BOLGEWASSEN 37 Naar school FEESTEIEREN OP TAFEL Paddestoel veel te weinig beseft de inbezitter dat in het hartje de winter al kleur te zien ji zijn op de dorre aarde. Toch jn er talloze kleine bolgewas die de lente inluiden en de inter helpen verkorten. Een iderwerp dat we nu al aanroe- n omdat al dat vroeg bloeien- goedje een vroege planting rlangt. De maand oktober «ft de meeste kans van sla- En hoewel het niet gezegd dat zij bij een latere beplan- zullen mislukken, is het isico toch veel groter. En dan kwasi nonchalant uit strooien en niet op nette rijtjes ilanten. Onder de heesters in v tuin moet het er uitzien of natuur zelf de bolletjes in Bse groepjes heeft laten vallen. - S Hoewel sneeuwklokjes officieel een of meer vochtig, beschaduwd plekje •langen, hebben ze zich bij ons genes- ld in een kronkel van de stam van een oos op het zuiden. Maar die stam oorkomt natuurlijk felle zon op de wor- ls. Sneeuwklokjes geven het niet gauw al vermeerderen ze zich het beste on- heesters en bomen, waar de grond kor afgevallen blad steeds vochtiger en humusrijker wordt. Sneeuwklokjes Hebt U soms geen succes met sneeuw- lokjes in Uw tuin? Plant ze dan nu is wat dieper, nl. op 8 cm diepte en |eef ze niet meer afstand dan 4 a 5 cm. De winteraconiet Eranthis hiemalis is vat moeilijker in de omgang, maar heb ben we er dat niet voor over? Want zij brengt de zon in onze tuin met haar gele komvormige bloemen, soms nog vóór of tegelijk met sneeuwklokjes en sneeuw- roem. Ze verlangt schaduw en vochthouden- de grond. Op een droog schraal plekje doet ze het beslist niet, zo min als wan neer ze ondersteboven in de grond wor- VAN BLOEM'EN PLANT den gestopt. De zwarte, als erwten zo grote knolletjes moeten namelijk met het kleine bobbeltje, waarvan ze voorzien zijn, naar boven, geplant worden om te kunnen bloeien. Plant ze net zo diep en even ver uit elkaar als sneeuwklokjes en maak er flinke groepen van. Wie heeft niet de prachtige sterretjes van Anemone blanda in wit, rose en blauw op „Keukenhof" bewonderd? Ze hebben een koele vochthoudende grond en schaduw nodig. Ze doen het ook prima onder rodo dendrons, maar worden daar nog wel eens door vogels aangepikt. Op 6 cm hoogte kruislings wat zwarte draden er over kan beschadiging voorkomen. Plant ze vooral niet te ondiep, ga gerust tot 8 cm en geef ze 10 cm afstand. Sneeuwroem Chionodoxa of sneeuwroem behoort mede tot de eerste lenteboden en ook zy doet weer wonderen onder laag struik gewas. We kunnen kiezen tussen Chiono doxa gigantea, grootbloemig, lichtblauw en de helderblauwe Chionodoxa luciliae met wit hartje, de rose variëteit Pink Giant en de gentiaanblauwe Chionodoxa sardensis. Zet ze 68 cm diep met 4 cm tussenruimte. En hebt U ooit botanische krokussen beproefd? Als de winter mild wordt kun nen ze soms eind januari al bloeien en speciaal Crocus chrysanthus E. P. Bowles, botergeel, van buiten purper geaderd, met Crocus ancyrensis, oranjegeel. Trouwens alle botanische krokussen zijn de moeite waard, vroeger bloeiend dan de gewone krokas. Weliswaar kleiner van bloem, maar zeer weelderig en lang bloeiend. Prachtig door contrasterende kleuren van binnen- en buitenzijde en niet of zelden door vogels belaagd! A. C. MULLER-Idzerda. 