)UITSE POGING STRANDT OP FRANSE WEIGERING Commentaar Jonge heet prins Friso Tienduizend doden per dag Het Kwartet r 1® Weer geen kans voor Engeland bij E.E.G. HET WEER Stormachtig Soekarno zou zijn gearresteerd TIPS VOOR VERLOOFDEN y&utuj/hI van deze glanzende onder- zettertjes (mei fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 28 september 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen steur: F. Diemer Iredacteur: Dr. E. Diemer F CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De beste leraar is hij, die jet meest van zijn leerlingen psteekt. DE BOISSON Hervormde kerk moet volk weer. bereiken zij moet ons DE BILT September blijft Ok deze laatste dagen volhar- en mei dominerend te nat en tibestendig herfstweer, j Bij Schotland ligt het centrum an een stormdepressie die naar et oosten trekt. Langs onze kust zal de wind >t hard of stormachtig toene- len uit het zuidwesten. Er pas- jren enkele opklaringen, maar 1 de loop van morgen is een tiienstoring te verwachten. Enkele van die buien kunnen ïk van onweer vergezeld gaan )als gisteravond het geval was. Tot begin oktober is geen be- ngrijke verbetering van dit ibestendige herfstweer te ver achten. Z9 september: zon op 6.37. zon onder .22; maan op 15.55. onder 22.26, 30 september: zon op 6.39. onder maan op 16.35, onder 23.50. In Bonn hebben president de Gaulle van Frankrijk en de Duitse bondskanselier Kiesinger gisteren besprekingen gevoerd over de EEG en de internationale toestand na de bezetting van Tsjechoslowakije. De staatslieden poseerden vriendschappelijk voor de fotografen. BRUSSEL Een Duitse poging liet EEG-overleg in Brussel over de toetreding van Engeland uit de im passe te halen, is weer gestrand op een botte weigering van Frankrijks minister van buitenlandse zaken Debré. De Italiaanse voorzitter van de ministerraad, Malfatti, kon aan het slot van de discussie slechts konstateren, dat de Benelux en Italië zij het zonder enthousiasme het nieuwe Duitse com promis als een uiterste minimum konden aanvaarden. treding en zal die toetreding dan ook op de agenda van elke bijeenkomst van EEG-ministers laten plaatsen. Ons land zal ook blijven weigeren mee te werken aan de verdere ont wikkeling binnen de Europese ge meenschap, die niet door verdragen zijn voorgeschreven. En deze weige ring zal blijven voortduren, totdat de toetreding van Groot-Brittannië is geregeld. Minister Luns kondigde aan, dat hij in oktober op de vergadering van de ministerraad van de West-Euro- pese Unie (waarvan ook Engeland deel uit maakt) opnieuw het Bene- luxplan ter sprake zal brengen. Dit plan pleit voor nauwe kontak ten met Engeland over technolo gische samenwerking buiten het EEG-kader, desnoods zonder Frank rijk. Minister Brandt had aan het begin van de vergadering geprobeerd de Fransen over te halen, op grond van de nieuwe situatie In Europa na de Russische inval in Tsjechoslowakije. De noodzaak tot verregaande integra tie is volgens Willy Brandt groter dan ooit. Het Duitse plan voorzag in interne versterking en uitbouw van de Europese gemeenschap (technologische samenwerking) en tevens in onderhandelingen met Groot-Britannië over voor lopige regelingen op handelsge bied. Een van die regelingen was het verlagen van de douanetarieven van dertig procent in drie jaar tijd. Deze maatregelen zouden moeten worden genomen in afwachting van Enge- lands feitelijke toetreding. Meteen na deze vergeefse poging reisden Debré en zijn Westduitse col lega Brandt naar Bonn, waar zij aan wezig moesten zijn bij de besprekin gen tussen bondskanselier Kiesinger en president De Gaulle. In Brussel bleven de overige vier ministers achter met de vraag, welke invloed het Duitse echec zou kunnen hebben op de besprekingen van Kiesinger met de stijfhoofdige Franse president. Minister Luns zal zich niet aan het Franse veto storen, zei hij na afloop van de vergadering. Nederland zal blijven ijveren voor Engelands toe- Uitkering werklozen aan Met het luiden van een kris tallen klok heeft prins Bernhard gisteren het alasvormihgscen- trum van de Kon. Ned. Glas fabriek officieel geopend. Een van de directeurendrs. G. J. M. j Heulekijkt toe. (Zie ook elders in dit blad) UTRECHT De tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus heet: Johan Friso Bern hard Christiaan David, zijn roep naam is Friso. Deze namen wer den vanmorgen om tien uur be kendgemaakt door prins Claus, toen hij in het Utrechtse stadhuis zijn zoon aangaf bij de burger lijke stand, drie dagen na de ge boorte. Deze naamgeving was het hoogte punt van de korte plechtigheid in de burgemeesterskamer, die slechts door een klein gezelschap werd bij gewoond. De pers was vertegen woordigd