Man hiet (in de langer huis wet) in Commentaar Land- en tuinbouwbedrijf blijft altijd riskant Uit de Haagse hof geplukt DWS door Rensenbrink moeizaam in 2de ronde ïïïVeel schilders en zonder werk Denemarken ten onder tegen Tsjechen: 0-3 'okerspel Noodkreet van bakkers Voorzitter gouden99 CBTB meent: FEEST IN DRONTEN Nieuw Links gekritiseerd Om Jaarheursstedenheker Flessetrekkerij op grote schaal Jan Klijnjan inspireerde Jong Oranje Directeuren van Tsjechische omroep ontslagen MOTIE TEGEN REGIME IN GRIEKENLAND 7 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 dtVan ome parlementsredactie) >p|d EN HAAG De man zal anneer binnenkort het eerste tel van het nieuw Burgerlek (etboek zal worden ingevoerd, et langer juridisch als hoofd de echtvereniging be- ïouwd worden. Tweede Kamer nam hiertoe >ren het besluit door met 92 tegen stemmen een amendement van de loder Wierenga (soc.) te aanvaarden, 0|arin deze gedachte was neerge- ikejd. Tegen stemden de SGP, het •rapv, de liberalen Geertsema en etkerk, de CH-afgevaardigden opjiolten, Tilanus. Bode en Van der en enkele KVP-leden. jj [Ve voorstemmers betoogden dat VELP De werkloosheid onder de vabilders neemt onrustbarend snel ft. Eind januari was 17*/i procent 'W de schilders of 6123 man werk- V*- Be voorzitter van de Bond van Ne- "jrlandse schilderspatroons, de heer m® Greep, zei gisteren op de algemene rgadering in Velp dat de situatie oral in de economisch zwakke pro- bencies (het noorden, Brabant en 1 Hnburg) zorgelijk is. Hij uitte felle kritiek op de toene- ende beunhazerij. KOPENHAGEN Het Tsjechoslo- pakse voetbalelftal heeft woensdag- Fond in Kopenhagen met 30 van pnemarken gewonnen. Het was de irste wedstrijd voor groep twee van j voorronden van het tornooi om (t wereldkampioenschap in 1970 in [exico. De Tsjechen, voor het begin »r de 31.000 toeschouwers hartelijk egejuicht, namen in de 12e minuut I leiding door Jokl. Tien minuten Her bracht Kuna de stand op 20 I negen minuten voor tijd scoorde 'agara het derde doelpunt. De beste telers in de Tsjechoslowaakse ploeg Éren doelman Viktor, verdediger gara en aanvallers Jokl en Ada- aec. RIO DE JANEIRO Braziliaanse udenten hebben zich achter de [exicaanse gesteld Ze Welden giste- )n in Rio een betoging, waarbij ooral Amerika het middelpunt werd 6n kritiek. [V/TORGEN behandelt de minister raad van de EEG het vijfde Duitse plan dat de kloof tussen de Organisatie en Engeland tracht te Overbruggen. Het lijkt echter evenmin als de overige daartoe geschikt. Het voorziet in tariefverlaging in afwachting van toetreding: techno logische samenwerking: en overleg lussen EEG en Engeland. Vooral het laatste is voor Frankrijk onaan vaardbaar. Maar ook al zou Parijs zich niet Verzetten, is het de vraag of wer kelijk een stap in de goede richting Wordt gedaan. Bonn is met instemming van (Parijs met voorstellen gekomen om de impasse te doorbreken. De voornaamste bedoeling was echter, van het Benelux-memorandum af ie komen. Het jongste voorstel wordt aange boden als een laatste poging om; „iets" te bereiken tussen alles of niets. Een vraag is, of Bonn het Benelux-initiatief alsnog zal steu nen, als de eigen plannen worden afgewezen. Intussen zal Frankrijk morgen trachten, zijn vijf partners tegen elkaar uit te spelen en zelf niet aan het woord te komen, als mocht blijken dat de Vijf ondanks ver schil van inzicht één lijn trekken. Morgenmiddag moeten de Franse en Duitse ministers in Bonn zijn in verband met het bezoek, dat de Franse president in het kader van het Frans-Duits vriendschapsver drag brengt. De zitting van morgenochtend dreigt dan ook niets anders dan i een pokerspelletje te worden. Nie mand wil risico lopen, zolang Frank rijk niet heeft gereageerd. En de Fransen trachten tijd te winnen. Hoe lang zal dit onverkwikkelijke spel nog doorgaan? Wordt het niet hoog tijd, dat de vijf met landen als