I Christenen in pretpark: alleen de gokmachines zijn stil.... BRITSE „EVANGELISCHEN BREKEN UIT ISOLEMENT •-■.r.nim Ï'M „Zes dagen zult Gij flaneren en den zevenden eveneens" '&2322K2L.. B* ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 één van zijn geweldige vakantiekampen heeft gebouwd. Al veertien jaar lang wordt dit vakantie- en amusementspark aan het eind van het seizoen afgehuurd door deze beweging voor een chris telijk congres dat enigszins vergeleken kan wor den met een Duitse kerkeweek. Meer dan 5000 christenen uit Engeland, Schotland, Wales en Ierland komen daar bijeen om zich gee te laten „bijtanken", om gemeenschap te ben en samen de bijbel te bestuderen. Deze christenen vertegenwoordigen alle Britse kerken, maar tooien zich graag met de naam „evangelischen", om daarmee aan te dat zij vast willen houden aan het ev zoals het sinds het begin van de denis is gepredikt. Na de oorlog leefden zij tamelijk geïsoleerd i de Britse maatsch appij. Hun verantwoordelijkheid lieten zij Op uitnodiging van de Britse Beweging voor Wereldevangelisatie bezocht onze kerkredacteur vorige week Filey, een klein dorp aan de Noord- Me in Midden-Engeland, waar sir Billy Butlin hun kerkelijke turele aan de wereld en hun evangelisatorische vervulden zij via massa-evangelisatiesamenkom- sten. Tijdens zijn bezoek aan Engeland ontdekte onze kerkredacteur echter, dat zij beginnen los te breken uit hun zelfverkozen isolement. gein MIL *tJM tuin ittllll Het prachtige. verwarmde zwembad van Butlin's vakantie kamp in Filey. Engeland, was zo goed als leeg. De botsautootjes en draaimolens stonden stil. Voor de elektrische treintjes, die de hele zomer knarsend en pie pend hun merkwaardige boch ten door het park hadden ge nomen, bleek geen belangstel ling. De vierduizend volwasse nen zaten in het Gaiety Theater en luisterden naar een bijbel studie over het boek Jacobus, de duizend tieners luisterden in de sporthal naar een evangelist en de 500 jongere kinderen zongen enthousiast hun zondagsschool liedjes en luisterden naar bij belse verhalen. Butlin's vakan tiekamp was herschapen in een christelijk conferentieoord. Al leen na 'het middagmaal, als er geen samenkomsten waren, kwam het 'lunapark even tot le ven. Wat ieder die het kon weten veertien jaar geleden voor on mogelijk hield, is werkelijkheid geworden in Engeland. Toen zei den ze: Als je christenen bijeen brengt in een Butlinkamp hoef je er niet aan te denken dat er een kip in een samenkomst komt. Ze hadden ongelijk. De af gelopen week hebben velen weer bewezen dat een bijbel studie verfrissender kan zijn dan een duik in een verwarmd, over dekt zwembad. Sir Butlin Zo'n Butlinkamp is een wereld op zichzelf. Na de oor- iOg zat Billy Butlin. een Britse zakenman, zich te verbijten in een hotel, omdat het dag in, dag uit regende. Hij besloot toen vakantiekampen te stichten, waariedereen zich kan amuseren, ook als het giet. Nu zijn er dergelijke kampen in geheel Engeland. En Billy Butlin is Sir Butlin geworden. In Filey, net ten zuiden van Scarborough aan de Noordzee, kocht Butlin een oud legerkamp. Hij maakte er een vakan- tiestad van. Het hart wordt gevormd door restaurants, kof fiebars, theaters, bioscopen, een sportzaal, een overdekt zwembad, kanovijvers en een lunapark. Daarom heen liggen lange straten vakantiehuisjes en motelkamers. Een week vakantie komt op nog geen 200 gulden per persoon in het hoogseizoen, maaltijden en alle geboden ontspanning inbe grepen, Er is plaats voor 15.000 gasten. Maar voor kerkelijk Brittannië is Filey meer dan een dorp de Weense balzaal, het Regency theater en voor tieners in de sporthal en om tien uur 's avonds konden de gasten nog eens kiezen