CNMI gaat weer voor dagen voorspellen 29, FERMAN BRACHT GEVARIEERDE INTERCOLLECTIE SS RIANT maakte Lp. „Heavy" Hulp van computer Geluid Union Gap slaat enorm aan The Iron Butterfly -7 ET INGANG VAN 1 OKTOBER PCT. VOORSPELLINGEN JUIST letano zeker \n opvolging Ir. Salazar de matras waarop u werkelijk uitrust Politie Haarlem voert charge uit op jongelui i 100% genot met Ritmeester Afgeluisterd The Cats: topwerk Zesde gouden plaatvoor Aretha DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer redacteuren) DE BILT Met ingang van 1 oktober gaat het KNMI weersverwachtingen voor drie dagen geven. Dit gebeurt voor lopig nog alleen in de avonduren van zondag tot en met vrijdag, maar zodra men op de onlangs aangeschafte computer is inge speeld zal men de voorspellingen waarschijnlijk al in de mid daguren kunnen doen. Naast de beschrijvende voorspellingen zal men ook met meer gedetailleerde verwachtingen komen, zo als de minimum en maximum-temperaturen, het aantal uren zon en de neerslag. leuke jurken in losgeweven tweed van Ferry Offerman. De stof is led uitgerafeld en vervolgens tot franje geknoopt langs de randen. yan onze moderedactrice) USTERDAM Ferry Offer- I heeft zijn wintercollectie op )re Cardin geïnspireerd, dus Jpt zijn collectie veel twee- 1 rige modellen, waarhij ron- ovale vlakken van de an- kleur geïncrustreerd zijn gebracht. kwestie van smaak. Persoon- jïouden we er niet van, misschien fit een aversie overgebleven uit Aisis- en oorlogsjaren, toen het Itwee één maken" ons ook tot flijke oplossingen bracht. Jzelfde geldt voor dë mantels Sl met bont bezet Zoals een van 1 met een bont beleg op het rok- ilte achter en opzij. Mooier was Itoegepast op een wit broekpak, ^ran het lange jasje grote opge- zakken van bever had en die ISABON In Lissabon is giste- et besluit genomen dat de 62-ja- oud-minister en jurist dr. Mar- Caetano premier Salazar op is in welingelichte kringen |>men. Hij zou al zijn eerste ïkingen met het kabinet hebben ird. Gisteren liet hij zich in zijn g fotograferen en filmen, maar de enige verklaring af te leg- president Americo Tomas, die de grondwet de eerste-mi- mag benoemen en ontslaan, niets meegedeeld. Ook niet over zoek dat de vier artsen die dr. behandelen, hem gisteren n gebracht. een medisch bulletin is bekend- akt, dat de verbetering in de nd van de 79-jarige patiënt, an dinsdag gewag was ge- duidelijk aanhoudt. Algemeen echter aangenomen dat de pre- niet meer in staat zal zijn tot ook al zou hij de zware nbloeding van tien dagen gele- boven komen, ussen groeit het aantal handte- gen onder een petitie aan presi- Tomas, waarin gepleit wordt beëindiging van het bewind Sa- r, afschaffing van de censuur, er- Eing van het zelfbeschik- recht voor de Portugezen, waar- ;n tegen willekeurig optreden de politie en voor een algemene lestie. zak weer een klep van wit. Verder was er een korte beverkraag en wa ren de glazen knopen gesierd met een inzetje van beverbruin. Artistiek Heel anders en heel artistiek was een tweetal jurkjes van grove tweed met ietwat klokkende rok. Bij de een was de rokzoom en overslag; bij de ander de rand van het korte jasje uitgerafeld en vervolgens tot franje -geknoopt. Leuk een mantel van dia gonaal groen tweed met grote effen groene zakken van nappa. De rok had diepe platte plooien. Heel veel olifantgrijs verder, al dan niet gecombineerd met lichtgrijs. Geklede jurkjes werden afgewerkt met randen franje, hane veren of struis, wat allemaal wel zwierig maar ook wat gewild was. Anders moet men voor uitgaan een glinsterende jurk kiezen, gewoon recht en ietwat glad. Voor de avond een prachtige col lectie, rijkelijk voorzien van bor duursel door Praful Patel. Bijvoor