DERTIENDUIZEND VRIJGEMAAKTEN BIJEEN Ve Grote perspectieven voor werelddiaconaat Samenwerking Nederland en vakbonden Daling van geboortencijfer Clir. GerefKerken bezwaa tegen Raad van Kerken Luchtvervuilh NADERE UITLEG ARTIKEL 36 AANVAARD Een noord voor vandaag ALS „HULP ZONDER BANDEN" Uw probleem is het onze. Buurtbewoners in aktie tegen Dobbelman Maandblad Zie staakt uitgave Mensen in nood: f900.000 voor hulp aan Biafra jnin Misverstand met gevolgen BEROEPHfiSWE&K VI 5000 dieren 1 ing iaarbeurshalE DONDERDAG 26 SEPTEMBER IVf LEU Gisteren hoorde ik het verhaal van een mevrouw, die een middel voor de slanke lijn aan de man moest brengen. Ze was vriendelijk, sympatiek, vakbekwaam, kortom bezat alle kwaliteiten, nodig om de verkoop tot een succes te maken. Alleen, ze had één gebrek: wie haar zag moest wel tot de conclusie komen: of het middel werkt niet, of zij gebruikt het niet. Als Paulvs in Efeziërs 1 in die ene heel lange zin (in het oorspronkelijk de langste volzin van de Bijbel) in één adem de rijkdom bezingt van de uitverkorenen, zegt hij daar wel drie keer „tot lof Zijner heerlijkheid". Daar gaat het om bij de verkiezing voor de grondlegging, de verlossing door Chris tus en de verzegeling met de Heilige Geest. Lof. In het Grieks staat een woord, dat letterlijk zoiets betekent als applaus. God wil dat tvij zulke christenen zijn, dat in onze omgeving, bij onze familie en onze kennissen uit bewondering voor Hem de handen op elkaar gaan. Of liever in elkaar: Heer, maak van mij een kind van U, zoals U van hem of haar gemaakt hebt. Wij lezen vandaag Ezechiël 371 - 14. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het werelddiakonaat zou naast de meest doel treffende vorm van zending ook wel eens de meest doeltreffende vorm van ontwikkelingshulp kunnen blijken te zijn. Deze stelling hoorden honderden gereformeerde diakenen gis teren op hun centrale diakonale conferentie verdedigen door prof. dr. B. Siertsema. Uit eigen ervaring (zij werkte als linguiste in Nigeria) vertelde ze, dat er al heel wat hulpprojecten eenvoudig mislukt zijn, omdat geen rekening werd gehouden met de eigen geaardheid van de ontvangers. van naam «n adre» kannen niet In behandeling werden genomen. Ge heimhouding Ij verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar tn verband «taan moeten te afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan pottse- gels te worden Ingesloten. Vraag: Een bejaard echtpaar heeft cinderen in leven, van wie één onge- luwde dochter, die jarenlang het huishouden verzorgd heeft en daar voor geen beloning heeft genoten. Nu hebben man en vrouw een deel van hun spaarbankboekje op het boekje van hun dochter laten overschrijven. Kunnen nu de overi ge erfgenamen moeilijkheden maken als een der echtgenoten overlijdt? Antwoord: Gesteld al dat een van de broers en zusters daartegen op komt, dan zal dit weinig kans op succes geven. De dochter heeft recht op arbeidsloon over een groot aantal jaren en niet veel particuliere besparingen zijn zo groot, dat zij een behoorlijke beloning betekenen voor een jarenlange arbeid. Broers en zusters kunnen ertegen opkomen, wanneer een hunner bo ven de andere bevoorrecht is, maar nooit kunnen zij er tegen opkomen als een hunner betaald wordt voor zijn of haar werk. Vraag: Een van de poten van een teakhouten stoel is uitgebeten door een ongeluk met spiritus. We heb ben die plek al behandeld met teak olie, maar zonder resultaat. Graag ontvang ik uw raad. Antwoord: Met het gebruik van teakolie was u wel op de goede weg. maar het gaat om een lastige vlek, fodat