Commentaar RADIO Amerikaanse filmman Wolper verloor schatten in Praag de glazen muur Kies vanavond met zorg Uw kijk-programma Holland VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Rien en Bert brengen een zonnetje met meezingers NTS-inzendingen voor festivals door Kafhlnka Lannoy Lappie Loep en de pruikebollen v.vwvovn Smidje Verholen en de Knop-Mutotor .NIEUWE IEIDSE COURANT 15 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 Hoewel het beeld nooit meevalt wanneer men zichzelf eerlijk en aandachtig in de spiegel bekijkt, menen wij toch dat René van Nie te ver is gegaan in zijn verlangen mar exclusiviteit in „het doorbre ken van de image van tulpen en klompen" in de film die dient in de Europese landenreeks. Om te beginnen heeft hij en dat is een fout Holland weer eens verward met Nederland. Ver der dacht hij ons volk het beste te kunnen voorstellen als een ver zameling zorgelijke klein-burgers, starre boeren die van de veeteelt leven, stille bejaarden, fietsers en zich uitlevende jeugd. Onevenwichtig werd de film 'door veel te lang aangehouden goed gevonden beelden die daar door het pregnante van de sterke korte indruk verloren, tegenover te korte flitsen van iets anders dan polder gezichten en verkeersopstop pingen. Zeer hinderlijk deed het eenzij dig gespot met de godsdienstigheid van het Nederlandse volk aan: het laten opdraven van een folkloristi sche groep bij het zingen van een \kleutergebedje om een kerkgang te suggereren, geeft gewoon een fout beeld van de werkelijkheid. Zelf spot is dit niet meer, zelfs geen hu mor, slechts denigratie op onwaar achtige gronden. Dit behoort men de buitenlander niet voor te zetten. Wel hebben wij lof voor zeer vele mooi getroffen beelden door knap camerawerk, dat geeft de film ar tistieke waarde die niet mag wor den ontkend. Maar het doel waar voor zij diende, lijkt ons voor een goed deel met al te grote opzette lijkheid voorbij geschoten. Er was ook te veel algemeenheid in om Ne derland voortdurend herkenbaar te houden. Een heel goed woord hebben wij over voor de feestshow „Boeket voor grote mensen", die Kitty Knappert regisseerde voor de NTS en die terecht 's avonds laat nog eens werd herhaald. Er waren di verse geestige vondsten in, hoewel we niet alles kunnen prijzen. Bij zonder goed was Albert Mol in de oude kinderversjes; een stuk min der aantrekkelijk vonden wij het verwarde sprookje aan het slot. Maar het geheel was weer eens iets anders dan we gewoonlijk zien ter gelegenheid van een Oranjefeest en daartoe droegen zeker de leuke kin derpraatjes aan het begin veel bij. SENATOR BOETES VAN PSP WORDT NIET VERVOLGD ALKMAAR De raadkamer van de Alkmaarse rechtbank heeft PSP-senator Otto Boetes uit Heilo buiten vervolging gesteld. De officier van justitie is tegen dit besluit in beroep gegaan bij het gerechtshof in Amsterdam. De senator werd ervan beschuldigd een bevriend staatshoofd te hebben beledigd. De heer Boetes had in maart voor de ramen van zijn wo ning twee pamfletten gehangen waarop stond: „Volgens de normen van Neurenberg en Tokio zijn Johnson en zijn naaste medewerkers oorlogsmisdadigers". Volgens de senator heeft de raad kamer hem buiten vervolging gesteld, omdat is gebleken dat de uitdrukking „Johnson oorlogsmisdadiger" in Amerika zelf niet als een belediging wordt gezien. jt VANDENBERG De Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren vanaf de basis Vandenberg met be hulp van een raket van het type at- las-f een nuttige lading in de ruimte gebracht, die met succes in de dampkring terugkeerde. Nadere bij zonderheden wilde men niet bekend maken. (Advertentie) „Ik weet niet waar ze van houdt" ien platenbon is altijd raak! Historiefilm verstoord (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar nu pas bekend wordt heeft de Ameri kaanse filmproducent David Wolper een harde klap gekregen bij de Russische inval in Praag. Zoals wij u reeds meldden, was hij bezig met het maken van een historische film, gericht op de bevrijding van Tsjechoslowakije door