Hervormde volk weer Ia ICV schrapt C uit naam Chr. geref. synode kritiek op ICCC >e V „HART VOOR DE WERELD" THEMi KERSTBLAD R. K. Kerk erkent enkele rechten van mens !o( 1 NOG 250 KILOMETER SECUNDAIRE WEGEN Een noord voor vandaag Ds. Kaptein: herstructurering Ds. Boer: bekering Felle aanval op De Boon (NW) Garantie van werkgevers voor arbeidsreserve Tor ad jas: f 2800 NEDERLANDS MONUMENT VOOR DACHAU Kerken moeten gelijk spreken hoofd- elektro- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN Fokker verkocht 300 Friendships In Zuid-Holland VRIJHEIDS- OPVATTING ANDERS ZATERDAG 28 SEPTEMBER Het Griekse woord, dat in het Nieuwe Testament door zon digen" vertaald wordt, betekent letterlijk ,&jn doel missen". Als een schutter mis schoot, zondigde" hij. Zo kunnen we dus ook dat bekende woord van Paulus lezen: Want allen „misten hun doel" en derven de heerlijkheid Gods (Romeinen 323). Het is gevaarlijk z\jn doel te missen. Als een piloot zijn doel mist, betekent dat de dood. Gods doel missen betekent de eeuwige dood. God wil, dat elk mens aan zijn doel beantwoordt. God wil, dat wij dat volmaakt doen. Elke schutter weet, dat een misser van een centimeter of van meters geen enkel verschil maakt. Dat bedoelt Jacobus, als hij zegt: Wie de gehele wet houdt, maar op één punt struikelt, is schuldig geworden aan alle geboden. Wij missen allemaal ons doel. Wat dat doel is, zegt Paulus ook: wij derven de heerlijkheid Gods. Die had in en door ons moeten lichten in de wereld. God komt door ons niet aan Zijn eer. Maar, laat Paulus er in één adem op volgen: Wij worden om niet gerechtvaardigd uit Zijn genade door de ver lossing in Christus Jezus. Wat een geluk, dat er Een geweest is, die het doel perfect geraakt heeft! Wij lezen vandaag: Ezechiël 39 1729. Wij lezen morgen: Ezechiël 43 112. (Van onze kerkredactie) REEUWIJK. Er is een stuk noorl in de kerk. Daar moet wat aan gedaan worden. Daar over Waren Gereformeerd-Bondsvoorzitter ds. G- Boer uit Katwijk en ds. R. Kaptein van de commissie gemeentevormen en gemeenteopbouw het gisteravond roerend met elkaar eens. Maar hoe? De nood van de kerk is vooral de nood van de prediking, zei ds. Boer. Al het andere helpt de zaak niet uit de moeilijkheden. Er moet een rééveil komen. Akkoord, zei ds. Kaptein. Het gaat mij ook om de voortgang van de evangelieprediking. Juist daar om zullen we de vormen en structuren van ons kerkewerk kritisch moeten doordenken. Zoals men zich herinneren zal, laaide de discussie over eventuele „herstructurering" in de Hervormde Kerk hoog op, toen ds. Boer in mei „geheime rapporten" van ds. Kap- teins commissie gemeentevormen en gemeenteopbouw onthulde. Gister avond wijdde de classis Gouda er een forumavond aan, waarbij be halve deze beide predikanten ook ds. Samson uit Rotterdam, praeses UTRECHT e=» De voorzitter van de rooms-katholieke bond van werkne mers in de industriële bedrijven „Sint Wiliibrordus", de heer H. M. de Groodt, heeft gisteren op de bondsraadsvergadering een felle aan val gedaan op de heer A. de Boon, vice-voorzitter van het NVV, die vo rige week zaterdag in het openbaar een minimumpercentage van loonsverhoging heeft genoemd. „Bevreemdend is dit", zei de heer De Groodt, „omdat het NW juist de vakcentrales is die steeds maar weer praat over nauwere samenwerking met andere vakcentrales, maar het blijkbaar in een zaak als het loonbe- leid niet nodig vindt eerst gezamen lijk te overleggen." Bovendien vroeg de heer De Groodt zich af waarmee de heer De Boon zich bemoeit. „In de vrije loon politiek ligt de verantwoordelijkheid bij de bedrijfstakken i.e. bij de bon den. De vakcentrales staan daarbui ten", zo oordeelde de heer De Groodt. Hij vond het vrij goedkoop