WACHTEN BIJ DE GRENS Moskou onbetrouwbaar 0 PINIE BESCHUIT MET MUISJES „De vrijbuiters Minister Beernink brengt score met ARP in evenwicht Sjoerd Leiker: Gezicht en koers NOG Z" ook in dagen van oppositie, tot een kennelyke ME Zeven «lagen verder ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 vriend, een officier van de Duitse lucht macht. Heeft ze aan die vijand haar hart verloren, meer dan aan Laas? Is ze zo toch verraadster geworden? Menselijk OG lang niet is men uitgepraat en is de pers uitge schreven over de moeilijkheden binnen de PvdA, zoals die vorige week zo onmiskenbaar aan de dag zijn getreden. Het partijwezen, zeker ook inzoverre het in een party als deze gestalte heeft gekregen, is te wezeniyk voor ons poli tieke bestel dan dat er voor een al dan niet op drift geraken geen belangstelling zou bestaan. .Daarby komt, dat een conflict als waarvan nu gebleken is te zeer betrekking heeft op het karakter zelf van de betrokken party, dan dat van een weliswaar ernstig maar niettemin voorbygaand incident mag worden gesproken. ))e verwachting is veeleer, dat de crisissituatie zeker zal voortduren, op zyn minst tot het partycongres in het komende voorjaar. En of dan de zo nodige bezwerende woorden gesproken zullen kunnen worden? 70DAT voor de komende en reeds ingetreden herfst minder sprake zal zyn van een voorspeld conflict met de regering die bluft ook om deze reden wel buiten schot dan van een verdere toesplitsing van de tegenstellingen binnen de PvdA. Natuurlyk zyn er binnen die party ook nu, die naar buiten hun opgewektheid niet verliezen. Zo verzekerde Nieuw- Linksspreker Van der Louw die op de bewogen vergade- ring zelfs de rol kreeg van reddende engel, voor het ogenblik - althans trots te zyn dat er binnen zyn party „zoveel kan". Het is maar, hoe men het beziet. We zouden hem willen horen by een vergeiykbare situatie in een of meer andere partyen. De vraag is bovendien, of zyn party de spannings verhouding zelf wel aan kan. JJET gaat in wezen en daaraan moeten we vasthouden om het karakter van de party. Terecht is opgemerkt dat het niet het eerste conflict is. De tamelyk kunstmatige wyze waarop ze na de oorlog werd samengesteld borg tot conflicten trouwens alle moge lijkheden. De verscheidenheid was als het ware ingebouwd, maar de vraag moest wel ryzen, of daartegenover zoals byvoorbeeld by de confessionele partyen het gemeen- schappelyk bindende sterk genoeg zou zyn. Wanneer in een party van dergclyke samenstelling diep gaande verschillen in inzicht zich laten gelden, is het gevaar niet denkbeeldig dat die vèrschillen spoedig tot geschillen worden. Het gaat er by de PvdA om zoals fractievoorzitter Den Uyl het heeft uitgedrukt of zy hervormingsparty dan wel protestparty zal zyn. hervormingsparty geworden. Dat Is allereerst een typische trek in het Nederlandse poli tieke denken, en bovendien is het binnen een welvaartsstaat als wy thans het voorrecht hebben te beleven ook mociiyk anders. Er valt hier minder, daar meer altyd nog wel kritisch te hervormen, op de basis echter van het gevestigde. Dat Is dus het ene partygezicht, zoals het stellig door de overgrote meerderheid van de aanhang wordt vertoond en voorgestaan. Het maakt ook de PvdA in beginsel tot een regcringsparty, in elk geval tot een regeerparty, ook dan wanneer zy in oppositie is een situatie die dan ook node pleegt te worden aanvaard. Het andere gezicht wordt getoond door de groep wellicht moeten we zeggen: het betrekkelyk kleine groepje die zich als Nieuw Links heeft aangediend. Naar de aard van het protest heeft deze groep gekozen voor een overwegend kritische, ja negativistisch aandoende instelling. /fEN zal moeten toegeven dat een verschil in kyk als hier aan dc orde nogal wezeniyk moet worden genoemd. De onduidelykheid op de bewuste partyvergadering was dan ook een betrekkelyke: in feite was het duidelyk