206 Toen zat ik weer daar boven en zag het alles onder mij door trekken en ik kreeg een onweerstaanbaar verlangen het Licht nog verder te vol gen tot waar de horizon opklaarde en de stralende dag door de wolken brak, en waar het Licht de ogen in heerlijkheid verblindt. Nog niet, zei een stem nog niet, maar laat je leiden. Toen kwam er een hand op mijn schouder, als de hand van vader. Vader...., stameldeik, vader, ben jij het? Maar de stilte zei: Zie naar de horizont. O lieveling, die laaide op met wel duizend vlammen en de wolken straalden als poorten van Licht, zodat ik mijn ogen moest neerslaan en mijn handen voor mijn gezicht drukken om niet te vergaan in heerlijkheid J en toen werd ik wak- daarin vond ik een weerglans van de duizend vlammen van ker, ik zag jouw ogen, lief en lichtend boven de mijne en het Licht. De stilte sloop op tere voeten door de kamer. Freek voelde Noldies lichaam trillen tegen het zijne. Liefste, fluisterde hij, liefste, wij, stralen aan de Godszin, zo arm, petieterig en krom, zo boos en donker en half uitgeblust, maar toch allen met een vonk van eeuwigheden toegerust. Noldie, liefste Freek... Zij kroop dieper in zijn arm, voelde zijn hart warm en levend kloppen in zijn borst. Wat betekent dit alles jongen, ik voel het zo goed, maar vind de woorden niet. Ik heb er lang over gedacht om dat precies te weten, zei hij ernstig, maar ik geloof, dat het dit is, dat wij hier op aarde het Licht moeten zoeken, en Het volgen, overal, dat wij moeten gehoorzamen aan de Leiding in ons leven, uitzien naar de wenken, die wij vaak genoeg krijgen, maar niet opmerken of veinzen niet op te merken, omdat het ons gemakkelijker valt ze niet te gehoorzamen. En dan, Nol, weet je wat mij hoe langer hoe duidelijker wordt, de grote levenswaarheid van de woorden van Jezus: 'Al wat gij op aarde binden zult, zal in de hemel gebonden wezen en al wat gij op de aarde ontbinden zult, zal in de hemel ontbonden wezen.' Dat geldt dus voor het grote en voor het kleine, voor èlles. O Noldie, dat wij elkaar hebben gevonden. En dat die binding in eeuwigheid zal duren als je maar niet bang bent om te volgen, en op te volgen, als je het talent maar ontvangen hebt. Freek, vroeg zij zacht na een korte poos, waarom schrijf jij nooit iets op? Jij schildert immers met woorden, dat is toch hetzelfde of ik het met kleuren doe. Waarom schrijf je niet op, wat tot je komt, je dromen, je gedachten? Hij aarzelde. Ik durf niet, Nol, ik ben bang voor de afwijking, voor wekelijkheid, voor... ja, ik weet niet waartoe het zou voeren. Bijna driftig schudde Noldie haar korte lokken, schoof wat hoger in zijn arm en keek hem aan. Wat een onzin, zei ze, omdat je stiefvader dat eens tegen je heeft gezegd en omdat je vroeger een onevenwichtige jongen was, niet rijp voor alles wat zich aan je opdrong? Hoor eens, lieverd, ik zal je wat zeggen: je hebt je blind gestaard op schilderen, omdat je vader schilder was. Dit heeft je in de weg gestaan om heel normaal een andere uitweg voor je inspiratie te zoeken of liever: je inspiratie haar zin te geven en te gaan schrijven. Jij met je struisvogelpolitiek! Dacht je soms, dat met je mooie-woorden-mij-inspireren niet al even-ver-weg-zijn betekent van jouw standpunt bezien, als dat je het met een pen of een schrijfmachine op papier bracht? (Word! vervolgd) 'OOR Dë JfcUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR I ZATERDAG 79 SEPTEMBER 1968 Hor. 1. houten schoeisel, 5. jong varken, 7. plaats in N. Brab., 11. soort gebakje, 12. lichaamsdeel, 14. voegwoord, 16. rivier in Duits land, 18. voorwerp om te snijden, 20. rijkaard, 23. een zekere, 24. atmosfeer (afk.), 25. zytak Donau, 27. aardsoort, 28. titel van de heerser van Algiers, 30. soortelijk gewicht (afk.), 31. ketting, 33. geestelijke, 34. gewicht (afk.), 36. ruiterfeest van Cowboys, 38. hoofddeksel, 39. inhoudsmaat, 40. maanstand, 42. handschoenen- leer, 44. afgelegen, 45. muzieknoot, 46. schrander, 48. huidziekte van biggen, 50. korrelig sneeuwijs in de hooggebergten dat lang zamerhand in gletsjerijs overgaat, 52. gevangenis, 53. stad in Frank rijk, 54. kolenemmer, 55. deel van de onderarm, 57. plaats in N. Brab., 59. broedplaats van vogels. 