FORMAAT THANT EIST TOPGESPREK krant van Commentaar JAMIN MAR EL Vervanging Tans (PvdA) hoog opgenomen Meer geld voor de probleemgebieden BALL TREEDT AF ALS AMERIKAANS VN-AMBASSADEUR hit weer Wisselvallig Spanning Oost-West tè groot Vrede voortdurend bedreigd Kleine lauden vóór V>-plan VS EN SOWJETUNIE GEKAPITTELD Werkloosheid ansholt: Europa heeft te weinig olitieke invloed WANDKAST speculaas Voorlopig nog geen gesprek Praag-Moskou van deze glanzende onder- zettertjes (mot tljn Indisch motiel) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! lienwe leidse Comramnt jur: F. Dicmer edactcur: Dr. E. Diemer Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastieh is ghobleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 27 september 1968 49ste jaargang Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'iet is veel eenvoudiger om itiek te leveren dan om het het rechte eind te hebben. DISRAELI Herv.-geref. steun voor de Toradja's Ik onderzoek waarom de baby dat ding kan wennen." !en frontensysteem dat don- dag in een langzaam tempo r ons land trok bracht lang- •ig regen waarbij in verschei- le delen van het land 20 tot 25 regen is gevallen, 'rijdagochtend was het weg lokken naar Noord-Duitsland Denemarken. Wij bevonden toen aan de voorzijde van volgend frontensysteem dat oostelijke richting opdringt r de Britse eilanden en de irdzee. behoort bij een diepe depressie waarvan dc kern op het noordelijk deel van .tlantische oceaan ten westen Ierland bevindt. laat zich aanzien dat de ressiekern langzaam verder t naar het zeegebied ten kirden van Schotland en ge- fjf md front in de nacht 'en och- d in noordoostelijke richting r Nederland trekt. )E BILT In de avond en :ht zwaarbewolkt met regen motregen, wegtrekkend naar noordoosten, borgen overdag wisselend be- lkt met af en toe een bui. tige tot vrij matige wind tus- zuid en zuidwest. Iets lagere iperaturen. Oe Thant kapittelde in zijn VN-jaarverslag zowel Amerika als Rusland, die niet terugdeinzen voor wapengeweld, zodra zy hun eigen veiligheid bedreigd achtten. Hij wil snel komen tot een topgesprek om de vrede veilig te stellen. T TIT de Nota Regionaal Beleid blijkt, dat de regering goede verwach tingen heeft dat oude en nienwe maatregelen resultaten zullen afwer pen en slechts incidenteel aanvulling behoeven. Er zijn geluiden gehoord, dat te wei nig geld beschikbaar was gesteld voor de bestrijding van de werkloos- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Over het algemeen neemt men in kringen van de PvdA de opmerking van Tweede-Kamerlid Hans van den Doel, dat dr. J. G. H. Tans moet worden vervangen als voorzitter van de partij, zeer hoog op. André van der Louw, nu vice-voor- zitter, in wie Van den Doel een bete re voorzitter zag, vindt het helemaal niet prettig tegenover Tans gesteld te worden. Er is niet over aftreden van Tans gesproken. Andere bestuursleden waren nog wat feller in hun reactie op de speech van Van den Doel, zelf een uitgestoten lid vjan Nieuw Links, in Alphen aan den Rijn. De heer Burger vindt het na de nota's van Nieuw Links en Den Uyl en de geruchtma kende vergadering in Rotterdam een kwestie van natrappen. Er was ook veel kritiek op het feit, dat Van den Doel zijn gedachten spuide zonder dat hij hiervan iets in de partij had laten blijken. De Nieuw-Linksers in het bestuur, Kleyn en Polak, waren heel kort: het moet nog bewezen worden dat er een betere voorzitter is dan Tans, die een scherpzinnig mens is. Het probleem zit in de combinatie van functies van Tweede-Kamerlid en partijvoorzitter, waardoor Tans zo weinig tijd voor de partij vrij kan maken, aldus de ver tegenwoordigers van Nieuw Links. NADRUK OP DIENSTENSECTOR onze parlementsredactie) I HAAG Naast de conti- ng van bestaande maat- len tegen de werkloosheid en itimulering van de werk eenheid in de probleemge en, wil de regering in de ja- 1969 tot 1972 ook nieuwe iregelen treffen, der andere een premie voor bc- i in de dienstverlenende sector, •activeren van staatsbezit, meer ling van rijksdiensten en het orten van het besluit om met g van 1969 de secundaire ker- f te schaffen. de Nota sociaal-economische as- a van het regionale beleid tot I itaat een uitvoerige analyse van tuatie en de oplossing die men te hebben gevonden, ministers De Block van Econo- zaken