Amerikaanse troepen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Hiervoor had hij de brug bij Remagen, die toch moest worden gesloopt en waar een veldslag werd uitgevoerd, van de Tsjechische regering ge kocht. De film „De brug bij Remagen" zou een geschiedkundig document voor de Amerikaanse televisie wor den. Er werd voorlopig een som van 3,5 miljoen gulden, d.i. 1 miljoen dol lar, ingestoken. Nu is Wolper bijna alles kwijt en het is de vraag of de film nog ooit kan worden afgemaakt, al heeft hij kans gezien, veel materi aal vast te leggen. Maar dat is ook verloren geraakt. Kosten noch moeite werden gespaard, om de reconstructie van de veldslag zo goed mogelijk te maken. Wolper trok naar het stadje Davle, 30 km ten zuiden van Praag en begon daar zijn natuurlijke decors rondom de brug in te richten. Ter plaatse huurde hij maar liefst 1200 Tsjechische figuranten, om zijn legers te vormen. Daarvoor was ook de nodige oude kleding nodigt In Oostenrijk leende hij zes oude Mark IV-tanks van het Amerikaanse leger, die daar als museumstukken voorhanden waren. Hiervoor betaalde hij borgsommen. Ook verschafte hij zich ruim 1000 lichte wapens voor zijn figuranten, eveneens daterend uit het jaar 1945: Oostenrijk was ook daarvoor goed. Maar er moest wel zuinig worden omgesprongen met dit historische bezit. In juli begonnen de voorbereidin gen en de repetities. U zult zich mo gelijk herinneren dat wij u toen meldden, dat er foto's werden geno men van de eerste tank-opstellingen bij de oude brug. Het rommelde toen al behoorlijk tussen Tsjechoslowakije en de Sovjet Unië en het Oost-Duitse blad Neues Deutschland stak een vinger in de pap door zo'n foto te publiceren met het onderschrift „Amerikaanse pantserwagens staan reeds voor Praag". PROTEST De Tsjechische regering diende haastig een protestnota in en ver klaarde de situatie, waarop deze valse berichtgeving was gebaseerd. Het blad ging er niet verder op in. Toch zat het de Tsjechische rege ring niet lekker en toen korte tijd later eenheden van het Pact van Warschau zomermanoeuvres hielden in het land, vreesde zij dat de aan wezigheid van Amerikaanse tanks vlakbij Praag de Russen argwanend zou maken. Wolper werd aangemaand tot spoed: kon hij nog niet vertrekken met zijn grote filmploeg en zijn oor logsspel? Neen. hij was nog lang niet klaar. De Russische inval op 21 augustus deed echter de deur dicht: Wolper kreeg de aanmaning, onmiddellijk te vertrekken, het Tsjechische leger zou de tanks en alle wapens wel in be waring nemen. Wolper protesteerde vergeefs. Hij bood aan, zelf alles terug te brengen naar Oostenrijk, maar dat verzoek werd geweigerd. In zulke omstandig heden geen gesleep met tanks en wa pens naar de Oostenrijkse grens! GEEN KEUS Wolper had geen keus: hij kon zijn figuranten naar huis sturen met schadevergoeding en zelf met zijn hele ploeg in een vliegtuig stappen om haastig naar de States te reizen. Ook zijn filmmateriaal moest hij achterlaten. Totale schade: een mil joen dollar en een verloren film. Nu staat hij voor het zware pro bleem, hoe zijn film te redden en de historische tanks en wapens terug te geven aan Oostenrijk Voorlopig ziet het er naar uit, dat dit perikel nog in lang niet kan worden opgelost. Ned. 1 NCRV 7.06 uur Rien van Nunen en Bert van Dongen zingen liedjes van vroeger. 7.31 uur eerste aflevering documentaire serie „Durf te leven". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur deel 4 van „De glazen stad". 9.30 uur Ansje van Brandenberg zingt in haar Winkeltje. 9.55 uur gekleurde reportage uit Thailand. Ned. 2 AVRO 8-20 uur Danny Kaye-Show. 9.05 uur Duitse reportage harttransplantatie in Kaapstad. 10.15 uur Ken-merk-Laat: conferentie over experimenten met mensen door ingrepen in de natuur. Hilversum I NCRV 8.10 uur amusementsprogramma met militairen, gelegerd in Breda. 9.55 uur orgelconcert (Holland Festival) door Louis Toe bosch in de Haarlemse St. Bavo. Hilversum II AVRO 8.05 uur Kunstkroniek. 