61. lidwoord, 62. hoender achtige vogel, 63. vertegenwoordiger, 66. reeks, 67. uitroep, 68. schrijfkosten, 69. wijnmaat 71. muzieknoot, 73. plant, 75. kweken, 76. muzieknoot, 78. eerste boek van Mozes (afk.), 79. hoogste punt, 81. waterdoorlatend, 82. pers. voornaamw. 83. verlegen, 85. rivier in Italië, 87. vaarwel, 88. bloeiwijze, 90. rivier in Rusland, 91. meis jesnaam. 93. hemellichaam, 94. enkele, 95. zoen, 96. leger (Fr.). Vert. 1. zwemvogel, 2. onderricht, 3. rund, 4. rivier in Italië. 5. levendigheid, 6. genoeg gekookt, 7. boom, 8. rivier in Italië, 9. plaats in Gelderl., 10. leeg, 11. hoon, 13. voorzetsel, 15. staat soms boven drukwerk, 17. voorschrift, 19. jongensnaam, 21. boom, 22. kan men uit drinken. 25. achting, 26. plaats in Frankrijk aan de Maas, 28. hinderen, 29. onbep. voornaamw., 32. bedrog (barg.), 33. plaats in Zwitserland, 35. ingewand van haring, 37. luwe of windstille plaats, 39. honingbij, 41. joodse gemeente, 43. meisjesnaam, 45. inhouds maat, 46. zeepwater, 47. verkeerd, 49. griekse letter, 50. Europeaan, 51. doorweekt, 53. vlaskam, 56. lied, 57. vertrouwelijk, 58. afzonder lijk, 60. vogel, 62. metalen vaatwerk, 64. boomloot, 65. kweker, 67. hoog nest van een roofvogel, 68. laag schoven op de dorsvloer, 70. latwerk, 72. bijenhouder, 74. zeehond, 77. Ierland, 79. zeelt (ZN), 80. bontjas, 82. denkbeeld, 84. nachtgewaad, 85. meisjesnaam, 86. muzieknoot, 87. myth, figuur, 89. muzieknoot, 90. lidwoord, 92. wa ter in N. Brab., 93. stapelmeter (afk.). OPLOSSING: Hor. 1. Bart, nade, 27. bron, 28. hoed, 30. den, 5. poet, 9. Griek, 14. ereis, 16. 31. toorn, 32. tram, 33. en, 35. Fien, 18. ende, 19. Semele, 21. toe, 36. tent, 37. paar, 38. troep, klak, 22. Dee, 23. en, 24. leng, 40. Toorop, 41. vest, 44. als, 46. 26. Lt, 27. Bilt, 29. Egede, 31. maan, 48. toen, 49. dop, 51. A.D., tree, 32. toe, 34. ene, 35. toon, 52. dertig, 54. eelt, 56. rente, 57. 37. prent, 39 Antoon, 41. V. E., sloot, 58. darm, 59. Trees, 60. 42. Aad, 43. rad, 45. oer, 46. men, Best, 61. als, 63. naar, 64. pint, 47. A.M., 48. Toledo, 50. naast, 67. kei, 69. Lia, 71. Ie, 73. Sn. 52. does, 53. ore, 55. dat, 56. reep, 57. spoed, 60. Bern, 61. al, 62. INZENDINGEN plan, 64. pr, 65. ent, 66. klok, 68. Inzendingen worden voor don- tralie, 70. stil, 72. soes, 74. Maine, derdag a.s. op ons bureau ver- 75. tegen. 76. tint 77. rats. wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart Vert, 1. besef, 2. aren, 3. rem, worden geschreven. In de linker- 4. Tiel, 6. of, 7. eik, 8. telle, 10. bovenhoek vermelden: „Puzzel- re, 11. indien, 12. edele, 13. keet, oplossing". Er zijn drie prijzen: 15. slee, 17. nat, 20. enge, 25. ge- een van 10,- en twee van 5;-. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het aPemaal? Gaat het goed op school? Wat treeg ik deze week een „hele- x>el" gezellige brieven op mijn mreau. Leuk hoor! Jullie hebben eweldig goed je best gedaan. Zo >Iijven doorgaan! Voor de nieuwelingen vertel ik nog eens dat tante Jos echt geen brieven aan jullie kan te rugschrijven. Wat zou dat een werk zijn! Ik zou dan 's nachts wel moeten opblijven en dat gaat natuurlijk niet. Heeft het bij jullie ook zo ge regend? Oef, het waren gewoon ilensregens, En wat een ha- Selstenen! Konden jullie wel te- Ie wind