genoeg, waarom het ging. Een verschil als dit kan zich. min of meer vergelykbaar, ook in andere partyen voordoen. De vraag is, hoe het te verwerken is. Allicht laten gevoelens van irritatie daarby hun invloed gelden; men botst immers tegen elkaar op. De oplossing zal alleen liggen in de mate van onderlinge aanspreekbaarheid. En die moet dan inhoud kunnen hebben. Binnen christelyke partyen zien we de mogelykheid daartoe nog wel aanwezig al kan moeilyk worden beweerd dat zij wèl altyd een verheffend beeld van eendracht vertonen. /~IF het binnen een party als de PvdA lukken zal, moet men zich afvragen, zelfs met twyfels in het hart. Tegenover de gerezen verschillen immers lykt het gemeen- schappciyk aanwezige als bindmiddel te zwak. En dan kan toenemende machteloosheid het gevolg zyn, iets waar geen enkel voorstander van een gezond partywezen onverschillig tegenover kan staan. Want dan komt na de partij zelf ook de partyaanhang op drift. Al met al dus kan men.moeilyk staande houden dat er ook binnen ons goede land op politiek gebied niets belangryks .zich aan het voltrekken is. By de PvdA, die ik ditmaal nog eens aan de orde stelde, gaat het derhalve om gezicht en om koers. DIEMER Naar aanleiding van Sjoerd Leiker, Wachten hij de grens uitg. H. P. Leopolds Uitgeversniij. N.V. Den Haag, 164 blz., f Edo van Haersma, een Amsterdamse bankdirecteur, rijdt in zijn auto naar een grensplaats in het noordoosten van ons land. Hij neemt zijn intrek in een eenvou dig hotel. Als hij in de gelagkamer hardop zijn naam noemt, kijkt een van de zes jagers, die in de eethoek bij elkaar zitten, getroffen voor zich. Al eerder had deze man hem onderzoekend aangekeken Wat wil Edo hier? Drie en twintig jaar geleden is zijn zuster Esther, een jonge verzetsvrouw, op mysterieuze wijze verdwenen. Edo was bijzonder aan haar gehecht en wil haar verdwijning ophelderen. Hij heeft een tip gekregen dat men hier in de buurt meer over haar weet Is Esther door de Duitsers terechtgesteld en hoe en waar? Is zij trouw gebleven of een verraadster gworden? Wereldoorlog Als jong meisje was Esther een intieme vriendin van een Franse coureur van Poolse afkomt. Deze man verongelukte. Intussen was de tweede wereldoorlog uit gebroken. Esther, hoewel acht jaar jonger dan Edo. had een zelfstandige natuur en kwam bij het verzet terecht. Met wie had zij daar te maken? Ze was de toegewijde medewerkster Van de verzetsleider Laas van Bergen. Heeft zij Laas meegesleurd in haar eigen ondergang? Die jager is het kaalhoofdige statenlid Albert Weening, dié Esther goed gekend moet hebben. Hij ligt overhoop met Edo's tipgever Leen van Bruggen, voormalig verzetslei der en nu een betaalde vakbondsbestuur der. Edo praat met notaris Leonard Kroon, die indertijd op.Esther verliefd is geweest, maar wordt er niet veel wijzer van. Het is al even teleurstellend als destijds zijn on derzoekingen in Parijs, toen Esther nog leefde en zij zich aan Edo's toezicht had onttrokken. De volgende man die Edo gaat onder vragen, is de jachtopziener Jannes Wit- mus, die heel afgelegen woont. In de oor logsjaren heeft Witmus instructies gege ven in het gebruik van gedropte En gelse en Amerikaanse wapens. Hij heeft een doofstomme dochter Kristien. Witmus haalt avontuurlijke gebeurtenis sen op waarbij Esther betrokken is ge weest als helpster van Laas. Die twee waren verliefd op elkaar. Ook Laas is dood. Wie kan weten of Esther een ver raadster was of niet? Albert Weening, een grote boer, onthult tegenover Edo dat zijn vrouw met Laas van Bergen bevriend is geweest. Ook blijkt dat Esther kennis heeft gemaakt met een broer van haar gestorven Poolse Het bovenstaande is voor de lezer van dit artikel genoeg om te weten wat de bedoeling van de auteur is geweest Niet alleen de opheldering omtrent het lot van Esther. Ging het alleen daarom, dan was het boek alleen maar een soort speur dersroman