u de behandeling nog wel eni ge malen zal moeten herhalen. U kan hierbil goed een warm gemaak te kurk gebruiken. Strijk hiermede langdurig over de vlek en behandel deze vervolgens met de meubelolie. Wil het echter volstrekt niet lukken, dan moet u de poot afschuren en daarna opnieuw be'tsen in de kleur van het overige hout. Vraag: Een alleenwonende dame in een vrij eenzaam gelegen huis heeft al éénmaal bezoek van een in breker gehad. Kort geleden was er weer ongewenst bezoek bij haar huis, maar de man ging aan de haal. toen zij de politie opbelde. Nu was ze nooit bang geweest, maar thans wordt ze toch wel ongerust en ze wil een hond nemen. De moeilijkheid is echter dat zij de hele dag van acht tot zes uur van huis is met een onderbreking van een half uur voor het middagmaal. Dit heeft er haar steeds van weer houden een hond te nemen. Waar kan zij het beste terecht, wat voor hond kan zij het beste kopen, en waar kan zij advies omtrent verzor ging krijgen? Antwoord: Een hond is een gezel- ligheidsdier en heeft behoefte aan frisse lucht. Het beste is dus een volwassen hond te nemen, die wat karakter en gewoonte betreft het beste aan haar levensomstandighe den is aangepast. Informeer eens bij het dierentehuis De Hazenberg, Bergweg 12, te Amerongen. Naar westerse begrippen kan men dan gemakkelijk spreken over cor ruptie, strijkstok of „je kunt het ze wel leren, maar ze doen het toch niet", maar prof. Siertsema toonde met vele voorbeelden aan, dat dit allemaal uitingen zijn van diep ge wortelde cultuurpatronen. Er moet een heel nieuw denkpatroon worden aangebracht en deze verandering noemde prof. Siertsema aangrijpen der dan welke materiële verandering ook. NEW YORK De uitgeverij Her der en Herder bereidt de uitgave voor van een nieuwe encyclopedie „Sacramentum Mundi". De encyclo pedie zal in een Engelse en in een Duitse editie verschijnen. Meer dan zeshonderd theologen werken er aan mee, onder wie Gre gory Baum. Yves Congar, Hans Kling en E. Schillebeeck. Redacteur is Karl Rahner. UTRECHT Gedurende het werk bezoek van het Zuidslavische vakver bond aan de Nederlandse vakcentra les van 15 tot en met 24 september, is tussen de delegatie en de vakcentra les overeenstemming bereikt over meerdere vraagstukken van ge meenschappelijk belang en over ver dere contacten tussen het Zuidsla vische vakverbond en de Nederlandse vakbeweging, aldus blijkt uit een ge meenschappelijke verklaring. Er zal gewerkt worden aan be scherming van de rechten der Zuid slavische gastarbeiders, hun vrije tijdsbesteding en voorlichting over hun sociale vraagstukken. Voorts zijn de delegatie en de vak centrales overeengekomen, een jour nalistieke uitwisseling te realiseren van redactionele artikelen, inter views, etc. De gesprekspartners zijn van mening, dat in de huidige omstandigheden het gemeenschappe lijk samendoen van de Zuidslavische en Nederlandse vakbeweging steeds belangrijker wordt ten aanzien van de bevordering van de bredere sa menwerking en gemeenschappelijke acties van vakbewegingen in hun strijd voor verwezenlijking van het basisstreven der arbeidsklassen en voor het behoud van de vrede in de wereld. T ransplantatiewet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de memorie van toelichting op de begroting van socia le zaken en volksgezondheid staat dat de medische tuchtwet wordt gewij zigd in die zin dat wordt voorzien in mededeling aan degene die een klacht indiende en in benaalde geval len in publikatie van het vonnis. Er is ook een transolantatiewet in voor bereiding. waarvan onder meer de toestemming van de