door twee journalisten, een namens de Nederlandse en een namens de buitenlandse bladen. De radio verzorgde een directe uitzen ding. „Getoond" Voordat prins Claus aangifte deed had hij zijn zoon in het Academisch ziekenhuis „getoond" aan de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en aan de twee getui gen, prof. dr. L. J. M. Beel, vice- president van de Raad van State, en premier P. J. S. de Jong. Ook waren hierbij aanwezig de particulier secretaris van het prin selijk paar, mr. H. J. baron Van Asbeck, en het medisch team dat prinses Beatrix bij de bevalling heeft bijgestaan. Bij stadhuis Tegen tien uur kwamen priris Claus en zijn secretaris, de burge meester en de getuigen bij het stad huis aan. In de burgemeesterskamer kwam de president van de recht bank, prof. mr. V. J. A. van Dijk er bij. Na het voorlezen van de akte liet de heer R. Vleer, chef van het bu reau burgerlijke stand, deze tekenen door prins Claus, prof. Beel, pre mier De Jong en burgemeester De Ranitz. Vervolgens schreef de bur gemeester de namen van de jonge prins in het trouwboekje van prin ses Beatrix en prins Claus. De burgemeester hield een korte felicitatietoespraak tot de vader van prins Friso, waarin hij de jong geborene een prachtige jongen noem de. ..Zijn blauwe ogen kon ik he laas niet zien", aldus de burgemees ter, die ook zijn „vele haar met de prachtige scheiding die er in was aangebracht" heel mooi noemde. De gordijnen van de burgemees terskamer waren gesloten, zulks in verband me- de opname van een kleurenfilm voor de televisie. Aan het eind van de plechtigheid overhandigde de heer De Ranitz na mens de gemeente Utrecht aan prins Claus een driedelig zilveren kinder couvert van klassieke uitvoering. Daarin is het wapen van de gemeen te gegraveerd Later zal in het cou vert ook het wapen van prins Friso gegraveerd worden. LAPMIDDELEN Maar Debré Wist het allemaal veel b&.fc* De economische toestand van Engeland was nog net zo slecht als op het moment dat Engeland om toe treding vroeg en dat was voor Frankrijk reden om nee te zeggen. Debré vergat te zeggen hoe slecht Frankrijk er economisch voorstaat na de onlusten en stakingen in mei en juni. Minister Luns verklaarde later dat het Duitse voorstel en het Benelux- plan in feite lapmiddelen zijn, maar dat Frankrijk de Vijf dwingt daar naar te zoeken. DJAKARTA Het onafhankelijke Indonesische dagblad Noesantara heeft gemeld, dat ex-president Soe karno twee dagen geleden door het leger is gearresteerd. Hij zou betrok ken zijn bij pogingen van de commu nisten om een derde opstand te ont ketenen. Een woordvoerder van Soekarno's paleis heeft evenwel meegedeeld, dat de ex-president niet is aangehouden. Wel mag hij zijn paleis van de mili taire autoriteiten niet meer verlaten. PARIJS Eén van 'Je felste te genstanders van De Gaulle. Gaston Monnerville, heeft aangekondigd zijn funktie van senaatsvoorzitter neer te leggen als protest tegen het besluit van De Gaullc de wetgevende macht van de senaat op te heffen. ..Rode Danny" (Daniel Cohn- Benditde Duits-Franse studen tenleider. die een grote rol heeft gespeeld bij de studentenopstand in Parijs, stond gisteren in Frankfurt terecht voor zijn deel name aan recente ordeverstorin gen. Met een nadenkend gezicht luisterde hij in de beklaagden bank naar zijn verdediger Hei- rich Hannover. Tegenaanval van Biafranen FR WAS en is een aantal werklo- zen. dat misschien aan de slag zou kunnen, maar dat daarvoor gro te financiële concessies zou moeten doen. In deze gevallen is het veelal zo. dat de werkloosheidsuitkering, die lager is dan het loon of salaris dat men voorheen verdiende, toch nog hoger is dan het loon of salaris dat men in een nieuwe werkkring zou moeten aanvaarden. Over deze sociaal moeilijk verteer bare zaak heeft de Sociaal-Econo mische Raad nu advies uitgebracht aan- de regering. Op de vraag, of aan de betrokken werknemer een toeslag zou moeten worden toegekend op het lagere loon in een eventuele nieuwe werkkring, heeft de raad helaas geen antwoord gegeven. De raad wil de betekenis van een dergelijke aanvulling uit het wacht geld- en werkloosheidsfonds eerst nog nagaan in het kader van het arbeids marktbeleid. Waarom de raad de suggestie van de minister van sociale zaken en volks gezondheid niet heeft overgenomen, is hiermee echter nog onvoldoende duidelijk gemaakt. Gelukkig heeft de raad wèl positief gereageerd op de gedachte, een werk loze niet af te straffen met een lagere werkloosheidsuitkering, wanneer hij na werkloos geweest te zijn op nieuw werkloos wordt na een nieuwe werkkring met lager loon te hebben aanvaard. Wordt de man opnieuw werkloos, dan krijgt hij ten minste de werkloos