geworden. Maar het is de au teur vooral begonnen om het menselijke element, dat ook in het verzet zo'n grote rol heeft gespeeld in de vorm van sympa thie, antipathie, liefde en haat. Hierbij komt een tweede element, namelijk het tijdsverloop. Veel is onopgehelderd gebleven, veel is vergeten of blijft geheim. Er is een afstand gekomen, waardoor het vroeger gebeurde iets onwezenlijks, iets on grijpbaars fteeft gekregen. Hoe moeilijk is het de werkelijke toedracht los te pellen uit al die sterk persoonlijk gekleur de herinneringen! En zo komt men tot de filosofische ach tergrond van deze roman; het in verhaal vorm nadenken over de menselijke na tuur, over de menselijke gedragingen in oorlog en vrede, over de verwikkelingen van erotiek en liefde, leven en dood. Inderdaad, dit boek heeft voor mij een duidelijk levensbeschouwelijke bijsmaak, begrijpelijk bij een niet meer jonge auteur die overal zijn afkomst uit een christelijk milieu verraadt en zich daartegen toch niet afzet. Literair is het boek een sobere psycholo gische roman naar traditioneel model. Het heeft een accent van echtheid, levensecht heid. Het laat een totaalindruk na niet van harde lijnen (zoals bij W. F. Hermans) maar van bleke tinten, een zekere herfsti ge weemoed met toch een bepaalde wijd heid en helderheid als in een ruim landschap. Het boek klaagt niet aan, het klaagt zelfs niet, maar er hangt zoals ge zegd een zekere weemoed overheen. Zoiets van: het leven, zelfs in zijn hoog ten en diepten, gaat onopgehelderd, onver klaard. in al zijn intermenselijke compli caties aan ons en met ons voorbij. Ten diepste dus een elegie. Dr. C. Rijnsdorp. pEORGE KENNAN, een van de meest prominente Ruslandkenners, twijfelt sterk aan de mogelijkheid van ontspanning tussen Oost en West: „Ik heb dat gepraat nooit begrepen. Ik heb geen teken van ontspanning gezien en ik zou een zogenaamde ontspanning slechts vertrouwen, als zij gedragen werd door vrije contacten tussen regeringen en volken". Deskundig Als iemand over de bedoelin gen van Rusland iets zinnigs kan zeggen, is het de R4-jarige Ken- nan, die vloeiend Russisch spreekt en heel zijn leven het doen en laten van de Sowjetunie heeft bestudeerd. Meer dan een kwarteeuw bracht hij in Ameri kaanse diplomatieke dienst door. Op verschillende tijdstippen was hij één der voornaamste ont werpers van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Na de oor log werd hij tot gezant in Moskou benoemd Na enkele maanden werd hij vanwege zijn grondige kennis van de Russische samenleving tot on gewenste persoonl'ikheid ver klaard. Kennan verbergt zijn gevoelens niet als hij over het Tsjechoslo- waakse drama sprecnt In sep tember 1938, nadat Engeland en Frankrijk in Munohen Tsje- choslowakije haddee opgeofferd om Hitier zoet te houden, was Kennan geaccrediteerd bii de le gatie te Praag. Zes maanden la ter was hij getuige var de bezet- George Kennan ting van dat land door de nazi's. In de inleiding var. zijn recente boek 'Uit Praag na Murchen' zei Kennan. dat hij wa> 30 jaar gele den is gebeurd in herinnering had gebracht om voor een mo dern publiek zowe. de afschuwe lijkheid als de doe!boosheid te il lustreren van de poging van het ene volk, het andere te over heersen en zijn nationale gevoe lens te vertrappen De Russen zijn volgens Kennan in Tsjechoslowakije niet tussen beide gekomen om een militair evenwicht te herstellen maar vanwege hun inner hike zwak heid. Er was geen militaire nood zaak. Ook was er "geer gevaar voor het communistische regime in Praag, of inmeng'ng van het Westen uit. „Alleen omdat een ander com munistisch regime zich onder druk van de publieke opinie lich telijk in de richting van groter vrijheid ontwikkelt bestaat er voor het Kremlin geen reden, het militaire evenwicht in Europa te verstoren" aldus Konna-.. Voorzichtig Op de vraag ot Amerika nu misschien 100.000 man naar Duitsland moet sluier en de Russen moet verMien. dat deze niet weggaan, v.