoord te zijn naar huis gezonden. In de boerderij „De Stille Plas" in Loosdrecht nam de rijkspolitie 4800 gulden aan kasgeld in beslag, enkele honderden fiches en spelmateriaal. De Amsterdamse exploitant W. J. L. en -t spelers kregen een proces-ver- baal. Eveneens in Loosdrecht „bezocht" de rijkspolitie hotel „Westend". Op het moment van de inval werd er niet gespeeld, maar 's middags had de roulette wel gedraaid. De buit was hier 1800 kasgeld, fiches en 2 speelta fels. Verbalen kregen de exploitant J. F. uit Amsterdam, en 2 leden van het societeitsbestuur, de Hagenaars A. K en W. L. T. ÏÏ'OL'DEISBERG De politie werd ook nog ingezet in Woudenberg. Daar werd een inval gedaan in hotel-restaurant Bellevue. Er werden 2000 gulden aan kasgeld en tal van fiches in beslag genomen. Et vielen ook enkele processen-verbaal. De Utrechtse offïeier had ook de gemeentepolitie van Amersfoort in geschakeld. Even voor negen uur de den ruim 10 politieagenten ccn inval in Club 345 aan de Utrcchtsestraat- weg. Zowel de speeltafel, het kasgeld (2100 gulden), als de fiches gingen mee naar het politiebureau. Croupier en 8 spelers werden geverbaliseerd. UTRECHT Het treinverkeer in Midden-Nederland is gisteravond flink in de war geweest In dc eerste plaats als gevolg van het vollopen van ccn bouwput b(j de Eembrug in \mersfoort. maar bovendien door een „onwillige" sneltrein, die lot driemaal toe defect raakte en de baan tussen Utrecht en Den Haag versperde. De treinen tussen Amersfoort en Utrecht liepen vertragingen op van een half uur tot een uur De sneltrein Utrecht - Den Haag kwam zelfs an derhalf uur te laat in rte residentie aan. Hoewel hel in verschillende delen van ons land eisteravond bijzonder slecht weer was heeft alleen de Zeeuwse 11in daarvan lasl ondervon den Als gevolR van blikseminslag raakten knipperlichtinstallaties en seinen onklaar. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG Het ..Actiecomité j Westphal" heeft voldoende geld bij I elkaar gebracht om Wil Westphal, die kort voor het vertrek van de Ne- derlandse Olympische ploeg zijn tic kets inleverde, als toeschouwer naar Mexico te sturen. Zoals bekend bedankte Westphal voor de eer om mee te gaan naar de Spelen van Mexico na een conflict om de gezagsverhouding met chef d'équipe Moerman, die zijn chef d'équipeschap ook over het tech nische belei van de coach wilde uitstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9