heidsuitkering, die hjj gedurende zijn eerste periode van werkloosheid ge noot, zü het dat deze regeling uiter aard aan bepaalde termijnen is ge bonden. Hiermee kan voor velen de rem weg genomen worden om een werkkring met lager loon te aanvaarden. Het SER-advies luidt weliswaar slechts voor een deel positief, maar de regering kan nu toch weer een extra bijdrage zij het een geringe leveren ter vermindering van het aantal werklozen. U wilt Uw uitzet, servies, cassette of meubelen kopen. U wilt goede voorlichting, zodat U een juiste beslissing kunt nemen. Vraag dan onze brochure met waardevolle tips. Wij verstrekken tevens introductiekaarten waarop U alle merkartikelen met 10 en 15% korting kunt kopen. Vraag introductie. Een briefkaartje of telefoontje is voldoende. CONSUMENTEN ORGANISATIE LINKANTO POSTBUS 158 LEIDEN TEL. 33914 OEMOEAHIA Terwijl het Rode Kruis vannacht bekend maakte dat er dagelijks acht a tienduizend Biafranen van hon ger sterven, hebben de strijd krachten van de afgescheiden staat een felle tegenaanval inge zet. Volgens betrouwbare bronnen zou den zij de stad Ikot Ekpenc in de buurt van Aba hebben veroverd. De ze stad werd vier weken geleden door de federale troepen bezet. Radio Lagos meldde dat een tegenaanval van Biafra bij hel vliegveld Obilagoe is afgeslagen. Het Rode Kruis heeft de Nigeri- aanse beschuldiging, als zou deze hulporganisatie (volgens Lagos van „twijfelachtig allooi") wapens en huurlingen vervoeren, absoluut vals genoemd. Het Rode Kruis voert met enkele landen, waaronder Engeland en Scandinavische landen, besprekingen over de mogelijkheid boven Biafra voedsel uit te werpen per parachute. Het aantal nachtvluchten naar Bi afra is de afgelopen dagen gehal veerd. De Biafraanse leider heeft in een rede voor radio Biafra, die sterk werd gestoord door de federalen, ge zegd dat „God moge verhoeden dat één Biafraanse leider er tussenuit zal knijpen". Oejoekwoe zei clat de strijd pas begonnen is. Zijn troepen zullen de komende dagen felle tegenaanvallen inzetten. Het eerste resultaat was de verovering van Ikot Ekpene. Zendingsarts OEGSTGEEST De strijd in I Biafra kan nog heel lang duren, j Als westers man had ik het in de anderhalf jaar dat de burger oorlog duurt, al zesmaal opgege ven. Maar de Biafranen zetten door. Aldus de indruk van de Nederlandse zendingsarts K. Reijnierse (35), die gisteren uit Biafra terugkeerde. Sinds het uitbreken van de oor log werkte hij aan het front. In de laatste vijf maanden was voort durend het schieten op zeven mijl afstand van zijn standplaats te ho ren. Dr. Reijnierse had opdracht van de Presbyteriane church en de Raad voor de Zending van de Her vormde kerk, tot juli jl. zijn werk in een ziekenhuis in de provincie Uburu te verrichten. Hij bleef op eigen verantwoording tot vorige week zaterdag. Toen hoorde hij dat Uburu, waar 400.000 van de ongeveer 10.000.000 Biafranen wonen, door de federale troepen van de rest van Biafra was gescheiden. De aanvoer van medica menten staakte, de inheemse hoofd verpleger nam de leiding van het ziekenhuis (200 bedden) en de vluchtelingendienst en dr. Reijnierse kon, zij het. dank zij veel (militaire) hulp, naar Nederland terugkeren. Voorlopig gaat hij zijn verlof periode in het zendingshuis te Oegstgeest gebruiken om in zijn ge zin (mevrouw H. Reijnierse—Kijne en hun drie kinderen kwamen vijf maanden eerder terug) tot rust ie komen. Zout en eiwit Dr. Reijnierse noemde het gebrek aan koolhydraten, zout en proteïne in Biafra het meest nijpend. Op het vliegveld Ilo landen twintig vlieg tuigen per nacht. De Wereldraad van Kerken zorgt voor negen vluch ten per nacht. Van de ziekenhuizen in het gebied was alleen het zijne niet gebombar deerd. De laatste anderhalfjaar was dr. Reijnierse de enige arts op 500.000 mensen. LONDEN De Britse Labour par tij heeft een plan goedgekeurd om meer belasting te heffen van de ver mogens van zeer rijke Britten. In een manifest, dat op het partijcongres, maandag, zal worden ingediend, staat, dat vijf procent van de En gelsen meer dan 200.000 pond bezit. Dat is ruim driekwart van het totaal vermogen in het land. BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 okt. a.s. ld IH voor bet 4e x-t.av kwartaal of A 70 voor de maand v oktober over te schrijven op onze post rekening nr. 6.89.30. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening. wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Nieuwe Leidse Courant Directie. INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMEPS 3JP JNSPUP6 Ik geef op als nieuwe abonnee; betaalt; per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. Do nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1