^ort'at Tsje choslowakije is ont-uimd, geeft Kennan zelf het antwoord: „We moeten de elementen in Moskou, die tegen het Idee van de invasie zijn geweest, geen aan- leidng geven om van standpunt te veranderen". Kennan betreurt dat Amerika niets heeft gedaan om de bezet ting van TsjeciorJowakije te voorkomen. „Onze regering was in beslag genomen auor Vietnam en over het gehee- genomen niet geïnteresseerd in wat er in Euro pa gebeurde. Wïi waren zelfs flink op weg onze troepen een zijdig uit Europa terug te trek ken en de Russen wisten dit." KSn de passieve houding van he Westen een bedreigiging vor men voor West-Europa? Kennan weet het niet. „omdat het gedrag van de Russen niet op rede is gebaseerd. Wat in Tsiee'noslowa- kije is gebeurd. moet de weerspiegeling zijn van een in tern conflict in Moskou". Rivaliteit Een goed voorbereide beslis sing van het Kremlin kan het niet geweest zijn. „Het moet het werk zijn van een groep, die op het beslissende ogenblik in staat was, haar wil op te leggen: Er zijn tekenen van rivaliteit tussen groeperingen in Moskou." Stalin is in 1948 voorzichtiger geweest en wiis eenoeg om in te zien. dat mach* alleen niet vol doende is: „Hij wist dat er geen alternatief was voor de commu nistische 'eiding in Joegoslavië om Tito te vervangen De nieuwe Russische leiders hebben hun Stalin niet bestudeerd", aldus Kennan. Naar ziin mening moet worden betreurd, da* de Westduitsers niet eerder diplomatieke contac ten hebben gesloten met Oosteu- ronese landen die Oost-Duitsland erkenden. De dingen „zouden misschien anders zijn gelopen, als de Westduitsers Ulbricht zichzelf hadden laten ophangen." Het feit. dat Ulbricht zo bang werd. als iemand ernstig begon te praten over contacten tussen Oost en West spreekt volgens Kennan boekdelen. Vertrouwen Elke gedachte aan een ontmoe ting van Dresident Johnson met jle Russische leiders noemt Ken nan onder de huidige omstandig- VLAGGEN, beschuiten met muisjes, de kinderen vrijaf, gelukwensen in de Kamer voor het derde prins je: welgeschapen tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De krantekoppen schommelen tussen „Weer een prins geboren" en „Twee de zoon voor Beatrix" met als uitschieters de NRC („Een flinke, welgeschapen broer voor prins Willem-Alexan- der") en het Handelsblad („Een prins"). Intussen helpt prinses Irene in Gabon Biafraanse kinderen, gaat prinses Christina naar Canada voor een zangstudie en reist ook prinses Margriet naar Canada om '^aar echtgenoot haar geboorte- :rond te laten zien. De Kamer wil dat de man wet telijk geen hoofd meer van de echtvereniging zal zijn. Schone lucht gaat ons, en speciaal de luchtvervuilers. geld kosten. Briefport wordt 1 februari een kwartje en ook andere ta riefsverhogingen moeten zorgen dat PTT volgend jaar 170 miljoen gulden winst maakt. Luns wijst een voorstel-Bos voor een neu trale zone tussen Tsjechoslowa kije en West-Duitsland van de hand. De gemeente Den Haag be cijfert een begrotingstekort van 10 miljoen. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties is een nieuw zittingsjaar begonnen. Secreta ris-generaal Oe Thant eist een topgesprek van de grote vier om de vrede veilig te stellen, maar de vier reageren nog niet posi tief. Amerika's VN-ambassadeur Ball gaat de campagne van Humphrey steunen en wordt op gevolgd door James Russell Wig gins. Rondom de Balkan: Albanië eist terugtrekking van de Russische troepen uit Bulgarije. De Russen verzekeren niets van plan te zijn tegen Tito. De Raad van Europa veroordeelt het regi me in Griekenland. De Tsjechen rekenen erop dat er zeven Russische divisies in het land blijven; partij'eider Dubcek voert nog geen gesprek in Moskou. De Westduitse bondskanselier Kiesinger wil met het oog op de Russische inval de paraatheid van de NAVO verho gen. In Portugal wordt de stervende