en Roolvink van Socia- ken, de twee ondertekenaars, ikken over: IDEN Europa zou graag ook :ke invloed willen uitoefenen, jet ogenblik is het machteloos :heel afhankelijk van Rusland •merika. Europa zal politieke ed moeten krijgen om de zaak e vrede enig perspectief te bie- i Vlaar daarvoor is het noodzake flat de verschillende staten een van onafhankelijkheid afstaan :en Europees parlement, dat het 'gelijk controle zal moeten uit- :n over alle ontwikkelingen bin- le aangesloten staten, was de conclusie van dr. S. L. f jholt, vice-voorzitter van de ;se commissie van de EEG op brum over Europa, dat gister- werd gehouden in de studen- :ieteit Minerva in Leiden. Mansholt noemde het verschil tgangspunt van de buitenlandse iek van de aangesloten staten an de oorzaken van de Rus- inval in Tsjechoslowakije. Op toment kunnen we in geen ge- loorgaan met de ontspannings- iek, zei sij. NEW YORK Terughoudendheid by de grote mogendheden en byval van de kleinere naties was er voor de suggestie van VN-secretaris-generaal Oe Thant om nog in het nieuwe (van daag begonnen) zittingsjaar van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een topconferentie van de Grote Vier te be leggen en daardoor spanningen tussen Oost en West te vermin deren. Thant heeft in zijn jaarverslag gezegd, dat een kern oorlog hoe dan ook moet worden verhinderd. Die terughoudendheid is er speciaal bij de betrokkenen. De Verenigde Staten, Sowjetunie, Groot-Britannië en Frankrijk reageerden nog niet. Al leen Frankrijk zou iets minder reser ve hebben. Thant wil, dat de ministers van buitenlandse zaken van deze landen spoedig bijeenkomen om voor een topconferentie de weg te banen. In zijn jaarverslag schrijft VN-se cretaris-generaal Oe Thant dat hij vorig jaar voorstelde' dat de Veilig heidsraad regelmatig zittingen zou houden die ook bijgewoond zouden moeten worden door vertegenwoordi gers van de onderscheiden regerin gen. Dit plan is echter niet uit de verf gekomen en daarom stelt Oe Thant nu voor een vier mogendhe- den-conferentie te houden. De agenda kan volgens hem wor den overgelaten aan de ministers van buitenlandse zaken van de VS, Rusland, Engeland en Frankrijk. Hij is zelf bereid een voorlopige agenda op te stellen. Slechter De internationale toestand is aan zienlijk slechter dan in 1967: de oor log in Vietnam woedt in onvermin derde felheid voort, in liet Nabije Oosten was er sprake van „grote spanningen en frustraties" en de be zetting van Tsjechoslowakije heeft „een gevoel van onbehagen en onvei ligheid" geschapen. De troepen moe ten naar zijn oordeel snel worden teruggetrokken. Thant vindt het schrikbarend dat Zéér practisch ingedeeld Uitvoering SLIJPLAK Hoogwaardige kwaliteit Prijs 1590,—. BULTHUIS Exclusieve interieurs BOTERMARKT 32 ƒ60 miljoen (vorig jaar ƒ33 mil joen) voor directe stimulering, 240 miljoen in vier jaar (van 1965 tot 1968 ƒ165 miljoen) voor verbete ring van de infrastructuur (wegen e.d.), waarvan de helft naar het noor den gaat, en dan nog ƒ175 miljoen uit de BTW-pot, die in reserve gehouden wordt om in de komende jaren de vestiging van „economische motoren" in stimulerings- of herstructure ringsgebieden te vergemakkelijken of te begeleiden. Dit alles nog afgezien van enkele bedragen die op andere begrotingen zijn uitgetrokken: ƒ4 miljoen voor toerisme in 4 jaar, in totaal ƒ8 mil joen per jaar voor verbetering van het woon- en leefklimaat, speciale contingenten woningen (in totaal 1300), en wat het af te stoten staatsbezit nog oplevert. Twee belangrijke projecten zijn verder: een premie van 15 procent op uitbreidingen met een minimum in vestering van een half miljoen tot een maximum van ƒ1,8 miljoen, en een adviesaanvrage aan de SER, reeds in de Troonrede aangekondigd, over de wenselijkheid van een regio nale differentiatie in arbeidskosten tussen westelijke en niet-westelijke provincies. Het aantrekken van ar beidskrachten in niet-westelijke pro vincies zou daardoor worden aange moedigd. Bijna de helft De ministers menen dat men niet onbeperkt het aantal stimuleringsge bieden kan uitbreiden waar reeds 49 procent van het arbeidsbestand onder de maatregelen valt. Slechts voor Helmond en omgeving en een gedeel te in Limburg dat tussen stimule ringsgebieden ingeklemd ligt en daar schade van ondervindt, is een uitzon