Antiek van dames De Rooy is niet te koop zelf een vest met kabelpatroon MAAK YOGHURT NIET ZELF GEVULDE KIP Groene of fijne ruitjes MERKWAARDIG GEBRUIK VAK DE PIL dialoog Wel wat zeg je van mijn kippen? Geen beziens waardigheid zegt u? Ho even. U ziet hier de dames Lena en Piëta van Rooy. Zij bewonen een oude, ty pisch Brabantse boerderij met een open herd, zand op de vloer, bedsteden, ko per, plattebuis, vloekbus, opkamertje. Op het erf staat nog een waterput. Lena en Piëta zijn zo gastvrij dat u gratis in hun huis mag rondneuzen en betaal niet met een fooi, u zoudt ze grotelijks bele digen. Hun antieke inventaris is niet te koop. De dames wonen aan de Loofaart in Berlicum, Balkom zeggen de bewoners. Hier kunt u ook een echt streekgerecht, „offerween" genieten. Het wordt opgediend in een dichtgeknoopte brabants- bonte doek. Klinkt roman tisch, niet? Als u toch in de buurt bent doet u er goed aan kasteel Heeswijk te bekij ken, waar eens Frederik Hendrik, Lodewijk XIV, Pichegru en Napoleon woonden. Wie van naaldkunst houdt vindt in Schijndel mejuffrouw Michels. In dit dorp is ook nog een ras echte schaapherder. Jan van der Sangen. Wie de herfst wil prijzen vraag meteen voor 0,25 ..Auto trip door de Meierij" aan bij de VW Den Bosch te lefoon 04100-30428. Hebben uw kinderen al eens een echte klompen maker aan het werk ge zien? Allemaal te zien in het land van zoete lieve Gerritje. De VW advi seert u een paar wandel schoenen aan te doen, uw fototoestel mee te nemen, en sommige gastvrouwen en -heren even op te bel len dat u komt. De VVV heeft nog enkele routebe schrijvingen, goed voor een dagje rustig Brabant. Trip door de Meierij is 75 km lang. Vooral in de herfst valt er veel in de meierij te genieten. V Yoghurtsaus 21/} dl. yoghurt. 2 eetlepels honing. 1 theelepel ci troensap. 1 theelepel citroen rasp. 1 eetlepel vruchtesap en iets zout De honing goed door de yoghurt roeren en daarna het citroensap, de citroenrasp en het vruchtesap toevoegen De saus op smaak afmaken met wat zout en eventueel nog enkele druppels citroensap. Zwitserse broodjes Besmeer acht witte boterham men met boter. Snijd ze diago naal door. Snijd een grote ui in ringen en beleg het brood daar mee. Bestrijk de uien met mayo naise. Strooi er dik geraspte kaas overeen. Schuif de Zwitserse broodjes in een voorverwarmde oven en bak ze goudgeel. Yoghurt heeft dezelfde voe dingswaarde als melk. Het heeft echter een voordeel: 't is evenals alle zure melkprodukten licht verteerbaar. Daarom geeft men het graag aan zieken en herstel lenden. Een waarschuwing voor zelf- bereide yoghurt geeft het voor lichtingsbureau voor de voeding. Bij het zelf bereiden van yo ghurt, hetzij met een bacieriën- preparaat of met een lepel ge kochte yoghurt, bestaat de kans dat ongewenste bacteriën zich in het produkt ontwikkelen, het geen schadelijk kan zijn voor onze gezondheid. Dit geldt nog sterker voor het gebruik van het zogenaamde yoghurtplantje: hiermee kan trouwens de echte yoghurt niet vervaardigd worden. Er ontstaat een drank die wel op yoghurt lijkt, maar anders smaakt en soms door een gering alcohol gehalte enigszins schuimt. Het is beter de yoghurt bij de melk handelaar te kopen. Gebruik in plaats van slag room eens de volgende frisse saus bij een vruchtenslaatje: Amsterdam heeft bepaald niet het monopolie van sappige volkstaal. Ook in Brabant weet de volksmond van meepraten. Zo zegt men in Den Bosch „hij is van de groene ruitjes". Dat is iemand die behoort bij de gere formeerde kerk (waarin groene ruitjes zitten) in de Jan Heins- straat. Een Bosschenaar beweert nu. dat het moet zijn: van de fijne ruitjes. Wie weet wat het eigenlijk moet zijn? De VW, Markt 77 aldaar, zal het graag van u horen! Er mag dan in de Westerse we reld veel rumoer zijn om de pil, in het Oosten kent men wat dat betreft weer problemen waarvan het Westen geen weet heeft. In India wordt de pil van rege ringswege verstrekt in verband met de door de autoriteiten noodzakelijk geachte beperking van het aantal geboorten. Van een verbodsbepaling is dus geen sprake, eer het tegendeel. In sommige districten bleek dat de bevolking van deze maatregelen weinig begreep. Ontdekt werd, dat vele vrouwen de pil wel ge bruiken maar niet op de manier die de autoriteiten voor ogen stond. Veel vrouwen vonden de pillen zo mooi, dat zij er kettin gen van maakten, die ze vol trots om de hals droegen. Voordat u nu wat meesmuilend lacht: in Engeland hebben fraai gekleurde pillen en tabletten een doktersvrouw, mevrouw Yvonne Ba los uit Londen, op hetzelfde idee gebracht. Doordat bij de dokter via de fabrikanten ontzettend veel pil len, dragees en tabletten als monster werden toegestuurd, kwam zij op de gedachte van al die kleurtjes een schilderij te maken. Dat werd zo'n succes, dat zij er sinds die keer heel wat vervaardigde. BENODIGD MATERIAAL. 550 gr. DOLLAR SPORT en WELCOME MORO. Wit 23; een paar draden blauw 26 en rood 36. Naalden No. 4'li en 3'li. GEBRUIKTE STEKEN. DUBBELE GERSTEKORREL: le naald: 1 st. recht, 1 st. averecht. 2e naald: 1 st. recht, I sf. averecht om de 2 naalden verspringen. Jersey recht: 1 naald recht. 1 naald averecht. Jersey averecht: 1 naald averecht, 1 naald recht. Kabels: worden gebreid op 27 st. tussen dubbele gerstekorrel: 1 st. averecht, 1 st. recht, 6 st. averecht. 4 st. recht (die men opschuift, 2 naar rechts, 2 naar links, in elke 2e naald 5 maal, voor het vormen van een ruit. De st. in het midden van deze ruit worden averecht gebreid. Nog 5 maal in de andere richting opschui ven om de ruit te sluiten, ze wordt dus over 12 naalden gebreid; 6 st. averecht, 6 st. recht (deze vormen de kabel die in elke 12e naald wordt gekabeld); 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st. averecht. RUG. 106 st. opzetten en met de dunne naalden 4 cm. boordsteek 1/1 breien (1 st. recht, 1 st. ave recht). Doorgaan met de dikke naalden en de st als volgt verdelen: 14 st. gerstekorrel, 27 st. in pa troon, 24 st. gerstekorrel, 27 st. patroon, 14 st. gerste korrel. Op 36 cm. totale hoogte voor de armsgaten in elke 2e naald 1 maal 3 st. en 9 maal 1 st. min deren. Recht doorbreien tot op 51 cm, totale hoogte (15 cm. armsgathoogte), dan voor de schouders aan beide kanten in elke naald 1 st. minderen tot er 22 st. in het midden overblijven, die men inééns afkant. LINKERVOORPAND. 55 st. opzetten en met de dunne naalden 4 cm. boordsteek 1/1 breien. Met de dikke naalden als volgt verderbreien: 28 st. gerste korrel, 27 st. patroon: op 36 cm. totale hoogte voor het armsgat 1 maal 3 st. en 9 maal 1 st. minderen. Tegelijkertijd op 32 cm. totale hoogte voor de hals in elke 4e naald 1 st. minderen, 13 maal (deze minderingen worden gemaakt na het patroon bij het begin van de gerstekorrel). Op 51 cm. totale hoogte voor de schouder In elke naald 1 st. minde ren. Het rechtervoorpand in spiegelbeeld breien. MOUWEN. 