beeld een korte bolero, die ovaal naar achteren lager liep. zwaar ge borduurd en gedragen op een wol- kende voile japon. Een klein hoofdstukje apart waren de confectiejurkjes van dioleen, die Offerman tot een uitstekende collec tie heeft weten te voegen. Rechte eenvoudige modelletjes met brede biezen in een afstekende kleur. Wit-blauw; rood-wit voornamelijk. Zo was er een grote verscheiden heid, wat alleen maar plezierig is. Het KNMI rekent erop, dat 85 pro cent van de voorspellingen juist zal zijn. Dit is een percentage, dat men verwacht op basis van proeven van vijf jaar. De voorspellingen zullen behalve in de dagbladen worden gegeven via de radionieuwsdienst (om 18.30 en. 22.30 uur), de televisie (om 20 uur en bij het laatste journaal) en via de tele foon (nummer 003). De cijfers over temperatuur, neerslag en zonuren worden extra gegeven via de telefoon (van 18.20 tot 20.20) en aan het ANP (om 19 uur). Gewaagd De heer H. C. Bijvoet, leider van het wetenschappelijk onderzoek van de afdeling weerdienst en luchtvaart meteorologie, die de leiding heeft van dit nieuwe project, zei gisteren op een persconferentie, dat bij de voorspellingen een ruime marge in acht wordt genomen, maar dat men hoopt, dat men in de naaste toekomst nog nauwkeuriger zal kunnen gaan werken. Hij betwijfelde overigens of het in de toekomst mogelijk zal zijn op nog langere termijn voorspellingen te doen. Wat wij ra proberen vinden wij al heel moedig, zeker waar het de cijfermatige voorspellingen be treft. In Engeland, België en Duitsland is men al eerder overge gaan op driedaagse voorspellingen, maar aan exacte cijfers heeft men zich daar tot nu toe nooit gewaagd." Het opstellen van de verwachtin gen berust op het zo goed mogelijk bepalen van de toekomstige ver plaatsingen en ontwikkelingen van weerstoringen in de hogere luchtla gen. De kleinere storingen in lagere luchtlagen wijzigen namelijk zo vaak, dat op basis daarvan nauwe lijks een voorspelling op lange ter mijn is te doen. Deze gegevens krijgt men binnen via de centrale posten in Moskou en Washington, die beschikken over in formaties van tientallen waarne mingsstations. In de centrale posten worden de gegevens verzameld en Wpor in Enrona weer max. temp. gisteren neer slag Kopenhagen 1. bew. 13 0.2 Londen regen 15 7 Amsterdam regen 16 1 Brussel regen 17 0.5 Luxemburg mist 14 0.1 Parijs 17 2 Nice 23 0 Frankfort 16 0 München 15 0 Zürlch mist 17 oa Genève zw. bew. 17 0 Locarno h. bew. 22 0 Wenen 15 0 Innsbruck mist 14 0 Rome 26 0 Madrid onbew. 29 0 Majorca 1. bew. 25 0 Voor drie gulden per drie stuks kunnen de dames straks deze nieuwe, rekbare, kousen kopen. Ze zijn dertig centimeter lang. maar dat is geen bezwaar want ze kunnen tot vrijwel iedere (been)lengte uitgerekt ivorden. Dus voortoan: geen been of dit kousje gaat er omheen verwerkt om vervolgens in De Bilt nabewerkt te worden. Deze procedu re duurt op het ogenblik nog 16 uur, maar door het inschakelen van de computer in De Bilt en efficiëntere werkmethodes in internationaal ver band hoopt men deze periode in de toekomst tot de helft te kunnen te rugbrengen. Dit betekent, dat men dan 's morgens om elf uur al kan vertellen welk weer we over-over- morgen kunnen verwachten. Het initiatief van het KNMI is me de genomen door aandrang van o.m. bouwbedrijven, oliemaatschappijen (voor de boortorens), aardappelexpor teurs en bloemenvervoerders. Vooral zij zijn gebaat bij voorspellingen op wat langere termijn. HAARLEM De Haarlemse poli tie heeft gisteravond enkele charges uitgevoerd op de Grote Markt, waar drie- a vierhonderd jongelui bijeen gekomen waren. Vier jongens van vijftien tot zeventien jaar zijn naar het bureau overgebracht