8.30 uur Berlijnse Filharmonisch orkest en pianiste Mar tha Argerich spelen het 3e pianoconcert van Bartók. 10.55 uur kamermuziek. (Advertentie) 'Ze is morgen jarig en woont ver weg' Een platenbon-per-brief is altijd raak! vanaf 4.25 J Gevarieerde informatie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er is vanavond zoveel belangrijke informatie op de buis, dat het zin heeft van tevoren te bepalen, wat u zult gaan zien, indien u het met elkaar eens kunt worden. Wij wijzen u vooral op een nieuwe rubriek „Durf te leven" van de NCRV, waarin tussen half acht en acht uur op Ned. 1 voorlichting wordt gegeven over de voorbereiding op de pensioenleeftijd. Jan van Hillo mikt met deze serie niet op de bejaarden, maar op mensen van 50-65 jaar, die op weg zijn naar hun pensioen. Dikwijls komt dat toch nog onverwacht en niet altijd gewenst Hiervoor zijn di verse redenen: de een voelt zich niet pensioenrijp, kan het plotseling „bui tenstaan" in de werkende samenle ving niet goed aan, de ander komt voor een (om welke reden ook) in eens te klein inkomen voor nijpende problemen te staan. „Durf te leven" probeert nog niet bejaarden wegen te wijzen op dit gebied, aan de hand van praktijkgevallen. De eerste uit zending vanavond zal een algemeen oriënterend karakter dragen. Moeilijkheden kunnen er ontstaan wanneer u iets later op de avond moet kiezen tussen deel 4 van „De glazen stad" en, op Ned. 2, een Duitse film over een door prof. Barnard verrichtte harttransplantatie in Kaapstad. Dr. Barnard, die sinds zijn succes sen op dit gebied veel in de publici teit verkeert (in Italië danste hij met filmsterren, in Monaco met prinses Gracia, terwijl de camera's toekeken) heeft een Duits tv-team toegestaan een volledige harttransplantatie te filmen, in kleur. U weet dus, wat u te wachten staat: let op de sterkte van uw zenuwen. De AVRO had de film willen inlei den met een gesprek met prof. Bar nard, maar toen de cameraploeg vol gens afspraak bij hem kwam terwijl hij bij vrienden in het Gooi logeerde tijdens zijn Europese toernee, liet hij het plotseling afweten met de boodschap, „dat hij te vermoeid was voor een gesprek". Maar gelukkig hebben wij nog on ze eigen televisiedokter Van Swol, en die zal nu het gewenste woord vooraf spreken. De uitzending duurt van 9.05 tot 9.55 uur en dan is het ev. precies tijd om terug te gaan naar de NCRV, waar Ansje van Brandenburg uitgezongen is in haar Rotterdams Winkeltje en plaats maakt voor Nico van Vliet, die van alles heeft te ver tellen en te vertonen over Thailand. Hij was daar deze zomer een maand lang. vergezeld van Ferenc Kalman Gall, die gewapend was met een kleurencamera. Thailand, zegt Nico, zou wel eens de volgende brandhaard in zuid-oost-Azië kunnen zijn. want al probeert het land via een komende nieuwe grondwet te de mocratiseren, toch ligt het open voor communistische beïnvloeding, omdat de controverse tussen rijk en arm er te groot is. Kijkt U naar deze documentaire, dan mist U op Ned. 2 Ken-merk-Laat met een reportage uit Bossey, waar medici, biologen en theologen confe reerden over de vraag: in hoeverre mag men experimenteren met mensen door in te grijpen in de na tuur? U moet van tevoren dus maar eens goed overleggen, hoe U Uw kijk- avond indeelt, want alles zien is niet mogelijk. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het NCRV-pro- gramma „Gastvrij Amsterdam", een gekleurde show van volkdansgroepen met de stad als achtergrond, gemaakt door Jaap Molenaar en Rob Mariouw Smit, wordt door de NTS ingezonden voor het Gouden Harp Festival in Dublin. Deze wedstrijd in folkloristische programma's wordt gehouden van 30 september tot 4 oktober a.s. Vorig jaar ging de Gouden Harp (hoofd prijs) naar het eVeneens door de NTS aangeboden programma „Het einde van het lied", een produktie van de VARA. Op 23 oktober begint in Japan een festival voor educatieve tv-program- ma's om de Japan Prize. Hiervoor verzorgt de NTS twee inzendingen: een aflevering van de school-tv-serie „Van Wilson tot Johnson" en een deel van de Openbaar Kunstbe- zit-reeks „Het gat in de beeldhouw kunst". (Advertentie) Hij was geweldig blij met m'n cadeau Een platenbon is altijd raak! Rien van Nunen en Bert van Dongen zingen bij de NCRV-tv vanavond voor een zaal vol bejaarde toe schouwers liedjes van vroeger. Hoeveel genoegen deze meezingertjes teweeg brengen, moet u zelf maar eens zién. Misschien hoort u in „Breng eens 'n zonnetje" nog een oud lievelingsnummer! (Advertentie) „Hij heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak! 204 Hij vertelde haar van zijn vader, niet alleen maar een uiterlijke beschrijving, maar ook van zijn handelingen, van zijn woorden, van zijn wezen vertelde hij. En het kwam goed. Op een avond. Noldie was laat begonnen en de wan hoop nabij omdat het volgens Freek toch nog net niet leefde, wist hij, dat het af was. De schemer wolkte al grauwend van zee uit in het ver trek; in een milde zoelte lag de blauwheid buiten. Freek liet voorzichtig zijn benen van zijn rustbed glijden. Noldie merkte het niet. zij werkte voort, haar gezichtje strak en gespannen, de lichte ogen groot naar het schemerig ééngrauwe doek, waaraan nog net had ontbroken dat, waar om het gaat met ieder stuk van kunst. Zij schrok toen Freek alle lichten ineens aandraaide; het vertrek lag eensklaps klaar in het schijnsel van electriciteit. Noldie knipperde met haar ogen. Lieveling, wat doe je nu? Haar stem klonk verschrikt en bijna boos. Het is af, kijk maar. Freek sloeg zijn aTmen om haar heen. Het was waar. Levensgroot en met een milde glimlach in de blauwe ogen keek van af de ezel het gezicht van de vader de kamer in. Het was een borststuk geworden. Het hoofd rtond fier geheven boven de brede schouders, de blonde baard lag vierkant over de borst O Freek... fluisterde Noldie. Zij verborg haar gezichtje tegen zijn borst; voor het eerst voelde hij dat zij schreide. Over haar hoofd keek hij naar het hem zo oneindig vertrouwde gelaat, waarvan de ogen hem helder en tevreden ranzagen. Dit was vader In de krachtigste tijd van zijn leven, voor de verraderlijke ziekte kwam, die hem zo snel had geveld. Het was Freek als zou vader de hand uitsteken en hem aanraken, hij voelde zijn goedkeuring als een zege ning rondom zijn hoofd. Zelf met tranen in zijn ogen drukte hij zijn gezicht tegen Noldies donker haar. Eind augustus trouwden zij, heel eenvoudig en in stilte. Ds. Van Raay, de vriend v;an oom John zegende het huwelijk in. Zij maakten er geen groot feest van. Freek was nog te zwak en te gauw moe om dat te kunnen verdragen. Hij had nog steeds aanvallen van pijn, van grote moeheid. De dokter, die hem geregeld bezocht, was niet geheel tevreden en Freek voelde zelf dat daartoe ook reden was. Daarom, al kon hij dan nog niet naar kantoor, was hij toch maar getrouwd. Hij vreesde nog eens te moeten worden opgenomen en wilde dan liever getrouwd zijn voor die tijd. Toch was hun trouwdag een dag van grote innerlijke vreugde. Ds. Van Raay had zichzelf overtroffen en thuis waren allen bij elkaar: zijn moeder en tante Lida en oom John met Queeny en de kinderen. Kinderen.... Mol en Polly waren al zo groot en Eddy was een gezellige schooljongen van een jaar of twaalf, druk en vrolijk en opnieuw weg van Freek. Voor vaders portret stonden drie grote tuilen bloe men, Noldie had die zelf ervoor geschikt. Toen Freek het "s morgens zag, nam hij getroffen haar gezicht tussen zijn handen en vroeg hoe zij erbij kwam om zo lief te zijn? Is jouw vader dan de mijne niet? vroeg zij, haar armen voorzichtig om hem heenslaand. Hij knikte, Je hebt gelijk, liefste, je moet hem nu welhaast kennen zoals ik hem ken, nadat je hem zo hebt kunnen schilderen. Ik wed, dat je hem gezien hebt. Noldie streek hem over zijn golvend blon haar. Alleen van binnen, lieve jongen, en gezien heb ik eigenlijk niets, maar gevoeld. Zie je, daarom zet ik ook bloemen voor zijn portret, niet op zijn graf. De doden weten niets, maar de lévenden, die weten. Ben je gelukkig? Freek trok haar tegen zich aan zonder erop te achten, dat het hem pijn deed. Vind je het niet