premier Salazar door Caetano opgevolgd. Studenten blijven roerig in de olympische stad Mexico. Bonn gaat onderzoeken of de NPD wegens nazisme moet worden verboden. Een Russisch succes met een maanraket herin nert eraan dat de wedloop naar Luna nog in volle gang is. Ten slotte de zorg om het da gelijks brood: bij Verolme wordt na de staking weer volop ge werkt; het NVV eist voor vol gend jaar loonsverhogingen van zes procent; Philips geeft perso- neelsobligaties; Key en Kramer en Cindu gaan samen; Mobil Oil opent zijn raffinaderij in Amsterdam; de ziekenhuizen worden duurder (en de premies hoger); de Spoorwegen laten de categorale vakbond FSV meepra ten in het overleg; er is weer een staatslening; de regering stimu leert via premies de vestiging van bepaalde bedrijven in de probleemgebieden; de CBTB viert zijn gouden feest met de opening van een hogere land bouwschool in Dronten. 99 DEZE WEEK GEZEGD: „Als de hele wereldbevol king in een grote zak gedaan zou kunnen worden, moet men viermaal pakken om ie mand te vinden, die geen honger heeft." (Pater Leo pold Verhagen). (Van onze radio- en tv-redactie) Dit zijn Bill en Terry, die sa men met Chris als tieners op trekken tegen een beroepsmisda diger, die van plan is de hele wereld in gevaar te brengen. On- derwero van de nieuwe jeugdse rie van de NTS „De vrijbuiters" die morgenavond op Ned. 2 gaal lopen en 13 afleveringen telt, zo dat de NTS er tot Nieuwjaar mee rondkomt. In dit Amerikaanse verhaal zijn de drie jongelui natuurlijk koene figuren en de misdadiger is een Duitser. In de eerste afle vering, getiteld „De atoomduik boot". wordt 's nachts een wagon met 30 matrozen van een rijden de trein afgekoppeld. De wagon schiint in het nie» te verdwijnen en de drie kinderen beleven één van de 13 gevaarlijke avonturen, die hen staan te wachten, alvo rens zij de slechte man ont maskeren. Of dit leuk en aardig voor de jeugd wordt, zullen de ouders wel mee-beoordelen. Eens even meekijken met de jongsten zou geen kwaad kunnen, lijkt ons Achter de muren van het K-em- lin verschilt men van mening over de tegenover Tsjechoslo wakije en andere communisti sche landen te volgen gedrags lijn. heden 'pure waanzin' ..Welke eerbied kunnen de Russen heb ben voor een zwakke aflredende oresident? Het is een slechte po litiek te gaan ondprhandelen. als men geen troeven in handen heeft, geen lokmiddel en geen stok." Een dtmosfee* van samenwer king bestaat eenvoudig niet: „Hun samenzwaarder'ge methode van diDlomatiek optreden kan zo'n atmosfeer niet scheppen. El ke ware ontspanning moet begin nen met overeenstemming over de toekomst van Eurooa Maar ik zie niet. dat iets is veranderd en dat we dichter ziin bij oplossing van het Duitse probleem." Kennan kan geen enkele rege ring vertrouwen die nauwgezet en angstvallig de contacten van haar eigen ambtenaren en bur gers met buitenlanders contro leert en bun geen speelruimte gunt: .Zo'n houding berust niet op een grondslag van wederzijds vertrouwen", zegt hij, „zij kan elk ogenblik worden verstoord en men dient er niet op te steunen." (Van onze parlements- redactie) TVE ARP is boos op minister Beernink, de groep van 16 in de CHU is boos op het bestuur en op iedereen die het anders wil dan zij, het GPV is boos op de ARP en de verontrusten in de PvdA zijn boos of verontrust (is er nog verschil?) op Nieuw Links wegens hun stelselmatige aanvallen op bepaalde stand punten van de partij. Slechts VVD en KVP verkeren in een zalige rust, maar dat kan ook bedrieglijk zijn. Om met de ARP te beginnen. In Nederiandse Gedachten van deze week verwijt Tweede-Ka merlid Aanties. schuil gaand achter de driester van een redac tioneel commentaar. minister Beernink van binnenlandse za ken een partijdig benoemingsbe leid. „Onder verantwoordelijkheid van minister Beernink is een zii- ner geestverwanten, het C.H. Tweede Kamerlid P. Bode. be noemd tot burgemeester van Veenendaal, een gemeente die nooit anders dan een anti-revolu tionaire burgemeester heeft ge had. Was er nu werkelijk geen geschikte A.R.