Gastenboek Bepalingen registratie en import auto's deugen niet' P.T.T.- tarieven omhoog Sowjets schorten gesprek weer op Renault 6: kleine 'pittige versie van maar R16 -f CBTB in het goud Polak acht treur jaar voor weduwen wel van belang ^juns: Parijs wil Ingeland tóch __|iet iii de EEG Zaak internationale bende autodieven voor rechtbank Organisatie van politie evenmin IJmuidense kotter redt 4 opvarenden van zinkend schip Hout voor bouw huizen volledig aanvaardbaar Chauffeur gedood 9 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 Ondanks .Praag' IRIJS „Ik constateer dat de urtenissen in Tjsechoslowakije ll de Europese gedachte hebben jerkt, ik denk cok in Frankrijk, fel men in dit land deze eenheid denkt verwezenlijkt te zien vol de principes van integratie." '•"n zei giste- J minister j van bui- pdse za- in een [^Pbggesprek ide Franse en televi- Luns had toesprekin- gevoerd Franse er Gouve urvüle, en ister van and se za ichel Debre. R iln Italië, België, Luxemburg en -Duitsland is men zich echter bewust van de gevaren dat niet verenigd Europa loopt, it dit gezichtspunt zal de Euro gedachte worden versterkt, ils de solidariteit in de NAVO." inister Luns. zei te verwachten dat op de ikomst van de ministerraad le zes EEG-landen op 27 sep- er in Brussel de kwestie van fitse toetreding tot de EEG op- V ter sprake zal worden ge it- langrijke besluiten verwacht hij tr niet, maar men zou „op de (den die niet door het verdrag Rome worden bestreken met [and kunnen gaan samenwer- "t denk vooral op technologisch en bovendien zou men in de kunnen vermijden besluiten te In die de eventuele toetreding Engeland in de weg zouden jen staan of op negatieve ma- zouden beïnvloeden", aldus de ndsman. UTRECHT De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht mr. G. von Meyenfeldt heeft gistermiddag gezegd, dat de bepalingen voor de import en de registratie van auto's zullen moeten worden veranderd als men wil voorkomen, dat zich een internationaal bendewezen van auto-zwendelaars ontwikkelt, dat niet meer te controleren is. Hjj heeft deze mening ook neer gelegd in een rapport aan de pro cureur-generaal. Mr. Von Meyenfeldt merkte een en ander op bij de behandeling van de zaak tegen de 36-jarige autohande laar G. van B. uit Maarssen, die wordt verdacht van heling en het verlenen van hulp bij het stelen van ongeveer zeventig auto's. De bende waarmee hij in contact stond, heeft volgens schattingen van de Neder landse en Duitse politie in nog geen drie jaar 500 wagens gestolen en „geëxporteerd" naar Nederland, Zwe den, Oostenrijk, Turkije, Grieken land, Italië Joegoeslavië en Zwitser land. Het proces-verbaal van de zaak tegen Van B. vormen vier boekde len.... Goede zaken Van B. kocht in Duitsland wrak ken die hij op legale wijze invoerde, zodat hij er in Nederland een kente kenbewijs voor kreeg. De Duitse ben de stal op „bestelling" wagens van hetzelfde type, bouwjaar etc., en ver kocht ze aan Van B. Deze bracht het chassisnummer van het „bijpassende" wrak en het kentekennummer over op de gestolen wagens, die hij dan met een stevige winst doorverkocht aan nietsvermoedende klanten. Hij 11 verdiende flink aan de zaken. Hij kocht de afgelopen jaren van de winst onder meer zes renpaarden. Het grootste deel van een bedrag van zeventig mille dat hij voor tien auto's ontving, vergokte hij. De autohandelaar deed zijn zaken met de Duitsers Karl Heinz F. en Roland Rudolf D. De laatste was de organisator en F. de technicus, die er prat op ging dat hij er zelfs op klaarlichte