uit een late filmvoorstelling of het populaire ,.Late Night Special," een gezellig programma, waarin alle solisten optraden, veel gezongen werd, buitenlandse gasten werden voorgesteld en nooit langer werd gepreekt dan vijf minuten. Avond na avond was de zaal zo vol dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen, hoewel er bijna 4000 zitplaatsen waren. Die laatste bijeenkomst werd steeds geleid door de nu 86-jarige dr. Lindsay Glegg, die nog zo onvermoeibaar is, dat hij zelfs aan een middagdutje geen behoefte voelde. Hij was voor deze Britse christenen wat sir Malcolm Sargent was voor de beroemde promenade concerten in de Royal Albert Hall. Muziek Terwijl Keswick alleen beroemd is om zijn bijbelstudies, heeft Filey zich ook een naam verworven door zijn muziek. Iedere christelijke solist vindt het een eer om daar te mogen zuigen. Filey heeft het nimmer gezocht in één bepaalde stijl. Je kunt er klassieke kerkleideren horen, maar ook moderne geestelijke liederen in de Beattle-stijl. Niet alleen de Britse christenen, ook de Britse zendingsor ganisaties hebben Filey ontdekt. In een enorme zaal richtten zij samen een tentoonstelling in. En ze deden in hun stands goede „zaken." Het christelijk radiostation Trans World Ra dio, dat vooral godsdienstige programma's uitzendt voor de landen achter het ijzeren gordijn en de rooms-katholieke landen verkocht niet minder dan 150 Russische radiotoestel len die speciaal ontworpen zijn om de stations op de korte golf waar ook TWR gebruik van maakt, te ontvangen. Langzaam maar zeker blijkt dat de evangelische Britten meer interesse krijgen in wat gebeurt op het vaste land van Europa. Voor het eerst waren dit jaar predikanten van achter het ijzeren gordijn uitgenodigd. Hongaren. Polen en Tsjechen. Ook waren er Portugezen en een Griekse predi kant. Na afloop van de conferentie reisden zij nog het land door om te vertellen over de kerkelijke situatie in hun eigen landen. die niets of weinig van de bijbel afwisten. De toespraken moesten veel minder academisch, meer practisch zijn; er moesten solisten worden uitgenodigd; er moest ruimte zijn voor experimenten; er moest tijd zijn voor ontspanning. De eerste ..Filey" trok 1750 gasten in 1955. Een jaar later waren er al 2300, in 1959 kwamen er meer dan 3000, in 1962 4000 en sinds 1963 schommelt het aantal rondom 5000. Meer moeten er niet komen, want dan worden de zalen te klein voor de samenkomsten. Minderwaardig IJzeren Gordijn Tot nu toe leefden de Britse evangelische een betrekkelijk geïsoleerd bestaan. Hun interesse in de moderne oecume nische beweging is niet bar groot. Hun contacten beperkten zich tot nu toe hoofdzakelijk tot Amerika. Het ziet er naar uit dat Filey-1968 dit Britse isolement wat doorbroken heeft. Dc Britse evangelischen beginnen te ontwaken uit een minderwaardigheidscomplex. Ze beginnen te beseffen dat hun evangelie aantrekkingskracht heeft, dat de bijbelse boodschap ook de moderne mens wat te zeggen heeft, mits in begrijpelijke taal vertaald. En velen van hen hebben dat voor het eerst in Filey ontdekt. Vervolg van pag. 1 Zelfs in natuur- en schei kunde wordt les gegeven, maar als de directrice „het re cept voor een of anderen sma- kelijken pudding dicteert, is zij zekerder van een aandach tig scherp luisterend gehoor". Tot zover de deftige jongeda mes boven. Beneden echter, in de krochten van het huis. wordt ook les gegeven. Evenwel niet aan jongedames van goeden huize, maar aan meisjes uit den werkenden stand, die van hare mevrouwen verlof gekre gen hebben de kooklessen te volgen. Deze meisjes schrijven ech ter geen recept voor „een of anderen smakelijken pudding" op, maar bekwamen zich die dag in de