patiënt wettelijk geregeld is. De toelichting maakt melding van verschillende records: het aantal on gevallen met dodelijke afloop in en om het huis bedroeg 2171 in 1967. Voor het overgrote deel betrof het mensen boven de 65 jaar. Het aantal verkeersdoden in datzelfde jaar be droeg 2888. Het geboortencijfer in 1967 was voor het eerst minder dan negentien per duizend Inwoners. Wel opmerke lijk gezien het feit dat het aantal gehuwden per 1000 inwoners toenam. Difterie Voor de eerste maal is in ons land geen enkel geval van difterie aange geven en slechts twee gevallen van poliomyelitis. Ook het aantal sterfge vallen aan tetanus kwam op een mi nimum: vijf patiënten. Tot slot wordt meegedeeld, dat geen conclusie wordt verbonden aan de CBS-gegevens over doodsoorza ken. Toch wordt gewezen op de on gunstige invloed die uitgaat van een aantal slechte levensgewoonten, zoals roken, gebrek aan lichaamsbeweging en onevenwichtige voeding. AFFICHE: DOODSKOP MET WASMIDDELEN NIJMEGEN Bewoners van de Nijmeegse Zeeheldenbuurt hebben vannacht overal in de stad affiches aangeplakt met daarop een doods kop, de wasmiddelen Castella en Biotex en de naam van de produ cent: Dobbelman. De aktie volgt nadat de direktie van de fabriek in de Zeehelden buurt een ultimatum van de buurt bewoners had afgewezen. In dit ul timatum eisten de bewoners een schadevergoeding van 50.000 voor de door de fabriek veroorzaakte luchtverontreiniging. De direktie van de fabriek had de bewoners aangeboden een onafhan kelijk bureau de schade te laten taxeren, om vervolgens te procede ren over de aansprakelijkheid. De bewoners gingen daar niet op in om dat zij vreesden dat zo'n proces ja ren zou duren. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Naar wij ver nemen is besloten de uitgave van het interkerkelijke maand blad „Zie", dat werd geredigeerd door leken uit acht reformatori sche kerken, te staken. Alle abonnees zullen daarvan dezer dagen mededeling ontvangen. Het blad heeft zich vanaf het begin van zijn verschijning in mei 1966 uit erst kritisch opgesteld tegenover, wat genoemd werd het gebrek aan onder linge liefde, samenwerking en een heid in en tussen de reformatorische kerken. Als zodanig veroorzaakte het in officiële kerkelijke kringen zo nu en dan niet alleen deining, maar ook ongenoegen. Dat was o.m. in hoge mate het ge val met de onthulling over de moei lijkheden, die de afbouw van de Ant woordkerk te Hoogvliet verhinder den. Ook hekelde „Zie" herhaaldelijk de situatie, dat vrijwel alle kerke lijke bladen (in al haar verscheiden heid: eenzijdig) geredigeerd worden door theologen en predikanten, die leken niet toestaan van een afwij kende mening blijk te geven. Volgens de redactie is „een verre gaande ongeïnteresseerdheid" voor wat haar bewoog, zowel van de zijde der kerkelijke lichamen als van de kant van vele gelovigen, een der be langrijkste redenen van de opheffing van het blad. Zij is tot de conclusie gekomen, dat de voorspellingen dat „de kerk in de huidige structuren haar ondergang tegemoet snelt" reeds binnen enkele tientallen jaren be waarheid zullen worden. Daarvoor moet met gezag worden gesproken. Daarom kan kerkelijke ontwikkelingshulp meer bereiken dan andere. Want alleen de kerk spreekt niet op eigen gezag, maar op dat van de gemeenschappelijke Meester. Motief Daarbij heeft de kerk ook een dui delijk motief. Ten aanzien van ande re ontwikkelingshulp leeft achter docht met vragen als waarom pas nu? waarom alleen aan bepaalde lan den? De motieven van de kerk zijn ge hoorzaamheid en dankbaarheid, de Heiland laten zien