dag binnen dertig se conden met een „wagen naar keuze" vandoor kon gaan, ook al was de auto afgesloten... „Verduiveld knap", zei rechercheur J. H. van Dam van de Utrechtse gemeentepolitie, die een belangrijk aandeel had in het oprol len van de bende. In de val De zaak kwam vorig jaar oktober aan het rollen, toen NS-personeel op het station in Utrecht een bagage- kluis openmaakte waarvan de huur der zich niet binnen de vastgestelde termijn had gemeld. Uit de kluis kwamen koffers met kentekenplaten, inbrekerswerktuigen, vervalste auto papieren, paspoorten en dergelijke. De politie zette een val op en toen de vrouw van D. de koffers kwam ophalen werd ze gearresteerd. Via haar vond de politie in Barneveld het zomerhuisje, dat de Duitse bendele den daar hadden gehuurd. In Barne veld werd ook mevrouw F. aange houden. De twee mannen waren ech- (Van onze auto-redacteur) MSTERDAM Renault ;ft vandaag zijn jongste telg iresenteerd, de R 6, een ;o, die niet zoals de naam U doen vermoeden in de tige van de 8 en de 10 ligt, ï)ar als losstaand daarvan is yvorpen. Dat blijkt ook al di- §t uit de lijn: de R6 vertoont %1 meer gelijkenis met de R16 n met de 8 en de 10. Renault schouwt de 6 als een geheel fuwe conceptie, die zal moe- i gaan concurreren met de ïica 1100. )e motor van de R6 is een pittige 1 cc vier cilinder met een vcrmo- i van 38 SAE pk bij 5000 omwon- Ingen per minuut, die een top le- •t van 120 km per uur. tij is afgeleid van die van de Re ilt Gordini, waarvan er al meer vier miljoen zijn gebouwd, en lerscheidt er zich alleen van u-dat de nokkenas wordt aange ven door middel van een ketting, oplossing, welke geruislozer ctioneert dan de tandwielaan- Iving. Ivenals bij de R16 is de 6 uitge- t met voorwielaandrijving, wat wagen een uitzonderlijke weg- bochtvastheid geeft: hij is bijna van de weg te krijgen. Comfort Pat opvalt, is het comfort. On- iks zijn geringe afmetingen (3.85 lang) biedt de R6 bestuurder en e passagiers een zeer redelijke mte en een gemakkelijke „zit" foor heeft hij twee aparte zittin- van het Pullman-type. welke r een afstand van ruim 14 cm op Is te verschuiven zijn. De stand i de (kuipvormige) rugleuningen is stelbaar met behulp van een gro- draaiknop. Prettig is ook de stelbaarheid van de achterbank, geheel naar voren kan worden tlapt en daardoor een vergroting de bagageruimte oplevert. Ivenals de R16 heeft ook de R6 een koffer met een variabel vo- n normale toestand beschikt men tr een bagagecapaciteit van 335 maar wordt de achterbank voren gescharnierd. dan jtstaat een ruimte van 900 liter en h laadvloerlengte van ruim 120 meter. Klapt men alleen de hoeden- plank neer dan wordt de hoogte van de koffer verdubbeld tot 90 cm. Ge makkelijk bij de R6 is, dat hij vier deuren opzij heeft en een van achte ren. Isolatie Veel zorg is besteed aan de ge luidsisolatie. De afscheiding tussen motor- en passagierscompartiment is bekleed met een dikke laag geluid dempend materiaal. De vloerbedek king rust op dik schuimplastic en de dakbekleding is gevoerd met geluid dempend vilt. De geruisloosheid is eveneens be vorderd door de waterkoeling (gesloten koelsysteem). Een pluspunt van de R6 is be paald de vering: men gebruikte er hetzelfde principe voor als bij de R4 en R16, wat o.m. betekent, dat alle vier wielen onafhankelijk en soepel zijn geveerd. Zelfs flinke kuilen neemt de R6 vrij gemakkelijk en nauwelijks merkbaar. Soepel werkt eveneens de versnel lingsbak (synchronisatie bij alle vier versnellingen), al vergt de bediening ervan (pookje in het