Engeland beginnen samen te werken op gebieden die niet recht streeks door de EEG worden be streken? Er gaan stemmen op om dc West- europese unie. die altijd een wat eenzaam bestaan heeft geleid, nieuw leven in te blazen. Engeland be hoorde tot de oprichters van deze alliantie. Men kan echter pas zaken doen als men bereid is het voorlopig zonder Frankrijk te doen. Maar het grote probleem is dan. dat de (Duitsers het juist op dit belangrijke punt laten afweten. deze bepaling niet meer in de wetge ving past temeer daar reeds 10 jaar geleden de handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw is opge heven. De pacifist Wiebenga sprak van een „fossiele bepaling". De heer Jongeling (gpv) meende dat de wetgeving op enkele punten zoals de naamgeving van kinderen uitgaat van de bepaling dat de man gezinshoofd is. Bovendien zag hij in deze bepaling een teken dat de overheid christelijke normen han teert. Ds. Abma (sgp) zei uit te gaan van het Bijbelwoord: „De man is hoofd der vrouw". Mej. Haars (ch) merkte op dat de tegenstemmers in de CHU uitgingen van het bestaande cultuurpatroon, waarbij de man op treedt als gezinshoofd. De voorstem mers in de CH meenden daarentegen dat men geen bepalingen in de wet op moest nemen die juridisch geen verdere betekenis hebben. Voor de stemming zorgde Kamer voorzitter Van Thiel voor een vro lijke noot door op te merken: .,De stemming kan niet doorgaan omdat de presentielijst is verduisterd." T reurjaar De Kamer ging akkoord met het voorstel van de minister om het treur jaar voor gescheiden vrouwen op te heffen en voor weduwen te handhaven. Een amendement van de heer Boertien (ar) om het treurjaar ook voor gescheiden vrouwen toe te pas sen werd met 66 tegen 47 stemmen verworpen. Voor stemden KVP, CHU, ARP, SGP en GPV. Het amendement van de heer Wie renga om het treurjaar ook voor we duwen af te schaffen werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor waren de PvdA. PSP. CPN en D'66. Minister Polak benadrukte dat het wetsvoorstel (weduwen wel een treurjaar; gescheiden vrouwen niet) het meest in het belang van het toe komstig kind was. Het argument van de heer Wierenga c.s. dat weduwen als zij toch binnen 306 dagen wilden hertrouwen, naar Engeland konden uitwijken, vond hij niet steekhou dend. De wet geldt voor de Neder landse situatie, Men moet niet in ver band met het voorkomen van bijzon dere gevallen de wet gaan wijzigen, meende de bewindsman. Telegram aan regering (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM De Nederlandse Bakke- r(jstichting heeft gistermiddag tijdens haar demonstratieve vergadering een telegram gestuurd naar de staatssecre taris van economische zaken, de minis ters van economische zaken, landbouw en sociale zaken en aan de leden van de Tweede Kamer. Dringend wordt gevraagd de moge lijkheid te scheppen om plaatselijk en tijdelijk minimumprijzen voor brood mogelijk te maken in geval van oneer lijke concurrentie van supermarkten. Wordt niet ingegrepen dan komt de broodbezorging en de werkgelegenheid van de broodbezorgers in gevaar, al-: dus het telegram. De bezorgprijs van gesneden en ver pakt wit brood is thans officieel 83 cent, maar de bakkers willen akkoord gaan met een minimumprijs van 73 cent om zo toch een zekere concurrèn- tiemogelijkheid te scheppen. Staatsse cretaris Van Son wil echter niet hoger gaan dan een minimumprijs van 65 cent. De bakkers vinden dit een onbehoor lijk beleid van de staatssecretaris. Als op de huidige weg wordt voortgegaan, zullen 4500 broodbezorgers op den duur zonder werk komen, hoewel het pu bliek de bezorging van brood op prijs stelt. In Den Bosch en Breda is thans een broodoorlog aan de gang waarbij het gesneden en verpakte witbrood voor 54 en 58 cent verkocht wordt in plaats van tegen de bezorgprijs van 83 cent. Mevrouw Timmer startte goed in Danlon-tornooi EMMEN In Emmen is woensdag middag het twaalfde internationale Danlon-damesschaaktornooi begon nen. Opnieuw zijn er acht speelsters aangetreden uit ditmaal vijf landen, onder wie de winnares van vorig jaar, de Tsjechisohe mevrouw Ereto- va. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Masjnak (Zuidsl) Polihro- niade (Roem) afg.; Baumstark (Roem) Tobson (GB) 10, Eretova (Tsjech- Tuk (Ned) Vi, Timmer (Ned) Zivkovic (Zuidsl) \JtVs. Een ingewikkeld straalvliegtuig Op Ypenhurg zijn gisteren de Zweedse SAAB 105 XT en het ge vechtsvliegtuig SAAB 35 gede monstreerd, over welke toestellen ine dinsdag uitvoerig schreven. Minister Luns houdt een oogje in het zeil als zijn collega van dejen- sie Den Toom de ingewikkelde be diening van de SAAB 35 Draken bekijkt. (Van een onzer redacteuren) D KONTEN Overweldigend was de belangstelling van daag in Dronten (Oostelijk Fle voland), waar de Christelijke boeren- en tuindersbond zijn bgouden jubileum vierde. De be langstelling was zo groot, dat het bestuur een groot aantal leden gezien de beperkte plaatsruimte teleur moest stellen. De jubileumviering had enkele hoogtepunten: de afsluiting van de aktie-Kameroen, waarvoor de leden ruim 100.000 hadden bijeenge bracht: de officiële opening door mr. B. W. Biesheuvel van de christelijke hogere landbouwschool, waaraan reeds ruim 200 leerlingen studeren. Niet minder belangrijk was de on derlinge ontmoeting, waarbij oude contacten werden vernieuwd en versterkt. Aan de jubileumviering werkten mee een koperensemble van de Ko ninklijke Militaire Kapel onder lei ding van kapitein-directeur A. Posthumus, het strijkje van de KMK o.l.v. de adjudant-muzikant W. de Regt en de volksdansgroep „Schaarshoek" te Heino o.l.v. de heer J. Besselen. De jubileumviering begon met een dankdienst, waar als liturg optrad ds. Y. Schaaf. De meditatie werd uit gesproken door prof. dr. J. Verkuyl, die daarvoor als tekst had gekozen Psalm 24:1: „Des Heren is de aarde en haar volheid, de wereld en die daarop wonen". Tijdens deze dienst werd een col lecte gehouden ten bate van de ak tie-Kameroen. Zoals bekend heeft de CBTB in dat land een ontwikke lingsproject, waarin de afgelopen vier jaar een bedrag van ƒ100.000 is geïnvesteerd. De collecte was de afsluiting van de actie, die daarmee ruim het gestelde bedrag overschreed. Medegedeeld werd, dat het project een pluimveehouderij thans self-supporting is en dat het bedrijf geheel door inlandse krachten wordt gerund. Direct na dc dienst opende mr. Biesheuvel de christelijke hogere landbouwschool in Dronten. een school van de CBTB. Mr. Biesheuvel ei dat doel en grondslag van de ju bilerende bond op weinig levenster- einen zo klemmend tot uiting komen üs bij de onderwijskundige taak. .Klemmend, omdat we worden ge confronteerd met de vervlechting van het geestelijke en materiële in ons bestaan. De eenheid van het geestelijke en materiële waarnaar wij hunkeren, maar die de mensheid in haar geschiedenis zo dikwijls heeft verscheurd, omdat wij deze gave van God in ons eigen leven hebben verscheurd. In het beroepstechnisch onderwijs vinden we beide aspecten terug: een materieel-technische kant van overdracht van kennis en vaar digheden, de vakbekwaamheid naast de vorming van de totale menselijke persoonlijkheid voor een levenssitua tie in het beroep. „Het christelijk beroepsonderwijs is meer een „talent", waarmee wc aan het werk moeten, dan een vrij blijvend geschenk, waarmee we blij mogen zijn", zei mr. Biesheuvel. Over de ontwikkelingshulp zei mr. Biesheuvel, dat het beginpunt van het dempen van de afgrond tussen rijke en arme landen in de ontwikke ling van de landbouw ligt. omdat in de arme landen 60-85 procent van de beroepsbevolking in de agrarische sector werkzaam is. „Elk sociaal-economische ontwik keling dient aangezet te worden met een landbouwontwikkeling. Elke ont wikkeling moet zijn gebaseerd