Echt diakonaat is daarom „hulp zonder banden" (en dat betekent, dat dat zendingsziekenhuis, dat alleen patiënten toelaat, als ze bereid zijn de morgenwijding bij te wonen, niet in de geest van Christus handelt). Prof. Siertsema was het dan ook bepaald niet eens met de opvatting, dat werelddiakonaat alleen geoor loofd is in die landen, waar men ook kansen heeft tot de directe evangelie verkondiging.' Als diakonaat kan het zending worden. Daden kunnen meer zeggen dan woorden. Prof. Siertsema po neerde daarom zelfs: „Waar het dia konaat wordt toegelaten, is de evan gelieverkondiging impliciet ook toe gelaten." Revolutie Een geanimeerde discussie bewees, dat*de gereformeerde diakenen met deze vragen bezig zijn. Diaken Van der Sijs uit Enschede vond, dat het we relddiakonaat ook bepaalde maatschappelijke structuren moet aanpakken, in casu revolutionaire ge voelens moet aanwakkeren. In bepaalde situaties kon het zijns inziens wel eens meer diakonaal zijn, om wapens te sturen dan voedsel. Maar dat ging prof. Siertsema te ver. De structuurveranderingen moe ten van binnenuit groeien, zei hij. Dat duurt misschien nog wel eeuwen. (Van der Si is: dat moet je die stak- kens dan wel vertellen). Is het niet beter met het oog op de toekomst, vroeg een ander, om het werelddiakonaat te concentreren op onderwijs en vorming? Neen, zei dr. J. van Klinken, want staking van voedsel- en kledinghulp zou zeer on- diakonaal betekenen, dat we de hui- diep generatie keihard afschreven. Een ander stelde geografische con centratie voor. bij voorbeeld alle aandacht voor Soemba. maar, zei ds. A. C. van Nood, die het synodemo- deramen vertegenwoordigde, bij de zending hebben we juist gezien, dat uitbreiding van het aantal zen- dingsvelden èn de belangstelling èn de mogelijkheden vermeerderde. Transformatie De Indonesiër drs. Soetjipto on derstreepte nog eens, wat prof. Siertsema had gezegd: „Ons doel als kerken in Indonesië is transformatie, maar niet met geweld. doch in aansluiting bij de geaardheid. Zo po gen wij vanuit het eigen niveau met behoud van de eigen cultuur lang zaam te komen tot de zo noodzake lijke modernisatie." Hij vertelde, dat de kerken in In- DEN BOSCH De Stichting mensen in nood heeft uit de Biafra- gelden een bedrag van 900.000 gulden ter beschikking gesteld aan Caritas Internationalis te Rome die massale inkopen heeft gedaan voor de be voorrading van 220 z.g voedselcëntra in de noodgebieden van Biafra. Mensen in nood overweegt ook een belangrijk bedrag aan Caritas te ge ven voor de oprichting van opvang centra in Sao Tomé voor Biafraanse kinderen. Systematische evacuatie van Biafraanse kinderen naar Europa wordt door de hulpverlenende orga nisaties die in Biafra werkzaam zijn ontraden. Niet alleen vanwege transport en andere praktische moei lijkheden maar vooral vanwege de ongewenstheid om zieke ondervoede kinderen plotseling te plaatsen in een totaal ander leefklimaat. (Van een onzer verslaggevers) KAMPEN De spanningen in de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) nemen nog voortdu rend toe. Dat bleek gisteren dui delijk uit de toespraken oj de Theologische Hogeschooldag. Probeerde men enkele jaren gele den op de schooldag nog de moeilijk heden zoveel mogelijk buiten de openbaarheid te houden, nu gebeurde dat niet meer. Verschillende sprekers grepen de mogelijkheid aan. om de ruim deriienduizend bezoekers de door hen gewenste voorlichting te ge ven. Dr W. Vreugdenhil uit Den Bosch zei: „Wij moeten on» schamen, dat er een scheur in onze kerken dreigt te worden getrokken. Het is heel erg, dat wij