dashboard) in het begin wel enige behendigheid. Ervaren R4-rijders beweren echter, dat men zich deze al gauw eigen maakt. Wat de remmen betreft: deze bestaan uit trommels voor en achter en zijn zonder meer goed te noemen. De prijs van de R6 is nog niet be kendgemaakt maar zal rond de zes mille liggen. ter al gevlucht. Zij zijn later in Düsseldorf gearresteerd. Voor die tijd had de politie Van B„ tegen wie in het zomerhuisje ook de nodige aan wijzingen werden gevonden, al in gesloten. Eis: drie jaar Mr. Von Meyenfeldt eiste tegen Van B. drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest plus een bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank besloot na overleg in de raadkamer. Inderdaad dit bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming te geven, zowel om redenen van maatschappelijke veiligheid als van wege het gevaar, dat Van B. zal vluchten. Van B. is in juni na een half jaar voorlopige hechtenis ontsla gen uit de gevangenis, nadat zijn zoontje bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Tijdens de rechtszitting werd be kend, dat de Utrechtse recherche maandag nog drie mannen heeft ge arresteerd (De B., Van S. en Van K.), van wie men vermoedt dat zij deel uitmaken van de internationale ben de van autozwendelaars, waarvoor Van B. de belangrijkste Nederlandse contactfiguur was. De politie wilde hierover verder nog geen inlichtingen verstrekken, omdat er in Utrecht in deze zaak nog meer verdachten zijn die misschien in de loop van het on derzoek zullen worden aangehouden. De zaak-Van B. gaf mr. Von Mey enfeldt verder aanleiding tot een beschouwing over de organisatie van het politie-apparaat. Het oprollen van de bende waartoe Van B. be hoorde, heeft de Utrechtse politie enorm veel geld en energie gekost. Een kleiner korps zou door een ge brek aan mankracht en financiën volgens de officier een dergelijke zaak nooit hebben kunnen aanpak ken. Verkeerde weg Mr. Von Meyenfeld meent, dat men met de politie-organisatie volkomen op de verkeerde weg is: „Het moet onmogelijk zijn dat een man die I beschikt over alle kwaliteiten om een goede rechercheur te worden, in een klein korpsje koeien zit te tellen". Hij is van oordeel, dat er gestreefd moet worden naar efficiënte centra lisatie, ook internationaal. Volgens hem is het succes in de autozwendelzaak vooral te danken geweest aan de „hartverblijdende" samenwerking met de Duitse politie. Maar zo vervolgde hij, als de Duitse politie overeenkomstig de bestaande traktaten had gehandeld, was er niets van terechtgekomen. Hij meent dan ook, dat er een Eu ropese recherchecommissie moet ko men die de belangrijke internationale zaken onderzoekt en behandelt. Op die manier is een nauwere samen werking mogelijk, terwijl alle be trokken landen dan bovendien tege lijk worden voorzien van materiaal en de gegevens die ze nodig hebben. (Vervolg van pag. 1) Ook het recht voor een bericht van ontvangst van een aangetekend stuk zal worden verhoogd. Resultaten Minister Bakker zegt over de ver hogingen van de telefoontarieven, dat het nieuwe tarief vrijwel gelijk zal zijn aan de kostprijs. Het exploitatieresultaat van de PTT wordt geraamd op ruim 102 mil joen gulden (tegen 38 miljoen in 1968). Nadelige saldi leveren de posterijen 19,6 miljoen) en de draadomroep 3,8 miljoen) op. Voordelige saldi: telefoon 112 mil joen, telegraaf 5,4 miljoen en post cheque en giro: 8,3 miljoen. Het verschil tussen doorberekende en betaalde rente bedraagt 67,8 miljoen, zodat het totale be drijfsresultaat 170,1 