op de verhoging van de produktiviteit van de landbouw". Vandaag dus een vrije dag voor alle schoolkinderen. Een apart soort feestvreugde, waarin wij ouderen nu eenmaal niet meer kunnen delen Wel zal menig moeder er vandaag ook een vrije dag van genomen heb ben. Een vrije dag, die waarschijnlijk heel wat drukker is geworden dan de gewone werkdagen als het kroost veilig op school geborgen is. Het is overigens een wijs besluit geweest de vrije schooldag vierentwintig uur later te geven. Alie moeders kunnen er nu rekening mee houden. Onlangs hoorde ik een klacht uil Rotterdam, dat menigmaal een klas onverwacht naar huis wordl gestuurd. Bijvoorbeeld als de leer kracht plotseling zich ziek meldt en ook wel wanneer het onderwijzend personeel een vergadering moet houden. Het was echt een klacht, niet om dat de ouders hun kroost geen vrije dag gunden of zich al te veel zorgen over het leerprogramma maakten, maar wel omdat de lieve jeugd er een paar uurtjes straatslijpen van maakte. Soms uit wilde drang na lekke anders dan anders te doen. Alle ou derlijke geboden van „direct uit school naar huis" konden overtreden worden zonder dat er een naan naar kraaide. Soms, omdat het wel brave kind. dat keurig rechtstreeks naar eigen huis gelopen was, de deur dicht vond. Net precies vandaag was mot- der naar tante zus of zo. Of met de on rvrtvnvh t boodschappentas de stad ingetiuk ken. Of misschien zat ze drie huizen verder op de koffie. Hoe het ook zij. moeder was niet thuis. Eerlijk gezegd kon ik me best de verontwaardiging van die Rotter damse moeder voorstellen. Daar denkt men de volmaakte moeder Ie zijn. die met de boterhammen of achter het theeblad klaarzit als de kinderen thuis komen en dan blijkt het. dat je dit ideaal beeld onwetend volkomen verstoord hebt, omdat de kinderen onverwacht de school uit gestuurd worden! Natuurlijk is het altijd zo geweest én zal hel altijd zo zijn. dat onver wacht een leerkracht uit kan vallen. Bij ons op school ging dan de deur tussen twee klassen open en kreeg ie van de meester in de klas naast die van jezelf verschrikkelijk moeilijke ciifersommen op. waar je uren zoet mee was. In de crisisjaren toen er lijsten werkloze onderwijskrachten waren werden die voor een dag met spoed opgeroepen. Maar nooit nooit zijn wij zo maar naar huis gestuurd. Nu zijn er geen baantjesloze on derwijzers meer. denk ik, maar nog wel heel wat vrouwen met de on derwijsakte thuis, die een/dagje in vallen misschien wel aardig zouden vinden. En misschien zijn er ook geen tus sendeuren. die open kunnen meer maar hoe dan ook. die Rotterdamse moeder heeft een zaak aangeroerd, die wel aandacht verdient. Uitstoot De voorzitter van de CBTB. drs. R. Zijlstra, liet een aantal eminente na men uit het vijftigjarig bondsleven de revue passeren: prof. mr. P. A. Diepenhorst, Chr. van den Heuvel, Cnossen, Havelaar en Borst Volgens drs. Zijlstra heeft de mo dernisering van de landbouw een grote uitstoot van mensen ten gevol ge gehad. Het tempo van de be drijfsbeëindiging ligt op 5000 per jaar. „Ondanks dat gaat deze ontwik keling niet alleen gepaard met een grote produktiviteitsverhoging van 60 pet., ook een produktiestijging van ongeveer 35 pet. is geen geringe zaak. De koopkrachtige vraag heeft hier echter voor verschillende produkten geen gelijke tred mee kunnen hou den, met als gevolg een druk op de prijzen. Zuivel, fruit, aardappelen, slachtpluimvee en eieren zi.in in dit verband de meest sprekende voor beelden". Drs. Zijlstra meent, dat dit proces zich ook in de toekomst zal voortzet ten en wel in versneld tempo, voor zover het de afvloeiing en de be drijfsbeëindiging betreft. „De pro duktiestijging zal voor wat Neder land betreft in de komende 10 tot 15 jaar echter minder sterk ziin: a. omdat wij thans jaarlijks tien duizend hectare cultuurgrond kwijt, raken; b. omdat wij al een zeer hoge pro- duktie