dering gemaakt. De „moeilijkste" gebieden blijven Limburg en Tilburg, ook in üe nabije to'komst. Voor de rest van Brabant, Oost-Nederland, maar vooral voor Zeeland en het Noorden zien dc mi nisters goede perspectieven. Er zijn ook nog enige resultaten van oude programma's te verwach ten: in het noorden zijn 4700 ar beidsplaatsen geschapen waarvan er j tot nu toe 1200 gerealiseerd zijn; j voor Limburg zijn de cijfers: 10500 en 2500. Meer nieuws uit de nota elders 1 in dit blad. Liesbeth List heeft gisteren haar langspeelplaat, Pastorale, in Amster dam gepresenteerd. Komend week einde vertrekt zij naar Rio de Ja neiro om andermaal deel te nemen aan liet songfestival danr. morgen voordeel 250 gram van 59 «o'or<l49 wM niet duur wel heerlijk de ene superstaat of de andere bewo gen kan worden tot militaire acties wegens liberalisatie van een bewind in een klein land (Tsjechoslowakije) of wegens een binnenlandse omwente ling in een ander klein land (Domini caanse republiek). Het ziet er slecht uit voor de kleine landen, als zij hun eigen zaken alleen maar mogen regelen als zij niets doen dat het ongenoegen opwekt van een machtig buurland. Gevaarlijker Toegeven aan de verleiding, om op grond van wat er in Tsjechoslowa kije is gebeurd de kernwapenarsena len uit te breiden zou echter beteke nen dat men zich neerlegt bij „de waanzin van de huidige kernwapen wedloop". In het belang van de wereld moet er hoognodig een eind komen aan de „ouderwetse maar gevaarlijke taktiek van het trachten oplossen van de problemen van de jaren zestig met de gewelddadige methoden die gebrui kelijk waren in vroegere jaren", aldus Oe Thant. De sleutel tot de vrede in de we reld ligt in handen van de twee su- permogendheden en er kan geen soli de basis voor de vrede gevonden worden zolang deze twee overgaan tot militaire eenzijdige acties als zij ergens een bedreiging van hun eigen veiligheid menen te zien. Waarom leggen zij hun angsten en klachten over bedreiging van hun veiligheid niet voor aan de Veilig heidsraad, zoals zij regelmatig van de minder machtige landen verlangen?, vraagt Oe Thant zich af. De financiële toestand van de vol kerenorganisatie is nog slechter dan ze al was. De onbetaalde rekeningen belopen een bedrag van 260,7 miljoen dollar. 18,5 miljoen dollar meer dan in 1967. Tijdens de lampionnenoptocht, gisteravond langs het kasteel Drakensteyn, waaide het kaarsje van een der kleine deelnemers uit. Prins Claus kwam hem ech ter met zijn aansteker te hulp, zodat het ventje toch nog kon meedoen. George Ball WASHINGTON George Ball, de Amerikaanse VN-vertegen- woordiger, heeft gisteren onver wachts zijn ontslag bij president Johnson ingediend. Johnson heeft het ontslag „met tegenzin" aanvaard en als zijn opvolger benoemd James Rus sell Wiggins, hoofdredacteur van het dagblad Washington Post. Het nieuws van Balls af treden heeft grote op schudding verwekt in VN-kringen, hoewel er aanwijzingen zijn dat secre taris-generaal Oe Thant al was voorbe reid op het vertrek van de Amerikaanse am bassadeur. Nog voor het incident van maandag, toen Ball slechts drie ontmoetingen had gehad met Thant, was volgens waarnemers al gebleken dat de verstandhou ding tussen beiden veel koeler was dan die tussen Thant en Goldberg. Door het plotselinge aftreden is de vraag gerezen of hij nog wel voor de VS het woord zal voeren als aanstaande woensdag in de Algemene Vergadering het debat over de toestand in de wereld begint. Nog gistermorgen had de woordvoerder van de Amerikaanse VN-delegatie bevestigd dat Ball de vergadering zou bijwonen en een verklaring zou afleggen. Op een persconferentie waarop hij lijn ontslag bekend maakte voer de »8-jarige diplomaat opnieuw fel uit tegen de in een „ontwerp-resolutic" vervatte oproep van Thant, om dc bombardementen op Noord-Vietnam te staken. Evenals maandag, onmid- delliik na de verklaring van Thant, zei Bali dat de opmerkingen van de secretaris-generaal geen enkele bij drage hebben geleverd voor het goed verloop van de Ameri- kaans-.N'oordVietnamese onderhande lingen in Parijs. Ball deelde mee dat hij campagne wil gaan voeren voor de democra tische presidentskandidaat, vi ce-president Humphrey. Hij wil bij dragen tot de verkiezingsoverwinning van Humphrey ,.en de nederlaag van Nixon". Gevaren Volgens Ball