miljoen be draagt (raming 1968 11 Omiljoen). Volgend jaar wordt voor 571 min. geïnvesteerd. Het aantal aanvragen voor tele foonaansluitingen zal stijgen tot 130.000. De wachtlijst zal echter in 1969 tot 122.000 kunnen worden ver minderd. Het personeel van de PTT zal met 400 man worden uitgebreid tot 66.100 man, die in totaal 1,1 miljard (inclusief sociale lasten, overwerk en toeslagen) zullen kosten. Voor elk is dat 16.700 per jaar. VLIELAND De IJmuidense kot ter Nooitgedacht is er gisteren in geslaagd alle vier bemanningsleden van de Duitse kustvaarder Wilfried (300 ton) van boord te halen, die on geveer 10 mijl ten westen van Terschelling in moeilijkheden ge raakte. Het schip maakte 50 graden slagzij nadat de deklast was gaan schuiven. Vele schepen snelden te hulp en ook de marine stuurde een hefschroefvliegtuig. Maar de IJmuidense kotter slaagde erin de Wilfied te benaderen en de bemanningsleden op te pikken van het zinkende schip. De Nooitgedacht heeft de geredde opvarenden later overgegeven aan de reddingboot Carlot. OTTAWA De minister van volks huisvesting en bouwnijverheid heeft in de Canadese hoofdstad verklaard, dat de materialen en methoden, die men in Canada bij de bouw van huizen ge bruikt, uit het oogpunt van brand gevaar volledig aanvaardbaar zijn voor Nederland. Vooral Canadees triplex en multi plex kunnen in ons land gebruikt wor den om het tempo van de huizenbouw op te voeren. Het gevaar in Nederland voor houten huizen is volgens de mi nister meer emotioneel dan reëel. Eerst stukken uit Praag bestuderen PRAAG Het gesprek tussen de Tsjechische en Russische re geringsleiders lijkt op de lange baan te worden geschoven. Op nieuw wil Moskou namelijk het al vier maal opgeschorte overleg uitstellen. De Russen zouden nog meer tijd nodig hebben om de grote hoeveelheid documenten te bestuderen, die de Tsjechische regering naar Moskou heeft ge stuurd. De Russen zouden ook te kennen hebben gegeven dat een versterking van het conservatieve deel in de Tsjechische onderhandelingsdelega tie wenselijk is maar, zo drukte een partijfunctionaris in Praag zich uit, „waar vinden wij die?" Er zijn nog meer wrijfpunten: de Tsjechische regering wil dat op korte termijn het veertiende com munistische partijcongres wordt ge houden en verder pleit zij voor de oprichting van een afzonderlijke Tsjechische communistische party 1 naast de reeds lang bestaande Slo- I waakse CP. De Russen willen echter niet dat i het partijcongres vóór de oorspron kelijk daarvoor aangewezen tijd zomer volgend jaar wordt belegd. In Praag noemt men het laatst van december als streefdatum. Bovendien is wel gebleken dat de terugtrekking van de Russische troe pen uit Tsjechoslowakije niet zo snel zal zijn voltooid als aanvankelijk werd verwacht. Minister van de fensie Martin Dzur zou de afgelopen dagen met zijn Russische collega Gretsjko de mogelijkheden hebben besproken voor de overwintering van de troepen in het land. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Christelijke boeren- en tuindersbond, dat morgen in Dronten gevierd wordt, vandaag in ons gastenboek het woord aan de voorzitter van deze organisatie, drs. R. Zijlstra. De heer Zijlstra (geboren 19 april 1927) trad in 1954 hij de CBTB in dienst als adjunct-secretaris en volgde in 1963 oud-minister mr. B. W. Biesheuvel als voorzitter op. Hij is voorts o.m. lid van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, lid van het sociaal- economisch comité van de EEG, bestuurslid van de Stichting Christelijke Dagbladpers en