opfietsen naar school? De wind vond het na tuurlijk wel een leuk spelletje jullie steeds terug te duwen. Hij is sterk hoor! Jullie duwden natuurlijk nog veel harder terug. Geloof maar dat je daar sterk van wordt. De herfst is wat dat itreft wel heel goed begonnen, aar.... het kan echt nog wel mooi weer worden hoor! Jammer, dat voor veel van jul- !e de zwembaden weer gesloten rijn. De meisjes en jongens in de grote stad zijn echte geluksvo gels, want die kunnen hun hart ophalen in een binnenbad. Als ik bet goed heb begrepen zijn de schoolzwemlessen ook weer be gonnen. Leuk! Nu ik de brief bijna af heb, hoor ik dat er een prinsje is ge boren. Hoe vinden jullie dat? Het wordt net zo'n lieverdje als z'n Ze blijven soms eens kijken, Bij gracht of waterkant. Naar schepen en naar boten, Hun schooltas in de hand. Totdat opeens de kerkklok, Luid negen slaat. Bij dat geluid gaat ons drietal, Hollend langs de straat. De schooldeur is gesloten. Helaas ze zijn te laat. En alle drie weten ze. Wat hun te wachten staat. Als vier uur alle kinderen, Gaan spelen met elkaar. Dan ligt op drie bankjes, Het strafwerk voor hen klaar. broer Willem Alexander, geloven jullie ook niet? Hij lijkt echt wel een klein beetje op hem. Wat zal hij blij zijn met z'n kleine broer. Het mooiste was natuurlijk wel dat jullie een dag vrij kregen. Wat jammer dat hij heerlijk in het Water viel. Het oranjezonne- tje was geloof ik net op die dag met vakantie Jammer hoor! Meisjes en jongens we maken weer een eind aan ons babbeltje en tot de volgende keer. Daaag, TANTE JOS Meisjes en jongens we hebben hier weer een leuke kruiswoordpuzzel. Het lijkt een beetje in- Qewikkeld, maar dat is het helemaal niet hoor! Jullie zien hokjes met een kruis erin en blanke hokjes. De bedoeling is, dat we de namen van de voorwerpen in blan ke hokjes gaan invullen. De pijltjes geven pre cies aan hoe je het moet doen. De oplossing moe ien jullie voor dinsdag l oktober inzenden. Hebben jullie ook al zoveel mooie bladeren bij elkaar ge zocht? JARIGEN ER ZIJN ER WEER JARIG HOERA, HOERA!!! Ada v.d. Akker. Wietske Berg hout, Anneke de Hoog. Heleentje Koole, Rietje Roeleveld, Greet de Ruijter, Ada Teijgeler, Truus Vliegenthart en Ada v.d. Wel van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. PRIJSWINNAARS 21 SEPTEM BER Vorige week was er geen plaats meer voor de prijswin naars van de puzzel meisjes en jongens. Hier komen alsnog de gelukki gen van verleden week. Kees den Boer Rotterdam en Sea Bouman Aalburg. PRIJSWINNAARS Gerrie de Jong Hardinxveld en Slani Maliepaard Stad aan het Haringvliet. PUZZELOPLOSSING De dierennamen zijn: hond en haas De bloemennamen zijn: roos en tulp Het keukengerei is bord en vork. RAADSEL In de volgende zinnetjes is de naam van een dier verborgen. Zoeken jullie maar goed. 1 Is de kous lang en groot ge noeg? 2 Hij huilde heel erg. 3 Zij kregen allemaal een koekje van tante. 1029: Smidje Verholen mocht dan nu wel ontsnapt zijn uit de kerker, maar daarmee was hij nog lang niet weg uit het oude roof slot van Wolfaert de Rood- baert. Voorzichtig gluurde hij om zich heen en op zijn tenen sloop hij door het warnet van kale stenen gangen, waarvan oude kastelen altijd zo over vloedig zijn voorzien. Op een gegeven moment werd zijn aandacht echter ge trokken door een zwak gerammel van pannen en aardewerk, terwijl ook de pittige lucht van vers ge zette koffie zijn neusgaten aangenaam prikkelde. Voorzichtig gluurde hij om de hoek, denkende: „Daar ergens moet de keuken zijn. En bij de keuken is altyd een leveranciersingang, want