kunst van het „vet smelten", zoals het zwarte bord voor heden als dagtaak vermeldt. Men begrijpt even wel, dat hier meer rumoer klinkt, dan boven, waar slechts „zacht gekir" schuch ter en beschaafd voortkabbelt. Niettemin zijn ook deze een voudige meisjes dankbaar en STANDBEELD vol waardering voor de hun gegeven lessen, die slechts 12Vi cent kosten, maar die meestal door vrijgevige dona trices worden betaald. Kostelijk beeld Johan Gram geeft een kostelijk beeld van het flane rende 's-Gravenhage. Voor wat men noemt „het sociale vraagstuk" blijkt hij geen en kele belangstelling te hebben. Over „den werkenden stand" leest men niet veel, maar zo nu en dan breekt er toch wel iets door van de verhoudingen tussen de „hogere" en de „la gere" standen zoals men het toentertijd zo beminnelijk wist te zeggen. Wie goed tussen de regels lezen kan, is bier een portret van de Haagse samenleving gegeven (en niet alleen van de Haagse, want veel is toepasse lijk op andere plaatsen in ons land), dat vlijmscherp is. Bo vendien een gracieus en geestig portret. Johan Gram moet een vindingrijk, erudiet" en geestig man zijn geweest. Hoe zou hij anders op het idee gekomen zijn zelfs in het Haagse stadswapen van dc ooievaar met een worm in de bek, het de eeuwen trotseren de symbool te zien van de fla neur: „Niet zonder bedoeling bevat dan ook ons stadswapen een ooievaar, het zinnebeeld van de drentelaar. die be daard. zonder eenige haast, rechts en links kijkende, voortdrcntelt." Je moet er maar op komen. 's-Gravenhagc in onzen tijd, door Johan Gram. Facsimile uitgave van dc Europese Bi bliotheek te Zaltbommcl. 285 bldz. Prijs geb. 25; 'inge naaid alleen bij Vroom en Drecsmann, Den Haag: 12.50. met nog geen 5000 inwoners, of een vakantiestad met 15.000. Filey heeft zich een naam veroverd naast Keswick, door het evangelisch congres dat er elk jaar wordt gehouden in de laatste week van het vakantieseizoen. Jonge Christenen Oorspronkelijk vfas deze week bedoeld voor jonge christe nen. De evangelisatiesamenkomsten van Billy Graham in 1954 in Londen drie maanden lang en Glasgow verscheidene weken hadden velen voor het eerst in aan raking gebracht met het evangelie. Maar al spoedig bleek dat de kerken vrijwel niet in staat waren om zoveel nieuwe leden werkelijk op de juiste wijze op te vangen. De toen reeds 72-jarige christen-zakenman A. Lindsay Glegg en ds. Ben Peake wilden proberen deze jonge christe nen een week lang bijeen te brengen voor eenvoudige bij belstudie en inspirerende diensten. Ze gingen eens praten met Billy Butlin, die hen aanraadde om in zijn vakantie kamp in Filey bijeen te komen. Hun doel was niet een tweede Keswick te stichten. Daar komen eind juni reeds meer dan honderd jaar lang tiendui zend christenen bijeen om zich speciaal te bezinnen op heiligmaking. Filey moest zich richten tot jonge christenen De gasten betalen 93 gulden voor deze conferentieweek. Wie een één-persoonskamer wil hebben, of een kamer met bad betaalt wat extra. Alles is verder gratis toegankelijk behalve de zaal met gokmachines en de electronische bin gospeelzaal. Die blijven gesloten. Tijdens de samenkomsten wordt niet gecollecteerd, alleen wordt op één van de laatste dagen een dankoffer gevraagd voor de Beweging voor Wereldevangelisatie, die de week organiseert. Dit jaar bracht de collecte meer dan 18.000 gulden op. Voor het eerst werd ook een gift gevraagd om de kerken achter het ijzeren gordijn te helpen. Daarvoor werd nog eens 12.000 gulden gegeven. Deze collectes bewijzen dat de week wordt geapprecieerd. In de eerste jaren was het programma vooral gericht op mensen, die niets of bijna niets van de bijbel en het evange lie afwisten. Langzaam maar