sinds 1967 lid van de Tweede Kamer voor de ARP. VIJFTIG jaar Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Er is alle reden om eens terug te zien op wat er in die vijftig jaren van christelijk-sociale arbeid allemaal is gepasseerd. Hoe er onder zeer uiteenlopende omstandigheden, door zeer verschillende mensen met een grote verscheidenheid van vraagstukken is geworsteld. Soms met een duidelijk succes, soms ook zonder. Dit terugzien is gebruikelijk bij jubilea; het is ook zinvol. Het is evenzeer te doen gebruikelijk vanuit het heden lijnen door te trekken naar de toekomst Wat heeft de CBTB als christelijk-sociale organisatie vandaag en morgen te betekenen? Welke idealen bezielen haar en welke methoden en middelen zijn er, of moeten er komen, om deze idealen zoveel mogelijk te benaderen? GELOVEN OP MAANDAG De idealen waarom het gaat zijn idealen voor deze wereld; de wereld, waarin wij als christenen leven en die wij dat is onze opdracht moeten trachten te hervormen naar de normen van het Evangelie. Je kunt het ook anders zeggen: wij moeten streven naar harmonie, gerechtigheid en saamhorigheid in onze samenleving en naar betere ont plooiingsmogelijkheden voor de mensen, zodat zij, als zij willen, kunnen leven naar Gods bedoeling. En dat er dan ook in de wereld van land- en tuinbouw, al gaat het daar niet alleen om, nog veel te doen ls, Is aan geen enkele twijfel onderhevig. Dat het streven naar hogere prijzen voor de produkten, meer ruilverkavelingen, een gunstiger belastingsysteem, goedkoper aardgas voor de tuinbouw en aanpassing van de bedrijven, wat te maken heeft met deze idealen is ook duidelijk. Het is dan ook geen vraag of het geoorloofd is de naam van Christus te verbinden aan het bezig zijn met allerlei alledaagse materiële aangelegenheden. Het christelijk bezig zijn is niet beperkt tot een aantal exclusieve christelijke of zondagse aangelegenheden, maar heeft betrekking op het hele leven, op alle levensgebieden. We spreken dan wel eens over geloven op maandag. Toch komt steeds weer de oude vraag naar voren: Geloven op maandag, akkoord, maar hoort daar nu een christelijke organisatie bij? Als iedere christen doordeweek ernst maakt met zijn christelijke roeping, heb je toch ook nog niet persé een christelijke organisatie nodig? Persé? Nee. Maar wel moeten we ons realiseren, dat we onze verantwoordelijkheid voor de wereld in onze samenleving eigenlijk alleen waar kunnen maken in georganiseerd verband. Een organisatie is meer dan de optelsom van de leden. Zij treedt naar buiten op als zelfstandige grootheid en beïnvloedt mede de richting waarin de maatschappij zich ontwikkelt Daarom is het zo nodig dat ook die organisatie aan normen gebonden is, evangelische normen. Naarmate de invloed, de macht van een organisatie groter is, of wordt, is de binding aan deze normen van grotere beteken'- Maar dit terzijde LAND- EN TUINBOUW De problematiek in engere zin, waarmee de CBTB zich bezig houdt, is de problematiek van land- en tuinbouw, die juist in deze tijd weer bijzonder moeilijk is. Het jubileumnummer van het blad van onze organisatie legt daarvan duidelijk getuigenis af. Daar is het vraagstuk van achterblijven in inkomensontwikkeling en daarmee in ontplooiingsmogelijkheden van boeren en tuinders. Prijsverhogingen zouden daarvoor misschien een oplossing kunnen bieden, maar tevens weer andere vraagstukken oproepen of in ernst doen toenemen bv. het vraagstuk van de financiering van groeiende overschotten, de stijging van de kosten van levensonderhoud. Voorts