de Vrijmaking moeten verde digen als een werk des Heren. Het is ontstellend, dat wij een pleidooi moe ten houden voor de binding aan Schrift en belijdenis. „De strijd wordt ons opgedrongen", zei hij. „Niet zij, die onvoorwaarde lijk vasthouden aan Schrift en belij denis. brengen moeilijkheden in de kerken. Dat doen de mannen, die de Open Brief hebben ondertekend en de leden van onze kerken, die voor die brief een goed woord over heb ben. Die brief moet in de kachel", vond hij. Ds. Vreugdenhil sprak de wens uit, dat het geschil zal worden opgelost, maar hij vreesde dat het kwaad al veel te diep r* Ds. C. J. Smelik uit Spakenburg besprak een andere Open Brief, na melijk die van de 24 hervormde pre dikanten. Voor de inhoud had hij veel waardering, maar hij verwacht te er weinig effect van. Men zal in de Hervormde Kerk deze brief beschou wen als een uitspraak van een moda liteit en er zich verder weinig om bekommeren. Voor deze verontruste hervormden is er in de huidige situatie maar één confessioneel verantwoorde mogelijk heid, zei ds. Smelik: zich vrijmaken. Dat onderstreepte ds. J. Hettinga uit Harlingen, er op wijzend, dat ook de %'erontrusten in de Gereformeerde Kerken naar vrijmaking zouden moe ten streven. Met betrekking tot de moeilijkhe den In de Gereformeerde Kerken (vrügemaakt) gaf ds. Hettinga met twee voorbeelden de weg aan. die naar zijn mening gevolgd moet wor den: een pan. die vuil geworden Is op het vuur. moei worden geschuurd en uit een radio, die onzuivere geluiden geeft moeten de defecte onderdelen worden verwijderd. Men kwam gisteren samen in vijf gebouwen en twee grote tenten. De andere sprekers waren de hooelearen J. van Brugeen. L. Doekes. J. Kamp huis en H. J. Schilder en de predi kanten R. Houwen te Utrecht, D. van Dijk te Groningen, J. F. Heij te Amersfoort, D. Vreugdenhil te Zwol le, F. de Vries te Den Haag en I. de Wolff te Enschede. donesië nu bezig zijn, sawah's op te kopen, geen fabrieken en geen han delskantoren. De heer J. de Boer uit Den Haag, voorzitter van de conferentie, zei in zijn openingwoord, dat de samenwer king van de ambten in de kerken nog maar al te vaak een zwak punt is. „Het diakenambt is geen zelfstan dige sociale dienst, los van de andere ambten en heeft ook geen monopolie van hulp- en dienstverlenend insti tuut los van de gemeente. De diako- nie moet een stimulerende en inte grerende schakel zijn. die in het ka der van de eenheid van de ambten volgens de kerkorde een beleid moet voeren", aldus de heer De Boer. Het miljoen voor het jubileum fonds, dat gehandicapten in staat moet stellen eens per jaar met va- cantie te gaan. is nog niet binnen. Tot nu toe hebben de diakonieën 880.000 gulden bijeengebracht. ELKE DROGIST HEEFT HET! T~ (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM De Christelijke Gereformeerde Kerken zullen artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis niet verande ren. Maar wel aanvaardde de ge nerale synode gisteren een for mulering, die officieel zal dienen als „nadere uitleg". Deze formulering, ontworpen door ds. D. Biesma en mr. dr. C. J. Ver- planke, luidt: De overheid heeft de taak, op het aan haar zorg toever trouwde terrein en met de haar toe komende middelen te bevorderen, dat het volk leeft naar de eis van Gods wet, en voorts iedere belem mering voor de prediking van het evangelie en voor geheel de heilige dienst van God weg te nemen. Zij heeft die roeping, opdat het Woord des Heren zijn loop hebbe, het ko ninkrijk van Jezus Christus voort gang vinde en alle antichristelijke macht worde tegengestaan. Het