52 st. opzetten en 6 cm. boordsteek breien met de dunne naalden. Met de dikke naal den als volgt verderbreien: 7 st. gerstekorrel, 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st. averecht, 6 st. recht, 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st. averecht, 14 st. gerstekor rel; 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st averecht, 6 st recht, 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st. averecht, 7 st. gerstekorrel. In elke 6e naald 11 maal 1 st. meerde ren. Op 36 cm totale hoogte voor de armsgaten in elke 2e naald aan beide kanten 1 st. minderen tot op 51 cm totale hoote. Voor de schouderpatte door gaan met aan beide kanten 1 st. te minderen in elke 4e naald, 6 maal. De 14 overblijvende st. in 2 maal afkanten. AFWERKING. Het vest in elkaar zetten en de st. langs de voorpanden en de hals opnemen. In boordsteek 1/1 breien; 2 naalden met wit, 2 naal den met blauw. 2 naalden met wit, 2 naalden met rood en 2 naalden met wit. Aan de rechterkant 5 knoopsgaten maken in de middelste witte rand; het le op 3 st. vanaf de kant, de anderen op 17 st. afstand van elkaar. Nodig: 1 kip van 2,5 kg - 180 gr. smeerkaas - 3 Californische citroe nen - zout. peper - 75 gr. boter - 1 wortel - tijm, 1 laurierblad. De smeerkaas verwarmen tot deze zacht begint te worden en de massa met het raspsel van 1 citroen vermengen. De kip met zout en peper bestrooien en vullen met de kaas. De openingen dicht naaien. De kip aan alle kanten goudbruin bakken in de boter. Een citroen uitpersen, de andere in stukjes snijden en bij de jus voe gen met de in stukjes gesneden wortel, tijm en laurierblad. De kip in ongeveer 45 minuten gaar stoven. De jus met wat water afmaken en zeven. Mejuffrouw W. te V. toil ook graag een woordje over nieuwbouw meespreken: „Sinds tien jaar bewoon ik een beneden-duplexwoning. Nu ik de eenpersoonsflatjes gezien heb, zou ik daar ook graag in willen wonen. Du- plexwoningen zijn erg geho rig en daardoor eigenlijk niet geschikt voor dubbele bewo ning. Het lijkt me heerlijk in een flat een eigen douche en keuken te hebben." ONWETENDHEID Mejuffrouw T. te D. H. heeft na twaalf jaar kamer bewoning een eigen flat ge kregen: „Je weet niet wat je overkomt als je als alleen staande een flatje krijgt toe gewezen. Met een douche!! Met een aparte slaapkamer!! Normale zaken eigenlijk in het Nederland van 1968, maar voor alleenstaanden een bijna onhaalbare kaart. Mijn ervaring met het wo nen ijl een flat ï's, dat er vooral in het begin, door de medebewoners te weinig re kening wordt gehouden met elkaar. Mijn bovenburen lie pen met hakjes op het parket, waarvan ik prompt elke nacht fom twaalf uur gaan ze lo pen!) wakker werd. Toen ik onlangs in mijn flat een lek kage constateerde, ben ik bij mijn bovenburen gaan infor- meren of zij misschien ook last hadden van een lekkage. Zo langs mijn neus weg zei ik, dat ik elke nacht wakker werd van hun getrippel waar op de dames verbaasd be weerden dat ze daar nog nooit aan gedacht hadden. Ze na men het mij gelukkig niet kwalijk en bleven vriendelijk. Nu kan ik weer heerlijk door slapen. Er is dus kennelijk veel onwetendheid en daarom raad ik iedereen aan om eer lijk de bezwaren voor te leg gen aan de betreffende per sonen." HEERLIJK Na vierentwintig jaar in woning kreeg de familie S. te R. een nieuwe eengezinswo ning. „Wij vinden het fantas tisch en genieten dagelijks van het mooie huis en de omgeving. Het huis is heel praktisch gebouwd. De drie kinderen hebben ieder een eigen kamer. Ook is een grote douchecel een uitkomst: je kunt er goed je wasmachine plaatsen. En als je, zoals wij. van een bovenhuis komt is een tuintje