is er het klemmende vraagstuk van de noodzakelijke structurele verbetering van de bedrijven, die meestal een produk tie vergrotend effect heeft, terwijl we in feite geen behoefte hebben aan een sterke groei van de produkfrie. Integendeel, er is van verschillende produkten ruim voldoende. Door de ontwikkeling van de techniek kan dit teveel nog beduidend groeien. Vanzelfsprekend rijst dan ook de vraag wat we drannee kunnen doen in het kader van de voedselhulp. WELKE LANDBOUWPOLITIEK? Dit zijn allemaal vraagstukken, waarvoor geen pasklare oplossingen voor het grijpen liggen. Het is een bijzonder complexe problematiek, die het erg moeilijk maakt op een verantwoorde wijze landbouwpolitiek te bedrijven. Hoe die politiek er in de naaste toekomst uit zal zien praten over het jaar 2000 is in dit verband niet 2» bijster zinvol is nog niet zeker. De hele zaak is nog uitvoerig in "discussie, wel kunnen we in het algemeen stellen dat de landbouwpolitiek zal moeten voorkomen, dat miljoenen agra riërs in Europa verpauperen. En dit laatste zit erin, ais het huidige markt en prijsbeleid in EEG-verband radicaal wordt losgeïaten. Dat mag dus niet zo maar. Naast het markt- en prijsbeleid is een grootscheeps opgezet structuurbeleid gewenst, waarbij het niet alleen gaat om ruilverkaveling, ontwatering, irrigatie, ontsluiting en andere op zichzelf zeer belangrijke zaken, maar bijvoorbeeld ook om een verdere ontwikkeling van de niet-agrarische werkgelegenheid in plattelandsgebieden, zodat de op zichzelf noodzakelijke afvloeiing uit de landbouw ook mogelijk wordt zonder dat het platteland in ernstige mate wordt ontvolkt. In de landbouwpolitiek van de EEG zal tevens sterker de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid voor de voedselhulp aan ontwikkelingslanden tot uiting moeten komen. De landbouwpolitiek moet mede dienstbaar worden gemaakt aan de oploss:ng van dit grote wereldvraagstuk. Zo zijn er nog wel enkele grote lijnen te trekken. Het is bijvoorbeeld dringend gewenst dat er op mondiaal niveau internationale goederenover eenkomsten komen, waardoor de chaotische toestanden op vele markten verdwijnen en een meer regelmatig handelsverkeer mogelijk wordt. Er is dus bijzonder veel werk aan de winkel. Denkwerk, beleidswerk en uitvoerend werk. De CBTB heeft in dit kader een verantwoordelijke taak, ten opzichte van haar leden, ten opzichte van de boeren- en tuindersstand als geheel, maar in veel breder verband ook voor onze gehele dvnamische samenleving. Geïnspireerd door het christelük geloof wil hij trachten mee te denken en mee tc bouwen. Daarbij wil hij gaarne in alle openheid samenwerken met allen, die constructief streven naar de oplossing van de grote landbouwproblematiek en zo meebouwen aan een betere samenleving. Minister stelt belang toekomstig kind voorop ROTTERDAM Om kwart over vijf dinsdagmiddag is op het terrein van het expeditiebedrijf Vitesse aan de Van Riemsdijkweg een dodelijk ongeluk gebeurd. Het slachtoffer is de 38-jarige chauffeur A. Steenber gen, Venezuelaweg 44. Het ongeluk gebeurde bij het laden van een vrachtwagen met paliets waarop kisten stonden. Deze werden aangevoerd met een vorkheftruck. Toen de chauffeur van de auto ae kisten aan het vastsjorren was, kwam de vorkheftruck met een nieu we lading. De vorkheftruckchauffeur heeft zijn collega niet gezien. De heer Steenbergen kreeg daarop een harde klap van de vorkheftruck tegen het achterhoofd. De man werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Minister Polak heeft gisteravond