voorstel Biesma-Verplanke was een van de drie, die gekomen waren uit de boezem van het vier- mansdeputaatschap, dat de vorige synode over deze zaak had ingesteld. De heer J. van Dalen had een uit leg voorgesteld, waarbij aan del heid als Gods dienaresse de•■-^, werd toegekend de machteii RT_ zich tegen het rijk Gods verlr tegen te staan, hetwelk tevenFn ve inhouden, dat ze Gods geboden1^ te doen eerbiedigen. De vierde deputaat, ds. D. boom, had helemaal geen bej aan een nadere uitleg, omdat tikel 36 op zichzelf duidelijk j vond. Protest priester! p geli tegen proces fc het Schillebeeckx^'i; 's-HERTOGENBOSCH ftrom priesterraad van het bisdomweet Bosch heeft in een telegram aare Ha: dr. E. Schillebeeckx zijn veronfcerk i diging uitgesproken over het pos. I dat „Rome" tegen hem aanhangjn te hebben gemaakt. g vat Gisteren vergaderde de prield. raad onder leiding van bissefcte ge Bluyssen. Men heeft toen het gram verzonden, waarin de rap Initi ongerustheid uitspreekt. en m De raad protesteert tegen eetteraa gelijke procesprocedure en spiet vertrouwen uit in de integriteiwel i prof. Schillebeeckx als theoloog, en. pp (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Ernstige be zwaren tegen de Raad van Ker ken, zoals die is opgericht, en verontrusting over de ontwikke ling in de Gereformeerde Ker ken (vrügemaakt) waren giste ren de duidelijkste punten, die naar voren kwamen uit de dis cussies op de generale synode van de Christelijke Gereformeer de Kerken. In de discussie over de Raad van Kerken ging het vooral over de vraag, waarom de Christelijke Ge reformeerde Kerken niet betrokken zijn geweest bij het overleg over de oprichting. Welke consequenties heeft dat? Vooral prof. dr. B. J. Oos- terhoff inf jrmeerde daarnaar. Ds. J. H. Velema legde uit, dat er een misverstand in het spel is ge weest. Het scribaat van de vorige synode had het secretariaat van de Oecumenische Raad laten weten, dat de stukken gestuurd moesten worden aan het deputaatschap een heid gereformeerde belijders. Toen het synodescribaat daarna stukken bleef ontvangen, zond het deze niet door aan het deputaatschap, in de mening dat de stukken conform het verzoek ook daarheen gingen. Het nare gevolg is, dat de zaken zich buiten de christelijke gereformeer den om hebben ontwikkeld. Maar dan staan we voor een vol dongen feit. aldus prof Oosterhoff. We kunnen slechts ja of nee zeg gen Dat moeten we de raad goed duidelijk maken. 'Voor een suggestie van ds. A. Hil- bers, om vanwege dit misverstand de beslissing drie jaar uit te stellen, voelde prof. dr. W. H. Velema niet veel. De zaken nemen toch geen an dere loop meer en de synode moet nu beslissen. Prof. Oosterhoff wees op de ver strekkende consequenties van een beslissing. Men kan die nu niet overzien. Misschien komen we in een isolement te staan. Als dat no dig is, zijn we daartoe bereid, maar we moeten wel de consequenties daarvan overzien. Op voorstel van prof. dr. J. van Genderen sprak de synode uit, ern stige bezwaren te hebben tegen de Raad van Kerken, zoals die is op gericht. Die bezwaren zullen de de- putaten kenbaar moeten maken. Van die bezwaren stond onder meer dit in het rapport van de sy nodale commissie: „Van de pream bule moet gezegd worden, dat deze, algemeen en vaag als ze is, voor ons onaanvaardbaar moet worden geacht als basis voor samenwerking. Men kan haar bl"kbaar uitleggen naar eigen inzicht." De commissie vond ook, dat de instelling van deze Raad van Kerken opkomt uit de stuwing vanuit de Wereldraad en- de oecu menische ontwikkelingen in de Ge reformeerde Kerken en de Rooms- Katholieke Kerk. Vrijgemaakt en De verhouding tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) biedt volgens deputaten eenheid gereformeerde be lijders in hun rapport niet veel pers- NED. HF.RV. KERK Beroepen te Rijssen (O.) (vac. J. v. 