per dier of per hectare hebben bereikt." Hij was bezorgd over de boeren- en tuindersstand zelf in het kader van de landbouwpolitiek. De land- en tuinbouwproblcmen zijn niet meer oplosbaar binnen een eng kader van markt- en prijspolitiek, restituties en subsidies op ruilverkavelingen. Landbouw en industrialisatie zijn nauw met elkaar verweven. De toe komst voor de landbouw heeft inter nationaal gezien groot belang bij een betere ordening van de wereldmark ten en bij een zinvolle inpassing van onze voedselproduktie in een voedselpolitiek die meer doeltreffend de noden in de wereld, ook op dit gebied kan lenigen. Wij moeten de landbouwDolitiek niet bedriiven in de ban van de overschottensituatie. Toekomst De bondsvoorzitter gaf als zi.in me ning over de toekomstige landbouw politiek: de boer of tuinder draagt de eerste en belangrijkste verant woordelijkheid voor de gang van zaken in zijn bedrijf; ook de overheid mag voor de goe de gang van zaken mede verant woordelijk gesteld blijven en een juiste landbouwpolitiek zal haar kracht niet afteen moeten zoe ken in de verdediging van het bestaande, maar in het veroveren van het nieuwe. Boer en tuinder moeten rekening houden met de volgende harde fei ten: het land- en tuinbouwbedrijf is en blijft een riskant bedrijf. Er is geen landbouwpolitiek, die deze risico's wegneemt; de kostenstijging zet zich voort in een tempo van 4 a 5 percent; de prijzen van verschillende pro dukten zullen onder druk blijven staan; de grondprijzen zullen nog stijgen er is geen belangrijke daling van de rentestand op de kapitaalmarkt te verwachten; er mag geen grootscheepse subsi diepolitiek worden verwacht, waar mee op liet terrein van de investe ringen de stijgende kosten kunnen worden opgevangen; de welvaartsstijging zal zich voort zetten, gepaard gaande met grotere behoefte aan vrije tijd. Bedreiging „Dit toekomstbeeld vormt een be dreiging voor degenen, die het be drijf zoals het nu reilt en zeilt onder alle omstandigheden willen voortzet ten. Deze ontwikkeling is geen be dreiging voor hen, die de nieuwe ont wikkelingen zien als bron voor nieu we mogelijkheden". „De CBTB zal nu verder moeten gaan vanuit het gezichtspunt van het functioneren van het christelijk ge loof. Wij willen trachten het gevaar, dat wij onze organisatie in een for mule vatten en een ieder die een andere formule aanhangt verkette ren. trachten te bezweren." Tot de leden zei hij: „Wij willen met u praten over de vraag hoe wij alle spanningen en veranderingen op het platteland tegemoet moeten tre den, hoe wij als christen-agrariërs onze kennis in dienst kunnen stellen van de ontwikkelingslanden. Deze initiatieven zullen wij samen moeten nemen met de kerken. Zou hierin niet een mogelijkheid kunnen liggen van het vervangen van de gewapende vrede door een gemeenschappelijk offensief?", zo vroeg hij zich af. Drs. Zijlstra zei, dat hij het falen van de kerk op velerlei terrein had horen verklaren uit het feit dat zij gescheiden is geraakt van praktisch alle bewegingen die zich wijden aan sociale verbeteringen en menselijke rechtvaardigheid. Hij stelde hiertegenover een mo derne versie van de geloofsbelijdenis: „Vergeef ons dat wij onze kerken in besloten clubs veranderen; dat wij onze bekende gezangen en godsdienstige gevoelens meer liefheb ben dan U; dat gebrandschilderd glas onze ogen en oren afsluit voor de kreten van de hongerigen en ge kwetsten in de wereld". Croep uit PvdA: Verontrust over aanvallen op partij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een aantal beken de PvdA-leden heeft zich gericht tegen de activiteiten van Nieuw Links. Zij zijn vooral ongerust over de aanvallen van Nieuw Links op het standpunt van de partij inzake de buitenlandse politiek en de de fensie. Tot de „verontrusten" behoren prof. dr. L. de Jong, Meyer Sluizer. prof. dr. A. Heertje en het