erg een man te krijgen, die eigenlijk alleen maar een kind voor je kan zijn? Malle jongen, je zult toch weer helemaal beter wor den.... Haar stem was luchtig, wilde hem geruststellen; hij hoor de dat wel. Om de stemming niet te verstoren, glimlachte hij, onderdrukte een zucht en liet haar los. Mocht hij eigenlijk wel met haar trouwen, vroeg hij zich af, zoals reeds zo vaak had hij daar wel het recht toe? Ter wille van hem liet zij toch al alles na, waarin zij anders opging, aan sport en uitgaan, alleen om bij hem te zijn en hem te verzorgen. (Wordt vervolgd) 52. Een vijver in een stadspark is gebouwd om water en visjes in te dragen, maar niet om een wilde mensenhorde in te baden. De' tuinman, die onder de vijver, in een kelder, bezig was met het klaarmaken van zijn bloembol len keek verschrikt omhoog. „Wat gaan we nu krijgen? vroeg hij zich verwonderd af. „Nog nooit heb ik die goudvisjes zo te keer horen gaan?!" En nieuwsgierig als hij was liep hij naar de deur om eens een kijkje te gaan nemen. Dat was zijn geluk, want op dat moment bezweek de bodem van de vijver en stortten de baders onder luid geschreeuw de kelder in. Lappie stond naast Jonas bij de bank en hield de handen voor zijn ogen. Ook Jonas keek alsof hij de zeven wereldwonderen aan zich voorbij zag trekken Hilversum I. 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.15 Muziek van Het Leger des Hells (gr.). 19.30 Gedeeltelijk stereo: Moderne orkestwerken. 20.00 Wekelijkse internationale oriëntatie ln kerk, zending en oekumene. 20.10 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.10 Een leger van elpende handen, klankbeeld. 21.55 18e Internationale Orgelconcours Journaal. 23.00 TELEVISIE Nederland I. NTS: 18.50 Ba rend de Beer. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.06 Breng eens een zonne tje...: liedjes uit vroeger jaren. 19.31 Is voorbereiding op de pensionering nodig?, docu mentair programma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Hier en Nu: actu aliteiten. 20.45 De glazen stad (IV). TV-feuilleton. 21.30 Winkeltje: café-chan Fllmreportage over Thailand. 22.35 Wendelmoet, filmlmpres- sle over de eerste Nederlandse •artelares. NTS: 22.45 - 22.50 1 In gen. 20.00 Nieuws. 20.25 Duister aantal, tv-thrlller. deel 1. 21.15 Contact: cultureel ma gazine. 22.00 Fragmenten uit de nieuwste films. 22.35 Nieuws. Haarlem 1968: Kerkorgelcon cert: moderne en oude mu ziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover- denklng. 22.50 Stereo: Kla- ;- ke grammofoonmuziek. 23.00 Hallo Europa: licht program ma uit Denemarken. 23.55 - 20 16 Reclame. AVRO: 20.20 De 24.00 Nieuws. Hilversum H. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojour naal. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Stereo: Metropole orkest. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jazz. Spectrum. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Notities gesprekken. NTS: 22.45 bij het rapport over Vrede en Journaal, gerechtigheid ln internationale zaken, van de 4e Wereld- raad-Assemblée. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Berlljns Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7-10 Het levende woord. 7.15 Klassieke en mo derne muziek (gr.). (7-30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; ..o» Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. café-chantant. 21.55 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 1100 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Geva rieerd programma. (12.22 Wi) 23.30 Teleac: van het land: 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten: 13.00 Raden maar....!). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Licht gevarieerd muziekpro gramma. TROS: 15.00 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 15.40 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 13.30 16.07 Licht muziekprogramma Nieuws, (opn.). 16.30 Pop-show. 17.20 Sportkompas. 17.50 Actualitei ten. NCRV: 18.00 Kerkorgel- Kijk eens wat ik zeg. (les 1 herh.). Nederland II. NTS: 18.50 Ba rend de Beer. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19 00 Journaal. 19 03 Van gewest tot gewest. 19.30 De NTS in het nieuwe seizoen. 20.00 Journaal. STER: Danny Kaye Show. 21.05 In kleur: Medische Kroniek met de documentaire: Het hart van de Kaapstad. 21.35 Beken de internationale volksliedjes. CVK/IKOR/RKK: 22.15 Experi menteren met mensen: 22.50 België. Nederlands progr. kanalen 2 en 10: 18.35 Teletaal- les: Guten Tag (herhaling van de le Duitse les). 18.55 Zand- fllharmonisch orkest en soliste mannetje. 19.00 Tienerklanken. 22.15 Hongaars orkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.35 Weens filharmonisch strijkkwartet (opn.). Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muziek. (8.30 - 8.33 De groente man). 8.50 Woordelijk.... van daag de dag. NRU: 9.00 Opera concert -»«*»<*• (11.00 - 11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. NRU12.00 In formatief programma over problemen van Europese inte gratie. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Voor de landbouw. 12.39 Stere- o: Licht orkest: jazzmuziek. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten. 13.20 Voor de mid denstand. 13.25 Stereo: Klassie ke pianomuziek (gr.). 13.50 Stereo: Klassieke muziek (gr.). NRU: 14.10 Stereo: Licht or kest (gr.). 14.30 Licht muziek programma. 15.00 Stereo: A- musementsmuziek (gr.). 15.20 Die Fledermaus leeft hoog en droog, lezing. 15.30 Cursus mu- ziekluisteren. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Voor thuiszitten den. 16.45 Namiddagconcert (opn.): A. Radlophllharmo- nlsch orkest: B. Pianorecital. 17.40 Achtergronden en com mentaar. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Klink klaar, zonder nonsens. (10.00 Nieuws). NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Mi cro-notities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.3 Hans Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 14.03 Actualiteiten '•4.12 Platenprogramma. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Licht mu ziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Operette-varia. 17.00 Nieuws 17.02 Radiojournaal. 17 05 Tienerprogramma. 18.00 sluiting. TELEVISIE MÓRGEN AVRO: 10.00 de culturele actualiteit. 19.55 Voor de kleuters. 10.10 Popu- Franse taalwenken en medede- lalr verzoekplatenprogramma. Toen zag smidje Ver holen zijn kans schoon. „Dan weet ik nog wel een andere wens," zei hij. ,.U zou me een groot plezier doen, als U mijn benen van die zware boeien wil de verlossen." „Ik mol je nog liever," gromde Bulbac. „Maar dal mag niet van Klansky. Maar diezelfde Klansky heeft ook gezegd, dat je in de boeien moest blijven." „Haal dan tenminste één van mijn benen uit de boeien," vervolgde de smid. „Dan blijf ik ge boeid. maar ik kan dat ene been een beetje strek ken en buigen. Dat is goed voor de bloedsomloop, begrijp je?" „Ik begrijp dat jij gekke gebbetjes van plan bent, zei Bulbac argwanend. „Gekke gebbetjes met één been in de boeien zeker," zei de smid smalend. Bulbac haalde zijn massieve schouders op en gromde; „Nou ja, zal mij ook êen zorg zijn. Met één been in de boeien zit je net zogoed vast, en als jij dat andere been zo graag wilt buigen en strekken, ga dan je gang maar. Ik had je liever gemold, maar dat weet je alDe kerel boog zich over smidje Verholens benen en koos met zorg een speciale sleutel uit. Toen ontsloot hij de stalen ring. die om Verholens rechterbeen zat. „Hartelijk bedankt, Bulbac," lachte de smid. „Morgenvroeg bij het ontbijt doe je mijn andere been los en sluit je dit weer in de boeien." „Afgesproken," zei de bewaker. „Morgenvroeg het linkerbeen los, en dit weer vast. Je moet ook maar knalknettergek zijn..., buigen en strekken voor de bloedsomloop. Mollen was beter ge weest En met deze wijze woorden verliet hij de cel, terwijl smidje Verholen grinnikend achter zijn rug begon te eten. „Het smaakt lekker...," mompelde hij. „En mijn ontsnappingsplan is al voor de helft gelukt!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15