bij de behandeling van het eerste deel van het nieuw Burgelijk Wetboek beklemtoond dat handhaving van een „treurjaar" voor weduwen wel van belang is. Dit houdt in dat een weduwe pas na 306 dagen mag hertrouwen. Voor de gescheiden vrouw wil het nieuw B.W. het treurjaar afschaffen. De socialist Wierenga heeft, gesteund door D'66, bij amendement voorgesteld het treurjaar ook voor weduwen af te schaffen. Daarentegen wil de heer Boertien (a.r.), gesteund door KVP en CHU het treurjaar ook op gescheiden vrouwen van toepas sing verklaren. Minister Polak betoogde dat het nieuw B.W. het belang van het toe komstig kind voorop stelt Wanneer een weduwe hertrouwt zal het kind van wie zij zwanger is als regel van haar overleden echtgenoot zijn. Bij onmiddellijk hertrouwen van de we duwe kan dit voor het kind erfrech telijke nadelen hebben. Het kind ver liest namelijk zijn erfrechtelijk deel. Bovendien kan het kind zich later niet tegen zijn nieuwe familienaam de naam van de tweede echtge noot verzetten als het treurjaar zou worden afgeschaft. Daarentegen is het aldus de be- j windsman. zeer aannemelijk dat de gescheiden vrouw een kind verwacht van de man met wie ze wenst te I hertrouwen. Bij echtscheiding heeft het toe- 1 komstig kind bovendien van het tweede huwelijk geen enkel nadeel. Minister Polak ontraadde daarom het amendement Wierenga c.s. Hij erken de dat het amendement-Pnortien lo gisch wel in het nieuwe B.W. past maar toch meende hij Hat het voorstel dat thans in het B.W. wordt gedaan beter is. Hoofd echtvereniging Minder bezwaar had minister Po lak tegen het amenderrcnt-Wierenga waarin wordt gevraagd de bepaling dat de man hoofd der echtvereniging Is. te schrappen. Dit amendement wordt door een meerderheid in de Kamer gesteund. Minister Polak gaf toe dat deze bepa ling nu de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw ls opgeheven weinig juridiséhe betekenis meer heeft Hij meende dat er nog wel enkele juridische voordelen aan het handhaven van deze bepaling waren maar liet de beslissing over dit arti kel geheel aan de Kamer over. De bewindsman was het eens met de heer Wierenga en mej. Goudsmit dat over de wettige meerderjarigheid nog nader gestudeerd kan worden. Wellicht zou er gewerkt moeten wor den met verschillende meerderjarig- heidserenzen b.v. voor kiesrecht, hu welijkssluiting, het volgen van de ou ders b.v. bij emigratie en dergelijke. Rechtsbron Uiterst kritisch toonde minister Po lak zich over een opmerking van mej. Goudsmit. die meende dat met het vaststellen van een geheel nieuw B.W. veel tijd en energie verspild was. Men had. aldus de D'66-woord- voerdster. be*pr meer tiid aan wijzi ging van het echtscheidingsrecht kunnen besteden. De bewindsman meende juist dat de studie van het nieuw B.W. de rechtswetenschap gestimuleerd heeft. Bovendien zou het onjuist zijn als de rechter stp^H^ henalingen uit een oud B W rwp-.t herinterpreteren. De wet en niet de rechter is de voornaamste rechtsbron in ons land aldus prof. Polak. Het amendement van de liberaal Geurtscn om de onder curatele stel ling ook uit te breiden tot personen die aan verdovende middelen zijn verslaafd had de minister enigszins overvallen. Ik kan dit niet zonder nadere Rtudie en overleg met de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid invoeren, aidus minister Polak. De minister deelde voorts mee dat hij hoopte omstreeks de zomer van 1969 een n'euw ontwerp Echtschei dingsrecht aan de Kamer te kunnen aanbieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9