voor en achter eveneens een heerlijkheid. Wat ons betreft, niets dan lof voor nieuwbouw." ZONNEN Nadat ze tweeëntwintig jaar in hetzelfde huis had ge woond, is mevrouw F. te L. naar een flat verhuisd. „Door de bijzonder ruime opzet van de straten en de speelruimten voor de jeugd is het goed, en wat ons opvalt, rustig wonen hier. Geen hinderlijke gelui den van radio en t.v., lopende kranen, doortrekken van toi letten e.d. We hebben heerlijk veel kastruimte, een prak tisch, knus keukentje, centra le verwarming en een balcon waarop je heerlijk kunt zon nen. Al met al zijn we er, wat woning betreft, zeer op voor uit gegaan. Wel geloof ik dat je op een galerij minder contact met je buren hebt dan op een por tiek. Omdat we hier pas sinds kort wonen, kan het natuur lijk ook komen doordat je elkaar nauwelijks kent In de straat waar we vandaan kwa men. was het zo dat we niet bij elkaar over de vloer lie pen. Met ziekten namen we boodschappen voor elkaar mee. brachten we recepten weg. schepten we eens kolen Ik denk zo dat al deze dingen ook moeten groeien. We zijn heel dankbaar dat we hier mogen wonen en werken en hopen dat nog lange tijd in gezondheid te mogen doen." Nu een tip van mejuffrouw de V te H.: „We hebben het geluk te wonen in een mooie flat met vrij uitzicht en een groot zonnig balkon, maar helaas hebben we veel last van verkeerslawaai. Nu heb ik me „orthopax" aangeschaft, oorstopjes met geluiddempen de werking, .verkrijgbaar bij de drogist. Het is even wen nen en doorzetten maar je slaapt langer en vaster wat de moeite heus waard is. Ik hoop dat iemand met deze tip zijn voordeel kan doen." roerend eens met de dames L. te Z. en S. te H. „En vooral, mevrouw D. te R., niet in het raam gaan staan (foei!!) maar zo'n lange ruitenwisser ge bruiken. Zelf heb ik er ook een en we komen er een heel eind mee" (van harte beter schap, mevrouw B.) NIET GEHORIG Mevrouw S. te K. woont acht jaar in een flat die gelukkig niet gehorig is. „De verstandhouding is on- NAA1MEUBEL Mevrouw R. \V. te S. kwam op het idee in haar ruime hal een naaimeubeltje te plaatsen. Dicht is het een leuk kastje Valt er iets te naaien, dan is de zaak zo open geklapt. Ze naait nu meer dan vroeger een naaimachine overhoop ha len is zwaar en tijdrovend en de kamer blijft netjes. RAMEN ZEMEN Mevrouw B. te D.H. is het danks de achtentwintig gezin nen met ongeveer tachtig kin deren goed. Het betreft hier een galerijwoning. Toen ik vorig jaar twee weken rust moest houden, hebben zes da mes de was voor me gedaan Van de winter bij een griepe pidemie werden de vrouwen op onze galerij om de beurt ziek. en hielpen we elkaar met het zemen van ramen en het halen van boodschappen. U ziet dat het heus wel meevalt, om in een flat te wonen. In de vakanties is het wel eens moeilijk door de vele kinderen. Maar het blijft altijd een geven en nemen." PAKHUIZEN „Ons huis is al twaalf jaar oud maar nog steeds zien we het als nieuw" zegt mevrouw O. te R. „Veel glas wat de eerste aanblik al zo gezellig maakt, ruime badcel. Als je eenmaal in een nieuw huis hebt gewoond, wil je niet graag terug naar een oud. Nu bewonen wij een vrij huis. De bewoners van flats spreken wellicht anders. Dat zijn men senpakhuizen die als gevolg van de woningnood wel moes ten verrijzen. Je hoort ook van veel gekibbel; over de kinderen, over het schoon houden van het portiek. Het enige gerief van een flat zijn mijns inziens de galerijen waar de kinderen tenminste nog wat kunnen spelen, en ook het mooie uitzicht dat ze