stoere uitspraken te doen over zaken waarvoor men zelf geen verant woordelijkheid hoeft te dragen. CMB meent: UTRECHT De Christelijke Be- drijfsbond voor de metaalnijverheid en elektronische industrie (CMB) constateert in zijn orgaan Het me taalbedrijf. dat het probleem van de vreemde werknemers door staking bij Verolme wederom actueel gewor den geen nieuw probleem is. Naar zijn oordeel verdient het aan beveling in het Rotterdamse gebied het voorbeeld van de werkgevers in Dordrecht te volgen. Daar hebben al le betrokken werkgevers een orga nisatie gesticht teneinde ar beidsreserve te garanderen. Volgens de CMB moet worden na gegaan welke mogelijkheden de wet op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten biedt om uitwassen te voorkomen. In de cao is in verband met deze wet sedert 1 juli 1965 het artikel over de vreemde arbeidskrachten bijna geheel geschrapt Aan de wet is tot op heden geen uitvoering gegeven omdat in de verschillende be drijfstakken geen overeenstemming bestaat over de vraag voor welke factoren een algemene maatregel van bestuur zou moeten gelden. De CMB herinnert er aan dat de maatregelen met betrekking tot de koppelbazen in 1963 tot gevolg heeft gehad dat een belangrijk aantal werk nemers voor de metaalindustrie ver loren is gegaan. UTRECHT De collecte, die is gehouden op de bondsdag van de Bond van hervormd - gereformeerde vrouwen verenigingen, heeft 2800,- opgebracht voor de Toradja vrouwen bond. Zoals bekend zal de opleiding tot Toradja godsdienstonderwij zeressen hiervan worden betaald. De collecte is nog maar een begin. „Rome-resolutie nonsens' (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Sterke kritiek op de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) werd gisteren gehoord op de generale synode van de Christelijke Gere formeerde Kerken. Zelfs kwam er een voorstel (van ds. J. de Jong uit Emmeloord), maar uit de ICCC te stappen. Maar daar ging de synode niet op in. In het rapport van de christelijke ge reformeerde afgevaardigden naar het ICCC-congres te Cape May zeggen zij, dat zij zich uitdrukkelijk gedistancieerd hebben van de resolutie over het rooms- katholicisme. Deze uitspraak noemde zij „nonsens". Ook verder was hun rapport niet zo enthousiast. Ds. K. J. Velema uit Leeuwarden zei met nadruk, dat hij zich ervoor schaam de, dat de Christelijke Gereformeerde Kerken via hun lidmaatschap toch me de verantwoordelijk zijn over de Rome- reaolutle. Ds. M. C. Tanis oordeelde gnhstiger over de uitspraak. Hij her innerde aan de situatie in Spanje. rjDs. Velema vroeg zich ook af, oLhet dëputaatschap eenheid gereformeerde belijders de ICCC wel voldoende kri tisch begeleidt. Sommige deputaten spe len namelijk een belangrijke rol in de ICCC. Drs. J. P. Versteeg uit Wormerveer vond het onbillijk, de ICCC te beoor delen naar haar congressen en resolu ties. Ze doet toch ook veel goed werk. Ook bij de bespreking van de gere formeerde oecumenische synode 'GOS) kwam de ICCC weer ter tafel. De GOS heeft immers een onderzoek gevraagd naar de kerkscheuringen in Kameroen en Pakistan. Ds. Jac. J. Rebel uit Hilversum maak te bezwaar tegen het voorstel, dit on derzoek aan bovengenoemde deputaten op te dragen, omdat de ICCC bij deze scheuringen is betrokken. Ds. Velema viel hem bij. maar prof. dr. J. van Gen- deren vond. dat men het aan deputaten over kon laten, wie dit onderzoek zal instellen. Ds. M Baan uit Zeist vroeg, waarom de christelijke gereformeerden op de GOS in Lunteren stemden tegen het voorstel van de Ierse afgevaardigden inzake de vrouw in het ambt. Prof. dr. W. H. Velema zei. dat dat op formele gronden gebeurd was, omdat anders elke studiecommissie zou zijn gefrus treerd. Een