verdacht van het plegen van baldadigheid. Voor deze avond was een superbal, een spel met een bal van twee meter aangekondigd, maar het kon geen doorgang vinden. De jongens wilden mogelijk door de afgelasting de ge boorte van de prins vieren. Enkelen haalden de Nederlandse vlaggen van een sou ven iers winkel en plaatsten die in een steiger van een gebouw op de Grote Markt. De poli tie verscheen en sommeerde de jon gens van de steigers te komen. Intus sen kwam ook de motorpolitie en verscheidene charges werden uitge voerd. Uit bloembakken werden bloe men gehaald en andere baldadighe den gepleegd. Ook passerende auto's werden.beschadigd HAMELN Leider von Thadden van de ultra-rechtse NPD is ook in Hameln niet vriendelijk ontvangen. Na afloop van een verkiezingsbijeen komst kwam hij tot de ontdekking dat zijn auto was beschadigd. In een café werd een bierglas naar zijn hoofd gesmeten. Het glas miste. In de bekende groen» doos Van Sir Henry and hi? Butlers verscheen op Columbia SGHX 10041 een l.p., waarop ook de topper „Camp" Een alleszins acreptabele plaat, met o.a. I fought the law", „Something you got", „Marianne" en „Feel so blue". Na vijf singles is de Tilburgse groep Les Cruches met een eerste langspeler gekomen (CBS S-52499) vol fijne, me rendeels rustige zangnummers. Bijv.: „Good times gonna roll again", „Baby now tha I've found you", „Annabelle" en „It's too late." Aan de rock-revival doet ook James Last mee. „Rock around with me" is een live opgenomen l.p met 28 num mers (Polydor 249250). Een paar goede, bekende nummers: „Rock around the clock", „See you later alligator" en „Don't be cruel". Een beetje monotoon is de l.p. „Friends" van The Beach Boys (Capitol ST 2895) wel, maar muzikaal zit hij toch uitstekend in elkaar. Noe menswaard zijn de nummers „Meant for your", Passing by", „Little bird" en Di amond head". Muziek van vandaag, langzame num mers, knap muzikaal-werk. Dat is de l.p. „Music from Big Pink" van de Big Pink Band (Capitol SKAO 2955). Enke le songs: „Tears of rage". „To kingdom come", „Long black veil" en I shall be released". Voor Cliff Richard-fans goed nieuws: twee nieuwe l.p.'s. Het zijn „Congratulations to Cliff (Columbia SCTX 340 722) en ,Two a penny" (Co lumbia SCX 6262). Ze staan vol favorie te songs, zoals „Congratulations", „The day I met Marie", „Lonely girl" en „Twist and shout". „The Immortal Otis Redding" heet de l.p. die verschenen is van deze vorig jaar overleden soul-zanger. Het is een ode aan een groot man en de langspeel plaat bevat meest nieuwe en de laatste composities die hij heeft gemaakt, zoals „I've got dreams to remember", „Hard to handle" „The happv song" en „Amen" (Atco SD 33-252). De in 1964 overleden soul-zangei Sam Cooke is nu al een legende. Uit zijn grote repertoire is een nieuwe l.p. samengesteld, die „The man who inven ted soul" licet (RCA-Victor LSP-3991). Enkele gekozen nummers zijn. „Blow- in' in the wind", Danny boy", „Falling in love" en „Try a little love". De nieuwe single van de Buffoons met de songs „Lovely Laretta" en „Here we go again" (Imperial IH 816) bewijst dat de groep tot veel in staat is. Uitste kende zang. Vijf* wilde, rumoerige staan op de plaat „Something else from the Move" (Regal Zonophone TRZ 2001). Het zijn op het 33-toeren plaatje: „So you want to he a rock'n roll star", „Stephanie knows who", „Something else" „.It'll he me" en „Sunshine help Twee geweldige l.p.'s „Woman Woman" (CBS S-63321) en „Young girl" (CBS S-63342) Zijn de nieu we produkten van de groep The Union Gap, de creator van een ge heel nieuwe sound. Hun geluid sloeg zo enorm aan dat ze in één klap op de Amerikaanse bestsellerslijst kwa men en binnen enkele weken op de