dikwijls heb ben, Over het algemeen is het prettig wonen in nieuwbouw. Maar waarom moet de huur toch zo hoog zijn? Is daar geen verandering in aan te brengen?" HET LEVEN BEGINT BIJ VEERTIG We voeren onze nieuwe dia loog over ..Het leven begint bij veertig" Als u 35 of 50 jaar bent, ook welkom in onze gesorekskrin»ri Hebben „mid delbaren" de welvaartsboot gemist, de kans tot verder leren en ontplooien? Of ziin ze blij met hun sobere jeued, zien ze nieuwe kansen? We ten ze raad met de snelle veranderingen van onze tijd waarin ze niet op vroegere standpunten en ervaringen kunnen teruggrijpen? Wij vragen maar weer als inlei ding. lezers voeren het ge sprek. Benieuwd waar we te rechtkomen al schrijvend en lezend! O, o. dacht ik deze week. als ft al boodschappen doende aan de Open Brief dacht, wat heb je je, op de hals gehaald. Nü al is er zo'n berg opmerkingen gekomen, waar moet dat heen. En dan wil je nota bene nog gaan schrijven over het gebruik van de pil bij de on gehuwde vrouw. Er zijn al zoveel soorten jonge meisjes, kun je die over één kam scheren in deze ma terie? En wat is ongehuwd, bedoel de je ook de oudere zelfstandige vrouw? De weduwe? En hoe veel hooi ik op mijn vorkl heb genomen, blijkt al uit tweemanor brieven bij dezelfde post: de van een weduwe die op haar 41e voor vier moeilijke kinderen moest zorgen en zegt: „Sinds ik de pil ge bruik na mijn man's dood ben ft veel stabieler, ik huil minder, ben niet zo kwetsbaar, heb niet van die diep depressieve dagen eens in de maand." En, alsof mijn verwonder-|rd. 1 de blik al vermoedde, voegt ze aan toe: „Waarom ik niet? Je neemt toch ook asperine teg« hoofdpijn? Je vraagt je arts. je krijgt raad, je moet het toch zelf weten?" De tweede brief van een oudere weduwe die schrijft: „Ze hebben het nu wel erg knap uitgekiend, maar ik persoonlijk zou deze pi!, nooit slikken zo ik hem nodig had n p Per slot hebben de geslachtsfunctie» onter van een mens wel degelijk invloed vermoed dat zich tussen dezefcmma twee wel alle mogelijkheden van vrijlaten en afwijzen bevinden. Vroeger was er een dominee in Maassluis of Schiedem en hij moes! preken aan de overkant van de Maas laten we zeggen in Pernii ik ben de namen wat vergeten. Er was een bootje om over te steken maar terwille van de zondagsheili ging naar de opvattingen van die tijd en zijn liefde voor zijn broe ders liep de dominee uren om over de Maasbruggen. De tijd ging ver der en het moment moet toch ge komen zijn dat er een dominee toch maar het bootje nam. Ook hij had de broeders hartelijk lief. Ik weet niet voor wie van de twee ik het grootste respect heb. De eerste man vind ik geweldig, ik zie hem stap pen. gloeiend van liefde voor zijn Heer, van mening dat de liefde 1 groter moet zijn dan de noodzaak sen e om schroeven van zekerheden los te draaien. De tweede echter zie ik ook vol rust, starend in de golven, bereid in Jezus' naam hoofd bijzaken te scheiden. HILV1 seize imma de vc n eer eers ih riet Geziei mijen Ned. amma ,Had: rd d rlede: in Le n Wi gezi Ben in vt Zo kunnen twee meningen en i: ons geval tal van reacties eve., groot respect afdwingen. En door gaande in ons beeld: nu rijden do- L minees in eigen auto's door tunnels naar hun zondagmiddagbeurten De zou een latere generatie zo ook niet Urti« glimlachen om onze keus van van-1 daag? Maar ja. het is vandaag. Er js een brief die grote gezinnen prijs en van kleine gezinnen niet veel goeds weet te vertellen: jacht naar welvaart enz., een wat eenzijdige* brief, dat spreekt. Een