voorstel, om aan de GOS voor te stellen haar naam te veranderen, werd verworpen. Raad Ten aanzien van de Raad van Kerken had de synode woensdag al een prin cipe-beslissing genomen. Gisteren sprak ze uit, dat xü tegen deze raad. zoals die heeft, waarom zij er niet toe kan be sluiten. erin te participeren. De bezwaren gaan vooral uit tegen de pre-ambule, die zo kan worden uit gelegd. dat ook kerken en groepen die het geloof in de Drieënige God niet be lijden. deel van de raad kunnen uit maken. Ook vond de synode het een be zwaar. dat in artikel 2 gezegd wordt, dat de raad ernaar streeft gestalte te geven aan de samenwerking van de I kerken in getuigenis en dienst, zonder dat duidelijk gezegd wordt, dat men alleen gestalte mag geven aan de een heid in Christus. Vrijgemaakteii Tenslotte bèpaalde de synode haar standpunt tegenover de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). De synode was van oordeel, dat de verschillen over de toeëigening des heils en de hantering van het gereformeerd belijden omtrent de kerk wezenlijke verschillen zijn en dat de belijdenis het zoeken naar con tacten met gereformeerde en andere bijbelgetrouwe kerken in binnen- en buitenland veroordeelt noch uitsluit. Terecht, zo zei de synode verder, heerst er in de eigen kerken verontrus ting over bepaalde gebeurtenissen en ontwikkelingen binnen de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) De synode is uiteengegaan tot 7 ja nuari. Spoorwegvakboncl beraadt zich over erkenning door NS UTRECHT Het hoogste college van de categorale Federatieve Spoor weg Vakvereniging, een niet erkende bond, zal volgende week woensdag beslissen of de bond ingaat op een voorstel van de NS-direktie bespre kingen te beginnen over erkenning. Vorige week bracht de bond een rapport uit over te lange werktijden van treinmachinisten. Na een ontken ning door de direktie van de spoor wegen, kwam de uitnodiging voor een gesprek. DEN HAAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend dat beoogt het Ne derlandse Dachau-comité een bijdra ge van 25.000 te schenken voor de oprichting van een monument in het concentratiekamp Da- van de Zuidhollandse provinciale kerkvergadering, en drs. K. Exalto uit Noordeloos in het forum zitting hadden. V rijwillig Ds. Kapteins wilde de angst weg nemen, dat aan de plaatselijke ge meenten tegen hun wil een herstruc turering zou kunnen worden opge legd. Het gaat er ook niet om, altijd en overal grote gemeenten te schep pen. Structurele veranderingen heb ben alleen zin, als ze door de ge meente zelf worden gedragen. Ook legde hij er de nadruk op, dat het hem er niet om ging de categoriale gemeentevorming te be vorderen. al zei hij later op de avond wel. dat categoriale gemeen tevorming de katholiciteit van de kerk meer vorm wil geven, in te genstelling tot een volstrekt onge differentieerde territoriale. Maar het categoriale werk is er al lang- jeugdpredikanten, industrie predikanten, evangelisatiepredikan ten. „Mijn bezwaar tegen de huidige situatie is, dat het categoriale werk zich steeds meer ontwikkelt buiten Geref. classis GRONINGEN Bij gebeurte nissen, die vrijwel de gehele bevol king in gemoedsbeweging brengen, dienen de kerken eenparig en gelijk luidend hun stem te laten horen. Dit heeft de classis Groningen van de Gereformeerde Kerken uitgespro ken naar aanleiding van de kansel- boodschap inzake Tsjechoslowakije. De classis zal de generale synode vragen, deze uitspraak over te ne men. GRONINGEN In het Groningse dorp Noordhorn is gistermorgen de 74-jarige J. Noordveld door kolen dampvergiftiging om het leven geko men. Zijn echtgenote werd in be wusteloze toestand naar een zieken huis vervoerd. de gewone gemeente om. Schaal vergroting