't Ende): C J. P Lam te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg en te Har- denberg: J. W. Genuït te Drachten Beroepbaarstelllng: kand. A. Hansen, Lesturgeonstraat 20, Assen en kand. W. Wijbenga, Lonerstraat 13, Assen (beiden m.i.v. 28 sept.) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enschede, C. Wisse te Elspeet; te Hendrik Ido Ambacht, K. de Gier te 's-Gravenhage-Centrum: te Klaaswaal, H. Ligtenberg te Genemui- den. pectieven. Hoewel zij van mening zijn, dat de weg tot samenwerking moet worden opengehouden, is er naar hun oordeel momenteel voor de Christelijke Gereformeerde Kerken weinig te doen. De vrijgemaakten stellen als voorwaar de voor samenwerking, dat de christe lijke gereformeerden htm contracten met de ICCC en de GOS verbreken. Ds. A. Hilbers meende, dat de vrij gemaakte kerken, die zelf in moeilijk heden verkeren vanwege de eenzijdige hantering van art. fl en volgende van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, nu aan de Christelijke Gereformeerde Kerken vragen, hun exclusivistische kerkbeschouwing over te nemen. Als wij eerst vrijgemaakt worden, dan is het goed. „Er zijn in de vrijgemaakte kerken broeders en zusters, die een onderdrukte minderheid vormen. Die moeten weten, dat wij ze graag de broederhand reiken." Ds. J. H. Velema zei. dat de vrijge maakten voorheen nooit bezwaar heb ben gemaakt tegen de relaties met de ICCC. De laatste jaren is dat anders. Er wordt een tendens openbaar en die moet gesignaleerd worden. Hij vond het voorstel van de commis sie. om het bestaande contact te be stendigen. irreëel. Er is geen contact. De synode van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) heeft immers geen nieuwe deputaten benoemd. Duidelijk Laten we tegenover de vrijgemaak te kerken duidelijk onze mening zeg gen. Zij achten ons lidmaatschap van de ICCC en de GOS een beletsel voor toenadering. Laten wij duidelijk ma ken. dat voor ons de situatie in hun Kerken een beletsel vormt. Overigens vroeg hij zich af, waar om vele vrijgemaakten, die be zwaard zijn, hun toevlucht niet zoe ken onder het „veilige dak" van de Christelijke Gereformeerde Kerken. Namens de commissie gaf ds. G. Bilkes een toelichting, waarin hij zei, dat schriftelijk contact geen zin heeft. Er moet echter wel een weg open blijven. Het zou onjuist zijn, na een iarenlange worsteling ineens op te houden. Wij moeten tot het uiterste gaan. De synode heeft over deze zaak nog geen beslissing genomen. Dit zal later nog aan de orde komen. Wel werd een besluit genomen aan gaande de Gereformeerde Kerken. Deputaten werden gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. In hun rapport hadden zij geschreven, dat ook met deze kerken de weg voor samenwerking moet openblij ven, maar dat zij ook hier niet veel perspectief in gesprek meer zagen. Met vreugde nam de synode ken nis van het besluit van de synode van Christian Reformed Church in Amerika, om de leeruitspraken vap de Gereformeerde Kerken van 1905, door haar in 1908 aanvaard, niet lan ger de staat te laten houden van een bindende leerstellige uitspraak. Van de gelegenheid, dat rev. B. Nederlof in Nederland was, maakte de synode gebruik, hem inlichtingen over dit synodebesluit te vragen. Rev. Nederlof (voor zijn vertrek naar Canada in 1953 christelijk ge reformeerd predikant in