Tweede- Kamerlid F. J. Goedhart. De „verontrusten" stellen dat de noodzaak om de NAVO als instru ment van vrijheid en vrede te hand haven, na de brute bezetting van Tsjechslowakije, duidelijk blykt. Zij keren zich tegen elke vorm van dic tatuur zowel van links als van rechts. Zij wijzen iedere poging om een link se dictatuur te vergoedelijken af omdat zij deze dictatuur als een aan tasting van de democratie zien. De tegenstanders van Nieuw Links zouden de PvdA graag zien als een verzamelpunt van alle progressieven in ons land. Een beweging van de partij in de richting van de uiterste linkerzijde van het politieke krach tenveld is daarvoor huns inziens niet dienstig. De groep hoopt dat de PvdA in deze tijd van politieke ver andering haar plaats zal weten te vinden, zodat ook zij het vertrouwen krijgt van een groter deel van ons volk. AMSTERDAM - DWS heeft uiterst moeizaam en weinig in drukwekkend de tweede ronde bereikt van het tornooi om de Jaarheursstedenheker. Na een gelijkspel van 11 te Antwerpen won DWS woensdagavond de tweede wedstrijd tegen Beer schot met 21. De eerste helft bleef voor slechts 3000 bezoekers doelpuntloos. DWS, dat steunde op betere Individuele kwaliteiten van zijn spelers (See- mann en Flinkevleugel). was meer ln de aanval maar werd niet echt ge vaarlijk. Daarvoor zat er te weinig snelheid in de acties, speelden Geurtsen. Rensenbrink. Van der Vall en Soetekouw te veel stilstaand voet bal. In de tweede helft ging Beerschot meer in de aanval en de goed door Weyn en Verheyen opgezette aan- valsacties brachten de Amsterdamse verdediging aan de rand van paniek. Attent werk van Jongbloed en slecht schieten van Poulser en Ritzen voor kwamen een achterstand. Pas in het laatste kwartier ontworstelde DWS zich aan de iruk. Na een uitval mocht Geurtsen een hoekschop ne men. Hij bracht de bal hoog voor het doel. Flinkevleugel kopte mis. maar Rensenbrink schoof de bal terug naar de aanstormende linksachter Pijlman, die raak schoot (1—0) Geen vier mi nuten later gaf Deferm een uitste kende voorzet van de rechtervleugel, waar Jongbloed niet goed op reageer de. linksbuiten Houben de kans te geven geliik temaken* 11. /Vief moeilijk Scheidsrechter Adair die volgende week in hetzelfde stadion de wedstrijd Ajax FC Nürnberg leidt, kreeg het in de soms vrij harde slot fase net niet moeilijk, doordat DWS kort voor tijd de winst greep. Een onvoorstelbare blunder van oud-in ternational en centrale verdediger Raskin was daarvan de oorzaak. Raskin bood na een misser Rensen brink een vrije weg naar het doel en de Amsterdamse linksbuiten maakte van die kans graag gebruik om via een doeltreffend schot DWS in de tweede ronde van het tornooi om de Jaarbeurssteden te helpen. Jaar celstraf geëist LEEUWARDEN Voor ongeveer f 27.000 aan luxe artikelen wist de 25- jarige ex-hofmeester M. C. uit Sint- Nicolaasga van winkeliers in Leeuwar den en omgeving los te krijgen, voordat hij werd gearresteerd. Vorig jaar en dit jaar kocht hij 77 keer artikelen terwijl hij wist ze niet te kunnen betalen. De keurige jonge man kwam altijd voorrijden in een dure auto en schrok er niet voor terug de goede naam van zijn vader te misbrui ken. De winkeliers konden hem moei lijk de gevraagde artikelen weigeren. De voorwerpen, die C. zo gemakke lijk in zijn handen kreeg, werden snel in geld omgezet of beleend en van de opbrengst werd plezier gemaakt. Offi cier van justitie mr. Kuiper eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr De Goede, zag wel iets in een beroep op de sportiviteit van zijn cliënt die voor de rechter zei te probe ren alle schulden te betalen. AALBORG Vijfduizend toeschouwers toonden zich na afloop van de in Aalborg gespeelde wedstrijd Denemarken Nederland voor spelers ondei de 23 jaar min of j meer geïmponeerd Niet zozeer door de 13 nederlaae die hun landeeno- ten tecen een vooral technisch z.eer