moet dienen, om het ca tegoriale en het territoriale gemeen- weer één kerkeraad verantwoorde lijk is voor de hele gemeente." Ds. tewerk weer te integreren, doordat Kapteins dacht hierin goed presby- teriaal te zijn. Revolutionair Zijn collega's Boer en Exalto wa ren blij dat te horen, maar vrees den, dat er bij anderen toch wel degelijk de categoriale gemeente een prae krijgt boven de territori ale. „Laten we maar rustig zeggen, - dat er revolutionaire ideeën leven rond de opheffing van de plaatse lijke gemeente", zei ds. Exalto. Hij citeerde Mady Thung, die sprak van een andere geloofsbelevenis. Zij ziet schaalvergroting als middel om van die introverte geloofsbeweging, als in een introverte gemeente ge cultiveerd wordt, af te komen. Is de kerk niet inderdaad te een zijdig naar binnen gekeerd geweest? vroeg ds. Samson We mogen de ge meente niet doen opgaan in een stuk dienstbetoon, maar ze mag wel me de-arbeidster zijn. De vruchten van de gemeente moeten gezien worden. Is er een heilige drang om de grote daden Gods te verkondigen? We kunnen tegenover de steeds groter wordende ontkerkeling niet volstaan met te zeggen, dat we het evangelie toch prediken. De ligging van een gemeente wordt meer be paald door geboorte dan door we dergeboorte. Laten we daarom ruim te maken, opdat niet alles leegloopt, aldus ds. Samson. Deformatie Ds. Boer vreesde echter, dat door deze herstructurering machten los gemaakt zouden worden, die niet meer te temmen zouden zijn. Hij was het bepaald niet eens met ds. Kap teins, die gezegd had, dat alle do minees al zolang hun best doen, het evangelie zo zuiver mogelijk té pre diken. ten, zei ds. Boer. De reformatie uit Dat gebeurt niet in alle gemeen de oorlogsjaren heeft plaatsgemaakt voor een nieuwe deformatie. Daar om is allereerst bekering nodig. Geïnformeerd werd naar de re sultaten van de schaalvergroting in Rotterdam-Zuid zei ds. Samson, dat schaalvergroting natuurlijk geen wondermiddel is, maar de resultaten zijn al duidelijk te zien. Capelle wordt gepolst over de mogelijkheid, met Alexanderstad en Ommoord een nieuwe gemeente te vormen. Het is natuurlijk een pijnlijke zaak, als oude historische gemeenten als IJsselmonde. Charlois of Capelle overspoeld worden door een nieuwe stad, maar wat kan de kerk daar aan doen? Maar als Capelle neen zegt, dan is er geen haar op ons hoofd die er aan zou denken om Ca pelle te dwingen, aldus ds. Samson. Studenten Hoe komt het, dat zoveel theolo gische studenten de pastorie niet meer inwillen? Daarover werd ver- het daarin, dat de theologie steeds schillend gedacht. Drs. Exalto zocht meer de levende band met de ge meente verliest. Anderen spraken over de image van predikant of gemeente. Ds. Kapteins stelde nuchter vast, dat veel kandidaten het zich niet meer kunnen permiteren om naar een derde- of vierde-klasgemeente te gaan, omdat ze al getrouwd zijn en kinderen hebben. Aan het slot van de avond vatte ds. Kapteins zijn bedoeling nog eens als volgt samen: binnen het presby- teriale stelsel, binnen de eigen ver antwoordelijkheid van de gemeente voor het leven binnen die gemeen te meer mogelijkheden scheppen om het volk te bereiken, opdat het die geestelijke wapenuitrusting krijgt, die ds. Boer en ik willen. Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. IEUWI ,EIL Schriftelijke sollicitaties onder nr. RD 263 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. Bla wor n dé htin (t da Onzt grijk in. I. da t-op- d e ver1 r he jen, i L D( awe %itua fieid Ot jen vi (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „Hart voor de wereld" is het thema van het oecumenisch kerstblad, dat in december zal worden verspreid door protestanten en rooms-ka- tholiëken. Het is samengesteld door een speci ale redactie, bestaande uit ds. G. P. Klijn en Jac. Roos (hervormd), ds. E. Pijlman (gereformeerd) en drs. Da niel de Lange en H. Schilte (roomskatholiek). xe nu, aai xu ie*en neze raan. zoa» u.e voormalige thans is opgericht, ernstige bexwaren cjiau Prémier De Jong zegt in een toe lichting dat het monument is bedoeld als nagedachtenis aan de vermoorde gevangenen, maar tevens als waarschuwing aan de mensheid voor ontspoord nationalisme in het alge meen en de gruweldaden van het na zisme in het bijzonder. SCHIPHOL Gistermiddag heeft de vliegtuigfabriek Fokker de 300ste Friendship verkocht. Het produktie- tempo bedraagt thans 7 Friendships per twee maanden. Fokker leverde in november 1958 de eerste F-27 af. De Amerikaanse licentiehouder Fairchild verkocht tot nu toe ook nog 187 Friendships. DEN HAAG In de komende jaren zullen in Zuid-Holland een groot aantal secundaire wegen worden aangelegd met een leng te van in totaal 250 kilometer. Ze zullen belangrijke verbindingen vormen voor het doorgaande ver keer naast de in het Rijkswegen plan opgenomen wegen. Provinciale Staten zullen op 10 okto ber enkele wegenplannen vaststellen. De realisering ervan hangt af van de geldmiddelen, die in de eerstvolgende tien tot vijftien jaar op basis van de wet uitkering wegen beschikbaar zul len worden .jesteld en van de mogelijk heid om vaste financieringsmiddelen aan te trekken. Ged. Staten zijn ervan uitgegaan dat dit laatste binnen afzien bare tijd gemakkelijker zal gaan. De provincie baseert de wegenplannen op een globale schatting van de verkeers intensiteit in het jaar 1980. De in het secundaire wegenplan op genomen nieuwe verbindingen zijn on der meer: Alblasserdam - Vianen '36 km). Noordwijk - rijksweg 3 bij Alphen aan den Rijn (23 km autoweg). Ni werhoorn-Zuid-Beijerland op Voorne - Putten '25 km). Óoostvoorne - Helle- voetsluis op Voorne <11.5 km autoweg". Zoetermeer - Delft <11 km autoweg). Zoetermeer - Rotterdam <10 km". Zoe termeer - Den Haag <10 km'. Den Haag. Katwijk. Noordwijk tot bij Vogel zang '30 km). Den Haag - Leiden (9 km autoweg en Den Haag Leidschen- aprfl UK km), (Van onze sociale economische redactie) LUXEMBURG Het Internationaal Christelijk Vakverbond behandelt vol gende week een nieuw ontwerp-begln- selverklaring, waarin de naam van het ICV wordt gewijzigd in Wereld Vak verbond van de Arbeid. De aanduiding „christelijk" komt dus te vervallen. De beginselverklaring wordt hiermee in overeenstemming gebracht. In het ICV. van huis uit een bunde ling van christelijke vakcentralen, zijn thans meer mohammedaanse e.a. vak verbonden. bijv. uit Afrika, aangesloten. Het vakverbond kan niet meer in meer derheid christelijk genoemd worden, zelfs de naam van Wereldverbond van gelovige arbeiders is niet meer haal baar, omdat bepaalde vakverbonden wel de verantwoordelijkheid van de mens aanvaarden tegenover de maat schappij. maar deze verantwoordelijk heid los willen van een relatie tot God Het dagelijks bestuur van het ICV heeft ingestemd met de nieuwe naam van het verbond Volgende week begin nen de discussies in plenaire vergade ring. De vraag is nog of voor het CNV het lidmaatschap van het nieuwe WVA mogelijk zal zijn. Aangenomen wordt dat het NKV hiermee minder moeite zal hebben. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Als de commis sie tot herziening van de codex iuris canonici tot taak heeft, het kerkelijk recht aan te passen aan de beginselen van de universele verklaring van de rechten van de mens van 10 december 1948, dan zal zij evenals op 10 de cember 1520 Luther gedaan heeft de brand moeten ste ken in het bestaande kerkelijk wetboek. Dat was gisteren de slotconclusie van mevrouw mr. dr. J. C. de Meye- re op de jaarvergadering van de vereniging „Protestants Nederland". Zij sprak over het onderwerp „De Rooms-Katholieke Kerk en de rech ten van de mens." Zij zette uiteen, dat het vrij heidsbegrip van de Rooms-Katholie- ke Kerk een heel andere is, dan die van de filosofie van de rechten van de mens. Bij de laatste is leven in vrijheid: leven onder een regime, dat de individuele vrijheden zoveel mogelijk eerbiedigt en beschermt en tevens orde weet te bewaren. Collectief In de Rooms-Katholieke Kerk had zich echter een volkomen Romeins vrijheidsbegrip ontwikkeld. De Ro meinen kenden geen recht op indi viduele vrijheden. Voor hen was „li- bertas" uitsluitend een collectief be grip. Leven in vrijheid was leven onder het juiste gezag. Ook voor de Rooms-Katholieke Kerk werd vrij heid een uitsluitend collectief be grip: leven onder het gezag van de waarheid, namelijk de leer van de Rooms-Katholieke Kerk. In dit systeem kwam niet aan de mens recht toe. Alleen de waarheid had recht De dwaling had geen recht en moest uitgeroeid worden. Dit hebben de pausen tot en met Pius XII krachtig gehandhaafd. Typerend voor de Romeinse vrij heidsopvatting noemde mevrouw De Meyere de encycliek „Libertas" van Leo XIII uit 1888. Na een lofzang op de vrijheid worden alle fundamen tele vrijheden veroordeeld. Volgens deze encycliek is de ideale staat, die, welke uitsluitend aan de Rooms-Ka tholieke Kerk vrijheden toestaat. Daar heerst de ware libertas. Is dit niet uitvoerbaar, dan verzet de kerk er zich uit moederlijke goedheid niet tegen, dat openbaar gezag sommige dingen duldt, die niet overeenstemmen met de waar heid, namelijk ter vermijding van een groter kwaad of ter verkrijging of behoud van enig goed. breuk op de pretenties van de Rooms-Katholieke Kerk als enige verkondigster van de waarheid, ge zien de uitspraak dat deze godsdienstvrijheid „betrekking heeft op de vrijheid van dwang in de burgerlijke samenleving en de traditionele katholieke leer over de morele plicht van mensen en ge meenschappen tegenover de ware godsdienst en de enige kerk van Christus hoegenaamd niet aantast." Dwang Dit afwijzen van de fundamentele vrijheden was voor de Rooms-Ka tholieke Kerk geen beletsel, om zich op de rechten van de mens te beroepen in landen, waar zij een minderheid vormde. Toen kardinaal Ottaviani eens verweten werd, dat dit een meten met twee maten was. antwoordde hij: wij moeten juist met twee maten meten: één voor de waarheid en één voor de dwaling. Kentering Pas met paus Johannes XXIII kwam er een kentering. Het Tweede Vaticaanse concilie heeft in 1965 met zijn „Verklaring over de godsdienstvrijheid" gebroken met de eeuwenoude leer „de dwaling heeft geen recht." Aan burgerlijke over heden wordt verboden iemand® godsdienstvrijheid te belemmeren. Wel laat de verklaring de moge lijkheid open, dat aan een bepaalde religieuze gemeenschap een bijzon dere burgerlijke erkenning word' toegekend. Maar dan moet tegelijl het recht van alle burgers en var alle religieuze gemeenschappen op godsdienstvrijheid worden erkend en geëerbiedigd. De verklaring rr.aakt volgens me vrouw De Meyere echter geen in- Hieruit is volgens mevrouw De Meyere te lezen, dat de Rooms-Ka tholieke Kerk zichzélf wél het recht voorbehoudt, om dwang op dc gewe tens te blijven uitoefenen. Dat kan volgens haar ook niet an ders, want in 1870 is dogmatisch vastgelegd, dat katholieken geen ge rechtvaardigde reden kunnen heb ben, om het geloof dat zij onder het leergezag van de kerk hebben aan genomen, in twijfel te trekken. Wie twijfelt, is volgens het Kerkelijk Wetboek reeds een strafbare ketter. Behalve gewetensvrijheid zijn er nog andere rechten van de mens, die de