-kandidaat beschikbaar? Natuurlijk wel maar minister Beernink heeft kennelijk eenvou dig een geestverwant op deze A.R. zetel gewild. De verhoudingen in de ge meenteraad van Veenendaal staan -aan deze benoeming niet in dd weg. Maar dat is niet de enige factor. Terecht wordt b.v. ook op de landelijke en provinciale spreiding gelet. Nog onlangs heeft minister Beernink iedereen verbaasd door in Aalten. waar de A.R. veruit de grootste fractie is, opnieuw een C.H. burgemeester te benoemen. Niemand kan een minister be letten waarschuwingen en advie zen. die hem tijdig en overduide lijk ter kennis ziin gebracht, te negeren en zijn zin door te drij ven. MaaV of dat van wiis beleid getuigt, is minstens een grote vraag. Om alle misverstand te voor komen: wij hebben niets tegen dè heer Bode. Wat dat betreft kunnen wij hem zonder moeite met deze mooie promotie geluk wensen. De teleurstelling over het par tijdige benoemingsbeleid van mi nister Beernink verhindert ons evenmin de gemeente Veenen daal van harte een voortgezette bloei, ook onder deze burge meester toe te wensen." Dat was dan de boosheid van de anti-revolutionairen. Zij vergeten echter dat Beernink wel enige reden had om de score ge'iik te trekken. Smallenbroek nam de c.h. hun commissaris van de Ko ningin in Zee'and af hun er'oe. door de henoerping van Van Aartsen. Hij zal ook gedacht hebben: de ..bek" van de anti's hoeft nu ook weer niet zoveel groter te ziin. redelijk in de pas marcheren. Re- denen te over. Interessanter is de vraag of nt alle Kamerleden die tot burgt. meester benoemd worden, hel Kamerlidmaatschap er aan gt. ven. De Grondwet noemt hel burgemeesterschaD in ieder geval niet als onverenigbaar. En no; onl*»"»s heeft minister Beernink in Ferste en in Tweede Kamei hü de behandeling van de verho ging der schadeloosstelling vai Kamerleden geweigerd om eet uitbreiding van incomptabilitel ten (onverenigbaarheid van func fes) te overweaen. Dat moet aai de orde gesteld worden bij d Grondwetswijziging. Elegant Er is natuurli'k wel een oplos sing: geen protestantse minister van binnenlandse zaken meer be noemen om de prille toenadering tussen c.h. en a.r. niet te storen. Om te voorkomen dat uitgere kend hij daar weer de schuld van krijgt, zal Beernink onge twijfeld wel een elegante draai in gedachten hebben. Het a.r. Kamerlid K!eft loopt ook met as- niraties rond. Geef hem een c.h. gemeente, een soort gemeente als Veenen daal. dicht in de buurt, rustig. vriendei:ik. met a's enige versto ring van de landelijke genoegens wat vliegtuiggeraas, maar dat moet overkojneMik zijn En laat de cJh. man die daar nu zit een mooie promotie maken om een andere c.h. plaats veilig te stel len. Het is al te lang geleden dat een Bentinck ziin advipzen gaf in een paleis van de Oranjes. Waarmee de zaak wepr rond is Beernink voldaan heeft aan de landelüke en provinciale sprei ding en om in voetbn,termer te bliiven de hem toegekende vriip schon wpopns het stnkip in NPftpHan^pp Gedachten soortipf naar de tegenstander heeft erpcnoolrt. Xeven f u m et i os P Bode gaat de Kamer uit en wordt opgevolgd door drs. A. de Boo Het moment dat iongeren- voorzitter Jac Fuvsen zelf op ziin activiteiten als Kamerlid ge controleerd gaat worden, komt nadpT- Het moment nok dat voor trole gesteld te zijn of zich zwak in hun schoenen vne'^n aIs een 'warte dag gezien wordt. Trouwens, wat dat betreft zil de ARP in een soortgelijk schui tje. Er zullen er ziin die met wantrouwen J N Scholten. de radicaal van De Groene Amster dammer. de plaats van Kieft zul- 'en zien innemen Waarom eigen- 'iik? Hij doet het goed als burge meester en als Statenlid van Noord-Brabant En penmaal in de Kamer gezeten, raakt hij zijn wilde haren wel kwijt en