briefvrien-M» resent orden larin tri F het), rhter din gaat in op de kwestie van jon-J gelui die niet vooruit behoeven tea lopen op de huwelijksgemeenschap! omdat de jongeman een flathuur kan betalen. Maar zegt zij dan wérkt die man dus. Wat te doen met mensen van die leeftijd nog studeren. En dan aldus de |fp, brief zijn ze eindje in de twintig, verloofd, maar ze moeten „wach ten Een vrouw is meestal nog wel genegen om te wachten op iemand hene van wie ze houdt, ze stelt zich te- vreden met een zoen en wat aan- ierzi halen, maar de meeste mannen ziin >nde niet zo wachtend, en dan geeft het meisje toe om de jongen niet kwijt te raken, en dan kan de hele wereld erk gillen: het hoort niet, maar het ge beurt toch, af." U ziet, een kordaat iemand, deze briefvriendin. Bij Hoofdbezwaren by de brieven zijn dat er een kans bestaat dat ge huwde en ongehuwde vrouwen er met de pil maar op los gaan leven, «ft Een van de briefschrijfsters stelt dit zedeloze bedrijf gelijk met b.v. huwelijken zonder liefde gesloten. Ik geef haar gelijk, waar geen lief- i* -. prostitueert men, altijd. Maar als je dat zegt, komt het tekort- feral schieten weer naar ons allemaal toe en is de pil maar bijzaak, het gaat duidelijk over de mens. >elm De mens heeft een mogelijkheid §cht méér. Aan die mens de verantwoor delijkheid met of zonder die moge lijkheid te leven. Dat is geen avondcursus, dat is een dag- en lef* nachttaak van onophoudelijk con tact en bidden en denken. Het be treft de héle mens, zoals de liefde de héle mens vraagt. Als kinderen dat weten, dat gaan leren zien, aan ons. ouderen, dan zijn we dacht ik een stapje verder dan vroeger toen ouders nergens een voorbeeld stel den van wat huwelijk voor hen be tekende dan een duf: jij nog thee, vader? (vooral: vader). Vroeger was opvoeden gemakkelijker dan nu: je zette de funeste gevolgen van een onbezonnen daad maar als een levensgrote vogelverschrikker achter de deur en hoopte van angst het beste. Nu is opvoeden ook in dat opzicht veel boeiender en moei lijker: je zult met je kind het ge sprek in moeten over zijn verant woordelijkheid. Daarbij zul je zelf niet steeds moeten proberen weg te stoppen dat je elkaar als man en vrouw ook sexueel beleeft, want zo zien ze je. de kinderen: zo zien ze je woordenwisselingen, je grijzé dagen, je vervlakking, je egale le ven zonder grootse momenten: en wat doen ze dan, als ze geen elan, geen geestdrift meer zien: dan wil len zg het beter doen dan wij. dan gaan ze het proberen, zelf. Daar komt domheid, nieuwsgierigheid, onrijp handelen bij. Net als vroeger. Met de pil van nu zie je van die domheid enz minder. Haar niet de pil is de schuld ons erbarmelijk gebrek aan contact is de schuid, ons lakse voorbeeld is de schuld, ons wegblijven in de aarzeling van de jonge mens is de schuld. Een moeder zei- me eens: „onze jongste dochter is verloofd, maar haar verloofde is nog lang niet klaar." Ik: „verdient zij?" Moeder: „een beetje, maar wij kunnen haar alles meegeven." Ik weer: „vloer kleden? tafelzilver en zo? geef haar dan wat minder mee en laat haar twee jaar eerder trouwen." En anders, zou ik zeggen, te wapen, in gesprek. En zo het gesprek ertoe leidt: de pil. Kiezen tussen studie- loon. toelage van ouders, trouwen of de pil. voor mij: weg pil. Maar tussen uitzichtloosheid, spanningen en de pil. voor mij: juist pil Nis* in het algemeen, maar van geval tol geval. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1961

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16