zeker is dat veranderd. Mas- saevangellsatiesamenkomsten wierpen in de jaren zestig in Engeland heel wat minder directe vruchten af dan in de jaren vijftig. In plaats van een programma te bieden voor „bekeerlingen," richt Filey zich nu tot de „eenvoudige christenen." Het was duidelijk dat zij meer verlangden dan aardige evangelisatietoespraakjes. Ze kwamen met bijbels en blok- noots naar de samenkomsten. Ze maakten uitvoerige aante keningen. Ze vroegen een prediking die direct gericht was op hun gewone dagelijkse leven en op hun plaats in de kerkelijke gemeenschap waartoe ze behoorden. Eventuele correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- reinetstraat 125. Den Haag. Oplossingen De oplossingen van de opgaven van 14 september .11. (De vingerwijzing) lulden als volgt: (1) Eislnk Helnlckc. Met 1. Lxe5 had zwart goede winstkansen kunnen krijgen. Men zie (a) 2. Dxe5 d4 3. Tadl Db6 4. Pa4 Db4; of <b) 2. Txe5 Pc6 3. TxdS Lxda 4. LXC8 LxgZ en de witte stelling is geruïneerd. In opgave 1 vraag lk U: Was het een fout. en zo Ja. van wie? In opga ve 3 is de vraag of het mat toevallig tot stand kwam of niet. Opgave 2 tenslotte is van een onge bruikelijk soort. U zie daar een stal ling waarin de xwartspeler te vroea d7—dS heeft gespeeld, weliswaar ls deze zet heel dikwijls bevrijdend, maar dan moet hij wel het tuiste moment kiezen. Van de lezer wordt I i«tsA 1 4 111 i A >k m i.B AH&3 HftBWB (5 Uil I* 41 11 1 1 S ■AM AB ims&l' a bcdefgh Wit aan zet staat op winst. Wint U de party voor hem! abcdefgh Had zwart, op deze stelling gespeeld? Hij begon met 1. Dg3!l en wat zal er verder gevolgd zijn? (2) Martens Grabczcwskl. Er Bijbelstudie Na het ontbijt vulden de volwassenen het enorme Gaiety Theater om te luisteren naar een expositie van het boek Jacobus door de anglicaanse priester, dr. J. A. Motyer. Om vier uur 's middags werden lessen gegeven aan leiders en leidsters van zondagsschoolklassen, konden kerkelijke wer kers leren hoe ze een vakantiebijbelschool voor kinderen moeten opzetten, kregen conferentiegangers in weer een andere zaal de kans om vragen te stelen aan sprekers of kritiek te uiten, kwamen tieners bijeen om te luisteren naar combo's en muziekgroepen die tijdens de kampweek waren gevormd en om zo maar te zingen. Om half acht 's avonds werden avo ddiensten gehouden in 5 b3 4. e7 b2 5. e8D blD 6. De3 (Zwart's Illusie dat hij gered ls wordt verstoord) 6. Kh7 7. Dh3t Ks8 8. Dg4t Kf8 9. DC8 mat. Honfl Mlnev. De zet 1. Lei? was eengrove fout omdat 2. c5 meteen een stuk wint Zwart vindt geen baat bij 2Lxb3 omdat na 3. cxf6 allebei zijn lopers „hangen". Variatie i - A. *4 4 14 4 4 4 4 A w;°. TS I f 9 1 Geen gemeenschappelijk kenmerk dimaal voor onze drie opgaven. Wel voor elke opgave een aparte medede ling die U een idee geeft van wat er gezocht en dus gevonden moet wor den. abcdefgh Wit's toren staat griezelig. Daarom bedacht wit een list en speelde 1. gxf6 en zwart antwoordde 1 Txf6. Vraag: hoe gaat het verder? Vrolijk klimaat Vrolijk klimaat van Wim Hazeu. Jaap Meiier en Harry Scholten is niet bepaald ver rassend. Een wat rommelig boekje, kennelijk een num mer van het blad Kentering. De bedoeling is „een waarschuwing te laten horen tegen de door Oorlogsdocu mentatie gestimuleerde my thologie van het eeuwige ver zet. Daarbij is geen ruimte gelaten voor het nuchtere feit. dat de vijfentwintig ja ren tussen 1920 en 1945 ver vuld zijn geweest van een be nauwende halfheid". Nu, dat wisten we a) wat langer en sommige weer eens opgera kelde verhaler hebben al een lange baard. Het is een uitga ve van Nijgh en Van Ditmar, Den Haag-Rotterdam. (96 blz., f 6.50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15