Top-10 stonden met als resultaat een gouden plaat voor een miljoen exemplaren. Dat was met de single „Woman Woman". Hun tweede sensationele De Volendamse beatgroep The Cats is naar Nederlandse begrippen met een ongelooflijk iets bezig. We kenlang reeds staat The Cats met het hitgevoelige werkje „Times we re when" hoog op de Nederlandse Top-40. Het ziet er helemaal naar uit dat de groep het eerste toporkest van ons land aan het worden is. Twee maal in de laatste weken kwamen de Volendamse jongens op de beeld buis en tientallen malen per dag werd de plaat gedraaid op alle radio stations. Hun prestatie met „Times were when" is door geen enkele andere vaderlandse groep geëvenaard. De groep kreeg duizenden reakties. „Ti mes were vhen" en andere platen van The Cats gingen ook naar de Verenigde Staten Canada en Japan. Dit jaar hebben The Cats geen avond meer vrij en ook 1969 is al voor een groot deel gereserveerd! single „Young girl" bracht hen in de States een tweede gouden plaat. Ook in ons land is de plaat een groot succes. Hun derde single („Lady Willpower", met op de B-kant door vijf rasmusici. De knapen tre den op in ouderwetse legerunifor men en hebben ook militaire titels aangenomen. General Gary Puckett doet aan zang. gitaar orgel en pia no. Orgel, saxofoon, piano en bas wordt gespeeld door Sergeant Dwight Bemet. Corporal Kerry Cha- ter speelt bas, gitaar en zang, Priva te Gary Mutha Withem heeft geko zen voor sax. orgel, piano en zang, terwijl Private Paul Wheatbread de drums bespeelt. Puckett (2-5) is de leider van The Union Gap en de schrijver van de songs. ..Daylight Stranger") is ook op weg naar de Top-10. The Union Gap wordt gevormd The Iron Butterfly is de naam van een nieuwe Amerikaanse groep •oaarvan onlangs de langspeler „Hea vy" op de Nederlandse markt is nebracht. Het is hun eerste l.p., die het in eigen land uitstekend doet Hun ..sound" kan het best omschre ven worden door de naam van dc groep symbolisch op te vatten- rron-strak en zwaar, Butterfly-ve derlicht. aantrekkelijk. The Iron Butterfly is ontstaan op de Sunset StriD in Los Angeles, de verzamelplaats vooi hippies en vele hoopvolle rockgroepen. Ze hanger er rond, ze wachten op een platen- contrakt of een hit in handen te krijgen. Doug Ingle. Ron Bushy, Lee Dor- man en Erik Brann vonden als The Iron Butterfly a) gauw weerklank bij de „underground" van Los An geles, die altijd op zoek is naar tnieuwe groepen en originele gelui- den. „Underground" is ook de ont dekker van The Doors en Jefferson Airplane. De groep kreeg de eerste contakten van clubs, waar de aan dacht werd getrokken van diverse olatenmaatschappijen. Begin dit '"aar kwam „Heavv" uit. De verschillende invloeden waar onder de groeDsleden verkeren, be paalt eigenlijk het unieke geluid Componist Doue Ingle doet wat klassieke elementen in zijn werk. omdat hij orgel leerde spelen var *iin vader, die kerk-organist is. Drummer Ron Bushv heeft vroe ger veel countrv-muziek gespeeld wat nog goed te horen is. Lee Dor- mans manier van basspelen is „hea vy". Erik Brann die als zevenjarige al vioolconcerten speelde, wordt nu betiteld als de beste rockgitarist van Amerika. Behalve .Heaw" is onlangs ook de single „Possession/Unccnscious Power" verschenen. Het nummer „Think" van soul-zangeres Aretha Franklin heeft in de Verenigde Staten een verkoop bereikt van meer dan een miljoen stuks. Dat betekent de zesde gouden nlaat voor Aretha in anderhalf jaar ^en knalsucces. Aretha Franklin is hiermee tevens de meest succesvolle zangeres wat dc verkoop van platen aangaat ge worden. Alleen de Beatles en de Monkees hebben met hun platen de leiding op haar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13