Rooms-Katholieke Kerk ten op zichte van haar leden niet erkent. Wie rooms-katholiek gedoopt is, blijft levenslang onderdaan van de kerk en mist dan onder andere recht op godsdienstvrijheid (want hij kan niet van godsdienst veran deren). recht op vrije meningsuiting (want hij staat onder censuur van de kerk), recht om geldig te huwen volgens zijn' nationale wet (want de kerk erkent alleen zijn kanoniek huwelijk), recht op eerbiediging van zijn privé- en gezinsleven, recht op vrijheid van vereniging. Uit juridisch oogpunt ernstiger is. lat het kerkelijk recht ook inbreuk maakt op fundamentele mensen rechten van niet-leden van de Rooms-Katholieke Kerk. Zo kan een kind vanaf zevenjarig"» leeftijd •elfstandig beslissen. of het -ooms-katholiek gedoopt en opge- "oed wenst te worden. Om die op voeding veilig te stellen, kan het kind zo nodig ontnomen worden aan niet-rooms-kathoheke ouders of voogden. vey men heil Id he tersd L wai |iede) Haar I zett In 1967 kwam voor het eerstu s^s dergelijke interkerkelijke uitgavqiet - stand. De oplaag was toen 67lzeer exemplaren. jken Het blad bevat bijdragen van ftstre, formeerde, hervormde, lutherse^ jjU rooms-katholieke auteurs. Onde^ za titel „Hart tegen hard" stelt dr. I '25 r Buskes het hart van God têgeii-strai het harde van de wereld. Ds. E. en- man vertelt op sobere wijze de kkon boodschap en drs. Th. H. J. Zvg en kruis, bisschop van Haarlem, zej een overdenking „Hart onder riem": Het diepste, wat ons in KU-L mis is aangezegd, is niet dat wij'1 11 moeten doen, maar dat God iets |e h J all Journalist Joost van Roon ve over het Mississippi Delta Pastoi Dr. C. P. Sporken, hoogleraar il medische ethiek te Nijmegen, lj een bijdrage over ethische probl^ van de harttransplantaties. Tenslotte zijn er een aantal ve^[ len voor de jeugd van ds. J. Gou re. mevrouw H. Spies-Pieterse ei mevrouw M. Mostert-SchendelaarDrths Het blad. dat zestien pagina's^oU» en in kleurendruk is uitgevoerd,, u een uitgave van Boekencentrum 50- Haag. Het fungeert ook als kM"~* nummer van De Open Deur/Orf£jST weg. u.: s< :-Jhoor mommmm; NED. HERRV. KERK Beroepen te Nijehaske, J. M^estI ling te Heerde: te Wierden (vac,, k Wursten), J. H. Vlijm te Krimota. aan den IJssel. jedïe Aangenomen naar Maasdijk, lf de Gelder te Wissenkerke: l»11.01 Pesse (toez.), D. C. C. Stail"^ Heerlen. hooi Bedankt voor Wezep (vac-^?-: Gooijer), H. Binnekamp te Vriej^,1 veen; voor de benoeming tot ader stand in het pastoraat te ScherPren zeel, E. E. de Looze, em. prec}lver Hilversum. her Emeritaat verleend aan O. Hul te Menaldum en (om gezondhjhooi redenen) aan A. C. Smits te Anpe'ii foort. je die GEREF. KERKEN Beroepen te Baflo, E. Baerenip51. Smilde; te Rottevalle, kand. W. Khu benga te Assen; te Sittard, R. fs Ni lemaker te Dronten; te Uithui meeden (2e beroep), W. J. de jif s: ter te Harkema-Opeinde. f1"11 Aangenomen naar Rinsumag^,^ W. Wiersma te Kollum; naar Wisoci ningen (vac. drs. H. Steen( drs. W. E. M. Honig te Scharnejur: turn. Bedankt voor Bedum (vac^l Reenders), H. Tien te Ede; Grootegast (vac S. van der Liif Hardegarijp, Varsseveld Voorthuizen (vac. K. Bokma)ï W. Broersma, die voorlopig geerr roepen meer in overweging l nemen. GEREF. KERKEN vrijgemaall-; Aangenomen naar Oegstgd# (vac. R. Brands), M R. van Berg, voorheen missionaris ptïöt kant in Richmond (Natal, Afrika). Bedankt voor Orangevïlle (d„_ A Kooii te Emmen: voor Smiths r P. Schelling te Wetsinge CHR GEFEF. KF^KEN Be.-oenen te Gouda. M de te Amsterdam-Noord: te 's-Graj hage-West. J Westerink te Hc^y stedeKerkwerve: *e MaarssenP van der Weele tr Huizen r GEREF CEMEFNTEN j Ul] Beroenpp te eZist, J. C. Westioor te te Meliskerke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2