zal hij Beleid Toch schijnt hij wel het beleii van zijn voorganger Smallen broek voort te gaan zetten doe kandidaten van die wenselijk* onverenigbaarheid op de hoogt* te stellen. En als hij het niet doe ziin er altijd nog enkele commij. sarissen van de Koningin die hel niet nemen. Het is toch ook te gek. waar 6 verhoging van de schadeloosstel ling onder meer voorgesteld om nevenfuncties tegen te gaa: en het Kamerlidmaatschap finao c'eel aantrekkelijk te maken, dz dit niet van toepassing zou zij oo het ambt van burgemeestei Afgezien nog van het feit of d onafhankelijkheid van het Ks- merlidmaatschap er mee gedieni is dat ook een andere publieke o( pari'culiere functie wordt ver vuld. Hier en daar is gesuggereerd laten de partiien, de kiezers di zelf regelen. Het is nog maar d vraag of de kiezers, of zelfs di partij, voldoende inzicht hebbe in de activiteiten van een Ka merlid en weten of hij al dar niet op behoorliike wiize aan zijn politieke verplichtingen voldoet De ervaring leert dat als men hel weet. er weinig aan gedaai wordt. In het geval van de com binatie van het Kamerlid maatschap met het burge meesterschap van een behoor liike gemeente kan men. zondei al te veel kennis te hebben vat de feiten, stellen dat één van bei de functies te kort gedaan wordt Dat en de kwestie van de onaf hankejijkheid zouden er toe moe ten leiden, de goede gewoonte di* nu onder minister Beerninl wort voortgezet bedankt voa één van beide functfej (grond)wettelijk te maken. Buiten spel? Het GPV is ook boos, zoals zegd. In Ons Politeuma zet A.V (een J te weinig?) uiteen, waar om hii het niet kan hebben da 'n Anti-Revolutionaire Staatkun de van augustus nog eens gelezet kan worden, dat „het GPV zich zelf in het zoeken naar een n nauw mogelijke samenwerkin; met die partijen, die zich ook i' dé politiek vanuit het christelij geloof organisatorisch wille oostellen, buiten spel heeft g* zet". Want dat is niet waar. zegt A V. Hij citeert ten bewijze daar van uit een brief, gedateerd mpi lofifl de laaste uit een brief wisseling tussen het GPV en dr Berghuis: 1) Het moderamen van he Centraal Comité stelt een bespre king met u op prijs. Wegens di voorzitterswisseling in onze par- tii stellen wij u voor de bespre king in het nieuwe parlementaire iaar te doen plaatsvinden. 2) Uw suggestie bij dat gesprek ook vertegenwoordigers van de CHU en de KVP te betrekket zullen wii tezünerfHd gaarna aar die partijen voorleggen. 3) Wat betreft een eventuele wijziging van de kieswet is dooi de ARP nog geen definitiel standpunt bepaald. Getekend dr W. de Kwaadsteniet. „Wij wachten op het nieuw* parlementaire jaar", zegt Ons Politeuma. „maar het is nauwe- Hiks begonnen of wij worden verrast met de oude koe van een cpv, dat zichzelf buiten spel zet." Verontrust Dan de „verontrusten" in PvdA. Typische term eigenlijk: verontrust. Het riekt bijna naar D°n kerkelijke ruzie. Toch ook weer niet zo vreemd dat deze terminologie het in de PvdA doet Maar goed. de verontrusting van Kors. Heertje, De Jong. Goedhart en anderen moet tot een massaal protest leiden. Waarmee de PvdA dan inder daad gespl'tst zou zijn in drie groepen: Nieuw Links, de mid dengroep en „oud-rechts". Geen KVP met twee gezichten, maar °°n PvdA met drie gezichten. Wat wil je ook. heeft PPR-lei- der Jurgens als commentaar 'esnroken. de oppositie in de PvdA is een bewijs dat de partij 'eeft. terwül in andere partiien. KVP en CHU. de rust van hel '-ot-b-Vinf heerst. Zouden Jurgens en de leiders van de PvdA weten, dat dezelfde woorden wel eens meer gespro- '-en ziin' Door Schmelzer. toen voor het eerst de onrust in de KVP de kop opstak: „Wat wil je, ■We oonositip is een bewijs, dal Ae KVP leeft, terwijl in andere rfo niet ,-an het kerkhof heerst". Niet lang daarna ontstond de afsplitsing van de KVP, de Politieke Partij Radika- len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14