Dokkum) zei, dat hij in Amerika onder de pre dikanten en hoogleraren nog nooit een verdediger had ontmoet van de opvattingen, waarvoor in 1905 ruim te werd gelaten. Doop De synode besloot gisteren ook nog. de uitspraak van de synode van 1912. dat de doop door een vrouw bediend onwettig is. te laten ver vallen. Wel had de synode bezwaren te gen de doop door een vrouw be diend. maar de synode meende, dat men in deze gegeven situatie zo'n doop toch moet erkennen, omdat de doopbediening niet in de eerste plaats afhangt van degene die de doop bedient, maar van de gemeen schap waarin zij wordt bediend. &ide i rap; prwij _appc lort 1 bil jh ibei het (Vervolg van pag. 1) tn Heffingen I aai Het ontwerp gaat er van uit i kosten, verbonden aan de bestr van de luchtverontreiniging it ginsel door de veroorzakers van verontreiniging gedragen dien< worden. Voorgesteld wordt vo financiering een stelsel van h gen te gebruiken. Provincie en krijgen de bevoegdheid deze Ij gen in te stellen. Ook wordt di( gelijkheid geopend aan bedrijv^ buiten hun schuld extra maatr ter bestrijding van de luchtverdj niging moeten treffen een schaol goeding toe te kennen. Gedacht wordt aan een hjrgen over verkeer, ruimteverwarmiifen b industrie. Op dit moment worq een verdeelsleutel van een t var voor elk van deze groepen geper 1 Wijzigingen b.v. door een I het mend gebruik van aardgas ^-üaarc mogelijk. tuige Meetnet fe Voor het bepalen van de mat|beh< luchtverontreiniging is een lanlde meetnet nodig. Reeds enige tiid|ing den in samenwerking met defeeni Philips proeven genomen mei dat meetnet voor zwaveldioxvde. ide i nemingen vinden plaats in Ensjjt w en Hengelo. Gewerkt wordt mJ®ar' doorgeven van meetuitkomstenfyig' een centraal punt, namelijk P"e Rijksinstituut voor de volksga ®ei heid. Vast staat dat het reg meetnet Rijnmond op dezelfde ve&- zal worden ingericht waardoo: 'uss goede aansluiting aan het lanPer net kan worden verkregen. Het :er onale net zal tevens geschikt! voor alarmering en beheersing onverwacht optredende situaties. Naast het thans wetsontwerp blijven enkele aj wetten een rol bij de bestrijdinj luchtverontreiniging spelen. Het wetsontwerp kent aan d beidsinspectie en het staatsto op de volksgezondheid een be rijke controlerende taak toe b bestrijding van de luchtveront ging. Op overtreding van voorschriften zijn straffen gestelc De kosten onder meer voo landelijk meetnet en het fingsfonds worden globaal ge op enkele tientallen miljoenen dens per jaar. Hiervan zou drie milioen ten laste van de indijk komen. Uitgaande van ong 20.000 heffingen zou dit ong neerkomen op 25.- tot 100.- jaar voor kleine bedrijven tot *en 1500.- per jaar voor grote bedri !n De bewindsman acht dit gezie jaarlijkse investeringen van dez ,e™ dustrieën geen indrukwekkende - dragen. De bewindsman hoopt dat de dit ontwerp noodzakelnke AlVt, binnen een jaar nadat de Staten neraal het stuk hebben goedgeli en, gepubliceerd kunnen worden. UTRECHT Gistermiddag jl de Bernhardhal van de jaarbeui 'n Utrecht door de burgemeester Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ra de zestigste tentoonstelling vereniging Ornithophilia geopLsb De fentoonstelling omvat maar 1 ,r^ 5000 dieren waaronder krielh ders, grote hoenders, klasse-ve jen tad ver erd rvo en 1 var bra erw 'ak len en konijnen. Verder tonen veel nen- en buitenlandse fabrika en importeurs het laatste nie over voeding, verzorging en vesting van pluimvee en pelsdie vel De tentoonstelling duurt tot en zaterdag 28 september. ts 4 i 9ti°r

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2