komen de VS in de eerstvolgende jaren voor „gevaren van ongekende omvang" op internati onaal gebied te staan. Om deze perio de veilig door te komen heeft Ameri ka volgens hem een president met een vooruitziende blik nodig die „handelt volgens vastomlijnde be ginselen". Ook Balls voorganger bij de VN, Arthur Goldberg, zei actief te zullen deelnemen aan de verkie zingscampagne voor Humphrey. Ball is slechts drie maanden in Enorme sortering voordelige auto occasions WASSENAAR Tel. 01751-2545 NEW YORK De Duitse raketdes- kundige Wernher von Braun meent dat de VS een kans van 50 procent hebben om nog voor eind 1969 een ruimtevaar der op de maan te laten landen. Of die dan de Russische douane zou moeten passeren viel nog Je bezien. functie geweest en zijn benoeming is pas woensdag door de Senaat goedge keurd. Zijn opvolger, Wiggins (64), die nog nooit een openbare functie heeft be kleed, is al 20 jaar werkzaam bij de Washington Post. Als hoofdredacteur heeft hij vaak de redactiekolommen van het blad gebruikt om de Viet- nam-politiek van Johnson te verdedi gen. Van George Ball is bekend dat hij op bepaalde punten van mening verschilt met het regeringsbeleid in zake Vietnam, met name wat betreft de bombardementen op Noord-Viet nam. heid. Voorshands is daarvan geen bewijs: enkele posten zijn behoorlijk verhoogd, en er is nog 175 miljoen uit de BTW-pot, die in reserve wordt gehouden. Uitdrukkelijk heeft minister De Block zijn collega van Financiën te verstaan gegeven, dat hij een aan vullende begroting zal indienen, wanneer de 60 miljoen voor directe maatregelen niet genoeg zijn. Ook voor 1968 zal het begrotingsbedrag waarschijnlijk worden overschreden. Dan moet worden afgewacht wat het weer actief maken van Staatsbezit zal opleveren. Structurele werkloosheid wordt niet alleen opgelost door het inpompen van geld. Een pakket van maatrege len op het gebied van omscholing en arbeidsmarktbeleid zullen, op lan gere termijn gezien, de probleem gebieden weer een gezonde basis moeten geven. PRAAG De Russische Tsjechoslowaakse onderhande lingen zijn op een dood punt ge komen en daarom zal voorlopig geen delegatie uit Praag naar Moskou vertrekken. Wel is het mogelijk dat premier Cernik naar Moskou gaat „om het kli maat voor onderhandelingen te verbeteren". De Russen zouden het ontslag eisen van een groot aantal liberale voor mannen. waaronder Dubcek. Boven dien moet Praag zelf een „normalise- ringsprogramma" opstellen, waarin zuiveringsakties tegen alle liberalen moeten zijn opgenomen. Door-deze eisen bestaat er voorlo pig weinig kans op meer ontspanning tussen Moskou en Praag. Maar dat verhindert de Tsjechoslowaakse ar beiders niet Dubcek door iniddel van resoluties massaal te steunen. De Prawda heeft vandaag laten weten hoever communistische landen zichzelf mogen ontwikkelen. Een communistisch land is vrij zijn eigen koers uit te zetten, schrijft de Praw da, maar het heeft niet de vrijheid het communisme de rug toe te keren. Ingrijpen Daarom is elk communistisch land verantwoording schuldig aan de com munistische hondgenoten en mogen die landen zelfs ingrepen als dc be langen van het communisme in ge vaar komen. Natuurlijk bepaalt Moskou wat die belangen zijn en daarom, aldus de Prawda, was de inval in Tsjechoslo wakije gerechtvaardigd, geboden zelfs. ROME Een woordvoerder voor het Vaticaan heeft gisteren gezegd, geen inlichtingen te kunqen verstrekken om trent dc berichten, dat tegen Schille- beeckx een proces zal worden gehou den. Het uitblijven van een pertinente ont kenning wordt door waarnemers uitge legd, dat er in elk geval een onderzoek wordt ingesteld. ZUTPHEN De 69-jarige F. J. Osborn is gisteravond in Zutphen met zijn auto tegen een autobus aangere den. De heer Osborn is aan de ver wondingen overleden. UTRECHT Minister Bakker van verkeer en waterstaat zal 11 novem ber het tot klaverblad verbouwde verkeersplein Oudenrijn openen. Hij kondigde dit vanmorgen aan bij de opening van het nieuwe gebouw van de Vereniging van artsenautomobi listen in Utrecht. 'k geef op als W nieuwe abonnee: plaats: betaall: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvltalt onlang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam inzenden aan Bureau van dil blad '1 l I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1