edele kasteel bewoners waren niet gewoon hun kruidenier aan de hoofdpoort te ontvangen. Op naar de keuken dus, want langs de leveranciersdeur gaat smidje Verholen weer naar buiten, de gulden vrijheid tegemoet Voorzichtig sloop hij verder en weldra kon hij in de keuken naar binnengluren. Een klein koks maatje was daar ijverig aan het werk en de smid stelde tevreden vast: „Nou die zal me niet veel last bezorgen." En hij was zó verzonken in de bestude ring van de kleine kok, dat hij geen erg had in de onheilspellende schaduw Smidje Verholen en de Knap-Mutator die onhoorbaar kwam aansluipen uit een donkere zijgang, een eindje verder „En nou eerst meneer de kok even te pakken nemen," mompelde de smid. Op zijn tenen sloop hij de keuken binnen, waar het kokje bezig was met de toebereiding van vlobca, een Nicolagonisch gerecht Vol vuur roerde hij in een taai deegbeslag en hij merkte blijkbaar niet, dat er een insluiper naderde, die boze plannen koesterde Dit versje stuurde Willie Schreu- ders in Ze stappen met hun drietjes, Gezellig over straat. Ze babbelen en lachen, En vrolijk klinkt het gepraat. Lappie Loep en de pruikebollen Echt eens iets voor onze grote nichten en neven om voor hun kleinere zusjes of broertjes te maken als ze jarig zijn. De kleine mensjes kunnen dikwijls nog geen eieren verven en toch is het leuk om dan de eieren feestelijk op tafel te brengen. Nou het kan zonder verven ook hoor! De eieren kunnen we tegen woordig in een doosje kopen. Gooi dat doosje niet weg, maar snij het voorzichtig helemaal open. Het deksel heb je niet no dig. We knippen de randen van het doosje netjes bij en geven het een mooi kleurtje. Hiervoor heb je een niet te dunne kwast en ecoline met wat water verdund nodig. Door de natte verf wordt het doosje wat week, dus voorzichtig ermee. De onderkant zien we niet nn slaan we fijn over. Als alles goed droog is prikken we met de punt van de schaar in het opstaande karton wat gaat jes. We kunnen daar wat takjes groen of iets dergelijks in steken. Aan de buitenste rand tussen de eieren zetten of plakken we wat leuke beestjes die allicht in de speelgoedkast wel te vinden zijn. Als we veel eieren nodig heb ben kunnen we ook verschillende doosjes tegen elkaar zetten. Probeer het maar eens. Het hoeft echt geen pasen te zijn om de eieren feestelijk te maken hoor! Veel succes ermee! Nelleke Peursum maakte deze mooie luchttekening voor Cobie Drost stuurde het vol gende versje in. Paddestoeltje in het bos, Met je voetjes in het mos. Sta je prettig daar te samen? Ik weet van jullie heel veel namen! Jij daar met die rode hoed, Heet Dliegezwam, is dat niet goed En die gele eierzwam, Eet ik op mijn boterham. Zout, water voor de hele wereld!" Nu begon Jonas te begrijpen waar Lappie naar toe wilde. Hij knikte naden kend. „Ja, Lappie, dat is een geweldig idee, maar, houdt de bodem van de zee het gewicht van al die mensen?" grapte hij. Daar moesten de waard, Lappie en Jonas hartelijk om lachen, hoewel de waard niet eens begreep waar Jonas het over had. „Ik ga dadelijk mijn koffer pakken..." zei hij vrolijk. 54. „Het ls bijna voor elkaar, is 't niet Jonas", vroeg de waard, getooid in een pruikebol, „ik begin nu zo'n beetje genoeg te krijgen van dit teveel aan haar, en hij streek door zijn lange baard. „Als ik dit kwijt ben ga ik heerlijk een weelkje naar zee", zei hij toen. Lappie stootte Jonas aan. „Nou wat is er!" zei die kribbig. „De zee!" riep Lappie. ..Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben.... Zee!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19