vaardie ionc manie leden, maat meer noe door dt formidabel spe lende Nederlandse spitsspeler Jan Kliinian. De nu voor Sparta uitkomende Dordtenaar inspireerde zijp ploeg tot zeer aantrekkelilk spel en was zowel in de verdediging als in de aanval verreweg de beste voetballer van hel veld. Hij was tet dan ook. die na 24 minuten spelen Ruud Geelc de gele genheid eaf het eerste doelpunt van de wedstriid te scoren Acht minuten later scoorde dp naar voren gekomen Paul var P>mond me» eer schot van zeker 25 meter 02 Pas 7 minuten voor ttid werd het 0—3 toen Geels de bal na een hoekschop in bet Deense doe' konte. Een minuut daarna was een klein misverstandie in de Nederlandse de fensie er oorzaak van dat Hölström er 13 van maakte en hef was zelfs nog biina 23 geworden als Epi Dorst niet in de aatste minuut de ie tang sarzetende Torben H-->cen de i bal net voor de voeten had wegge- I tikt. BRUSSEL In zijn eerste wedstrijd van de eerste ronde van het tornooi ctm de Jaarbeurssteden- beker heeft Daring Brussel woensdagavond in de Belgische hoofdstad met 21 gewonnen van de Griekse club Panathinaikos Athene. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Belgen. MADRID In Madrid heeft Ath- letico in zijn eerste wedstrijd voor de eerste ronde met 2—1 gewonnen van het Belgische Waregem. Bij de rust was de stand gelijk: 11. PRAAG De Tsjechische rege ring heeft de directeuren-generaal van de radio en televisie uit hun functie ontheven. Deze omroeplei- ders, Zdenek Hejzlar en Jirl Pelikan, staan te bock als vertegenwoordigers van de liberale vleugel in de Tsjechische partijleiding. Het Tsjechische persbureau Cete- ka noemt dit „een van de maatrege len die tot doel hebben, het poli tieke en economische leven in Tsje- choslowakije te normaliseren.' Om aan de Russische eis tot instel ling van perscensuur te voldoen zul len censors op de redacties van de Tsjechische kranten worden tewerk gesteld. Eerder had Rusland sommige voor lichtingsorganen in Tsjechoslowa- kije ervan beschuldigd door te gaan met het voeren van anti-Russische propaganda en de campagne tegen Rusland zelfs verhevigd te hebben. „Het is een feit dat de meerder heid van de kranten, de radio en de televisiestations nog in handen is van dezelfde mensen die al sinds lange tijd de Tsjechische communis tische partij, de fundamenten van het socialistische stelsel, de grond beginselen van het proletarische in ternationalisme en de vriendschap met de volkeren van de Sowjetunie en haar bondgenoten aanvallen," al dus Tass. Raad van Europa: STRAATSBURG - Als de de- mokratie en de rechten van de mens in Griekenland niet voor januari zijn hersteld, zal de as semblee van de Raad van Euro pa het ministerscomité aanbeve len de vertegenwoordiging van dat tand buiten snel te zetten. Na eon urenlange discussie vond dc Nederlander mr. Van der Stoel, een ruime meerderheid voor zijn motie van deze strekking, waarover van daag zou wordpn gpstemd. Mr Van der Stoel heeft voor de raadgevende vergadering opnieuw een rapport opgesteld, dat de basis vormt voor de discussie Tn dit rapport be vestigt hij de conclusies van zijn vo rige rapport: het dictatorschap in Grieken'and is niet verzacht. Vooral de Duitse christen -riemokra- ten wilden Griekenland van de agen da afvoeren, maar de Nederlandse christen-democraten wisten dat te voorkomen. Na het totstand komen van zijn eerste rapporl is de heer Van der Stoel nog tweemaal in Griekenland geweest, waar hij heeft gesproken met voor- en tegenstanders van het regime. BLERICK De driejarige Eddy Wethlv is gistermorgen toep hi 1 zich te ver over de balustrade van zijn niiderUike wnn'ne boog. van het acht metor i^norp bat kop gevallen en op het voor dp won in «rp'oepp trottoir te- rprhtffoUnmpn Op ionven l« later in -r'olror-Sntc »p VpTlte aan te opge lopen verwondingen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7